PZC Gedaantes verbeelden de macht van het bloed GS herzien afspraak met Omroep Zeeland als rampenzender Dirigent Ivens zegt Hulster Gemengd Koor vaarwel Regels over legalisering permanente bewoning onduidelijk kunst lezers schrijven Dierenwelzijn II li donderdag 13 november 2003 Cel voor maken van xtc-pillen Buiten wonen Thema Risicovol P «i Kruis VI Noodplassen Recht Dierenwelzijn Wijzen Onzekerheid rond vakantiehuizen door Harmen van der Werf DEN HAAG - Voor permanente bewoners van vakantiehuizen in Zeeland blijft het voorlopig onduidelijk wat hen boven het hoofd hangt. Minister Dekker van Volkshuisvesting wil geen legalisering van permanente bewoning in (delen van) Natio nale Landschappen, heeft zij deze week in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Die uitzondering maakt het voor Zeeuwse gemeenten en de provincie Zeeland nauwelijks mogelijk op korte termijn een eigen beleid te ontwikkelen. Vrijwel heel Zeeland was in de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning aangewezen als Nationaal Landschap. De Vijfde Nota van het tweede kabinet-Kok is echter van tafel verdwenen. Mi nister Dekker werkt aan een nieuwe beleidsvisie, de Nota Ruimte.' Die komt naar ver wachting begin volgend jaar uit. Dan zal ook pas duidelijk worden welke delen van Zee land in aanmerking komen voor de beschermde status van Na tionaal Landschap. Zeeuwse gemeenten moeten dus nog even afwachten wat de Nota Ruimte brengt. De provincie is alvast van plan met alle recreatiege meenten rond de tafel te gaan zitten om voor heel Zeeland één beleidslijn uit te stippelen. Eind deze maand is het eerste overleg gepland onder leiding van gede puteerde H. van Waveren van Ruimtelijke Ordening. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 29-jarige inwoner van Hulst wegens medeplichtigheid aan het vervaardigen van xtc-pillen veroordeeld tot 93 dagen cel en 240 uur werkstraf. De gevange nisstraf heeft de Hulstenaar al in voorarrest gezeten. De man had bemiddeld bij de inrichting van een xtc-lab in een loods in Nieuw-Namen. In principe krijgen alle gemeen ten de mogelijkheid de perma nente bewoning van recreatie woningen te legaliseren via het bestemmingsplan, als die hui zen aan gewone bouwvoor schriften voldoen én niet in kwetsbare natuurgebieden lig gen of (delen van) Nationale Landschappen. Ook permanent bewoonde va kantiehuisjes in die uitzonde ringsgebieden mogen gelegali seerd worden, stelt Dekker voor, maar dat kan alleen met persoonsgebonden beschikkin gen. Als iemand overlijdt en verhuist, vervalt de beschikking én mag er niet meer permanent worden gewoond. Tot 31 december volgend jaar krijgen gemeenten en provin cies de kans dit te regelen. An ders grijpt het ministerie van Vrom in. De inspectie van Vrom zal het komend jaar toezien op de uitwerking van de nieuwe beleidsregels. In Zeeland zijn naar schatting zeshonderd van de bijna 10.000 recreatiewoningen permanent bewoond, zo is twee jaar gele den gebleken uit onderzoek door de provincie in gemeente lijke bevolkingsregisters. De meeste van de permanent be woonde vakantiehuisjes staan landinwaarts, dus niet in de voor het toerisme interessantste deel van Zeeland, de kustzone. De bewoners zijn veelal gepen sioneerden of vutters. In de Nota Ruimte komt minis ter Dekker nog met een voor Zeeland mogelijk interessante versoepeling, heeft zij deze week aangekondigd. Zij wil provincies en gemeenten meer ruimte bieden voor woning bouw in het buitengebied. Zij denkt daarbij niet alleen aan nieuwbouw, maar ook aan het herbestemmen van bestaande bebouwing. In Zeeland speelt dit met name voor leegkomende boerenbedrijven. Dekker maakt hierbij overigens de kanttekening dat dit niet gaat gelden voor kwetsbare natuur gebieden én (delen van) Natio nale Landschappen. Minister Dekker wil geen permanente bewoning in Nationale Landschappen, maar het is niet duidelijk wat dat voor Zeeland betekent. foto Marijke Folkertsma door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil op korte termijn de afspraak met Om roep Zeeland over de functie van rampenzender herzien. De bedoeling is deze overeenkomst af te stemmen op actuele ram penplannen. Of dat betekent dat ook Omroep Zeeland Televi sie als calamiteitenzender gaat functioneren, is nog niet duide lijk. Het provinciebestuur ant woordt dat op vragen van de LPF-Statenfractie. Naar aan leiding van berichtgeving in de PZC wilde die weten of de met Omroep Zeeland gemaakte af spraken achterhaald zijn en of de omroep wel over voldoende budget beschikt om als rampen zender te functioneren. In 1992 is een convenant geslo ten tussen Omroep Zeeland en door Anita Tournois TERNEUZEN - Zelfs voor wie geen bloed kan zien, is Hot- blood, de laatste expositie van dit jaar in Echo-Audio, aanbe velenswaardig. Eng is het zeker niet, wel uitermate intrigerend. Daniel van Nes toont in een serie schilderijen de verschillende gedaantes van bloed. De macht van deze materie vervult dan ook de hoofdrol. Enkele jaren geleden exposeer de de kunstenaar/ontwerper ook al eens in Echo-Audio. Al woont en werkt hij tegenwoor dig in Rotterdam, Van Nes is een geboren en getogen Terneuze- naar. Het kunstzinnig bezig zijn werd hem al op jonge leeftijd met de paplepel ingegoten en een vervolgopleiding in die richting was dan ook vanzelf sprekend. Van Nes studeerde aan de Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen, de Ste delijke Academie voor Beelden de Kunsten in Sint Niklaas en Reclame- en Presentatietech nieken mts Sint Lucas in Boxtel. Hier vloeit uit voort dat zijn beeldtaal een breed spectrum aan artistieke disciplines omvat als schilderijen, tekeningen, schetsen, assemblages, installa ties, illustraties, grafisch ont werpen, maar ook animaties, muziek en digitale kunst. Met een vormgeving, die theatraal, dramatisch en expressief is, welke discipline ook wordt toe gepast. De geëxposeerde serie schilde rijen in acryl op doek zijn toon aangevend voor een typisch eigen stijl en vormen een speci fieke eenheid door toepassing van eenzelfde thema en for maat: macht van bloed, uitge beeld in een aangepast kleuren palet. Diep rood overheerst in de donkere expressieve werken, aangelengd met zwart, tussen tinten en een toets wit. Met het toepassen van lichtval en hier en daar wat reliëf op de juiste plaatsen componeert van Nes verder en geeft boeiend beeld aan zijn gedachten en ideeën over bloed in verschillende hoe danigheden. „Bloed is de drager van passie, liefde, verraad, ver slaving, angst, maar tegen woordig ook onderwerp van het kille (bio-)technologische DNA en klonen", laat hij weten. La ten hedendaagse ontwikkelin gen de mythe van de levens vraag langzaam verbleken? Is bloed alleen een drager of ook een drijvende kracht en onder komen van de ziel? Is bloed mor bide of ook warm en sexy? Het zijn vragen die hij zich zelf stelt. De menselijke figuur neemt een belangrijke plaats in binnen het thema en men voelt de emotio nele betrokkenheid van de kunstenaar. De variatie op het thema is groot en gaat over Bloodshed, een beeld van een vuilniscontainer, naar Holy- blood, een beeld van de maagd Maria en het kind Jezus. Passie krijgt een gezicht in Bloodlust. Youngblood, een klein meisje met daarboven een machinege weer, en Bloodbrother tonen oorlogsbeelden. Hotblood, Coldblood en Bloodclot zijn beelden die eveneens tot nader overpeinzen aanzetten. Beel den, die telkens opnieuw aanto nen dat de kunstenaar in hoge mate geïntrigeerd wordt door de de provincie. Toen bestond de regionale televisie in Zeeland nog niet. Op dit moment krijgt elke regionale omroep 45.000 euro per jaar als bijdrage voor de calamiteitenfunctie. Een on derzoek in opdracht van ROOS, de overkoepelende organisatie van regionale omroepen, heeft uitgewezen dat twee keer zoveel nodig is. Voor het provinciebestuur zich wil buigen over aanvullende fi nanciering voor de televisie, vindt het dat eerst 'de functio naliteit van de tv als rampen zender onderzocht dient te wor den'. „Wij delen uw mening dat Zee land één van de meest risicovol le provincies van Nederland is", schrijven Gedeputeerde Staten aan de LPF-fractie. „Tevens zijn wij van mening dat er in ge val van calamiteiten goede com municatiemiddelen met de be volking dienen te zijn. Daarbij kan naast radio en tv gedacht worden aan teletekst, tekst-tv, internet, SMS en dergelijke. Daarbij dient gekeken te wor den naar diverse aspecten als zelfkant van het leven. „Mijn werken komen het best tot hun recht in donkere, regenachtige steegjes", laat hij weten. Digitaal wordt kond gedaan van denkbeelden over en bou wen aan een nieuwe stad in een andere wereld, waarvoor de ge bruikmaking van middelen op het artistieke vlak onbeperkt kan zijn. Een wereld, wel geba seerd op de huidige samenle ving, maar met nieuwe normen en waarden, met nieuwe regels en nieuwe orders. Een stad van een jonge kunstenaar die sterk geëngageerd met en beïnvloedt door de huidige maatschappij, via zijn werk, een nieuw soort conformisme wil bewerkstelli gen. Van Nes staat dit jaar dan ook op de lijst van genomineer den om Kunstenaar van het Jaar te worden. Tentoonstelling t/m 10 januari in Echo-Audio, de Jongestraat 1 in Terneuzen. Openingstijden: di. t/m vr. 13.00- 18.00 uur, vr. 19.00-21.00 uur, za. 10.00-17.00 uur. Het werk Bloodclot van Daniel van Nes in Echo Audio. foto Camile Schelstraete door Jeanette Vergouwen HULST - Als je 46 jaar een koor leidt, doet het pijn om de fakkel aan een ander over te geven. Het Hulster Gemengd Koor (HGK) werd in 1957 opgericht door Jo Ivens, en hij beschouwt het dan ook een beetje als zijn kind. Het zal hem wel enige rust ge ven, want hij is daarnaast ook nog eens dirigent van het Basi liekkoor, vaste organist blijft van de Willibrordusbasiliek en dirigent van de jaarlijkse Mat- thauspassion-uitvoering. Din gen die hij in de toekomst overi gens gewoon blijft doen. Maar aan de andere kant doet het na derende afscheid ook pijn. „In 46 jaar hebben we veel samen meegemaakt en is er een enorme stevige band ontstaan. Ik was overal bij betrokken, de sponso ring, het regelen van concerten, reizen en projecten en organise ren van reizen, opnemen van platen en cd's en noem maar op. We begonnen met een a capella- repertoire, maar dat is wel flink uitgebreid en de grote projecten kosten veel tijd en energie. Het is en blijft een amateurkoor en dat betekent dat er veel uren ge repeteerd moeten worden voor een werk er goed in zit." Vijftien jaar geleden begon hij met het afbouwen van zijn car rière als koordirigent. Telkens nam hij afscheid van een koor. Hij leidde er vijf: het Residen tiekoor Den Haag, het Toon kunstkoor Breda, de Oratori umvereniging Middelburg, het Gents Oratorium koor en het Hulster Gemengd Koor. Nu laat hij zijn laatste koor los. „Er zijn jaren geweest dat ik 50.000 kilo meter reed voor mijn werk, maar dat is nu afgelopen, en daar treur ik niet om. Ik zit niet zo graag meer uren in de auto. Maar de oplopende spanning voor een grote uitvoering zal ik wel missen. Die opbouw van concentratie naar een concert is voor mij een soort levensadem." Hij geeft toe dat er moed voor nodig was om die laatste punt te zetten. „Maar ik kan terug zien op een rijke periode met veel hoogtepunten. De eersten wa ren het behalen van een eerste en tweede plaats op een regio naal en nationaal concours bin nen twee jaar na de oprichting. Daarna volgden de vele opna mes voor platen en cd's, de kerstavonduitvoering vanuit de basiliek die in Voor de vuist weg van Willem Duijs kwam, de con certen tijdens het achthonderd- jarige bestaan van Hulst en het optreden in de Notre Dame van Parijs. Ik heb van elk moment genoten." Jo Ivens stelt dat muziek zijn le ven is en dat hij niet zonder Zou kunnen leven. „Muziek is vaak Memoires van een dame Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC onder meer snelheid en duide lijkheid van de berichtgeving." Binnenkort zal het ministerie van Binenlandse Zaken een Commissie Rampenzender in stellen om deze kwestie te on derzoeken, aldus het dagelijks provinciebestuur. Ook de be trouwbaarheid bij stroomuitval wordt bekeken. Zelf heeft de provincie via het Samenwerkingsverband Open bare Veiligheid Zeeland een be gin gemaakt met een provincie- brede communicatiestrategie. In het kader daarvan zal het in 1992 gesloten convenant met Omroep Zeeland op korte ter mijn 'kritisch' worden bezien. „Wij stellen ons op het stand punt dat het effectief kunnen bereiken van de Zeeuwse bevol king in geval van rampen het meest belangrijk is. De keuze of dit zowel via radio als TV moet gebeuren, hebben wij nog niet gemaakt." Jo Ivens: „De oplopende spanning voor een grote uitvoering zal ik wel missen. Die opbouw van concen tratie naar een concert is voor mij een soort levensadem." foto Wi m Kooy ma n vena reactif. nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietd» redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wim niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D.1 dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. 0,(l weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Hoe komt het toch dat Christe nen zo snel gekwetst zijn? Drie ingezonden brieven in de PZC van 11 november over 'Het Kruis' als reactie op een Alma nak leren mij dat de samenstel ler van de Almanak 'honderd duizenden Christenen enorm pijn en verdriet heeft gedaan'. Zelf ben ik onkerkelijk, wel reli gieus en de Jezus-figuur is geen slecht voorbeeld voor de mens heid. Toch heb ik geen moeite met de vergelijking van Zijn Kruis, met dat van de Chippen dales en met de Vagina Monolo gen. Een briefschrijver hoopt zelfs dat 'dit niet meer zal ge beuren'. De gekwetste Christe nen moeten eens inzien dat er, ik weet niet van honderdduizen den maar wel veel, andere PZC- lezers zijn (ook Christenen), die deze Almanak zonder lange te nen lezen. Wordt het geen tijd dat de gekwetsten eens leren re lativeren en wat meer kijk krij gen op (andermans) humor? Schopenhauer wist het al: 'Ie dereen houdt de grenzen van zijn eigen gezichtsveld voor de grenzen van de wereld'. Tannie van Eek Luzacstraat 12 Vlissingen Veertig procent van de mannen boven de zestig heeft een pros taatprobleem, dit wil zeggen dat vaak onverwacht moet worden geplast. Ook keurige mannen zijn dan dus wilsonbe kwaam. In de PZC van 6 novem ber een goed artikel waarin een boze kantonrechter de eis van een nijdige vrouwelijke officier van justitie volgt en een jonge man wegens 's avonds laat in de bosjes plassen beboet. Deze 26- jarige delinquent had nog geen prostaatprobleem dus lijkt de 57 euro boete terecht. Zet recht bank Middelburg de kruistocht tegen het zogenaamde wild- plassen voort, dan doen alle mannen met plasprobleem ze ker 's avonds er verstandig aan voordat zij hun huis verlaten zorgvuldig te verkennen waar zij kunnen plassen. Waarom? Omdat zelfs in steden als Mid delburg, Vlissingen en Goes (in Goes één openbaar toilet dat om 17.30 uur wordt gesloten) open bare toiletten ontbreken. Man nen zijn in café's welkom mits zij daar wat drinken. Politie verbaliseert kennelijk zonder veel vragen te stellen. Wat lijkt nodig? 1. Politieen zeker justitie korte bijscholing door een van de vier urologen die Zeeland bo ven de Westerschelde rijk is. 2. In proces-verbaal wegens zoge naamd wildplassen leeftijd de linquent en eventueel prostaat probleem vermelden. 3. In elke stad tenminste twee openbare toiletten die zeker na winkel sluiting open moeten zijn. 4. Wanneer en zolang er nog on voldoende openbare toiletten zijn een WA-verzekering voor alle mannen met prostaatpro bleem. Dit tegen dezelfde prijs als WA-snorfiets (per jaar 25 euro). I. Dekker Den Omloop 24 's-Heer Hendrikskinderen in de rest van Europa vol^ meestal nog niet eens aan deS derlandse eisen. A*ie müD( Pekelingseweg 6, Aagtek^ Het artikel over de bio-® strie (PZC 8-11heeft meergf raakt. Wat het schokkende:? loop is van opfokken tot sla? van alle 550 miljoen diere? Nederland is al vaker bescfe ven, alleen zij die sterk zijn struisvogelpolitiek weten nog niet. Ongelooflijk daters geen einde in zicht is van 4 verfoeilijke tak van renkwelling. Verbazing® kend dat voor een mishandel hond, verwaarloosd paard vergiftigde kat wel (en tem hoorveel mensen hun afsck uitspreken. Maar voor die; miljoen stakkers per jaar in bio-industrie, geen woord.0! dit hypocrisie omdat ze te maar op het etensbord gaan! landen? De oorzaak van 4 martelindustrie is de overls die door allerlei subsidies boeren heeft aangezet tot ib productie op kleinere opp vlakte. De uitvoerders zijn boeren (begrijpelijk) dien willen verdienen in een ook niet altijd even rooskltt is. Maar de instandhouden dit geval de kwalijkste) zij: consumenten. Ze roepen ad wee en wat zielig en verailg snellen ze de supermarkt it zo goedkoop mogelijk eenst je vlees te halen. De Partij v de Dieren zal de overheidi toekomst hopelijk het vuur: de schenen leggen om deze; standen te beëindigen, mar consumenten zullen eens keer zelf hun verantwoorde! heid moeten nemen. Ze m# hun hart en ogen openen eng producten meer uit debio-in strie kopen. Dit is de enige: gelijkheid om er een eindea; maken. J.W.H.H St. Jacobsstm 1 VüssirlJ Echtpaar handelt in drugs.: malen zie je dit soort stukje de krant staan, je leest ere heen. Tot het plotselinginje j geving gebeurt en je jezelfg afvragen waarom? Axelset paar in cel voor drugshan Het haalt de krant, de regio: en zelfs de commerciële telt sie. Alsof het hier gaat om stel zware criminelen. Ditle deze mensen aangedaan f een politieagent in dienst onze overheid. Zwaar verin voor de rest van je leven, f werk meer, pas getrouwd, toekomst, enkel door het teren van een flitskast, belandt je in de drugsht want je ziet geen uitwegi Eigen schuld, dikke bult, do j men dan. Het leed is geschiet niet meer te overzien. Dit treft ook de ouders, fatsoen! hardwerkende lieve mensei zwaar zijn gestraft. Hetffi kind maar zijn. Wie denkt hen, wie staat hen bij1' schrijft hun verhaal eensop: Hans Ca Diepenbrockstraiï Terna een troost in moeilijke momen ten. Je kunt er in wegvluchten en je raakt er nooit over uitge praat. Ik blijf musiceren tot mijn laatste snik. Wat ik in al die jaren enorm blij mee was, is de belangstelling en de waardering van de Hulstenaren. Ik hoop dat ze massaal naar het afscheids concert komen." Ivens neemt afscheid met een groots werk: Die Jahreszeiten van Haydn, voor koor, orkest en solisten.' Dit concert vindt zon dag 16 november plaats in de basiliek van Hulst. Het koor verzorgt op vrijdag 21 novem ber nog een officiële afscheids receptie voor dirigent Ivens. Die zal plaatsvinden in gemeen schapscentrum Den Dullaert tussen 18.00 en 19.30 uur. Advertentie In het artikel van Mattheus Bleijenberg van Stichting Wak ker Dier (PZC 8-11) wordt een wel erg eenzijdig beeld ge schetst en bevat feitelijke on juistheden. Minister Veerman wil de welzijnswetgeving meer Europees maken omdat het niet zinvol is voor de dieren om door de strenge regelgeving hier, het houden van de dieren aan ande re (toekomstige) EU-lidstaten over te laten en vervolgens het vlees te importeren. Dat is ook de reden dat een aantal wetten teruggedraaid is en de AID niet overal even streng op contro leert. Specifiek genoemd in het artikel is het verstrekken van water, dat soms uren wordt af gesloten om verspilling en over matig gebruik te voorkomenDe reden is dat er voersystemen zijn die een mengsel voeren waar meer dan genoeg water in zit. Wakker Dier is het wel met Veerman eens dat de oplossing bij de consument ligt, namelijk het bewust diervriendelijke vlees aankopen. Maar ook aan het PVE/IKB-vlees worden steeds meer eisen gesteld, ook voor welzijn, er wordt dus niet zomaar 'gewoon een keurmerk opgeplakt', zoals Wakker Dier suggereert. Het prijsverschil is inderdaad groot, dat komt doordat de kosten voor een bio logisch varken door voer, extra ruimte en arbeid meer dan het dubbele zijn. Het is niet te hopen dat door heffingen de gewone varkensector hier verdwijnt want het voegt echt heel veel toe aan de toch al zwakke Neder landse economie, we praten over vele tienduizenden banen en miljarden omzet. De stallen GS hebben een commissie wijzen benoemd om advie geven over het voortbestaan de drie ziekenhuizen in i land. De opdracht van he: vies wordt geschetst ten opa te van de huidige status ra- landelijke zorg. Ik vind dï nog steeds te veel rede® vanuit het oogpunt van de kenhuisdirecties en te vanuit de publieke zorgpfc Ziekenhuisdirecties zien gebonden door de burease: sche nationale zorg situatie dit moment. Deze desastrs zorgsituatie noopt tot veras ring. Er zijn in Nederland opzichte van België (op 1(W woners) de helft van het at huisartsen, de helft vanhets tal medisch specialisten e helft van het aantal ziekend bedden. Toch betalen we»! veer net zoveel. De mi® neemt dan ook al maatres en schrapt de enorme uitga" aan allerlei zorgverwante> sidies en probeert ruim' scheppen voor de directe De publieke zorgplicht eistf voldaan wordt aan inter®; nale en landelijke rid# Zoals aanrijdtijd (15 nu* en bereikbaarheidtijdflS^ ten) bij spoedhulp. Zo®"! ambulancespreiding als®: kenhuisspreiding zijn 00 van belang. Als er 10 verpl dagen in Duitsland zien we dat ziekenhuizen5; der dan 7 verpleegdageip men. De ziekenhuizen vol. Een ongewenste po»1® situatie. Wim&'r Erling Steens0 Nieuvifr I» st

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34