7 Dolen door de polder van Zaamslag Dode man Hulst is wellicht een Belg Sint Bernardusschool in Clinge in beeld als mogelijke brede school Dak eraf bij eerste avond Local Heroes Mosselkrauwers feesten jubileumjaar in GroenLinks stelt vragen over dreigende opheffing van bushaltes in dorpen Nullijn (2) Onderbezet Oost-Zeeuws-Vlaams pastoresteam kan taken niet meer bijbenen Axelaar raakt bij Hoek met auto te water zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 10 november 2003 Verschraling Drie jongeren zwaargewond bij eenzijdig ongeval Axel Ervaring Bedrijven weten goed de weg op het internet PZC J Weekendvieringen in zwaar weer Hnor Frank van Cooten HULST - Het professionele pas torale aanbod in Oost-Zeeuws- Vlaanderen staat onder druk. Minder weekendvieringen en meer gebruik van vrijwilligers zijn niet uitgesloten. Het pasto- resteam van vijf mensen (twee priesters, een diaken en twee pastoraal werksters) is onvol doende om de dertien parochies op een professionele manier te bedienen. De Interparochiële Vereniging (IPV) in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren is genoodzaakt maatregelen te nemen om het liturgisch roos ter op een verantwoorde en eer lijke wijze voor de dertien paro chies in te vullen. De vereniging acht minder weekendvieringen waarbij een priester of pasto raal werker voorgaat, niet uit gesloten. Voorzitter Myra van Loon-Koo- men van de IPV beseft de gevoe ligheid van het schrappen in weekendvieringen. „Parochia nen zijn gewend in het weekein de naar hun kerk in bijvoor beeld Terhole, Sint Jansteen of Bosehkapelle te gaan. Dat kan in de toekomst wellicht niet meer. Maar dat zijn heel gevoeli ge processen. Daarom wordt eerst in alle dertien parochies een brede discussie gehouden over de toekomst. In de algeme ne ledenvergadering worden al le wensen op een rij gezet. Een vervolgstap kan een clustering van weekendvieringen zijn, of het schrappen van vieringen. Ook moeten er wellicht meer vrijwilligers worden opgeleid. In West-Zeeuws-Vlaanderen worden uitvaarten al door vrij willigers gedaan." De verschraling van het profes sionele pastorale aanbod laat zich dus ook in Oost-Zeeuws- Vlaanderen voelen. Pater Wee- maes is onlangs 65 geworden. Hij heeft aangegeven nog even door te gaan, maar de IPV sluit niet uit dat hij het op een gege- AXEL - Bij een eenzijdig auto-ongeluk in Axel zijn gisterochtend om half acht zijn drie jongeren zwaargewond geraakt. Ze zijn per ambulance en traumaheli naar zieken huizen in Terneuzen en Gent gebracht. Het ongeval vond plaats op de Tractaatweg. Een 24-jarige automobiliste uit de gemeente Borsele reed in de richting van Terneuzen. Bij haar in de auto zaten een 21-jarige man uit de gemeente Ka- pelle en twee inwoonsters van de gemeente Borsele van 21 en 23 jaar. De politie onderzoekt nog de oorzaak van het onge val. Wel is al duidelijk de wielen van het voertuig blokkeerden, waardoor de auto in een slip raakte, van de weg raakte en in de sloot belandde. Door de klap werd de 23-jarige passagier uit het voertuig geslingerd. De bestuur ster raakte lichtgewond. De andere drie liepen ern stige verwondingen op. De man werd per ambu lance naar ziekenhuis De Honte gebracht, de 21-ja- rige vrouw per helikopter. De 23-jarige vrouw werd per ambulance naar een ziekenhuis in Gent ver voerd. Het voertuig raak te geheel vernield. ven moment wat rustiger aan gaat doen. Met uitzondering van één pastoraal werkster zijn de leden van het pastoraal team tussen de 59 en 63 jaar. Het is niet waarschijnlijk dat het team in de nabije toekomst wordt aangevuld met 'jong bloed'. Verder legt de IPV een relatief zwaar beslag op de emeriti, die in Oost-Zeeuws-Vlaanderen wonen. „Alle dertien parochies willen volwaardige en meerdere litur gische vieringen houden. Maar dat is dus eigenlijk niet meer te doen", zegt Van Loon-Koomen. „Er is immers nog zoveel meer werk voor het pastores team, zoals de diaconie, het bezoeken van ouderen en zie ken, de diverse werkgroepen, de communies en de uitvaarten die in Oost-Zeeuws-Vlaanderen alleen maar meer worden. Leden van het team rennen van een ziekenbezoek naar een uitvaart of een dienst. Daarom zijn we bezig met een brede discussie over hoe we straks verder moeten. Kunnen we straks alle dertien kerken over eind houden met diensten, of moeten we voorzichtig kijken naar andere vormen? Wellicht moeten we toe naar regionale vieringen. Willen we een vitale katholieke regio blijven, dan moet iets gebeuren. Dat staat wel vast." Prins Piwi en zijn gevolg vieren het 33-jarig jubileum van De Mosselkrauwers. door Edy de Witte PHILIPPINE - Als de voortekenen niet bedriegen, vieren De Mosselkrauwers uit Philippine in februari volgend jaar een spetterend carnaval. Afgelopen week einde werd ter gelegenheid van het 33- jarig jubileum zonder meer een knallend voorproefje genomen. De feesttent op de parkeerplaats bij de J. Hobeinstraat barstte vooral zaterdag avond haast uit zijn voegen. Daar werd tevens de leutvorst voor het komende feest der zotheid gepresenteerd. Net als vorig jaar zwaait Piwi de Eerste (Paul Wauters) de scepter over het rijk der Mosselkrauwers De negenjarige Sven Jurriëns kreeg zon dagmiddag tijdens het kinderfeest nog de cape van jeugdprins omgehangen. Met een driedaags festijn werd het begin van het jubileumjaar groots aangepakt. Vrijdagmiddag kwamen eerst de senio ren aan hun trekken. De zestig oudjes ge noten van het optreden van de Belgische zanger Eddy Baker. Vrijdagavond gin gen ruim driehonderd jongeren uit hun dak tijdens de 'mega-classic-party', waar vooral de liedjes uit de jaren 70, 80 en 90 gedraaid werden. De ruilbeurs voor carnavalskleding viel zaterdagmiddag wat tegen. Eric D'Hont van de carnavalsstichting: „Er waren maar vijf verenigingen op af gekomen. Het avondprogramma daarentegen was in een paar woorden gezegd 'te gek'. We hadden bewust gekozen voor feest en geen officieel gedoe." Bevriende carna- foto Camile Schelstraete valsvereniging uit Zeeuws-Vlaanderen en België sloten zich in de bomvolle tent in de polonaises aan. Na de opwarmer door Altijd Lazarus zweepten De Haven zangers met onder meer hun hit 's Nachts na tweeën de feestneuzen verder op. Arie Ribbens sloot het feest af. Zondagmiddag ging het er iets rustiger aan toe. De kinderen vermaakten zich met de Kids for Fun-show. Clown papa Chico goochelde er vrolijk op los en Bob de Bouwer had zijn handen vol om met de jeugd op de foto te gaan. HOEK - Een 25-jarige automo bilist uit Axel is zaterdagnacht rond één uur met zijn auto te water geraakt. Hij reed met een passagier over de de N61, komende uit de rich ting van Biervliet. Hij vergiste zich in een afslag en kwam in de berm terecht. Na een stuurcor- rectie vloog de auto over de kop en belandde in het water. De bestuurder en zijn passagier konden zelf uit het voertuig ko men en zijn voor onderzoek naar de huisartsenpost gebracht. Voor zover bekend raakten zij niet ernstig gewond. De perso nenauto verdween geheel onder water. door Rinus Verberkmoes DE BRAAKMAN - De 39e 'Nacht van Zaamslag' was voor veel deelnemers een hernieuw de kennismaking vol verrassin gen. Voor beginnende kaartle zers was het zelfs onbegonnen werk. Uren dolen door de polder kostte hen de kop en leverde een vroegtijdig afscheid op met de woorden: „Tot volgend jaar." Ooit kende 'De Nacht' ruim tweehonderd deelnemers. Deze keer kwamen 52 duo's aan de start voor een drietal proeven in de polders, met tussenstops en finish in De Braakman. De equi pe die als eerste De Nacht in werd gestuurd, was het gerouti neerde duo Eddy Heirwegh/ Alex van Doorn. Deze Antwer penaren, met hun mini uit 1974, moesten echter al vroeg afha ken. Bij een van hen werd inge broken op het moment dat ze in Zaamslag waren. Toen dat be richt kwam, besloot het tweetal meteen terug te keren naar Bel gië. Problemen waren er voor het duo moeder Lenie en zoon Ste fan Schravenmade. In de eerste proef pakte dit toch ervaren koppel te veel strafpunten. Iet wat tegenvallend voor routi niers die in hun Volvo Amazone uit 1967 onlangs nog 4800 kilo meter door de woestijn in Ma rokko denderden. De tweede proef ging hen wel goed af, de derde was opnieuw iets minder omdat ze even vast kwamen te zitten in de Zeeuwse klei. Voor de eindklassering gaf dat alle maal niet meer. Hun concurren ten in de serie 'oldtimers' waren toen al uit de wedstrijd. Zo doende bleven zij als enige kop pel over. Peter Boekhorst en navigator Johan de Reu uit Hoek en Bier vliet, hadden het in de wed strijdklasse best naar hun zin. Diverse edities zetten zij de rou te uit van De Nacht. Die erva ring kwam het tweetal nu goed van pas als deelnemer. In totaal reden ze dik tweehonderd kilo meter. Hun Opel Vectra stuur den ze rechtstreeks naar een toppositie. Met een goed gevoel eindigde ook het tweetal Bas Smaal/ Tonny Riemens. Met hun Subaru Impreza 555 reed het tweetal eveneens naar de top van het klassement. „In de eer ste proef hebben we het niet best gedaan. Daar hebben we veel punten laten liggen en onze kansen verspeeld." joorFrank van Cooten BIERVLIET - De Statenfractie *an GroenLinks maakt zich gfote zorgen over het mogelijk verdwijnen van de bushaltes in °nder meer Biervliet, IJzendijke v? Schoondijke. Statenlid 'Wiersma van GroenLinks 't hierover vragen aan Gede puteerde Staten van Zeeland. Het mogelijk schrappen van de ushaltes heeft te maken met de ^constructie van rijksweg 61. aardoor zou de busroute ver anderen. Bij een ongewijzigd nntwerptracé is het volgens Oosting van Connexxion on mogelijk alle dorpen aan te doen. Dat kost te veel reistijd, waar de streekvervoerder in de knel komt met de aansluitingen in Terneuzen en Oostburg. Con nexxion vindt dit een aanzien lijke verslechtering van de dienstverlening, en heeft daar om Rijkswaterstaat gevraagd met alternatieven te komen. Het staat nagenoeg vast dat Con nexxion bezwaar maakt als het tracé niet wordt veranderd. Wiersma van GroenLinks wil van GS weten of de berichten juist zijn dat de bushaltes in on der meer Biervliet, IJzendijke en Schoondijke door de voorge nomen reconstructie van de N61 aanzienlijk ongunstiger komen te liggen. Ook wil hij weten of GS de mening van GroenLinks deelt dat dit een onaanvaardba re verslechtering betekent van het toch al zwakke openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaanderen. Wiersma wil ook weten wat het dagelijks provinciebestuur gaat doen om deze ongewenste situa tie te voorkomen. Met de ver slechtering van het openbaar vervoer doelt het Statenlid on der meer op de overschrijding van de maximale loopafstand van een willekeurig punt naar de dichtstbijzijnde bushalte, die niet meer dan achthonderd me ter mag bedragen. door Frank van Cooten CLINGE - Er bestaan plannen om de Sint Bernardusschool in Clinge uit te breiden met een peuterspeelzaal en een buiten schoolse opvang. Als dat door gaat, is de gemeente Hulst een derde brede school rijker. De eerste brede school in de ge meente Hulst werd op 1 septem ber dit jaar geopend. Ter Doest aan de Jacintastraat in Graauw omvat alle facetten van een bre de school. Op korte termijn wordt een tweede brede school in gebruik genomen: bij basis school Moerschans zijn de voor bereidingen nagenoeg afgerond om naast basisonderwijs ook te voldoen aan peuteropvang en voor- en naschoolse opvang. Momenteel worden dus ook de mogelijkheden en onmogelijk heden bekeken om ook basis school Sint Bernardus in Clinge om te vormen tot een zogenaam de brede school. Naast een uit breiding met een extra lokaal is het de bedoeling een peuter speelzaal, waar tevens buiten schoolse opvang is voorzien, te creëren. Om deze uitbreiding aan de ba sisschool in Clinge mogelijk te maken, is de aankoop van een stuk weiland noodzakelijk. Dit weiland ligt achter het huidige schoolgebouw. Om op het wei land te kunnen bouwen, is een vrijstelling van het ter plaatse geldende bestemmingsplan no dig. Alle facetten van een eventuele omvorming van de school in Clinge tot een brede school wor den uitvoerig bestudeerd. De kosten zijn een belangrijk on derdeel. Zodra alle benodigde aspecten zijn belicht, kan het plan volgend jaar aan de ge meenteraad worden voorge legd. De raad dient daarbij gedeeltelijk extra geld beschik baar te stellen. door Robin de Wever HULST - In theater Den Dul- laert in Hulst werd afgelopen zaterdag voor de tweede maal bewezen dat er in Zeeuws- Vlaanderen grote muzikale ta lenten wonen. Het idee is een voudig: 'Jan met de pet' laat door het zingen van de gouden hits uit de seventies en eighties zien wat ze in huis hebben, en het publiek gaat uit hun dak. Ziehier de formule voor Local Heroes. En inderdaad: het dak ging eraf. Na het overweldigende succes van de eerste Local Heroes, drie jaar geleden was de vraag naar een vervolg erg groot. Wat organisator Mare Stam in 1998 bedacht om amateurs hun kunsten op professioneel niveau te laten tonen, is uitge groeid tot een megaproject. Vanavond wordt de aftrap gege ven van een reeks van vier uit verkochte voorstellingen: één in Hulst, één in Oostburg en twee in Terneuzen. Jordi Overbeeke (19) zit in het koor. Zijn moeder, Annie Over beeke, is dirigente. Zij vroeg hem vorig jaar mee te doen. „Ik was gelijk enthousiast. Het is zó mooi, om aan een groot project als dit mee te werken", vertelt hij. Samen met de negentienja rige Marlieke de Steur en een elfkoppig kinderkoor zingt hij vanavond Excerpt From A Teenage Opera. Na de pauze begint ook het publiek langzamerhand los te komen. Waar er bij de eerste nummers nog aarzelend werd meegezongen, is het feest tegen de laatste nummers op volle gang. mmm door Frank van Cooten HULST - De Zeeuwse politie houdt er rekening mee dat de dode man die op 30 oktober in Hulst gevonden werd, uit België afkomstig is. Het opsporings team is nog steeds naarstig op zoek naar de identiteit van de Dat de man wel eens een Belg zou kunnen zijn, wordt onder meer afgeleid van de onder broek die de man aanhad. Deze onderbroek wordt door de Bel gische fabrikant alleen ver spreid bij supermarchés in Bel gië en Frankrijk. Daarnaast wordt de onderbroek verkocht bij de textielketens Trafic in België en Texti en Textil 10 in Frankrijk. De man komt waarschijnlijk uit het Midden-Oosten, had zwart haar en een zwarte baard en snor, was 1,83 meter lang en had een atletisch figuur. De leeftijd wordt geschat tussen 25 en 40 jaar. Verder had de man een ta toeage op de rechteronderarm in de vorm van een hart met daarin de letters 'SA' en een moedervlekje op de punt van zijn neus. Uit de op het slachtoffer uitge voerde sectie is gebleken dat de man door geweld om het leven is gekomen. Het slachtoffer is af gelopen woensdag in Hulst be graven. Omdat de identiteit van het slachtoffer nog steeds niet be kend is, schakelt de politie van avond voor de tweede keer het programma Opsporing Ver zocht in. Dit programma wordt vanavond uitgezonden op Ne derland 1 om 19.30 en 22.00 uur. Het programma wordt morgen middag herhaald. De politie heeft inmiddels ruim dertig getuigen gehoord die re gelmatig in de omgeving van de Vindplaats komen. De plaats is geliefd bij wandelaars en men- sèn die huri hond uitlaten. De politie vraagt mensen die daar regelmatig, maar zeker na dins dag 28 oktober 12.00 uur, ge weest zijn, contact op te nemen via het nummer 0900-8844. TERNEUZEN - De bedrijven in de kanaalzone maken volop ge bruik van de 'digitale snelweg'. Die conclusie trekt het Riton (Regionaal Innovatief Trai nings- en Opleidings Netwerk) in de kanaalzone Gent/ Terneu- Het Riton verspreidde vragen lijsten over het gebruik van internet en e-mail door het be drijfsleven onder 478 onderne mingen in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Vrijwel alle ondervraagden die meewerkten, weten wat een website is. Daar staat tegenover dat bijna de helft van de bedrij ven (45%) nog geen eigen websi te heeft. In combinatie met het gegeven dat bijna 60 procent van de ondernemingen aangeeft dat klanten wel eens vragen naar de website, ligt het volgens het Riton voor de hand dat het aantal bedrijvensites zal groei en. Met betrekking tot e-mail valt op, dat de passieve beheersing (het lezen van mails) goed scoort, maar dat de actieve be heersing (archief, sorteren en beheer) veel minder scoort. Bestuurder Harm van Hoeve en navigator Barry Wilhelm bestuderen de route. foto Camile Schelstraete Onlangs schreven we hier over dat gezin waarin pa in solidariteit met de werkne mers het zakgeld van de kin deren eveneens op de nullijn had gezet. Maar in een ander gezin kwam de vader er minder makkelijk vanaf. De oudste van het kroost reageerde op de pesterige mededeling van zijn vader over 'het zakgeld op de nullijn': ,,Dat had je ge dacht. Ik zit in mijn zakgeld- schaal nog lang niet op het maximum, dus krijg ik m'n normale periodiek er gewoon bij." Toch goed om je vader eens af te luisteren als die je moeder uitlegt wat de nullijn voor zijn salaris betekent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35