PZC PZC De bel van Boeding galmt na Hulst pakt wel extreme milieu-overtreding aan Hulster senioren leren chatten en e-mailen Rechter legt boetes op voor illegaal gokken in casino Kapellebrug 13 Bouwkundige studeert af op nieuwe invulling AbvaKabo JFNV huldigt trouwe leden zaterdag 8 november 2003 Toneelopvoering jin Kieldrecht Betonblok Kerkgang Algemeen Belang wil helderheid Formeren seniorenraad kost tijd Onderzoek naar schoolzwemmen Werkstraf voor fietsendieven Vooringenomen Dansinstuif bij volksdansgroep Kunstenaarsdorp in veerhaven mogelijk Hnnr Harold de Puysseleijr !et PERKPOLDER - De veerhaven s." van Perkpolder ombouwen tot kunstenaarsdorp en podium voor theatervoorstellingen en concerten. Op dat idee is de uit S; Hulst afkomstige Lieke Ver- schueren (25) onlangs afgestu deerd als bouwkundig ingeni eur aan de Technische Universiteit in Eindhoven. Verschueren gaf zichzelf de op dracht met een alternatief te ko men voor het ambitieuze Kloos- terzande aan Zee en het eerder bedachte plan om het gebied rond de veerhaven in te richten als natuurgebied. De pas afge studeerde bouwkundige stelde «Ivast, dat de financiële haal baarheid van het eerste plan B1 ontbreekt, terwijl de andere op tie louter gebaseerd is op de na- tuurcompensatieregeling voor deWesterschelde. „Deze regeling past binnen de J algemeen heersende gedachte in Nederland: daar waar men wat van de natuur afneemt, moet men ook wat teruggeven. De gedachte is ontstaan als re actie op de snelle veranderingen in het Nederlandse landschap ÏKIELDRECHT(B) - Toneelver eniging 'Kunst Veredelt' uit ■4 Kieldrecht brengt vandaag in ontmoetingscentrum Ermenri- i'i ke de première van de komedie 'Smullen met snullen'. Dit lachspektakel is geschreven door F. Veber. Het stuk wordt ge speeld door de zeven acteurs en actrices van Kunst Veredelton der leiding van Mare Lauwrys enGerda Vlegels. De toneelver- eniging speelt het stuk zeven c keer. De voorstelling begint om 120 uur. PHILIPPINE-De vakbond Ab vaKabo FNV in Zeeuws-Vlaan deren huldigde gisteravond ze ventig jubilarissen. Onder hen tien mensen die al vijftig jaar lid zijn van de bond. ID.Herrebout (Oostburg), E. van Hoecke en G. van Rossum (Sas van Gent), A. Mattele (Wachte- beke), J. Meulenberg en B. van I opdorp (Terneuzen), W. van Pas- sel (Graauw), J. van der Poel (Hulst) en O. Verstraten (Clinge) I kregen tijdens een feestelijke bijeenkomst in Au Port in Phi- 1 lippine het goud met robijnen 1 insigne van de FNV. Negentien jubilarissen die veer tig jaar lid zijn kregen het gou deninsigne, 41 jubilarissen met een vijfentwintigjarig lidmaat- l schap kregen het zilveren insig- i ne. Na de huldiging kregen de jubi larissen en hun partners een di neraangeboden. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzeim Tel: (0115) 645769 Pax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberqhe (chefl Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Pax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 ep maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur die gevoelens van nostalgie op roepen", aldus Verschueren. Hierop redeneerde ze door, dat die gevoelens niet alleen voor de natuur gelden. „Juist de vraag naar behoud van cultuurhisto rie groeit", wist ze, waarmee de contouren van haar afstudeer opdracht waren gevormd: de cultuurhistorische waarde en de uiterlijke verschijning van de veerhaven pleiten juist voor het behoud ervan. Het ontwerp dat hier vervolgens uit voortvloeide, gaat uit van dat principe. Alle gebouwen die nog geen jaar geleden een func tie in verband met de veerdienst vervulden, blijven daarom staan. Wel komen er in het ge bied zeven nieuwe woningen te hangen aan palen in de ha venfuik, waar kunstenaars tij delijk kunnen wonen en wer ken. Ze kunnen exposeren in de veerhaven en in de gebouwen die blijven staan. In de havenkom ligt een mono lieten betonblok dat dienst doet als podium voor theatervoor stellingen of concerten in open lucht. Daarnaast zijn aanpas singen nodig aan de dij kover gangen en de oever van de Wes- terschelde. De oeverbekleding is gemaakt van met rubber om hulde stalen draden die over de natuurlijke begroeiing van de oever liggen. „De oever wordt zo getransformeerd tot een tribune zonder de aanblik van de oevers zelf te veranderen", legt Ver schueren uit. „De veerhaven blijft een plaats waar je het Zeeuwse optimaal ervaart. Kortom: een toekomst vol leegte, wat anderhalf jaar geleden ook het perspectief was voor de veerhaven." Haar plan ontbeert een financiële doorre kening. Dat was geen voor waarde in de afstudeerop dracht. Ze heeft vergeefs geprobeerd zowel Rijkswater staat als de voormalige gemeen te Hontenisse te interesseren voor haar plan. „Dus ik denk dat er verder niets meer mee ge beurt", aldus de Hulsterse die sinds kort op zoek is naar een baan. door Sheila van Doorsselaer HULST - Senioren uit de gemeente Hulst kunnen voortaan el ke vrijdagmiddag internetten in dienstencentrum de Lieve in de Hulster binnenstad. Daar werd gisteren Silverweb ge opend, een internetcafé voor ouderen. Leerlingen van groep 7 en 8 van de Hulster basisschool De Ark hielpen de ouderen met hun eerste schreden op de digitale snelweg. Leerlinge Lisanne Vos 11) verrichte de officiële ope ning door één van de tien computers aan te zetten. Voorzitter P. Everaert vond het een prachtig gegeven: „Jongeren leren niet alleen van ouderen, maar nu ook andersom.Hij stipte al vast aan waar de ouderen het internet allemaal voor kunnen gebruiken; zoeken naar allerhande informatie, het downloa den van muziek, het regelen van bankzaken, maar natuurlijk ook voor „tsjett'n en ie-meel". De internetcafé-bezoekers krijgen bij het surfen hulp van vrijwilligers. Voor mevrouw R. Voermans heeft internet wei nig geheimen meer. Ze kan er al aardig mee overweg. „Ik heb een schoonzus in Sidney. Vroeger stuurde ik haar twee keer per jaar een kaartje, maar nu kan ik haar zo vaak ik wil e-mai- len. Dat is pas makkelijk!Zo kon ze ook de nieuw aangelegde tuin van haar schoondochter zien, die haar een foto mailde. Ook zoekt ze geregeld reisinformatie op als ze met de trein wil. „Maar het allerleukste", zo geeft ze toe „zijn toch wel de spel letjes op internet. Een uur is zo voorbij." Het internetcafé is iedere vrijdagmiddag geopend van 13.30 uur tot 16.30 uur. De Sint Antoniusschool wordt ingewijd, in 1933. door Peter Ogqel AXEL - De bel! Welke oud-leer ling van de Axelse basisschool Sint Antonius herinnert zich ei genlijk niet de koperen school bel. De 'bel van Boeding' ook wel, vernoemd naar de 'boven meester' die de rooms-katholie- ke school van 1959 tot 1983 be stierde. School is aan!, vertelde het in dringende geluid van de bel ge neraties kinderen twee maal per dag. En geen leerling die niet ge hoorzaamde als Boeding met krachtige hand de bel luidde, inderhaast zijn spel op het schoolplein staakte om zich in de rij van zijn klas te voegen. „Zes klassen in de rij, en één voor één moest je naar binnen. En je moest vooral je mond hou den, maar doorgaans was er veel lawaai", herinnert een oud leerling zich. Sedert '83 luidt de bel niet meer op het Antonius. Want: onver brekelijk verbonden met hoofd der school E. J. Boeding, en dus bij diens afscheid ter herinne ring meegegeven. Inclusief een welluidende én toepasselijke inscriptie: 'In uw handen sterk, gaf ik het sein tot werk'. Boeding is 82 jaar oud nu en 'zijn bel' is de komende week onbetwist middelpunt van de expositie ter gelegenheid van honderd jaar St.-Antonius in het streekmuseum Het Land van Axel. Een beeld van een eeuw lagere school, maar met de nadruk op het onderwijzend personeel en de leerlingen. Schoolfoto's, altijd weer een feest van herkenning, rappor ten, handwerkjes, schoolplaten en boekjes. De tentoonstelling is te zien tot en met 15 november; het Axelse museum is ondanks de winter- sluiting weer een weekje open gesteld, omdat voor de expositie geen plaats was in het schoolge bouw. Want ieder mens heeft zo zijn herinneringen aan zijn schooltijd, en dus groeide de verzameling mee. Wie de expo sitiezaal van het streekmuseum binnenkomt, ademt de sfeer van een school, een katholieke school vooral. 'Wat kan Paultje toch mooi bidden', meldt een oude schoolplaat. Op rapporten hoge cijfers voor godsdienstonderwijs. En daar, in de vitrine: 'Het prentenboek van de kinderbiecht'. Opmerke lijk detail: de rapporten van het Antonius melden tot ver na de oorlog getrouw de kerkgang. Neem Eduard de Kort. Hij was voor de kerstvakantie van 1940 met 45 bezoeken een trouw kerkganger. Oude foto's vertellen over de in zegening van het schoolgebouw aan de Walstraat. In 1931 was dat en pastoor Goedstouwers komt prominent in beeld. Schoolfoto's zijn er sedert 1911 en tot heden missen er slechts elf. In 1963 al even in kleur, daarna omwille van de kwali teit toch maar weer in het tradi tionele zwart-wit. Onder glas ligt het rapport van Theo van de Berg, derde klas schooljaar 1949/1950. Het cijfer 8 voor Nederlands is een voor bode voor zijn later beroep aan het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen. De expositie vertelt een over zichtelijk verhaal van honderd jaar lagere school. Opgeteld drie schoolgebouwen, vier hoofdonderwijzers, in chrono logische volgorde: Van de Vij ver, De Kort, Boeding en Oude Kempers. Maar voor de bezoe ker gaat het om een individuele herinnering aan een kindertijd. Aan onderwijzers en onderwij zeressen, de één streng, soms ook met lijfstraffen, de ander in staat zonder inspanning de kin deren naar zijn hand te zetten. De spelletjes ook op het school plein, de Franse les in de vijfde van meester Van de Berg: 'Le chat est sur le piano' „Een gewone, normale school', zegt een oud-leerlinge. „Maar wel heel gezellig." Communietekening van Antoi nette Sijs uit 1953. (C?n tainc *fj/ J door Sheila van Doorsselaer HULST - Ondanks het gebrek aan ambtenaren en de grote achterstanden bij controle op de milieuwetgeving, zal de ge meente Hulst blijven ingrijpen bij milieu-overtredingen met een lagere prioriteit. De ge meente wil gedachten als 'ik kan doen wat ik wil, want er wordt toch niet gecontroleerd' meteen de kop indrukken. Hulst moet drastische maatre gelen nemen om de grote achter standen weg te werken in de mi lieucontroles bij bedrijven. Om deze achterstanden niet hoger op te laten lopen, is de gemeente genoodzaakt prioriteiten te stellen. Dit zegt de gemeente in het handhavingsprogramma 2004. In theorie houdt dit in dat volgend jaar geen actie wordt ondernomen naar aanleiding van klachten van burgers over bijvoorbeeld vliegen- en stank overlast, rolemmers op straat en lekkende olietanks. Ook wordt in theorie geen toezicht gehou den op illegale bouwwerken, terrasvergunningen, exploita tievergunningen voor seksin- richtingen en het grootste deel van de evenementenvergunnin gen. De praktijk zal echter anders zijn, zo kon wethouder E. de Deckere de leden van de com missie Ruimte op het hart druk ken. De fracties hadden grote moeite met het gegeven dat het aantal controles fors wordt te ruggeschroefd. „Maar", zo zei De Deckere, „in extreme situa ties, bij ernstige klachten, wordt er wel ingegrepenHet is dus ab soluut niet zo dat burgers maar kunnen doen wat ze willen.Als extra stok achter de deur dron gen enkele fracties aan op het steekproefsgewijs uitvoeren van controles. PvdA'er R. van Domburg vond desondanks dat de afdeling Handhaving een gedegen stuk werk heeft geleverd met het handhavingsprogramma 2004. Hij vond het van moed getuigen dat de afdeling toegeeft dat er problemen zijn op het gebied van mankracht. „In plaats van te zitten emmeren over wat niet kan, zouden we beter een bud get vrijmaken zodat er extra mensen ingehuurd kunnen wor den op de afdeling." Deze op merking streek CDA'er A. Totté tegen de haren in. „Niemand zegt dat het geen gedegen stuk is!" Het team handhaving van de gemeente werkt momenteel op zestig procent van haar capa citeit. Dit jaar is een forse ach terstand ontstaan in het uitvoe ren van in 2003 geplande milieucontroles. HULST - De fractie Algemeen Belang wil niet meer met zich laten sollen door de Hulster wethouder E. de Deckere. De fractie opperde maanden geleden het voorstel een fiets-voet- brug aan te leggen over de Vaart bij de Edah in Hulst, zodat de binnenstad vanaf de parkeerterreinen makkelijker te berei ken is. Dit voorstel werd aangenomen maar de brug ligt er nog steeds niet, terwijl De Deckere had beloofd dat de brug er in augustus zou zijn. „Hoe zit het ermee", wilde A. Dobbelaer van Algemeen Belang weten in de commissie Ruimte. „Wij willen niet meer met ons laten spelen, dat zijn we een beetje beu." De Deckere voerde aan dat de brug momenteel in de maak is en dat het nog enkele maanden duurt voordat het bouwwerk klaar is. „In januari of februari ligt de brug er." TERNEUZEN - De Terneuzense ouderenbonden en alle ge meenteraadsleden wachten er met smart op, maar de instel ling van een seniorenraad laat waarschijnlijk nog ruim een halfjaar op zich wachten. Wethouder J. Luijcks, dieeen voor stel van de ouderenbonden eind september verwelkomde, meldde de gemeenteraad dat overleg over de samenstelling, taken en bevoegdheden van de seniorenraad nog minstens ne gen maanden vergt. De meeste raadsleden vonden datwei erg lang voor het formeren van een adviesorgaan waarover de meeste partijen het vorig jaar al eens waren. Luijcks: „Ik doe mijn best om al eerder tot oprichting van de raad over te gaan. Maar het kritisch en zorgvuldig opstellen van criteria waar aan de seniorenraad moet voldoen en het afwegen van de ver antwoordelijkheden die hij moet krijgen, kosten behoorlijk wat tijd." TERNEUZEN - De gemeenteraad van Terneuzen krijgt voor de zomer een voorstel voor het al dan niet herinvoeren van schoolzwemmen voor basisscholieren. De voormalige ge meente Terneuzen haalde het schoolzwemmen enkele jaren geleden uit het basispakket. In Axel en Sas konden de scholie ren alleen tijdens de zomermaanden in de buitenbaden terecht. Wethouder C. Lief ting weet dan ook niet of het moge lijk is om één of meer groepen van de 29 Terneuzense basis scholen in een zwemschema onder te brengen. „Er is momen teel een soort vangnet dat er voor zorgt dat kinderen die in de laatste groepen van het basisonderwijs nog niet goed kunnen zwemmen, les krijgen. We moeten nu inventariseren of het bijvoorbeeld mogelijk is of het zwemmen ook als onderdeel van de gymlessen kan worden ingevoerd. Daarbij moeten we natuurlijk ook rekening houden met het nog aan te leggen bad in Oude Vaart." MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Axel is gisteren in Middelburg voor het stelen van brommers en fietsen veroor deeld tot 120 uur werkstraf. Politierechter M. Meeuwisse leg de een 25-jarige inwoner van Zelzate (B) voor zijn aandeel in de diefstal van twee fietsen en twee bromfietsen 60 uur taak straf op. Aan gedupeerden moeten de verdachten 889 euro schadevergoeding betalen. De Axelaar stal in maart en april dit jaar in zijn woonplaats vier fietsen en twee brommers. De politierechter kwalificeer de de diefstallen als vervelende feiten, waarvan mensen de dupe werden. „Zij hebben door jullile gedrag een nieuwe brommer of fiets moeten aanschaffen.Twee slachtoffers vor derden een schadevergoeding, die door de politierechter vol ledig werd toegewezen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor hun be trokkenheid bij illegaal gokken in een casino in Kapellebrug, zijn zeven verdachten gisteren door de Middelburgse politie rechter veroordeeld tot boetes. De 50-jarige eigenaar uit De Klinge (B) en de bedrijfsleider uit Zutendaal (B) kregen de hoogste boete opgelegd: elk vierduizend euro, waarvan de helft voorwaardelijk. De andere verdachten werden veroordeeld tot vierhonderd eu ro boete, waarvan de helft voor waardelijk. Het gaat om twee 28-jarige mannen uit Clinge, een 53-jarige Hulstenaar, een 34-jarige man uit Aken (D) en een 54-jarige inwoner van het Franse Moncale. Het vijftal werkte als croupier en bouleur in het casino. De belastindienst observeerde vorig jaar tussen 2 5 maart en 25 mei een aantal spe lers die meededen aan een be hendigheidsroulettespel. Offi cier van justitie J. Groen vond dat alle verdachten de Wet op de kansspelen overtraden. Hij eiste tegen de zeven mannen onvoor waardelijke boetes van vierdui zend en vierhonderd euro. Een casinospel-specialist van de Belastingdienst was als ge tuige opgeroepen. Hij had, na een aantal observaties, het mis drijf geconstateerd. Het behen digheidsroulettespel vertoonde volgens hem sterke gelijkenis met Golden Ten en had alle ken merken van een kansspel. Volgens raadsman A. Cambier was de getuige vooringenomen, omdat hij op de dag van de inval (25 mei) slechts één speler had geobserveerd. De strafpleiter bestreed het binnentreden van de politie. Hij vroeg zijn cliënt, de bedrijfsleider, vrij te spre ken. Die snapte niet waarom hij niet was gewaarschuwd en dat er niet eerder was overgegaan tot sluiting van het casino. „Al leen de gemeente Hulst kan tot sluiting overgaan", zei de getui ge. De verhuurder uit De Klinge vond dat er onvoldoende bewijs was. „Ik had geen vermoeden dat het een verboden spel be trof. Ik had het pand aange kocht om het te verhuren." Politierechter G. van Unnik vond dat de eigenaar had moe ten weten dat hij een volledig in gericht casino verhuurde. „U hacl zich moeten vergewissen van wat er aan de hand was, want u was op de hoogte van de Wet op de kansspelen. Alle fac toren bij elkaar bent u in over treding geweest." Van Unnik hield er rekening mee dat de man verder geen be moeienis had met het casino. De politierechter meende dat de bedrijfsleider een actievere rol had gespeeld, maar hij vond wel dat deze verdachte eerder gewaarschuwd had kunnen worden. De verzachtende omstandighe den werden in de strafmaat van het duo meegenomen door de helft van de boete voorwaarde lijk op te leggen. De Klingenaar gaat tegen zijn straf in hoger beroep bij het Ge rechtshof in Den Haag. VOGELWAARDE - De Volks dansgroep Hava Naguila uit Vo gelwaarde houdt vanmiddag een dansinstuif voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Alle kinderen uit Vogelwaarde en omgeving die een keer willen dansen op volksdansliedjes uit diverse Eu ropese landen zijn welkom. De bijeenkomst duurt van twee tot drie uur. „Met jonge aanwas kunnen we ons verder op de toe komst richten", zegt voorzitter E. Duerinck. „Dit jaar bestaat Hava Naguila 35 jaar. Tot vijf jaar terug hadden we altijd gro te kindergroepen. Uit een aantal leden is nu een nieuwe danslei- ding voor kinderen geselec teerd." In het nieuwe clubgebouw is al een groep jeugd van 12 tot circa 18 jaar actief. De groep heeftal deelgenomen aan festivals in Polen, Tsjechië, België en Ne derland. Een eigen jeugdorkest begeleidt dit gezelschap. Hava Naguila wil ook met vol wassenen verder aan de weg timmeren. Dinsdagavond 11 november kunnen zij kennis maken met volksdansen. Van 19.00 tot 2 03 0 uur dansen de se nioren. Vanaf 20.30 uur is het de beurt aan de demonstratie- groep. Deze groep bestaat uit twintig dansers en vier muzi kanten en verzorgt veel optre dens in binnen- en buitenland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 67