Feestconcert Delta Brass voor 't Gilde P sp Fortepiano zingt niet maar spreekt donderdag 13 november 2003 swb' VRIJDAG Pillars ZATERDAG Bart van Oort. De oude fortepiano is een wezenlijk ander instru ment dan de moderne piano. Aldus pianist Bart van Oort die zaterdag met het ensemble De Van Swieten Society in de Doopsgezinde Kerk in Middel burg een concert geeft. De wapenfeiten van Bart van Oort zijn indrukwekkend. De pianist studeerde in Den Haag om zich in Amerika verder te specialiseren in de fortepiano. Sindsdien reist hij de wereld over voor optredens, gastdo centschappen, lezingen en cd- opnames. Zaterdag speelt hij op een zogenaamde Zierervleu gel, gebouwd in 1820 door An ton Zierer. Het instrument is eigendom van de Werkgroep Muziek van het Zeeuwsch Ge nootschap. Voor Van Oort die de piano sinds enige jaren in bruikleen heeft, bestaan er grote ver schillen tussen oude en nieuwe piano's. „De moderne vleugel is de uitkomst van een ontwik keling die de piano's uit de achttiende en negentiende eeuw doorgemaakt hebben. In dat proces zijn er ook zaken verdwenen. Vergelijk het met Shakespeare in een moderne vertaling. Dat kan fantastisch werken maar tegelijkertijd gaan er onherroepelijk subtili teiten van Shakespeares oor spronkelijke taal verloren. Zo is het met muziek ook. Mozart schreef bijvoorbeeld aanwij zingen over de articulatie vrij nauwkeurig op. Wanneer je dat speelt op een nieuw instru ment, wordt het al gauw wat breierig. Dat komt omdat een noot op een moderne vleugel veel langer doorklinkt. Je zou kunnen zeggen dat een nieuwe piano zingt en de fortepiano spreekt." Bart van Oort is artistiek leider van De Van Swieten Society. Dit is een wisselende groep musici die zich toelegt op de authentieke uitvoering van het klassieke en romantische re pertoire. Zaterdag speelt het enspmble in een bëzetting van fortepiano, klarinet, Jaoorn, cello en contrabas. Het pro gramma, getiteld Sterren rond Beethoven, bestaat Uit werken van, destijds beroemde, tijdge noten van Beethoven. Volgens Van Oort zijn componisten als Ferdinand Ries en Frédéric Kalkbrenner absolute toppers. Rest nog de vraag wie Van Swieten is. „Gottfried von Swieten was vanaf 1777 pre fect van de Keizerlijke Biblio theek in Wenen. Hij wierp zich op als de motor van het Weense muziekleven. Hij was bijvoor beeld de eerste die concerten organiseerde met uitsluitend muziek van dooie componis ten. Dat was toen heel onge bruikelijk." Douwe Eisenga De Van Swieten Society speelt zaterdag in de Doopsgezinde Kerk in Middelburg (20.00 uur). Erfgename van Ella Roberta Gambarini wordt gezien als de erf gename van Ella Fitzgerald. De Italiaanse zangeres, die al sinds 1994 in de Verenigde Staten woont, heeft alles wat de grote jazz-zangeres ook had. Een prachtige stem(be- heersing), een perfecte zang techniek en een groot impro visatievermogen (scat), uit muntende timing en frase ring. Roberta Gambarini trad voor het eerst op in Porgy en Bess op 23 maart 2002. Zij was toen al te horen geweest op het North Sea Jazz Festival 2001. Later in 2002 gaf ze een luid bejubeld concert in het Concertgebouw van Brugge. Roberta Gambarini heeft een klassieke scholing, niet alleen zang maar ook piano en compo sitieleer. Ze trad in Italië op met alle belangrijke muzikanten en had een grote reputatie in haar eigen land. Ze is sinds 1998 woonachtig in New York, waar ze zorgvuldig wordt voorbereid op een grote carrière. In haar eerste j aar in Amerika won ze de derde prijs in het Thelonius Monk Concours. Haar stijl wordt gekenmerkt daar een prachtige stembeheer- sing, timing en frasering. Een specialiteit is haar scatten waarbij de stem als een puur in strument wordt gebruikt. Op het concert in Porgy en Bess be staat de band verder uit David Gazarov, de pianist die er ook bij was in BruggeJimmy Woode (bas) en Steve Williams (drums). Jimmy Woode was in de vijftiger jaren vaste bassist in de bands van Ella Fitzgerald en Sarah Vaughan. Vanl955 tot 1960 maakte hij deel uit van de legen darische band van Duke Elling ton. Jimmy Woode is door zijn enorme ervaring een geweldige steun voor iedere solist. Roberta Gambarini treedt za terdag op in Porgy Bess in Ter- neuzen (21.00 uur). De Italiaanse zangeres Roberta Gambarini. Het is niet voor niets dat 't Gilde De Bevelanden de Delta Brass Zeeland heeft ge kozen ter opluistering van het 15-jarig bestaan. De Delta Brass heeft immers nationale allure, zoals 't Gilde op lokaal niveau na 15 jaar beschikt over niet minder dan zo'n 65 advi seurs met zeer verschillende professionele ervaring en ken nis. De algeipene doelstelling van 't Gilde is namelijk om deze ken nis en ervaring van jong ge pensioneerden over te dragen aan iedereen die daar behoefte aan heeft. Dat geeft hen de mogelijkheid om nog jaren maatschappelijk actief te blij ven. Problemen met de compu ter? U kunt terecht bij 't Gilde. Maar ook wanneer u een brief uit het Russisch vertaald wil hebben. Maar 't Gilde heeft meer activiteiten ontwikkeld. Zo zijn er in samenwerking met de VW stadswandelingen door Goes of busreizen door de Bevelanden tot stand gekomen. Om nog maar niet te spreken over het onderwijs. En daar doet de Delta Brass Zeeland niet voor onder. Deze band werkt met uitstekende Zeeuwse amateur-musici. Men wil op het hoogste niveau mu siceren en promotie maken voor de brassbandmuziek. De band wil originele brassband composities brengen, die om welke reden dan ook minder gespeeld worden. En last but not least wil men jong Zeeuws muzikaal talent proberen te behouden voor deze provincie. De BrassBand Zeeland, enkele weken geleden omgedoopt in Delta Brass Zeeland, won on langs met overmacht op het jaarlijkse topconcours van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van Muziekverenigin gen het landskampioenschap in de zogenaamde Middenklas se. De muzikanten, uit alle regio's van deze provincie, speelden in Musis Sacrum in Arnhem maar liefst 88,33 pun ten bij elkaar. Dat betekende Delta Brass Zeeland repeteert. ook promotie naar de hoogste (vaandel) afdeling.Zondagmid dag staat het gezelschap, onder leiding van dirigent René Pas- senier, op uitnodiging van 't Gilde in de nieuwe schouw burg De Mythe in Goes. Het programma van het jubileum concert vermeldt enkele bij zondere werken. Zo is er een voor brassband bewerkte Hul digingsmars van Grieg en Fire works for Brassband van Elgar Hovarth, waarin door een ver teller uitleg wordt gegeven over het fenomeen brassband. foto Ruben Oreel En niet te vergeten het con- courswerk Contest Music van Wilfred Heaton. Daarnaast een euphoniumsolo van de hand van Stephen Foster, een cor netduo van Horovith en een luchtig stuk in de vorm van een muzikale 'postcard' uit Mexico. Met als toegift Russian Dance van Katchaturian. Frans Doeleman Delta Brass Zeeland treedt zon dag op in De Mythe in Goes (15.00 uur). De Dijk. Al twee decennia staat deze Ne derlandse band, onder leiding van Huub van der Lubbe, aan de top. do. en vr. Nighttown, Grote zaal - 19.00 uur Folk. Luar na Lubre. Een van de meest vooraanstaande groepen van Spanjes Keltische regio Galicië. do. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 20.15 uur 3 Musketiers, de musical. Joop van den Ende brengt deze nieuwe musical in een eigentijdse, spectaculaire vorm. do., vr., za.. di. en wo. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur, zo. 14.00 en 20.00 uur Holiday on Ice. Celebration, do. en vr. Ahoy' Rotterdam - 20.00 uur; za. 16.00 en 20.00; zo. 13.00 en 16.30 uur Eten met Vrienden Renée Soutendijk, Huub Stapel, Sjoerd Pleijsieren Carolien van den Berg spelen in deze moderne rela- tiekomedie twee bevriende echtparen, do. en vr. Oude Luxor Theater - 20.00 uur Orchidee. Na een creatieve denkpauze ko men Harriët van Reek en Geerten Ten Bosch veelbelovend terug met de voorstel- ling Orchidee, een voorstelling over het geheime leven van twee bloemen, do., vr., za. en wo. R'damse Schouwburg, Krijn Boon Studio - 20.45 uur LUDIC LIMINALITY/ACT 2003. De cast van deze voorstelling bestaat uit Zuid- Afrikaanse en Nederlandse spelers. Try- -out. Zaterdag première, do., vr. en za. Lantaren/Venster - 20.30 uur; zo. 14.30 uur En laCalle. T.R.I.P. (The Rotterdam Impro People). Een Rotterdams collectief van muzikanten en dansers, vr. R'damse Schouwburg, Grote Zaal - 22.30 uur Symfonisch Avontuur. Rotterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Emmanuel Kri- vine m.m.v. Jéröme Ducros, piano. vr. en zo. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 uur Tangobal Reisgids wereldmuziek. Met li ve muziek door o.a. OTRA, het grote tan go-orkest van het Rotterdams Conserva torium. vr. de Doelen, Expo Hal - 22.00 uur Umoja. In deze Afrikaanse musicalshow vormen de drums van de vele stammen een wervelende en veelzijdige rode draad, vr., za. en zo. Oude Luxor Theater - 20.00 uur; za. en zo. óók 14.00 uur 1001 Nacht. Gespeeld, gedanst en gezon- fen door Adel Salem en 60 leerlingen van eugdtheater Hofplein. Vanaf 4 jaar. Jeugdtheater Hofplein. Grote Zaal, vr. en za. 19.00 uur; zo. 14.00 uur De drie musketiers. Een verhaal over vriendschap, heldenmoed en liefde tussen de mannen en de vrouwen. Een vechtlusti ge maar ook romantische voorstelling waarin de meiden de helden zijn.. Ge speeld, gezongen en gedanst door leerlin gen van de dependance Voorne (Helle- voetsluis en Brielle). vr. en za. Jeugdthea ter Hofplein, Theater 222, Kleine zaal 19.00; zo. 14.00 uur Macbeth. Jongerenproductie ro theater. Gebaseerd op de beroemde Macbeth van Shakespeare. Negen jongeren uit Rotter dam geven hun visie op dit tijdloze ver haal. vr. RO Theater - 20.30 uur Macbeth. Macbeth van Likeminds is een 'culture clash' tussen het universum van jongeren en dé klassieke theatertekst over machtswellust en moord. za. R'damse Schouwburg, Kleine zaal - 20.00 uur Big Bands. Cubop City Big Band Bob Fosko. Wie kent het vernaai van The Mambo Kings niet? za. de Doelen, Willem Burger Zaal - 20.15 uur Radio Filharmonisch Orkest Holland. En Groot Omroepkoor o.l.v. Kristjan Jarvi m.m.v. Robin Blaze, countertenor. za. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 uur Jubileumconcert Martin Mans '25 jaar or ganist'. Improvisaties en wereldberoemde toccata's van o.a. Bach en Boëllmann. za. de Doelen, Grote Zaal - 14.30 uur Turkse muziek. Galata Gypsy Band Amsterdam Klezmer Band za. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 20.15 uur Alkemade en Bloemen. Hybrishydrolisch. Try-out. Alkemade en Bloemen zijn met Hybrishydrolisch met mets of niemand te vergelijken, za. Bibliotheektheater - 20.30 uur Annie M.G., de dochter van de dominee. Dit vertelt het bijzondere leven van schrijfster Annie M.G. Schmidt (1911- 1995), de vrouw met wie heel Nederland opgroeide, za. R'damse Schouwburg, Grote Zaal 20.15 uur; zo 14.30 uur Cantatedienst. Johann Sebastian Bach - Mache dich, mein Geist bereit, BWV 115. Michael Praetorius - VaterUnser. zo. Gro te- of St. Laurenskerk - 19.00 uur Zondagochtendconcert. The Ramblers, zo. de Doelen, Grote Zaal -11.00 uur Xander de Buisonjé. Zingt Hemelsbreed, ma. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur Zeg 'ns Aaa. Dit avondvullende toneel stuk is een hernieuwde kennismaking met de meest succesvolle Nederlandse come dyserie ooit! ma. en di. Oude Luxor Thea ter-20.00 uur Night of the Proms. Met: En Vogue, Toto, INXS, Ilse DeLange, Xuefei Yang, II Novecento o.l.v. Robert Groslot. di. en wo. Ahoy' Rotterdam - 20.00 uur Teorema. Toneelgroep Amsterdam. Pier Paolo Pasolini beschrijft in zijn roman en film Teorema (1968) de mystieke ervaring van een bourgeoisfamilie in Milaan wan neer een onbekende bij hen intrekt, di. R'damse Schouwburg - 20.15 uur Seduction. 020. 'Vet dope', dat is mis schien wel de beste omschrijving van de nieuwe 020-voorstelling Seduction. De vonken spatten er vanafTwaalf j ongeren dansen zich compleet in het zweet. wo. R'damse Schouwburg, Kleine zaal - 20.30 uur Cameretten. Het zogenaamde Cameret- tentraject is een succesformule gebleken, wo. Oude Luxor Theater - 20.00 uur ANTWERPEN Exit/Extrance. Totaalspektakel met ener gieke jazz, moderne dans en indrukwek kende sfeerbeelden, do. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur Tim van Athene. Theaterstuk van Gerard- jan Rijnders naar Shakespeare, do. vr. za. di. en wo. De Shop 20.00 uur Adres onbekend. Toneelstuk over een briefwisseling tussen twee vrienden en za kenpartners, die elkaar dreigen te verlie zen. do. vr. en za. Het Klokhuis 20.30 uur Olijfje en haar moordenaars. Komische thriller van John Patrick over gangster bende die bij Olijfje intrekt, vr. en za. Noordteater 20.30 liur, zo. 15.00 uur De geit of wie is Sylvia? Provocerend to neelstuk en komedietragedie persiflage over midlifecrises drama naar Albee. do. vr. za. en wo. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur Salon Brigitte. Toneelstuk van Vanessa Van Durme, dat verhaalt over een stukje uit het leven van en zelfstandig kapster en haar hulpje, do. vr. en za. Fakkeltheater 20.30 uur Ge begrijpt weer niet wat ik bedoel. Thea tervoorstelling van Bart Plouvier met een frappige en bevrijdende blik in de spiegel, o. vr. en za. Fakkeltheater 20.30 uur, zo. 15.00 uur Fantasten theater. Impro cabaret op sug gesties uit het publiek door 3MenX. di. 't Klein Raamtheater 20.00 uur Chigago. Musical, do. vr. za. zo. di. en wo. Stadsschouwburg 20.00 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Tango for 3, concert, do. 20.30 uur; Brui sende Balkan, concert door Trio Dor, vr. 20.30 uur; Literaire avond rondom de The Pillars openen de café-expositie Piekasso. Evenals de kunstenares Liesbeth Minderhoud komt Pit Domburg en brengt Engelstalige poprock. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Blak Hole De driemansformatie Blak Hole brengt uitsluitend eigen wen De stijl is te omschrijven als stevig, rocky en swingend.Del» zijn Ron Bruijnzeel (gitaar en zang), Suzy Bruijnzeel(basa;. Eh en Ronald Bimmel (drums). Bar De Stulp, Renesse, 22.00 uur mert hett Poolse dichter Witold Gombrowicz door Tom Van Brouwel en Hilde Uitterlinden, za. 20.30 uur; Amsterdam Klezmer Band Galata Gypsy Band, zo. 20.30 uur Night of the Proms, do. vr. en za. Sportpa leis 20.30 uur, zo. 19.00 uur Voorstellingen in de Arenbergschouw- burg: The Impro All Stars Show, do. 20.30 uur; An Evening with Anton Walgrave, concert, vr. 20.30 uur; Wolfijzers en Schietgeweren, voorstelling met hoogte punten uit 5 programma's van de broers Mich en Raf Walschaerts alias Kommil Foo, zo. 20.15 uur; Tweede operapodium, zo. 20.00 uur; Amsterdam Comedy Explo sion, ma. 20.15 uur; Angelo Branduardi, concert, wo. 20.15 uur Concerten in De Singel: DeDonderdagen, theater, projecten, visueel als muzikaal, interactieve installaties en performances, do. 19.30 24.00 uur; Concert met werk van Brahms door het Symfonie Orkest van De Munt o.l.v. Kazushi Ono, vr. 20.00 uur; Marco Martinelli, Ermanna Montanari, Luigi Ceccarelli en Teatro delle Albe, voorstelling met elektronische muziek en beelden, za. 20.00 uur Voorstellingen in de Kon. Elisabethzaal: Klassiek concert,vr. 20.00 uur; Paul Wel- lerSolo, concert, zo. 20.00 uur; Onderweg, concert met Marco Borsato, di. en wo. 20.00 uur Les Contes d'Hoffmann - Franse Esprit. Opéra fantastique van Jaques Offenbach do. Vlaamse Opera 19.30 uur Klassiek Recital door Jan Depreter. zo. Raamtheater op 't Zuid 11.00 uur The Holiday Love Show. Muzikale kome die met een vette knipoog naar het heden daags tv-klimaat. ma. di. en wo. Fakkel theater 20.30 uur Sotto Voce. Lunchconcert met werk van Mendelssohn, Debussy en Strauss door de sopraan Natalie Karl, piano Christel Kes- sels. wo. Vlaamse Opera 12.30 uur muse conNAetion Het duo muse conNAetion speelt poëzie van Gerrit Kouwejj p1 Noortje Korst (zang/voordracht) en Annemiek van de Geijt|» no) maken daarmee de zeggingkracht van zijn gedichten De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur 11 Zeeuwse Avond Een Zeeuwse Avond met muziek, zang, dans, cabaret en tonri Zie vrijdag. Stadsschouwburg, Middelburg, 19.30 uur nati Leger des Heils Mannenkoor van Leger des Heils geeft Zeeuws Koffieconctt Het optreden heef t als thema Vissers van mensen op Zeeuwssl "ref dem. Er is een gastoptreden van de gospelgroep Foundation Gebouw Leger des Heils, Middelburg, 19.30 uur Veere's Genoegen Jaarlijkse uitvoering muziekvereniging Veere's Genoegen. Het thema is 'dans' en komt tot uiting in optredens van desl !e'° werkgroep onder leiding van Geraldine Candeias en hetfanfi orkest onder leiding van Bram van Overbeeke. De Zandput, Serooskerke (W), 19.30 uur Koor- en samenzangavond Zeeuwse koren nemen deel aan een koor- en samenzangavoi Medewerking verlenen de gemengde koren Ethan uit Borss Met Hart en Stem uit Sint Maartensdijk en Asaf uit Goes. Kerk gereformeerde gemeente, Borssele, 19.30 urn- Van Swieten Society De Van Swieten Society geeft een concert. Het ensemble bestaat uit Joost Hekel (klarinet), HermanJet sen (hoorn), Job ter Haar (cello), Hendrik Jan Wolfert (bas:Z< Bart van Oort (fortepiano). Op het programma staan werken Ferdinant Ries, Anton Kraft, Ludwig van Beethoven enFréé Kalkbrenner. Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.00 uur Stichting Dansz Stichting Dansz met première van Van Binnen Uit. Na de zeer succesvolle productie op locatie Van Nature Grondig is de Stichting Dansz nu terug in het theater met; l reograf ieën van onder anderen Lia Sorber, Raymond Ester zen, Miranda Popken en Saskia de Schipper. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.00 uur seur ïete ;ort wore den Lect Gree hup aal] intei gew' entv teen rent lest Ilias ry- oos gepi lan rag dece acte ven: »u [Oil log, lezi Gre met Gouwe handjes Gouwe handjes is een toneelstuk van Haye van der Heyden. De hoofdrol wordt gespeeld door JohnKraaijkamp.Johnva j? Rest regisseerde en Jules Roijaards had de eindregie. De Mythe, Goes, 20.00 uur jong int laz in 1 ren loo Het int ten mee bez ire ijk Mis se! defl Jonge musici Concert jonge musici uit Zeeland en België. De meeste van hen studeren inmiddels aan verschillende cob .g^, vatoria. Bijzonder is de uitwisseling met muzikanten uit Be pel Negen jonge solisten en hun begeleiders zullen een sfeervols en eert geven. 1 Kerk, 's-Heer Abtskerke, 20.00 uur |0g |nen Cor Ardesch Cor Ardesch geeft een orgelconcert. Sinds 1 november 1998 is hij de vaste organist van de Grotcfej; Onze Lieve Vrouwekerk in Dordrecht. Op het programmasta onder meer werken van Mendelssohn, Bach en Van der Hon: enkele improvisaties. Hervormde kerk, Kapelle, 20.00 uur Hts de' Thi Dubbelcabaret Door Roué Verveer en Renée van Ba vel. Zie vrijdag. De Schutse, Burgh-Haamstede, 20.00 uur hij Concordia Muziekvereniging Concordia met Sounds from the Movies. Het harmonieorkest van de vereniging geeft onder dirigent Marcel Hartendorp een filmconcert met muziekti Th der meer Titanic, Evita, Jungle Book en Fame. Vocaal wordt! -me dewerking verleend door Menno Stuifmeel en Linda vani Veeken. De Meulvliet, Tholen, 20.00 uur De Pianomonologen Vier man op de stoep presenteert De Piano Monologen. Dit is een theaterconcert door Sandra en Jeroen van Veen,pi en Nicoline van de Beek en Ton van Kempen, verhalen. Baudeloo, Hulst, 20.00 uur 'ree jar aai ori lai we op de Tu Ve gii be Carel Kraayenhof Bandoneonsolist Carel Kraayenhof geeft een concert. Hij treedt op met zijn sextet Canyengue. Kraayenhof bej 1984 met het bespelen van de bandoneon en richtte in 1985i d eerste tango-orkest op. De echte ontdekking door het 'grote; bliek' gebeurde tijdens de bruiloft van prins Willem Alexaa dj en prinses Maxima. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur Brabants Orkest Het Brabants Orkest geeft een afwisselend concert. Onder leiding van dirigent Alexander Anissimov worden Nacht op de Kale Berg van Moessorgsky, Souvenir d'unlieuc van Tchaikovsky en de Suite uit Carmen van Bizet gespeeld list is de violist Wouter Vossen. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Ja zuster, nee zuster Het Middelburgs Theater brengt de musical Ja zuster, nee zus Zie vrijdag. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur McLear Toneelvereniging Ouwerkerk speelt McLear. Zie vrijdag. Dorpshuis, Ouwerkerk, 20.30 uur Gotcha! De band Gotcha! verzorgt een optreden. Op hun nieuwe tour Live from the Oldschool 2003 makend een ware funkparty van. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Roberta Gambarini Roberta Gambarini geeft een concert. De Italiaanse zangeres, die al sinds 1994 in de VerenigdeSi(; woont, wordt wel als de erfgename van Ella Fitzgerald schouwd. Ze wordt begeleid door David Gazarov op piano) my Woode op bas en Steve Williams op drums. Porgy Bess, Terneuzen, 21.00 uur Vlaamse invasie Dr Pepper Family en Needle and the Pain Reaction zorgen'' een Vlaamse invasie. De band Dr Pepper Family bestaat reeds sinds 1996 enl de regio Gent. Het trio maakt muziek die in de lijn ligt van* Spencer Blues Explosiom, Frank Zappa en MC5. Needie ai»" Pain Reaction maakt het Gentse onveilig sinds 2000. DA; heeft een dampende live set ontwikkeld op basis van 'sticky melodies' en veel gitaarwerk. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30