Priester zonder kerk Jansenius waakt weer over leerlingen GRATIS* inschrijving Stralend sfanïi de feestdagen tegemoet met Points Plus Kleinzoon David, Roosevelt schrijft boek over zijn oma Kijk voor meer vacatures in de regio op www.pzc.nl/banen of bij kleintjesmarkt, rubriek 700. Ö^WeightWatchers KATERN 1 BINNEN- EN BUITENLANDS NIEUWS KATERN 2 REGIONAAL NIEUWS KATERN 3 REPORTAGE KATERN 4 WONEN KATERN 5 REIZEN KATERN 6 KLEINTJES zaterdag 8 november 2003 Paranormale beurs in Sint Niklaas Hoofdkerk Voorbeeld V rou wenrechten Openhartig Functie: Bedrijf: kat.nr. pag.nr. Functie: Bedrijf: kat.nr. pag.nr. Functie: Acceptant Delta N.V. 3 29 Constructiebankwerker/ Filiaalleider m/v Activiteitenbegeleider/1 e medewerker Emergis 4 W6 Installatiemonteurs Tecpool 3 29 Inkoper m/v All-round timmerlieden/werkvoorbereid. Firma Francke 4 W6 Commercieel Technisch Medewerker Boels 3 29 Kamerdames/heren Ambulancechauffeur/3 -verpleegkundige SorgSaam Zvl. 3 28 C.V. installatiemonteur/onderhouds-m. Zuidweg-Zwartepoorte 3 29 Leraar Textiele/medewerker mediatheek Automotive vertegenwoordiger Van der Peijl Techniek 4 WZ Diabetesverpleegkundige m/v Ziekenhuis Walcheren 4 WZ Machine operators/montage Assistent controller Sandereij b.v. 4 W6 Directeur m/v Gemeente Terneuzen 4 W6 Medewerker Financiële administratie le Autotechnicus/autotechnicus Autobedrijf Murre 4 WZ Docent Bedrijfseconomie R0C Zeeland 4 W8 Personeelsconsulent m/v Aufotechnieker/Receptioniste Profile Tissink 4 W8 Een carrosserie medewerker/ Produktiemedewerkers Calculator/coördinator WVS Groep 4 WZ een hydrauliekservice monteur CBG Carrosserieën B.V. 3 28 Schoonma(a)k(st)ers Bibliotheekmedewerker 't Spui - Gem. Vlissingen 3 29 Ervaren projectmanagers StienstraNouville 4 W6 Verzorgende/inval huishoudelijk Bedrijf: kat.nr. pag.nr, Aldi 4 W7 ZorgSaam Zeeuws-Vl. 3 29 Jaquet De Groot Schoonmaak 4 W8 CSW 4 W7 De Kok Staalbouw b.v. 4 W7 Dyade 3 29 GGZWNB 3 W2Ö Tence 4 Wé Briljantgroep 4 Wé ViaZorg 4 W7 NIEUW Juist 5..., slimme tips om met succes af te slanken, ook wanneer u weinig tijd heeft door Marcel Modde Eleanor had enorme veerkracht SINT NIKLAAS (B) - In de Buso Bakenschool aan de Bellestraat in Sint Niklaas wordt vandaag en morgen een paranormale beurs gehouden. Naast lezingen en demonstra ties worden onder meer een ma gisch heksenritueel, een trance medium en een healing gehouden. Verder kunnen dei zoekers kennismaken met van alternatieve producten,li tuur en geschenken. Zaterdag de beurs geopend van 13.01 20.00 uur. Zondag kunnen langstellenden er terecht vai 11.00 tot 19.00 uur. ZIERIKZEE - Direct bij binnenkomst kringelt er een onbestemde geur de neusga ten binnen. Iets mentholachtigs, met een mengelmoes van weeïge wierook? De sfeer is sereen, doch overwegend huiselijk. Al he lemaal met de Friese wandklok in de over loop van de trap naar boven. Want ook al biedt de rijtjeswoning in Zierikzee onder dak aan een kapel van de Vrije Katholieke Kerk LCC (VKKLCC), het blijft bovenal een huis. En zo willen Chris Dorsman (70) en zijn echtgenote Jo het ook het liefst houden. Ie dereen is welkom in de huiskapel, maar de bovenkamer is met vier mensen al snel vol. Dus graag niet te massaal. Nu zal dat wel loslopen, weet Dorsman. De Vrije Katholie ke Kerk had zo 'n negenhonderd volgelingen in Nederland. Door schisma eerder dit jaar, is dat aantal trouwe aanhangers van de 'zui vere leer' naar ongeveerzfestig teruggezakt. Toch wordt de Zierikzeeënaar volgens eer der voorgenomen plan op 29 november tot priester gewijd. Onder normale omstandig heden zou zijn kerk in Den Haag staan, ware het niet dat het gebouw door de groep afge scheidenen is 'gekraakt'. „Weet je wat ze hebben gedaan?", roept Dorsman veront waardigd uit, „De sloten vervangen! Wij kunnen er niet eens meer in! Onduidelijk is evenwel wie nu de rechtmati ge eigenaar is van de Sint Albaankerk. Een juridische procedure moet daarover uit sluitsel bieden. De kwestie ligt voor de fa milie Dorsman niet alleen gevoelig omdat het de kerk is waar meneer al sinds 1970 de mis helpt verzorgen, de Sint Albaan geldt tevens als de hoofdkerk van de VKKLCC in Nederland. De op de theosofische leer geba seerde LCC werd in 1916 opgericht en heeft wereldwijd acht bisschoppen. In Nederland beschikte de organisatie verspreid over het land over elf kerken. Alle zijn ze nu in han den van de afscheidingsbeweging en het aantal trouw gebleven priesters is gedeci meerd tot twee. Met Dorsman erbij straks drie. Chris Dorsman in zijn huiskapel in Zierikzee. De afscheiding vindt zijn oorsprong in een interpretatieverschil. De nieuwe groepe ring is voorstander van het vrouwelijk priesterschap. Dorsman en de zijnen vinden de tijd daarvoor nog niet rijp. Aankomend priester Dorsman vindt het onbegrijpelijk dat zijn geloofsgenoten de synode hebben getart en op eigen houtje toch een vrouw tot priester hebben gewijd. Die ongehoorzaam heid vormde de directe aanleiding voor de kerkelijke leiding hun bevoegdheden bin nen de VKKLCC te ontnemen. „Ze hebben zich gewoon niet te bemoeien met de inter nationale regels." In zijn rechterhand houdt de Zierikzeeë naar zijn priesterkruis stevig vast. De zeven centraal geplaatste edelstenen communice ren als het ware met de edelstenen onder de zeven kandelaars en de altaarsteen. Alle kracht richt zich zo op de heilige sacramen ten in de tabernakel. Het kaarsje in de rood- beglaasde Godslamp links van het altaar in de huiskapel brandt, een teken dat de sacra menten aanwezig zijn. Symboliek is voor de Vrije Katholieken een foto Dirk-Jan Gjeltema groot goed, meer nog dan bij de Roomse ge loofsgenoten. Wat meteen opvalt, is de beeltenis van Boeddha boven het portret van Jezus Chris tus. De Vrije Katholieken putten veel van hun religieuze inspiratie uit het Boeddhis me en Hindoeïsme. De Boeddha is volgens dat principe het allerhoogste wat de mens kan bereiken. De Christus is één van de vele meesters, legt Dorsman uit. „De mens heeft een evolutieproces te doorgaan. Van steen, tot plant, dier, mens en uiteindelijk het al lerhoogste. Wij werken veel met krachten en symbolen. Anders kun je zoiets niet onder woorden brengen." Al sinds zijn zevende, zijn vader was ook priester, is Dorsman actief binnen zijn kerk. Het bereiken van het priesterschap ziet hij dan ook als een bekroning van j aren toewij - dingD at was ook de reden waarom hi j is ge vraagd tot het ambt toe te treden. „Echt stu deren hoef je er niet voor. Gewoon altijd het goede voorbeeld geven." door Maurits Sep AMSTERDAM - Compassie. Dat, zegt David B. Roosevelt, kenschetst zijn grootmoeder Eleanor het best. „Voor een deel heeft ze dat bij zichzelf ontwik keld, voor een deel is ze daarin gestimuleerd, maar voor een heel groot deel heeft ze het ook geërfd. Compassie, ontferming, is een eigenschap die de Roose- velts al generaties lang karakte riseert. Het heeft ongetwijfeld te maken met onze Zeeuwse af komst." Oud-Vossemeer op Tholen, daarvandaan zou Claes Mar- tenszen van Rosenvelt in 1647 naar Nieuw-Amsterdam - het huidige New York - zijn getrok ken. De familie bestaat uit twee takken, die elk een eigen presi dent van de Verenigde Staten voortbracht: Theodore (1901- 1909), van de Oyster Bay Roose- velts, en Franklin Delano (1933- 1945), van de Hyde Park Roose- velts. Verbindende schakel tus sen de twee familietakken is Eleanor, nichtje van Teddy en achternichtje van FD, met wie ze in 1905 trouwde. David Roosevelt schreef een boek over zijn grootmoeder, dat vanaf vandaag in een Neder landse vertaling in de boekwin kels ligt. Grandmère - omdat oma van kindsbeen af Frans sprak en de kleinkinderen haar dus zo aanspraken - is een persoonlijke geschiedenis ge worden, door de ogen van een bewonderende kleinzoon. „Ik wilde een boek over haar schrij - ven, vooral voor de kinderen in onze families die haar nooit hebben gekend. Het moest geen wetenschappelijke studie wor den. Wel een historische biogra fie, maar veel minder droog." Grandmère is allerminst een 'droog' boek. Eleanor Roosevelt was dan ook alles behalve een saaie vrouw. Ze leidde persoon lijk een tragisch leven, maar zette zich tegelijkertijd bijna bovenmatig in om dat van ande ren beter te maken. Verloor voor haar tiende binnen drie jaar achtereenvolgens haar moeder, broertje en vader. Kreeg van haar moeder nimmer de liefde die ze nodig had, zocht die bij haar aan drank en drugs ver slaafde vader en werd na hun dood opgevoed door haar oma. In haar huwelijk kreeg ze eerst te maken met een bemoeizuch tige schoonmoeder en later een overspelige en door polio ver lamde man. Eleanor kwam elke tegenslag te boven. En meer dan dat. Het lijkt of ze zich nadien met nog meer toewijding inzette voor de zwakkeren in de samenleving. Voor vrouwenrechten en eman cipatie, voor gelijke rechten voor zwarten. En dankzij haar diplomatieke gaven slaagde zij erin als voorzitter van een speci ale commissie van de Verenigde Naties om in 1948 de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens aangenomen te krijgen. David Roosevelt verbaast zich David Roosevelt over zijn grootouders: „Hun betekenis drong pas echt tot me door bij de begrafenis van oma. Zoveel belangrijke mensen die aanwezig waren." foto Roland de Bruin/GPD over de veerkracht van zijn grootmoeder. Hij schrijft: Ze ge loofde zelf altijd dat ze haar kracht en energie had geërfd van haar Nederlandse voorou ders. Eleanor Roosevelt stelde zelf eens: Je moet steeds op nieuw je nederlaag lijden, op krabbelen en weer doorgaan. Het zou het motto van haar le ven kunnen zijn. David Roosevelt: „Ze compen seerde haar harde leven met nog harder werken. Vooral na de ontdekking van de affaire van FDR met Lucy Mercer en nadat hij polio kreeg. Het was abso luut geen traditioneel huwelijk. Noem het een hechte en krachti ge samenwerking, gebaseerd op wederzijds respect en gelijke gedachten. Dus misschien koos ze er wel voor om niet te weten wat er precies gebeurde, wie zal het zeggen." Dat Eleanor niet uit haar huwelijk stapte, was geen daad van altruïsme, zegt hij. De Roosevelts maakten ge bruik van elkaar. Franklin had geen andere keus; een scheiding zou onherroepelijk het einde van zijn politieke carrière bete kenen. En Eleanor benutte haar invloed op haar echtgenoot-de- president om sociale verande ringen te bewerkstelligen. De kleinzoon kan het nauwelijks bevatten. „Ongelooflijk dat ze dat konden." David Roosevelt is enorm trots op wat zijn opa en oma hebben bereikt. Hij de langst zittende president van de VS ooit, zij de first lady of the world. Als kind had hij daar weinig weet van. FDR stierf toen hij driewas. „En Eleanor was voor mij gewoon een oma." Zijn zoektocht in haar verleden leverde aanvankelijk meer nieuwe vragen dan antwoorden op. Zeker omdat de Roosevelts over hun familie niet erg open zijn tegenover buitenstaanders. Toch is Grandmère een buiten gewoon openhartig relaas ge worden. Inclusief geruchten over buitenechtelijke affaires van zowel Franklin als Eleanor zelf. Met haar sportleraar, mo gelijk zeis een lesbische relatie met een bevriende journaliste. „Ach", reageert David Roose velt luchtig, „ik wilde gewoon eerlijk zijn. Ik heb niks contro versieels geschreven. Sommige geruchten zijn aangegeven door anderen en die heb ik wel opge nomen. Of ze lesbisch was, weet je, het was de Victoriaanse tijd. Vrouwen waren minderwaardig en hadden dus vooral intensief contact met andere vrouwen. Wie zal het zeggen, maar vooral: wie geeft er wat om?" Grandmère - Een persoonlijke ge schiedenis van Eleanor Roosevelt €24,95 ISBN 9038914113 Uitgeverij Elmar Rector A. van Balen naast de buste. foto Wim Kooymj door Jeanette Vergouwen HULST - Het borstbeeld van Cornelius Jansenius is gisteren teruggekeerd naar de middel bare school in Hulst. Jaren waakte hij over de leerlin gen van de Janseniusscholenge- meenschap. Nu is hij weer dui delijk aanwezig op de school, die inmiddels Reynaertcollege heet. Het Hulster lyceum kreeg in 1947 de naam van dein 1510ge- boren Hulstenaar Kees Jansen (Cornelius Jansenius). Hij werd priester en was de eerste be noemde bisschop van Ga Jansenius ligt begraven in j Sint Baafskathedraal. Het te racotta beeld stond in het tri; penhuis van het Janseniusl ceum. Daar bleef het, ookt» de school na een fusie Reynae: college ging heten, tot de huizing in 2000 van de Tivu; weg naar de Zoutestraat. 11 beeld lag een tijd in de kelè maar werd toen geschonkenj het streekmuseum de Vier Ai bachten. Gisteren werd op nieuwe sokkel een opgekna beeld teruggeplaatst in 3 schoolgebouw. Baarle Nassau - S.o.b. Gebouw - Pastoor De Katerstraat 5 - Donderdag 10.00 19.30 uur Bergen Op Zoom - De Moerkens - Kapittelstraat 21 - Dinsdag 14.30 19.30 uur - Woensdag 10.00 uur Breda Boeimeer - Pelgrimskerk - Langedijk 50 - Dinsdag 14.00 uur Breda Centrum - Bowlingcentrum - Nassausingel 28 - Woensdag 10.00,19.00 20.30 uur Breda Haagse Beemden - Younited - Hambroeklaan 1 - Woensdag 19.30 uur Breda Zuid - Zandberg - Zandberglaan 54 bis - Dinsdag 20.00 uur Breda Noord - De Biesdonk - Belgieplein 8 - Maandag 18.00 19.30 uur Dongen - De Cammeleur - Hoge Ham 126 - Donderdag 19.30 uur Etten Leur - Centrum De Baai - Baai 154 - Dinsdag 18.00 19.30 uur - Woensdag 10.00 uur Goes - Sportpunt Zeeland - Zwembadweg 1-5 - Maandag 18.00 19.30 uur Hulst - Cafe De Ster - Overdamstraat 7 - Maandag 19.30 uur Klundert - De Niervaert - Molenvliet 7 - Donderdag 19.30 uur Middelburg - Hotel Arneville - Buitenruststraat 22 - Dinsdag 19.30 uur Oosterhout - Centrum De Beuk - Rulstraat 4 - Maandag 14.00 19.00 uur Roosendaal Kortendijk - Wijkcentrum Het Dijksteeke - Dijkcentrum 191 - Maandag 14.00 19.30 uur Roosendaal - 't Trefpunt - Kade 4 - Woensdag 19.30 uur Zundert - Cultureel Centrum Van Gogh - Molenstraat 5 - Donderdag 19.30 uur 006241 300000 Zeeland) -11/03 van 3 tot 29 november 2003. Sluit nu aan en u ontvangt op de cursus meteen uw eerste set JUIST 5... fiches. met de Weight Watchers cursus. Indien u na afloop beslist om u in te schrijven, ontvangt u het programmamateriaal voor de eerste week én de uitleg voor slechts 9". Kom samen met een vriend(in) naar de cursus en geniet van 20% korting bij aankoop van een kookboek bij een Weight Watchers cursus. Het Points Plus Programma is eveneens verkrijgbaar via de post, onder boekvorm of op CD-rom Breng deze bon mee naar uw eerste cursus en kom een 1/2 uurtje eerder Veel ziektenkostenverzekeraars vergoeden (een deel van) de kosten, Informeer vooraf bij uw verzekeraar. 'Aanbiedingen niet samen met andere kortingen en enkel geldig op de cursus "Getrouwheidstarief geldig bij een wekelijkse aanwezigheid *"De "Juist 5"-reeks is niet verkrijgbaar op CD-rom Bel naar 0900/202 60 60 (tariefco,io/min) www.weightwatchers.nl Heren, voor uw lijn en conditie is er MK. Afspraak op onze website www.wwmp5.nl Nu tijdelijk verkrijgbaar aan de promotieprijs van 75 (excl. Portkosten) i.p.v (tot zolang de voorraad strekt) Provinciale Zeeuwse Courant (het Anja is 20 kg afgeslankt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 68