Feestconcert Delta Brass voor 't Gilde Fortepiano zingt niet maar spreekt donderdag 13 november 2003 DONDERDAG VRIJDAG Bart van Oort. De oude fortepiano is een wezenlijk ander instru ment dan de moderne piano. Aldus pianist Bart van Oort die zaterdag met het ensemble De Van Swieten Society in de Doopsgezinde Kerk in Middel burg een concert geeft. De wapenfeiten van Bart van Oort zijn indrukwekkend. De pianist studeerde in Den Haag om zich in Amerika verder te specialiseren in de fortepiano. Sindsdien reist hij de wereld over voor optredens, gastdo centschappen, lezingen en cd- opnames. Zaterdag speelt hij op een zogenaamde Zierervleu gel, gebouwd in 1820 door An ton Zierer. Het instrument is eigendom van de Werkgroep Muziek van het Zeeuwsch Ge nootschap. Voor Van Oort die de piano sinds enige jaren in bruikleen heeft, bestaan er grote ver schillen tussen oude en nieuwe piano's. „De moderne vleugel is de uitkomst van een ontwik keling die de piano's uit de achttiende en negentiende eeuw doorgemaakt hebben. In dat proces zijn er ook zaken verdwenen. Vergelijk het met Shakespeare in een moderne vertaling. Dat kan fantastisch werken maar tegelijkertijd gaan er onherroepelijk subtili teiten van Shakespeares oor spronkelijke taal verloren. Zo is het met muziek ook. Mozart schreef bijvoorbeeld aanwij zingen over de articulatie vrij nauwkeurig op. Wanneer je dat speelt op een nieuw instru ment, wordt het al gauw wat breierig. Dat komt omdat een noot op een moderne vleugel- veel langer doorklinkt. Je zou kunnen zeggen dat een nieuwe piano zingt en de fortepiano spreekt." Bart van Oort is artistiek leider van De Van Swieten Society. Dit is een wisselende groep musici die zich toelegt op de authentieke uitvoering van het klassieke en romantische re pertoire. Zaterdag speelt het ensemble in een bezetting van fortepiano, klarineL-hoorn, cello en contrabas. Het pro gramma, getiteld Sterren rond Beethoven, bestaat uit werken van, destijds beroemde, tijdge noten van Beethoven. Volgens Van Oort zijn componisten als Ferdinand Ries en Frédéric Kalkbrenner absolute toppers. Rest nog de vraag wie Van Swieten is. „Gottfried von Swieten was vanaf 1777 pre fect van de Keizerlijke Biblio theek in Wenen. Hij wierp zich op als de motor van het Weense muziekleven. Hij was bijvoor beeld de eerste die concerten organiseerde met uitsluitend muziek van dooie componis ten. Dat was toen heel onge bruikelijk." Douwe Eisenga De Van Swieten Society speelt zaterdag in de Doopsgezinde Kerk in Middelburg (20.00 uur). Erfgename van Ella Roberta Gambarini wordt gezien als de erf gename van Ella Fitzgerald. De Italiaanse zangeres, die al sinds 1994 in de Verenigde Staten woont, heeft alles wat de grote jazz-zangeres ook had. Een prachtige stem(be- heersing), een perfecte zang techniek en een groot impro visatievermogen (scat), uit muntende timing en frase ring. Roberta Gambarini trad voor het eerst op in Porgy en Bess op 23 maart 2002. Zij was toen al te horen geweest op het North Sea Jazz Festival 2001. Later in 2002 gaf ze een luid bejubeld concert in het Concertgebouw van Brugge. Roberta Gambarini heeft een klassieke scholing, niet alleen zang maar ook piano en compo sitieleer. Ze trad in Italië op met alle belangrijke muzikanten en had een grote reputatie in haar eigen land. Ze is sinds 1998 woonachtig in New York, waar ze zorgvuldig wordt voorbereid op een grote carrière. In haar eerste jaar in Amerika won ze de derde prijs in het Thelonius Monk Concours. Haar stijl wordt gekenmerkt daar een prachtige stembeheer- sing, timing en frasering. Een specialiteit is haar scatten waarbij de stem als een puur in strument wordt gebruikt. Op het concert in Porgy en Bess be staat de band verder uit David Gazarov, de pianist die er ook bij was in BruggeJimmy Woode (bas) en Steve Williams (drums). Jimmy Woode was in de vij f tiger jaren vaste bassist in de bands van Ella Fitzgerald en Sarah Vaughan. Vanl955 tot 1960 maakte hij deel uit van de legen darische band van Duke Elling ton. Jimmy Woode is door zijn enorme ervaring een geweldige steun voor iedere solist. Roberta Gambarini treedt za terdag op in Porgy Bess in Ter- neuzen (21.00 uur). De Italiaanse zangeres Roberta Gambarini. Het is niet voor niets dat 't Gilde De Bevelanden de Delta Brass Zeeland heeft ge kozen ter opluistering van het 15-jarig bestaan. De Delta Brass heeft immers nationale allure, zoals 't Gilde op lokaal niveau na 15 jaar beschikt over niet minder dan zo'n 65 advi seurs met zeer verschillende professionele ervaring en ken nis. De algemene doelstelling van 't Gilde is namelijk om deze ken nis en ervaring van jong ge pensioneerden over te dragen aan iedereen die daar behoefte aan heeft. Dat geeft hen de mogelijkheid om nog jaren maatschappelijk actief te blij ven. Problemen met de compu ter? U kunt terecht bij 't Gilde. Maar ook wanneer u een brief uit het Russisch vertaald wil hebben. Maar 't Gilde heeft meer activiteiten ontwikkeld. Zo zijn er in samenwerking met de VW stadswandelingen door Goes of busreizen door de Bevelanden tot stand gekomen. Om nog maar niet te spreken over het onderwijs. En daar doet de Delta Brass Zeeland niet voor onder. Deze band werkt met uitstekende Zeeuwse amateur-musici. Men wil op het hoogste niveau mu siceren en promotie maken voor de brassbandmuziek. De band wil originele brassband composities brengen, die om welke reden dan ook minder gespeeld worden. En last but not least wil men jong Zeeuws muzikaal talent proberen te behouden voor deze provincie. De BrassBand Zeeland, enkele weken geleden omgedoopt in Delta Brass Zeeland, won on langs met overmacht op het jaarlijkse topconcours van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van Muziekverenigin gen het landskampioenschap in de zogenaamde Middenklas se. De muzikanten, uit alle regio's van deze provincie, speelden in Musis Sacrum in Arnhem maar liefst 88,33 pun ten bij elkaar. Dat betekende Delta Brass Zeeland repeteert. ook promotie naar de hoogste (vaandel) afdeling.Zondagmid- dag staat het gezelschap, onder leiding van dirigent René Pas- senier, op uitnodiging van 't Gilde in de nieuwe schouw burg De Mythe in Goes. Het programma van het jubileum concert vermeldt enkele bij zondere werken. Zo is er een voor brassband bewerkte Hul digingsmars van Grieg en Fire works for Brassband van Elgar Hovarth, waarin door een ver teller uitleg wordt gegeven over het fenomeen brassband. foto Ruben Oreel En niet te vergeten het con- courswerk Contest Music van Wilfred Heaton. Daarnaast een euphoniumsolo van de hand van Stephen Foster, een cor netduo van Horovith en een luchtig stuk in de vorm van een muzikale 'postcard' uit Mexico. Met als toegift Russian Dance van Katchaturian. Frans Doeleman Delta Brass Zeeland treedt zon dag op in De Mythe in Goes (15.00 uur). BiftTKYErBiRENotaaispektakel met ener gieke jazz, moderne dans en indrukwek kende sfeerbeelden, do. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur Tim van Athene. Theaterstuk van Gerard- jan Rijnders naar Shakespeare maar in een hedendaags jasje door net Toneelhuis. do. vr. za. di. en wo. De Shop 20.00 uur Adres onbekend. Toneelstuk over een briefwisseling tussen twee vrienden en za kenpartners, die elkaar dreigen te verlie zen. do. vr. en za. Het Klokhuis 20.30 uur Olijfje en haar moordenaars. Komische thriller van John Patrick over gangster bende die bij Olijfje intrekt, vr. en za. Noordteater 20.30 uur, zo. 15.00 uur De geit of wie is Sylvia? Provocerend to neelstuk en komedietragedie over midlifecrises drama naar Albee. do. vr. za. en wo. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur Salon Brigitte. Toneelstuk van Vanessa Van Durme, dat verhaalt over een stukje uit het leven van en zelfstandig kapster en haar hulpje, do. vr. en za. Fakkeltheater 20.30 uur Ge begrijpt weer niet wat ik bedoel. Thea tervoorstelling van Bart Plouvier met een grappige en bevrijdende blik in de spiegel ""oen De voor mannen en vrouwen door Koen De Smet en Ann Jochems. do. vr. en za. Fak- keltheater 20.30 uur, zo. 15.00 uur Fantastentheater. Impro cabaret o gesties uit het publiek door 3 Klein Raamtheater 20.00 uur gesties uit het publiek door 3Mem op sug- X. di. 't Chicago. Musical, do. vr. za. zo. di. en wo. Stadsschouwburg 20.00 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Tango for 3, concert, do. 20.30 uur; Brui sende Balkan, concert door Trio Dor, vr. 20.30 uur; Literaire avond rondom de Poolse dichter Witold Gombrowicz door Tom Van Brouwel en Hilde Uitterlinden, za. 20.30 uur; Amsterdam Klezmer Band Galata Gypsy Band, zo. 20.30 uur Night of the Proms, do. vr. en za. Sportpa leis 20.30 uur, zo. 19.00 uur Voorstellingen in de Arenbergschouw- burg: The Impro All Stars Show, do. 20.30 uur; An Evening with Anton Walgrave, concert met nostalgische en soulvolle rock/popsongs van singer-songwriter Walgrave, vr. 20.30 uur; Wolfijzers en Schietgeweren, voorstelling met hoogte punten uit 5 programma's van de broers Mich en Raf Walschaerts alias Kommil Foo, zo. 20.15 uur; Tweede operapodium, zo. 20.00 uur; Amsterdam Comedy Explo sion, voorstelling door Stand-Up comedy team uit Amsterdam, ma. 20.15 uur; An- gelo Branduardi, concert, wo. 20.15 uur Concerten in De Singel: DeDonderdagen, theater, projecten, visueel als muzikaal, interactieve installaties en performances met Giorgio Battistelli en Studio Azzuro (La Chanson de Geste de Hector et Achille Lawrence Malstaf (Mirror), Johannes Taelman (Contrapuntos van L. Goethals), Matthias Schoenarts en Jan Fabre (Het Nut van de Nacht), Odd's On, jazzproject, Lieven De Boeck en Jannan Loontjes (Housing - modus Operandi), Kris Ver- donck en Aernoudt jacobs (Tutorials PT. II Saskia De Koster (Kolum) en Klara (Mixtuur), do. 19.30 24.00 uur; Concert met werk van Brahms door het Symfonie Orkest van De Munt o.l. v. Kazushi Ono, vr. 20.00 uur; Marco Martinelli, Ermanna Montanari, Luigi Ceccarelli en Teatro del- Ie Albe, voorstelling met elektronische muziek en beelden, za. 20.00 uur Voorstellingen in de Kon. Elisabcthzaal: Klassiek concert met werk van Sjostako- vitsj en Tsjaikofski door DeFilharmonie o.l.v. Rudolf Barshai,vr. 20.00 uur; Paul Weller Solo, concert met Engelse popmu ziek, zo. 20.00 uur; Onderweg, concert met Marco Borsato, di. en wo. 20.00 uur Les Contes d'Hoffmann - Franse Esprit. Opéra fantastique van Jaques Offenbach in 3 akten met proloog en epiloog op li bretto van Jules Barbier o.l.v. Patrick Fournillier. do. Vlaamse Opera 19.30 uur Klassiek Recital door Jan Depreter. zo. Raamtheater op 'tZuid 11.00 uur The Holiday Love Show. Muzikale kome die met een vette knipoog naar het heden daags Tv-klimaat door het Conservatori um Brussel Musical, ma. di. en wo. Fak keltheater 20.30 uur Sotto Voce. Lunchconcert met werk van Mendelssohn, Debussy en Strauss door de sopraan Natalie Karl, pianobegeleiding Christel Kessels. wo. Vlaamse Opera 12.30 GENT Skroetsj. Theaterstuk naar Christmas Ca rol van Charles Dickens in een vertaling van Freek Neyerinck, gespeeld doorThea- ter Taptoe, vr. Publiekstheater Minne meers 20.30 uur Veldslag voor een man alleen. Literair theaterprogramma door Tom Lanoye. do. vr. en za. Publiekstheater Groot Huis 20.30 uur De Raadsheren van Nevele. Theaterstuk naar Cyriel Biysse door Jo De Caluwe. vr. Theater Tinnenpot 20.00 uur De Gebroeders Leeuwenhart. Toneel voorstelling door Bronks. za. De Koper gieterij 15.00 uur Theatervoorstellingen en concerten in Vooruit: Besneeuwde witte laarsjes, thea tervoorstelling door Pascale Platei, do. Vooruit 20.00 uur; Collect-if, danstheater door Emil Hrvatin Cie, do. en vr. Minard 20.00 uur; Anthony Braxton, jazzconcert, vr. 20.00 uur; Black Rebel Motorcycle Club, vr. 23.00 uur; Life is all we have, to neelstuk met een portret van de schilder Fransiscus Bacon door De Parade, vr. en za. 20.00 uur; Rouw siert Electra, magi strale trilogieover de ondergang van een aloude dynastie, di. en wo. 20.00 uur Diep in het bos. Theatervoorstelling door Het Muziek Lod o.l.v. Eric De Volder en Dick Van der Harst. do. vr. en za. Nieuw- poorttheater 20.30 uur Goe Gekapt. Theaterconcert door Dick Van der harst en Herma De Weerdt. do. vr. en za. Gcuzenhuis 20.30 uur, zo. 15.00 uur East of Eden. Concert met Osmaans-Turkse klassieke muziek door het Mera! Ugurlu Ensemble, do. Bijloke Kraakhuis 20.00 uur De Bijloke Symfonisch. Klassiek concert met werk van Sjostakovitsj en Tsjaikofski door DeFilharmonie o.l.v. Rudolf Barshai. za. Bijloke 20.00 uur Zwei-Mann Orchester. Concert door het Schönberg Ensemble o.l.v. Maurizio Ka- gel. di. Bijloke Kraakhuis 20.00 uur De omloop der lage landen. Concert door de Nieuwe Snaar. vr. en za. Capitole 20.30 uur, zo. 16.00 uur Justin Timberlake. Concert, zo. Flanders Expo 19.30 uur Geert Hoste Hard. Cabaret, wo. Capitole 20.00 uur Concerten in de Handelsbeurs: Ozark Henry, do. 20.15 uur; Dubbelconcert Susana Seivane Trio/Steamboat Switser- land, vr. 20.15 uur; Dubbelconcert Osiris Trio/Steamboat Switserland, za. 20.15 uur; Dubbelconcert Mary Gauthier/Thé Lau, di. 20.15 uur;Troissoeur&Daau, wo. 20.15 uur BRUGGE Katzelmacher. Theaterstuk naarFassbin- der over de angst voor het onbekende, ras senhaat en agressie door Theater Zuid pool. do. Magadalenazaal 20.00 uur Quarantaine. Theaterstuk waarin de mens slachtoffer is van zichzelf door Cie De Koe o.l.v. Peter Van den Eede. do. en vr. De Werf 20.30 uur 13t/m 19 now, Trio Con Animo De activiteitencommissie presenteert Trio Con Animo. Drie opgewekte dames met een humoristisch repertoire. Bachten Reede, Vlissingen, 19.30 uur NUHR Cabaretgroep NUHR speelt een try-out van Over de Top. Deze voorstelling is uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Musical Starlights Musical Starlights brengt een hele reeks musicalhits. Met 2 5 artiesten op het toneel en 2 0 in de orkestbak krijgt]» beste liedjes te horen uit onder meer The Lion King, Cats1 Phantom of the Opera, Beauty the Beast, A'ida, JesusCir Superstar, The Hunchback of the Notre Dame en Evita.Dei sentatie is in handen van Jacques d'Ancona. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur G Seth Gaaikema Seth Gaaikema brengt zijn nieuwe show De orkaan doorsla Seth is terug in het theater met nieuwe teksten vol emotieen! mor. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Alles Toneelgroep Het Syndicaat speelt de voorstelling Alles. Dit is een moderne satire, geschreven door Esther Gerritsen, 'mens' wordt geconfronteerd met zijn eigen menselijketrekji Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Drie Zusters. Jeugdvoorstelling naar de klassieker Drie zusters van Tsjechov in een bewerking van Bart Moeyaert, ge speeld door de groep Zeven in regie vanIn- ne Goris. za. De Werf 20.30 uur Brugges Festival - Eén jaar later: Drie da gen lang een boeiende reis in de wereld muziek met o.m. een hommage aan de overleden Zuid-Afrikaanse Johannes Kerkorrel. vr. za. en zo. Verschillende lo caties: Stadsschouwburg: UneAnche Pas- se uit Frankrijk, vr. 20.00 uur; Abdelli uit Algerije, vr. 21.30 uur; Soledad uit België, za. 20.00 uur; Sainkho uit Tuva, za. 21.30 uur; Gianmaria Testa uit Italië, zo. 20.00 uur; Hommage Johannes Kerkorrel, zo. 21.30 uur; Ciné Liberty: Ambrozijn uit Vlaanderen, vr. 23.15 uur; Régis Gizavo uit Madagascar, za. 15.45 uur; Szaszcsa- vas uit Hongarije/Roemenië, za. 23.15 uur en zo. 15.45 uur; De Biekorf: Vensters uit Vlaanderen, za. 14.00 uur; Kafichanta uit Tunesië/Marokko, za. 17.30 uur; Ronnie Verbiest uit Vlaanderen, zo. 14.00 uur; Kostas Theodorou uit Griekenland, zo. 17.30 uur Egmont. Concert door het Symfonieor kest van Vlaanderen o.l.v. Etienne Siebens m.m.v. Hilde Coppé. do. Concertgebouw 20.00 uur Clouseau zingt. Concert, za. Concertge bouw 20.30 uur II Gardellino. Klassiek lunchconcertzo. Concertgebouw 11.00 uur Zondag Josdag. Concert door Jos Van Im- merseel. zo. Concertgebouw 15.00 uur Tony Malaby Trio. Jazzconcert door trio uit New York. ma. De Werf 20.30 uur Sotto Voce. Concert door het Vlaams Ra diokoor. di. Kapel O.L:V. van de Potterie 20.00 uur The Charles Mingus Orchestra. Jazzcon cert door U-koppig orkest uit de USA. wo. De Werf 20.30 uur Zeeuwse Avond Zeeuwse Avond met muziek, zang, dans, cabaret en toneel, Medewerking verlenen Piet Brakman, toneelgroep Westka# muziekgroep Bruinisse en het mannenkoor Veerse Scheepst 5 Stadsschouwburg, Middelburg, 19.30 uur Job Jos de Jonge speelt de voorstelling Job. De voorstelling is gebaseerd op een stuk dat de acteur Henk: Ulsen heeft samengesteld uit teksten van diverse auteurs.ij» het verhaal van een joodse man die na de oorlog alleen isovi bleven en bij toeval op het verhaal van de bijbelfiguur Jobs l( Petruskerk, Serooskerke (W), 20.00 uur Zeeuws Mannenkoor Concert van Zeeuws Mannenkoor en koperensemble ZeBra Het is het eerste akoestische concert dat in het nieuwe Goese: ater wordt gegeven. Het koor zal enkele Nederlandse lies 1 zingen. Het koperensemble speelt onder meer werken uitT; F Brass Cats van Chris Hazell en uit de opera Carmen van Be De Mythe, Goes, 20.00 uur Rock-Night Voor de eerste keer wordt de Heartbreak Rock-Night gehom f1 Er is een selectie gemaakt van de populairste bands die dei 1 lopen jaren in Heartbreakcafe hebben opgetreden. De band i deze avond zijn: Rebba the Loon, Mamilla en Over the Edge, drie live-bands die hun sporen reeds verdiend hebben. Heartbreakcafe, Goes 20.00 uur Luisterliedjes Theo van Teijlingen en Elly en Rikkert brengen luisterliedje De Zeeuwse troubadour Van Teijlingen presenteert zijn tm cd, getiteld Lege handen. In de jaren zeventig werden Eli; Rikkert christen en sindsdien zingen zij over wat hen bem Ze komen met hun vaste band: Jan Borger (toetsen) en Dick mair (slagwerk). Buys Ballot College, Goes, 20.00 uur II Jongeren Musical jongeren werkgroep 's-Heer Hendrikskinderen Dwaasheid of Dilemma heet deze door Maarten FoekenenPk Lommers geschreven musical, die door achttien jongeren en volwassenen op de planken wordt gezet. De regie is in hai van Ada de Feiter. Heer Hendrikhuis, 's-Heer Hendrikskinderen, 20.00 uur Alfredo Marcucci Concert bandoneonspeler Alfredo Marcucci met zijn trio Hij is een van de laatste bandoneonspelers die de gouden» van de tango meemaakte. Zanger-gitarist Juan Masondovi samen met contrabasspeler Michel van der Meiren een autl tiek Orquesta Tipica. De Stenge, Heinkenszand, 20.00 uur Mandolineorkest Het mandolineorkest Excelsior geeft een concert. Tijdens dit concert vindt de première van het jeugdorkest ij Excelsior plaats. Beide orkesten staan onder leiding van Ma Eckhardt. Medewerking verleent het Scheldeloodsenkoor® j leiding van Léon Bours. Ons Dorpshuis, Kruiningen, 20.00 uur Dubbelcabaret Dubbelcabaret: Roué Verveer en Renée van Ba vel. Wat zij doen is ter voorbereiding van ieder hun eigen avoni lende programma, dat in 2004 zijn beslag moet krijgen. Hetp gramma van Roué heet Eigen Vermogen en dat van Renée Ha i( Beiden spelen een uur. De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur Hoofd in de Wolken Hoofd in de Wolken is een Engelse comedy. Onder de titel Stones in His Pockets werd het geschrevene j Marie Jones. Johnny Kraaijkamp jr en Laus Steenbeekespe f Ron en Rein, Brabantse boerenjongens die hardnekkig opz naar roem gaan. Regie van Bruun Kuijt. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Venice Venice brengt het theaterconcert An Evening with Venice. De vier Californische musici van Venice maken inmiddels1 dozijn jaren muziek. Basis voor deze theatertournee vont' nieuwe album Welcome tot the rest of your life. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Los Zand De Zeeuwse Komedie speelt het toneelstuk Los Zand. In dit stuk van Annie M. G. Schmidt wachten in een bijzat van een congresgebouw moeder, zoon en dochter met aanB en moeders vriendin op vader.. Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Seth Gaaikema Seth Gaaikema brengt zijn nieuwe show De orkaan doorstak Zie donderdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Ja zuster, nee zuster Het Middelburgs Theater brengt de musical Ja zuster, neezi® Het is een familiemusical, gebaseerd op de gelijknamige tv-*1 van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink. De regie wasitf den van Carla Schroot. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Fred Delfgaauw Fred Delfgaauw geeft een voorstelling. In zijn figurentheater stapelt de verteller illusie op illusie geval brengt hij 45 bijzondere minuten met fragmenten uit» dere voorstellingen. Deze voorstelling is uitverkocht. Theater De Wegwijzer, Nieuw en Sint Joosland, 20.30 uur McLear Toneelvereniging Ouwerkerk speelt McLear. Het betreft een bewerking van het toneelstuk The Dresser1 Ronald Harwood. Regisseur is Ad van Geesbergen. Dorpshuis, Ouwerkerk, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 52