Heideman leurt met idee natuurijsbaan Gouden Generatie moet belofte nog inlossen Federer snel langs Nalbandian Schotland koestert het Calimero-gevoel 21 Snookerspeler Higgins schrijft geschiedenis \ran Nistelrooij speelt in de spits, Kluivert zit op de bank donderdag 13 november 2003 Bridgers op WK uitgeschakeld Jefa legt NAC, ^EC en Utrecht geldstraffen op Salzgeber moet wereldbeker weer inleveren Jelle van Damme tot 2007 bij Ajax Damtitel voor Kamyshleeva Voetbalavontuur zoon Gadaffi over Palyama is oververmoeid Van de Bunt stopt als international nvan Essen VOORDWIJK - Op 13 december j«j5 werd een nieuw Neder lands elftal geboren. Op Anfield t0ad in Liverpool versloeg Oranje zeer overtuigend de le go het elftal van bondscoach fliddink stond bol van de talen ten Oranje leek klaar om de we- „ldte veroveren. Acht jaar later Is van die droom weinig over. De kans is groot dat zaterdag te rende Schotten liefst zeven spe- gsaantreden die er in 1995 ook tlbij waren: Edwin van der Sar, Frank de Boer, Michael Reizi ger, Clarence Seedorf, Edgar Davids, Marc Overmars en Pa trick Kluivert. Tijdens die wedstrijd op Anfield Road waren zij jong en gretig. Wat heet, al die Ajacieden leef den op een roze wolk. In mei hadden ze de Europacup I ge wonnen, in november de we reldbeker. Maanden bleef dat Ajax ongeslagen en in Liverpool ontstond het idee dat diezelfde Ajax-voetballers ook met Oran je prijzen zouden gaan winnen. Dat viel dus tegen. Met een beetje pech wint de hui dige generatie Oranje-spelers helemaal niets. In 1996 ging het mis in Engeland, In 1998 strandde het elftal in de halve fi nale van het WK tegen Brazilië, in 2000 ging het tegen Italië al weer één wedstrijd voor het ein de mis. En het WK van 2002 werd niet eens bereikt. Kortom, de belofte van 1995 is nog niet ingelost. Terwijl het EK in Portugal voor het merendeel van de spelers de laatste kans wordt om de hooggespannen verwachtingen toch nog een keer waar te maken. Een mooi afscheid is ze gegund, maar de vraag is natuurlijk of deze bij zonder getalenteerde selectie het de afgelopen acht jaar niet gruwelijk heeft laten liggen. Patrick Kluivert: „In 1995 wa ren we er van overtuigd dat we ook met Oranje prijzen zouden pakken. Dat is tot nu toe niet ge beurd en dat is teleurstellend. Vooral omdat we er een paar keer heel dicht bij zijn geweest. Edwin van der Sar onder schrijft die mening. „Alleen was ik in 1995 eigenlijk helemaal niet op die manier bezig met de toekomst. Naar mijn gevoel leefden we toen gewoon in een roes. Alles was nieuw en alles was even mooi. We hadden echt het idee dat we onverslaanbaar waren. Dat heeft een tijd ge duurd, maar hoe je het ook wendt of keert, we hebben niets gewonnen." Edgar Davids weet ook dat de echte prijzen nog ontbreken voor zijn generatie spelers uit het nationale elftal. „En dat is vervelend. Maar wij zijn niet de enige zogenaamd Gouden Ge neratie die geen prijzen wint. Wat dacht je van het Nederlands elftal uit de jaren zeventig? Maar waar dat aan ligt? Weet jij het?" GPD Advocaat heeft keuzes al gemaakt ènrHenri van der Steen NOORDWIJK - Dick Advocaat leeft enkele dikke knopen doorgehakt: zaterdag in de kra ker tegen Schotland op Hamp den Park speelt hij met Van Ni stelrooij in de spits en met twee buitenspelers. Edgar Davids wordt op de bank gezet, naast Patrick Kluivert. Detraining van gisteravond liet de opstelling zien, die voorziet iitwee authentieke vleugelspe- ers, Van der Meyde en Over- uars. Achter de aanval heeft fan der Vaart een vrije rol. Hij wordt in de rug gedekt door een lieuwduo: Cocu en Seedorf. ichterin houdt Advocaat vast ian een viermans-verdediging, egen de twee Schotse spitsen, jlet centrum speelt man-op- uan, met rugdekking van de lacks. Ik creëer liever elders op iet veld een vrije man." )p de persconferentie gister- HON'ACO - Het Nederlands irouwenteam is gisteren bij het UK bridge in Monaco in de hal- itfinales uitgeschakeld. ia 96 spellen verloor Neder- ind van China met de cijfers 19-202. China treft in de finale tt eerste team van de Verenig- e Staten. A NP ÏY0N - De Uefa heeft NAC, SEC en FC Utrecht boetes op- jelegd voor wangedrag van spe- ers en supporters rondom de wedstrijden in de eerste ronde van het toernooi om de Uefa Cup. NEC kreeg de hoogste boe te, 16.000 euro, voor onsportief gedrag van de spelers. NAC en Utrecht moeten respectievelijk en 3200 euro overmaken voor misdragingen van fans. NEC kreeg de boete naar aanlei ding van de thuiswedstrijd te gen Wisla Krakow uit Polen. Drie spelers kregen de rode taart. De overtredingen van Jonneveld en Ax waren boven- lien zo ernstig, dat beide spelers voortwee Europese wedstrij den rijn geschorst. Bij NAC ver stoorden de supporters de orde pndom het thuisduel met New castle United uit Engeland. Utrechtse fans staken net bui- het stadion vuurwerk aan jij de thuiswedstrijd tegen het riowaakse Zilina. Bij dat duel nochten door een eerdere straf vandeUefa geen fans in het sta tion aanwezig zijn. ANP HANNOVER - De internationa- e hippische federatie FEI heeft jtassuuramazone Ulla Salzge- temiet geschorst, hoewel haar Paard Rusty is betrapt op do- P'ng, Wel moet de Duitse de we- jddbeker die ze dit jaar in Gote- Ng veroverde, inleveren. Ook bijbehorend prijzengeld ®oet terug naar de wereldbond. De FEI verwijt Salzgeber nala- tigheid en legt haar om die reden Seen schorsing op. Rusty was in fleaanloop naar de finale van de Wereldbeker dressuur behan- e-d met een huidzalf, waarin et verboden middel testoste- Jffl was verwerkt. Dat kwam bij e dopingcontrole aan het licht. geber heeft aannemelijk fLinnen maken dat ze daar niet _an op de hoogte was. e straf is mild, maar Salzgeber 'est wel een hoop geld. Ze °et niet alleen het prijzengeld an ®e wereldbeker teruggeven aar °°k een geldboete betalen de proceskosten voor eigen ening nemen. De Duitse re- l e vo°r dat ze alles bij el- ^ar zo'n 200.000 euro kwijt- a -Maar ik ben al met al t geu"ht dat het eindelijk voorbij is." ANP/DPA middag zei Advocaat dat hij de Schotten met voetbal wil klop pen. „We moeten niet meegaan in de strijd, maar met voetbal en goed positiespel winnen." Hij reageerde in dat verband bijna gretig op de naam Sneijder, maar zal de jonge Ajacied toch passeren. Het is coaches eigen voor grote wedstrijden terug te grijpen op (veronderstelde) 'ze kerheid j es'. Advocaat was het wel eens met de gedachte dat je een rechts buiten moet gebruiken, met Seedorf in de opstelling; die wordt anders zelf weer een ver kapte buitenspeler - en daar heeft Advocaat echt zijn be komst van. Over de positie van Frank de Boer was hij duidelijk; zijn aan voerder mag niet afgeserveerd worden omdat hij vorige week in de Champions League en af gelopen weekeinde in de com petitie blunderde. „Nee, want een week eerder speelde hij te gen Besiktas nog de sterren van de hemel." Hij ging desondanks vragen aan De Boer of die zich voldoende in vorm acht om te spelen. Dat is kennelijk het geval, al zal De Boer in de dekking komen te spelen. Advocaat gaf aan niet zo geluk kig te zij n met de manier waarop Ruud van Nistelrooij onlangs in de Franse sportkrant l'Equipe zijn slechte Oranje-gevoel ver woordde. Van Nistelrooij ver telde het vertrouwen van Advo caat te missen (omdat hij elke keer wordt gewisseld) en de combinatie met Kluivert toch ook weinig ideaal te vinden ('Patrick trekt geen gaten en is geen passer'), omdat beiden centrumspitsen zijn en elkaar niet aanvullen. Advocaat:,Het slaat nergens op als hij zegt dat ik geen vertrou wen in hem heb. Ik heb hem ook verteld dat hij het niet brengt en dat ik andere topspitsen op de bank heb die ik er dan inbreng. Ik vind het prima dat hij kritisch is, maar dan wel binnenska- mers.Verder heeft Kluivert be wezen dat hij scoort in Oranje, Ruud niet." Je zou hieruit hebben kunnen concluderen dat Kluivert zater dag de voorkeur krijgt, maar Advocaat gaf toch ook aan dat er de laatste weken een verschil is ontstaan dat uitvalt in het voordeel van de midvoor van Manchester United. Kluivert is bij Barcelona immers gedegra deerd tot invaller, Van Nistel rooij speelt wekelijks en goed. Advocaat: „En hij scoort." Het partijtje werd overigens ge wonnen door de reserves, met drie geweldige goals van Pa trick Kluivert. Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer, Van Bronckhorst; Seedorf, Van der Vaart, Cocu; Van der Meyde, Van Ni stelrooij, Overmars. Reserves: Water reus, Ooijer, Zenden, Sneijder, Bos- velt, Van Hooijdonk, Makaay, Klui vert, Davids. ANP Clarence Seedorf doet een trucje met de bal op zijn schouder tijdens de training van het Nederlands elftal in Katwijk. Hij droeg in het partijtje een hesje en lijkt daarom zater dag zeker van een basisplaats. foto Marcel Antonisse/ANP door Hans Koenekoop GELSELAAR - Een natuurijs baan van vijf kilometer lengte waarop schaatsen bij lichte vorst en zelfs temperaturen van iets boven nul al mogelijk is. Het idee is afkomstig van mara thonschaatser Jan Maarten Heideman. Energiebedrijf Es- sent, TNO MEP (Milieu, Energie en Procesinnovatie) en twee in- genieursbedrijven onderzoeken momenteel of dergelijk droom- ijs technisch, financieel en pla nologisch haalbaar is. Heideman heeft deze vier on dernemingen enthousiast ge kregen voor zijn plan, dat hij sa men met zijn vader Arend heeft bedacht. Het duo bestiert de stichting Hendrick Avercamp, die zich inzet voor behoud van de Hollandse schaatscultuur en wetenschappelijk onderzoek naar schaatsen stimuleert. „Wij willen het eeuwenoude winter- gevoel van natuurijs helpen op roepen", zegt vader Arend. De sombere klimaatsvoorspel lingen, waarin koude winters steeds zeldzamer zullen wor den, wakkerden hun vernieu wingsdrift aan. „Vorig jaar was er in februari een korte vorstpe riode waarin het ijs net niet dik genoeg was om er op te schaat sen. Onze gedachte is om de na tuur op die momenten een hand je te helpen, zodat het ijs wel houdt", aldus Heideman. „Het mooiste zou zijn een grote vaart of plas te vinden in een aantrek kelijke omgeving. Als je dan een baan kan kweken van ongeveer vijf kilometer lang, zal dat heel veel schaatstoeristen lokken." Zo'n lange baan is in zijn ogen dan ook commercieel interes sant, omdat recreanten, snelle toerrijders en professionele schaatsers nu voor natuurijs vaak nog moeten uitwijken naar het buitenland. „Er zijn diver se technieken voorhanden om ijsvorming kunstmatig te sti muleren, maar het project moet natuurlijk ook financieel haal baar zijn en er moet een ge schikte plek te vinden zijn. Van daar dat onze stichting dat graag wil laten onderzoeken." Een woordvoerder van Essent laat weten dat het energiebe drijf enthousiast is over het pro ject. „Als schaatssponsor kan dit heel aantrekkelijk zijn voor ons." De vier partijen die het haalbaarheidsonderzoek ver richten, nemen ieder hun deel van de kosten voor eigen reke ning. Ze hopen voor de winter een rapport te presenteren. ANP van onze sportredactie BRIGHTON - John Higgins heeft gisteren geschiedenis ge schreven door opnieuw een break van 147 te maken, het maximum. Dat lukte de Schotse snookerspeler bij de vorige ge legenheid, in de finale van de LG Cup in Preston eind oktober, ook al. Het was nog niet eerder voorge komen dat een biljarter er bij twee achtereenvolgende wed strijden aan de snookertafel in slaagde een partijtje in een beurt uit te maken. Higgins schakelde gisteren in de tweede ronde van het Brits Open Michael Judge uit met 5-1 De maximumscore in een van de legs had hij al voorvoeld. „Niet dat ik er echt op uit ben, maar de laatste tijd heb ik in de training al behoorlijk vaak een break van 147 kunnen begroeten. Dus ik wist wel dat ik sterk stond te spelen. Het is net als bij wachten op de bus: soms sta je uren voor niks en dan stopt er ineens een hele rij voor je neus." ANP/RTR AMSTERDAM - Ajax heeft het contract met Jelle van Dam me verlengd tot 1 juli 2007. De clubleiding lichtte een optie in de overeenkomst met de Belgische verdediger, die op 14 april 2002 in het eerste debuteerde. De linkerverdediger is afkomstig van Germinal Beerschot Antwerpen. Hij speelde tot nu toe 27 officiële wedstrijden voor de Amsterdammers. ANP BRUMMEN - Olga Kamyshleeva is gisteren in Brummen Ne derlands damkampioene geworden. De lijstaanvoerster uit Heerlen maakte in de negende en laatste ronde geen fout. Ze won met zwart in een fraaie partij van de Haagse Christien Fung en bracht haar eindtotaal op 17 punten. Nina Hoekman, de enige andere kanshebster op de titel, zette haar slotduel ook om in winst. De Zutphense grootmeester was te sterk voor Astrid van der Stelt en eindigde als tweede in de eindrangschikking, op één punt van Kamyshleeva. De Heerlense vertegenwoordigt Nederland bij het wereldkampi oenschap voor vrouwen in Zoutelande (24 november-7 de cember), samen met titelverdedigster Nina Hoekman, Euro pees kampioene Tanje Chub en Vitalia Doumesh. Alle vier waren overigens al zeker van deelname aan het wereldkampi oenschap. ANP PERUGIA - Het Italiaanse voetbalavontuur van Saadi Ga daffi, de zoon van de Libische leider Muammar, is over. De middenvelder van de Italiaanse voetbalclub Perugia uit de Serie A testte vorige maand positief op norandrosteron, maar hij wil geen tegenonderzoek (B-test) ondergaan. Dat meldden de Italiaanse media gisteren. De weigering van zo'n test staat in de regel gelijk aan een schuldbekentis. Gadaffi kan een schorsing van maximaal twee jaar tegemoet zien. De dertigjarige Gadaffi kwam deze zomer naar Perugia, maar heeft nog geen minuut voor de ploeg gespeeld. Hij mocht zelfs maar twee keer op de bank plaatsnemen. ANP/DPA GHUANGZOU - Badmintonner Dicky Palyama heeft zich te ruggetrokken uit de Chinese Open kampioenschappen. Ne derlands beste speler is oververmoeid, liet bondscoach Mar- tijn van Dooremalen gisteren vanuit Ghuangzou weten. De China Open is na Hongkong en Taiwan het derde toernooi op rij dat de Nederlandse afvaardiging afwerkt in het Verre Oosten. Vermoedelijk is het grote aantal wedstrijden Palya ma even te veel geworden. Mia Audina, Yao Jie en Karina de Wit wonnen gisteren alle drie hun partij in de eerste ronde van het enkelspel bij de vrou wen. Audina versloeg de Indonesische Popat (11-0 11-2), Yao Jie was te sterk voor de Japanse Tanaka (11-2 11-2) en De Wit won van de Canadese Reid (11-111-6). In de tweede ronde ne men Audina en Yao Jie het tegen elkaar op. ANP AMERSFOORT - Waterpolodoelman Arie van de Bunt stopt als international. Na vijftien jaar en precies 350 wedstrijden voor het Nederlands team, heeft de AZ&PC'er besloten zich niet langer beschikbaar te stellen. Wel blijft de recordinterna tional keepen bij zijn Amersfoortse club. Van de Bunt (34) heeft het te druk met zijn werk om dat nog langer goed te kun nen combineren met zijn sport. ANP HOUSTON - Roger Federer is ook in zijn tweede partij in de voorronde van de ATP Masters onge slagen gebleven. De Zwitserse tennisser, eerder in Houston al te sterk voor Andre Agassi, had giste ren geen enkele moeite met de Argentijn David Nalbandian. De Wimbledon-kampioen stond slechts drie games af: 6-3 6-0. Federer, in februari de grote trekpleister bij het ABN AMRO-toer- nooi, maakte daarmee tevens een einde aan een negatieve reeks. De voorgaande vijf duels tegen Nalbandian had hij verloren. ANP foto David J. Phillip/AP Het Nederlands elftal speelt komende week twee cruciale duels met Schotland. Via die wedstrijden moet Oranje alsnog plaatsing voor het EK in Portugal zien af te dwingen. In de aanloop naar de play-offs besteedt de PZC speciale aandach t aan Oranje. Vandaag: oud-international Peter van Vossen over de strijdlust van de Schotten. door Bauke Boersma ALMERE - Hij wordt de laatste tijd platgebeld door de Schotse pers. Logisch, Pe ter van Vossen is immers voormalig Oranjeklant én ex-speler van Glasgow Ran gers, met Celtic dé club van Schotland. Dus is de Zeeuw dezer dagen de aangewezen persoon om tot in den treure vertellen hoe hij over de aan staande confrontatie om een ticket voor het EK in Portu gal denkt. „Hoe Nederland zal spelen, is een steeds terugkerende vraag", zegt Van Vossen, sinds dit seizoen actief voor zaterdag-hoofdklasser Ben- nekom. „Dat weet ik natuur lijk niet, ik ben de bonds coach niet. Maar ik vertel ze wel hoe ik vind dat Oranje moet spelen." Dat is feitelijk simpel, stelt Van Vossen. „Gewoon het voor Oranje kenmerkende positiespel spelen, dan moet het normaal gesproken goed aflopen. Enige andere alternatief is meegaan in de strijd die de Schotten aan gaan. En reken er op dat ze zullen strijden. Het Schotse voetbal is de laatste jaren ge groeid, maar strijd is nog steeds een van de voornaam ste handelsmerken. Gaat Ne derland daarin mee, dan wordt het moeilijk. Dan zijn de kansen fifty-fifty." Dat is heel wat meer dan de Schotten zichzelf vóór de dubbele ontmoeting toedich ten. „Het is niet zo dat ze zichzelf al bij voorbaat kans loos achten, maar erg veel kans op kwalificatie voor Portugal geven de Schotten zichzelf nu ook weer niet. In derdaad, ze hebben een beet je last van het Calimero-ge voel. Maar dat koesteren ze ook, hoor. Ze mogen zichzelf maar wat graag in de rol van underdog manoeuvreren." Dat gebeurt momenteel col lectief, weet de geboren en getogen Zierikzeeënaar. „Normaal is het tussen de fans van Celtic en Glasgow Rangers een niet voor te stel len strijd, ze haten elkaar echt tot op het bot. Maar nu, met de interlands tegen Ne derland voor de boeg, is het één volk. Het nationale elftal verbroedert echt." Daar komt Oranje nog wel achter op Hampden Park. „De ambiance zal zaterdag zeker te vergelijken zijn met de sfeer bij de derby's tussen Celtic en Glasgow", voor spelt Van Vossen, die in 1994 met Oranje een oefenduel te gen de Schotten met 3-1 won en waarin hijzelf de 2-0 scoorde. „Het wordt echt een enorme heksenketel. Voor deel voor Oranje is dat het gelouterde spelers heeft. Die moeten daar mee overweg kunnen." Zoals Patrick Kluivert. En Ruud van Nistelrooij. Maar niet beide tegelijk, zo is Van Vossens overtuiging. „Het zijn beide goede voet ballers, maar de combinatie werkt niet. Ze hebben ooit maar 45 minuten echt goed met elkaar samengespeeld. De 1-1 tegen Duitsland. Maar sindsdien is wel geble ken dat er een keuze móet worden gemaakt." Aan een uitspraak over wel ke dat dan moet zijn, waagt Peter van Vossen zich niet. „Het is een luxeprobleem, maar dus wel een probleem. De keuze is afhankelijk van veel factoren. Wie manifes teert zich voorafgaand aan de interland het beste op de training? Hoe wil de bonds coach de rest van het team in vullen?" Hoe dan ook, Van Vossen kijkt uit naar de twee duels. „Ik heb de Schotten leren kennen als heel warme, fijne mensen, die ik het EK zeker gun. Maar een favoriet kie zen, is voor mij niet moeilijk. Nederland móet naar Portu gal. Dat is in veel opzichten zó belangrijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47