Haast achter havenplateau Aanstormende dj-talenten op dancefeest Goes PZC Waterschappen weten maar weinig van binnendijken Berging Tricolor pas volgend jaar klaar Niet alle slapers worden wakker bij overstroming Gemeenten krijgen hoofdrol bij verwoorden identiteit Beveland ZEEWERINGEN EN BINNENDIJKEN 15 agenda donderdag 13 november 2003 Kwaliteiten Bodemonderzoek klompenmakerij Mensensmokkelaar moet betalen Animo vloedlijnwandelen stijgt Extraatje voor minima Middelburg Aandacht Grenspeil Coupures Raadsleden geven visie gebied jnnrjriarid Huibers GOES - Alle raadsleden van de rijf Bevelandse gemeenten kun nen met het invullen van een en quête hun visie ge ven op de ster ke en zwakke punten van het gebied. De uitkomsten van het onderzoek worden gepresen- leerd tijdens discussiebijeen komsten deze en volgende maand in Goes, Kapelle, Hein- kenszand, Kruiningen en Wis- senkerke. Het is de bedoeling dat de raden van de gemeenten Goes, Kapel le, Borsele, Reimerswaal en Noord-Beveland een hoofdrol spelen bij het verwoorden van een Bevelandse identiteit. Daartoe moet er worden nage dacht over kenmerkende zaken bijvoorbeeld op het gebied van cultuur, wonen of recreatie waarin het gebied zich onder scheidt. Alle ideeën die in de ingevulde enquêtes of tijdens de discussie avonden naar voren worden ge bracht, worden verwerkt tot een 'kenschets'. Dit stuk dient ver volgens als basis voor een ge meenschappelijke toekomstvi sie waarin de thema's wonen, werken en recreëren centraal zullen staan. Raadsleden zullen verder dan deeigen gemeentegrenzen moe ten kijken om vast te stellen waar er bijvoorbeeld in de toe komst nog woningen gebouwd kunnen worden of bedrijfster reinen mogen worden aange legd. Voor het zover is, mogen ze zich eerst het hoofd breken over de zaken die op dit moment ka rakteristiek zijn voor de Beve- landen. Zo wordt de raadsleden in de 'enquête gevraagd van alle vijf de gemeenten op te sommen welke 'kwaliteiten' in het oog springen. Dat kan een mooi ge bouw, of dorp, maar ook de .vriendelijkheid van de bevol kingzijn. Ook voor de minpunten is ruim te. Van alle gemeenten mag de 'grootste ergernis (maximaal 2)' worden opgenoemd. Vervolgens komen de 'verborgen potenties' aan bod en wordt de raadsleden gevraagd een symbool te kiezen waarmee het gebied zou kunnen worden getypeerd. Om maar meteen met het muurtjes slech ten te beginnen is het de bedoe ling dat bij elke raadsdiscussie in de afzonderlijke gemeenten, één of twee raadsleden van de andere Bevelandse gemeenten aanwezig zijn. De discussies worden geleid door H. Droogh van adviesbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft. Dat bureau zorgt ook voor het opstellen van de kenschets. Het is de bedoe ling dat stuk volgend voorjaar aan de raadsleden voor te leg gen. KORTGENE - Het plan Havenfront in Kortgene, de in- de landbouwhaven, is het plan op een oor na gevild. De ruimte met parkeerplaatsen voor cafébezoekers en voor vulling van het voormalige haven-industrieterreintje, gemeente Noord-Beveland maakt dan ook haast met de de toekomstige bewoners van het appartementenge- nadert de voltooiing. Met het nakende gereedkomen herinrichting van het havenplateau, dat de boulevard bouw. Voor het einde van het jaar is het klaar, van de appartemententoren aan de westkant van de ou- van Kortgene moet worden. Het wordt een verblijfs- foto Willem Mieras HEINKENSZAND - Gedeputeerde Staten willen Klompen makerij Traas in Heinkenszand dwingen tot het doen van een verkennend bodemonderzoek in het kader van de Bodemsa nering van in gebruik zijnde bedrijfsterreinen (BSB). De klompenfabriek heeft al eerder een vooronderzoek laten doen, maar vindt het verkennende onderzoek naar enkele plaatsen op het terrein te duur. Volgens de directie kan de be- drijfsvoering een dergelijke uitgave niet lijdenUit hettame- lijk oppervlakkige, vooronderzoek is geen verontrustende vervuiling gebleken maar een zogenoemd historisch onder zoek heeft uitgewezen dat bepaalde plekken nog grote ver vuilingsrisico's in zich dragen, zoals een verfkast en een olie opslag. Ook na veel op- en neer geschrijf en gebel, blijft de klompenmakerij erbij dat het onderzoek te duur is. GS willen nu tot aanwijzing overgaan, hetgeen betekent dat bestuursdwang kan worden toegepast als Klompenmakerij Traas in gebreke blijft. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Vlissingen moet 35.750 euro betalen aan de Nederlandse Staat. Dat bedrag heeft de Vlissinger volgens de rechtbank in Middelburg ver diend aan mensensmokkel. Ook zijn 43-jarige broer uit Zaan dam werd gisteren het genoten voordeel van ruim 35.000 euro ontnomen. De broers werden veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf voor het smokkelen van Tamils via Nederland naar Engeland. De mensensmokkel vond eind jaren negentig plaats. De illegalen uit Sri Lanka moesten forse bedragen aan de mensensmokkelaars betalen. De officier van justitie had ruim anderhalve ton van het duo gevorderd. HEINKENSZAND - De belangstelling voor wandelingen langs de vloedlijn groeit. Afgelopen vijf jaar werden de vijf excursies die op natuurgebied Neeltje Jans plaatsvonden, be zocht door 360 belangstellenden. Gezien de belangstelling wordt deze activiteit volgend jaar voortgezet. Bij het organiseren van de wandelingen werken de Neder landse Onderwatersport Bond, de Vereniging Natuurmonu menten en de stichting Het Zeeuwse Landschap samen. Het Nationaal Park Oosterschelde levert een financiële bijdrage. Op een punt tijdens een rondwandeling door het duinland schap, staan duikers van de NOB. Zij geven uitleg bij aquaria met organismen die zij enige uren daarvoor opgedoken heb ben, zoals anemonen, zakpijpen, kreeften, krabben en wieren. Na afloop wordt alles terug gezet. Vanaf het begin met deze wandelingen in 1996 is er bekendheid opgebouwd. Het aantal deelnemers voor de in totaal jaarlijks vijf wandelingen was 225 in 2001 en 340 in 2002. MIDDELBURG - De minima in Middelburg krijgen ook dit jaar een extraatje. Gehuwden zonder kinderen kunnen reke nen op 100 euro, gehuwden met kinderen tot 18 jaar krijgen 150 euro, alleenstaande ouders 125 euro en alleenstaanden 75 euro. Het extraatje is bedoeld als een tegemoetkoming in de kosten van de dure decembermaand. Om in aanmerking te komen voor de eindejaarsuitkering moeten mensen sinds 1 ju li in Middelburg wonen en mogen ze niet te veel eigen vermo gen hebben. Voor gezinnen/samenwonenden is dat bedrag vastgesteld op9950euroen voor alleenstaanden op 4 9 7 5 euro Aanvragen voor het extraatje kunnen worden ingediend tot 10 december. Uitkeringsgerechtigden die een uitkering van Sociale Zaken ontvangen, hoeven niets te doen. idoor Freek Janssen GOES - Liefhebbers van dance kunnen morgenavond rond de Grote Markt in Goes uit hun dak gaan op trance, club, techno of hardstyle. Voor het tweede jaar oprij doen acht cafés in de Goe- se binnenstad mee aan het dans- festival Dance Tour. De grote publiekstrekker dit jaar is de Bredanaar DJ Cor fijneman. Hij komt uit de stal van stadsgenoot DJ Tiësto, die i onlangs voor het tweede jaar op rij door het toonaangevende Britse tijdschrift DJmag werd gekozen tot beste dj van de we reld. Op diezelfde ranglijst kwam het aanstormende talent DJ Cor Fijneman binnen op nummer 94. Wie op de beats van Fijneman redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur STREEKACTIVITEITEN wil dansen, moet wel een lange adem hebben. Hij sluit het festi val af met een optreden van twee tot vier uur 's nachts in dis cotheek El Toro. Organisator DJ Reeza uit Heinkenszand: „Ik wil iedereen de kans geven om hem te zien. Dat kan alleen door hem te laten afsluiten." De overige dj's spelen eerder op de avond gelijktijdig, verdeeld over de acht deelnemende kroegen. Na de afterparty om vier uur is het nog niet gedaan; Darkraver draait dan nog door in café Bolle Ed. Reeza twijfelt er niet aan dat het evenement weer veel bezoekers trekt, net als vorig jaar. „Op een gegeven moment zaten alle ca fés bomvol. Sommige moesten zelfs een toegangsbeleid hante ren van één eruit, één erin." De kroegbazen wilden dit j aar meer geld steken in de Dance Tour, waardoor grotere namen op de posters staan. Behalve DJ Cor Fijneman en Darkraver kan het publiek ge nieten van onder anderen de Goese DJ SandStorm, Constan- za en DJ Rob MC Joe. Het fes tival begint om 21.00 uur. GOES - Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur:Technika 10 voor meisjes van 10t/m 12 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; 's-GRAVENPOLDER Openbare basis school De Linden, 19.30 uur: Voorlich tingsavond voortgezet onderwijs; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KORTGENE - De Pompweie, Openbare vergadering dorpsraad Kortgene; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen ge opend voor publiek; RILLAND Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers, groep 1; THOLEN - Stoofstraat 8, 20.00 uur: Infor matiebijeenkomst borstvoeding; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteiten sjoelen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster schelde; Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljarten in de hal. door René Schrier GOES - De zorgen van de Zeeuwse politiek over de hoogte van de tweede waterkeringen in Zeeland zijn terecht. De twee waterschappen hebben nauwe lijks een indruk van de stabili teit van deze zogenoemde regionale waterkeringen. Op sommige plaatsen zijn stukken dijk verdwenen of zijn er hele woonwijken (Terneuzen) op ge bouwd. Als deze dijken weer in orde moeten worden gebracht, vergt dat honderden miljoen eu ro's en duurt het jaren eer dat werk gereed is. Op dit moment ontbreekt bij de waterschappen het inzicht in wat er aan die dijken moet ge beuren. De Unie van Water schappen verricht daar studies naar. Die zijn op zijn vroegst over twee jaar gereed. De aandacht van de water schappen is voortdurend gericht op de primaire waterke ringen. Aan de tweede waterke ringen komen ze daardoor niet toe. Met de provincie is afge sproken dat voor de tweede wa terkeringen een status quo wordt gehandhaafd. In Zeeuws- Vlaanderen is nu een eerste be gin gemaakt met de aanpak van achterstallig onderhoud van de zogenaamde kunstwerken in de regionale waterkeringen. Dat wil zeggen dat coupures en af sluitingen in orde worden ge maakt. Maar dat is lang niet voldoende geeft M. Stroo, beleidsmede werker afdeling waterkeringen van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen, toe: „We hebben 200 kilometer aan regionale wa terkeringen. We kennen de sta biliteit van de meeste van die dijken niet eens. Het gaat vaak om eeuwenoude dijken, waar van we niet weten hoe ze zijn op- gebouwd. We hebben de ver plichting om de stand van zaken van die dijken vast te leggen in de legger beheerregistratie, maar dat hebben we zelfs voor de primaire waterkeringen nog niet volledig voor elkaar." Hij geeft aan dat het waterschap wel zogenaamde waterpassin gen van de bewuste dijken heeft uitgevoerd. Daarbij bleek dat stukken dijk in de loop der eeu wen zijn ingezakt of ingeklon ken. In Terneuzen - nota bene van het waterschapskantoor naar het gemeentehuis - staat een hele woonwijk op een regio nale waterkering. Stroo: „Ik wil niet zeggen dat ondanks die bouwactiviteiten die dijk niet op voldoende hoogte is geble ven, maar een goed inzicht is er niet." Ook dagelijks bestuurslid S. van 't Westeinde van het wa terschap Zeeuwse Eilanden er kent dat de regionale waterke ringen op 'sommige plaatsen' niet op de juiste hoogte zijn, maar, voegt ze er aan toe, dat geldt ook voor enkele primaire waterkeringen. „En het is toch het belangrijkste dat je eerst je buitendeur goed sluit, voor je wat gaat doen aan de keuken deur die openstaat. En wat moet je dan op Walcheren doen? Dat is één grote polder. Moeten we daar dan nieuwe binnendijken aanleggen? Om het antwoord op dergelijke vragen te kunnen ge ven, moeten inundatiebereke ningen uitgevoerd worden, en daar wordt nu aan gewerkt." Statenlid J. van Ginkel van de ChristenUnie luidde dinsdag in de begrotingsvergadering van Provinciale Staten de noodklok over de toestand van de dijken. Hij is bezorgd, zo laat hij in een toelichting weten. „Ik vraag al jaren wanneer er wat aan de tweede waterkeringen in Zee land wordt gedaan, en elke keer krijg ik te horen: 'we kijken er naar'. Maar er gebeurt niets. De aandacht gaat vooral uit naar de primaire waterkeringen, de zeeweringen. Maar we zijn nu vijftig jaar na de watersnood ramp en elke keer verandert er wat met die primaire keringen. Zo komen we nooit aan de twee de waterkeringen toe." Van Ginkel kan de voorbeelden van slechte binnendijken uit zijn eigen woonomgeving zo noemen. Bijvoorbeeld dat de Hoondertsedijk bij de Zwaakse Weel in het midden amper twee meter hoog is. En in een dijk tus sen 's Gravenpolder en Hoede- kenskerke, ter hoogte van de ui- enfabriek, is een behoorlijk gat gegraven, heeft hij geconsta teerd. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De berging van het Noorse autoschip Tricolor ligt al een maand stil en wordt pas voortgezet als er minimaal twee weken goed weer wordt voorspeld. De Combinatie Berging Tricolor heeft dit besloten in overleg met de opdrachtgever, rederij Wilh. Wilhelmsen. Het ter plaatse brengen en installeren van bergingsmateri- eel wordt anders te duur. Van de Tricolor, die in de aanloop tot Het Kanaal ligt en in negen stukken is gezaagd, moeten nog laat ste vier secties worden geborgen. Die zijn door het slechte weer in elkaar geklapt en moeten met grote grijpers van de zeebodem worden gehaald. De verwachting is dat het werk pas komend voorjaar voltooid is. De wrakstukken liggen op zestien meter door Rinus Antonisse GOES - Er zijn ooit geruststel lende namen aan gegeven. Bijna liefkozend. De waker voor de eerste, zeewerende dijk. De sla per voor de eerste binnendijk, die ook waterkerend moet zijn. De dromer voor de tweede bin nendijk, die geen waterstaat kundige functie meer heeft. De romantiek is vervangen door zakelijkheid. De waker heet nu primaire waterkering, de slaper is een regionale waterke ring. Bij de Februariramp 1953 is de noodzaak van een goed stelsel aan waterkeringen onbarmhar tig aangetoond. Vele binnendij ken maakten de taak als tweede waterkering niet waar. Ze zorg den nauwelijks voor vertraging van de watervloed. Polders waarvan de zeewering vijftig jaar geleden intact bleef, lie pen via de binnendijken toch onder. De meeste eerste binnendijken zijn na de ramp hersteld, echter nauwelijks versterkt. Eind ja ren tachtig van de vorige eeuw is het stelsel van binnendijken herzien. Dijken van lager be lang, zeg maar de dromers, zijn uit het waterkerende stelsel ge haald. In veel gevallen betreft het dijken van oudere inpolde ringen, bekend onder de naam bloemdijken. diepte. Veel schepen kunnen er 'normaal' overheen varen. Een bewakingsschip is ter plekke en er liggen waarschuwingsboeien. In de restanten van de Tricolor bevindt zich naar schatting nog 1,5 procent van de ruim 2000 ton brandstof die het schip aan boord had. Dat kan momenteel niet worden ver wijderd.Olieverontreiniging uit de Tricolor kostte begin dit jaar circa 20.000 zeevogels het leven. Waar het nu op aankomt zijn de primaire en regionale waterke ringen. De hoogte van de regio nale keringen moet voldoen aan een door de provincie vastge steld grenspeil. Dat is het peil met een overschrijdingsfre quentie van het hoogwater van eenmaal in de twee jaar, ver hoogd met een halve meter. Voor Noordzee en Westerscheldege- bied komt dit neer op vier meter plus NAP; voor de Oosterschei- deregio is het sluitpeil van de stormvloedkering (drie meter plus NAP) maatgevend. In beginsel zorgen de regionale waterkeringen voor comparti mentering van mogelijke over stromingsgebieden. De omvang van een inundatie en de daar mee samenhangende schade moet daardoor beperkt worden. De belangrijkste waterstaat kundige functie van het regio nale waterkeringstelsel is der halve: het tegenhouden, sturen en remmen van instromend wa ter als de primaire waterkering faalt. Een bijkomende taak voor de regionale dijken ligt in het fun geren als vluchtroute en trans- portweg bij calamiteiten. Veel van deze slapers zijn voorzien van een asfaltweg; ze zijn on derdeel van het polderwegen net. Voor het uitvoeren van werken aan deze dijken, met in begrip van bebouwing, is een ontheffing van het waterschap vereist. Er ligt in Zeeland voor circa 555 kilometer aan regionale water keringen met een waterstaat kundige functie: 199 kilometer in Zeeuws-Vlaanderen en 356 kilometer in overig Zeeland. Recent onderzoek naar deze dijken is niet uitgevoerd; de wa terschappen hebben niet eens duidelijk inzicht in de hoogte, afmetingen en aanwezigheid van wat genoemd wordt 'dis continuïteiten', waarmee coupures, duikers en sluizen be doeld worden. Volgens de waterschappen is het analyseren van de regionale wa terkeringen pas zinvol als be kend is waar de overstromings risico's het grootst zijn. Daarbij speelt niet alleen de kans op het optreden van een watersnood een rol, maar ook de omvang van de economische schade in het achterliggende gebied. Als de overstromingsrisico's zijn onderzocht, staat ook vast waar de zwakke schakels liggen. Ove rigens zijn de regionale kerin gen niet alleen bij een storm vloed nuttig; ze zijn ook van belang bij dijkvallen en oever- afschuivingen. Inderdaad: om uit hun slaap gewekt te worden en de omvang van een inundatie te beperken. In het waterkeringbeheerplan van waterschap Zeeuwse Ei landen zijn voor de slaperdij ken enkele actiepunten opge nomen (dat van Zeeuws-Vlaan- deren moet nog verschijnen): opnieuw inmeten van alle re gionale waterkeringen; des gewenst vaststellen van een nieuw stelsel. Daarbij moet re kening worden gehouden met natuur- en landschappelijke waarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35