Terneuzen doet langer over inspectie daken Scholen zwemmen om het hardst Max Proms ALESSANDR0 Hulst wil zelf boetes uitdelen voor kleine verkeersovertreding Bewoner van Achterstraat kan door college Hulst woning niet verkopen Politie grijpt eerste vuurwerksmokkelaars Schippers voor ontbreken papieren voor rechter Kosten ferneuzense raadsfracties worstelen met draagvlak voor turbines Rij vaardigheid ouderen getest STEP INTO THE FUTURE! zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 13 november 2003 Spagaat Honderd Af en toe Brasseriemenu Herman Herzberger Hanneke Groenteman Muse Connaction de DRVK Markt 51 Middelburg (0118) 886886 LEE TOWERS i ANITA MEYER GUID0 Foutparkeren Wanbetalers Weerstand tegen windenergie ijAnrRftné Hoonhorst TERNEUZEN - Exploitanten van windmolenparken krijgen je komende jaren waarschijn- lijkgeen poot aan de grond in de gemeente Terneuzen. Een gro te meerderheid van de raad is weliswaar niet tegen windener gie,maar wil windmolens alleen laten verrijzen als omwonen den er geen bezwaar tegen heb ben. Burgemeester en wethouders kregen gisteravond van de com missies omgeving en economie en beheer de opdracht om een Nota Windbeleid op te stellen. Het college moet een nieuw in tegraal beleidsplan op poten zetten. De plaatsing van wind turbines mag niet in strijd zijn met andere beleidsplannen en de gemeente gaat niet zelf de boer op om locaties voor parken aan te prijzen. Terneuzen is be reid om een deel van de door de provincie Zeeland te leveren 205 Megawatt aan windenergie binnen haar grenzen te laten op wekken, maar windmolens mo gen er alleen komen als er voldoende draagvlak onder de bevolking is. door Mieke van der Jagt THOLEN - Vier schippers, drie directeuren van bevrachtings kantoren en drie planners, in dienst bij dezelfde bevrachters, zullen zich voor de rechtbank in Middelburg moeten verant woorden voor het stelstelmatig ontbreken van vervoersdocu menten op het traject Antwer pen - Rotterdam. Uit onderzoek van de Waterpolitie is gebleken dat belangrijke papieren dik wijls ontbraken op contai nerschepen die gevaarlijke stoffen over het Schelde-Rijn- kanaal vervoerden. In het voorjaar hield de Water- iditie van het Korps Landelij- Politiediensten telkens chippers aan die niet beschik- len over vervoersdocumenten, [evarenkaarten en deugdelijke tuwplannen. De politie kreeg terk de indruk dat het een tructureel probleem was. doorMarco Hamelink TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is niet op tijd klaar met het onderzoek naar moge lijk risicovolle platte daken bin nen de gemeente. Het reken werk dat het onderzoeken van de constructies met zich mee brengt, neemt meer tijd in be slag dan verwacht. Het ministerie van VROM heeft alle Nederlandse gemeenten verzocht een inventarisatie te maken van risicovolle gebou wen met een publieksfunctie. Dit naar aanleiding van het in stortten van een aantal lichte platte daken in de zomer van 2. Toen bezweken onder meer de daken van een zwem bad inEtten-Leur en de IKEA in Amsterdam na een hevige re- Aanvankelijk hadden de resul taten van het onderzoek voor 1 juli bekend moeten zijn. Deze datum bleek echter niet haal baar en 1 december werd als nieuwe einddatum gesteld. Nu Terneuzen deze datum ook niet haalt is na overleg met VROM besloten Terneuzen tot eind ja nuari de tijd te geven. Zowel de gemeente Goes, Hulst als Sluis verwacht de lijst op 1 december aan VROM te kunnen overleg gen |nTerneuzen zijn 38 daken op de "!st geplaatst. Hiervan worden er 25 als risicovol beschouwd. •Deze 25 worden momenteel "ader bekeken. Het gaat voor namelijk om bedrijfsgebouwen ®et een grote overspanning. Er wordt gekeken in hoeverre deze daadwerkelijk gevaar opleve- JP1 aldus voorlichtster B. van Riet. Vooralsnog lijkt weinig aan de and te zijn met de platte daken Zeeland. In Goes is het onder dek nog in volle gang, maar grote problemen verwachten ze daar niet. De afdeling bouwen van de ge ënte Hulst heeft honderd mo gen ke risicodaken op een lijst geplaatst. Deze worden mo reel nog aan een nadere in- Pectie onderworpen. De daken an gebouwen die eigendom Jnvam de gemeente zijn zo n ze^er allemaal in orde. eze zijn allemaal voorzien n een zogenoemde overstort. onverbloemd voor uit dat ze te gen de plaatsing van windmo lens op gemeentelijk grondge bied zijn: C. Freeke en P. Stoker (beiden LPF), G. van Boom (TOP) en J. Wijnacker (WD). De liberaal had eerder uitgelegd dat de raad van de voormalige gemeente Axel eerst voor een windenergiepark in de Beoos ten Blijpolder was, maar com pleet overstag ging toen bleek dat polderbewoners en omwo nenden in Axel faliekant tegen waren, omdat ze vele vormen van overlast vreesden. De meeste andere commissiele den wilden echter niet zo ver gaan om windenergie totaal af te wijzen, al was het maar om dat ze dan tegen hun eigen par tijprogramma in gingen. De meerderheid opteerde er echter wel voor om zo weinig mogelijk De meeste commissieleden be grepen gisteravond wel dat ze de dagelijkse bestuurders in een onmogelijke spagaat duwen. Stel een beleidsplan op voor de eisen waaraan locaties voor windturbines moeten voldoen, maar laat die locaties aan zoveel eisen voldoen dat ze er nooit zullen komen. Slechts vier com missieleden kwamen er echter Het vervoer van gevaarlijke stoffen zonder de voorgeschre ven papieren kan uiterst ramp zalige gevolgen hebben. Als er iets gebeurt, moeten hulpdien sten direct kunnen zien welke gevaarlijke stoffen er aan boord zijn, wat de samenstelling is, hoe het verpakt is en waar het zich in het ruim bevindt. Op de aangehouden schepen was die informatie niet voor handen. Naar aanleiding van de aanhou dingen heeft de politie in de zo mer de directeuren van drie samenwerkende scheepsbe vrachters en hun planners ver hoord. Na het opstellen van een proces verbaal zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Als de vrachtpapieren ontbre ken, zijn de schipper, de planner en de scheepsbevrachter in overtreding. Een lading gevaar lijke stoffen, mag niet van de ka de voordat alle papieren in orde zijn. Dat weten alle partijen. Dat is een beveiliging die in werking treedt zodra er bij hevi ge regenval te veel water op het dak blijft staan. Hoewel onze daken deze beveiliging hebben, controleren we ze voor alle ze kerheid nog een keer", vertelt M. Beverwijk, hoofd afdeling vergunningen van de Hulst. De risicovolle daken zijn voor namelijk daken van bedrijfsge bouwen. Vooral lichte platte dakconstructies, stalen dakpla ten ondersteund door een staal constructie, kunnen bezwijken onder de druk van grote hoe veelheden water. Ook in de gemeente Sluis is de inventarisatie nog niet afge rond. In totaal zijn in Sluis 777 daken aan een inspectie onder worpen. Niet alleen de platte, maar ook de hellende daken zijn bekeken. Hiervan worden 86 nader on derzocht op mogelijke gebre ken. De gebouwen die de extra inspectie krijgen, variëren van gemeentelijke gebouwen tot ho recabedrijven en winkels. Ook hier verwacht de gemeente geen onoverkomelijke problemen te gen te komen. „Al blijft het na tuurlijk even afwachten tot het onderzoek is afgerond op 1 de cember", aldus gemeentevoor lichtster S. de Kievit. Leerlingen moedigen de vertegenwoordigers van hun school aan tijdens de jaarlijkse zwemwedstrijden voor de basisschooljeugd uit de gemeente Terneuzen. foto Wim Kooyman door Marco Hamelink TERNEUZEN - Luide aanmoe digingen, spandoeken en vooral veel waterpret in zwembad De Honte in Terneuzen. Daar von den de jaarlijkse zwemwedstrij - den voor de basisschooljeugd uit de gemeente Terneuzen plaats. Begeleid door een enorm ge juich beginnen de jongens uit groep 7 en 8 aan hun vijftig me ter rugslag. De leerlingen van de Oranje Nassauschool uit Sluiskil moedigen hun klasge noot zelfs aan met een groot spandoek. Twee zwemmer- tjes bereiken met grote voor sprong het eindpunt. Voor Geof frey de Haan rest de derde plaats. Terwijl het bad wordt ingeno- Advertentie men door zo'n honderd kinde ren die even mogen vrijzwem- men tussen de wedstrijden door, zit Geoffrey bij te komen van zijn inspanning. De tienjarige leerling van basisschool De Maatjes in Biervliet is dik tevre den met zijn prestatie. „Het ging wel lekker. Het was pas mijn eerste wedstrijd vandaag. Straks moet ik nog de estafette zwemmen", vertelt Geoffrey. De zwemwedstrijden zijn een jaarlijks initiatief van de ge meente Terneuzen en zwemver eniging De Schelde. Zo'n 250 kinderen van dertien basisscho len uit de gemeente maken op deze manier op een speelse ma nier kennis met het fenomeen wedstrijdzwemmen. Geoffrey vindt zwemmen hart stikke leuk, maar een carrière als wedstrijdzwemmer ziet hij vooralsnog niet zitten. „Ik voet bal bij El van Biervliet en zit op judo. Dat vind ik leuker dan zwemmen. Zwemmen is leuk om er af en toe bij te doen. De rugslag ging best lekker, maar ik denk dat het straks nog beter gaat. Tijdens de estafette moet ik borstcrawl zwemmen. Dat ligt me beter dan de rugslag", aldus Geoffrey. Er werden twee competities ge zwommen. Kinderen uit de groepen 5 en 6 zwommen vijfen twintig meter, de groepen 7 en 8 vijftig meter. De tijden van alle zwemmers werden per school bij elkaar opgeteld. Aan het ein de van de dag bleek basisschool Op Weg uit Hoek de grote win naar. In beide groepen kwam deze school als beste uit de bus. Bij de jongste groepen was er een tweede plaats voor de Oude Vaart en derde werd De Meer paal. Bij de groepen 7 en 8 werd de Meerpaal tweede en De Hille derde. Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Witlofsoep met brie en Jachtschotel of Filodeeg- pakketje (vegetarisch) en Perentaart 11,50 9,00 vegetarisch menu) vrijdag 14 november 16.00-17.30 uur lezing over de Veerse Poort zaterdag 15 november 12.00 uur vertelt en signeert over Doorzakken bij Jamin 15.00-16.30 uur speelt de poëzie van Gerrit Kouwenaar bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelburc.nl Winkel in Woord KERY Beeld Geluid Brasserie datum ZATERDAG 6 DECEMBER locatie JAARBEURS UTRECHT PRINS VAN ORANJEHAL aanvang 20.00 UUR entreeprijs VANAF €15,00 excl. reserveringskosten KAARTVERKOOP ticketpoint 0900-90008000 (0,45cpm) info/reserveren www.ticketpoint.nl 24 uur per oag OMROEP MAX PRESENTEERT: FEATURING TOM PARKER GORDON NEVILLE AMY VANMEENEN LANCE ELLINGTON JACKIE RAWE AND BAND O.L.V. TOM BARLAGE AND THE NEW LONDON CHOIR orkest: the music connection musical director gui00 groot orkest-groot koor-150 medewerkenden on stage door Sheila van Doorsselaar LAMSWAARDE - De besluiteloosheid van het Hulster college van burgemeester en wethouders over de toekomst van de Achterstraat in Lams- waarde, heeft ernstige gevolgen voor bewoner J. van de Braak. Hij wil graag verhuizen, maar zijn woning is onverkoopbaar geworden omdat kopers afhaken als ze vernemen dat Hulst rigou reuze plannen heeft met de straat. Het echtpaar Van de Braak moet wegens persoon lijke omstandigheden verhuizen. De verkoop van hun woning in de Achterstraat is echter door de besluiteloosheid van het Hulster dagelijks be stuur onmogelijk geworden. Plannen voor de nieuwe invulling van de verpauperende straat zijn er al sinds medio jaren negentig, maar de ge meente heeft nog steeds geen knopen doorgehakt. Telkens werd de beslissing over de straat uitge- molens naar Terneuzen te halen, omdat de Kanaalzonegemeente met de vele industrievestigin gen 'al zo zwaar wordt belast'. Dus riepen commissieleden dat 'de pijn over de provincie ver deeld moet worden'. De één pleitte daarom voor een regierol voor GS, terwijl anderen de re gie j uist zoveel mogelij k in eigen (Terneuzense) hand willen hou den. Enkele commissieleden (vooral die van de kleine christelijke partijen) beseften dat ze in de discussie over windenergie in een vicieuze cirkel terecht dreigt te komen. „We willen de bevolking zoveel mogelijk bij de plannen betrekken om maat schappelijk draagvlak te creë ren maar we weten dat de maat schappelijke weerstand heel groot is", verzuchtte T. van den Berg (ChristenUnie), onder lui de instemming van leden van de actiegroep Houdt Woonomge ving Koegorspolder Leefbaar. Ambtenaar C. de Vos sloeg de spijker op zijn kop toen hij con stateerde dat de raad het college opdraagt in de nota Windener gie al op te nemen hoe de ge meenteraad met het gebrek aan draagvlak moet omgaan. Wethouder P. Hamelink liet manmoedig weten dat hij toch aanknopingspunten had opge pikt om de de lastige klus te kla- AXEL - De Stichtingen Welzijn voor Ouderen (SWO) uit Sas van Gent en Axel houden woensdag 26 november een rijvaardig- heidstest voor de ouderen. De zogenaamde Broem-test is georganiseerd in samenwerking met de gemeente Terneuzen, verkeersorganisatie 3VO, ANWB en Bovag. Wie belang stelling heeft, kan zich aanmel den bij de SWO Axel of de SWO Sas van Gent/Assenede. door René van Stee TERNEUZEN - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft tot dusver twee smokkelaars van vuurwerk uit België betrapt. Eergisteren werd in de woning van een 25-jarige Terneuzenaar veertig kilo vuurwerk ter waar de van 350 euro in beslag geno men. Daaronder zaten onder meer honderdduizendklappers en siervuurwerk. De jeugdige supportersgroep van voetbal vereniging Terneuzen raakte tien fakkels kwijt. Het vuur werk was gekocht bij vuur werkgroothandel Alpeco in het Belgische Kapellen. Het bewuste vuurwerk is in Ne derland verboden. De overtre ders kregen proces-verbaal. Wellicht moeten ze zich verant woorden voor de politierechter omdat het om economische de licten en overtredingen van de milieuwetgeving gaat. De boete bedraagt minstens 82 euro. Justitie in Nederland en België hebben eerder dit jaar afspra ken gemaakt over de gezamen lijke aanpak van vuurwerk smokkelaars, omdat vooral de Nederlandse politie illegaal vuurwerk als een groot pro bleem beschouwt. Bij Belgische vuurwerkwinkels noteren agenten in burger kentekens van Nederlandse klanten. Zo dra ze de grens passeren, wor den ze ingerekend. De actie wordt gecoördineerd vanuit po litieregio Hollands-Midden in Leiden. Politieteams langs de grens in Zeeland, Brabant en Limburg zetten hiervoor in to taal vijftig agenten in. Vuur werkcoördinator P. de Groene van de politie Zeeland kan niet aangeven of de geïntensiveerde opsporingsactie nu al zijn vruchten afwerpt. Wel waren de overtreders van eergisteren er volgens hem 'opmerkelijk vroeg bij'. Vorig jaar zou in Nederland in totaal 130.000 kilo illegaal vuurwerk in beslag zijn geno men. Hoeveel daarvan uit Bel gië komt, is onbekend. Bestuurslid B. de Pooter van supportersvereniging TSV van voetbalvereniging Terneuzen vindt dat de politie met haar ac tie doorschiet. „De controle op zwaar of gevaarlijk vuurwerk is oké, want daar kunnen de vrese lijkste dingen mee gebeuren. Maar om nu zoveel inspannin gen te verrichten om tien on schuldige fakkeltjes in beslag te nemen, gaat me te ver. Hoewel we weten dat het niet mag, ge beurt het afsteken van fakkels langs bijna ieder voetbalveld. Voor ons is de lol er trouwens vanaf. Op onze accommodatie is vuurwerk voortaan taboe", al dus De Pooter. X. Vandenbulte van Alpeco toont zich ongelukkig met de geïntensiveerde controles. Vol gens hem is het momenteel 'aan zienlij k rustiger' dan in dezelfde periode in voorgaande jaren. Toch voorziet hij geen proble men omdat het bedrijf de Belgi sche vuurwerkwetgeving niet overtreedt. „Er is dus niks aan de hand. Boetes uitdelen zou overigens heel vreemd zijn. Kof fieshops in Nederland krijgen die toch ook niet als ze hun koopwaar aan Belgen slijten?" Advertentie PAPEQAAISTRAAT 8 QOES WWW.VANDEREEPE.NL door Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst wil zelf boetes uitschrijven bij klei ne verkeersovertredingen, zoals foutparkeren. Nu is dat een taak van de politie, maar Hulst wil zelf de openbare orde bewaken. Op die manier kan er volgens de gemeente sneller worden inge grepen bij een verkeersovertre ding. Hulst onderzoekt momenteel of de parkeerwachters opspo ringsbevoegdheid moeten krij gen of dat een extern bureau wordt ingehuurd om overtre ders te bekeuren. Het gaat om overtredingen die genoemd staan in de zogenaamde Wet Mulder. Het betreft veelvoorkomende overtredingen zoals foutparke ren, geen verlichting voeren, het niet dragen van de gordel en technische mankementen aan het voertuig. Bij overtredingen inzake 'wetje Mulder' krijgt de overtreder een acceptgiro thuis gestuurd en als hij die op tijd be taalt, komt het niet tot vervol ging- Volgens de wet mag de gemeente dit soort overtredingen zelf be keuren. In Hulst wordt deze ta'ak nu nog Uitgevoerd door de politie. De parkeerwachters zijn enkel verantwoordelijk voor de zogeheten naheffingen, de blauwe bonnetjes onder de ruitenwisser, als iemand niet heeft betaald voor een parkeer plaats. Omdat de parkeerwachters geen opsporingsbevoegdheid hebben, mogen ze alleen contro leren op wanbetalers. Ambte naren van de gemeente komen binnenkort met een voorstel aan het college van burgemeester en wethouders. „Het is goed voor de openbare orde als we de zaken zelf in de hand hebben", zegt gemeente voorlichtster M. van Bunder. „Op die manier zijn we niet af hankelijk van de politie en kun nen we vaak sneller ingrijpen." Het is niet zo dat de Mulder boetes die de gemeente zelf wil uitschrijven in de gemeentekas vloeien. De 'opbrengsten' vloei en naar het Rijk. De afhandeling van de nahef- fing van wanbetalers geschiedt in Hulst ook door een extern bureau. Wanneer iemand echter weigert te betalen, zorgt Hulst zelf voor een dwangschrift. steld. Hulst beloofde uiterlijk eind oktober duide lijkheid, maar dat is niet gebeurd. De gemeente berekent nog steeds hoeveel verwerving van de huizen, sloop en wederopbouw gaat kosten en be slist aan de hand hiervan of het plan al dan niet kan doorgaan. Onteigening is voor Hulst geen op tie. Het staat Van de Braak vrij zijn woning aan derden te verkopen, maar het lukt hem niet. „Je moet eerlijk zijn tegen potentiële kopers. Als je hen vertelt dat de gemeente plannen ontwikkelt voor de straat, haken ze af. Ze kopen natuurlijk geen huis dat mogelijk binnen een paar jaar wordt gesloopt." Van de Braak kan ook aangeven dat hij zijn pand buiten het herinrichtingsplan wil houden, maar dat wil hij niet. „Als er straks te weinig medewer king blijkt, gaat het hele plan wellicht niet door en dat is niet eerlijk tegenover mijn medebewoners die allemaal zo graag willen dat de straat wordt opgeknapt." Vanuit Vlissingen stuurde een in krijgsdienst verkeren de lezer ons het maandblad van de algemene federatie van militair personeel. In dat blad staat een mooi artikel over bovenmaatse burgerkle ding, die krijgslieden wel eens nodig hebben, bijvoor beeld als ze een kogelwerend vest moeten dragen. Dat kost geld en daarop heeft de minister van Defensie het volgende gevonden: „Een militair die uit hoofde van zijn functie dienst moet verrichten in burgerkleding waarvan de maat met het oog op de functie-uitoefening af wijkt van de gebruikelijke maat van de militair, heeft, indien hij zelf voor de aan schaf van de kleding moet zorgdragen, aanspraak op een eenmalige tegemoetko ming in de aanschafkosten van 607,94 euro, alsmede tel kens na een periode van twaalf maanden - gerekend vanaf de datum waarop de aanspraak op de tegemoet koming in de aanschafkosten is ontstaan - aanspraak op een tegemoetkoming voor onderhoud en vervanging van die burgerkleding van 298,14 euro." 'Op volle kracht vooruit heet het blad van de militai ren. Dat vraagteken moesten ze voorlopig maar handhaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43