PZC Hé verplegende, Zin in een werkvakantie1 giro 860 de Zonnebloem9 Politie grijpt eerste smokkelaars van gekocht vuurwerk uit België Raadsvergadering lijkt volgens burgemeester op een bokswedstrijd Machine ruimt bladeren op 1 01 Gemeente helpt ondernemers bij vertrek uit woonkernen i h 7 Hersenstichting Nederland Meer informatie? >lf donderdag 13 november 2003 Opmerkelijk vroeg Slachtoffer Intocht Sint in Zierikzee Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl Fonds voor bedrijfsverplaatsing door Marcel Modde ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland begint een fonds waar mee bedrijfsverpiaatsingen uit de woonkernen financieel kun nen worden ondersteund. Vol gens wethouder G. van de Vel- de-de Wilde wordt de gemeente met enige regelmaat geconfron teerd met ondernemingen die wel willen maar niet kunnen verhuizen naar een bedrijven terrein. Een stimuleringsrege ling zou daarbij als 'steuntje in de rug' moeten fungeren. De regeling geldt in principe al leen voor de bedrijventerreinen in Zierikzee en Bruinisse, aldus Van der Velde. Tot enkele jaren geleden kon een bedrijf dat uit een woongebied weg wilde, een beroep doen op het fonds stads en dorpsvernieuwing. Daaruit kwam onder meer de gemeente lijke bijdrage voor verplaatsing van Emulsion uit Zierikzee naar het nieuwe terrein aan de rand van de stad. Die mogelijkheid verdween met de overgang van de pot in het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV). „We ervaren dat nu toch wel als een knelpunt", aldus de wet houder. Het streven is begin volgend jaar de eerste aanzet te geven voor de instelling van de nieuwe stimuleringsregeling. De ge meente zal daartoe ook advies inwinnen bij de Sociaal Econo mische Raad (SER) van Schou- wen-Duiveland. Hoewel de op zet inhoudelijk dus nog vorm moet krijgen, denkt Van der Vel de al wel aan de mogelijkheid bedrijven korting te geven op de grondprijs. Ook een premie voor iedere nieuwe arbeidsplaats die een verhuizing of nieuwvesti- ging naar Zierikzee danwel Bruinisse met zich meebrengt, kan helpen. Binnen dat kader wordt tevens gedacht aan het vormen van clusters van be paalde typen ondernemingen. Zo werd vorig jaar bij de be kendmaking van plannen voor een 'business pare' het idee ge opperd alle autoshowrooms in de zuidoostelijke entree van Zierikzee bij elkaar te brengen. Van der Velde verwacht dat het stimuleringsfonds nog voor zo mer 2004 kan worden ingesteld. Het nodige geld kan zonder pro bleem worden geput uit de win sten op bouwgrondexploitatie van het gemeentelijk ontwikke lingsbedrijf, aldus de wethou der. Het gaat dat ontwikkelingsbe drijf voor de wind, zo bleek gis teren tijdens de presentatie van de nota bouwgrondexploitata- tie. Vijf projecten in Burgh- Haamstede, Zierikzee, Ouwer- kerk en Oosterland werden dit jaar afgesloten en leverden de gemeente een voordeel op van ruim 9,5 ton. Dat bedrag is toe gevoegd aan de reserve. Uit die pot wordt volgend jaar 440.000 door René van Stee TERNEUZEN - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft tot dusver twee smokkelaars van vuurwerk uit België betrapt. Eergisteren werd in de woning van een 25-jarige Terneuzenaar veertig kilo vuurwerk ter waar de van 350 euro in beslag geno men. Daaronder zaten onder meer honderdduizendklappers en siervuurwerk. De jeugdige supportersgroep van voetbal vereniging Terneuzen raakte tien fakkels kwijt. Het vuur werk was gekocht bij vuur werkgroothandel Alpeco in het Belgische Kapellen. Het bewuste vuurwerk is in Ne derland verboden. De overtre ders kregen een proces-verbaal. Wellicht moeten ze zich verant woorden voor de politierechter omdat het om economische de licten en overtredingen van de milieuwetgeving gaat. De boete voor de overtredingen bedraagt minstens 82 euro. Justitie in Nederland en België hebben eerder dit jaar afspra ken gemaakt over de gezamen lijke aanpak van vuurwerk smokkelaars, omdat vooral de Nederlandse politie illegaal vuurwerk als een groot pro bleem beschouwt. Bij Belgische vuurwerkwinkels noteren agenten in burger kentekens van Nederlandse klanten. Zo dra ze de grens passeren, wor den ze ingerekend. Vuurwerkcoördinator P. de Groene van de politie Zeeland kan niet aangeven of de opspo ringsactie nu al zijn vruchten afwerpt. Wel waren de overtre ders er volgens hem 'opmerke lijk vroeg bij'. Vorig jaar zou in euro en het jaar daarop nog eens 600.000 euro overgeheveld naar de algemene reserve van de ge meente om de bezuinigingen op de gemeentelijke voorzieningen enigszins beperkt te houden. Met aftrek van die 4,4 ton telt Nederland in totaal 13 00 00 kilo illegaal vuurwerk in beslag zijn genomen. Hoeveel daarvan uit België komt, is onbekend. Bestuurslid B. de Pooter van supportersvereniging TSV van voetbalvereniging Terneuzen vindt dat de politie met haar ac tie doorschiet. „De controle op zwaar of gevaarlijk vuurwerk is oké, want daar kunnen de vrese lijkste dingen mee gebeuren. Maar om nu zoveel inspannin gen te verrichten om tien on schuldige fakkeltjes in beslag te nemen, gaat me te ver. aldus De Pooter. X. Vandenbulte van Alpeco toont zich ongelukkig met de controles. Volgens hem is het momenteel 'aanzienlijk rusti ger' dan in dezelfde periode in voorgaandejaren. Toch voorziet hij geen problemen omdat het bedrijf de Belgische vuurwerk wetgeving niet overtreedt. het spaarpotje van het ontwik kelingsbedrijf eind 2003 een to taal van 3,2 miljoen euro. Volgend jaar worden acht loca ties bouw- danwel woonrijp gemaakt, waaronder bedrijven terreinen in Renesse, Nieuwer- kerk en Zierikzee. Uitgaande van de huidige marktprijzen en economische ontwikkelingen, heeft de gemeente nog voor een slordige vier miljoen euro aan inkomsten uit bouwgrondex ploitatie in het verschiet. ARNEMUIDEN - Medewerkers van de Middelburgse plantsoenendienst zijn in Arnemuiden druk be zig de afgevallen bladeren op te ruimen. Met een machine worden de bladeren op een grote hoop gebla zen, waarna ze worden afgevoerd. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Sinds het dua lisme zijn intrede heeft gedaan, voelen wethouders zich vaak meer figurant dan leider in de politieke arena. Dat schrijft de Vlissingse burgemeester Anne ke van Dok in haar column in het magazine van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). „Vanaf de start van de raadsvergadering is het 'Hel pers weg, tijd voor de eerste ron de' en begint een bokswedstrijd met een onberekenbaar ver loop." Ze blikt terug op het vertrek van wethouder Henk de Haas en de entree van het dualisme in de Nederlandse politiek. „Het du alisme heeft in Vlissingen zijn eerste slachtoffer geëist", stelt ze. De wethouder is er mee ge stopt, omdat hij voortzetting van zijn bestuurswerk in de hui dige bestuursstijl niet zinvol vindt. Van Dok schrijft dat juist wethouders, die betrokken zijn bij kapitaalintensieve projec ten, (zoals de ontwikkeling van het terrein van de Koninklijke Schelde Groep) en daardoor ook verantwoordelijkheid moeten afleggen aan partners uit bij voorbeeld het bedrijfsleven, het moeilijk hebben in het dualis me. Door de ongewisse afloop van een raadsdebat verliest een wethouder aan bestuurlijke slagkracht en lijdt hij onder het gevoel niet meer volledig te kunnen rekenen op de steun uit eigen fractie en op die van de co alitiefracties. „In processen, waarin geloofwaardigheid en betrouwbaarheid voorwaarden vormen om noodzakelijke initi atieven te ontwikkelen." De column viel verkeerd bij de Vlissingse fractie van het CDA. Mark Geilenkirchen betwistte de verklaring dat de wethouder slachtoffer van het dualisme is geworden. „De wethouder is af getreden omdat hij zich slecht heeft voorbereid op het dualis me of omdat hij de effecten van het dualisme slecht heeft inge schat." Het kan zijn, stelt het CDA,^ de Vlissingse raad zelf nog-, weinig richtlijnen opstelt binnen de wethouders moeta bewegen. Maar wethon^ kunnen er wel op aandringen Ij de raad die grenzen te stele Dat moet de wethouder fa doen in alle openheid en nieta!. leen dan wanneer het k uitkomt. Het CDA heeft er vertrouwenii dat het dualisme de politieke* den duur betrouwbaar maakt. Vaker dan in het mo® me komen onheldere situatie bovendrijven. „De uitkom? van de debatten is onzekj doordat er meer vragen it raad worden gesteld en raadsleden pas staande de batten de informatie ontvangt Volgens het CDA is het dan m niet meer dan logisch, raadsleden die voor het bi worden gezet, verbolgen reags ren. Door sneller en beter gei formeerd te worden door wethouders, wordt datvooè men. Het dualisme zit in s leerproces. Dualisme, stelt het CDA, i op den duur meer positievee fecten voor Vlissingen oplet ren dan dat het slachtoie kost. ZIERIKZEE - De intocht n Sint Nicolaas in Zierikzee sti gepland voor zaterdag 22 a vember. Het schip van de goedheilig® en zijn pieten loopt omstreé 13.50 uur de Oude Haven ba nen. Vanaf de Oude Havengi de Spaanse kindervriend ter naar het Havenplein waar. hoogbejaarde bisschop vanï ra officieel welkom wordt gek w ten door een vertegenwoordig van het Schouwen-Duivelani college van burgemeester wethouders. Zaterdag 28 vember zorgt een aantal ziekpieten' voor Sinterkl; sfeer in het centrum Zierikzee. ko Hi )i Kinderen hebben de toekomst. Maar... hoe zit het als uw kind te maken krijgt met hersenvliesontsteking of een hersenbloeding, een hersentumor of hersenletsel door een ongeval? Dan wordt het écht duidelijk: er is nog heel veel wetenschappelijk hersenonderzoek noodzakelijk, ook voor betere preventie en behandeling. Helpt u de Hersenstichting Nederland? Word dan donateur. Kijk ook op www.hersenstichting.nl Korte Houtstraat 10, 2511 CD Den Haag telefoon 070-360 48 16 info@hersenstichting.nl www.hersenstichting.nl ICBF? Wil jij de Zonnebloem helpen om 6750 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons enthousiaste en supergemotiveerde team van 7000 vrijwilligers, waaronder een groot aantal verpleegkundigen en zieken verzorgenden. Het kost je een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. 'VN NATIONALE VERENIGING Postbus 2100, 4800 CC Breda Postbank 10 98 510 E-mail info@zonnebloem.nl Internet www.zonnebloem^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40