Cijfers confectiematen verdwijnen Voetbalrellen beheersen politieagenda Deskundige geeft aanklacht over Srebrenica weinig kans Staatsloterij eist opheffing van beslag op geldpot Kamer wijst plan van katholieke mavo in Utrecht af WBm My CNV: koppel spaarloon aan levensloop 10 november 1953 maandag 10 november 2003 Enthousiast .f$&'SIlSs v ISl&é'M Unieke zaak Eigen risico niet uit eigen zak Bladval leidt tot gladde sporen Kerstpakket mogelijk onbelast Vrouw in Weert gewurgd om drugs Minister Peijs opent snelweg A5 Hnnr Angela de Jong AMERSFOORT - De gangbare aanduiding van confectiematen heeft waarschijnlijk zijn lang ste tijd gehad. De cijferaandui ding. zoals maat 38 of 52, moe ten binnen een jaar of vijf plaatsmaken voor pictogram men op de kledinglabels. Binnen de Europese Unie wordt bard gewerkt aan het nieuwe maatsysteem. Nu houdt ieder land er zijn eigen confectiema ten op na. Een Nederlandse maat 38 is een Belgische maat 40. In Italië is het een 44 en in Engeland een 12. Niet alleen de klanten kunnen er geen touw aan vastknopen, ook detaillisten worden er gek van. Met de nieuwe pictogrammen kan een klant in één oogopslag zien of hij of zij in het kleding stuk past. Een pictogram op da meskleding geeft bijvoorbeeld precies aan voor welke borst- en heupomvang het kledingstuk geschikt is en voor welke lengte. De maataanduidingen S tot en met XXL blijven wel bestaan. Maar ook daarover worden dui delijke afspraken gemaakt, zegt Carl Berlage, voorzitter van de Europese werkgroep die zich met het nieuwe systeem bezig houdt. Nu geeft ieder bedrijf zijn eigen invulling aan die ma ten. Daardoor kan het voorko men dat je in de ene winkel met gemak een M past, terwijl van een ander merk de XL nog te klein is. Onderzoek wijst uit dat Neder landers steeds langer en dikker worden. Inmiddels heeft ruim 20 procent van de vrouwen tus sen de 30 en 44 jaar confectie maat 46 of 48. „Dat is fors meer dan halverwege de jaren tach tig", aldus Berlage, docent op het Amsterdam Fashion Insti tute. Maar hij merkt nog niet dat kledingfabrikanten daarop in spelen. GPD Politiek tegen Turks op school van onze redactie binnenland UTRECHT - Politiek Den Haag heeft zaterdag afwijzend gerea geerd op het plan van de rooms- katholieke St. Gerardus Majella Mavo in Utrecht om vanaf vol gend jaar Turks verplicht te stellen voor de eersteklassers. „Onbegrijpelijk", zei Tweede- Kamerlid Visser (VVD) voor het NOS Journaal. Lambrechts (D66) noemde het 'bizar' om in het eerste jaar vijf talen te ge ven. Directeur Ton van Vught van de Utrechtse school besloot juist Turks als vak in te voeren, nadat de regering had besloten geen subsidie meer te geven voor het onderwijs in allochtone levende talen (OALT). Een deel van geld dat eerst naar het OALT-project ging, is naar het voortgezet on derwijs gegaan. Hiermee kun nen de scholen onderwijs in Arabisch of Turks financieren. Ruim de helft van de driehon derdleerlingen op de school van Van Vught is van allochtone af komst. De voornaamste reden om Turks te geven op de Utrechtse mavo is dat de school vijftien Turkse leerlingen binnenkreeg die eerder les kregen op het Niels Stensen College en het Thorbecke Lyceum in Utrecht. Deze onderwijsinstellingen slo ten dit jaar hun deuren, mede door gebrek aan leerlingen. Dit zegt Van Vught in een interview in het blad Levende Talen Ma gazine. „De leerlingen zijn hier geko men, maar konden hier geen UTRECHT - De vakcentrale CNV wil het spaarloon betrek ken bij de discussie over een le vensloopregeling. Dat heeft CNV-voorzitter D. Terpstra za terdag gezegd. In een levensloopregeling zoals die het kabinet voor ogen staat, kunnen werknemers sparen voor vrije tijd. Zij kunnen dan hun werk afwisselen met perio den van zorg, studie of gewoon vrije tijd. Het CNV wil in een dicussie daarover ook het spaarloon be trekken. Aan het spaarloon is het kabinet nu ongeveer 600 miljoen euro kwijt, aldus Terp stra. Dat geld zou mede ge bruikt kunnen worden voor financiering van een levens loopregeling. Het betekent niet dat het CNV het spaarloon wil afschaffen, benadrukt de CNV-voorzitter. „Maar het moet niet geïsoleerd worden bekeken, maar in sa menhang met een levensloopre geling en de vut en het prepensi oen." ANP Turks volgen. Toch wilden ze er graag examen in doen." Volgens Van Vught zijn de leerlingen en thousiast over de Turkse lessen. Ook andere leerlingen vragen hem of ze Turks kunnen krijgen of Arabisch kunnen gaan vol gen. In Levende Talen zegt de directeur ook die laatste taal te willen invoeren. Turks en Arabisch zijn volwaar dige moderne vreemde talen, al dus Van Vught. Kennismaken met een andere taal betekent kennis maken met een andere cultuur. Ook is er een economi sche reden: Turkije is een toe komstig lid van de Europese Unie. Van Vught bestrijdt dat invoering van Turks de integra tie beperkt. Dat argument ge bruik je volgens hem ook niet bij Duits of Frans. Kamerlid Visser vraagt zich af waarom de school zich niet op het Nederlands oriënteert. Lambrechts hoopt dat de school te bewegen is van dit 'onzalige plan' terug te komen. Volgens J. ten Brinke van de Onderwijsin spectie heeft de Gerardus Ma jella Mavo de vrijheid dit te doen, als de school zich maar aan de wettelijke bepalingen houdt. ANP •*■-.' -T.- wêSS&mSM Politieagenten en ME'ers patrouilleren zondagochtend op de A13 van Rotterdam naar Den Haag en op de daaronder liggende secundaire weg -.WC' v,v. r V.' - A M.' i'.-V i van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het voorkomen van confrontaties tussen voet balsupporters van Ajax, Feye- noord en ADO Den Haag heeft de politie gisteren handen vol werk gekost. De politie hield grootscheepse verkeerscontro les op de snelwegen rond Rot terdam en de toegangswegen naar Volendam. In het vissers dorp en in Den Haag braken on geregeldheden uit. De politie postte op de wegen naar Den Haag en Volendam, omdat zij de afgelopen dagen aanwijzingen had gekregen, dat aanhangers van Ajax en Feye- noord uit waren op een confron tatie. Ajax was vanaf 14.30 uur op bezoek bij ADO Den Haag. Feyenoord speelde vanaf 12.45 uur uit tegen Volendam. De wedstrijd begon een kwartier later, omdat veel supporters waren opgehouden door de con troles. Op de snelwegen rond Rotter dam, waar ook Mobiele Eenheid klaarstond, verrichtte de politie enkele aanhoudingen. Politie mensen betrapten bij controles op de A13, A15 en A20 enkele voetbalsupporters op onder meer het bezit van een honkbal knuppel en messen in de auto. De politie pikte af en toe een au to uit voor controle. Als er Rot terdamse voetbalfans inzaten, dan moesten die een toegangs kaartje voor de wedstrijd van hun club kunnen tonen. Er ont stonden files. De politie Zaanstreek-Water land zette honderd mensen in om iedereen te controleren die het dorp Volendam in- en uit ging. In de nacht ervoor was het in Volendam al uit de hand gelo pen toen honderd tot 150 Ajax- supporters politiemensen met glazen, flessen en vuurwerk be kogelden. De politie sluit niet uit dat de relschoppers op zoek waren naar Feyenoord-aan- hangers. De Amsterdamse sup porters raakten slaags met een groep Volendamse jongeren. Er vielen geen gewonden. De poli tie verrichtte geen arrestaties. In Den Haag braken na de wed strijd rellen uit. Honderenvijf- tig tot 250 fans van de thuis ploeg probeerden bij de bussen van Ajax-fans te komen. In stra ten bij het stadion sneuvelden ruiten van auto's. De politie zette de ME en een waterkanon in en verrichtte ze ker tien aanhoudingen. Twee ADO-supporters raakten ge raakt. ANP MOLTËW vvl) NIET MO door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De aanklacht van de Moeders van Srebrenica te gen Nederland en de Verenigde Naties maakt juridisch waar schijnlijk weinig kans. Dit ver wacht Dick Leurdijk, deskun dige op het gebied van de Verenigde Naties en verbonden aan het wetenschappelijk insti tuut Clingendael. Hij denkt dat de rechter zich niet-ontvanke- lijk zal verklaren, omdat over verantwoordelijkheden in deze kwesties niets is vastgelegd. De Moeders eisen een miljard dollar (875 miljoen euro) van Nederland en de VN. Die zijn volgens de nabestaanden mede verantwoordelijk voor de dood van duizenden moslims uit Sre brenica in 1995. Nederlandse VN'ers hadden de opdracht de Bosnische enclave te bescher men. De Bosnische Serviërs namen de enclave echter in en vermoordden achtduizend mos limmannen. Volgens Leurdijk is de claim een 'unieke zaak die de vinger op de zere plek legt'. De kern van de vraag is volgens hem: hoe ver antwoordelijk ben je als je als internationale gemeenschap bepaalde taken op je neemt? „Het sturen van militairen naar Srebrenica is ingebed in de be sluitvorming binnen de Ver enigde Naties en later in de politieke besluitvorming in Ne derland. Er is nog nooit juri disch vastgelegd hoe die ver houdingen liggen. Het meest waarschijnlijke zal dan ook zijn dat de rechter zich niet-ontvan- kelijk verklaart." Het ministe rie van Buitenlandse Zaken stelt dat het oordeel aan de rech ter is. Het wijst verder op uitla tingen van toenmalig minister president Kok. Volgens hem is Nederland niet schuldig aan de massamoord. De schuld ligt bij de Bosnische Serviërs, stelde hij vorig jaar. Wel heeft Nederland volgens hem een speciale ver antwoordelijkheid voor de na bestaanden, omdat Nederland se VN-militairen daar de enclave moesten beschermen. De enquêtecommissie-Srebre- nica die vorig jaar de Neder landse missie in Bosnië onder zocht, heeft zich niet gericht op de juridische aansprakelijk heid, stelt D66-Kamerlid Bert Bakker die voorzitter van de commissie was. „Aansprake lijkheid is iets voor rechters, wij onderzochten de politiek." De Moeders van Srebrenica die nen de klacht tegen de VN in bij Amerikaanse rechtbanken. De klacht tegen de Nederlandse re gering wordt bij de Nederlandse rechter ingediend. Een van de advocaten van de Moeders zei zaterdag dat zijn cliënten hopen buiten de rechter om een schik king te treffen. Tot nu toe zijn in Bosnische massagraven ongeveer vijfdui zend lichamen teruggevonden van de achtduizend moslim mannen die zijn vermoord. Twaalfhonderd lijken zijn geï dentificeerd. GPD door Miranda Meqens DEN HAAG - De Staatsloterij eist vanochtend in een kort geding dat het vorige week ge legde beslag op haar bankreke ningen wordt opgeheven. De rechter moet zich uitspreken over het vrijgeven van de reke ningen van de Staatsloterij, die in totaal voor 220 miljoen euro zijn geblokkeerd. Het bedrijf European Wireless Lottery (EWL) in Hilversum heeft deur waarders beslag laten leggen op de banksaldi van de Staatslote rij omdat de EWL geld zou mis lopen wegens het afblazen van de voorgenomen sms-loterij Se vens. Een woordvoerder van de Staatsloterij zegt dat de trek king en uitkering van het prij zengeld morgen gewoon door gaat. Eigenaren van winnende loten lopen dus geen geld mis. Er is een bankgarantie van 50 mil joen euro geregeld bij huisban kier ING en als het nodig is kan daar ook tijdelijk een groot be drag worden geleend. Ook heeft het ministerie van Financiën uitkering van het prijzengeld gegarandeerd, aldus woord voerder J. Sitskoorn. Het conflict tussen European Wireless Lottery en de Staatslo terij draait om het uitstel van de sms-loterij Sevens, die in het voorjaar had moeten beginnen. Bij Sevens kunnen mensen via de mobiele telefoon aan een lo terij meedoen. EWL zou de da gelijkse uitvoering verzorgen. In augustus heeft minister Don- ner van Justitie de loterij echter verboden, omdat die tot goklust onder jongeren zou aanzetten. EWL zegt daardoor schade te lijden. Volgens EWL had de Staatsloterij haar verzekerd dat de vergunningen in orde waren. De Staatsloterij heeft bezwaar gemaakt tegen Donners beslis singen wacht op een nieuwe uit spraak. Woordvoerder Sitskoorn vindt dat het nu geblokkeerde bedrag in geen verhouding staat tot het bedrag dat EWL zou gaan ver dienen. EWL had een contract voor 6,5 jaar, dat jaarlijks vijf procent van de omzet van Se vens zou opleveren. „Dat komt neer op een fractie van het ge blokkeerde bedrag", aldus Sits koorn. „Bovendien heeft EWL enkele maanden geleden eenzij dig het contract met ons opge zegd, terwijl wij nog aan het proberen zijn de sms-loterij als nog te laten doorgaan.Bij EWL was gisteren niemand bereik baar om te reageren. GPD DEN HAAG - Het kabinet kan de burger niet verplichten het nog in te voeren eigen risico voor de kosten van de gezond heidszorg geheel uit eigen zak te betalen. „We kunnen iemand waarschijnlijk niet verbieden het eigen risico bij te verzeke ren", erkende een woordvoerder van het ministerie van Volks gezondheid dit weekeinde. Minister Hoogervorst wil vanaf 2005 voor ziekenfondsverze kerden een eigen risico invoeren van tussen de 2 0 0 en 2 5 0 euro per jaar. Met het opwerpen van deze drempel hoopt hij de vraag naar zorg wat af te remmen. Het bijverzekeren van dat eigen risico zou dat effect deels teniet kunnen doen. ANP UTRECHT - Vallende herfstbladeren hebben gisterochtend in heel Nederland vertragingen veroorzaakt op het spoor. De vertragingen in het treinverkeer varieerden van tien minuten tot een half uur. Gistermiddag waren volgens de verkeersin formatie van spoorbeheerder ProRail de problemen voorbij. De trajecten waar zich gisteren de ernstigste gevallen van gladde sporen voordeden waren Zwolle-Amersfoort, Amers- foort-Amsterdam, Amsterdam-Alkmaar-Den Helder, Den Bosch-Eindhoven-Maastricht, Utrecht-Arnhem, Leeuwar- den-Groningen, Zwolle-Emmen en Nijmegen-Venlo. Door de bladval in combinatie met vochtigheid worden de rails glad. ProRail gaat dit probleem te lijf met een stroefma- kende gel die over de rails wordt uitgereden, maar volgens het bedrijf gebeurt dat niet in het weekeinde. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Wijn van Financiën is bereid het belasten van kerstpakketten weer ongedaan te maken. Hij zei zaterdag dat 'als de Tweede Kamer wil dat de fiscale rege ling voor kerstpakketten terugkeert, dan gebeurt dat'. De drie regeringspartijen CDA, VVD en D66, lieten afgelopen week blijken er veel voor te voelen de belastingmaatregel te rug te draaien. Het belasten van het kerstpakket vindt dit jaar voor het eerst plaats. Dit jaar kan Wijn niets meer doen aan de nieuwe belasting maatregel. Maar voor volgend jaar is dat wel mogelijk. ANP WEERT - De 38-jarige vrouw uit Weert die vrijdagochtend in een woning aan de Doolhofstraat in haar woonplaats om het leven is gebracht, is vermoedelijk gewurgd. Dat heeft sectie uitgewezen. Aanleiding was een ruzie om drugs, zo heeft de politie gisteren meegedeeld. De 39-jarige verdachte uit Weert, die vrijdagavond de moord bekende, verklaarde tegen de politie dat hij en de vrouw ruzie hadden gekregen, toen hij de vrouw geen geld wilde geven om drugs te kopen. ANP CRUQUIUS - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat heeft zaterdag de snelweg A5 geopend. Deze kortste snelweg van Nederland (8 kilometer) verbindt de A9 en de A4 met elkaar van knooppunt Raasdorp tot knooppunt De Hoek. Hierdoor wordt het knooppunt Badhoevedorp ontlast. De A5 moet de doorstroming van het verkeer rond Schiphol verbeteren. Verkeer dat niet op de luchthaven hoeft te zijn, maar van Noord- naar Zuid-Holland rijdt of andersom heeft nu via de A5 een snellere verbinding. Zo'n 50.000 automobi listen zullen er dagelijks gebruik van maken. ANP foto Jasper Juinen/ANP SIAMESE TWEELING - In het Friese dorpje Molenend is een Siamese tweeling geboren. De meisjes, Folkje en Tsjiske, zijn met hun buik aan elkaar vergroeid. De vergroeiing heeft een door snede van slechts zeven centi meter. De kinderen wegen samen der tien pond. BEDELSTAF - In Egypte is de familie van ex-koning Faroek tot de bedelstaf gebracht. De revolutionaire raad heeft alle bezittingen van de koning en zijn duizend familieleden en verwanten in beslag geno men. OVERLEDEN - De Saoedi- sche koning Ibn Saoed is op 72-jarige leeftijd overleden. Ibn Saoed stichtte zijn ko ninkrijk aan het begin van de eeuw. Als bondgenoot van de Engel sen in de Eerste Wereldoorlog wlist hij zijn rijk sterk uit te boeiden. DRINKWATER - In Zierikzee en andere drooggevallen ge meenten komt weer water uit de kraan. Na de strijd tegen het 'grote zoute' water is het nu aan de medewerkers van de drinkwatermaatschappij om de bewoners aan zoet water te helpen. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 - Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand 19.45 per kwartaal: 56.60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vnjdag.€ 1.20 zaterdag: 1.70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag: ti|dens kantooruren zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meiden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot UJGQGnGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3