7 Jonge debaters krenten in de pap Dode man Hulst is wellicht een Belg Stoer of Stom winnend liedje Uitstekend zicht op maansverduistering Nieuwe dorpstuin Oosterland resultaat van teamwork Witte van Haemstede wil geen verder geknabbel aan subsidie Nullijn (2) Stichting wil activiteiten in monumentaal godshuis uitbreiden zeeuwse almanak waarin opgenomen |B®1| de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 10 november 2003 Drie jongeren zwaargewond bij eenzijdig ongeval Axel Brandweer rukt uit voor brand in containers Brandmelders Drumband in de prijzen Sectie J Kinderconcerten in Nieuwe Kerk HnnrPiet Kleemans ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk is een kloppend hart voor orgel cultuur. kerkelijke kunst, mu ziek, poëzie en beeldende kunst en dat moet vooral zo blijven. Dat vindt de Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk. De stich tingstreeft -ar uitbreiding van het aantal evenementen in het monumentale godshuis met on der meer speciale concerten voorkinderen. AXEL - Bij een eenzijdig auto ongeluk in Axel zijn gisteroch tend om half acht drie jongeren zwaargewond geraakt. Ze zijn per ambulance en traumaheli naar ziekenhuizen in Terneuzen en Gent gebracht. Het ongeval vond plaats op de Tractaatweg. Een 24-jarige au tomobiliste uit de gemeente Borsele reed in de richting van Terneuzen. Bij haar in de auto zaten een 21-jarige man uit de gemeente Kapelle en twee in woonsters van de gemeente Borsele van 21 en 23 jaar. De politie onderzoekt nog de oorzaak van het ongeval. Wel is al duidelijk dat de wielen van het voertuig blokkeerden, waardoor de auto in een slip raakte, van de weg raakte en in de sloot belandde. Door de klap werd de 23-jarige passagier uit het voertuig geslingerd. De be stuurster raakte lichtgewond. De andere drie liepen ernstige verwondingen op. De man werd per ambulance naar ziekenhuis De Honte gebracht, de 21-j arige wouw per helikopter. De 23-ja- rige vrouw werd per ambulance naareen ziekenhuis in Gent ver voerd. Het voertuig raakte ge heel vernield. ZIERIKZEE - De eenheid Zie- rikzee van de brandweer Schouwen-Duiveland werd in de nacht van vrijdag op zater dag gealarmeerd voor een klein brandje. Op het parkeerterrein aan de Mosselboomgaard in Zierikzee stond een papiercontainer in de brand. Een voorbijganger ontdekte de brand en waarschuwde de brandweer die snel arriveerde en het brandje bluste. Zondagavond moest de eenheid van de brandweer Burgh- Haamstede uitrukken voor een soortgelijk brandje. In dit geval ging het om een brandje in een container aan de Julianastraat. De Nieuwe Kerk is gestolde ge schiedenis stelde voorzitter van de Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk M. van der Veer zaterdag tijdens de eerste dona teursbijeenkomst van de stich ting. Dat instandhouding van het neo-klassieke gevaarte geen sinecure is, beseft Van der Veer. „Monumenten zijn dure jongens en ze hebben niet bepaald de ei genschap dat ze geld opleve ren." Welke bestemming een dergelijk gebouw ook krijgt, het voor verval en uiteindelijke te loorgang te behoeden zal de ge meenschap volgens Van der Veer altijd geld kosten. „Maar we zijn ook optimistisch. Het af gelopen jaar heeft aangetoond dat de Nieuwe Kerk een levend monument is en nog volop een functie heeft bij orgelconcerten, Bachnachten, zangavonden, muziekmiddagen, lezingen, tentoonstellingen, koorrepeti- ties en gaat u maar door." Het afgelopen jaar heeft in de visie van Van der Veer bewezen dat met inzet en creativiteit de Nieuwe Kerk een inspiratie bron en katalysator kan zijn om nieuwe activiteiten op te zetten. „Activiteiten die er anders nooit waren en die vruchtbaar zijn voor onze samenleving." Van der Veer tekent daar meteen bij aan dat de inzet van vrijwilli gers hierbij onontbeerlijk is. „We moeten dit met elkaar doen. Als we met elkaar de schouders eronder zetten zijn er veel mogelijkheden. Eigenlijk zou die kerk in de zomer elke dag open moeten zijn." Als de kerk open is kunnen be zoekers in ieder geval de nieuwe presentatie over de geschiede nis van de kerk zien: een klank beeld vol foto's van interieur en exterieur en, ondersteund een ingesproken tekst. De stichting streeft niet alleen naar uitbreiding en verbreding van de activiteiten maar gaat ook proberen meer donateurs te werven. Het zijn er momenteel rond de 400 en de stichting heeft zich ten doel gesteld op te sto men naar de 500 donateurs. De nep-commissievergaderingen zijn een schot in de roos. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een beetje eng, maar vooral erg leuk vonden ze het, de jeug dige deelnemers aan de nep-commis- sievergadering. Het was één van de onderdelen van het uitgebreide pro gramma voor bezoekers van de open dag van de gemeente Schouwen-Dui veland, afgelopen zaterdag. Het evene ment trok duizend bezoekers. Geconcentreerd zit Levi Kooman (9 jaar) gebogen over het raadsvoorstel om zes ton uit te trekken voor de aan schaf van een brandweerladderwagen. „Ik hoop niet dat mama me al komt ha len, want ik vind dit veel te leuk om nu al weg te gaan", ontboezemt hij. „Leuk om te voelen hoe het is. En zo'n micro foon vind ik wel mooi." Geduldig ontrafelt Levi het ambtelijk taalgebruik. „Voor kinderen is het wel moeilijk te begrijpen. Het zou best wat beter en leuker uitgelegd kunnen wor den. Hier bijvoorbeeld staat 'toegere kend'. Ik weet niet wat dat betekent. Dat gebrek aan kennis weerhield Levi er niet van om met verve het debat aan te gaan. Hij deed mee aan alle drie nep-commis sievergaderingen en hij wist de inter- ruptieknop van de microfoon uitste kend te vinden. Opvallend groot was de animo onder de j eugd om voor één keer - en niet gehinderd door partijpolitieke beginselen - in de huid van een gemeen teraadslid te kruipen. Het leverde levendige discussies op. Met aardige vondsten zoals het voorstel om lantaarnpalen te voorzien van be wegingsmelders zodat ze niet onnodig branden. Wethouder J. van Felius amu seert zich kostelijk. „Ik heb aardig wat j ong debateertalent gehoord. En ik vind de manier van discussiëren erg verfris send." In het gemeentehuis stonden stands over brandpreventie, veilig wonen en het voorkomen van criminaliteit. Be zoekers maken gretig gebuik van de mogelijkheid om de brandweer te vra- foto Marijke Folkertsma gen naar nut en noodzaak van brand melders en veilige kerstboomverlich ting. Ook zijn de inwoners van Schouwen-Duiveland bezorgd over mogelijke bezuinigingen op de polities terkte. Van de mogelijkheid om op een gemeentelijk computerscherm een luchtfoto van het eigen huis te bekijken werd gretig gebruik gemaakt. De lucht foto's dienen, zo legt A. Van den Dries uit, om na te kunnen gaan of er ergens illegale bouwsels worden opgericht. Elke paar jaar worden nieuwe luchtfo to's gemaakt waarbij heel Schouwen- Duiveland wordt vastgelegd. Ambte naar A. van den Dries: „Een heleboel mensen wilden graag een printje van de foto, maar dat kan helaas niet. door Frank van Cooten HULST - De Zeeuwse politie houdt er rekening mee dat de dode man die op 30 oktober in Hulst gevonden werd, uit België afkomstig is. Het opsporings team is nog steeds naarstig op zoek naar de identiteit van de man. Dat de man een Belg zou kunnen z'jn, wordt onder meer afgeleid ran de onderbroek die de man aanhad. Deze onderbroek wordt door de Belgische fabri kant alleen verspreid bij super- Markten in België en Frankrijk. Daarnaast wordt de onderbroek verkocht bij de textielketens ZONNEMAIRE - De drumband jan harmonievereniging Nut Gtspanning uit Zonnemaire heeft bij het Nationaal Federa- tieve KNFM Drumaconcours een eerste prijs behaald. De drumband kwam uit in de jweede divisie sectie A. Onder eiding van W. Veerhoek werd Drumfestival Brazil gespeeld en onder leiding van H. de Vlieger e Babobap mars. De 80.28 Punten die de drumband daar- mee behaalde bleken voldoende voor de eerste prijs. Trafic in België en Texti en Tex- til 10 in Frankrijk. De man komt waarschijnlijk uit het Midden-Oosten, had zwart haar en een zwarte baard en snor, was 1,83 meter lang en had een atletisch figuur. De leeftijd wordt geschat tussen 25 en 40 jaar. Verder had de man een ta toeage op de rechteronderarm in de vorm van een hart met daarin de letters 'SA' en een moedervlekje op de punt van zijn neus. Uit de op het slachtoffer uitge voerde sectie is gebleken dat de man door geweld om het leven is gekomen. Het slachtoffer is af gelopen woensdag in Hulst be graven. Omdat de identiteit van het slachtoffer nog steeds niet be kend is, schakelt de politie van avond voor de tweede keer het programma Opsporing Ver zocht in. Dit programma wordt vanavond uitgezonden op Ne derland 1 om 19.30 en 22.00 uur. Het programma wordt morgen middag herhaald. De politie heeft inmiddels ruim dertig getuigen gehoord die re gelmatig in de omgeving van de vindplaats komen. De plaats is geliefd bij wandelaars en men sen die hun hond uitlaten. De politie vraagt mensen die daar regelmatig, maar zeker na dins dag 28 oktober 12.00 uur, ge weest zijn, contact op te nemen via het nummer 0900-8844. Bernadette Wijnhamer uit Baarland zong het liedje 'Morgen is een droom.' foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Voor een uitverkochte Mythe heeft Sinedu de Graaf uit Kats gistermiddag de Zeeuwse finale van het Kinderen voor Kinderen songfestival gewon nen. „Alles was goed, de stem, de beweging en de voordracht", liet de jury weten, die unaniem tot een oordeel was gekomen. Sinedu zong het liedje Stoer of Stom. Om te zien wie van de twaalf Zeeuwse finalisten op 14 de cember de provinciale eer gaat verdedigen, waren meer dan vijfhonderd kinderen, een aan tal met hun ouders en een enke ling met een opa, naar De Mythe gekomen. En ook een beetje voor de meezingshow, die de provinciale voorronden bege leidt. Oude Kinderen voor Kin deren-successen werden gezon gen, door een groep kinderen op het podium of door de hele zaal. Kinderen leren snel, zo bleek, want ook van de nieuwste, 24ste, cd kon het publiek num mers meezingen en de bijbeho rende bewegingen maken. Menno Bentveld presenteerde de show en de jury bestond uit de Zeeuwse winnares van vorig jaar: Ilse van Baar, de Goese muziekleraar Ludo Heesters en voorzitter Hermine Veltkamp. De uitzending van de landelijke finale is op 27 december. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duive land hoeft, als het gaat om be zuinigen, niet te rekenen op medewerking van muziekver eniging Witte van Haemstede. 'De muziek' heeft in de visie van voorzitter J. Vredenbregt van Witte van Haemstede al genoeg ingeleverd. Dat zei hij zaterdag tijdens de jaaruitvoering van de muziekvereniging. De gemeente Schouwen-Duive land zit financieel gezien in zwaar weer. Bij de presentatie onlangs van de begroting voor 2004 wond het college er geen doekjes om: het wordt kiezen of delen. Of de belastingen om hoog óf op alle fronten de buikriem aanhalen. De gemeen te heeft daarbij de hulp van de bevolking ingeroepen. Die mag zelf aangeven waar naar haar idee gesneden kan worden. Bij Vredenbregt hoeven de bestuur ders niet aan te kloppen. „Ik zou tegen het college willen zeggen, sla de muziek maar over. Wij hebben al genoeg ingeleverd." Onder het regime van de ge meente Westerschouwen was er voor Witte van Haemstede geen reden tot klagen. De muziekver eniging werd ruimhartig finan cieel gesteund. De gemeentelij ke herindeling in 1997 gooide roet in het eten. Vredenbregt: „We hebben toen een kwart in moeten leveren. Wij zijn van 100 procent naar 75 procent gegaan. Dat komt hard aan. "Muziek verenigingen zijn belangrijk, vindt Vredenbregt. „De muziek is onderdeel van het maat schappelijk leven. Wij spelen op koninginnedag, bij de Sinter klaasintocht, bij het straofeest en ga zo maar door. We proberen als Witte van Haemstede aan zoveel mogelijk dingen mee te doen. "Voorwaarde is wel dat de vereniging levensvatbaar blijft en daarom timmert 'Witte' ste vig aan de weg. Er is een grote donateursactie geweest en de vereniging doet er alles aan de jeugd te interesseren voor de muziek. Dat werpt vruchten af. „We hebben nu inclusief jeugd zo'n 25 spelende leden. Liefst zou ik er nog een stuk of tien bijheb ben, maar om dat voor elkaar te krijgen, dat zal niet makkelijk worden."Over publieke belang stelling heeft Witte van Haem stede niet te klagen. Voor een goed gevuld dorpshuis De Schutse zorgden harmonie, slagwerkgroep en leerlingenen semble voor een gevarieerd avondvullend programma. MIDDELBURG - De opblijvers werden zondagmorgen beloond. Ondanks de sombere weersvoorspellingen was de maansverduiste ring in heel het land goed te zien. De bewolking bleef uit, zodat van af half één goed te zien was hoe de maan langzaam in de schaduw van de aarde verdween. Om vier uur was de verduistering voorbij. Zo'n vijftig belangstellenden hebben de verduistering bekeken in de tuin van Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middel burg. Een maansverduistering komt ongeveer twee keer in de drie jaar voor. Bij een totale maansverduistering draait de maan in de scha duw van de aarde. Het zonlicht wordt gebroken rond de atmosfeer rond de aarde. Zo valt er toch altijd nog een beetje zonlicht op de maan. De maan is bij verduisteringen dan ook niet helemaal don ker, ze neemt een rode kleur aan. foto Willem Mieras door Piet Kleemans OOSTERLAND - Oosterland is een dorpstuin rijker. Het saaie grasveld voor dorpshuis De Oosterhof heeft plaats gemaakt voor een fraai ingerichte tuin, compleet met zitbankjes. Het resultaat van teamwork, stelt voorzitter van de dorpsraad Oosterland H. Clerx. Zaterdag werd de vernieuwde tuin in ge bruik genomen. Het initiatief voor de herinrich ting van de dorpstuin komt van de dorpsdraad. Die klopte voor financiële steun aan bij de ge meente Schouwen-Duiveland, maar die wees het subsidiever zoek af. Waarop de dorpsraad samen met de Stichting Ooster hof op zoek ging naar andere manieren om de gewenste dorp stuin toch gerealiseerd te krij gen. Uiteindelijk slaagde men erin via diverse sponsoren waaron der het fonds Vleugels Schutter, de benodigde 7000 euro bij el kaar te sprokkelen en konden de handen uit de mouwen gestoken worden. Plaatselijke bedrijven leverden materialen en de ge meente zorgde voor het straat werk. „Dat de tuin er nu zo fan tastisch bij ligt is dus het resul taat van teamwork", stelde Clerx zaterdag vast. Voorzitter W. Stouten van de Stichting Oosterhof sloot zich aan bij de lovende woorden van Clerx. ,Het was een onooglij k grasveld en nu is het een mooie tuin." Na twintig jaar is de gedenksteen die de verbondenheid van de fa milie Vleugels Schutter met Oosterland uitdrukt terug. E. E. en G. J. M. Vleugels Schutter schonken de gedenksteen in 1966 aan de toenmalige ge meente Oosterland. De steen werd verwerkt in een bankje aan het Koninginneplein, maar viel ten prooi aan vandalisme. Na een opknapbeurt prijkt de gedenksteen - waarop de naam Vleugels Schutter is uitgebeeld - nu op de muur naast de ingang van De Oosterhof. Onlangs schreven we hier over dat gezin waarin pa in solidariteit met de werkne mers het zakgeld van de kin deren eveneens op de nullijn had gezet. Maar in een ander gezin kwam de vader er minder makkelijk vanaf. De oudste van het kroost reageerde op de pesterige mededeling van zijn vader over 'het zakgeld op de nullijn': „Dat had je ge dacht. Ik zit in mijn zakgeld- schaal nog lang niet op het maximum, dus krijg ik m'n normale periodiek er gewoon bij." Toch goed om je vader eens af te luisteren als die je moeder uitlegt wat de nullijn voor zijn salaris betekent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27