Amerikanen bombarderen Irak /{VAANBIEDING Massale ruzie tussen supporters in Hoek Apothekers vinden kleinere doosjes paracetamol onzin VAN DE WEEK Als veiligheidsfunctionaris vermomde terroristen vernietigen wooncomplex Jessica Lynch heldin tegen haar wil Trein ramt auto op overgang Geen geld Deltawateren Voshart neemt afscheid met titel Erwin 'Simpelaar gaat bobben VVD en D66 vinden satires over koningshuis geen probleem mm m m Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Veel wolken 246e jaargang no. 268 maandag 10 november 2003 los nummer 1,20 Al Qaeda nenleving." Beemster kaas j» zacht jong F*1 Bij uw Golff supermarkt! Auto Vermeuten Pearyweg 6 Goes t: 0113 56 18 12 Vrij veel bewolking, maar wel vrijwel droog. Zwakke tot matige oostelijke wind. Maxima tot circa 13 graden. Dodental aanslag Riyad loopt op van onze redactie buitenland RIYAD - Door een ver woestende zelfmoordaan slag zaterdagavond in de Saoedische hoofdstad Riyad zijn zeker zeventien doden gevallen, onder wie vijf kinderen. Zeker 122 mensen raakte gewond. Het dodental kan oplopen, want de zoektocht naar slachtoffers onder de puinhopen van de op geblazen huizen gaat nog steeds door. Dit maakten de autoritei ten gisteravond bekend. Daarnaast viel gisteren een 21- jarige Saoedi dood, terwijl hij vanaf een brug de plek des on- heils bekeek. Duizenden ramp toeristen trokken gisteren naar N1EUWERBRUG - Een stop trein tussen Leiden en Utrecht beeft gisteravond op een bevei ligde overweg bij Nieuwerbrug (Zuid-Holland) een auto aange reden, aldus ProRail verkeers informatie. Volgens de politie is er een dode gevallen. Door het ongeval reden er tus sen Woerden en Alphen aan den Eijn geen treinen. De honderd reizigers werden later per bus naar hun bestemming vervoerd. Onder de reizigers en het perso neel vielen geen slachtoffers. De trein raakte zwaar bescha digd. ANP de plaats van de explosie, waar door files ontstonden die de red dingswerkers hinderden. De politie probeerde de belangstel lenden weg te sturen. Onder de doden zijn zeven Liba- nezen, vier Egyptenaren, een Saoedi, een Sudanees en vier mensen van wie de nationaliteit nog niet vaststaat. Volgens het staatspersbureau SPA raakten 122 mensen ge wond, onder wie 36 kinderen en tientallen vrouwen. Vijfentwin tig van hen lagen gisteravond nog in ziekenhuizen. Onder de gewonden zijn zeker tien wes terlingen, voornamelijk Ameri kanen en Canadezen. De groot ste groep gewonden, 53, komt uit Libanon. De meeste bewo ners van het wooncomplex met 206 huizen waren Libanezen. Een Egyptisch gezin van vier (vader, moeder en twee kinde ren) overleefde de klap niet. Reddingswerkers hebben hun stoffelijke overschotten onder de puinhopen van hun huis van daan gehaald. De zelfmoordcommando's die zaterdagavond laat de aanslag pleegden, hadden zich ver momd als functionarissen van de veiligheidsdiensten. Dat zei den een bron binnen de Saoedi sche veiligheidsdienst en wes terse diplomaten gisteren. Het zou gaan om minimaal twee aanvallers. Een bron bij de Saoedische vei ligheidsdienst sprak van een aanslag 'in de stijl van Al Qae da'. De manier waarop die is ge pleegd zou gelijk zijn aan de methode die is gebruikt bij de aanslagen van 12 mei. Toen kwamen meer dan dertig men sen om door explosies in een aantal gebouwen. De aanslag gebeurde vlakbij de diplomatenwijk in Riyad. Het opgeblazen gebouw bevindt zich vlak bij huizen die aan de Saoedische koninklijke familie toebehoren. Geen van deze hui zen zou zijn geraakt. De Amerikaanse autoriteiten hadden vrijdag al gewaar schuwd dat er aanwijzingen waren dat 'terroristen op het punt zouden staan aanslagen te plegen in het koninkrijk'. De Verenigde Staten hielden daarom zaterdag de deuren van hun ambassade en consulaten in Saoedi-Arabië gesloten. Was hington en Londen hebben hun burgers in Saoedi-Arabië al ge waarschuwd voor mogelijke terreurdaden tijdens de islami tische vastenmaand ramadan. ANP/AFP/RTR/DPA Zij is in een heldenrol ge drukt waarin ze zich niet op haar gemak voelt, zegt soldate Jessica Lynch. Het doorsnee meisje van het Amerikaanse platteland dat in de frontlinie in Irak terecht kwam en zwaar gewond door medemili tairen werd gered, presen teert morgen haar boek over haar rol in de oorlog in Irak. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft geen geld voor het herstel van Deltawateren. Staatssecretaris Schultz van Haegen onderkent dat er problemen zijn zoals het Volkerak- Zoommeer. Toch gaat het geld voorlopig alleen naar het verhogen van de veiligheid van de dijken langs de grote rivieren. Dennis Voshart uit Zierik- zee heeft gisteren in de fi nale van het WK korfbal, zijn 46e interland, af scheid genomen van het internationale korfbal. In de 52ste minuut van de wedstrijd tegen België (22-9) kreeg hij, toen de coach hem een publieks- wissel gaf, een ovatie van een volgepakt Ahoy'. Erwin Simpelaar zegt het kogelstoten voorlopig vaarwel. De Goese atleet (25) verruilt de metalen kogels voor een razend snelle bobslee. Simpelaar gaat met de bekende Ne derlandse bobber Arend Glas een gooi doen naar de Olympische Spelen van 2006 in Turijn. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 doorLianne Sleutjes DEN HAAG - De regeringspar tijen VVD en D66 begrijpen niet dat het kabinet zich druk maakt over satirische televisiepro gramma's die het koningshuis op de korrel nemen. Er zijn in dit land grotere problemen om aan te pakken, zegt zowel VVD- fractieleider Van Aartsen als D66-voorman Dittrich. Het CDA geeft de partijgenoten premier Balkenende en minister Donner van Justitie echter groot gelijk. „Media en pro grammamakers dienen iets meer respect te tonen voor het koningshuis", stelt CDA-Ka merlid Spies. Daaraan heeft het de afgelopen maanden volgens daar ontbroken. Zij vindt dat Balkenende en Donner er te recht op hebben gewezen dat het functioneren van het ko ningschap aangetast dreigt te worden door platvloerse satire. D66-fractieleider Dittrich vraagt zich echter af of Balke nende zich niet met gewichtiger zaken moet bezig houden. VVD- fractieleider Van Aartsen heeft absoluut geen behoefte' aan een maatschappelijk debat over de kwestie, zoals Balkenende heeft geopperd. „Integratie en veiligheid zijn veel belangrijke re problemen", aldus Van Aartsen. Volgens Spies passen de uitlatingen van de twee CDA'ers juist goed in de discus- 'le°ver normen en waarden, h navolging van wat Balkenen de vrijdag had gedaan, hief ook Donner gisteren de vinger tegen Programmakers die 'platvoerse 'rappen' maken over het ko ningshuis. Volgens Donner drei- pn de massaliteit en de ge- 'taagheid van de satires het functioneren van het koning- >chap aan te tasten. „Een schop ran goed zijn. Maar blijf je ioorschoppen, dan maak je iets rapot", aldus Donner. „Het ko- ungshuis en het koningschap :'jn belangrijk, die moeten een nndende factor zijn in de sa- ■fok voor serieuze media geldt olgens Donner dat ze volop needoen aan hypes als het gaat !m °e Oranjes, zoals in de kwes- le rond Mabel Wisse Smit. De 'wiehtgeving leek volgens hem '°ms meer op een lynchpartij an op evenwichtige nieuws- 'oorziening. GPD pagina 2: Jack Spijkerman laakt oproep kabinet Vernietigde auto's bij het volledig verwoeste huizencomplex in Riyad. foto John Moore/AP van onze redactie buitenland TIKRIT- Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen hebben zaterdag zware bommen afge worpen rond Tikrit, de geboor teplaats van de Iraakse oud dictator Saddam Hoessein en een bolwerk van verzet tegen de Amerikaanse bezetting. Het was de eerste keer dat de Ameri kanen overgingen tot bombar dementen met gevechtsvlieg tuigen, sinds president Bush op 1 mei het officiële einde van de grote gevechtshandelingen af kondigde. „Als nodig, dan zullen we nog meer sterkte tonen", aldus een militaire woordvoerster over de Operation Ivy Cyclone (Opera tie Klimop Wervelstorm), die een aantal dagen zal duren. Het aantal Amerikaanse doden door geweld na 1 mei is inmid dels de 150 gepasseerd. Gisteren kwam in Bagdad een Ameri kaanse militair om het leven toen een explosief aan de kant van de weg afging, terwijl een Amerikaans konvooi langsreed. In Fallujah, in het noorden van Irak, kwamen zaterdag twee Amerikanen om toen zij op een explosief reden. Bij Fallujah gooide gisteren een Amerikaanse straaljager een zware bom op een groep ver dachten van een aanval op een Amerikaans konvooi. Uit het Amerikaanse communiqué blijkt niet dat eerder is gepro beerd de verdachten aan te hou den. Ook is onduidelijk hoe de Amerikanen het onderscheid hebben gemaakt tussen militai re en burgerdoelen, zoals het in ternationale humanitaire oor logsrecht voorschrijft. De door de VS geleide bezet tingsmacht in Irak heeft tot dus ver 263 massagraven ontdekt met lijken van mensen die gedu rende het regime van Saddam zijn geëxecuteerd, aldus het Amerikaans-Britse interim-be stuur in Bagdad zaterdag. Bij zeker veertig graven is tot dus ver komen vast te staan dat de slachtoffers systematisch zijn vermoord. Naar verwachting beginnen fo rensische deskundigen in janu- Advertentie ari met de identificatie van de lijken, waarna ze herbegraven kunnen worden. De schattingen van het totale aantal mensen dat onder het re gime van Saddam is omgeko men sinds deze in 1979 aan de macht kwam, lopen van 300.000 tot 1,3 miljoen. De Amerikaanse troepen in hebben hun speurtocht naar verzetsstrijders het afgelopen etmaal opgevoerd en meer dan 140 verdachten aangehouden. Dit liet een legerwoordvoerder gisteren weten. De troepen heb ben ook op diverse plaatsen tal van wapens in beslag genomen, waaronder tientallen antitank- raketten. In het noorden van Irak hebben de Amerikanen de stamleider sjeik Ali Hoessein al Jawal op gepakt, zo liet diens broer giste ren weten. De sjeik wordt ervan verdacht bescherming te heb ben geboden aan de nummer twee van de door de Amerika nen opgestelde lijst van meest- gezochte Irakezen, Izzat Ibra him al Duri. De broer ontkent dat de sjeik er iets mee te maken heeft. ANP/AFP/RTR foto Camile Schelstraete Supporters van Hoek en Scheveningen vliegen elkaar in de haren. door Frits Bakker HOEK - De voetbalwedstrijd tussen Hoek en Scheveningen ontaardde zaterdag in een massale ruzie tussen supporters van de twee clubs. Voor de kleedkamer en op het veld gingen verhitte toe schouwers na afloop op de vuist. Over en weer werden harde klappen uitgedeeld. Het duel in de hoofdklasse van het zaterdagvoet bal, dat met een gelijkspel werd afgesloten (0-0), ontspoorde in de laatste minuten na een handge meen tussen Scheveningen-keeper Maurice Langstraat en Hoek-spits Leon van den Ouden. Na het laatste fluitsignaal van de 19-jarige scheidsrechter Danny Makkelie uit Dordrecht werd het veld overspoeld door supporters. Tot in de kleedkamer van de spelers en de scheids rechter gingen de vechtende partijen elkaar te lijf. Ver na afloop, toen de Scheveningse supporters waren vertrokken, keerde de rust pas terug. Scheidsrechter Makkelie zal de KNVB (voetbal bond) rapporteren over de incidenten. pagina 3: voetbalrellen beheersen politieagenda pagina 15: wedstrijd eindigt in chaos door Angela de Jong DEN HAAG - Het pleidooi voor kleinere doosjes paracetamol is onzin. „Het is een illusie dat mensen zich daardoor van zelf moord laten weerhouden", zegt M. Favié, voorzitter van apothe kersorganisatie KNMP. Het Nationaal Vergiftigingen Informatie Centrum (NVIC) pleit in zijn jaarverslag voor kleinere pakjes met de populai re pijnstiller en koortsonder drukker paracetamol, die ook schuilgaat onder een aantal merknamen als Finimal en Pa- nadol. Kleinere verpakkingseenheden zouden het aantal impulsieve zelfmoordpogingen omlaag brengen. Het centrum kreeg vo rig jaar 870 meldingen binnen van vergiftigingen door para cetamol. Officiële sterftecijfers zijn er niet. Paracetamol is zon der recept verkrijgbaar. Bij im pulsieve zelfmoordpogingen wordt vaak het aantal tabletten dat in huis is in één keer ingeno men. „Voor zover ik weet heeft Ne derland al kleine verpakkingen paracetamol", zegt Favié. Hij ziet meer heil in goede voorlich ting rond paracetamol. Volgens Favié letten apothekers nu ook al goed op. „Als iemand om vier pakjes paracetamol vraagt, wordt er een praatje aangeknoopt." Maar, voegt hij er onmiddellijk aan toej e kunt zo veel middelen kopen die te gebruiken zijn voor zelfmoord. „Een liter jenever bijvoorbeeld. Of een fles bleek- water. Dan moeten die voortaan ook in kleinere verpakkingen komen." GPD Advertentie mms. ütwti*99'1 KRANT VOOR naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 7116 555530 ma di wo do vr za noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: o per maand met automatische incasso 19,45). o per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1