Autovergoeding na ingreep Kamer op achttien cent Nieuwste cruise control zou verkoopt meer bumperkleven bevorderen Kind moet zorgzaam, slim en sociaal zijn P enatal Lijk zoek in gracht waar Sinterklaas arriveert 3 Kamer, steden en organisaties wijzen weigeren asielzoekers af Als hij ook vavt blotmtvi houdt. donderdag 13 november 2003 Ambitieus Werknemer bang voor verlies baan Steeds vaker uitvaart op zaterdag School werkt met nakijkassistent Stalker Mel C. krijgt celstraf Man opgepakt voor moord Overwaarde SONY jouw wereld Extra lasten Kleinere supers in moeilijkheden door prijzenslag lsd aan Duitsers Groeien Scherp geprijsd actiepakket* Shoot, edit en print met 100,- voordeel Sony Cyber-shot camera en EPSON Stylus Photo printer jgnrlijdith Katstra BOTTERDAM - Ouders willen „raag dat hun kinderen sociaal aardig en slim zijn, maar ook creatief, zorgzaam en voorzien vaneen beetje lef. Dat bleek gisteren uit onder dek van de Relaxindex in opdracht van Center Pares. F- iaruit blijkt ook dat ruim eederde van de ondervraag- den vindt dat kinderen het te genwoordig druk hebben. Voor het onderzoek zijn in to taal 1200 mensen ondervraagd, onder wie naast Nederlanders ook Duitsers en Belgen. Neder landse kinderen hebben het, in tegenstelling tot leeftijdgeno ten in de buurlanden, het drukst met computeren. Duitse en Bel gische kinderen houden zich vooral bezig met huiswerk en bijles. De ondervraagde ouders kregen telkens twee karaktereigen schappen voorgelegd waaruit ze moesten kiezen wat ze het liefst in hun kind zouden zien. Eigen schappen als sportief, sterk, be scheiden, ambitieus en onaf hankelijk vinden ze minder belangrijk. Nederlandse ouders geven de voorkeur aan eigenschappen als sociaal vaardig en zorgzaam. Duitsers hechten veel waarde aan lef; 84 procent tegen 58 pro cent van de Belgen en 52 procent van de Nederlanders. Bij alle landen heeft slim duidelijk de voorkeur boven sterk (Neder land en Duitsland 81 procent en België 71 procent). Van de Nederlandse ouders vindt 62 procent dat hun eigen kinderen het te druk hebben, met name met computeren, sporten en televisie kijken. Daarna volgen huiswerk en bij les. Nederlandse kinderen be steden meer tijd aan zwemles dan de leeftijdgenootjes in de buurlanden. Ook bezoeken kin deren uit ons land meer feestjes en spelen ze vaker bij elkaar dan de Duitse en Belgische. ANP Kritiek alom op plan Rotterdam AMSTERDAM - Nederlandse werknemers verliezen hun ver trouwen in het behoud van hun baan. Dit jaar, dat geken merkt wordt door recessie en reorganisaties, is de groep die vreest binnenkort op straat te staan flink gegroeid. Zo zei in maart 10,2 procent van de werknemers dat het zeer wel moge lijk is dat ze komend jaar hun baan verliezen, ruim een half jaar later is dat 18,6 procent. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek onder ruim vijfhonderd werknemers, dat TNS Nipo heeft verricht in op dracht van RightClaessens. Volgens dit adviesbureau in loop baanbegeleiding scoort Nederland met deze uitkomst slech ter dan het wereldwijde gemiddelde van 17,6 procent. ANP APELDOORN - Steeds meer uitvaarten vinden plaats op za terdag. Dat blijkt uit onderzoek van Monuta Uitvaartzorg. Mensen kiezen volgens een woordvoerder voor een begrafenis of crematie op zaterdag, omdat nabestaanden dat 'gemakke lijk' vinden. „De nabestaanden willen zoveel mogelijk geno digden de gelegenheid geven om naar de uitvaart toe te ko men." Op zaterdag levert dat minder problemen op. „De meeste mensen hebben vrij in het weekeinde." De extra kos ten die een uitvaartcentrum in rekening brengt, nemen de mensen voor lief. ANP RAALTE - De sectie Engels van het Carmel College Salland in Raalte werkt sinds het begin van het schooljaar met een nakij kassistent. Een eerstegraads bevoegde docent kijkt vanuit huis proefwerken en huiswerkopdrachten van leerlingen na. Het experiment verlaagt de werkdruk van leerkrachten aan zienlijk. Het experiment is onderdeel van het landelijke project 'Les geven, anders organiseren', dat door het ministerie van On derwijs is geïnitieerd. ANP UTRECHT - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een Ne derlandse stalker van ex-Spice Girl Mel C. veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk. Omdat de man het onvoorwaardelijke deel van de opgelegde celstraf in voorarrest heeft uitgezeten, hoeft hij niet terug naar de gevangenis. De 38-jarige Utrechter verzond van juni tot oktober 2001 met regelmaat postpakketten met bedreigende brieven en video banden naar het woonadres van 'Sporty Spice' in Londen. Het ging onder meer om videobanden waarop te zien was hoe de man masturbeerde boven een foto van de Britse zangeres. Ook schreef hij dat ze vanaf 8 oktober 2001 samen zouden zijn. De verdachte wilde tijdens de zitting niet op zijn beweeg redenen ingaan, maar hij verzekerde dat hij niet van plan was haar iets aan te doen. ANP OLDENZAAL - Een 32-jarige man uit Oldenzaal is dinsdag avond in Hilversum aangehouden op verdenking van moord op de 57-jarige Bertie Derksen uit Buurse. De verdachte is de zoon van het slachtoffer. Hij zou op 12 september zijn vader in een bosperceel in Oldenzaal hebben doodgeschoten. Dat maakte de politie gisteren bekend. Bij zijn aanhouding was de Oldenzaler in gezelschap van twee mannen van 28 en 29 jaar uit Utrecht. De politie hield ook hen aan. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - De onbelaste ki lometervergoeding wordt voor iedereen achttien cent per kilo meter. Dat is één cent meer dan het kabinet wilde. De verhoging gaat ten koste van de korting voor leaserijders. Zij moeten volgend jaar 22 procent van de cataloguswaarde van hun auto bij hun inkomen tellen. In het voorstel was die bijtelling op 20 procent gezet. Deze veranderingen dwong de Tweede Kamer gisteren af tij dens de behandeling van het Be lastingplan 2004 van het kabi net. Staatssecretaris Wijn (Financiën) had voorgesteld om van alle zakelijke kilometers, waaronder ook het woon-werk- verkeer gaat vallen, zeventien cent te vergoeden. Nu mag nog 28 cent belasting vrij betaald worden voor zake lijk verkeer en voor woon werkverkeer maximaal 15 cent. Voor driekwart van de leaserij ders zat er een voordeel in het plan omdat de fiscale bijtelling van de leaseauto omlaag zou gaan van 25 naar 20 procent. Die mix van maatregelen was de Kamer te gortig. De linkse op positie wees erop dat met name werkers in de thuiszorg en am bulante gezondheidszorg fors moesten inleveren door de ver laging van de zakelijke kilome tervergoeding. Bovendien was een lastenverlichting voor de leaserijder ook niet te verkopen in deze tijd, vond een meerder heid van de Kamer. De coalitiepartijen wilden ook een kleine aanpassing in het plan voor de eigen woning. In het voorstel wordt iemand die zijn huis verkoopt verplicht de overwaarde, de winst op de ver koop van het huis, te besteden bij de e inkoop van een nieuw huis. Nu mag een nieuw huis nog voor 100 procent gefinancierd worden met een hypotheek. De overwaarde wordt dan vaak be legd of gebruikt voor consump tieve bestedingen. Mensen die verkopen maar geen nieuw huis kopen, mogen die overwaarde pas na tien jaar vrij besteden. Zo wil het kabinet voorkomen dat mensen de regeling omzeilen door hun huis te verkopen, een tijdje te gaan huren om vervol gens een nieuw huis te kopen met volledige hypotheek. De termijn van tien jaar vinden CDA, WD en D66 te lang. Zij willen die halveren. GPD Advertentie www.fleurop.nl BEL DE FLEUROP BLOEIVIEIMLIJN: 0900-1501 (15 ct/min.) Autostoel (grp 2/3) Graco Heatwave Met afneembare rugleuning. Voor kinderen van ca. 3 t/m 12 jaar. (15-36 kg) Prénatal heeft stadswinkels en warenhuizen. Deze aanbieding is geldig van 13 t/m 23 november 2003. Bel voor winkeladressen tijdens kantooruren 036-5493060 of kijk op www.prenatal.nl door Job Slok an Yvonne Hamar .BOTTERDAM - De Rotterdam- j;.se politiek staat vooralsnog al- Keen in haar voornemen om de T stad op slot te doen voor vluch- telingen met een verblijfsver gunning. De drie andere grote steden zien er niets in, het groot ste deel van de Tweede Kamer is negatief en belangenorganisa ties reageren verbaasd. De politiek in de Maasstad .blinkt overigens uit in onduide lijkheid over wat ze nu precies wil. De gemeentelijke PvdA- fractie kwam dinsdag met een plan waarin staat dat vluchte lingen met een status geweerd moeten worden, zeker uit wij ken waar al veel allochtonen wonen. Gisterochtend bevestigde een (woordvoerder van wethouder 'Van der Tak dat ook het college hieraan denkt. Dit werd later op de dag bevestigd door burge meester Opstelten, waarop het gisteravond door Van der Tak weer werd ontkend. Het college zou alleen maar asielzoekers zonder status en die met een tij delijke status van minder dan drie jaar willen weigeren, vluchtelingen met een volledige verblijfsvergunning zijn wel welkom. Ook de Rotterdamse PvdA kwam gisteren met een andere uitlegvan haar plannen. Die ko men nu neer op een eerlijke ver deling van statushouders tussen gemeenten. Hoe dan ook, voor een stop op vluchtelingen met een status is geen steun. Een meerderheid van CDA, PvdA en GroenLinks in de Tweede Kamer ziet er niets in. Wel zien met name CDA en PvdA dat het huidige verdeel systeem leidt tot extra lasten voor de grote steden. Die heb ben namelijk niet alleen te ma ken met de statushouders die ze van hogerhand moeten huisves ten, maar ook met vluchtelingen die op eigen houtje naar de stad trekken. De Vereniging voor Nederland se Gemeenten (VNG) ziet geen reden om deze verdeling te wij zigen, al is het soms lastig om de toegewezen vluchtelingen te huisvesten. Dat heeft onder meer te maken met de schaarste aan geschikte woningen. Wel vindt de VNG dat minister Ver donk (Vreemdelingenzaken en Integratie) iets moet doen aan de uitgeprocedeerde asielzoe kers, die nu vaak op straat te rechtkomen en daardoor wel een probleem vormen voor de gemeenten. Verdonk toonde gisteren begrip voor de problemen in Rotter dam. In een gesprek met bur gemeester Opstelten liet ze echter weten geen kant-en- klare oplossingen te hebben. Wel heeft ze allerlei maatre gelen in voorbereiding die moeten leiden tot minder in stroom van asielzoekers, terug keer van uitgeprocedeerden en serieuze aanpak van de inbur gering. Amsterdam, Den Haag en Utrecht zijn het volstrekt on eens met de stop op statushou ders. Volgens de wethouders in die steden vormt deze groep niet het probleem, maar de uitgepro cedeerde asielzoekers die niet weg willen. ANP Goedgekeurd volgens ECE R44/03 normering AMSTERDAM - Het vakcen trum Levensmiddelen, waarbij 1800 zelfstandige winkeliers zijn aangesloten, wil dat de po litiek ingrijpt in de prijzenoor log. lEen kwart van de zelfstandige pupermarktondernemers vreest I voor het voortbestaan van de F supermarkt als de prijzenoorlog nog een half jaar voortduurt. L Bijna de helft van de onderne- Imers (46 procent) denkt het geen l-jaar meer vol te houden. II In een open brief aan de politiek [•spreekt het vakcentrum zijn zorgen uit over het voortbe staan van vele zelfstandige on- j dernemers. Het vakcentrum, dat de belangen behartigt voor i zelfstandige winkeliers roept de j politiek dringend op maatrege len te nemen. Volgens voorzitter Herman van der Geest van het vakcentrum is de situatie op dit moment 'schrikbarend'. Het r vakcentrum concludeert dit j naar aanleiding van een enquê- Donder de leden, variërend van i kleine tot middelgrote zelfstan- dige supermarktondernemers. I GPD ZWOLLE - De politie dregt bij het schip waarmee de Nederlandse Programma Stichting (NPS) gisteren proefdraaide in de stadsgracht van Zwolle. De politie is nog steeds op zoek naar het stoffelijk overschot van een negentienjarige Zwol lenaar die in de nacht van 25 op 26 okto ber in de stadsgracht in Zwolle is ver dronken. Zij zoekt ook op de plek waar zaterdag de landelijke intocht van Sin terklaas wordt gehouden. De NPS maak te daar gisteren een proefvaart met de stoomboot van Sint Nicolaas. „Dat komt de politie goed uit, omdat door de schroefwerking het lijk naar boven kan komen", zegt televisieproducer J. Dijk. De Zwolse politie verwacht niet dat het lijk onverhoopt komt bovendrijven tij dens de intocht. „Het is sowieso de vraag of het stoffelijk overschot zich nog in de gracht bevindt. We sluiten niet uit dat het door de stroming is afgedreven", aldus een woordvoerder. foto Harm Meter/ANP DEN HAAG - De export van de drug lsd vanuit Nederland neemt fors toe. Dat blijkt uit cij fers van de Duitse douane en po litie. v POE ae GEEN LMTPES IN door Micha Jacobs DEN HAAG - Advanced Cruise Control (ACC) blijkt op de druk ke Nederlandse wegen een ge vaar op de weg. Met de techniek is niks mis, maar het systeem nodigt automobilisten uit tot het te dicht volgen van voorgan gers, met aanrijdingen tot ge volg. Dit blijkt uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Volgens de stichting is ACC onveilig, omdat het auto mobilisten op drukke wegen verleidt te versnellen en minder op het verkeer te letten. Advanced cruise control houdt de auto niet alleen op een con stante, vooraf ingestelde snel heid, maar regelt ook de afstand tot de voorliggende auto. Dat blijkt in de praktijk in drukke verkeerssituaties tot onveilige situaties te leiden, aldus de on derzoekers. „Automobilisten in het onderzoek gaven gas bij zo dra een voorligger harder ging rijden", zegt Patrick Rugebregt van SWOV. De oorzaak daarvan is volgens Rugebregt de fixatie van de au tomobilist op zijn cruise control en de aangegeven 'volgtijd'. De aanbevolen tijd tussen twee voertuigen is twee seconden. Op het moment dat de voorliggende auto harder gaat rijden geeft de cruise control aan dat de volg tijd groter is geworden dan de Advertentie ingestelde tijd. Dan blijken au tomobilisten geneigd om het 'gat' dicht te rijden en zelf ook gas bij te geven. Vooral op lokale wegen en 80-kilometerwegen is dat gevaarlijk. „De aandacht wordt afgeleid van de weg, om dat zij zich teveel op de cruise control richten. Dat is gevaar lijk als er ineens plotseling hard geremd worden en dat is vaak het geval als het druk is op de weg." ACC werkt wel op autosnelwe gen waar het rustig is en waar voldoende zicht rondom is, blijkt uit het onderzoek. Verkeersveiligheidsorganisatie 3VO concludeert uit het onder zoek dat de Nederlandse wegen te druk zijn voor het systeem. In Nederland is het bijna nergens meer rustig op de weg en is ACC per definitie onveilig, zegt Heieen Rijnkels van 3VO. „Au tomobilisten vertrouwen te veel op cruise control in kri tieke situaties en voelen zich daardoor ten onrechte veiliger. Maar alleen automobilisten zelf hebben hun veiligheid in de hand." Van het Nederlandse wagen park van ruim zes miljoen per sonenauto's zijn nog slechts 450 tot 600 auto's, voornamelijk duurdere, uitgerust met het nieuwe het ACC-systeem. Maar het SWOV verwacht dat dat aantal snel zal groeien. Advan ced Cruise Control wordt ook ontwikkeld voor vrachtwagens en autobussen. GPD De drug wordt, net als xtc, in ta- bletvorm verkocht, maar is goedkoper. Onderschepte de Duitse douane in de eerste helft van 2002 nog circa tweeduizend pakketjes met lsd, in de eerste helft van dit jaar was dat toege nomen tot ongeveer 25.000. „Dat is een enorme toename", zegt woordvoerder L. Bierl van de Duitse douane, het Zollkri- minalamt, dat de cijfers onlangs heeft gepubliceerd. De Nederlandse afdeling syn thetische drugs, onderdeel van de Nationale Recherche, zegt eveneens 'signalen te hebben' dat de drug lsd aan populariteit wint. „Het zijn slechts signalen, maar in postpakketten die naar het buitenland worden ge stuurd, treffen we de drug vaker aan. We houden het in de gaten", zegt D. Leppens van het lande lijk parket. Lsd was veertig jaar geleden in Nederland populair als psyche delische drug. Volgens het Trim bos Instituut, dat onderzoek doet naar verslaving en drugs, is het middel niet verslavend, maar wel gevaarlijk. Het mid del, sterk lijkend op een xtc-ta- blet, heeft een onvoorspelbare uitwerking. De gebruiker kan in een psychose terecht komen. De Unit Synthetische Drugs, onderdeel van de Nationale Re cherche, kan niet zeggen waar om lsd weer vaker in het circuit wordt gesignaleerd. „Mogelijk komt dat door de strengere con trole op de invoer van grond stoffen voor xtc." GPD Advertentie Ga nu naar de Sony of EPSON dealer en haal het voordelige pakket snel in huis. Dan kunt u direct aan de slag. 'Actiepakket verkrijgbaar v.a. 349,-. EPSON You make it a*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3