Vreeman treedt af als estuurslid NOCNSF Vitesse kan thuis niet winnen Bettine Vriesekoop gebruikte doping Oranje kent even geen mededogen Helmond Sport en Den Bosch gaan onderuit 19 Directeur Krajicek haalt Wimbledon-winnaar naar indoortoernooi zaterdag 8 november 2003 Mihajlovic acht duels geschorst Galasek verlengt contract bij Ajax Knieblessure Ono valt mee Chambers voorlopig geschorst Jaspers uitgeschakeld op WK Mia Audina in halve finales Tafeltennisster onthult gebruik stimulerend middel in biografie Schotse selectie bekendgemaakt Federer komt naar Rotterdam Hnor Leo van de Ruit BLEISWIJK - Geen Ameri kaanse toppers, wel Wimble- don-kampioen Roger Federer. pit was het tennisnieuws dat gichard Krajicek gisteren in Bleiswijk verkondigde bij zijn eerste openbare optreden als di recteur van het Rotterdamse in doortoernooi. De 21-jarige Zwitser was dit jaar een van de beste tennissers ter wereld. Hij won naast Wimbledon nog vijf 'toernooien. Krajicek, werkzaam in zijn euwe baan sinds 1 oktober, aakte in het racketcentrum in leiswijk nog vier namen be- end van zekere deelnemers aan het ABN AMRO World Tennis burnament dat van 16 tot 22 ebruari 2004 voor de 31e keer Sportpaleis Ahoy' wordt ge- ouden. Paradorn Srichaphan hailand), Mark Philippoussis (Australië) en de Nederlanders jSjeng Schalken en Raemon Sluiter zijn ook van de partij Op 7 december geeft Krajicek nog een paar namen prijs. Ame rikaanse topspelers zullen daar niet bij zijn. „Andy Roddick heeft een contract met Memphis dat tegelijk met Rotterdam wordt gehouden en Andre Agas si is mede-eigenaar van San Jo se dat een week eerder is. Hij is in februari absoluut niet te be wegen naar Europa te komen." Srichaphan (elfde op de wereld ranglijst) en Philippoussis (ver liezend Wimbledon-finalist) zullen voor het eerst in Rotter dam spelen. Krajicek noemde de Thai een spectaculaire speler. „De komst van Philippoussis zal vooral de vrouwen interesse ren", zei Krajicek, „en mis schien ook wel enkele mannen. Of Martin Verkerk in februari in Rotterdam meedoet, is onzeker. Krajicek hield zich op de vlakte. „Op 7 december komen we met meer nieuws." De oud-Wimbledon-kampioen stond als beginnend toernooidi recteur wel een beetje te schut teren. Als grappenmaker viel hij door Peter van Leeuwen 1 PAPENDAL - Ruud Vreeman heeft besloten zijn functie als j bestuurslid van NOCNSF neer i te leggen. Dat heeft hij het be stuur van de sportkoepel giste ren meegedeeld. Vreeman ver loor onlangs verrassend de strijd om het voorzitterschap van NOCNSF van Erica Terp stra. I De burgemeester van Zaanstad, door het bestuur naar voren ge schoven als kandidaat, was in de peilingen de gedoodverfde ilger van Hans Blankert ge feest, mede omdat hij de steun had van de grote sportbonden. Tot veler verrassing won mede bestuurslid Terpstra reeman heeft een goed gesprek gehad met Terpstra. Hij acht het door de mand. Serieus pratend was hij iets interessanter. Als werver van internationale top spelers had hij ook al een blauw tje gelopen. Natuurlijk wilde hij dolgraag 'een Amerikaan bren gen'. Een spectaculaire speler wekte de indruk wel geïnteres seerd te zijn, maar toen hij de fax met de voorwaarden ver stuurde, kreeg hij nooit meer een levensteken terug. ANP De gemoederen liepen gisteravond af en toe hoog op bij het duel tussen Vitesse en Willem II. foto Jasper Juinen/ANP voor zichzelf en het functione ren van het bestuur verstandi ger zijn functie neer te leggen. In een reactie gaf Vreeman giste ren aan dat hij moeite had gehad tot deze beslissing te komen. „Ik heb een afweging moeten ma ken. Veel bonden hebben me ge steund en ik blijf enthousiast voor de sport, maar ik heb het gevoel dat ik in de huidige sfeer met minder plezier zou wer ken", lichtte hij zijn besluit toe. Vreeman zei niet verbitterd te zijn over zijn niet-verkiezing. „Ik ben twee dagen teleurge steld geweest, daarna ben ik eens goed gaan nadenken wat ik nu verder wilde. Uiteindelijk ben ik tot deze beslissing geko men." Vreeman had de porte feuille breedtesport. Over zijn opvolging was gisteren nog niets bekend. ANP door Norbert Kleinherenbrink ARNHEM - Vitesse lijkt zich dit seizoen nog niet thuis te voelen in het Gelredome. De Arnhemse staartploeg heeft voor eigen pu bliek nog geen competitiewed strijd gewonnen. Ook gister avond tegen Willem II kwam het er niet van: 2-2. Daarmee was de ploeg van trai ner Sturing nog blij ook. Het puntje werd in de laatste twin tig minuten met tien man veilig gesteld, na een rode kaart voor aanvaller Van Beukering. De thuisclub begon hartstoch telijk aan het duel. Mbamba speelde zich na zeven minuten knap vrij en schoot van dichtbij snoeihard in: 1-0. Lang kon de defensief kwetsbare thuisploeg niet genieten van de voor sprong. Libero Jansen weerde een kopbal van Quinn pardoes met de handen af. De Brit be nutte zelf de strafschop (1-1). Halverwege de eerste helft ver sloeg Caluwé de trage doelman Van Fessem met een verrassen de kopbal: 1-2. Naast de vele fouten aan beide kanten in verdedigend opzicht viel ook het warrige optreden van arbiter Braamhaar op. Hij had alleen al voor de rust vijf ge le kaarten nodig om de echt niet overdreven harde wedstrijd on der controle te houden. Na de pauze leek de wedstrijd in de 56e minuut volledig uit de hand te lopen. Op last van zijn grensrechter schonk Braam- haar een dubieuze strafschop aan Vitesse, omdat verdediger Jaliens de bal met de hand zou hebben gespeeld. Na veel duw en trekwerk, zonder daad krachtig ingrijpen van Braam- haar, schoot Van Beukering van elf meter de 2-2 op het bord. Het bleef daarna onrustig op en rond het veld. Na een drieste overtreding moest Van Beuke ring in de 69e minuut met zijn tweede gele kaart naar de kant. Vitesse - Willem II 2-2 (1-2). 7. Mbamba 1-0, 10. Quinn 1-1 (straf schop), 24. Caluwé 1-2, 58. Van Beu kering 2-2 (strafschop). Scheids rechter: Braamhaar. Toeschouwers: 18.000. Rode kaart: 69. Van Beuke ring (Vitesse) 2x geel. Gele kaart Jansen, Cornelisse, Claessens (Vi tesse), Wau, Quinn, Mathijssen, Van Mosselveld (Willem II). Vitesse: Van Fessem; Cornelisse, Konterman, Jansen en Frankel; Ro- jer(90. Zongo), Schaars, Van Beuke ring, Claessens (45. Hofs) en Martel (83. Bochem); Mbamba. Willem II: De Vlieger; Wau, Jaliens, Mathijsen en Van Mosselveld; Calu wé (59. Delanoy), Victoria en Ma thijssen; Denneboom (85. Van Den Eede), Quinn en Sjoekov (65. Ha- douir). ANP NYON - Lazio-verdediger Sinisa Mihajlovic is gisteren door de tuchtcommissie van de Europese voetbalbond Uefa voor acht wedstrijden geschorst. De Serviër kreeg die straf wegens zijn gedrag in het Champions Leagueduel met Chelsea afge lopen dinsdag. Mihajlovic werd in het met 4-0 verloren duel met de Engelsen uit het veld gestuurd, nadat hij twee keer geel had ontvangen wegens spugen en schoppen naar Chelsea- spelers. Ook zou hij zich, nadat hij het veld had verlaten, grof hebben gedragen ten opzichte van een Uefa-off icial. De Euro pese voetbalunie beboette de verdediger ook nog met 20.000 Zwitserse francs, een kleine 15.000 euro. ANP/RTR AMSTERDAM - Tomas Galasek heeft zijn contract bij Ajax verlengd. De 30-jarige Tsjechisch voetbalinternational staat nu tot juni 2006 onder contract. Galasek, die binnenkort zijn honderdste wedstrijd voor Ajax speelt, werd in 2000 gekocht van Willem II. ANP ROTTERDAM - De knieblessure van Feyenoorder Shinji Ono lijkt mee te vallen. Trainer Bert van Marwijk meldde gisteren op de website van de Rotterdamse voetbalclub dat de Japanse voetballer een beschadiging heeft aan de binnenkant van zijn knie. Ono viel donderdagavond uit tijdens de wedstrijd in de tweede ronde van de Uefa Cup tegen Teplice (0-2). ANP/GPD LONDEN - De Engelse atletiekfederatie heeft sprinter Dwain Chambers met onmiddellijke ingang geschorst. De tuchtcommissie moet een beslissing nemen over de definitie ve strafmaat. De Europese kampioen op de 100 meter mag voorlopig niet aan wedstrijden deelnemen, omdat ook bij de contra-expertise sporen van het verboden spierversterkende middel tetrahydrogestrinon (THG) zijn gevonden. ANP/RTR VALLADOLID - Dick Jaspers is er niet in geslaagd de kwart finales te bereiken bij het wereldkampioenschap driebanden in het Spaanse Valladolid. De biljarter uit Sint-Willebrord verloor in de achtste finales van de Belg Eddy Merckx. De spannende partij werd pas beslist in de vijfde set. Jaspers hadhet eerste bedrijf eenvoudig (15-8) gewonnen van de Belg, die vervolgens met twee keer 15-7 op voorsprong kwam. Door setwinst (15-14) zorgde Jaspers voor een noodzakeli j ke vi j f de setDaarin was Merckx te sterk: 15-12. Jaspers bereikte vorig jaar nog de halve finales. ANP TAIPEH - Mia Audina heeft de halve finales bereikt van de Taiwan Open. De Nederlandse badmintonster klopte in de kwartfinale de Taiwanese Cheng Shao-Chieh in twee games: 11-7 11-3. Audina treft vandaag in de halve eindstrijd Wang Chen uit Hongkong. Samen met Lotte Bruil bereikte Audina ook in het dubbel- toernooi de halve finales. Het Nederlandse duo versloeg de Thaisen Thongkam en Chankrachangwong in twee sets: 17-16 15-13. De Nederlandse Yao Jie slaagde er in het enkel spel niet in de laatste vier te bereiken. Ze verloor in drie games van de FrangaisePi: 11-8 1-11 7-11. ANP door Koen de Vries AMSTERDAM - Bettine Vriesekoop heeft aan het eind van haar tafelten niscarrière doping gebruikt. Vooraf gaand aan en tijdens de Europese kampioenschappen van 1998 in Eind hoven gebruikte ze Biolean-pillen. Daarin zit de stof mahuang die door het lichaam omgezet kan worden in efedrine. Mahuang en efedrine staan op de lijst van verboden middelen. Het is tè lezen in het boek 'Bettine, overleven, overwinnen' dat volgende week uitkomt en geschreven is door journalist Alje Kamphuis. Vriese koop, toen 37, gebruikte de pillen om sneller van inspanningen te kunnen herstellen en snel vet te kunnen ver branden. Aanvankelijk was ze van plan de pillen alleen te gebruiken voorafgaand aan het toernooi, maar toen bekend werd dat er geen doping controle was, gebruikte ze Biolean ook tijdens het EK. Vriesekoop: „Er zijn destijds twee Duitse atleten gepakt op efedrine na dat ze die pillen hadden geslikt, maar ze zijn later vrijgesproken. Het was ook helemaal niet zeker dat ik positief zou testen. De uitwerking bij vrouwen is anders dan bij mannen. Ik heb er geen enkele moeite mee dat dit nu be kend wordt. Die hele dopingdiscussie moet wat mij betreft op de helling. Het gaat hier om iets dat het herstel bevor dert. Het is dus goed voor de gezond heid. Middelen waarbij de gezond heid in het geding is, daar ben ik natuurlijk tegen." Overigens verdwijnt het middel ma huang per 1 januari 2004 van de do- pinglijst. In de biografie over Vriesekoop komt Bettine Vriesekoop in actie tijdens het EK van 1998 in Eindhoven, waar ze doping gebruikte. foto ANP ook een geval van omkoping ter spra- spelen. Bij winst op de Duitse Olga vroeg dus impliciet of ze de wedstrijd ke, al mag de tafeltennisster daar niet Nemes zou ze het toernooi op haar mocht winnen. Nemes ging daar niet van beschuldigd worden. Het gebeur- naam schrijven. Vriesekoop stelde mee akkoord. dein 1988 voordatze haar laatste par- Nemes in de kleedkamer voor er een Wat niet in het boek staat is dat de tij op de Toptwaalf in Ljubljana zou mooie wedstrijd van te maken. Ze naar Duitsland gevluchte Roemeense nu beweert dat er 10.000 mark gebo den is voor de partij. Daar weet Vriesekoop echter niets van: „Het zou kunnen dat mijn trainer Gerard Bak ker voordien met haar gesproken heeft. Van hem moest ik Nemes in de kleedkamer benaderen. Maar over geld heb ik echt niet gesproken." Vriesekoop is blij dat het voorval in het boek ter sprake komt. „Ik heb hier heel lang mee gelopen. Nu ben ik het kwijt. Er zijn grenzen overschreden en ik ben er niet trots op. Ik deed des tijds alles wat Bakker zei en dat ter wijl ik toen al 26 was. Pas op mijn 28e zag ik dat hij en ik twee aparte wezens waren." Gerard Bakker wil niet rea geren op deze passages uit het boek. Ook de rel tussen Hans van Wissen, de vriend van Bettine, en Wouter Hui- bregtsen (voorzitter NOCNSF) komt in het boek ter sprake. Tijdens de Win terspelen in Nagano wordt kroon prins Willem Alexander tot IOC-lid benoemd en ontneemt Huibregtsen daarmee de kans tot het IOC toe te tre den. Van Wissen schrijft na een tele foongesprek met Huibregtsen een ar tikel in de Volkskrant. Dat valt slecht bij de voorzitter en een kort geding is het gevolg. Van Wissen krijgt groten deels ongelijk van de rechter. Vriesekoop: „Je kunt gerust zeggen dat de gezondheid van Hans nadien snel is verslechterd en dat de affaire indirect zijn dood betekend heeft. Er staat in het boek minder over deze zaak dan ik weet en vind. Dat komt onder meer omdat het van de kant van de Volkskrant een niet al te frisse af faire is geweest. En ik wil niet over het graf van Hans over deze zaak in dis cussie treden." pagina 26: Bettine overleefde en overwon veel tegenslagen liet Nederlands korfbalteam wordt ■lAmorgen wereldkampioen. Iets an ders is simpelweg ondenkbaar. Tweede «orden op een WK in eigen land, stel je v°or... Nee, Oranje zal er morgen ge woon staan. Niet voor niets liet het na- lonale achttal in de poulewedstrijden a'geen spaan heel van de drie tegen standers. Taiwan (25-10), Groot-Brit- annië (25-6) en Duitsland (29-7) worden nogal showy, soms op het over- rovene af, weggespeeld. En let maar ?P' P0^ van Tsjechië (vandaag in de raisfinale) en België (morgen in de fi- dale) wordt gehakt gemaakt, ont Nederland dan geen mededogen? atuurlijk wel, maar het komt er nu °n niet uit. Voorafgaand aan het WK stelde Dennis Voshart, de enige Zeeuw binnen de groep, dat tegen de kleine korfballan- den met name in de tweede helft rustig aan wordt gedaan. „We geven één helft vol gas en de twee de helft laten we de tegenstander wat meer in het spel komen. Die moet wel wat aan de wedstrijd hebben. Van een afslachting leren ze nu eenmaal niets", stelde hij. Tijdens de minder prestigieuze toer nooien gaat die gedachte misschien op, maar op dit wereldkampioenschap verdwijnt dat nobele streven bij ieder een naar de achtergrond. Alle veertien leden van de nationale selectie hebben namelijk één groot doel: in de basis staan in de finale. Voor jongens als Dennis Voshart en Taco Poelstra, die morgen beiden afscheid nemen van Oranje, is er niets mooiers dan dat. Nog één keer vlammen, nog één keer een groot aandeel hebben in het binnenha len van de wereldtitel. En geef ze eens ongelijk... Ook de rest heeft die gel dingsdrang. Voor bijvoorbeeld Arline en Marloes Preuninger, Michiel Gerrit sen, Joost Preuninger en Wlm Scholt- meijer is dit hun eerste WK. Zij willen de bondscoach keer op keer laten zien dat hij voor hen moet kiezen. En geef ze eens ongelijk.Vandaar dat er in de wedstrijden geen ruimte is voor enig mededogen. De Nederlanders, die wer kelijk bij toerbeurt de pouleduels mochten spelen, gingen de wedstrijden in alsof hun leven er van afhing. Bondscoach Jan Sjouke van den Bos genoot daarvan. „De concurrentie is zeer groot", zei hij donderdag glunde rend na afloop van de wedstrijd Neder- land-Duitsland. „Iedereen is aan elkaar gewaagd en ook iedereen is ver vangbaar. Mocht er eentje nog voor de finale uitvallen, dan heb ik daar een exact gelijkwaardige korfballer voor in de plaats." Normaal is het Nederlands korfbal team erg begaan met de vooruitgang van het internationale korfbal. Dik wijls geeft Oranje korfbalclinics in het buitenland, zoals afgelopen zomer tij dens een trainingsstage in Zuid-Afrika en eerder op verschillende edities van de World Games. Tegenstanders kregen dan ook daadwerkelijk de ruimte om tegen de sterkste ploeg op aarde eens lekker te oefenen. Korfbal is nu een maal na de tulp en de xtc-pil het be langrijkste exportproduct van Neder land. En Oranje is, hoe dubbel dat ook klinkt, gebaat bij vooruitgang van de tegenstanders. Maar op een WK ligt die handel in korfbal even stil. Dan hebben de Oranjeklanten alleen oog voor de ei gen belangen. Het spel is weliswaar oogstrelend, maar er is dan geen ruimte voor vriendendiensten. Dat is een beet je jammer, maar geef ze eens ongelijk. Roeland van Vliet van onze sportredactie RIJSWIJK - De kopgroep van de eerste divisie is gisteravond aardig ingedikt door nederla gen van Helmond Sport en FC Den Bosch voor eigen publiek tegen respectievelijk VW (1-3) en Heracles Almelo (2-3). Ex celsior verzuimde echter ook op 29 punten te komen. De Rotter dammers verloren in Doetin- chem van De Graafschap: 2-1. Sparta kan door deze resultaten van de concurrentie morgen eveneens aan de leiding komen. Dan moet wel worden gewon nen van Stormvogels/Telstar. Helmond Sport kwam na een halfuur achter door een treffer van Jacobs. Hofstede maakte er in de tweede helft 0-2 van. Mark van Dijk bracht vrijwel onmid dellijk de spanning terug, maar vlak voor tijd kwam het slotak koord van Venlonaar Van Loen- hout. Jan van Dijk keek het laatste kwartier toe vanaf de tribune. Scheidsrechter Wiede- meijer stuurde de trainer van Helmond weg wegens aanmer kingen op de leiding. Heracles, dat op dinsdag 16 de cember de tegenstander van Hoek is in de Amstel Cup, kwam in Den Bosch ook met 2-0 voor door Rose en Stegeman. Beek mans kon iets terug doen voor de thuisclub, maar Rose (met zijn achtste van het seizoen) herstelde een minuut later de marge van twee alweer. Jansen bepaalde de eindstand op 2-3. Excelsior leek met een gelijk spel te kunnen vertrekken bij De Graafschap, maar in de slotfase tekende Ars alsnog voor de 2-1. Hij was nog geen minuut daar voor ingevallen en scoorde bij zijn tweede balcontact. Veen- dam blijft het goed doen in de tweede periode en troefde nu concurrent Eindhoven af: 1-0. Helmond Sport - WV 1-3 (0-1). 29. Jacobs 0-1, 61. Hofstede 0-2, 71. Mark van Dijk 1-2, 87. Van Loen- hout 1-3. Scheidsrechter: Bossen. Toeschouwers: 3949. Rode kaart: 74. Jan van Dijk (trainer Helmond Sp). FC Den Bosch - Heracles Almelo 2-3 (0-1). 2. Rose 0-1, 49. Stegeman 0-2, 68. Beekmans 1-2, 69. Rose 1-3, 73. Jansen 2-3. Scheidsrechter: Wiede- meijer. Toeschouwers: 3093. De Graafschap - Excelsior 2-1 (1-1). 16. Ten Heuvel 1-0, 40. Holman 1-1, 82. Ars 2-1. Scheidsrechter: Van Huiten. Toeschouwers: 9300. Go Ahead Eagles - Emmen 0-1 (0-0). 68. Derksen 0-1. Scheisrechter: Sterk. Toeschouwers: 3375. Haarlem - TOP Oss 1-0 (0-0). 62. Ketting 1-0. Scheidsrechter: Van Meenen. Toeschouwers: 1951. Fortuna Sittard - AGOVV 1-4 (0-2). 3. Huntelaar 0-1, 37. Antolini 0-2, 61. Garritsen 0-3, 62. Tychon 1-3, 76. Juliana 1-4. Scheidsrechter: Zein- stra. Toeschouwers: 3100. Veendam - Eindhoven 1-0 (1-0). 25. Buurmeijer 1-0. Scheidsrechter: Ol- de Olthof. Toeschouwers: 3250. Ro de kaart (2x geel): 83. Van Gils (Eindhoven). MVV - FC Dordrecht 1-1 (0-1). 6. Van der Heijden 0-1, 90. Gerets 1-1. Scheidsrechter: Bultynck. Toe schouwers: 2850. ANP GLASGOW - De Schotse bondscoach Berti Vogts heeft gisteren zijn selectie bekendge maakt voor de play-offs tegen Nederland. Beide landen voetballen op za terdag 15 november in Glasgow en woensdag 19 november in Amsterdam tegen elkaar met als inzet deelname aan het EK van 2004 in Portugal. Vogts beloonde Motherwell- middenvelder Stephen Pearson voor zijn indrukwekkende op treden van de laatste weken. Pearson speelde acht keer voor Jong Schotland, maar behoort voor het eerst tot de A-selectie. De selectie ziet er als volgt uit: Doel: Neil Alexander (Cardiff), Ro bert Douglas (Celtic), Jonathan Gould (Preston). Verdediging: Gra ham Alexander (Preston), Steven Caldwell (Newcastle United), Chris tian Dailly (West Ham United), Jac kie McNamara (Celtic), Steven Pressley (Hearts), Maurice Ross (Glasgow Rangers), Andy Webster (Hearts), Lee Wilkie (Dundee). Mid denveld: Colin Cameron (Wol verhampton Wanderers), Paul Dev lin (Watford), Barry Ferguson (Blackburn Rovers), Darren Flet cher (Manchester United), Gary Naysmith (Everton), Stephen Pearson (Motherwell), Gavin Rae (Dundee). Aanval: Steve Crawford (Dunfermline Athletic), Paul Dick- ov (Leicester City), Andy Gray (Bradford City), Don Hutchison (West Ham United), Neil McCann (Southampton), James McFadden (Everton), Kenny Miller (Wol verhampton Wanderers). ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 71