Reünie verbreekt stilzwijgen slachtoffers Ramp geen geld voor Deltawateren Lekker samen drummen Visserijsector moet vangst van te kleine schol zelf beperken Minder omzet ondanks hoge aanvoer garnalen Antilliaanse dag in fourageergebieden vogels kunnen veranderen in slikken of open water maandag 10 november 2003 Museum 1953 haalt 50.000e bezoeker binnen Overleefd hJa te Schrijnend Landbouw Vrachtwagen valt van krik Zuivering Ruitentikker gepakt Inbrekers Zoutelande op televisie Inbraak in benzinestation Betrapt op rijden onder invloed J Zeestijging bedreigt schorren rinnrRinus Antonisse GOES - De waardevolle schor ren langs de Westerschelde kun nen in de toekomst bedreigd «orden door de stijging van de zeespiegel. Als er niet meer vol doende slib en fijn zand aange voerd worden en er ingrijpende baggerwerken plaats vinden - zoals voor verruiming van de vaargeul - gaat het mis. Dit blijkt uit een doctoraatstu die van de geograaf Stijn Tem merman, verbonden aan de [Universiteit van Leuven. Hij onderzocht 25 schorgebieden vanaf de monding van de Wes terschelde bij Vlissingen, tot de zoetwaterschorren in de buurt van Temse. Met de gegevens OUWERKERK - Het jaar 2003 is voor Museum Watersnood 1953 een jaar vol mijlpalen. Af gelopen week werden de cais sons en het omliggende gebied uitgeroepen tot Nationaal Mo nument watersnood 1953. Tot slot haalde het zaterdag de 50.000e bezoeker binnen. Heel even leek het erop dat de 50.000e bezoeker die dag niet meer gehaald zou worden. Tot het moment waarop J. Bakelaar uit Dirksland tegen sluitings tijd nietsvermoedend het muse um binnenstapte. Bakelaar is niet zo'n museum- ganger, bekende hij nadat voor zitter C. Geluk hem had gefeli citeerd. „Maar ik had hiernaast een feestje. Ik had gehoord dat dit museum zeer de moeite waard was. En ik heb nogal be langstelling voor techniek, van daar dat ik toch maar eens kwam kijken. Ik ben er vaak ge noeg langs gereden, maar nog nooit in geweest." Afgelopen seizoen kreeg het Watersnoodmuseum gemiddeld 250 bezoekers per dag te ver werken. maakte Temmerman een model waarmee de ontwikkeling van een schor te voorspellen is. De schorren - opgeslibde bui tendijkse gebieden - komen doorgaans alleen bij springtij, grofweg tweemaal per maand, volledig onder water te staan. Dat maakt ze tot waardevolle natuur met een bijzondere plan tengroei en ze spelen een be langrijke rol als rust- en foera- geergebied voor (trek)vogels. Nu de zeespiegel aan het stijgen is (mede door de klimaatveran dering) lopen de schorren de kans vaker te worden over stroomd. Volgens Temmerman staat de Schelde al tot een halve meter hoger dan vijftig jaar ge leden. Als schorren meer onder water komen te staan, kunnen ze op termijn veranderen in slik ken of zelfs open water. De geograaf onderzocht of de ontwikkelingen echt zo drama tisch zullen zijn. Hij stelde vast dat de door hem bestudeerde schorren de (snelle) waterstij ging van de afgelopen halve eeuw goed overleefd hebben. Naarmate het waterpeil steeg, werd er ook meer slib en fijn zand meegevoerd, waardoor de schorren hoger kwamen te lig gen. Op basis van zijn onderzoekge- gevens ontwierp Temmerman een nauwkeurig wiskundig mo del. Daarmee kan aangeduid worden hoe een schor er over een langere termijn gerekend, uit zal zien. Aan de hand van het model kan ook worden gesteld dat de Scheldeschorren - uit gaande van de huidige omstan digheden - de geschatte stijging van de zeespiegel de komende tijd kunnen overleven. Dat overleven gaat alleen goed als aan enkele voorwaarden wordt voldaan. De stijging van de zee mag niet nóg sneller gaan dan nu al het geval is. En de aan voer van slib en fijn zand moet zodanig zijn, dat de ophoging van de schorren gelijk opgaat met de verhoging van het water peil. Temmerman geeft aan dat anders voor de schorren langs de Schelde problemen kunnen ontstaan. Wanneer er in de Westerschelde ingrijpende baggerwerken wor den uitgevoerd - bijvoorbeeld voor het verdiepen van de vaar- fERNEUZEN - In buurthuis 't Schelpenhoekje aan de Ter- leuzense Dokweg wordt zon dag 30 november een Antilli- »anse dag gehouden. Deze keer staat het Antilliaanse gezelschapsspel bonkuné, een soort bingo, centraal. Belangstellenden kunnen vanaf 15.00 uur een potje bonkuné spelen. De avond is gereser- feerd voor swingende salsa en Merengue van de band Xplosi- jn. De Terneuzens Antilliaanse Vriendenclub 't Schelpenhoekje doopt in het vervolg elke maand sen Antilliaanse dag te houden. - :i I'"éih f r'-.,/. lp."! s K v - - V J. Stoutjesdijk en Th. van Mullekom (r) halen bij het Watersnoodmuseum herinneringen op aan hun reünie. door Piet Kleemans OUWERKERK - Bijna vijftig jaar lang zat het diep weggestopt, voorbestemd om nooit meer boven te komen. Het weerzien met Griendtsveen, de plaats waar ze destijds werden heengebracht om bij te komen, verbrak het stilzwij gen bij de deelnemers aan een reünie van slachtoffers van de watersnood ramp van 1953. „We hebben allemaal tranen met tuiten gehuild", blikt initia tiefnemer van de reünie Th. van Mulle kom terug. Veertien jaar was Van Mullekom toen in 1954 een aantal kinderen uit het door de watersnoodramp getroffen Zeeland naar een barakkenkamp in Van Mulle- koms toenmalige woonplaats Griendtsveen werden gebracht voor een korte vakantie. Hoe diep dat in zou grijpen in zijn persoonlijk leven besefte Van Mullekom pas later. De landelijke publiciteit naar aanleiding van de Na tionale herdenking schudde de herin neringen wakker. Herinneringen aan het groepje kinde ren in het algemeen en Jannie Stoutjes dijk in het bijzonder. „Zij is nooit uit mijn hoofd en hart weggeweest. Ik moest haar gewoon een keer terug zien." Van Mullekom slaagde erin haar terug te vinden en uit dat aanvankelijk nogal afstandelijke contact groeide het idee voor de reünie. Op weg naar de reünie kwamen de emo ties al snel los. „De meeste mensen had den elkaar heel lang niet gezien en door de herinneringen die onderweg opge haald werden kwam heel veel los. Het was één groot feest van herkenning. Maar dan wel met een lach en een traan. Er waren heel blije, maar ook heel ver drietige momenten. Niemand schaam de zich om te huilen." Schrijnende verhalen over verbijste rende gebeurtenissen kwamen naar bo ven. Zoals dat van Ieke Verboom die voor haar ogen verschillende dierbaren zag verdrinken. Van Mullekom: „Die zei op gegeven moment dat de reünie meer losmaakte dan de 49 jaar van ge sprekken met psychologen en psychia ters die eraan vooraf gingen. Wat aan- foto Marijke Folkertsma geeft hoe heilzaam deze bijeenkomst is geweest." Hoewel de reünie pas achter de rug is kijkt Van Mullekom er nu al met wee moed op terug. „Ik heb op de laatste reüniedag in een toespraak iedereen opgeroepen om, nu we elkaar allemaal weer gevonden heb ben, elkaar niet los te laten. Ik hoop dat we elkaar minstens één keer per jaar kunnen blijven zien." Van Mullekom stak samen met Marie van der Maas-Heijboer (Oosterland), Coby Goudzwaard-de Rijke (Ooster land), Corrie van der Sluis-Van der Klooster en Jannie Knulst-Stoutjes- dijk zeven maanden voorbereiding in de reünie. „Maar dat het zoveel los zou maken hadden we niet verwacht. joor Harmen van der Werf BOES - Voor het herstel van de Mtawateren is zeker tot 2010 jeen geld beschikbaar. Staats ecretaris Schultz van Haegen ran Verkeer en Waterstaat heeft ïnancieel de handen meer dan 'ol aan verhoging van de veilig- •eid langs de grote rivieren. Het erste grote natuurherstelpro- ®d in de Delta, het gedeeltelijk •penstellen van de Haringvliet- Juizen, ligt politiek ook stevig •nder vuur. •chultz van Haegen onderkent 'e dat er problemen zijn in het 'tagebied. Zij noemt met na- Be het Volkerak-Zoommeer 'aar blauwalgen de laatste ja- jen toeslaan in de zomer, waar- or vijfduizend vogels vorig aar de dood vonden. Zij laat Biter in het midden of zij in Baat is een oplossing voor het kerak-Zoommeer finan- aeren. 'nor het gedeeltelijk openstel- en van de Haringvlietsluizen, 'aardoor de oude verbinding Bssen Haringvliet en Noordzee 'ordt hersteld, is al wel geld be- baar: 35 miljoen euro. aar dat is te weinig. Zeker 30 rjoen euro extra is nodig. On russen 's de politieke weer- nu °ok toegenomen. 'enge week diende WD-Ka- ipt een motie in om e Plan te 'heroverwegen', met de bedoeling het project van ta fel te krijgen. De motie kan op een meerderheid rekenen van WD, CDA en LPF. Schultz van Haegen lijkt er niet gelukkig mee. „Ik kan er niet alleen over beslissen"laat zij weten.,Ik zal overleg moeten voeren met het Ministerie van Landbouw en de regionale partners." De drie provincies die een jaar geleden een toekomstvisie op de Deltawateren presenteerden, willen vasthouden aan het Ha- ringvliet-project. Ook Zuid- Holland blijft voor, ondanks dat Zuid-Hollandse waterschap pen hebben aangegeven het Ha ringvliet als zoetwaterreservoir niet te kunnen missen. Het ge deeltelijk openstellen van de Haringvlietsluizen voor zout zeewater is volgens hen een gro te bedreiging. Zeeuws provinciebestuurder T. Kramer, voorzitter van het Del ta-overleg tussen Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Bra bant, wenst zich niet uit het veld te laten slaan. Hij onderkent dat staatssecretaris Schultz van Haegen financieel niet gemak kelijk zit. „Ik ben niet jaloers op haar." Dat er iets aan de Deltawateren moet gebeuren, staat naar zijn mening echter vast. „Anders zou de Europese Unie zich wei eens met de waterkwaliteitsbe- heersing in het Volkerak- Zoommeer kunnen gaan be moeien. Krijg je hetzelfde als met de natuurcompensatie langs de Westerschelde, die Brussel onvoldoende vindt." De veiligheidsproblemen in het grote rivierengebied kunnen, aldus Kramer, niet worden los gezien van de problemen in de Delta wateren.,Het water uit de grote rivieren komt tenslotte op den duur bij ons terecht." Het herstel van een open verbin ding tussen Grevelingenmeer en Noordzee, waardoor het getij op het meer terugkeert, kan bij voorbeeld bij de afvoer van het rivierwater helpen. Hetzelfde geldt voor het herstel van een zoet-zout verbinding met de Oosterschelde, waar het afkal ven van zandplaten het grootste vraagstuk is. Kramer realiseert zich dat met name de landbouw tegen het herstel van oude zoet-zout ver bindingen is gekant, langs het zoete Haringvliet en het zoete Volkerak-Zoommeer. In het ka der van de toekomstvisie Delta wateren wordt onderzocht hoe de zoetwatervoorziening be houden kan blijven. Hij hoopt dat de landbouw oren zal hebben naar die studie. „Maar helaas is het vaak zo dat tegenstanders zich wel laten ho ren en voorstanders, bijvoor beeld vissers, buiten beeld blij ven." Sil van Liere uit Kruiningen houdt de dirigent goed in de gaten. door Mieke van derJaqt HANSWEERT - De jeugdslagwerkdag bij mu ziekvereniging De Scheldegalm in Hansweert is voor de tweede maal een doorslaand succes ge worden. Twintig jongeren uit heel Zeeland, bijna allemaal met een compleet drumstel achterin de auto, waren naar Kaj Munk in Hansweert geko men om meer te leren over slagwerk. Leden wer ven doet De Scheldegalm met het evenement nau welijks. Maar zieltjes winnen voor het drumstel des te meer. Om mee te doen met de slagwerkdag hoef je niet te kunnen drummen. Een gedeelte van de deelne- geul - dan is het zeer aanneme lijk dat het waterpeil flink om hoog gaat. Er kan dan meer water de zeearm in (en uit). Door maatregelen, zoals water zuivering op de zijrivieren van de Schelde, is het mogelijk dat er minder slib stroomafwaarts arriveert. De sehorrengebieden zouden niet langer de gelegen heid hebben om zich geleidelijk aan te passen en zouden dus als het ware verdrinken, aldus Temmerman, die zijn docto raatstudie vandaag presenteert. foto Willem Mieras KOEWACHT - Bij een bedrijfsongeval in Koewacht is zater dag rond 14.00 uur een 17-jarige jongen uit de gemeente Ter- neuzen gewond geraakt. De zoon van de eigenaar was bezig met werkzaamheden onder een vrachtwagen. Een stuk hout, waar de krik van de vrachtwagen op stond, kon het gewicht van de wagen niet dragen en spleet doormiddenHierdoor viel het voertuig van de krik waarbij de vrachtwagen op de enkel van de jongen terecht kwam. Hij werd met een zwaar bescha digde enkel overgebracht naar het ziekenhuis. ZIERIKZEE - Op de Weg naar De Val heeft de politie zater dagavond een 24-jarige man uit de gemeente Schouwen-Dui- veland aangehouden. De man had vanuit zijn auto al rijdend twee ramen van een horecabedrijf aan de Driekoningenlaan vernield. Later bleek dat dezelfde man bij zes panden aan achtereenvolgens Sint Antoniesdam, Rodedorp, Korte No- belstraat en Lange Nobelstraat ruiten had vernield. ZOUTELANDE - Het televisieprogramma Opsporing Ver zocht besteedt vanavond aandacht aan een inbraak die op 11 juni van dit jaar heeft plaatsgevonden in Zoutelande. Bij de inbraak in een vakantiewoning werd toen een bankpas gesto len. Later diezelfde avond probeerden twee mannen om met de pas te pinnen bij de geldautomaat van de Rabobank in het dorp. In de uitzending zijn vanavond beelden te zien die gemaakt zijn bij de pinautomaat. Het programma wordt uitgezonden op Nederland 1 om 19.30 en om 22.00 uur. Dinsdagmiddag wordt het programma herhaald. MIDDELBURG Bij een inbraak in een tankstation aan de Schroeweg in Middelburg is voor duizenden euro 's aan goede ren gestolen. De inbraak vond plaats in de nacht van zaterdag op zondag, even na drie uur. De inbrekers hebben sigaretten, dvd's, telefoonkaarten en geld meegenomen. TERNEUZEN - In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie in Zeeland diverse alcoholcontroles. In Sas van Gent werden op de Westkade en het Bolwerk drie automobilisten betrapt op rijden onder invloed. Twee bestuurders kregen een rijverbod van drie en vier uur. Een automobilist had bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Hij kreeg een dagvaarding en moest zijn rijbewijs inleveren. In Terneuzen werden op de Scheldeboulevard, de Churchill- laan, de Axelsestraat en de Schuttershofweg zes automobilis ten betrapt op rijden onder invloed. De overtredingen vari eerden van iets te veel tot 2,5 keer de toegestane hoeveelheid. De bestuurders kregen een rijverbod van één tot vijf uur. In Sint Jansteen werd op de Verrekijker ook een bestuurder betrapt op rijden onder invloed. Hij had anderhalf keer te veel gedronken en moest zijn auto drie uur laten staan. Op de Kin derdijk in Axel was het ook raak. Een automobilist had even eens anderhalf keer te veel op en kreeg ook een rijverbod. In de Oranje Nassaustraat in zijn woonplaats kreeg een 26-jarige automobilist uit Arnemuiden zondagochtend een rijverbod van vier uur. Hij had tweemaal de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken maar was ook nog eens vergeten om zijn autolichten aan te doen. door Harmen van der Werf RIJSWIJK - De Nederlandse visserijsector moet initiatieven nemen om de vangst van te klei ne, ondermaatse schol terug te dringen. Volgens directeur G. van Balsfoort van het Product schap Vis in Rijswijk is dat noodzakelijk om te voorkomen dat het scholquotum voor vol gend jaar drastisch wordt ver laagd. Visserij biologen bepleitten eind oktober een scherpe daling van het scholquotum. Volgens hen staat de scholstand er in de Noordzee veel slechter voor dan vorig jaar nog werd veronder steld. Dit zou te wijten zijn aan een overschatting van de hoe veelheid volwassen schol sinds 1996, aan een lagere groeisnel- heid van jonge schol én grotere vangsten van ondermaatse schol. Onder vissers is de boodschap van de visserijbiologen ingesla gen als een bom. Van Balsfoort realiseert zich dat vissers daar om weinig zullen voelen voor het opstellen van eigen maatre gelen om de vangst van te kleine schol te beperken. Hij ziet ech ter geen andere mogelijkheid om de Europese visserijminis ters, die half december over de visquota beslissen, gunstig te kunnen stemmen. Actie is niet alleen noodzakelijk om te voorkomen dat het scholquotum drastisch wordt verlaagd. Een verlaging van het scholquotum zal ook gevolgen hebben voor het tongquotum, ook al staat de tong er veel beter voor. Schol en tong, de belang rijkste vissoorten voor de Ne derlandse vissers, worden vaak samen gevangen. Visserij biologen stelden ook een vangstverbod voor kabeljauw voor. Uit besprekingen in Brus sel heeft Van Balsfoort de in druk overgehouden dat de Eu ropese Commissie daar weinig voor voelt, laat hij in het vak blad Visserijnieuws weten. De volwassen kabeljauwstand is nog veel te klein, maar is sinds vorig jaar wel gegroeid. En een Europees herstelplan voor de kabeljauw is nog maar sinds be gin dit jaar van kracht. Het her stelplan moet zich nog waarma ken. Kabeljauw is voor de Neder landse visserij niet zo belang rijk. Schotland en Denemarken hebben een veel groter aandeel in de kabeljauwvisserij. mers kon dat ook niet. De kinderen werden inge deeld in twee groepen: beginners en gevorderden. Ook bij de beginners waren kinderen met een compleet drumstel. Ze trommelen daar graag op maar weten niet precies hoe het moet. De slag werkdag bracht daar flink wat verandering in. Voor de gevorderen viel er ook veel te leren. Oefe nen op het drumstel doen de meesten in hun eentje en naar elkaar luisteren bleek dan ook het moei lijkst. De groepen studeerden een gezamenlijk stuk in, waarin ieder om de beurt een solo mocht drummen. Het kwam neer op kijken naar de diri gent en luisteren naar de buurman. Zo kwam er toch een heel aardig drumconcert tot stand, waar bij iedereen versteld stond van zijn eigen kunnen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De garnalen visserij heeft dit jaar tot eind september veel meer garnalen aangevoerd, maar minder om zet gedraaid. De Nederlandse Vissersbond meldt dit. Het maken van aanvoerafspra- ken in de garnalensector is sinds begin dit jaar verboden. De Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa) legde handel en vis serij een miljoenenboete op, omdat de prijzen kunstmatig hoog gehouden zouden worden. Garnalenvissers zijn sindsdien gaan vissen wat ze konden vis sen, met als resultaat: meer wer ken voor minder geld. De garnalenaanvoer steeg van 4,67 miljoen kilo in de periode 1 januari 30 september 2002 naar 6,05 miljoen kilo in dezelfde pe riode dit jaar. De gemiddelde prijs zakte echter van 3,69 naar 2,56 euro per kilo. De garnalen visserij zag al met al de totale verdiensten dalen, ondanks de hogere aanvoer, van 17,2 mil joen euro in de eerste negen maanden van 2002 naar 15,5 miljoen euro tot eind september dit jaar. Of de consumenten hier iets van hebben gemerkt, is on duidelijk. Tegen de NMa-boete heeft het bedrijfsleven nog een procedure lopen. De Europese Unie is in middels in principe bereid een internationale producentenor ganisatie van Nederlandse, Duitse en Deense garnalenvis sers toe te staan, zodat zij op nieuw de visserij kunnen regu leren én op die manier ook de visserij druk kunnen verminde ren. De garnalenhandel die eerder veel invloed had op de aanvoer, moet daar buiten blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25