Situatie in Georgië loopt uit de hand Britten hunkeren naar ontknoping Charles-schandaal Jessica Lynch in heldenrol gedrukt Verliezende Koizumi behoudt meerderheid in parlement Japan MEGA JACKPOT Ook kritiek op boycotten van Arafat Geen gezoen in Moskou Stembusgang in Guatemala NOG 1 DAG! Iran bevriest verrijking van uranium maandag 10 november 2003 Peru grijpt tweede man Lichtend Pad Kwartet Hoflakei Blonde Rambo Dikke kinderen tikkende tijdbom Recorddrugsvangst in Turkije Schrijfster Rowling wordt barones Fatale stormloop op aalmoezen Verzet tegen toetreding Turkije EU zal Israël straffen voor weigeren gezant HnorAd Bloemendaal TEL AVTV - De Europese Unie neemt op korte termijn het be sluit de ambassadeur van Israël bij de EU te boycotten. Dit als reactie op het maar niet willen ontvangen van de EU-gezant voor het Midden-Oosten door de Israëlische regering. LIMA - Peruaanse mili tairen hebben de nummer twee van de rebellengroe pering Lichtend Pad ge arresteerd tijdens gevech ten met de groepering in het Andes-gebergte. Daarbij kwamen vier re bellen om het leven en raakte een militair ge wond, meldde de Peru aanse regering gisteren. Na de arrestatie van de leider van Lichtend Pad in 1992 bleef nog maar wei nig van de gewelddadige beweging over. Enkele honderden rebellen zitten echter nog in de Andes en in het oerwoud. De gear resteerde leider is Jaime Zuniga, alias Cirilo of Dalton, die betrokken zou zijn bij de ontvoering van 71 mensen die werkten aan de aanleg van een Ar gentijnse gasleiding in Peru. Een waarheidscom missie heeft Lichtend Pad verantwoordelijk gesteld voor de ongeveer 69.000 mensen die in de jaren tachtig en negentig in Pe ru tijdens rebellenopstan- den om het leven zijn ge komen. ANP/RTR Die verwachting is gisteren uit gesproken door de Belgische di plomaat Marc Otte, in het Ikon- radioprogramma 'De Andere Wereld'. Otte is die speciaal ge zant van de Europese Unie bij het Israëlisch-Palestijnse vre desproces. Het is niet voor het eerst dat am bassadeur Otte in de media Isra el waarschuwt voor een harde Europese reactie op de boycot die het begin oktober tegen hem heeft ingesteld, na zijn gesprek met de Palestijnse president Arafat in Ramallah. ,,De EU kan zich niet langer onthouden van een antwoord op Israëls boycotpolitiek", vertelde hij on langs het Israëlische dagblad Ha'aretz. Otte noemt de boycot in strijd met de verklaarde politieke doelstellingen van minister Shalom van Buitenlandse Za ken 'en zelfs van premier Sha ron'. Shalom zei bij zijn aantre den de vertroebelde relaties met Europa te willen verbeteren. Hij gaf destijds toe dat Israël wat dat betreft ook de hand in eigen boezem moet steken. Het huidige boycotbeleid, als onderdeel van Israëls isolatie van Arafat, heeft geleid tot woe de in Europese hoofdsteden, vertelt Otte. De Israëlische am bassadeur in Parijs is onlangs op het matje geroepen op het Franse ministerie van Buiten landse Zaken. Hij kreeg daar onder meer kritiek te horen op het Israëlische boycotbesluit. Minister Shalom is er over aan gesproken tijdens een recent be zoek aan Duitsland. En ook in Den Haag bij het ministerie van Buitenlandse Zaken is kritiek op het Israëlische boycotbeleid. Maar een 'tegenboycot' vindt het ministerie een stap te ver. „Dat Otte niet wordt ontvangen door de Israëlische regering vindt Nederland ook niet goed, maar wij zijn nog lang niet zo ver dat we denken aan een boy cot van de Israëlische ambassa deur. Otte meent bovendien voor Nederland te kunnen spre ken, maar daarvan is geen spra ke", zegt een woordvoerder. Volgens Otte vragen mensen in Europa zich af of Israël niet pro beert het kwartet (VS, VN, EU en Rusland) te neutraliseren. „De drie afgevaardigden die met Arafat hebben gesproken, worden door Israël geboycot. Misschien probeert het op die manier nog maar één bemidde laar in het Midden-Oosten over te houden, namelijk de Verenig de Staten." Het kwartet lanceerde afgelo pen zomer het 'routekaart' vredesplan. Israël boycot de speciale gezanten bij het vre desproces van EU, VN en Rus land. Het onderhoudt wel normale contacten met de am bassadeur van de EU in Tel Aviv. Daarom ligt een boycot van de Israëlische ambassadeur bij de EU in Brussel diplomatiek ge zien wat moeilijk. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - Verliefde stelletjes in de Russische hoofdstad Moskou, zouden zich vanaf 1 januari 2004 wellicht aan stren ge zedeneisen moeten gaan houden. Geen gezoen meer in openbare ruimten. De krant Stolitsjnaja Vetsjernjaja Gazeta berichtte dat op het stadhuis in Moskou plannen worden ge maakt om een zoenverbod in te stellen. De maatregel zou bedoeld zijn om de 'publieke moraal' in de losgeslagen hoofdstad weer op te krikken. Uitzonderlijk 'schaamteloze' zoeners zouden zelfs een tijdje in de gevange nis moeten slijten, zo bericht de BBC. De Russische krant ci teert een functionaris bij de afdeling onderwijs van het stad bestuur, die zegt dat 'onze kinderen de hele dag lessen in de liefde krijgen, waar zij maar kijken'. Een liberaal Russisch parlementslid, Valeria Novodvorskaja, verklaarde op het Moskouse radio dat een dergelijk verbod 'Orwelliaans' zou zijn. Novodvorskaya beloofde dat als het verhaal geen grap is, en het Moskouse stadsbestuur inder daad overweegt een zoenverbod in te stellen, zij voortaan haar tijd in openbare ruimtes zoenend zal doorbrengen. „Op het moment dat ik een aardig iemand zie die ik ken, zal ik hem direct kussen, zelfs als ik er geen zin in heb. Ik nodig alle Moskovieten uit hetzelfde te doen", aldus Novodvorskaja. ANP De Georgische president Eduard Sjevardnadze (midden) gaat zelf de straat op voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi. foto Viktor Dratsjev/AFP door Esther Gotink LONDEN - De nieuwe prinses in de Britse koninklijke familie kwam nét te laat. Was de doch ter van prins Edward zaterdag iets eerder geboren, dan had zij in chocoladeletters op de voor pagina's van de zondagskranten gestaan. En dus niet de ver meende homoseksuele escapa des van haar oom prins Charles. Nee, Charles ontkwam niet aan beschamende krantenkoppen op de voorpagina's van alle ta bloids. 'Is Charles biseksueel?', vroeg News of the World zich zonder gene af. Privésecretaris Sir Michael Peat van Charles zou deze vraag in het verleden ooit hebben voorgelegd aan de voormalig secretaris en advi seur van de kroonprins, Mark Bolland. En zo gaf deze krant een eigen draai aan het schan daal over het 'mysterieuze inci dent' rond Charles en een voor- malige bediende waarover niet mag worden gepubliceerd. Ook de Mail on Sunday, die tot bet bittere eind heeft gepro beerd rechterlijke toestemming te krijgen voor het afdrukken van het complete verhaal, pro beerde uit hoe ver ze kon gaan. Wereld exclusief: Charles en ^jn bediende, het ware ver baal kopte de krant. Daarna 'olgden zes pagina's interview net voormalig hoflakei George smith. Hij ZOu alle details van let seksschandaal kennen, naar hij kon verder niet ingaan 'P wat die details dan zijn. gina te krijgen. Zo kwam de al tijd gerespecteerde Sunday Ti mes met de opening 'William vreest voor complot dat zijn va der ruïneert'. Een nieuwe di mensie misschien aan de krampachtige pogingen van de Britse media om het volledige verhaal naar buiten te krijgen: via 'pro-Charles' verslagen komt de ontknoping van het mysterie steeds dichterbijGPD van onze redactie buitenland TBLISI - De situatie in Georgië dreigt uit de hand te lopen door de aanhoudende demon straties tegen de vermeende fraude bij de parlementsverkiezingen van 2 november. „De situatie is eigenlijk oncontroleerbaar", aldus minister Tevzadze van Defensie. Duizenden demonstranten gaan dagelijks de straat op sinds de verkiezingen, waarmee volgens hen is gefraudeerd. Ze eisen het ver trek van de 75-jarige president Sjevardnad ze. Oppositieleider Saakasjvili leidt de beto gingen. Hij eist dat zijn Nationale Bewe gingspartij tot winnaar van de verkiezingen wordt uitgeroepen. Sjevardnadze zal vol gens hem anders met geweld worden afge zet. Sjevardnadze ontmoette Saakasjvili gister avond in een poging de oplopende spannin gen in het land te bedaren. Het gesprek zou eerder op de dag plaatsvinden, maar werd uitgesteld omdat de oppositieleider de pre sident niet in diens kantoor wilde ontmoe ten. Het gesprek vond daarom in de parle mentsgebouwen plaats. Achteraf spraken de oppositieleiders van een mislukking. De kiescommissie staakte zaterdagavond het tellen van de stemmen, wegens de vele klachten over fraude. Voorzitter Devdiara- no eiste dat een rechter uitspraak doet over de vermeende fraude. Tot die tijd wil zij geen resultaten meer bekendmaken. ANP/RTR Set was voor de roddelgrage jhtten dan ook een domper op zondagsvreugde. Wekelijks 'lakken ze naar de primeurs die boulevardpers vaak tot het Wekeinde opspaart en deze ondag was de anticipatie gro- <"r ban anders. Om hun honger w°r obsceniteit te stillen moest |e het koninklijke schandaal enter tussen de regels door le en. Via losse flarden kregen ze fel een idee wat zich volgens >mith in paleiselij ke kringen t afgespeeld. En voorzich- 'g worden de eerste grappen i anceerd over 'de prins die op en houtje bijt', en 'op twee fuitjesblaast'. 'elfs be serieuze kranten had- en een invalshoek gevonden m het schandaal op de voorpa- SAN JU AN COMALAPA - Boeren staan in de rij om te stemmen. Vijf miljoen Guatemalteken konden gisteren hun stem uitbrengen in de algemene verkiezingen in het Latijns-Amerikaanse land. Naast presidentsverkiezingen werden er ook parlements- en lokale verkiezingen gehouden. Oppositiekandidaten Oscar Berger en Al- varo Colom zijn favoriet voor het presidentschap. foto Victor Ruiz Caballero/AP door Ans Bouwmans WASHINGTON - „Ik ben een overlevende, niet meer. Als ik er over denk, dan lig ik wak ker." Soldate Jessica Lynch (20) uit Palestine, West Virgi nia, werd na haar bevrijding uit een Iraaks ziekenhuis dit voorjaar een heldin. Zij stond voor Amerikaanse moed en doorzettingsvermogen in een op dat moment moeizame fase in de oorlog in Irak, maar zij werd tevens het symbool van cynische oorlogspropaganda. Zij is in een heldenrol gedrukt waarin ze zich niet op haar ge mak voelt, zegt ze zelf in het boek 'Ik ben ook een soldaat, het verhaal van Jessica Lynch' dat morgen in de VS ver schijnt. Net als zeven maanden gele den duikt het gezicht van Jes sica Lynch overal in Amerika op. Gisteren is er een tv-film over haar uitgezonden. Zij staat op de cover van opinie weekblad Time en met een groot interview en een stuk uit haar boek binnenin. Ook de New York Daily News en de Herald-Dispatch uit West Virginia hebben haar boek al ingezien en erover gepubli ceerd. Morgen zendt omroep ABC een interview met haar uit en daarna doet zij de ronde bij praatprogramma's op tv. De Jessica Lynch van nu per sonifieert de nieuwe werke lijkheid over Irak, die onge makkelijker is dan gedacht. Jessi's leven bestaat uit moei zaam revalideren en hopen dat het gevoel in haar linker voet terugkeert en haar dar men en blaas weer vanzelf gaan werken. „Ik wil gewoon weer in staat zijn te lopen", zegt ze tegen ABC. In april zijn het de openharti ge ogen op de archieffoto van de bevoorradingsklerk in le gergroen en haar verschrikte van pijn vertrokken gezicht bij de redding uit het Iraakse ziekenhuis die de aandacht trekken. Het verhaal van het doorsnee meisje van het Ame rikaanse platteland dat iets van de wereld wilde zien, min of meer per ongeluk in de frontlinie terecht kwam en zwaargewond door medemili tairen werd gered, raakt een snaar bij het Amerikaanse volk. Jessica Lynch is echter geen blonde Rambo die zich tot de laatste snik schietend verdedigt - zoals The Was hington Post en andere media berichtten - en evenmin is er sprake van een gevaarlijke bevrijdingsoperatie. Over haar vermeende helden moed zegt ze tegen ABC: „Het doet in zekere zin pijn dat mensen verhalen verzinnen die niet waar zijn. Alleen ik had kunnen zeggen, ja ik ging schietend ten onder. Maar dat ging ik niet.Ze raakt op zon dag 23 maart zwaargewond als haar legervoertuig wordt geraakt door een raketgra naat en inrijdt op een truck. Haar geweer weigert dienst. Haar omgekomen vriendin Lori Piestewa en de militairen die haar kwamen halen, zijn Jessi's helden. Net zoals de spectaculaire redding van Jessica Lynch in de maanden erna zijn glans verliest, is ook de euforie over de Amerikaanse invasie in Irak verdampt. Het boek - dat is geschreven door oud-jour- nalist van The New York Ti mes Rick Bragg - en de publi citeit eromheen komen op het moment dat het geweld in Irak en de Amerikaanse twijfels erover toenemen. De fascina tie voor de frêle blonde Jessi is echter gebleven. In het boek staat beschreven hoe ze aan het eind van de zo mer in haar rolstoel naar een kermis in de buurt gaat en binnen seconden is omringd door mensen die haar willen aanraken, gedag willen zeg gen, een foto maken of ge woon naar haar kijken. Het nieuws vorige week dat Jessi ca in juni gaat trouwen met een legersergeant die ze voor vertrek naar Irak in een Taco Bell in Texas heeft ontmoet, haalt alle kranten. GPD LONDEN - Het toenemend aantal dikke kinderen door slech te voeding en gebrek aan beweging, kan er toe leiden dat de le vensverwachting voor het eerst in een eeuw daalt. De hoogste Britse adviseur voor de Volksgezondheid waarschuwde giste ren dat de kinderen van nu waarschijnlijk minder lang zullen leven dan hun ouders. Volgens voorzitter John Krebs van de 'Foods Standards Agency', de Britse versie van het Nederlandse Voedingsbu reau, noemde het overgewicht bij kinderen 'een tikkende tijd bom'. Volgens hem zijn maatregelen dringend nodig. De Brit se supermarktketen Sainsbury's heeft al aangekondigd de hoeveelheid zout in het eten te verminderen. ANP ISTANBOEL - De Turkse politie heeft woensdag een drugs bende opgerold en 507 kilogram heroïne in beslag genomen, de grootste drugsvangst ooit in het land. Dat heeft de gouver neur van Istanboel zaterdag bekendgemaakt. Bij de actie in Istanboel en in het noordoosten van Turkije zijn dertien aanhoudingen verricht. Naast de heroïne zijn ook 139 kilogram morfine en 165 kilogram opium in beslag genomen. Turkije is het belangrijkste doorvoerland voor Aziatische drugs naar Europa. ANP/AFP LONDEN - De schrijfster van de succesvolle Harry Potter boeken, J.K. Rowling wordt waarschijnlijk voorgedragen voor een adellijke titel. Dat meldde de Britse krant The Sun day Mirror op gezag van een hoge parlementariër. Rowling zou barones worden als erkenning voor haar werk. Rol wing steunt al jaren de regeringspartij Labour en is bo vendien een vriendin van minister Gordon Brown van Finan ciën Zij begon haar schrijverscarrière in 1997 als bijstands moeder, die het eerste Potter-deel in een plaatselijke pub schreef om warm te blijven. Inmiddels heeft ze vijf van de ze ven delen gepubliceerd en is ze multimiljonair. ANP KHARTOEM - In Sudan zijn 31 mensen omgekomen en 48 ge wond geraakt toen ze in de verdrukking kwamen bij het uit delen van aalmoezen ter gelegenheid van de ramadan. De politie zei gisteren dat een grote menigte zich had verza meld in een steeg die toegang biedt tot een bedrijf in Port Su dan waarvan de rijke eigenaars gedurende de vastenmaand geld en voedsel plegen uit te delen. Toen de uitdeling begon drong de menigte naar voren en werden vijftien vrouwen, twaalf kinderen en vier mannen doodgedrukt. De regio rond de oostelijke havenstad Port Sudan is een van de armste streken van het land. Door vele jaren van droogte is de landbouw er zo goed als verdwenen. AP BERLIJN - De meeste hoge functionarissen van de Europese Unie zijn tegen toetreding van Turkije tot de EU. Dat schrijft het Duitse blad Der Spiegel in zijn editie van vandaag. Het blad baseert zich op een onderzoek van het Identity Foun dation Institute in DüsseldorfVolgens dit onderzoek is twee derde van de 33 directeuren-generaal van de Europese Com missie die zijn ondervraagd tegen de Turkse toetreding. De topambtenaren zeiden ook bezorgd te zijn dat de EU niet effi ciënt kan functioneren als de unie volgend jaar met tien nieu we leden wordt uitgebreid. ANP/AFP door Peter van Nuijsenburq TOKIO - De Japanse premier Koizumi heeft gisteren bij de parlementsverkiezingen een pijnlijke nederlaag moeten in casseren. Zijn partij behaalde in tegenstelling tot verwachtingen niet de absolute meerderheid in het 480 zetels tellende lager huis. De Liberaal Democratische Partij (LDP) behaalde 237 ze tels, tien minder dan bij de vori ge verkiezingen in 2000. Maar samen met haar twee kleine co alitiepartners houdt de LDP, die bijna vijftig jaar vrijwel on afgebroken aan de macht is, wel de meerderheid. De grote winnaar is de belang rijkste oppositiepartij, de De mocratische Partij van Japan (DPJ). De DPJ komt uit op 177 zetels, veertig meer dan vier jaar geleden. De winst van de DPJ betekent vermoedelijk een in grijpende verandering van het politieke landschap. De ooit al machtige LDP moet nu een op positiepartij naast zich dulden die de potentie lijkt te hebben de macht over te nemen. De Democraten profiteerden van de algehele onvrede van de Japanse kiezers over de malaise die de tweede economie ter we reld al dertien jaar beheerst en waarvoor de LDP geen oplos sing heeft weten te vinden. De afgelopen maanden is er sprake van enig herstel, maar kennelijk niet voldoende om Koizumi en de LDP het voordeel van de twijfel te gunnen. Koizumi was' 2,5 jaar geleden aangetreden als de hervormer die de economie weer uit het slop zou halen. Zijn hervor mingsprogramma, onder meer sanering van de overheidsfi nanciën, deregulering en priva tisering, stuitte op grote weer stand van de gevestigde orde binnen de LDP. GPD TEHERAN - Iran zal binnen en kele dagen de verrijking van uranium staken. Dat heeft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. De directeur van het Internatio nale Atoom Energie Agent schap (IAEA), El Baradei, kon digde zaterdag aan dat Iran het IAEA deze week per brief toe stemming zal geven voor onaan gekondigde inspecties van zijn nucleaire programma. Het land was ook akkoord gegaan met bevriezing van de productie van verrijkt uranium. Het akkoord was bereikt na Franse, Duitse en Britse bemiddeling. Diplomaten meldden echter hun geduld met het land te ver liezen, omdat de verrijking nog altijd doorgaat. Volgens Washington probeert Iran kernwapens te maken. ANP/RTR/AFP Advertentie DE ALLERLAATSTE LOTEN. KOOP ZE NU! TREKKING 11 NOVEMBER Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5