Middelburg verkleint werkplekken PZC Voorlezers in Schuttershof Vlissingen riskeert toezicht provincie Jonge filmster Frensch wil nog steeds piloot worden Ambtenaren moeten inschikken in nieuw stadskantoor 13 woensdag 12 november 2003 Voorstelling Job in Petruskerk agenda Meubilair Promotie Goedkoper ChristenUnie wil vrijwilligersprijs Vrouw beroofd van handtas Boeteregen bij verkeerscontrole Meisje (12) gewond bij botsing Vlissingse autodief vast Nieuwe aanwinst museum Sinterklaas komt naar Walcheren Bijeenkomst ouderenbond J aar vergader ing van Philadelphia doorNadiaBerkelder MIDDELBURG - De ambtena ren van Middelburg moeten in schikken in het nieuwe stads kantoor. Het college van B en W vindt dat het personeel best toe kan met een werkplek van acht vierkante meter. De onderne mingsraad houdt vast aan werkplekken van minimaal een meter groter, maar het gemeen tebestuur heeft gisteren beslo ten het advies van de onderne mingsraad naast zich neer te leggen. In september werd bekend dat het nieuwe stadskantoor moge lijk te krap is. Het kantoor langs het Kanaal door Walcheren heeft vier torens. Het was de be doeling dat de ambtenaren van de gemeente drie torens zouden SEROOSKERKE (W) - Jos de Jonge speelt vrijdagavond de voorstelling 'Job' in de Petrus- kerk aan de ds Van Wouwestraat inSerooskerke. De voorstelling is gebaseerd op een stuk dat de acteur Henk van Ulsen heeft sa mengesteld uit teksten van di verse auteurs, met name Abel Herzberg - Drie rode rozen. Job is het verhaal van een j oodse man, die na de oorlog alleen is overgebleven en min of meer bij toeval op het verhaal van de bij - belfiguur Job stuit. Van Ulsen speelde het stuk ruim tien jaar geleden onder de noemer 'Job op Schokland'. De Jonge is sinds tien jaar in zijn vrije tijd bezig met theater. Hij speelten schrijft. In die tien jaar speelde hij onder meer Dagboek van een gek van Gogol, schreef en speelde hij een stuk over Pi casso. De voorstelling heeft geen pau ze en duurt ongeveer één uur en twintig minuten. 'Job' is uitge nodigd op initiatief van de Com missie Vorming Toerustig VPGS Serooskerke. De voor stelling begint om 20 uur. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jarten bejaardensoos; Zijdemuseum, 19.00-21.30 uur: Jonge- renbus; MIDDELBURG - Trefpunt, Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00, wijkinternetpu nt; Molstraat 13,9.30-11.30: Sjoelclub Stich ting Welzijn Ouderen; Woelige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Koersbal; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Zwaan, 14.00 uur: Kindervoorstelling door Afghaanse theatergroep; Wijkcentrum De Regenboog, 9.30 -11.30 uur:Kleding maken, 9.30 -11.30 uur: Kof- fiecontact, 14.00-16.00 uur: Kaarten ma kenvoorkinderen, 19.30-21.30: Kleding maken; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 19.30 uur: Vergadering dorpsraad; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; Zandput 17a, 10.00-20.30 uur: Verkoop van Israëlische producten; VLISSINGEIM - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers en 20.15 - 21.45 uur: Hatha Yo ga; In-en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13,30 - 16.00 uur: Sociaal spreek uur; WESTKAPELLE - Hooizolder, 20.00 - 23.00 uur: Hooikoorts. betrekken, de vierde toren zou worden verhuurd aan een ande re partij. Toen de gemeenteraad besloot om een nieuw kantoor te bouwen, is de afspraak gemaakt dat de vierde toren voor mini maal vijf jaar verhuurd zou worden. In de exploitatie van het kantoor is daar rekening mee gehouden. De raad voelde er dan ook wei nig voor om een deel van de vier de toren bij de opening van het MIDDELBURG - De spannend ste verhalen werden gisteren voorgedragen in het Schutters hoftheater in Middelburg. Aan het woord kwamen leerlingen die hadden meegedaan aan een prozawedstrijd in het kader van de multiculturele week Walche ren Mozaïek, zoals Esmee te Winkel uit Middelburg Tot zondag is in het kader van Walcheren Mozaïek nog veel te doen. Zo wordt vandaag vanaf 14.00 uur in wijkcentrum De Zwaan in Oost-Souburg een voorstelling voor kinderen gegeven door een Afghaanse theatergroep. Donderdag is een speciale voorstelling in het Schuttershoftheater in Middel burg van een Marokkaanse film. Na afloop kan er over de film ge discussieerd worden. In jonge rencentrum Walk-Inn in Vlis- singen treffen mensen van verschillende afkomst elkaar op vrijdagavond voor een feest. Op het programma staan optredens van Koerdische, Kroatische en Molukse muziek- en dansgroe pen. Zaterdag is Sporthal Baskens- burg in Vlissingen het toneel van een voetbal- en een schaak toernooi. 's Avonds wordt er in de Walk-Inn een talentenjacht gehouden. De multiculturele week wordt zondagavond in Oost-Souburg afgesloten met een interreligieuze viering in de Molukse kerk. kantoor al in gebruik te nemen, omdat de gemeente dan jaar lijks 40.000 euro aan huur zou mislopen. De gemeenteraad gaf aan dat er een andere oplossing moest worden gezocht: meer flexibele werkplekken of min der vierkante meters per ambte naar. Dat laatste gaat echter in tegen afspraken die met de OR gemaakt zijn. Bij de bouw van het kantoor is afgesproken dat elke ambtenaar een werkplek TERNEUZEN - Op zijn slaap kamer flikkeren lichtjes langs een grote lijst, waarin de poster van de tweede Pietje Bell-film prijkt. Frensch de Groot (12) uit Terneuzen staat er groot op, schuin achter de hoofdrolspeler. Ook in De Jacht op de Tsaren- kroon, vanaf 18 december in de bioscoop, vertolkt hij de rol van Sproet, het beste vriendje van Pietje. En dus is het de komen de tijd weer promoten, promo ten en nog eens promoten gebla zen. Ook in de tweede film van Maria Peters beleeft Sproet samen met Pietje - gespeeld door Quinten Schram - en de bende van de Zwarte Hand weer doldwaze avonturen. Frensch moest op names doen in onder andere een bunker, hotel en studio. Hij mocht zijn klasgenoten een dag van negen vierkante meter zou krijgen. De OR heeft in november nog maals een negatief advies uit gebracht over de verkleining van de werkplekken. Het colle ge houdt toch aan acht meter vast, omdat sommige medewer kers anders op een andere afde ling moeten worden geplaatst. En dat heeft weer tot gevolg dat er meer ruimte nodig is. Overi gens voldoet de werkplek van meenemen om bij opnames in Gent te figureren en ook broer tje Roelf (6) en zusje Julia (9) duiken als figuranten in de film op. Waar veel van zijn klasgenoot jes van groep 8 van de Terneu- zense Zuidlandschool toen best zenuwachtig waren, zijn opna- medagen voor Frensch inmid dels gesneden koek. Hij maakt zich niet meer druk om de aan wezigheid van talloze camera's, lichten en filmcrewleden. Hij vindt het leuk, wil er best nog een tijdje mee verder. Maar ze ker niet voor altijd. „Ik sta nu ingeschreven bij een casting bureau, dus als ik nog eens word gevraagd, doe ik het mis schien wel. Maar als ik acht tien jaar ben, wil ik het niet meer. Ik wil geen acteur worden, want dan word je overal her kend. Dat is nu al zo, maar hoe meer films je doet, hoe erger het wordt. Ik wil daarom nog al- acht meter wel aan de arbonor- men die gelden voor kantoor ruimte. Het college heeft gisteren ook besloten om voor al het perso neel, ongeveer 350 personen, nieuw meubilair aan te schaf fen. Daarmee is tien jaar lang een bedrag tussen de 40.000 en 50.000 euro gemoeid. Aan vankelijk was daar geen geld tijd piloot worden", vertelt Frensch. En wat als hij als acteur straks heel veel geld kan verdienen? „Dat kan als piloot ook", weet hij. „Ik vind het niet echt leuk om handtekeningen uit te delen en steeds weer op straat te wor den aangesproken. Op zich zijn alle dingen rond de film wel leuk. De première in Amster dam vond ik vorig jaar bijvoor beeld heel gaaf, maar ik zou het liever allemaal meemaken zon der herkend te worden." Desondanks heeft Frensch zin in de komende weken. De pre mière van Pietje Bell 2 is op 9 de cember in Tuschinski in Am sterdam. In de aanloop naar die dag wachten promotie-activi teiten, zoals vandaag in Amstel veen. Daar gaat hij op verzoek van acteur Rick Engelkes op de foto, om zo zijn kledinglijn on- voor, maar aanschaf is toch mo gelijk door het meubilair te lea sen. Het huidige meubilair is tien jaar oud. Ook dat is ooit geleasd „Maar dat hebben we voor een zacht prijsje kunnen overnemen toen de leasemaatschappij fail liet ging", aldus de behandelend ambtenaar. De gemeentelijke organisatie hoopt volgende zo mer het nieuwe stadskantoor in gebruik te nemen. v W Peter Nicolai der de aandacht te brengen. Het leukste blijft echter het opne men van filmscènes. Frensch: „Vooral omdat de andere kinde ren tijdens de opnames vakantie hadden. Ik had steeds een week later vrij. En dus hoefde ik tij dens opnamedagen niet naar school." De komende tijd krijgt de twaalfjarige Terneuzenaar het razend druk. Leuk voor even, maar daarna hoopt hij weer zo normaal mogelijk over straat te kunnen. Of over water, want Frensch staat inmiddels ook be kend als een goed stuurman. In zijn eigen bootje is hij regelma tig op de Otheense kreek te spot ten. Oplettende passanten zien dan een combinatie, die nog nooit eerder in een boek is be schreven: het beste vriendje van Pietje Bell in een bootje dat ver noemd is naar een andere be roemde jeugdboekenserie, De Kameleon. door Ron Magnée VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen stevent af op een be groting met een gat erin. De ge volgen kunnen verstrekkend zijn. De provincie kan ertoe overgaan de gemeente onder toezicht te plaatsen. Dan moe ten Gedeputeerde Staten zich over de begroting uitspreken. De provincie moet als toezicht houder groen licht geven voor de gemeentelijke begrotingen. Normaal gaat dat zonder al te veel problemen, maar dit jaar zou dit in het geval van Vlissin gen wel eens anders kunnen zijn. De begroting van de haven stad is dit jaar niet sluitend. Vrijdag is de deadline, dan moet de begroting in handen van de provincie zijn. Vlissingen heeft nog drie dagen om het gat te dichten, maar kiest er waar schijnlijk voor een niet-sluiten- de begroting op te sturen. „Door de WD is er inderdaad een gat in de begroting ge schoten", zegt hoofd financiën F. Vermaas van de gemeente Vlissingen. Het gaat om een be drag van 150.000 euro. Het be tekent dat we in 2004 een niet- sluitende begroting presente ren. Maar in de jaren daarop, van 2005 tot en met 2007, zullen we dat weer repareren." Naast het gat van anderhalve ton dat sinds vrijdag gaapt, is er sprake van nóg een tekort. Al langer is bekend dat de bijdrage die het Rijk aan de gemeenten uitkeert, omlaag gaat. Voor Vlissingen gaat het hier om een bedrag van vijf ton. Volgens Vermaas is over dit bedrag al onderhandeld met vertegen woordigers van de provincie. Hoe dan ook kampt Vlissingen met een tekort van in totaal 650.000 euro. Met de beloofde toekomstige re paraties hoopt Vlissingen de toezichthouders van de provin cie gunstig te stemmen. Of dat ook gaat lukken, is nog maar de vraag. „Ik ben zeer benieuwd wat de gemeente gaat presente ren", zegt J. Cijsouw, senior be leidsmedewerker die bij de pro vincie het huishoudboekje van Vlissingen controleert. Op zich betekent een niet-sluitende be groting niet meteen dat Vlissin gen onder toezicht wordt ge plaatst. Als de gemeente hard kan maken dat ze in de volgende jaren de zaak weer financieel recht kan trekken, is er niets aan de hand. Anders dreigt preven tief toezicht.. „Of gemeenten zich moet schamen als ze onder preventief toezicht wordt ge plaatst? Dat vind ik wel ja", oor deelt Cijsouw. Het gebeurt wel vaker dat gemeenten onder pre ventief toezicht worden ge plaatst, weet Cijsouw, maar dan is het vaak alleen omdat een tijdslimiet niet is gehaald. De begroting is bijvoorbeeld niet op tijd ingediend. Preventief toezicht betekent voor Vlissingen dat de gemeente op de vingers wordt gekeken door de provincie. „Dat zou een heel slechte situatie zijn", vindt hoofd financiën Vermaas van Vlissingen. „De organisatie zou een groot deel van zijn slag kracht kwijtraken. Maar bo venal is het slecht voor het ima go van de gemeente." Directe oorzaak van het jongste gat van anderhalve ton is een amendement van de WD-frac tie. Tijdens de begrotingsverga dering afgelopen vrijdag dien den de liberalen een voorstel in om de tarieven van gemeentelij ke heffingen aan banden te leg gen. De tarieven stijgen op initi atief van de WD niet met 3,5 procent, zoals het CBS advi seert, maar met slechts 1,5 procent. De burgers zijn wat goedkoper uit, maar de ge meente loopt geld mis. Wethou der P. van der Maden, ook lid van de WD, ontraadde het amendement. De fracties van SP, GroenLinks, D66, RPCU en Partij Souburg-Ritthem hiel pen de WD echter aan een meerderheid. Collegepartijen CDA en PvdA, gesteund door de LPV, stemden tegen. Initiatiefnemer M. Reinders- Stijnman van de WD heeft geen spijt van het amendement. Vol gens haar zijn er mogelijkheden genoeg om het gat te vullen. Het belangrijkste argument van de liberalen is dat de ambtenaren salarissen voor de komende twee jaar zijn bevroren. Met de besparingen op de salarissen moet het mogelijk zijn de tarie ven laag te houden, redeneren de liberalen. Bovendien, zo oor deelt Reinders-Stijnman, is het bedrag van anderhalve ton een klein bedrag in verhouding tot de totale Vlissingse begroting van zo'n honderd miljoen euro. „Het gat is niet nodig. Er ligt voor de wethouder dan ook een schone taak om voor vrijdag aanstaande de begroting slui tend te krijgen." REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG vlissingen Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; taterdags tot 12.00 u u r W Esmee te Winkel leest voor in Middelburg. foto Ruben Oreel DOMBURG - De fractie van de ChristenUnie in de gemeente raad van Veere wil een jaarlijkse prijs in het leven roepen om vrijwilligers in het zonnet je te zetten. De gemeente huldigt elk jaar al de sporters die kampioen zijn geworden. De Christen- Unie vindt zo'n speciale avond dubbelop, omdat de sporters zich al eens onderscheiden hebben. De gemeente kent geen gala-avond voor vrijwilligers. De ChristenUnie kwam gister avond met het idee op de proppen bij de algemene politieke beschouwingen. VLISSINGEN - Een 24-jarige vrouw uit Vlissingen is giste renochtend op het Weyevlietpad in haar woonplaats door een onbekende bromfietser van haar schoudertas beroofd. De vrouw raakte daarbij gewond aan haar elleboog. De dader ging er vandoor met enkele tientallen euro's en persoonlijke papieren. De vrouw fietste over het Weyevlietpad toen zij, vlak voor de tunnel, achter haar een brommer hoorde aankomen. Toen de bromfietser naast haar reedrukte deze de tas van haar schou der. De vrouw viel van haar fiets op de grond. Een onbekende man met hond heeft haar overeind geholpen en de fiets in orde gemaakt. De politie wil graag in contact komen met de be hulpzame man en eventuele andere getuigen. MIDDELBURG - Bij een verkeerscontrole op de Looierssin gel in Middelburg heeft de politie gisterochtend negen auto mobilisten bekeurd. Acht van hen droegen geen autogordel. Eén bestuurder kreeg een proces-verbaal voor het bellen tij dens het autorijden. De controle vond plaats tussen 11 en 12 MIDDELBURG - Een twaalfjarig meisje uit Middelburg is gisterochtend gewond geraakt aan het hoofd bij een aanrij ding met een auto op de kruising Benensonstraat/Amnesty- laan in Middelburg. Het slachtoffer verleende op de kruising geen voorrang aan een voor haar van rechts komende 41-jari ge automobiliste uit Middelburg. MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend een 40-jarige Vlissinger ingesloten voor autodiefstal. De man heeft bekend dat hij maandagavond een Volkswagen Golf had gestolen in de Bonedijkestraat in Vlissingen. De gestolen wagen werd diezelfde avond nog teruggevonden in Zanddorp in Middel burg. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft voor 5000 euro een schilderij van de hand van de Zierikzeese leraar en kunstschilder Jacob Korsten (1802-1876) aangeschaft. Het doek - waarop het interieur van de Sint Lievensmonsterkerk is afgebeeld - was al in bruikleen bij het Stadhuismuseum. Voorzover bekend is het schilderij het enige waarop het inte rieur van de kerk te zien is voordat een brand het monumenta le gebouw volledig verwoestteWel bezit het stadhuismuseum twee litho's, eveneens door Korsten gemaakt, van de situatie voor en na de brand. MIDDELBURG - De goedhei ligman komt dit jaar op 15 no vember aan in Middelburg. Een week later gaat de Sint naar Vlissingen en naar een aantal dorpen in de gemeente Veere. Op zijn verjaardag komt Sinter klaas met de stoomboot naar de sluis bij Veere. Sinterklaas zet om half twee voet aan wal op De Punt in Middelburg. Daar wordt hij verwelkomd door burgemeester K. Schouwenaar. Vervolgens gaat hij op zijn paard en gevolgd door zijn Pieten via de Dam, de Lange Delft, de Gravenstraat en de Lange Viele naar de Markt. Een week later zijn Vlissingen en Oost-Souburg aan de beurt. Om 13.15 uur is de Sint in de Koopmanshaven, waar hij met negentig Pieten arriveert. De Sint gaat vervolgens snel naar Souburg, waar zijn entree rond dezelfde tijd gepland staat. Vervolgens gaat de goed heiligman nog naar Biggekerke, Domburg, Westkapelle, Zoute- lande, Grijpskerke, Oostkapelle en Serooskerke. Op 29 november is Sinterklaas in Grijpskerke en Vrouwenpol der. Op zijn verjaardag, op vijf december, is de Sint in Veere. Hij komt met zijn pakjesboot naar de sluizen. KOUDEKERKE - Anbo, de bond voor 50-plussers, houdt donderdag 20 november een bij eenkomst in verenigingsge bouw De Couburg te Koudeker- ke. L. Phernambucq, voorzitter van de Raad van Bestuur van Zorgstroom, houdt een inlei ding over zijn organisatie. De middag begint om 13.30 uur. Na de pauze worden een paar rond jes bingo gespeeld. MIDDELBURG - De afdeling Walcheren van de Oudervereni ging Philadelphia houdt don derdag 20 november haar jaar vergadering in de aula van de Klimopschool aan de Grevelin- genstraat in Middelburg. Na het huishoudelijke deel spreekt Jonnie Bosch, provinciaal con sulent van de Landelijke Ou dervereniging Philadelphia, over 'delen, overgeven en over nemen van de zorg'. De bijeen komst begint om 19.30 uur. In Gent worden opnamen voor de film Pietje Bel gemaakt. Rechts Sproet, oftewel Frensch de Groot uit Terneuzen. foto door Raymond de Frel door Ron Magnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13