Zelfmoord meisjes vestigt aandacht op uithuwelijken Britten passen zelfcensuur toe in affaire rond prins Charles Christen-democraten willen isolement Vlaams Blok opheffen Ruzie om Schotse kilt na maand opgelost Zware straf voor Elf-top na corruptie Nieuwe premier Qurei belooft staakt-het-vuren met Israël donderdag 13 november 2003 Chaos Toeristen beroofd door rebellen Doodstraf wegens beledigen profeet Hoger beroep Krstic 26 november Tiener doet zich voor als minister Tweelingen huwen tweelingen Zoenende mannen Driekwart Polen wil referendum over grondwet pzc PARIJS - Een rechtbank in Pa rijs heeft gisteren oud-directeur LoikLe Pfloch-Prigent (60) van je voormalige staatsoliemaat schappij Elf veroordeeld tot lijf jaar cel (het wettelijk maxi mum) en 375.000 euro boete we gens corruptie. De straf is con form de eis. fwee onderdirecteuren, Alfred Sirven en André Tarallo, zijn veroordeeld tot achtereenvol gens vijf en vier jaar cel. De 76- jarige Alfred Sirven, indertijd nummer twee van Elf, kreeg bo vendien een boete van een mil joeneuro. De even oude Tarallo, oud-directeur Afrika van Elf, kreeg twee miljoen euro boete. Tegen zowel Sirven als Tarallo was acht jaar geëist en een boete van vijf miljoen. Het proces tegen in totaal 37 be daagden die bij de affaire be- trokken waren, heeft vier maan- den geduurd, van maart tot en met juni. Na een bedenktij d van vijf maanden kwam de recht- 1 bank gisteren met haar vonnis sen. Tarallo was de enige van de drie hoofdverdachten die niet in voorarrest zat, of al in de gevan genis had gezeten wegens een eerdere veroordeling. Hij is ter plaatse in de rechtbank gearres teerd en tussen twee gendarmes afgevoerd voor zijn eerste nacht achter de tralies. De zaak speelde in het begin van de jaren negentig. Persoonlijke verrijking was bij de staatsolie- maatschappij heel gewoon, zo bleek tijdens het proces. De hardste woorden had recht bankpresident Desplan voor Le Floch-Prigent: „Als president directeur was u direct verant woordelijk voor het verdwijnen van tenminste 183 miljoen euro. Er zijn geen verzachtende om standigheden." Le Floch heeft altijd gezegd weinig van de ver- duisterpraktijken geweten te hebben, maar heeft zich wel persoonlij k verr i j kt Zijn tweede man Alfred Sirven zou belast zijn geweest met het betalen van smeergeld aan vooral linkse politici, terwijl Tarallo rechtse politici steek penningen zou hebben gegeven- zonder zichzelf daarbij te verge ten. ANP Palestij nen naar stembus van onze redactie buitenland RAMALLAH - De Palestijnen mogen volgend jaar naar de stembus. De Palestijnse premier Qurei verklaarde gisteren dat hij uiterlijk in juni verkiezingen wil houden. Hij verlangt dat Is raël zijn troepen uit de Pales tijnse dorpen en steden terug trekt om de Palestijnen vrije en eerlijke verkiezingen te laten houden. Qurei deed zijn uitlatingen in zijn regeringsverklaring, kort voordat het parlement met een meerderheid van 48 tegen der tien zijn steun aan het nieuwe kabinet van de premier gaf. Daarna zwoer de Palestijnse president Arafat de 24 leden tel lende regering-Qurei in. Met de installatie lijkt er voor alsnog een eind te zijn gekomen aan de politieke verdeeldheid tussen Qurei en Arafat. De regering moet het noodkabi- net van Qurei vervangen dat dertig dagen geleden was inge steld. Voor de stemming beloof de de premier in zijn speech om met Israël tot een staakt-het- vuren te komen om een einde te maken aan het geweld tussen de Palestijnen en Israël. De goedkeuring van het kabinet opent de weg tot hernieuwd vre desoverleg met Israël. De Israë lische premier Sharon had Qur ei onlangs uitgenodigd de besprekingen te hervatten. Volgens het Israëlische dagblad Ha'aretz wil het Israëlische ka binet premier Qurei een periode van respijt geven om zich voor te bereiden op de strijd tegen het terrorisme. Zolang er geen aan vallen op Israëlische doelen zijn, ziet de regering-Sharon af van militaire operaties in de be zette Palestijnse gebieden. In zijn toespraak benadrukte Qurei dat de Palestijnen een einde moeten maken aan de 'ge wapende chaos' in hun eigen ge bieden. Tijdens de zitting van het parlement kwam bij een vuurgevecht met het Israëlische leger in de Gazastrook een lid van de radicale Palestijnse groepering Islamitische Jihad om het leven. Qurei riep ook op tot een internationale conferen tie om vrede te bewerkstelligen tussen de Palestijnen en Israël. De regeerploeg van Qurei kwam pas na een lange machtsstrijd met Arafat tot stand. De pre mier verloor het conflict over de benoeming van de minister van Binnenlandse Zaken. Dit minis terie heeft zeggenschap over de veiligheidsdiensten. Een ver trouweling van Arafat, Hakam Balawi, gaat deze ministerpost nu vervullen. Arafat zelf zei gisteren dat Isra ëliërs recht hebben op een leven in veiligheid naast een toekom stige Palestijnse staat. Hij riep tijdens zijn toespraak in het Pa lestijnse parlement op een eind te maken aan het geweld in het Midden-Oosten: „De tijd is ge komen om uit deze spiraal, deze verwoestende oorlog te komen die ons noch jullie veiligheid brengt." De president om schreef de veiligheidsbarrière die Israël op de Westelijke Jordaanoever bouwt als een nieuwe Berlijnse Muur. Hij her haalde dat het bouwwerk Pales tijnen afsnijdt van hun grond, hun rechten, een onafhankelij ke staat en 'de heilige stad' Jeru zalem. ANP/AFP/RTR KATHMANDU - Maoïstische rebellen in Nepal hebben een groep westerse toeristen beroofd, berichtte de Kathmandu Post gisteren. Het zou gaan om bergbeklimmers uit Neder land, Groot-Brittannië en Duitsland, die de 8.597 meter hoge Mount Kanchenjunga op wilden gaan. Niemand raakte bij de beroving gewond. De westerlingen zou een bedrag van 88.000 roepies (ruim duizend euro) afhandig zijn gemaakt. Het gebeurt zelden dat Nepalese rebellen toeristen aanvallen. Een leider van de beweging, Prachanda, zei dat het niet het beleid van de rebellen is om buitenlanders kwaad te doen. De Verenigde Staten en andere westerse landen manen burgers die naar Nepal gaan evenwel oplettend te zijn. Nepal is voor een groot deel afhankelijk van het toerisme. AP MULTAN - Een man is in het zuidoosten van Pakistan ter dood veroordeeld omdat hij de profeet Mohammed heeft bele digd, meldde de politie gisteren. De man, de vijftigjarige Niaz Ahmed, was er door dorpsgenoten van beschuldigd in juli las terende taal te hebben gesproken bij een theestalletje. Hij ontkende tegenover de rechter, maar werd toch veroordeeld, omdat tien mensen tegen hem getuigden. Ahmed kan beroep aantekenen tegen zijn doodvonnis en tegen de boete van 50.000 roepies (ruim 700 euro) die hij opgelegd heeft gekre gen. AP DEN HAAG - Het Joegoslavië-Tribunaal begint op 26 no vember met de mondelinge behandeling van het hoger beroep van de Bosnisch-Servische generaal Radislav Krstic. Dit heeft de griffie van het VN-hof in Den Haag gisteren laten we ten. Krstic werd op 2 augustus 2001 in eerste aanleg tot 46 jaar cel veroordeeld wegens genocide na de val van Srebrenica. Het is de enige veroordeling tot nu toe wegens volkerenmoord na de val van de Oost-Bosnische moslimenclave. ANP SINGAPORE - Een 15-jarige Singaporaanse jongen is ver oordeeld tot 240 uur dienstverlening, omdat hij zich in een e- mail heeft uitgegeven voor de minister van Onderwijs, be richtte de Straits Times gisteren. De jongen stuurde het hoofd van zijn school een mailtje, waarin hij als minister vroeg om de schorsing van twee medeleerlingen. De list van de jongen kwam aan het licht, omdat hij per onge luk de e-mail ook verzond naar de persoon voor wie hij zich uitgaf, de voormalige minister van Ónderwijs Teo Chee Hean, nu minister van Defensie. De ouders van de tiener moeten van de rechter een boete van 5000 Singaporaanse dollar (ruim 2500 euro) betalen. Boven dien moet de jongen een afkickprogramma volgen voor zijn computerverslaving. AP HONGKONG - Een Chinese mannelijke tweeling is in het hu welijk getreden met een tweeling van het vrouwelijk geslacht. De 27-jarige broers Chen Kun en Chen Peng gaven deze week in een gezamenlijke ceremonie in de provincie Jilin hun ja woorden aan de 24-jarige zussen Gao Ning en Gao Ding. Vol gens The South China Morning Post van gisteren maakt het dubbele pril geluk deel uit van een acrobatengroep in de stad Changchun. ANP ATHENE - Een Grieks televi siestation heeft een boete van 100.000 euro gekregen omdat het een scène heeft uitgezonden waarin twee mannen met elkaar zoenden. Vulgair en onacceptabel, vond de Griekse mediaraad. De kus kwam voor in een wekelijks uit gezonden dramaserie. Critici vinden de mediaraad hypocriet doorGert-Jan Broere PEKING - Li Ping (16) stond midden in het leven. Ze was vro lijk, actief en iemand die met veel plezier naar school ging. Ze vond haar studie belangrijk, omdat ze besefte, hoewel ze uit een goede familie kwam, dat het de enige manier was om haar lot in eigen handen te nemen. Maar °P 1 september, de eerste dag van het nieuwe schooljaar, ont brak ze op het appèl. Ze werd later gevonden, met een lege fles pesticiden naast zich. Ze stierf nog dezelfde dag. Pai Li (16) was een klasgenoot van Li Ping op de school in het dorpje Xunhua in de provincie Q'nghai. Ze was veel meer in zichzelf gekeerd dan Li en was van arme afkomst. Voor het eind van het vorig school j aar werd ze gedwongen afscheid te nemen van Li en haar klasgenoten. Ze ®ocht haar studie niet afma ken, omdat ze zou worden uitge huwelijkt. Begin september trouwde ze, vlak na de dood van Li Ping. Op 10 oktober volgde ze Eis voorbeeld en nam een over dosis slaappillen, toen ze weer even terug was in haar ouderlijk huis. Bai Li en Li Ping kozen beiden eerder de dood dan te moeten le- ien met een man die ze niet ken den en niet liefhadden. Evenals Bai Li had Li Ping te horen ge degen dat haar ouders op zoek waren naar een man voor haar. riendinnen van de twee zijn er l3" overtuigd dat ze een pact adden gesloten, om samen uit het leven te stappen, e dood van de meisjes werd feed uitgemeten in de Chinese ®edia, onder meer in het in- rioedrijke China Jeugd Dag- ad. De zelfmoord van het duo vestigde weer eens de aandacht op de onuitroeibare traditie in China van het uithuwelijken. Het lot van Li en Bai is geen ge- isoleerde aangelegenheid. De Chinese maatschappij ontwik kelt zich razendsnel, maar alle veranderingen hebben de posi tie van de vrouw er niet beter opgemaakt. Vrouwenhandel is een veel voorkomend probleem en steeds meer Chinese vrouwen duiken overal in Azië op in de prostitutie. Op het platteland wordt een meisje vaak nog steeds als nutteloos beschouwd, omdat ze niet op het land kan werken. Zo snel mogelijk uithu welijken is dan de 'goedkoopste' oplossing. GPD WARSCHAU - Driekwart van de Polen wil een referendum over de toekomstige Europese Grondwet. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de krant Rzecz- pospolita is verricht. Iets meer dan een op de tien endervraag den (12 procent) vindt dat het parlement de grondwet, waar over momenteel onderhandeld wordt, moet beoordelen. Een referendum over de EU- grondwet is in Polen niet voor zien. Het land is net als Spanje tegen de nu op tafel liggen de voorstellen van de Europe se Conventie, die door Duits land en Frankrijk worden ge steund. Het moeilijkste strijdpunt is hoeveel gewicht lidstaten in de schaal leggen, als er gestemd moet worden over toekomstige Europese regels. ANP/AFP door Esther Gotink LONDON - Terwijl premier Balkenende in Nederland op roept tot een debat over de gren zen aan satire over het Konink lijk Huis, lijken de Britten de hand in eigen boezem te steken. In het afgelopen weekeinde zijn alle buitenlandse kranten uit de kiosken gehaald, omdat er de tails in konden staan over de vermeende homoseksuele affai re van prins Charles. De kroonprins is, volgens een verklaring van voormalig lakei George Smith, in bed aangetrof fen met zijn persoonlijk mede werker Michael Fawcett. Het relaas had de boulevardpers voldoende stof kunnen geven om het Britse koninklijke huis aan de schandpaal te nagelen. Maar de familie heeft daar deze keer een stokje voor gestoken. Het werd de Britse media verbo den om over de affaire te publi ceren. De ban gold echter niet voor de internationale pers. Daarop volgde een extreme vorm van zelfcensuur door krantendistributeurs, omdat die niet zeker wisten of ze de re gels zouden overtreden als ze het schandaal via buitenlandse kanalen naar Groot-Brittannië zouden lekken. Om juridische vervolging te voorkomen, zijn zestien kran ten, waaronder de Nederlandse titels Volkskrant en Telegraaf, zaterdag geweerd. Niet de Brit se wetgevers maar W.H. Smith, één van de grootste distribu teurs van kranten en tijdschrif ten, besloot tot die censuur. Het bedrijf verbrandde duizenden kranten en negeerde zo het Eu ropese recht op vrij verkeer van informatie. De Associatie van Dagbladuit gevers in Italië, het land dat het Charles-schandaal als eerste uitvoerig beschreef, heeft de verbranding veroordeeld. Voor zitter van de organisatie Luca Cordero di Montezemolo noem de het vooral een ernstige zaak, omdat het is gebeurd in een land waarin normaliter erg vrij wordt gesproken en geschreven over het eigen koninklijke huis houden. Doorgaans zijn het de Britten die de rest van Europa rode oor tjes bezorgen. De Nederlandse journalistenbond NVJ zegt dat het lange tijd niet is voorgeko men dat Nederlandse kranten in het buitenland werden gecensu reerd. De Britse boulevardpers bleek zich keurig aan het publicatie verbod te hebben gehouden, maar als vanouds probeerde ze de regels zo ver mogelijk te tar ten. Ook al mocht het hele ver haal niet worden verteld, de voorpagina's boden voldoende ruimte voor speculaties. 'Is Charles biseksueel?' schreeuw de tabloid News of the World. 'Charles en zijn bediende, het ware verhaal', kopte de Mail on Sunday zonder echt op de speci fieke aspecten in te gaan. De satire wil, dat het nieuws uit eindelijk toch 'doorlekte' omdat de Schotse krant Herald zondag details over de affaire publi ceerde. De ban gold alleen voor Engeland en Wales. Schotland heeft een eigen rechtssysteem. Op een eiland dat doorgaans elk gevoel voor géne aan zijn laars lapt als het om de koninklijke familie gaat, wist één krant dan toch de Britse roddeltraditie te handhaven. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Vlaamse chris ten-democraten willen het poli tieke isolement van het Vlaams Blok deels doorbreken. Fractie leider Pieter de Crem van de CD &V wil voorstellen van het Blok voortaan niet langer zonder meer afschieten, zei hij gisteren in enkele Vlaamse kranten. Maar samen met extreem rechts een coalitie vormen, is De Crem nog een brug te ver. Volgens De Crem is het zoge noemde 'cordon sanitaire', dat de democratische partijen er van weerhoudt om samen te werken met het Blok, contra productief, omdat het de linkse partijen in de kaart speelt. Zon der de politieke schutskring rond het Vlaams Blok zouden de socialisten volgens hem niet zo lang aan de macht zijn gebleven in steden als Antwerpen. De timing van De Crem is onge lukkig. Uitgerekend een week geleden werd de gematigde Geert van Cleemput uit het Vlaams Blok gezet omdat hij het gewaagd had kritiek te leveren op leider Filip Dewinter. Vol gens Van Cleemput ligt de onaanvaardbare figuur van De- winter aan de basis van het cor don rond het Blok en heeft de gematigde stroming binnen het Blok het pleit verloren van de hardliners. De kritiek kwam Van Cleemput duurte staan. Hij kon vertrekken, wat iets zegt over het democratisch gehalte van het Blok. Volgens zijn critici is De Crem er niet op uit om het cordon sani taire af te breken; hij heeft ge woon de jacht geopend op de kiezers van het Vlaams Blok. In België worden volgend jaar deelstaatverkiezingen gehou den. „Het belangrijkste zijn die 750.000 kiezers die soms voor heel andere motieven dan de vreemdelingenproblematiek voor het Blok hebben gestemd. Die kunnen we niet zomaar links laten liggen", zei De Crem gisteren in de krant De Stan daard. Voorzitter Frank Vanhecke van het Blok reageerde gisteren ver heugd op de uitlatingen van de CD&V-leider. Volgens hem is het cordon 'de beste levensver zekering voor links om aan de macht te blijven'. Hij riep de christen-democraten op het sa men te doorbreken. GPD Prins Charles schudt oorlogsveteranen de hand. Alle buitenlandse kranten zijn dit weekeinde uit de kiosken gehaald, omdat er details in konden staan over de vermeende homoseksuele affaire van de prins. foto James Vellacott/AP door Esther Gotink LONDEN - De Schotse kilt mag na een maand ruziën tussen Eu ropa en Schotland toch als man nenkleding worden aange merkt. Functionarissen van het Euro pese bureau voor de statistiek Eurostat werden hard aange vallen, omdat zij een formulier hadden verstuurd waarin stond dat de kilt niet als mannenkledij kon worden gezien. De Schotten voelden zich op hun (blote) mannelijkheid getrapt en be gonnen een tegenoffensief. Schotse kiltmakers, die het for mulier hadden ontvangen om te melden hoeveel van de geblokte plooirokken zij hadden ver kocht, konden de kilts alleen optellen in de categorie 'rokken voor vrouwen'. Dat ging de kilt makers te ver. De EU hield ech ter voet bij stuk en Patrick Mc- Groarty, kiltmaker en directeur van de Caledonian Highland Dress Manufacturers, kreeg zelfs de waarschuwing dat hij een boete van 1500 euro tege moet kon zien als hij weigerde het formulier in te vullen. Daarop begon een geschil, dat volgens de krant The Scotsman is uitgevochten tussen de EU, het Schotse parlement en het bureau voor de statistiek in Londen, dat de formulieren na mens Eurostat had verzonden. Het dispuut bereikte zijn hoog tepunt toen het de voorpagina haalde van de Schotse tabloid Daily Record, die de afschuw van grootheden als Sean Conne- ry en eerste minister Jack Mc- Connell verwoordde. De EU krabbelde terug. Binnenkort worden aangepaste formulieren verzonden. Het was McConnell die Eurostat uiteindelijk succesvol aan de rokken wist te trekken. GPD De Palestijnse leider Jasser Arafat (r) praat met premier Ahmed Qurei tijdens de zitting van het Palestijnse parlement die gisteren werd gehouden, foto Abbas Moman i/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5