PZC Georgiërs geven president schuld van verarming P Satire is wereldwijd voedsel voor het volk Hulpverleners zwaar getroffen door verlaging kilometervergoeding 12 november 1953 woensdag 12 november 2003 Walcheren Lachertje Spitting Image Br bi< idi bi V In thuiszorg is auto noodzakelijk Wie met de eigen auto ritten voor de zaak maakt, moet daar vanaf januari in veel gevallen geld op toeleggen. De vergoe ding per kilometer zakt van 28 naar 17 eurocent. Vooral bij kleinere firma's, in de thuiszorg en het onderwijs heeft het ka binetsbesluit forse gevolgen. door Dick Hofland Speciaal voor haar werk in de thuiszorg had Anja van de Heuvel een autootje gekocht. Nu denkt ze er over hem maar weer weg te doen. En ander werk te zoeken waar ze 'makke lijk met de fiets of de bus naar toe kan'. Zonder auto kan Anja haar werk namelijk niet doen; snel achter elkaar een aantal mensen bezoeken die in hun eigen huis moeten worden gewassen en aangekleed, op tijd medicijnen nodig hebben en voor wie ze het eten klaar maakt. „Meestal alle maal rond dezelfde tijd. Het moet tegenwoordig snel en effi ciënt dus je moet een zo kort mo gelijke reistijd hebben. Nou, dat kan alleen met de auto." Haar cliënten wonen niet naast elkaar, niet eens in dezelfde straat of buurt, maar in andere wijken. Collega's in de provincie moeten niet zelden diverse dor pen en gehuchten bezoeken 'en dat kun je echt vergeten als je geen auto hebt'. Ze krijgen 28 eurocent per kilometer en dat wordt vanaf volgend jaar 17 cent. „Dan moet ik er dus op toe leggen", zegt Anja van de Heu vel. „Of ik moet een aftands Pandaatje kopen dat de hele winter niet wil starten." De thuiszorg wordt hard getrof fen door het kabinetsbesluit om de vergoeding te verlagen. Ze ker honderdduizend werkne mers in deze sector zijn afhan kelijk van hun auto en gaan er straks netto per maand tachtig tot honderd euro op achteruit. Directeur Bas van den Dungen van de Landelijke Vereniging Thuiszorg: „We hebben al een algehele bezuiniging van drie honderd miljoen euro voor de kiezen gekregen. Als we deze nieuwe maatregel zouden wil len compenseren, kost ons dat nog eens 25 miljoen euro. Dat geld hebben we eenvoudig niet." Hij vreest dat veel wer kers in de thuiszorg hun baan zullen opzeggen. „De zorgverle ning komt in gevaar. De politiek moet die mensen dan maar gaan uitleggen dat ze bedankt wor den voor hun diensten." De meeste werknemers die met hun eigen auto kilometers voor de zaak rijden, zullen er op ach teruit gaan. Het kabinet vindt overigens van niet, want het stelt dat de afschrijving van een auto niet mag worden meegere kend in de kilometerkosten. De ANWB vindt dat overigens on zin, evenals de Bovag, de belan genvereniging van autodealers. Werknemers bij grotere bedrij ven hoeven zich naar verwach ting het minst zorgen te maken. Zij zullen geheel of gedeeltelijk worden gecompenseerd. De meest voor de hand liggende op lossing is dat daar de vergoe ding van 28 cent blijft gehand haafd. De belasting over elf cent, het meerdere boven de be lastingvrije 17 cent, wordt dan eerlijk gedeeld door werkgever en werknemer. In kleinere bedrijven zal dat veel minder snel gebeuren, om dat die werkgevers er het geld niet voor hebben. De belangen organisatie voor deze groep, het mkb, heeft daarom voorgesteld de vergoeding van 17 cent met drie tot vij f cent te verhogen. Ter compensatie voor de schatkist zouden leaserijders dan een procent meer belasting moeten betalen dan voorzien, waarmee ze toch nog een stuk beter af zijn dan nu. „Het kabinet voelt daar blijkbaar weinig voor en daar door ontstaat er in veel bedrij ven een groot probleem", weet Fokke Venema, secretaris ver voer en verkeer van het MKB. „Wij zijn ontzettend veel gebeld door werkgevers die niet weten hoe ze dit moeten oplossen." door Wendy Kind Ergens waar Europa en Azië elkaar ontmoeten, ligt het roemrijke Georgië, met een rijk cultureel erfgoed, veel tradities en een eigen alfabet. Door de eeuwen heen was Georgië het toneel van veel strijd, tussen Perzië, Turkije en Rusland. Ooit was het land rijk, nu is het arm. Na omstreden verkiezingen op 2 november dreigt de situatie uit de hand te lopen. De republiek Georgië, of Skart- velo zoals de Georgiërs hun land noemen, telt zo'n vijf miljoen in woners. De meesten hebben de Georgische nationaliteit, de overigen zijn veelal Abchazen, Osseten en Russen. Het is een volk met een eeuwenoude cul tuur, dat reeds in 337 het chris tendom als staatsgodsdienst aannam. Met de autonomie wil de het in de afgelopen eeuwen niet zo lukken. Steeds weer bleek een machtig buurland de lakens te willen uitdelen. Eerst waren het de Romeinen, toen de Arabieren, vervolgens de Tur ken. Aan deze reeks overheersingen kwam even een einde in de Eer ste Wereldoorlog. Maar al in 1921 vielen sovjettroepen bin nen en een jaar later werd het land ingelijfd bij de Sovjet- Unie. Na de val van het sovjetre gime in 1991 stemden de Geor giërs massaal voor onafhanke lijkheid en kozen de nationalis tische leider Zviad Gams- achoerdia tot president. Die werd er een jaar later hardhan dig uitgeknikkerd door opstan dige oppositie-aanhangers, die op hun beurt Edoeard Sjevard- nadze aanstelden als leider van het land. Sjevardnadze genoot in het Westen vooral bekendheid door zijn eerdere post als minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie. Hij trad in 1946 toe tot de communisten en bracht het in 1972 tot leider van de partij van Georgië. Vanaf 1985 was hij vijf jaar de sovjet minister van Buitenlandse Za ken. In 1992 werd hij president van het onafhankelijke Georgië. Twee keer werd hij herkozen. Ondanks beloftes slaagde hij er niet in de wijdverspreide cor ruptie en misdaad in zijn land te beteugelen. FNV Bondgenoten verwacht dat in elk geval de bedrij ven met een ondernemingsraad er uit zullen komen. Al denkt men wel dat de vergoeding voor woon werkverkeer omhoog zal gaan. In het nieuwe plan geldt elke af stand tussen woning en werk voortaan als zakelijk verkeer, ook als de werknemer met de fiets of het openbaar vervoer gaat. „Daar zullen veel werkne mers compensatie zoeken", voorspelt Harry van Duijnho- ven van het OR-centrum van de vakbond. Voor veel van de vier miljoen vrijwilligers haalt dat niets uit. Die zullen het moeten doen met 17 cent. „Vooral voor vrijwilli gers die veel kilometers maken, en die heb je vooral in de provin cie, zal dit als een klap aanko men", zegt Ellen Pais van de Vrijwilligerscentrale Walche ren. „Vrijwilligersorganisaties hebben eenvoudig het geld niet om dat verlies te compenseren." Hetzelfde geldt voor duizenden werknemers in het onderwijs, die leerlingen met handicaps helpen en die vaak van school naar school reizen. Vooral bui ten de Randstad zijn de afstan den vaak groot en worden per dag al snel vier a vijf scholen be zocht. Ook praktijkbegeleiders en stagecoördinatoren worden getroffen. De Onderwijsbond van het CNV vindt dat het kabi net hier ten onrechte totaal geen rekening mee houdt. GPD Verlaging van de kilometervergoeding zal een aantal mensen doen besluiten hun auto de deur uit te doen. foto Cees Zo rn/G PD Advertentie Een aantal malen is geprobeerd grondwettelijke, juridische en economische hervormingen door te voeren, maar die pogin gen strandden keer op - keer. Twee keer is een aanslag op zijn leven gepleegd, in 1995 en in 1998. De nu 75-jarige president zal niet meedoen aan nieuwe verkiezingen, in 2005. Hij wil het niet en het kan trouwens ook niet volgens de grondwet. Bovendien is het volk hem beu. Want inmiddels is de voormali ge sovjetrepubliek op de Kau- kasus sterk verarmd. De bin nenlandse situatie is mede daardoor al enige jaren onrus tig. Vooral de opstandige regio Abchazië zorgt voor problemen. Bovendien grenst Georgië aan de Russische deelrepubliek Tsjetsjenië. De Russen beschul digen Georgië ervan de opstan dige vrijheidsstrijders te steu nen en dat veroorzaakt ook spanningen. Voorjaar 2002 arriveerden Amerikaanse soldaten die de Georgiërs trainen in antiterreu- roperaties. De VS zien na 11 september 2001 het kleine land als van geostrategisch belang. In november 2003 volgen ver kiezingen, die vooraf worden gezien als een oordeel over het afgelopen presidentschap van Sjevardnadze. Veel Georgiërs wijten de grootschalige armoe in het eens zo rijke land aan hun president. Als de situatie niet zo ernstig was, mocht de stembusgang een lachertje worden genoemd. In ternationale waarnemers con stateren talloze fouten en frau degevallen. Peilingen en prog noses spreken elkaar tegen, veel kiezers zijn niet geregistreerd en de kiescommissie is inmiddels maar gestopt met tellen en wil een uitspraak van de rechter. Sinds de verkiezingen gaan da gelijks duizenden demonstran ten de straat op om het vertrek van Sjevardnadze te eisen. Op positieleider Michail Saak- asjvili (ooit minister van Justi tie) leidt de betogingen. Hij eist dat zijn Nationale Bewegings partij tot winnaar wordt uitge roepen, anders wordt de presi dent met geweld afgezet. Dat het inmiddels niet meer botert tussen oppositieleider en presi dent, is duidelijk. ANP door Wendy Kind In Nederland hebben pre mier Balkenende en minis ter Donner de aanval ge opend op satire waar het koningshuis de dupe van zou zijn. Die actie leidde tot kri tiek van alle kanten. Ook in het buitenland botst het af en toe tussen hoogwaardig heidsbekleders en beoefe naars van satire. In westerse landen leidt sati re soms tot een relletje, maar in dictatoriale regimes kan spot levensgevaarlijk zijn. Zo werden nog vorig jaar in Jordanië een uitgever en een journalist gearresteerd om dat ze in een satirisch tv-pro- gramma de emir van de golf staat Qatar als een buikdan ser hadden neergezet. Zware belediging, luidde de aan klacht. Het beoefenen van satire is in bepaalde regimes in feite een daad van verzet. Wie satire zegt, zegt Animal Farm, het beroemde boek waarin George Orwell in 1945 de draak stak met tota litaire samenlevingen. Vorig jaar werd het stuk voor het eerst opgevoerd in het com munistische China, na offici ële goedkeuring van de over heid. En wat te denken van het zeer succesvolle 'De Avonturen van de Brave Sol daat Schwejk' uit begin vori ge eeuw. Het werk is een bijtende satire op de Oosten- rijks-Hongaarse monarchie. Meer recent is het Britse Spitting Image, een grote tv- hit in de jaren tachtig en ne gentig, waarin poppen kop stukken op de hak nemen. Aanvankelijk bestond van hogerhand veel kritiek, maar daarna begon het 'Wim- Kan-effect': als je er niet in zat, telde je eigenlijk niet mee. De serie kreeg navol ging in landen als Japan, Portugal, Griekenland en Duitsland. Een versie in Rus land (Koekly, dat poppen be tekent) kreeg te maken met maatregelen van het Krem lin, dat bezwaar maakte te gen de pop van toenmalig president Boris Jeltsin, een dronken zwerver uit. beeldde. Later werd de Poe. tin-pop verboden, maar die verscheen snel weer op scherm, in een vernietigen; ééntweetje met Bill Clinton De laatste scoort, ondermeer door de sigaren-affaire, sj. wieso hoog op de lijst var meest geparodieerde staats hoofden aller tijden. De vroegere Amerikaanse presi. dent liet onlangs weten ziet nog maar weinig aan trekken van kritiek en satire en raadde Poetin hetzelfde aan. In 2001 zorgde een tv-zendei in Abu Dhabi voor opschud ding met een program® waarin de Israëlische pre mier Sharon werd afgebeeli als een vampier. Een Ameri kaans zeepconcern trok ziji reclameboodschappen rug. Maar ondanks Israëli sche protesten (en kritiekvat het Simon Wiesenthal Cen trum) liet de minister vat Buitenlandse Zaken van dt Verenigde Arabische Emira ten de uitzending doorgaan. In Parijs werd nog dit j: een theaterstuk van de plan ken gehaald nadat de regis seur door onbekende aanval lers in het gezicht werd sneden. Het satirische stuk heette 'George W. Bush oi Gods Treurige Cowboy'. Ea enorm succes werd de Ameri kaanse film 'Wag the Dog over een president die in op spraak raakt door een bui tenechtelijke affaire en dat maar een oorlog begint omè aandacht ervan af te leiden. Sommige staatshoofde snappen de populariteit var satirische programma's et proberen een graantje meet! pikken. Zo speelde de toe: voormalige Poolse presiden; jj Lech Walesa in 1999 meeir de politieke satire Fabeltjes- land. De film verscheen mid den in de verkiezingsstrijd ir de bioscopen. Het hielp kan didaat Walesa alleen niet. Hi verloor, niet zo'n beetje ook. en verliet de politiek. ANP L0> beef verf voel bevi Min ken in b best le ir lerr mist Ui nati gezt kis nee sun mg (an saa kroi ilti rinj van met Als idei Nie rini pla dat W0' dre ten Dl ten nal voi go: OVI Ge He MOLEN - De gerestaureerde molen van Dreischor wordt vrijdag weer in gebruik geno men. De molen, voorheen de Oostmolen, nu Aeolus ge noemd, is gerestaureerd met hulp van de vereniging De Hollandsche Molen. OVERVAL - Een oud-verzets man in Den Haag heeft een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden gekre gen met een jaar proeftijd. De man had op 10 januari 1945 met vier anderen een overval gepleegd op een Haagse le vensmiddelenzaak, waarbij de eigenaar van de zaak door een schot uit de revolver van de verzetsman werd gedood, verzetsman drong binnen h levensmiddelen te halen ra g- driehonderd onderduikers.! krijgsraad vond de actie de verzetsman rechtvaart maar nam geen noodweer ai] HAAIEN - In de haven Breskens is door het visser vaartuig UK61 een blaui haai binnengebracht vancis twee meter en een gewicht u 91 kilo. De vis werd geve voor 1,30 gulden per kilo. de UK 61 bracht ook de UK: een haai binnen: een Hellet da van 3,2 meter en eenf wicht van 150 kilo. Deze geveild voor 4 cent per kill PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail- redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern u aan ons verstrekte 3 4|-* Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vw het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag: 1.70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties ABN AMRO 47 70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezei- Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kanton» zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintl" Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren DtJS aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vod* -e (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dierrr.' producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig?*» teerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melde: - - bus3229,481 PZC. afdeling ie: 1 Breda. Behoort tot UJEQCDGf S«sa 8!borwJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4