7 Stoer of Stom winnend liedje Tekst is overbodig op meezingmiddag Stichting Allijn grijpt naast prijs Dode man Hulst is wellicht een Belg Uitstekend zicht op maansverduistering Nullijn (2) PvdA/GroenLinks Veere wil ton beschikbaar stellen voor restauratie Meisje gewond bij ongeval zeeuwse almanak WALCHEREN maandag 10 november 2003 Brandstichter aangehouden Drumband in de prijzen Fun Pub zamelt 500 euro in voor Cliniclowns Over de kop Drankcontrole Twee voor twaalf Jury Klederdracht Drie jongeren zwaargewond PZC J Initiatief behoud boerenschuren Hnor Nadia Berkelder DOMBURG - De gemeente Vee- re moet volgend jaar geld be schikbaar stellen om historisch waardevolle boerenschuren te behouden. Dat stelt de raads fractie PvdA/GroenLinks. Elk jaar verdwijnen er meer boerde rijen. De gemeente moet ingrij pen. zolang er nog geen provin ciaal beleid is, vindt de fractie. MIDDELBURG - Een zestien jarig meisje is vrijdagavond om half tien gewond geraakt toen ze werd aangereden op haar brommer. Ze reed door de fietstunnel bij de Segeerssingel in Middelburg, waar ze werd geraakt door een auto die haar geen voorrang gaf. Het meisje vloog na de botsing door de lucht en belandde op straat. Ze is afgevoerd naar het ziekenhuis. De brommer en de auto zijn zwaar beschadigd. Overigens had het meisje daar niet mogen rijden. VLISSINGEN - De politie heeft gistermorgen vroeg een 15-jari- ge Middelburger aangehouden voor de bioscoop aan de Spui- komweg in Vlissingen. De jongen werd betrapt terwijl hij bezig was met het in brand steken van een prullebak. ZONNEMAIRE - De drumband van harmonievereniging Nut Uitspanning uit Zonnemaire heeft bij het Nationaal Federa tieve KNFM Drumaconcours een eerste prijs behaald. VLISSINGEN - De Fun Pub in Vlissingen heeft vijfhonderd euro opgehaald voor de Clini clowns. Het bedrag is gisteren symbolisch aan een ambassa deur van de organisatie over handigd. Het is de tweede keer dat het ca fé in de Badhuisstraat geld op haalt voor een goed doel, eerder werd actie gevoerd voor War- child. Het geld werd bij elkaar gebracht door een inzamelings actie onder Vlissingse onderne mers en door een benefietavond in het café. Tijdens die avond, vorige week zaterdag, werden lootjes verkocht. Twee perso neelsleden werkten gratis en van elke verkochte consumptie werd twintig eurocent voor de clowns opzijgezet. Eén klant doneerde spontaan vijftig euro. De Cliniclowns bestaan dit jaar elf jaar in Nederland. Dat jubli- leum wordt gevierd door het houden van een groot aantal ac ties. Zo was er afgelopen zater dag een speciaal televsiepro- gramma te zien. Bij een aantal reinigingsdiensten in het land wordt deze week actie gevoerd. De vuilophalers hangen bij voorbeeld donateurskaarten aan geleegde containers. Bij de Cliniclowns werken bijna zestig clowns. De clowns worden spe ciaal getraind om met zieke kin deren om te gaan. S HEER ARENDSKERKE - Een 17-jarige jongen uit Hein- kenszand is zaterdagochtend gewondgeraakt toen de auto waarin hij meereed over de kop sloeg en in de sloot belandde op de Westhofsezandweg bij s-Heer Arendskerke. De auto werd bestuurd door een 18-jarige plaatsgenoot, die de macht over het stuur toen de au to met de rechterwielen in de berm kwam. De inzittende Woest met een hoofdwond naar het ziekenhuis in Goes worden gebracht. De auto moest wor den weggetakeld. MIDDELBURG - In de nacht jan zaterdag op zondag zijn twee automobilisten aangehou den bij een alcoholcontrole in Middelburg. De politie hield de controle op de Looierssingel. Eén bestuur der had anderhalf keer meer ge dronken dan is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van twee uur. De ander had drie keer zo- veel gedronken dan mag, hij m°est zijn rijbewijs inleveren. PvdA/GroenLinks stelt voor om in 2004 ruim honderdduizend euro beschikbaar te stellen. Dat geld is bestemd als subsidie om bezitters van landbouwschuren te stimuleren hun schuur te on derhouden of te restaureren. Boeren kiezen er vanwege de hoge kosten vaak voor om een nieuwe schuur te bouwen als de oude schuur opgeknapt moet worden. De raadsfractie vindt het be houd van de schuren van groot belang en vindt daarom dat de eigenaren financieel onder steund moeten worden als ze hun schuur willen restaureren. De partij reageert met het voor stel op onderzoek waaruit is ge bleken dat in Zeeland sinds 1988 één derde van de boerde rijen van voor de Tweede We reldoorlog is gesloopt. Een groot aantal boerderijen is bovendien in zeer slechte staat. Volgens de fractie staan er in de gemeente Veere tien tot twaalf boerderijen op het punt om ge sloopt te worden. In afwachting van provinciaal beleid, moet de gemeente het voortouw nemen om ze te behouden, vindt de par tij. Vooral omdat dit jaar is uit geroepen tot jaar van de boerde rij. „Veere zal met een dergelijk initiatief voorop lopen en er in het jaar van de boerderij een po sitief signaal naar andere ge meenten en de provincie mee af geven." De voorzitter van de Zeeuwse boerderijenstichting, G. Smal- legange, riep in het voorjaar op tot het instellen van een nood fonds voor historische boerde rijen. De gemeente Veere had al langer plannen voor een regeling om restauratie van molens, kerken en boerderijen financieel te on dersteunen. De fractie van de PvdA/GroenLinks wil daar niet langer op wachten, omdat het 'twee voor twaalf' is. Nieuw be leid maken duurt te lang. De voorgestelde stimuleringsrege ling kan al op 1 januari 2004 in gaan. De partij wil het geld voor de subsidieregeling halen uit de al gemene reserve van de gemeen te. Ze zal daar tijdens de begro tingsbehandeling deze week een voorstel voor doen. De regeling is bedoeld voor ei genaren van historisch waarde volle schuren die geen rijksmo nument zijn. Voor die gebouwen bestaat namelijk al een subsi dieregeling. Iedere eigenaar zou een bijdrage van maximaal 25.000 euro moeten kunnen krijgen. De aanvragen dienen te worden goedgekeurd door de monumentencommissie, die moet beoordelen of de restaura tie verantwoord wordt uitge voerd. De stimuleringsregeling moet tijdelijk zijn, vindt de fractie. Begin 2005 kan de regeling dan geëvalueerd worden. Tegen die tijd kan worden bekeken of er ook op provinciaal niveau initi atieven zijn genomen om histo risch waardevolle boerderijen te behouden. Bernadette Wijnhamer uit Baarland zong het liedje 'Morgen is een droom.' door Mieke van der Jagt GOES - Voor een uitverkochte Mythe heeft Sinedu de Graaf uit Kats gister middag de Zeeuwse finale van het Kin deren voor Kinderen songfestival ge wonnen. „Alles was goed, de stem, de beweging en de voordracht", liet de jury weten, die unaniem tot een oordeel was gekomen. Sinedu zong het liedje Stoer of Stom. Om te zien wie van de twaalf Zeeuwse finalisten op 14 december de provincia le eer gaat verdedigen, waren meer dan vijfhonderd kinderen, een aantal met hun ouders en een enkeling met een opa, naar De Mythe gekomen. En ook een beetje voor de meezings- how, die de provinciale voorronden be geleidt. Oude Kinderen voor Kinderen-succes sen werden gezongen, door een groep kinderen op het podium of door de hele zaal. Kinderen leren snel, zo bleek, want ook van de nieuwste, 24ste, cd die zaterdag is gepresenteerd, kon het pu bliek nummers meezingen en de bijbe horende bewegingen maken. Menno Bentveld presenteerde de show en de jury bestond uit de Zeeuwse win nares van vorig jaar: Ilse van Baar, de foto Willem Mieras Goese muziekleraar Ludo Heesters en voorzitter Hermine Veltkamp. Hoewel alle prestaties als kwaliteitief bijzon der werden beoordeeld, werden er ook een tweede- en derde prijs uitgereikt. Lulu Sorber uit Goes werd met 'Ik wil het niet' derde en Patrick Wijnhamer uit Baarland zong zich met 'Het kind van 10 miljoen' naar de tweede plaats. De uitzending van de landelijke finale is op 27 december. door Nadia Berkelder WESTKAPELLE - Het pro grammaboekje met de teksten van de liedjes hadden de mees ten niet nodig. Die kennen ze wel in Westkapelle. Vereni gingsgebouw Herrijst had za terdag stoelen te weinig voor de meezingmiddag. Honderden mensen zongen er mee met Het Westkappels kwartet dat er zijn nieuwe cd presenteerde. „We gaan weer een middagje zingen", zegt Piet van Rooijen junior aan het begin van de mid dag. Het openingsnummer staat niet eens op papier, maar de hele zaal zet in. 'Ons komt uut een dorpje dat ligt aan de zee'. Zin gen is cultuur in Westkapelle. Vooral de ouderen kennen de 'ouwerwesse' nog uit hun hoofd. De liedjes gaan over verlangen naar de zee en naar vrouwen, over liefdesmart en oorlogsleed, maar ook over ogen blauw als korenbloemen. Het Westkappels kwartet zingt ze, de twee mannen, die allebei Piet van Rooijen heten, staand in klederdracht. De twee vrou wen, Jozien Slabber en Corry Janse, zittend, met elk een mooi glimmende zwarte accordeon op schoot. De cd met zeventien 'nieuwe ouwerwesse' is hun der de, een cd-single niet meegere kend. Hij is te koop bij de dames thuis, vertelt Piet. „Of bij mij, maar ik woon in Middelburg. Dat is voor mensen van achter de toren." 'Jan zocht een meisje naar zijn zin', zingt de zaal mee. Na elk nummer volgt applaus, het pu- Meezingen met het Waschappels Kwartet. bliek klapt ook een beetje voor zichzelf. In een hoekje van de zaal zit Frits Dieleman, die het kwartet voor de cd op de trom mel begeleidde. Hij kent bijna alle liedjes. „We zingen één keer in de maand in het café. Dan komt er wel honderd man." Alle liedjes die daar worden gezon gen, worden op papier gezet en gebundeld in een boekwerk dat zo langzamerhand steeds dik ker wordt. Toch staan er bij de mee zingmiddag ook liedjes op het programma waarvoor Van Rooijen junior nog even moet spieken. Het Lied van de Mar ketenster bijvoorbeeld. „Da'ser nog eentje die je niet zomaar uit je hoofd kan." MIDDELBURG - De opblijvers werden zondagmorgen beloond. Ondanks de sombere weersvoorspellingen was de maansverduiste ring in heel het land goed te zien. De bewolking bleef uit, zodat van af half één goed te zien was hoe de maan jangzaam in de schaduw van de aarde verdween. Om vier uur was de verduistering voorbij. Zo'n vijftig belangstellenden hebben de verduistering bekeken in de tuin van Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middel burg. Een maansverduistering komt ongeveer twee keer in de drie jaar voor. Bij een totale maansverduistering draait de maan in de schaduw van de aarde. Het zonlicht wordt gebroken rond de atmos feer rond de aarde. Zo valt er toch altijd nog een beetje zonlicht op de maan. De maan is bij verduisteringen dan ook niet helemaal don ker, ze neemt een rode kleur aan. foto Willem Mieras UTRECHT - De Vlissingse net werkorganisatie Stichting Al- lijn heeft naast de 'Bemoei je d'r mee' prijs van het Humanistisch Verbond gegrepen. Allijn was met negen andere projecten ge nomineerd voor de prijs, die vrijwilligersprojecten moet sti muleren. „We hebben wel een heel mooi juryrapport gekregen"zegt ini tiatiefneemster Y. Wagenaar van Allijn. „Het is jammer, maar we vonden alle andere projecten ook echt heel goed. En we zijn heel ver gekomen." De jury roemde de Vlissingse stich ting vanwege haar daadkracht. „De verdienste van Allijn is dat ideeën en goede bedoelingen geen zachte dood sterven, maar tot bloei komen. Allijn verdient navolging in het land." De eer ste prijs ging zaterdag naar een project voor Marokkaanse vrouwen. De Stichting Allijn ondersteunt vrijwilligers bij het organiseren van activiteiten in de buurt, het middengebied in Vlissingen. De stichting ver spreidde al eens wegwerp-foto- camera's onder bewoners van het Middengebied. Daarmee konden verbeteringen voor het gebied worden vastgelegd. Sinds kort zijn er bij de stichting inloopochtenden voor moeders en kinderen. Op negen december maakt de stichting opnieuw kans op een prijs. Allijn dingt dan mee met de zevende editie van 'Het Na tionale Compliment' van de Ne derlandse Organisaties Vrijwil ligerswerk en de Rabobank. Deze prijs wordt toegekend aan opvallende of inspirerende vrij willigersprojecten. Aan deze prijs zijn geldbedragen verbon den van 12.500 euro, 7500 euro en 5000 euro. door Frank van Cooten HULST - De Zeeuwse politie houdt er rekening mee dat de dode man die op 30 oktober in Hulst gevonden werd, uit België afkomstig is. Het opsporings team is nog steeds naarstig op zoek naar de identiteit van de Dat de man wel eens een Belg zou kunnen zijn, wordt onder meer afgeleid van de onder broek die de man aanhad. Deze onderbroek wordt door de Bel gische fabrikant alleen ver spreid bij supermarkten in Bel gië en Frankrijk. Daarnaast wordt de onderbroek verkocht bij de textielketens Trafic in België en Texti en Textil 10 in Frankrijk. De man komt waarschijnlijk uit het Midden-Oosten, had zwart haar en een zwarte baard en snor, was 1,83 meterlang en had een atletisch figuur. De leeftijd wordt geschat tussen 25 en 40 jaar. Verder had de man een ta toeage op de rechteronderarm in de vorm van een hart met daarin de letters 'SA' en een moedervlekje op de punt van zijn neus. Uit de op het slachtoffer uitge voerde sectie is gebleken dat de man door geweld om het leven is gekomen. Het slachtoffer is af gelopen woensdag in Hulst be graven. Omdat de identiteit van het slachtoffer nog steeds niet be kend is, schakelt de politie van avond voor de tweede keer het programma Opsporing Ver zocht in. Dit programma wordt vanavond uitgezonden op Ne derland 1 om 19.30 en 22.00 uur. Het programma wordt morgen middag herhaald. De politie heeft inmiddels ruim dertig getuigen gehoord die re gelmatig in de omgeving van de vindplaats komen. De plaats is geliefd bij wandelaars en men sen die hun hond uitlaten. De politie vraagt mensen die daar regelmatig, maar zeker na dins dag 28 oktober 12.00 uur, ge weest zijn, contact op te nemen via het nummer 0900-8844. AXEL - Bij een eenzijdig auto ongeluk in Axel zijn gisteroch tend om half acht zijn drie jon geren zwaargewond geraakt. Ze zijn per ambulance en trauma heli naar ziekenhuizen in Ter- neuzen en Gent gebracht. Het ongeval vond plaats op de Tractaatweg. Een 24-jarige au tomobiliste uit de gemeente Borsele reed in de richting van Terneuzen. Bij haar in de auto zaten een 21-jarige man uit de gemeente Kapelle en twee in woonsters van de gemeente Borsele van 21 en 23 jaar. De politie onderzoekt nog de oorzaak van het ongeval. Wel is al duidelijk de wielen van het voertuig blokkeerden, waar door de auto in een slip raakte, van de weg raakte en in de sloot belandde. Door de klap werd de 23-jarige passagier uit het voer tuig geslingerd. De bestuurster raakte lichtgewond. De andere drie liepen ernstige verwondin gen op. De man werd per ambu lance naar ziekenhuis De Honte gebracht, de 21-jarige vrouw per helikopter. De 23-jarige vrouw werd per ambulance naar een ziekenhuis in Gent ver voerd. Het voertuig raakte ge heel vernield. foto Lex de Meester Dieleman vertelt dat wanneer het kermis is op het dorp, er lie deren worden gezongen van wel dertig coupletten lang. Dat vergt enige oefening vooraf. „We doen soms wel twintig mi nuten over een lied. Onlangs schreven we hier over dat gezin waarin pa in solidariteit met de werkne mers het zakgeld van de kin deren eveneens op de nullijn had gezet. Maar in een ander gezin kwam de vader er minder makkelijk vanaf. De oudste van het kroost reageerde op de pesterige mededeling van zijn vader over 'het zakgeld op de nullijn':Dat had je ge dacht. Ik zit in mijn zakgeld- schaal nog lang niet op het maximum, dus krijg ik m'n normale periodiek er gewoon bij." Toch goed om je vader eens af te luisteren als die je moeder uitlegt wat de nullijn voor zijn salaris betekent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7