PZC Aanpak illegale bewoning wankelt w ri Scherphamers voor molenfans Antwerpen maak boekenstad grote dan ooit tevoren Bassiste van Rebba the Loon vertrekt met afscheidstournee Derde expositie van Vleeshal naar Berlijn Terra Gotha in de Piek Vakantiehuizen '?r. bas+mar de jager kunst goed idee van gerard+bas+mar zaterdag 8 november 2003 Gedoogd A 'A Spookbeeld Verantwoord Commissie van wijzen benoem voor onderzoek ziekenhuiszorg Letterproeven Concert Veere's Genoegen Heartbreak Rocknight Coe Strandpaviljoen door Wout Bareman De beleidsambtenaar van de ge meente Schouwen-Duiveland krabde zich gisterochtend even achter de oren. Dachten hij en zijn collega's de regelgeving voor permanente be woning van vakantiehuisjes eindelijk een beetje op orde te hebben, banjert minister Dekker van Volkshuisves ting daar plotseling dwars doorheen met nieuwe beleidslijnen. „We dach ten dat onze aanpak bij wijze van spreken stond als een huis, maar de minister lijkt de fundering daaronder nu weer weg te halen", verzucht Joop van der Laan. Al sinds de herindeling van 1997 houdt hij zich met de proble matiek bezig. Voorzitter Roel Soer van het district Zeeland van Recreatieondernemers Nederland (Recron) liet er dezelfde ochtend geen enkel misverstand over bestaan. Wat de geachte bewinds vrouwe nu wil - eindelijk orde sche pen in de chaos - leidt alleen maar tot een nog grotere puinhoop. „Ik zie dit allemaal met stijgende verbazing aan", zegt een geïrriteerde Soer. „Wij waren, wij zijn en wij blijven tegen permanente bewoning van vakantie woningen, domweg omdat het in prin cipe helemaal verkeerd is. Permanen te bewoning doet afbreuk aan het toeristisch product. Mensen, die per manent in zo'n huisje wonen, hebben nu eenmaal een heel andere beleving dan vakantievierders. -sSt* k - i, - - - StJL. x Tot nu toe mocht het niet, maar werd het gedoogd en nu wordt een situatie geschapen waarin per gebied en zelfs per locatie een ander beleid van kracht kan zijn. Wordt het daarmee allemaal een stuk helderder. Welnee, integendeel. 'Den Haag' wil de regel geving voortaan overlaten aan de gemeenten en die kunnen dan weer kiezen uit een individuele of een col lectieve benadering. Tel uit je winst! Wat is nu precies het plan van minister Vakantiewoningen bij de Braakman. Dekker? Ze wil eindelijk een einde maken aan het eeuwige geruzie tussen overheden, exploitanten van vakan tieparken en de vaste bewoners van vakantiehuizen. Veel gemeenten knij pen al jaren een oogje dicht; ze gedo gen de permanente bewoning van die huizen en accepteren zelfs dat de 'ille galen' ontsnappen aan gemeentelijke belastingen, zoals de onroerend- zaakbelasting. En dat kan aardig in de papieren lopen. Ons land telt naar schatting 12.000 il legaal bewoonde recreatiewoningen en 6000 stacaravans. Schouwen-Dui veland zou alleen al meer dan 700 van die woningen tellen. De minister vindt dat er nu snel moet worden inge grepen. De gemeenten mogen het zelf bepalen: al die huizen in één klap een foto Camile Schelstraete woonbestemming geven of in indivi duele gevallen toestemming geven voor bewoning. En ze waarschuwt dat, als de gemeenten hun zaakjes voor het eind van volgend jaar niet voor elkaar hebben, ze zelf knopen zal doorhakken. Staat zo'n vakantie huisje in een kwetsbaar gebied, dan kan de gemeente permanente bewo ning toestaan, maar vervalt die toe stemming zodra het woninkje wordt doorverkocht. En nog iets: besluit de gemeente tot een bestemmingsplan wijziging (van recreëren naar wonen) dan moeten de bewoners voortaan ook belasting betalen. Exploitante Ria Verpalen-Van den Bosch van vakantie-eiland De Braak man tussen Hoek en Biervliet is het helemaal eens met Recron-voorzitter Soer, die zelf De Schotsman bij Kam perland runt. „Dit is een bedreiging voor heel recreërend Nederland. On derzoek wijst nu juist uit dat steeds meer mensen hun vakantie in Neder land doorbrengen en dat die mensen er ook vaker per jaar op uit trekken. Nou, dan zitten die permanente be woners alleen maar in de weg. Ze kos ten de exploitanten bovendien han denvol geld, want ze verwachten wel dat wij de voorzieningen ook 's win ters draaiende houden." De recreatieondernemers schetsen een spookbeeld van criminaliteit, wildgroei ('zo'n huisje is meestal klein en dan bouwen ze er al snel een kotje of een schuurtje bij'), aantasting van de 'echte vakantiesfeer' en een drei gend isolement voor de ouder wor dende, behoeftige oudere permanente bewoner. Ria Verpalen: „Als je dit toe staat, is het einde zoek. Wist je dat enorme aantallen babyboomers op niet al te lange termijn met pensioen gaan? Het gros wil natuurlijk de grote stad ontvluchten en is nu al op zoek naar een mooi vakantiehuisje, dat geschikt kan worden gemaakt voor permanente bewoning." Ze wil er maar mee zeggen: straks is er geen plaats meer voor de echte vakantie ganger, die er een paar weekjes tus senuit wil. Beleidsambtenaar Joop van der Laan leunde afgelopen voorjaar tevreden achterover. Eindelijk toonden 'zijn' bestuurders daadkracht. Eind mei be sloten ze tot een generaal pardon voor alle bewoners, die zich voor de peilda tum van 28 mei in hun vakantiehuisje hadden gevestigd. Wie z'n huisje na die datum betrok, kon rekenen op ge duvel met de gemeente. En met de be heerders van de vakantieparken zou een convenant worden afgesloten over de registratie en rapportage van de bewoning aan de gemeente. Mooi geregeld allemaal, zo leek het. Van der Laan gisteren, een tikje sip: „Straks moet dat hele beleid mogelijk weer worden omgegooid. En we hébben er al zoveel tijd in gestopt! door Rinus Antonisse GOES - Een blijk van waarde ring voor de langdurige inzet als vrijwillig molenaar in Spui en Axel en voor de bijdrage aan het behoud van de Zeeuwse molens in het algemeen. Dat was giste ren weggelegd voor molenaar in hart en nieren Ko Cappon uit Zaamslag. Tijdens de najaarsvergadering van de vereniging De Zeeuwse Molen te Goes, kreeg hij uit han den van voorzitter J. Cornelis- sen de traditionele Scherpha- mer. „Met zijn deskundigheid, zijn enthousiasme en liefde voor de molens heeft hij er aan mee geholpen dat in het bijzonder te Spui en te Axel de werkende molens bij de plaatselijke be volking en bij de bezoekers uit vele plaatsen en landen een warm plaatsje krijgen", zei Cor- nelissen. Hij herinnerde eraan dat in Zee land al vijf generaties Cappon met molens werken. Voorvader Charel Cappon liet in 1850 de nog bestaande stenen grondzei- ler in Nieuwvliet bouwen. Ko leerde op de molen in Axel het vak van zijn vader; in 1956 nam hij een molenaarsbedrijf in Zaamslag over. Na de restaura tie van de molen Eben Haëzer in Spui ging hij daar als vrijwilli ger aan de slag. De Cappons blijven in de mo lens bezig. Zoon Jan Ary leerde ook van vader het vak en is nu vrijwillig molenaar op de Stadsmolen in Axel. Alleszins verantwoord om de Scherpha- mer toe te kennen, meende Cor- nelissen. Een door De Zeeuwse Molen tot onderscheiding ver heven werktuig, waarmee in de praktijk de molenstenen wor den gescherpt, zodat er weer goed mee te malen valt. De ha mer is voorzien van een plaat met inscriptie en er hoort ook een oorkonde bij. Er werd nog een tweede Scherp- hamer uitgereikt, zij het een mi niatuur-exemplaar. Daarmee vereerde voorzitter Cornelissen de secretaris van de vereniging, J. Zuurdeeg. Hij vervult zijn functie al ruim 23 jaar. Welis waar is hij zelf geen vrij»; molenaar, maar zeer verjï stelijk als actief bestuurslid Het door Zuurdeeg beheerde chief van de vereniging is Ij zamerhand uitgegroeid tor prima bron van schriftelijk fotografische informatie i de huidige en vroegere mol® Zeeland, stelde Cornells „Als echte secretaris en# varis voert hij niet vaak woord, maar we vinden da best eens in het zonnetje g mag worden voor de trouw langdurige inzet voor de mol in onze provincie." MIDDELBURG - Drie mannen' gaan onderzo hoeveel geld en mensen j zijn voor het instandhouden een goede Zeeuwse ziekenk zorg. De commissie bestaai prof. dr. P. A. M. Vierhout, H. J. Simons en prof. dr, 1 Klinkhamer. Vierhout is voormalig vou ter van de Nederlandse Vei ging voor Heelkunde en chii van het Medisch Speet Twente. Vanaf 1 januari gend jaar is hij ook voori van de Orde van Medisch Sp alisten. Simons was staal cretaris voor volksgezond in het derde kabinet-Lubt wethouder van Rotterdam! directeur van het Nederli Instituut voor Zorg en Wet Klinkhamer is hoogleraar diologie aan de Universiteit Utrecht. De benoeming van de com sie door Gedeputeerde Stat gisteren bekendgemaakt, willen van de commissie w aan welke voorwaarden i worden voldaan om drie ziel huizen in de provincie te bel den (inclusief de daarbij bi rende dependances). Het ai dient volgend voorjaar klai zijn. Xc/ee. ve\h &<\s e/3 door Ernst Jan Rozendaal ANTWERPEN - Antwerpen is volgend jaar wereldboeken stad. Sinds 2001 wijst de Unesco jaarlijks een stad aan als World Book Capital. Na Madrid, Alexandrië en New Delhi is vanaf april 2004 Antwerpen aan de beurt. Onder de naam ABC2004 wordt nu gewerkt aan een programma dat veel grootschaliger is dan dat van de eerdere wereldboekenste den. De wereldboekenstad moet een jaar lang inspanningen leveren om het boek en het lezen te pro moten. Officieel begint de mani festatie in Antwerpen op 23 april, want dan is het wereld- boekendag. Het openingsweek einde van ABC2004 valt echter op 7, 8 en 9 mei. Dan vindt het muzikale en literaire festival 'Klank van de stad' plaats met podia in heel Antwerpen, onder meer bij mensen thuis. Het programma van ABC2004 valt in drie thema's uiteen. On der het motto De historische boekenstad worden het Vlaam se literaire erfgoed en het ont staan van de boekdrukkunst be licht. De Stadsbibliotheek en het AMVC-Letterenhuis ont sluiten hun collectie, het muse um Plantin-Moretus en het Stedelijk Prentenkabinet orga niseren een tentoonstelling over de letterproeven van Christoffel Plantin en oude grafische tech- VEERE - Muziekvereniging Veere's Genoegen uit Veere speelt op zaterdag 15 november in verenigingsgebouw De Zand- put in Serooskerke. Thema dit jaar is 'dans'. Het publiek kan optredens ver wachten van de slagwerkgroep van Veere's Genoegen onder lei ding van Geraldine Candelas en van het fanfare-orkest onder leiding van Bram van Over- beeke. Daarnaast zullen enkele dansparen en een dansgroep op treden. Aanvang 19.30 uur. nieken en het Museum 1! van de Bergh maakt een nil opstelling rond het gelij. ge brevarium, een van merkelijkste meesterwf van de Zuid-Nederlandse atuurkunst. De actuele boekenstad is luik waarin de hedendaags teraire rol van Antwa wordt belicht. Van evenei ten als de Boekenbeurs, het dere Boek, ZuiderZinnei Nachten en Dichters in het zenveld worden feesteditiei organiseerd. Verder wordt reeks aan internationale sö vers in Antwerpen uitgenoi Met De toekomstige boekeffi wordt de blik vooruit gfli Op 22april2005,de slotdag ABC2004, wordt een nie centrale bibliotheek geopen het Permekecomplex op tó Coninckplein. Verder is dt doeling rond het Sint Feliï huis, waar het stadsarchief! in 2005 vestigt, een perma» boekenstraat te realiseren. Verder zullen zesentwintig! dems van schrijvers en kW naars volgend jaar een tof werk maken over een letterf het alfabet. Informatie over ABC2O01 w.abd2004.be. GOES - In Café Heartbreak I de Grote Markt in Goes «I vrijdag voor het eerst deft? break Rocknight georganisf Drie popgroepen die het afs pen j aar met veel suces into f hebben opgetreden zijn»'' nodigd voor een reprise.® de bedoeling dat het M jaarlijks gaat plaatsvindt1 de tweede vrijdag van niï1 ber. De drie bands die optred® dens de eerste Heartte Rocknight zijn Rebba the® Mamilla en Over the wordt met twee podia ge*1 wat uitzonderlijk is in eer' waardoor tussen de opt) door geen lange pauzes len waarin geluidsappto'; wordt gewisseld. De grab] gankelijke Rocknight begï" 20 uur. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het is een tijdje stil geweest rond Rebba the Loon, de Walcherse popgroep die twee jaar geleden werd uit geroepen tot de beste live-band van Zeeland. De groep ligt niet op zijn gat, maar werkt hard aan een nieuwe cd die ook buiten Zeeland tot bekendheid moet leiden. Dat gebeurt wel in afge slankte vorm. Bassiste Renata Oosterveen gaat de band verla ten. Niet met stille trom, want er is een kleine afscheidstournee gepland. Het eerste wat mensen denken, wanneer een muzikant uit een popgroep stapt, is dat er heibel in de tent is. Dat is bij Rebba the Loon bepaald niet het geval, vertelt Oosterveen. „Het is een creatieve beslissing. We zijn ze ven jaar bij elkaar en ik groei niet meer in dezelfde richting als de rest van de band. De be langrijkste reden om in een band te spelen, is voor mij altijd geweest dat ik mijn creatieve ei kwijt wil. Rebba the Loon be staat uit vier muzikanten met uiteenlopende muzikale sma ken. Dat heeft spannende dingen opgeleverd, maar het laatste jaar merk ik dat mijn creatieve inbreng minder is ge worden. Vandaar dat ik mijn heil buiten de band zoek. Dat is niet alleen voor mij beter, maar ook voor Rebba the Loon. Als we op deze manier doorgaan, houd ik de band op." De overige bandleden - gitarist William Koole, zanger Kees Moerland en drummer Jeroen Polderman - hebben vol begrip gereageerd, zegt manager Patri cia de Meulmeester. „Renata gaat met een glimlach weg. Ie dereen vindt het een moedige stap." De groep gaat Oosterveen niet vervangen. Moerland zal in het vervolg de basgitaar ter hand nemen. In de loop van vol gend jaar verschijnt een nieuwe cd. „We zijn keihard bezig aan nieuw repertoire", aldus De Meulmeester. Oosterveen weet nog niet pre cies hoe haar muzikale toe komst eruitziet. „Rebba is als een project begonnen op mijn zolderkamertje. Ik wil weer vanuit zo'n situatie werken en daarbij het spectrum verbreden naar andere muzikale stijlen dan de rock van Rebba. Van die groep verwachten de mensen zeer terecht een bepaald soort muziek, maar ik wil van dat concept af. Ik wil de vrijheid om mijn muzikale horizon over de volle breedte te verkennen. Voor ik precies ga kijken hoe ik dat kan doen, wil ik eerst dit hoofd stuk afsluiten." Dat gebeurt met drie optredens in drie weken tijd. Vrijdag 14 november treedt Rebba the Loon op tijdens de Rocknight van café Heartbreak in Goes. Op sinterklaasavond staat een con cert gepland in La Strada, ook in Goes. Het definitieve af scheid vindt zondagmiddag 7 december plaats in het Vlissing- se strandpaviljoen Panta Rhei, de plek waar Rebba the Loon weliswaar niet is geboren maar toch zeker een beetje is opge groeid. Oosterveen: „Eigenlijk zaten ze vol, maar eigenaar Willem Jan Buijs heeft zijn programmering voor ons omgegooid. Dat is heel leuk. Wij zijn een live-band bij uitstek, dus hoe kunnen we deze episode beter afsluiten dan met een paar knallende optredens op plekken waaraan wij warme herinneringen hebben. Wie ons ooit nog in deze formatie wilde zien, krijgt nu nog de gelegen heid. En wie goede herinnerin gen bewaart aan eerdere optre dens, krijgt nog een laatste kans ons met zijn vieren te zien en af scheid te nemen. Door de aan leiding worden dit natuurlijk bijzondere optredens. Iedereen zal er scherp bovenop zitten. Het wordt echt feest." Concerten Rebba the Loon: 14 nov Café Heartbreak Goes 20.30 uur, 5 dec La Strada Goes 22.30 uur en 7 dec Panta Rhei Vlissingen 17 uur. door Ernst Jan Rozenda'al MIDDELBURG - Voor de derde keer in anderhalf jaar tijd neemt een buitenlandse organisatie een expositie van De Vleeshal in Middelburg over. Volgende week opent in het Berlijnse cen trum voor hedendaagse kunst Büro Friedrich de expositie Higher Truth No 5, die in janua ri 2002 te zien was in de Vlees hal. De zomerexpositie van The Royal Art Lodge was behalve in Middelburg te zien in Toronto, New York en Seoul. Vorig jaar programmeerde de Documenta in Kassei een vervolg op Sound- Advertentie work 4.0, de expositie die vorig voorjaar in Middelburg was in gericht. „We tellen internationaal mee", constateert directeur Rutger Wolfson van De Vleeshal tevre den. Hij maakte de expositie Higher Truth No 5 samen met Guus Beumer. Het onderwerp was mode. In de Vleeshal werd destijds een luxe modewinkel ingericht waarin niets te koop was. Hetzelfde doet Büro Friedrich nu in Berlijn om een link te leggen met een expositie van Rem Koolhaas in de Neue National Galerie. Koolhaas is een architect die zich ook be zighoudt met vormgeving en mode. Aan de geluidsinstallatie Soundwork 4.0 werkte even eens Wolfson mee, samen met onder anderen de Engelse kun stenaar Craigie Horsfield. De expositie van de Canadese kun stenaarsgroep The Royal Art Lodge was door de Vleeshal ge produceerd in samenwerking met The Drawing Center in New York, Plug in ICA in Winnipeg en The PowerPlant in Toronto. VLISSINGEN - De zesde editie van het festival Terra Gotha is nauwelijks achter de rug of het volgende evenement dient zich aan. Onder de naam Terra Gotha De Piek treden zaterdag 13 december de Amerikaanse formatie The Crüxshadows en in het voorprogramma de Belgi sche groep Erato op in de Piek in Vlissingen. De Piek was vanouds de plek waar het festival Terra Gotha werd georganiseerd. Omdat dit evenement mede door interna tionale belangstelling uit zijn jasje groeide, werd onlangs uit geweken naar het Arsenaalthe ater. In verkleinde vorm krijgt De Piek nu ook weer zijn Terra Gotha. The Crüxshadows trad daar eerder op tijdens Terra Gotha III. De groep promoot in Europa het nieuwe album Ethernaut. Erato speelt gothicmuziek in de stijl van The Sisters of Mercy en Killing Joke. Rondom de optre dens draaien DJ Azael en de Belgische DJ Filip hun muziek. De avond begint om 20 uur. Rebba the Loon met Jeroen Polderman, Renata Oosterveen, Kees Moerland en William Koole (vlnr). foto Karelien van IJsseldijk kerkplein 57 kapelle 0111 343810 www.basmar.nl label, longa fauteauil in zwart, tijdelijk van 2.325,- .voor 1.990,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 66