PvdA'ers vragen zich af waar Wouter Bos is Zonnebloem trakteert op theater Geld ontbreekt voor informatiecentrum op Neeltje Jans Archeologisch waardevolle plaatsen in beeld Haagse bestuurders uit het graf herrezen 17 Vlissingen en Terneuzen voldoen volgend jaar aan Amerikaanse eisen Van Gelder ontstemd over brief visquota donderdag 13 november 2003 Tarief huisartsenpost schokt CDA Vrijspraak van verkrachting Proef agrarisch natuurbeheer Ouderenhuizen buiten contingent Countryavond in Sluiskil Schelphoek Verbinding Herfstmarkt in Yredelust Havens wapenen zich tegen terreur om te voorkomen dat via Vlis singen en Terneuzen goederen binnenkomen of worden ver stuurd die niet in de gewone la ding thuishoren. Het is de be doeling dat Zeeland Seaports en de er gevestigde bedrijven op 1 juli volgend jaar klaar zijn voor het certificaat veilige haven. Na de terroristische aanslagen op 11 september2001 hebben de Verenigde Staten strikte eisen gesteld aan havens vanwaaruit goederen naar de VS worden verscheept. Voor Internationale Maritieme Organisatie (IMO) was dat aanleiding om te komen met een standaard voor veilige havens. „Als je internationaal een rol wil spelen - en dat willen we - dan moet je eraan voldoen", zegt waarnemend directeur Hans van der Hart van Zeeland Seaports. „We gaan de bedrij ven in de haven binnenkort op de hoogte stellen van de eisen waar we aan moeten voldoen." Vooral voor bedrijven die goe deren naar de VS verschepen, is het zaak aan de internationale standaard te beantwoorden. Van der Hart wijst erop dat het van belang is dat ook andere on dernemingen veiligheidsmaat regelen treffen. „Het gaat om de haven als geheel en trouwens al le bedrijven binnen de gebieden van het havenschap zijn min of meerop de haven georiënteerd." Het havenschap is van plan de Hogeschool Zeeland in de arm te nemen voor het geven van een instructieve cursus over veilig heidseisen aan bedrijven. Daarnaast wordt een beoorde lingsteam gevormd met verte genwoordigers van haven schap, politie, marechaussee, douane en brandweer dat de si tuatie bij bedrijven bekijkt. On duidelijk is nog of dit team alle bedrijven bezoekt of zich be perkt tot steekproeven. Een maatregel die mogelijk uit de antiterrorisme-eisen voort vloeit is het ontoegankelijk ma ken van openbare kades. Vol gens Van der Hart zijn verreweg de meeste bedrijven al voorzien van een deugdelijk hekwerk. Het gaat er nu om dat ze ook kunnen aantonen dat niemand op het terrein komt die er niets te zoeken heeft. De situatie in Vlissingen-Oost leent zich er op termijn wellicht voor het hele havengebied te omsluiten met een hek en er drie toegangspoor ten in te maken. Het havenschap beraadt zich nog over de vraag is nog welke sanctie valt op te leggen - en wie dat moet doen - als een bedrijf niet aan de eisen voldoet. Bijna vijfhonderd mensen zagen de theatershow in De Stenge. door Freek Janssen HEINKENSZAND - Zonnebloemgasten uit de ge meenten Borsele, Vlissingen en Middelburg konden gisteren in De Stenge in Heinkenszand genieten van een theatershow. Bijna vijfhonderd ouderen, langdurig zieken en ge handicapten kwamen naar de drie uur durende voor stelling. Voor velen van hen was de voornaamste re den om te komen misschien wel de hoofdrolspeler van dit jaar, het voormalige kindsterretje Danny de Munk. De Nationale Vereniging de Zonnebloem vraagt voor haar theatertournee elk jaar een bekende Nederlan der om de hoofdrol te vertolken. Al zes keer eerder werd een voorstelling op de planken gezet. Marco Bakker, Carry Tefsen en Sandra Reemer gingen De Munk voor als publiekstrekkers. Een show trekt het hele theaterseizoen langs Zonnebloem-afdelingen in het hele land. Naast Danny de Munk waren er rollen weggelegd voor Lucie de Lange, Brigitte Nijman en Rob van de Meeberg. Ook dat zijn bekende gezichten: Van de Meeberg, bijvoorbeeld, speelde Johnny Jordaan in de musical 'Oh Johnny' en is regelmatig te zien in films en series op de Nederlandse televisie. Maar het applaus was voor niemand zo luid en zo lang foto Willem Mieras als voor de voormalig vertolker van Ciske de Rat. De inmiddels 33-jarige acteur wist nog steeds moeite loos de harten van het publiek te stelen. En daar hoef de hij eigenlijk niet eens veel voor te doen. Het zou de mooiste Zonnebloem-theatershow worden die ze ooit bezocht had, wist A. Rijk al op voorhand. Maar dan wel onder voorbehoud: „Ik moet het wel nog eerst zien." In het stuk speelde De Munk een bankierszoon, die zijn nieuwe vriendin voorstelt aan zijn ouders. Door het toneelstuk heen waren liedjes verweven uit Ne derlandse musicals, cabaret en popmuziek. Zo zong Van de Meeberg 'Lieveling' van Wim Sonneveld en vertolkte De Munk het liedje '32 jaar' van Doe Maar. DEN HAAG - Het CDA in de Tweede Kamer is geschrokken van het tarief van 200 euro dat huisartsenposten in Midden- en Noord-Zeeland vanaf 1 januari 2004 in rekening willen brengen voor een visite. CD A-Kamerlid S. Buijs uit Goes heeft minister Hoogervorst schriftelijk om uitleg gevraagd. Hij wil van hem weten waar door de tariefstijging, van 170,25 naar 200 euro, wordt veroorzaakt en of de rijksoverheid iets gaat doen om de be reikbaarheid en betaalbaarheid van de huisartsenzorg te ga randeren. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 21-jarige man uit Sas van Gent vrijgesproken van ver krachting. Het Openbaar Ministerie had twee weken geleden al vrij spraak gevorderd. Een vriend van de Sassenaar was eerder in hoger beroep vrijgesproken van verkrachting van dezelfde vrouw. Die had op 23 maart vorig jaar in Sas van Gent aangif te van verkrachting gedaan, nadat ze eerder die avond de mannen had ontmoet in een plaatselijk café. MIDDELBURG - WD-fractieleider in Provinciale Staten I. Vogelaar wil een proef met agrarisch natuurbeheer. Tijdens de begrotingsbehandeling die afgelopen dinsdag werd ge houden, zei hij te denken aan het uitnodigen van agrariërs om in te schrijven op beheer van een bepaald gebied. Gedepu teerde Kramer liet weten dat hij goede mogelijkheden ziet om met steun van de provincie het (agrarisch) natuurbeheer op Walcheren te versterken. Hij herinnerde aan een plan van stichting Het Zeeuwse Land schap en de stichting Landschapebeheer om het eiland weei tot de Tuin van Zeeland te maken, door met boeren contracten af te sluiten voor aanplant en onderhoud van kleinschalige landschapselementen. Om een start te maken is nu geen geld (de Postcodeloterij gaf niet thuis) beschikbaar en Kramer be kijkt of het plan wel met hulp van de provincie van de grond kan komen. MIDDELBURG - Bij de bouw van nieuwe woningen voor ou deren zal de provincie de gemeenten niet korten op de norma le woningtoewijzing. Aan dergelijke wooneenheden is grote behoefte; komende jaren zijn er in Zeeland zeker 1900 nodig. Voorwaarde is wel dat aan dergelijke ouderenhuisvesting een zekere zorgverlening gekoppeld is. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) liet dat dinsdag in Provinciale Staten weten. WD-fractielei der I. Vogelaar had daarover vragen gesteld. „Het maakt ons niet uit wie ze bouwt, woningcorporaties of particulieren", zei Van Waveren. Hij voegde eraan toe dat de provincie mee werkt om procedures voor nieuwe projecten zo vlot mogelijk te laten verlopen. G. van der Giessen (D66) drong aan op vorming van een stimuleringsfonds kleine kernen. Daaruit kunnen projecten ter bevordering van de leefbaarheid worden ondersteund Als voorbeeld noemde ze meervoudig gebruik van dorps huizen, in combinatie met ouderenhuisvesting. Gedeputeer de A. Poppelaars (CDA, plattelandsontwikkeling) raadde zo'n fonds af. Er zijn volgens hem voldoende andere geldbronnen die aan geboord kunnen worden. „We hebben eerder gebrek aan goe de projecten, dan aan geld." door Piet Kleemans Projectarcheologe N. de Visser bekijkt een bodemmonster van een terrein aan de Dapperweg bij Haam stede, waartotl955 een vliedberg was. de vliedberg met de bijnaam De Bolle. Archeologe De Visser richt hier de aandacht op wat er nog rest van hetbijbehorende nederzettingsterrein. Vanuit de lucht is volgens De Visser nog steeds goed te zien waar de gracht om de vliedberg ooit liep. Op Schouwen-Duiveland wer den de vliedbergen tijdens de grootschalige herverkaveling na de watersnoodramp tot op het maaiveld afgegraven. In het kader van het project worden 19 voormalige vliedbergen onder zocht. Daarnaast wordt het vi zier gericht op drie verhoogde oude woonplaatsen en één ter rein met resten van een kasteel. Na uitgebreid bureau-onder zoek zijn verspreid over heel Zeeland tachtig locaties aange- foto Marijke Folkertsma wezen voor nader speurwerk. Dat veldonderzoek kan bestaan uit een oppervlaktekartering en een booronderzoek. Bij een booronderzoek worden hand matig tot een diepte van enkele meters kleine gaten in de bodem gemaakt, waarna de omhoog gehaalde grond - in vaktermen het boorresidu - wordt onder zocht. door Ben Jansen VLISSINGEN - De Zeeuwse havens zijn in hoog tempo bezig te voldoen aan antiterrorisme- eisen. Dat betekent dat maatre gelen moeten worden getroffen MIDDELBURG - De noodbrief die visserijgemeenten mede na mens de provincie Zeeland aan de Tweede Kamer hebben ge stuurd over verlaging van de visquota in 2004, is commissaris van de koningin W. van Gelder in het verkeerde keelgat gescho ten. De brief is volgens hem 'te ongenuanceerd'. De visserijgemeenten, waaron- der Sluis, Vlissingen en Noord- Beveland, schreven de Tweede Kamer en ook minister Veerman van Landbouw dat 'het einde vandevisserij dreigt'. Zij reage- I ren op de voorstellen van visse rijbiologen om de kabeljauw vangst in de Noordzee te stoppen en de scholvisserij fors te beperken. Van Gelder kreeg de brief maan dagochtend onder ogen. Voor het middaguur moest erop wor den gereageerd. „Dat kan na tuurlijk niet", stelt hij. „Zo'n brief moet ik eerst met mijn col lega-bestuurders kunnen be spreken, voordat die uitgaat." Niet alleen de procedure zit hem dwars, ook de inhoud van de brief. Die is naar zijn oordeel 'nogal fors'. „Het is duidelijk dat de adviezen van de visserij- biologen erg onverwacht zijn gekomen, dat zij zwaar tegen vallen, maar niemand ontkent dat er iets aan de hand is. Ook visserijorganisaties niet." Van Gelder is van plan de gang van zaken rond de noodbrief in een volgend overleg tussen de visserijgemeenten en -provin- des aan de orde te stellen.,Wat er nu is geschreven, werkt naar mijn idee eerder averechts." SLUISKIL - Centrum 't Meu- lengat in Sluiskil is zaterdag 22 november vanaf 20.00 uur het toneel voor een country wes tern dansavond, met de Belgi sche countryzangeres Carin Ca re. Ze gaf haar baan als ver pleegkundige op, opende een club waar ze les geeft in coun- try-linedancing en stortte zich op een zangcarrière. Naast Care treedt de plaatselijke coryfee Diederik Benjanminsz op. doorIngrid Huibers GOES - PvdA-leider Wouter Bos is onzichtbaar en dat moet snel veranderen. Die boodschap kreeg PvdA-Kamerlid en voor malig staatssecretaris van Jus titie Ella Kalsbeek gisteravond vanuit Goes mee. Kalsbeek was aanwezig bij een ledenvergadering van de Goese PvdA-afdeling in theater de Mythe. Partijvernieuwing was net onderwerp van discussie waarvoor ook PvdA-leden en bestuurders uit de rest van de provincie waren uitgenodigd. Zo n twintig Zeeuwse PvdA'ers namen de moeite hun zegje te komendoen. De PvdA is druk bezig met par- tijvernieuwing. Inmiddels is er een discussienota waar 12 en 13 december in Groningen een groot deel van het partijcongres aan zal worden gewijd. De vernieuwing kan volgens Kalsbeek het beste worden ver taald met de slogan 'naast de mensen staan'. „Je moet naar mensen luisteren, erachter pro beren te komen wat ze bezielt, j°°[Harmen van der Werf DE\ HAAG - Als geschiedenis ergens tastbaar is, is het op be graafplaatsen. Loop de graven maar eens na. Koos Samsom uit et Noord-Bevelandse Wissen- erke deed dat en schreef er een boek over. ®j woont in Wissenkerke te genover de dorpsbegraafplaats. °k daar liggen beroemdheden, zonder meteen te roepen 'dat is te duur' of 'dat is niet haal baar"'. Allemaal leuk en aardig vonden de PvdA'ers, maar als partijlei der Bos zo onzichtbaar blijft 'heb je als partij toch een pro bleem'. „Tijdens de verkiezin gen was Bos overal, maar waar is hij nu?" Het verweer van Kalsbeek dat Bos heel veel werkbezoeken aflegt (en niet altijd met de camera erbij) en dat het als oppositiepartij moei lijk is om gratis zendtijd te ver dienen, viel niet in goede aar de, want 'Marijnissen lukt het wel'. Een nog jong partijlid ('van be gin '77) meldde dat ze zich enorm ergert aan de partij om dat die volgens haar 'in het ver leden leeft'. „Ik ben dan nog lid en dus politiek geïnteresseerd, maar veel van mijn vrienden zijn dat niet en die bereik je he lemaal niet meer". Een grijzen de dame pareerde: „Een struik zonder wortels kan niet bloei en". Daar had de 26-jarige wel van terug: „Ik heb het idee dat die struik zo langzamerhand al leen nog uit wortels bestaat." plaatselijke beroemdheden, zo als de eind negentiende eeuw oppermachtige burgemeesters familie Vader. Samsom keerde voor zijn boek terug naar zijn vroegere woonplaats Den Haag, waar hij lid is van de commissie van grafeigenaren van één van de oudste begraafplaatsen, Oud Eik en Duinen. BURGH-HAAMSTEDE - Ge deputeerde H. van Waveren van Zeeland komt op korte termijn met voorstellen voor een werk baar provinciaal archeologie- beleid. Dat zei hij gisteren bij de start van het Project Waarde ring Terreinen van Archeologi sche Betekenis voor de Archeo logische Monumentenkaart. In dat project worden tachtig loca ties verspreid over heel Zeeland onderzocht. Terreinen van archeologische waarde zijn op de Zeeuwse Mo numentenkaart al op rij gezet en ook de mate van belangrijkheid wordt aangegeven. Aan pro- jectarcheologe N. de Visser nu de taak de waarde van terreinen van archeologische betekenis vast te stellen. Blijkt een terrein belangrijk genoeg om voor het nageslacht bewaard te blijven, dan wordt de archeologische vindplaats beschermd door de sporen van de geschiedenis in de bodem te laten zitten én te be hoeden voor schade. Bij bij voorbeeld woningbouwprojec ten moet met de bodemvondst rekening worden gehouden. Op Schouwen-Duiveland moe ten 23 terreinen onderzocht worden, waaronder 19 waar zich ooit vliedbergen hebben bevonden. Eén ervan is het ter rein aan de Dapperweg bij Haamstede. Tot 1955 was daar Oud Eik en Duinen heeft ook een actieve vriendenstichting en die zette Samsom aan om de pen op te pakken. Letterlijk, want de tekst van zijn 143 pagi na's tellende boek 'Haagse eeu wigheid na 1813schreef hi j vol ledig met de hand. „De uitgever wist niet wat hem overkwam", vertelde de schrijver gisteren bij de presentatie in de vergader zaal van de Eerste Kamer. Met de Haagse begraafplaatsen als uitgangspunt neemt Samsom zijn lezers mee door de Nederlandse bestuurlijke ge schiedenisvan 1813 tot 1970. En hij schetst puntig de portretten van bijna veertig, in Den Haag begraven staatslieden. De uit Zeeland afkomstige premier Isaac Dignus Fransen van de Putte is één van hen. Zijn kabi net hield het in 1866 87 dagen uit, net iets korter uit dan het eerste kabinet-Balkenende. Oud-minister van Buitenlandse Zaken Joseph Luns, vorig jaar gestorven, is de laatste in de rij. Samsom, oud-medewerker van de Rijksvoorlichtingsdienst en voormalig landbouwattaché in Parijs en Washington, is alweer jaren geleden voor de rust naar Zeeland gekomen en omdat zijn vrouw Zeeuwse banden heeft. Hij schreef zijn boek onder een toepasselijk pseudoniem, Geert Over de Linden. Geert Over de Linden, Haagse Eeuwigheid na 1813, uitgeverij Elmar, 13,50 euro. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De bouw van het informatiecentrum Ooster- schelde op Neeltje Jans is hoogst twijfelachtig. Er is niet genoeg geld voor de aanleg- en beheer- kosten. Bovendien ziet het da gelijks provinciebestuur zo'n centrum van het Nationaal Park Oosterschelde (NPO) op Neeltje Jans niet zitten. Afgelopen jaar heeft voorzitter J. Lilipaly van het Overlegor gaan NPO zich het vuur uit de sloffen gelopen om het plan - een voorziening op land gecom bineerd met de reservepijler van de stormvloedkering in het wa ter - financieel rond te krijgen. Dat is niet gelukt, mede door de slechte economische omstan digheden en de houding van de provincie. „Mij wordt steevast gevraagd: wat doet de provincie. Dan moet ik negatief zijn. Mensen en be drijven aarzelen dan om bij te dragen. Dat kan ik vanuit hun oogpunt gezien ook wel billij ken", zegt Lilipaly. Hij geeft aan dat nu via het TVN, vereniging voor natuur-en milieueducatie, bij de Postcodeloterij is aange klopt (samen 6,5 miljoen euro). Komt die niet over de brug dan is het einde verhaal voor het am bitieuze plan van het Atelier Rijksbouwmeester. Daarover komt in januari duidelijkheid. De NPO-voorzitter beklem toont dat er in elk geval een in formatiecentrum over het na tionaal park moet komen. „We zullen nu ook naar andere loca ties moeten kijken. Het Ooster- schelde-gebied is groot. Er zijn verschillende plaatsen die inte ressant kunnen zijn." Lilipaly tekent daarbij dat een 'afge slankt plan' op Neeltje Jans ook nog tot de mogelijkheden be hoort, waarbij geen ingrijpend gebruik wordt gemaakt van de reserve-pijler. Daarnaast heeft hij een lichte voorkeur voor een plaats in het Schelphoekgebied nabij Se- rooskerke (S). Op die plek is er vanuit een bezoekerscentrum een fraai uitzicht op de Ooster schelde mogelijk. Bovendien is de Schelphoek een goede uit valsbasis voor het in het kader van het plan Tureluur nieuw in gerichte natuurgebied in de Prunje. Er is daar voldoende ruimte en er zijn parkeermogelijkheden. Lilipaly wijst erop dat het NPO op de Schelphoek mogelijk kan samenwerken met andere in stellingen, zoals bijvoorbeeld de Vereniging Natuurmonumen ten, beheerder van het Prunje- gebied. Hij is voorstander van het volgen van 'twee sporen' Neeltje Jans in afgeslankte vorm of onderzoek naar de loca tie Schelphoek. De aanlegkosten voor een een voudig centrum op Neeltje Jans zijn becijferd op ruim vijf mil joen euro. De pijler kan daarbij door middel van een eenvoudige verbinding (brug, trekschuit) toch toegankelijk worden ge maakt. De kosten van het plan- Schelphoek zijn nog niet be kend. Overigens zijn ook nog andere plekken in beeld voor het bezoe kerscentrum NPO. Zo heeft burgemeester A. Verb ree de aandacht gevestigd op de oes terputten in Yerseke, in combi natie met een museum over de schelpdiercultures. De Stich ting Traditioneel Zeiland Zee land stelt voor het oude beurt schip Frans Naerebout in te richten als varend bezoekers centrum, dat de hele Ooster schelde bestrijkt. Het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde vergadert 20 november over de centrum kwestie. Dat gebeurt in het pro vinciehuis te Midelburg, vanai 14.00 uur. YERSEKE - In zorgcentrum Vredelust in Yerseke wordt mor gen de traditionele herfstmarkt gehouden met een groot aantal activiteiten. In de hal is een verkoping door de Welfare en er staan kramen met boeken, bloemen, zelfge bakken babbelaars en gebak. In de recreatiezaal De Rijke Buurt zijn diverse crea-kramen en workshops. Bewoners en bezoe kers zijn welkom tussen 13.30 en 16.30uur De opbrengst van deze herfstmarkt komt ten goe de aan de Welfare en recreatieve doelen voor de bewoners vai Zorgcentrum Vredelust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17