PZC Kinderpersburo verrast met Spekcheque Weinig bekend van conditie binnendijken Niet alle slapers worden wakker bij overstroming 15 ZEEWERINGEN EN BINNENDIJKEN Middelburg wil klachten over lawaai indammen agenda bij nader inzien Potterfeest in Vlissingse bilbiotheek donderdag 13 november 2003 Steward Biljartlakens Buitendeur Aandacht 1 ZEE- OF MEERDIJK SLAPER Geluid tennismuur acceptabel Extraatje voor minima Middelburg Mensensmokkelaar moet betalen Bodemonderzoek klompenmakerij Grenspeil Coupures w Strengere eisen aan Streetparade HnnrAh van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg stelt volgend jaar strengere voorwaarden aan de Streetparade en de daaropvol gende City Party. Tijdens het evenement in augustus was het geluid vaak te hard, waardoor geluidsoverlast ontstond. Bij de gemeente kwamen twaalf klachten binnen. De geluids overlast is voor B en W geen re den de Streetparade en de City Party te verbieden. Het evene ment op zich is geslaagd, aldus het college. De Streetparade werd dit jaar voor de derde maal gehouden. Een stoet wagens met daarop luide muziek en swingende dan sers reed door de binnenstad om in de avonduren een feestje te bouwen op het Hof van Tange. Om stipt 23 uur was het evene- I ment, zoals was afgesproken met de gemeente, afgelopen. Behalve klachten over geluids- [STREEKACTIVITEITEN REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 e mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur overlast, kwamen er bij de ge meente Middelburg ook andere opmerkingen binnen. Mensen noemden de parade 'waarde loos, normloos, ongepast, onfat soenlijk, te luidruchtig, troep op straat veroorzakend en een Middelburg-onwaardig gedoe'. De SGP-fractie vroeg, daarbij gesteund door de kerkbesturen, zelfs om een verbod. De gemeente calculeert vante- voren al in dat niet iedereen blij is met het evenement. Zowel de Streetparade als de City Party zijn qua aard een uitbundig en luidruchtig feest. Daarom wor den strengen eisen gesteld aan de vergunning. Toch ging het dit jaar een aantal malen fout. De muziek was vrijwel de hele tijd van de Streetparade te hard. Een aantal malen is opgetreden. DJ's kregen te horen dat zij de knop moesten dichtdraaien. Dat gebeurde ook, maar slechts korte tijd. Het ontbinden van de stoet wagens duurde te lang (ruim een half uur) waardoor er in de straat Achter de Houttui nen te veel lawaai was. Het col lege wil dat in het vervolg de muziek uitgaat als de tocht is af gelopen. De organisatie van de Streetpa rade en de City Party hebben be terschap beloofd. Op de wagens komen geluidsbegrenzers. Als de muziek het toegestane aantal decibellen overschrijdt, gaat de wagen uit de stoet. Ook moet bij een nieuwe editie van het feest op elke wagen een steward mee rijden. Ook wordt het niet lan ger toegestaan om vanaf de wa gens grote hoeveelheden folders en ander drukwerk weg te wer pen. Dat levert alleen maar zwerfvuil op. De organisatie, die was betrokken bij de evalua tie, is het eens met de klachten van geluidsoverlast. B en W concluderen in de evalu atie overigens dat er verder geen onaanvaardbare en onoplosba re overtredingen zijn geweest. Tevreden is het college over de City Party: de afzetting, toe zicht en beveiliging waren pri ma in orde. De Streetparade en de afterparty zijn voor herha ling vatbaar als maar voldaan wordt aan de strengere eisen. BIGGEKERKE - Schuitvlotstraat, 19.00 - 21.30: Jongerenhuis; MEUSKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Artemis Koudekerkse- weg 133,13.30- 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met he vige emoties; Trefpunt, Nassaulaan, 20,00-22.00 uur: Computerclub en wijk- internetpunt; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 19.00 - 20.00 uur: Flamenco- dansen voor beginners en gevorderden, 19.30 - 21.30 uur: Linedance; Wijkcen trum De Regenboog, 14.00 - 16.00 uur: Kaarten maken voor kinderen; Palazzoli Huis, Oranjeplein 41, 10.00 - 11.30 uur: Koffie-ochtend; VEERE-Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peu- tergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloop- Kuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00-14.45 uur: Gym nastiek 50+: Petruskerk, 9.10 -10.25 uur: Hatha Yoga en 10.45 - 11.45 uur: Oude- renyoga; Wijkcentrum Aldegonde, Wes- terzicht 386,19.30 uur: Bingo. Deleden van de groep Duurzaam Mid- delburg hebben vorige week donderdag tijdens de duurzaamheidsmanifestatie I Salon der initiatieven niet de aanmoe- dingsprijs, maar de publieksprijs gewon- nen. De aanmoedigingsprijs ging naar debiologisch-dynamische boerderij van I de familie De Visser in Ritthem. VLISSINGEN - De Vlissingse bibliotheek 't Spui houdt vrij dag 21 no vember een Harry Pot terfeest. Een dag later komt het vijfde deel uit van de jonge ma giër. Het feest begint oml8.30uuren duurt tot 22 uur. Kinderen vanaf 9 jaar zijn welkom. Onderdelen van het feest zijn: een speur tocht door de bibliotheek, het Zacharias-zoetwarenhuis, de toverdrankles, de geschiedenis van de toverkunsten en ren-je- rot. Kaarten zijn te koop bij de bi bliotheken in Vlissingen en Oost-Souburg. Mandy Walhout (1) en Andrea Boot van het Middelburgse Kinderpersburo interviewen wethouder De Vries na het winnen van de Spekcheque. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Kinderpersburo in de Brede School en Stichting Griffi oen de Wijk in Middelburg hebben gis teren de hoogste Spekcheque gekregen. Wethouder Albert de Vries verraste bei de organisaties met elk duizend euro. Twaalf andere initiatieven om de leef baarheid in buurten en wijken te ver groten, kregen bedragen variërend van 125 tot 750 euro. Spekcheques zijn bedoeld als financi eel schouderklopje. De bedragen moe ten initiatiefnemers in staat stellen een nieuw project uit te voeren of om het al gerealiseerde idee te voorzien van een gouden randje. De jury, die volledig bestaat uit bewoners, kijkt naar drie criteria: voldoet de aanvraag aan de spelregels, heeft de aanvraag een voor beeldfunctie en is de leefbaarheid in de straat, buurt of wijk ermee gediend. Dit jaar kwam de jury tot achttien nomina ties, een record. De aanvragen hoeven niet alleen van de organisaties zelf te komen, ook buren kunnen iemand no mineren. Dat gebeurde dit jaar voor het eerst. Het Kinderpersburo maakt een krant over de gebeurtenissen in de wijk en op de school. De kinderen schrijven niet alleen zelf, ze interviewen ook en ko men daardoor in contact met andere mensen. In de toekomst wordt het pers bureau uitgebreid met film en video. De kinderjournalisten waren natuurlijk aanwezig in de trouwzaal om verslag te doen van de gebeurtenis. Stichting Griffioen de Wijk is een oude bekende bij de uitreiking van de spek cheques. De vrijwilligers vallen vrijwel elk jaar in de prijzen. De stichting had drie projecten ingediend, variërend van een viswedstrijd tot een voetbaltoer nooi en het idee 'Kijk in de Wijk'. Bij dat laatste project is bewoners gevraagd om iets vanuit, in, voor, naast of vanuit hun huis te laten zien. Vierenveertig be woners deden mee. Op 6 september konden buurtbewoners bij elkaar langs om te kijken naar kunst, hobby en koopwaar. De jury was laaiend enthou siast. „Wij vragen ons af of er über haupt wijken in Nederland zijn die dit project kennen." De ouderensoos in Nieuw- en Sint Joos- land kreeg 750 euro om de vloer te her stellen. De soos is te vinden in de voor malige kleuterschool. Per week komen er ruim honderd mensen. Vijfhonderd euro was weggelegd voor Het Meander- tje in Dauwendaele. Vrijwilligers heb ben daar twee oude bouwketen omge toverd tot mobiel clubhuis voor de buurtbewoners. Vijfhonderd euro kreeg ook de biljartvereniging De Woe lige Werf. Het geld is bedoeld voor ver nieuwing van de biljartlakens en nieu we ballen. Het Wijkwelkomstteam Nieuw-Middelburg ontving ook vier honderd euro. Het idee komt van een wijkbewoner. In samenwerking met 22 ondernemers, organisaties en instellin gen krijgen alle nieuwe bewoners van een bosje bloemen en een verrassings pakket. „Een erg goed voorbeeld voor andere wijken", aldus het juryrapport. Oemoemenoe viel na een 'niet' vorig jaar nu wel in de prijzen. De rugbyclub kreeg vijfhonderd euro voor de aan schaf van nieuw materiaal en continue ring van de rugbytrainingen voor met name kinderen. Diverse buurt- en wijk- comités kregen een aanmoedingsche- que van 125 euro voor het organiseren van zomerfeesten, buurtbarbecues, sinterklaasactiviteiten en straatfees ten. Bij een volgende uitreiking kan de zelfde straat of buurt niet opnieuw in aanmerking komen voor een soortgelij ke activiteit. Eenzelfde bedrag was weggelegd voor een bewoonster van de Londensekaai. Zij was genomineerd door de buren. In haar kelder is een vo lière ingericht, waar dagelijks mensen voor blijven stilstaan. door René Schrier GOES - De zorgen van de Zeeuwse politiek over de hoogte van de tweede waterkeringen in Zeeland zijn terecht. De twee waterschappen hebben nau welijks een indruk van de sta biliteit van deze zogenoem de regionale waterkeringen. Op sommige plaatsen zijn stuk ken dijk verdwenen of zijn er hele woonwijken (Terneu- zen) op gebouwd. Als deze dij ken weer in orde moeten wor den gebracht, vergt dat hon derden miljoen euro's en duurt het jaren eer dat werk gereed is. Op dit moment ontbreekt bij de waterschappen het inzicht in wat er aan die dijken moet ge beuren. De Unie van Water schappen verricht daar studies naar. Die zijn op zijn vroegst over twee jaar gereed. De aandacht van de water schappen is voortdurend gericht op de primaire waterke ringen. Aan de tweede waterke ringen komen ze daardoor niet toe. Met de provincie is afge sproken dat voor de tweede wa terkeringen een status quo wordt gehandhaafd. In Zeeuws- Vlaanderen is nu een eerste be gin gemaakt met de aanpak van achterstallig onderhoud van de zogenaamde kunstwerken in de regionale waterkeringen. Dat wil zeggen dat coupures en af sluitingen in orde worden ge maakt. Maar dat is lang niet voldoende geeft M. Stroo, beleidsmede werker afdeling waterkeringen van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen, toe: „We hebben 200 kilometer aan regionale wa terkeringen. We kennen de sta biliteit van de meeste van die dijken niet eens. Het gaat vaak om eeuwenoude dijken, waar van we niet weten hoe ze zijn opgebouwd. We hebben de verplichting om de stand van zaken van die dijken vast te leggen in de legger beheerregi- stratie, maar dat hebben we zelfs voor de primaire waterke ringen nog niet volledig voor el kaar." Hij geeft aan dat het waterschap wel zogenaamde waterpassin gen van de bewuste dijken heeft uitgevoerd. Daarbij bleek dat stukken dijk in de loop der eeu wen zijn ingezakt of ingeklon ken. In Terneuzen - nota bene van het waterschapskantoor naar het gemeentehuis - staat een hele woonwijk op een regio nale waterkering. Stroo: „Ik wil niet zeggen dat ondanks die bouwactiviteiten die dijk niet op voldoende hoogte is geble ven, maar een goed inzicht is er niet." Ook dagelijks bestuurslid S. van 't Westeinde van het wa terschap Zeeuwse Eilanden er kent dat de regionale waterke ringen op 'sommige plaatsen' niet op de juiste hoogte zijn, maar, voegt ze er aan toe, dat geldt ook voor enkele primaire waterkeringen. „En het is toch het belangrijkste dat je eerst je buitendeur goed sluit, voor je wat gaat doen aan de keuken deur die openstaat. En wat moet je dan op Walcheren doen? Dat is één grote polder. Moeten we daar dan nieuwe binnendij ken aanleggen? Om het ant woord op dergelijke vragen te kunnen geven, moeten inunda tieberekeningen uitgevoerd worden, en daar wordt nu aan gewerkt." Statenlid J. van Ginkel van de ChristenUnie luidde dinsdag in de begrotingsvergadering van Provinciale Staten de noodklok over de toestand van de dijken. Hij is bezorgd, zo laat hij in een toelichting weten. „Ik vraag al jaren wanneer er wat aan de tweede waterkeringen in Zee land wordt gedaan, en elke keer krijg ik te horen: 'we kijken er naar'. Maar er gebeurt niets. De aandacht gaat vooral uit naar de primaire waterkerin gen, de zeeweringen. Maar we zijnnu vijftig jaar na de waters noodramp en elke keer veran dert er wat met die primaire keringen. Zo komen we nooit aan de tweede waterkeringen toe." Van Ginkel kan de voorbeelden van slechte binnendijken uit zijn eigen woonomgeving zo noemen. Bijvoorbeeld dat de Hoondertsedijk bij de Zwaakse Weel in het midden amper twee Zierik Middelburq Goes Vlissingen \~rv" SS®. ;*r-i aPass*. -11 meter hoog is. En in een dijk tus sen 's Gravenpolder en Hoede- kenskerke, ter hoogte van de ui- enfabriek, is een behoorlijk gat gegraven, heeft hij geconsta teerd. DEN HAAG - De gemeente Veere heeft terecht geen actie on dernomen tegen mogelijke geluidshinder op het tennispark van Domburg, veroorzaakt door het gebruik van een oefen muur. De Raad van State heeft dit beslist in een zaak die was aangespannen door twee omwonenden van het tennispark. Zij zeiden 'ernstige geluidsoverlast' te ondervinden van ten nissers die ballen tegen de oefenmuur slaan. Zij vroegen de gemeente op te treden, wat Veere afwees. Volgens de Raad van State is dat terecht gebeurd, omdat het 'niet aannemelijk' is dat de geluidsnormen worden overschreden. De oefenmuur zou dan overdag, tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds, ruim acht uur gebruikt mogen worden. Het Haagse rechtscollege erkende tijdens de zitting overigens wel dat het geluid van terugketsende tennisballen voor de bezwaarma kers irritant kan zijn. MIDDELBURG - De minima in Middelburg krijgen ook dit jaar een extraatje. Gehuwden zonder kinderen kunnen reke nen op 100 euro, gehuwden met kinderen tot 18 jaar krijgen 150 euro, alleenstaande ouders 125 euro en alleenstaanden 75 euro. Het extraatje is bedoeld als een tegemoetkoming in de kosten van de dure decembermaand. Om in aanmerking te komen voor de eindejaarsuitkering moeten mensen sinds 1 juli in Middelburg wonen en mogen ze niet te veel eigen vermogen hebben. Voor gezinnen/samenwo nenden is dat bedrag vastgesteld op 9950 euro en voor alleen staanden op 4975 euro. Aanvragen voor het extraatje kunnen worden ingediend tot 10 december. Uitkeringsgerechtigden die een uitkering van Sociale Zaken ontvangen, hoeven niets te doen. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Vlissingen moet 35.750 euro betalen aan de Nederlandse Staat. Dat bedrag heeft de Vlissinger volgens de rechtbank in Middelburg ver diend aan mensensmokkel. Ook zijn 43-jarige broer uit Zaan dam werd gisteren het genoten voordeel van ruim 35.000 euro ontnomen. De broers werden veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf voor het smokkelen van Tamils via Nederland naar Engeland. De mensensmokkel vond eind jaren negentig plaats. De illegale vreemdelingen uit Sri Lanka moesten daarvoor forse bedragen aan de mensensmokkelaars betalen. De officier van justitie had ruim anderhalve ton van het duo gevorderd. HEINKENSZAND - Gedeputeerde Staten willen Klompen makerij Traas in Heinkenszand dwingen tot het doen van een verkennend bodemonderzoek in het kader van de Bodemsa nering van in gebruik zijnde bedrijfsterreinen (BSB). De klompenfabriek heeft al eerder een vooronderzoek laten doen, maar vindt het verkennende onderzoek naar enkele plaatsen op het terrein te duur. Volgens de directie kan de be drijfsvoering een dergelijke uitgave niet lijden. Uit het, tame lijk oppervlakkige, vooronderzoek is geen verontrustende vervuiling gebleken, maar een zogenoemd historisch onder zoek heeft uitgewezen dat bepaalde plekken nog grote ver vuilingsrisico's in zich dragen, zoals een verfkast en een olie opslag. Ook na veel op- en-neer geschrijf en gebel, blijft de klompenmakerij erbij dat het onderzoek te duur is. GS willen nu tot aanwijzing overgaan, hetgeen betekent dat bestuurs dwang kan worden toegepast als Klompenmakerij Traas in gebreke blijft. door Rinus Antonisse GOES - Er zijn ooit geruststel lende namen aan gegeven. Bijna liefkozend. De waker voor de eerste, zeewerende dijk. De sla per voor de eerste binnendijk, die ook waterkerend moet zijn. De dromer voor de tweede bin nendijk, die geen waterstaat kundige functie meer heeft. De romantiek is vervangen door zakelijkheid. De waker heet nu primaire waterkering, de slaper is een regionale waterke ring. Bij de Februariramp 1953 is de noodzaak van een goed stelsel aan waterkeringen onbarmhar tig aangetoond. Vele binnendij ken maakten de taak als tweede waterkering niet waar. Ze zorg den nauwelijks voor vertraging van de watervloed. Polders waarvan de zeewering vijftig jaar geleden intact bleef, lie pen via de binnendijken toch onder. De meeste eerste binnendijken zijn na de ramp hersteld, echter nauwelijks versterkt. Eind ja ren tachtig van de vorige eeuw is het stelsel van binnendijken herzien. Dijken van lager be lang, zeg maar de dromers, zijn uit het waterkerende stelsel ge haald. In veel gevallen betreft het dijken van oudere inpolde ringen, bekend onder de naam bloemdijken. Waar het nu op aankomt zijn de primaire en regionale waterke ringen. De hoogte van de regio nale keringen moet voldoen aan een door de provincie vastge steld grenspeil. Dat is het peil met een overschrijdingsfre quentie van het hoogwater van eenmaal in de twee jaar, ver hoogd met een halve meter. Voor Noordzee en Westerscheldege- bied komt dit neer op vier meter plus NAP; voor de Oosterschel- deregio is het sluitpeil van de stormvloedkering (drie meter plus NAP) maatgevend. In beginsel zorgen de regionale waterkeringen voor comparti mentering van mogelijke over stromingsgebieden. De omvang van een inundatie en de daar mee samenhangende schade moet daardoor beperkt worden. De belangrijkste waterstaat kundige functie van het regio nale waterkeringstelsel is der halve: het tegenhouden, sturen en remmen van instromend wa ter als de primaire waterkering faalt. Een bijkomende taak voor de regionale dijken ligt in het fun geren als vluchtroute en trans- portweg bij calamiteiten. Veel van deze slapers zijn voorzien van een asfaltweg; ze zijn on derdeel van het polderwegen net. Voor het uitvoeren van werken aan deze dijken, met in begrip van bebouwing, is een ontheffing van het waterschap vereist. Er ligt in Zeeland voor circa 555 kilometer aan regionale water keringen met een waterstaat kundige functie: 199 kilometer in Zeeuws-Vlaanderen en 356 kilometer in overig Zeeland. Recent onderzoek naar deze dijken is niet uitgevoerd; de wa terschappen hebben niet eens duidelijk inzicht in de hoogte, afmetingen en aanwezigheid van wat genoemd wordt 'dis continuïteiten', waarmee coupures, duikers en sluizen be doeld worden. Volgens de waterschappen is het analyseren van de regionale wa terkeringen pas zinvol als be kend is waar de overstromings risico's het grootst zijn. Daarbij speelt niet alleen de kans op het optreden van een watersnood een rol, maar ook de omvang van de economische schade in het achterliggende gebied. Als de overstromingsrisico's zijn onderzocht, staat ook vast waar de zwakke schakels liggen. Ove rigens zijn de regionale kerin gen niet alleen bij een storm vloed nuttig; ze zijn ook van belang bij dijkvallen en oever- afschuivingen. Inderdaad: om uit hun slaap gewekt te worden en de omvang van een inundatie te beperken. In het waterkeringbeheerplan van waterschap Zeeuwse Ei landen zijn voor de slaperdij ken enkele actiepunten opge nomen (dat van Zeeuws-Vlaan- deren moet nog verschijnen): opnieuw inmeten van alle re gionale waterkeringen; des gewenst vaststellen van een nieuw stelsel. Daarbij moet re kening worden gehouden met natuur- en landschappelijke waarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15