zierikzeese harmonie Snelle brandweerwagens te laat stoomboot komën gealarmeerd bij tunnelongeluk Consortium neemt ziekenhuizen over Ill llllllllllll 14 Achttien Italiaanse VN-ers gedood bij zelfmoordaanslag in Nasiriyah SNTEIVIYKADOSHOP Minister opent Lauwersmeer Prestatiecontract voor omroepen NU OOK IN MIDDELBURG Kamer tegen weigeren asielzoekers Brits koningshuis legt censuur op Ivens stopt na 46 jaar dirigeren Advocaat heeft knopen doorgehakt Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 11' 8° Later een bui los nummer 1,20 maandmenu Zorgwekkend Straatrovers Woedend Omstreden motie islam-onderwijs van tafel geveegd Partners ■HU Wisselend bewolkt en vooral vanmiddag een enkele bui. Matige zuidwestenwind. Maxima rond 11 graden. 246e jaargang no. 271 donderdag 13 november 2003 J Een geplette aardappel met Hollandse garnaaltjes, ossenhaas puntjes stroganoff en als afsluiting dinerbon, het dessert van de chef. oeef eens een 8 te besteden bi| raymondo en stefanos Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (01 18) 441 441 kletsen, proeve ik <trlnk,en dansen,, lachen, eten Kamer eist herijking risico's Irak doorFrouke Houtman anHans Geleijnse PEN HAAG - De veilig heidsrisico's voor de Ne derlandse mariniers in de Iraakse provincie Al Moethanna moeten op nieuw in kaart worden ge bracht. Na de zelfmoord aanslag gisteren in de stad Nasiriyah, waarbij acht tien Italiaanse militairen en acht Irakezen werden gedood, is het onzeker of demissie in Irak nog moet worden verlengd. Dat vindt een ruime Kamer meerderheid van CDA, PvdA, WD en D66. Vooruitlopend op een analyse hebben de Neder- andse militairen in Irak alvast laatregelen genomen, zo werd jsteravond bekend. De hogere llarmfase houdt onder meer in dat het aantal verplaatsingen leperkt wordt tot het hoogst loodzakelijke. De zelfmoordaanslag gebeurde op tachtig kilometer afstand van de plek waar zeshonderd van de in totaal elfhonderd Ne- lerlandse militairen zijn gele- jerd. CDA-kamerlid Eurlings preekt van een 'zorgwekkende mtwikkeling.' Zijn PvdA-col- ïga Koenders noemt de aanslag ilarmerend'. Hij vreest dat het eweld gemakkelijk overslaat laar de provincie waar de Ne- ierlanders zitten. AMSTERDAM - Drie vuurwa- )engevaarlijke criminelen, van wie twee net weer vrij waren na een gevangenisstraf, hebben de afgelopen weken tientallen (ewelddadige straatovervallen gepleegd in Diemen en Amster dam-Zuid-Oost. De twee recidivisten zijn intus sen opgepakt, de derde man is (nog zoek. GPD Voor de partijen staat één ding vast: terugtrekken is geen optie. „Dat zou bijna een premie op een aanslag betekenen", vindt Koenders. Minister van Defensie Kamp laat weten dat er elke dag een ri sicoanalyse wordt gemaakt. „We zijn daar permanent mee bezig." Volgens Kamp zijn de ri sico's voor de Nederlandse mili tairen na de aanslag 'iets groter' geworden. Hij blijft echter vol houden dat de situatie nog steeds 'relatief rustig' is. Het kabinet is van plan de Ne derlandse missie in Irak met zes maanden te verlengen. Maar de Kamer eist nu eerst helderheid over de risico's. Voor de WD is ook de waarschuwing van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA reden om te vragen om een nieuwe veiligheidsana lyse. Volgens de CIA schuiven terroristen langzaam op naar het zuiden, waar de Nederland se mariniers zitten. WD'er Wil- ders: „Het oordeel dat het daar relatief rustig is, valt niet langer volte houden." De aanslag heeft gisteren in Ita lië geleid tot rouw en ruzie. De regering en het overgrote deel van de oppositie veroordeelden de 'terroristische actie' scherp, en verklaarden hun medeleven met de families van de slachtof fers. De ruzies ontstonden nadat de communist Diliberto, ex-minis ter van Justitie, gehakt maakte van de oproep van premier Ber lusconi tot nationale eensge zindheid. „Eenheid met wie?", vroeg Diliberto. „Met Berlusco ni, die onze jongens de dood in stuurt?" Wat volgde, waren woedende reacties van de rege ringspartijen. Berlusconi had eerder verklaard dat er niet ge tornd zal worden aan het man daat van de vredesmacht. GPD Een Italiaanse militair staat ontredderd voor één van de gebouwen die gisteren door de aanslag werden vernield. foto Anja Niedringhaus/AP door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Koninklijke Har monie Kunst en Eer uit Zicrik- zee is op 22 november voor het eerst sinds mensenheugenis niet van de partij bij de intocht van sinterklaas in Zierikzee. Het Comité Aankomst Sinterklaas van het Zierikzeese Onderne mers Collectief (ZOC) heeft la ten weten dat dweilband 'Lie ver ier as tuus' is ingehuurd. Kunst en Eer voelt zich aan de kant gezet. De harmonie luistert de intocht van de sint in Schouwen-Dui ve- lands centrumstad al vele tien tallen jaren op met hun muziek. Met die traditie wordt nu gebro ken en dat doet pijn. Kunst- en Eer-secretaris C. van er Linde zegt dat het vorig jaar het zo lekker' liep tijdens de in tocht van sinterklaas. „Daarom hadden we gevraagd om overleg met het comité. Maar van over- egis geen sprake geweest. We hebben alleen een briefje gekre gen met de mededeling dat ze dit jaar geen gebruik zouden ma kenvan onze diensten." volgens het comité aankomst interklaas heeft zijn beslissing verschillende redenen. Woord voerder T. Meeles: „De samen werking tussen ons en Kunst en Eer loopt al jaren moei zaam." Het gaat om een optelsom van ongenoegens over en weer. Zo speelt de harmonie in een mars tempo en dat is voor een sinter klaasstoet wat snel. Vorig jaar klaagde Kunst Eer dat ze werden 'weggeblazen' door muziek die uit de speakers van de omroepinstallatie kwam. Uit protest marcheerde de har monie toen af tijdens de wel komstoespraak van de burge meester. Waar het om gaat, vat Meeles samen, is dat de intocht van sin terklaas één groot feest wordt. Met muziek. „En een dweilband speelt feestmuziek, dus dat past prima. door Ben Jansen GOES - De speciale brandweer wagens voor calamiteiten in de Westerscheldetunnel komen te laat op de plaats van het onge luk. In de volgorde die de regionale brandweer hanteert bij de alar mering worden deze snelle in terventievoertuigen niet als eer ste ingezet. Daardoor rukken deze wagens - de korpsen van Borssele en Temeuzen hebben er elk één - minuten later uit dan wanneer ze voor in de alarme- ringsrij zouden zijn gezet. Het zend- en alarmeringssys teem waarmee de regionale brandweer de inzet van blus- groepen en materieel regelt, werkt met verschillende zend- groepen die met tussenpozen van één minuut worden ver stuurd. In het geval van het on geluk in de westbuis van de Westerscheldetunnel maandag morgen werden eerst op Wal cheren gestationeerde chauf feurs van voertuigen met aanvullend materieel gealar meerd, één minuut later werden extra centralisten opgetrom meld en weer één minuut later de blusgroepen van Borssele (met onder meer het snelle in terventievoertuig), Nieuwdorp en Ovezande. Zes minuten daarna gingen de piepers af bij de leden van de Temeuzense brandweer, die ook een speciaal voertuig hebben om snel hulp te bieden in de tunnel. Plaatsvervangend regionaal commandant L. Sandee erkent dat deze volgorde niet voor de hand lijkt te liggen. Knelpunt van het zend- en alarmeringsys teem is dat het technisch niet mogelijk is in te grijpen in de volgorde. Sandee: „Het is ook maar de vraag of je wilt dat de snelle interventievoertuigen er als eerste uitgaan. Er moet een officier van dienst aan te pas ko men die moet bepalen of zo'n voertuig tegen de rijrichting van het verkeer de tunnel in mag. Als het om een vrij ernstige calamiteit gaat heb je al gauw meer centralisten nodig." Hij meent dat het niettemin raad zaam is op korte termijn te be- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De publieke om roepen moeten dringend de kwaliteit van de programme ring verbeteren. Daartoe wil staatssecretaris Medy van der Laan (Cultuur) spijkerharde Advertentie De leukste en grootste silly cadeau winkel van zeeland - FUN - GADGET - DESIGN - INTERIEUR - MODE - Plein 1940 nr 5 - Middelburg Walstraat 96 - Vlissingen prestatiecontracten met de om roepen op Nederland 1, 2 en 3 afsluiten. Dat schrijft de bewindsvrouw in een nog vertrouwelijke brief die morgen in de ministerraad wordt besproken. Het mag niet meer voorkomen dat de omroe pen in de praktijk minder aan dacht besteden aan cultuur, drama, migranten en vrouwen dan vooraf op papier is overeen gekomen. Voor deze 'aan dachtsgebieden' gelden nu ook al streefcijfers, maar die worden volgens Van der Laan vaak niet gehaald. De staatssecretaris wil dat de drie netten zich duidelij ker van elkaar gaan onderschei den. Momenteel komen de zoge heten 'netprofielen' (Nederland 1 levensbeschouwelijk, Neder land 2 licht verstrooiend, Ne derland 3 cultuur en informatie) volgens haar nog onvoldoende uit de verf. GPD LAUWERSMEER - Minister Cees Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit bekijkt de tweejarige Slechtvalk Niels in het Nationaal Park Lauwersmeer in Friesland. Veerman opende giste ren officieel het Nationaal Park Lauwersmeer op de grens van de provincies Groningen en Friesland aan de Waddenzee. foto Vincent Jannink/ANP Een meerderheid in de Tweede Kamer is tegen het plan van Rotterdam om asielzoekers te weigeren. Het gemeentebe stuur koestert dit plan, omdat de problemen in wijken met veel allochtonen te groot worden. Niet alleen de Kamer wijst de Rotterdamse plannen af, ook andere grote steden en de belangenorganisaties zijn er tegen. In het afgelopen weekeinde zijn alle buitenlandse kranten uit Britse kiosken gehaald, omdat er details in konden staan over de vermeende homoseksuele affaire van prins Charles. Het re laas had de boulevardpers voldoende stof kunnen geven om het Britse koninklijke huis aan de schandpaal te na gelen. Maar de familie heeft daar deze keer een stok je voor gestoken. Zesenveertig j aar was Jo Ivens dirigent van het door hem opgerichte Hulster Gemengd Koor. Ivens leidde naast het HGK diverse koren in Zeeland en daarbuiten. Deze maand neemt hij afscheid. Bondscoach Dick Advo caat, die op de training tijd had voor een grapje, is er uit: Ruud van Nistelrooij speelt zaterdag tegen de Schotten, met Rafaël van der Vaart achter hem. Pa trick Kluivert, Roy Makaay en Edgar Davids beginnen op de <r\ bank. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7 radio en televisie: 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; kunst: 25,26 en 27; uit: 29, 30 en 31 zien of de alarmeringsvolgorde moet worden gewijzigd. Bij het ongeluk van maandag ging iets mis met de alarmering van de blusgroep Hoek. De brandweerlieden van deze groep horen bij een ernstig indi- cent in de tunnel samen met hun collega's uit Temeuzen te wor den opgetrommeld. De compu ter heeft de alarmering van Hoek geregistreerd, maar door een technische storing werd de oproep niet verzonden naar de piepers. Daarop zijn Sluiskil en Axel gealarmeerd. DEN HAAG - De inmiddels be ruchte motie van het VVD-ka- merlid Ayaan Hirsi Ali om strengere eisen te stellen aan nieuwe islamitische scholen is van de baan. De PvdA heeft gis teravond bij de behandeling van de onderwijsbegroting haar goedkeuring aan de motie inge trokken, tot ongenoegen van de VVD. Volgens PvdA-Kamerlid Hamer zijn de liberalen niet bereid de omstreden tekst bij te stellen. De PvdA-fractie was de afgelo pen week verscheurd over de motie. De sociaal-democraten willen nu dat minister Van der Hoeven (Onderwijs) onderzoekt of de onderwijsinspectie meer be voegdheden kan krijgen om uit wassen tegen te gaan. Boven dien wil de PvdA aanvullende voorwaarden aan alle (bestaan de en nieuwe) scholen stellen. Een daarvan is een acceptatie plicht van kinderen wanneer de ouders de grondslag van de school onderschrijven. GPD van onze redactie binnenland EMMELOORD - Een bedrij- venconsortium wil ziekenhui zen overnemen die zelf te klein zijn om zelfstandig voort te be staan. In het consortium zitten aanne mer Volker Wessels Stevin, Im- tech en Siemens Medical Sys tems. Het consortium heeft voorlopig vier ziekenhuizen op het oog, waaronder het Dokter Jansenziekenhuis in Emme- loord. Op termijn wordt aan overname van 22 ziekenhuizen gedacht. Dat zegt P. Sturkenboom, direc teur van een adviesbureau dat ziekenhuizen met problemen doorlicht en interim-directies levert. Het consortium is voor fi nanciering in gesprek met 'een grote Nederlandse bank'. Het liefst willen de partners zieken huizen op commerciële wijze exploiteren. „Zoals in Groot- Brittannië en in Duitsland, waar 150 ziekenhuizen dage lijks bewijzen dat met een effici ëntere exploitatie dezelfde zorg khn worden gegarandeerd." Omdat commerciële exploitatie in Nederland wettelijk (nog) niet mogelijk is, wil het consor tium de ziekenhuizen voorlopig zonder winstoogmerk overne men. „De ziekenhuiszorg zelf is not-for-profit," zegt Sturken boom, „maar bij beheer van ge bouwen, levering van medische apparatuur en medicijnen geldt dat beginsel niet. Onze partners verwachten omzet uit dienst verlening, leveringsopdrachten of aannemerswerk." Sturkenboom: „Volker Wessel Stevin weet als aannemer wat bouwen en onderhouden van ziekenhuizen betekent. De an dere partners kennen het ener giebeheer en medische exploi tatie." GPD Advertentie PZC KRANT naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 711 555530 C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C per maand met automatische incasso 19,45). c per kwartaal met automatische incasso 56,60). n per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1