F ranse minister ligt overhoop met band Schoon schip in EU-regiocomité Opheffen noodtoestand Sri Lanka haalt angel uit politiek conflict Mationale VerwarminaswekenW 5 Regering in Ankara geeft gehoor aan verzet volk en Koerden Prins Charles verweert zich bij voorbaat tegen onbekende aantijging Brussel haalt hard uit naar Berlusconi Kameraden herdenken Oktoberrevolutie Overval verkeerstoren Manilla zaterdag 8 november 2003 Tsjechische politie pakt afperser Aids-epidemie bedreigt China Belgisch carnaval werelderfgoed Man slaapt acht jaar met dode Polisario laat gevangenen vrij Ridgway doodde wellicht 60 vrouwen VS loven geld uit voor Taylor Konvooien _N Profiteer nu van de aanbiedingen én informeer naar HRT" 1 de garantiemogelijkheden van 5,10 of 15 jaar bij de ATAG SelectDealer. ÊF^Êk. m Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-1670. Verwarming lÊ Geen Turks leger naar Irak van onze redactie buitenland PRAAG - De Tsjechische politie heeft een man gearresteerd die zou hebben gedreigd een ziekenhuis op te blazen als hij geen bedrag van omgerekend ruim 300.000 euro zou krijgen. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De verdachte zou het Tsjechische equivalent van 112 hebben gebeld en vervolgens hebben gedreigd een ambulance met 500 kilogram aan explosieven te gebruiken om een ziekenhuis op te blazen in het oosten van het land. Om hem daarvan te weer houden moest hem tien miljoen kroon worden betaald. Als de man schuldig wordt bevonden aan afpersing, dan kan hij maximaal twaalf jaar gevangenisstraf krijgen. AP PEKING - De aids-epidemie in China neemt schrikbarende vormen aan. Directeur David Ho van een aids-onderzoeks- centrum in New York heeft dat gisteren verklaard. Volgens Ho zijn er een miljoen mensen in China besmet met hiv en dreigt dat aantal de komende jaren fors toe te nemen. De Chinese au toriteiten en de Verenigde Naties vrezen dat het aantal sero- positieven in de Volksrepubliek in 2020 is opgelopen tot tien miljoen. Op aids heerste lange tijd een taboe in China. De afgelopen tijd nemen de autoriteiten steeds meer maatregelen om verde re verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Maandag wordt in Peking aan conferentie gehouden over aids. De Amerikaanse oud-president Bill Clinton is daar één van de sprekers. AP PARIJS - Het carnaval in het Belgische Binche en een tradi tionele Turkse manier van verhalen vertellen zijn tot werel derfgoed uitgeroepen. De Unesco, de cultuurorganisatie van de Verenigde Naties, verklaarde gisteren in Parijs 28 tradities en culturele uitingen tot erfenis van de mensheid. Nieuw op de lijst van mondelinge en immateriële meester werken zijn verder onder meer de grafische uitdrukkingsvor men van de Wajapi in Brazilië, de oude Chinese Guqin-mu- ziek, Baltische zang en dans uit Letland, Estland en Litouwen en het Japanse poppentheater Ningyo Johruri Bunraku. Het was de tweede keer dat de Unesco een dergelijke lijst pre senteerde. De eerste keer, in 2001werden negentien culturele meesterwerken erkend. ANP/DPA HONGKONG - Een rouwende weduwnaar in het noorden van China heeft acht jaar lang elke nacht naast het stoffelijk over schot van zijn vrouw geslapen. De echtgenote was in 1995aan een hersenbloeding gestorven. De vertwijfelde man meldde het overlijden niet, aldus Chine se media gisteren. Hij vertelde de buurt dat zijn vrouw zich binnenshuis ontspande. Uiteindelijk waarschuwden wan trouwende buren de politie. ANP/DPA ALGIERS - De beweging Polisario, die strijd voert voor een onafhankelijk West-Sahara heeft laten weten driehonderd Marokkaanse gevangenen vrij te zullen laten. De groep wordt in Algerije vastgehouden. De gevangenen zitten mogelijk al 25 jaar vast. Het gaat om de grootste groep die Polisario in één keer laat gaan. De beweging heeft het afgelopen j aar al enkele honderden gevangen vrijgelaten. De groep van driehonderd zal de komende dagen aan het Rode Kruis worden overgedragen. ANP/RTR Hnnr Henk Glimmerveen PARIJS - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Sar kozy ligt overhoop met de rap groep Sniper. Hij beschuldigt de „roep ervan teksten te produce ren die 'antisemitisch, racis tisch en beledigend'zijn. Sarko- zv sluit niet uit dat er juridische maatregelen tegen de groep ivorden genomen. De leden van Sniper op hun SEATTLE - De Ameri kaanse seriemoordenaar 'Green River Killer' heeft wellicht veel meer vrou wen gedood dan de 48 moorden die hij woensdag bekende. Volgens recher cheurs in Seattle heeft Gary Ridgway tijdens verhoren gesproken over zeker zestig vrouwen die door zijn hand om het le ven zijn gekomen. Ridgway bekende woens- 1 dag voor de rechter 48 moorden om zo aan een terdoodveroordeling te ontkomen. Hij doodde tussen 1982 en 1998 voor- al prostituees, drugsver slaafden en weggelopen meisjes. „We hebben hem aangeklaagd voor 48 moorden, maar er zijn an dere moorden waarvoor we hem al dan niet kun nen aanklagen en we zijn nog niet in staat geweest het aantal van meer dan zestig slachtoffers te be- vestigen", aldus een woordvoerder van het re chercheteam. Het onder zoek naar de reeks moor den van de nu 54-jarige man gaat daarom door. Ridgway heeft gezegd dat het moeite kost zich te herinneren hoeveel vrou wenhij heeft omgebracht. „Ik vermoordde zoveel vrouwen, het is moeilijk ze uit elkaar te houden", aldus de grootste serie moordenaar uit de Ameri kaanse geschiedenis. I ANP/AFP BRUSSEL - In ongewoon harde bewoordingen heeft de woord voerder van de Europese Com missie, het dagelijks EU-be- stuur, gisteren afstand genomen van de omstreden uitspraken van de Italiaanse premier Ber lusconi een dag eerder over Rus land. Berlusconi deed de uitspraken, waarin hij onder meer de schen ding van de mensenrechten in Tsjetsjenië bagatelliseerde, in zijn hoedanigheid van EU- voorzitter. „Wij delen het standpunt van Berlusconi niet als het over de situatie rond Yukos gaat en ook niet als het gaat over de huidige situatie in Tsjetsjenië", zei het hoofdwoordvoerder Kemppi- nen. Het is niet gebruikelijk dat Brussel openlijk het voorzitter schap afvalt. Tussen voorzitter Prodi van de Commissie en Ber lusconi waren er al eerder scher mutselingen. Tijdens de top donderdag tussen de EU en Rusland, gehouden in Rome, zei Berlusconi dat de me dia de situatie van de mensen rechten in Tsjetsjenië overdrij ven. Ook reageerde hij op de arrestatie van de baas van het Russische oliebedrijf Yukos. Hij verdedigde het standpunt van het Kremlin: „Ik ken Poetin goed genoeg om persoonlijk te kunnen instaan voor zijn begrip voor het onderscheid tussen uit voerende en rechtsprekende macht." De Commissie zei gisteren de omstreden uitspraken van Ber lusconi te beschouwen als per soonlijke opmerkingen. ANP WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben 2 miljoen dollar °P het hoofd van de Liberiaanse K-president Charles Taylor ge- Washington wil er zo voor zor gen dat Taylor verschijnt voor het Speciale Hof voor Sierra Leone in Freetown. Het voor malige staatshoofd, dat in Nige- j?a in ballingschap verblijft, is °r het hof aangeklaagd we gens zijn betrokkenheid bij de moedige burgeroorlog in Sierra Leone. hij heeft de rebellen daar in dit huurland van Liberia geholpen *an wapens in ruil voor diaman ten. ANP/AFP beurt hebben de minister met juridische tegenmaatregelen gedreigd. Ze bestrijden de be schuldigingen en eisen excuses van Sarkozy. Zo niet, dan span nen ze een kort geding aan. Sniper staat bekend om zijn ve nijnige teksten tegen de Franse politie. Sarkozy maakt zich ook druk om de tekst van het lied 'De ANKARA - De met bloedig Iraaks verzet kampende Ameri kaanse bezettingstroepen in Irak zullen het zonder de ver wachte Turkse steun moeten doen. Turkije heeft besloten geen militairen naar het buur land Irak te sturen. De Verenig de Staten zijn teleurgesteld, maar begrijpen de beslissing wel. Dat zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken giste ren. Het Turkse parlement stemde vorige maand nog in met een plan om militairen te sturen, BRUSSEL - Europarlementari ër Michiel van Huiten (PvdA) wil dat er schoon schip wordt gemaakt bij het Comité van de Regio's. Bij dat adviesorgaan van de Europese Unie is de afge lopen jaren op grote schaal ge sjoemeld met declaraties en bij het verlenen van contracten aan derden. Uit een rapport van Olaf, het on afhankelijke fraudebureau van de Europese Commissie, blijkt dat er sprake was van onregel matigheden, vriendjespolitiek en 'een wijdverbreide cultuur van onprofessionaliteit en im provisatie'. Olaf kwam tot de conclusie dat drie leden van het Comité elk duizenden euro's te veel aan reis- en verblijfkosten hadden gedeclareerd. In twee gevallen is het te veel gedeclareerde te rugbetaald. Veel ernstiger is volgens Olaf dat 'een topambtenaar van het Comité' nooit melding heeft ge maakt van talloze onregelma tigheden en frauduleuze zaken, hoewel zijn eigen staf daarover diverse keren aan de bel trok. De man in kwestie was tot voor kort secretaris-generaal van het Co mité van de Regio's. Hij trad af nadat ook ernstige onregelma tigheden rond zijn benoeming stenengooier', een Palestijn die wraak neemt voor de dood van zijn vader en bussen in Israël opblaast. „Wat zou jij doen als ze je vader doden en je huis ver nietigen? Ik zou een bloedbad aanrichten", rappen de Snipers. Maar voor Sarkozy gaat dat te ver. Vrijheid van meningsuiting vindt hij een groot goed 'maar mogelijk tienduizend. Dat was vooral op aandrang van Was hington. Die wil zijn eigen troe pen ontlasten. Amerikaanse mi litairen liggen in Irak dagelijks onder vuur. Onlangs gaf de Turkse premier Erdogan al aan mogelijk geen troepen te sturen als het Iraakse volk hiertegen was. Vanuit de Koerdische be volking in het noorden van Irak kwam veel kritiek op het besluit om Turkse troepen te sturen. De Iraakse Koerden zijn bang dat de strijd die het Turkse leger te gen de Turkse Koerden van de verzetsbeweging Kadek, voor heen PKK, voert, in Irak zou worden uitgebreid. Bovendien waren ze bang dat Ankara aan- waren geconstateerd. Als waar nemend secretaris-generaal zou hij zijn eigen sollicitatieproce dure hebben beïnvloed. Volgens Olaf is er reden genoeg om te on derzoeken of de topambtenaar schuldig is aan 'slecht admini stratief gedrag', waarna hij dis ciplinair gestraft kan worden. Maar de leiding van het Comité van de Regio's voelt daar niets voor. De man wil in de loop van door Harald Doornbos COLOMBO - Terwijl de gema tigde premier van Sri Lanka, Wickremesinghe, terugkeerde van een bezoek aan de VS en als een held werd ontvangen door tienduizenden aanhangers, deed president Kumaratunga een stap terug door de twee da gen eerder uitgeroepen nood toestand op te heffen. Daarmee werd de angel uit het conflict gehaald. Premier Wickremesinghe deed vlak na aankomst op de lucht haven van de hoofdstad Colom- dat is iets anders dan schelden en beledigen'. In een democra tie, zegt hij, moet iedereen zich aan een aantal regels houden. „Wie dat niet doet, krijgt met justitie te maken." Voor de hiphopgroep ligt dat niet voor de hand. „Wij zijn geen racisten, wij zijn Fransen net als u. Maar wij vragen ons af of u spraak wil maken op Koerdi sche delen in Irak, waar zich veel olievelden bevinden. Zo bracht een Turkse minister in januari naar buiten dat Ankara verdragen van het begin van de twintigste eeuw aan het doorne men was over mogelijke ge- biedsaanspraken. Onder de Turkse bevolking was het besluit om duizenden mili tairen naar Irak te sturen ook niet populair. Het gewelddadig conflict in de jaren tachtig en negentig met de eigen Koerdi sche minderheid kostte een groot aantal Turkse militairen destijds het leven. Ook gisteren vielen er weer do den onder de Amerikaanse troe- volgend jaar met vervroegd pensioen gaan en tot die tijd met onbetaald verlof. „Sir Albert Bore, de Britse voorzitter van het Comité zegt dat een discipli naire procedure weinig zin heeft, lang duurt en de Europese burger alleen maar veel geld zal kosten. Maar daar ben ik het he lemaal niet mee eens. Het kost de Europese burger juist veel geld als de man wegkomt met bo een dringend verzoek op de president ook het op maandag ontbonden parlement weer te installeren. „Zonder parlement kan het vredesproces niet door gaan", aldus de premier. Wickremesinghe is de architect van een staakt-het-vuren tus sen de regering en rebellen van de Tamil-Tijgers dat nu al twin tig maanden stand houdt. De extremistische Tamil-groepe- ring vecht al achttien jaar voor een eigen staat. President Ku maratunga vindt echter dat de premier te veel is tegemoet ge komen aan de eisen van de re bellen. Maar met de ontbinding ons als zodanig wel accepteert. Aan de ene kant is er dat pseu- do-Frankrijk dat u zo liefko zend toespreekt en anderzijds zijn er mensen voor wie alleen de gummiknuppel is bestemd", schrijven ze in een open brief aan de minister. De leden van de groep vinden dat 'muziek in zijn algemeenheid, en die van ons in pen in Irak. Alle zes inzittenden van een Amerikaanse helikop ter kwamen om toen de Black- hawk gisterochtend bij Tikrit neerstortte. Een legerwoord- voerder meldde dat het toestel met de militairen was 'gedwon gen te landen', zonder te zeggen of het was beschoten of door een technisch defect naar beneden kwam. Tikrit is de geboorte plaats van de verdreven Iraakse president Saddam Hoessein en gold als zijn machtsbasis. Nog altijd zijn de inwoners van het gebied fel gekant tegen de Ame rikaanse inmenging in hun land. Zondag werd een Ameri kaanse Chinook-helikopter neergehaald bij Fallujah. Daar- vervroegde pensionering", zegt Van Huiten. Hij schat dat de man op grond van zijn vroegere functie recht heeft op een pensi oen van 100.000 euro per jaar. „Als er een disciplinaire proce dure volgt, dan verliest hij dat riante pensioen." De Neder landse Europarlementariër ver zet zich in de budgetcontrole commissie van het Europees Parlement met hand en tand te- van het parlement en het uitroe pen van de noodtoestand lijkt de president haar hand te hebben overspeeld. Zij kreeg in Sri Lanka veel kritiek van rege- rings- en oppositiepartijen en ook buiten het eiland toonden landen als India en de VS zich weinig gelukkig met Kumara tunga's 'constitutionele staats greep'. De Amerikaanse presi dent Bush maakte duidelijk dat hij achter de verzoenende poli tiek van de premier staat. Toe valligerwijs was de premier op dat moment net op bezoek in het Witte Huis. Nu de premier weer thuis is en het bijzonder' opgebouwd is uit heftige vergelijkingen, 'die geen enkele luisteraar van goede wil letterlijk neemt'. De platenmaatschappij van Sniper houdt de kiezen op el kaar. Het eerstkomende concert van de rapgroep in de Elzas is door de zaaleigenaar geannu leerd. ,Ik heb veel politieagenten en militairen onder mijn klanten en ik heb geen zin in een rel", liet hij weten. GPD door kwamen zestien militairen om en raakten minstens twintig militairen gewond. Het was het grootste aantal slachtoffers dat op één dag viel sinds het einde van de grote gevechtshandelin gen. Door twee aanslagen op twee Amerikaanse konvooien in en bij Mosul in het noorden zijn twee Amerikaanse militairen omgekomen. Bij de beschieting gisterochtend in de stad raakten zeker zes militairen gewond. Het konvooi werd in een hinder laag bestookt met granaten, verklaarde een legerwoord- voerder. ANP/DPA/RTR gen de zachte aanpak van de fraude bij het Comité en van de topambtenaar die daarvoor verantwoordelijk was. Volgens Van Huiten krijgt hij brede steun in de Commissie en in het Europarlement. Als het Comité van de Regio's weigert harder op te treden, kan het parlement weigeren goedkeuring te geven aan de begroting van het Comi té. GPD de noodtoestand is opgeheven, lijkt het grootste gevaar voor een opleving van chaos en ge weld in Sri Lanka voorbijVol gens lokale waarnemers had het 'dictatoriale optreden van de president' veel grotere gevolgen kunnen hebben. Op twee fron ten kon het verkeerd gaan. Rel len en zelfs gevechten hadden kunnen uitbreken tussen aan hangers van de premier en die van de president. En er bestond een kans dat de strijd tussen het leger en de Tamil-Tijgers zou oplaaien. Beide ontwikkelingen hebben zich niet voltrekken. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Niemand mag nog weten wat er aan de hand is, maar de wereld moet wel weten dat de Britse kroon prins Charles er niets mee te maken heeft. Sterker nog, er is niets van waar. Dat liet Charles donderdag weten in een hoogst ongebruikelijke verklaring. Charles reageerde op be schuldigingen van een oud- hofdienaar, die beweert een tijd terug ooggetuige te zijn geweest van een compromit terend incident rond een vooraanstaand lid van het Britse koningshuis. Nu is dus duidelijk dat het om prins Charles ging, maar wat het incident is dat volgens Char les nooit heeft plaatsgevon den is voor het Britse publiek nog steeds een raadsel: een rechter heeft de pers verbo den erover te schrijven. De Mail on Sunday had aan gekondigd met een 'sensatio neel' verhaal te zullen komen, gebaseerd op verkla ringen van een oud-hofdie- naar. Een medewerker van Charles greep in en wist van de rechter een publicatiever bod los te krijgen. Een andere krant, The Guardian, kreeg na een juridische procedure wel toestemming de naam te noemen van de medewerker die de rechter om een publi catieverbod vroeg: dat is Mi- MANILLA - De Filipijnse poli tie heeft gisteravond de ver keerstoren van de luchthaven van Manilla heroverd, na een hevig vuurgevecht met een aan tal overvallers. Er zijn zeker twee doden geval len. Naar verluidt waren kort chael Fawcett, de voormali ge rechterhand van Charles. Volgeps de verklaring van Charlesisde hof dienaar geen betrouwbare bron. Het zou om een Falkland-veteraan met een posttraumatisch stress-syndroom gaan, die in het verleden een drankpro bleem zou hebben gehad. „De beschuldiging begint gemeengoed te worden en er wordt veel over gespecu leerd", zei Charles' secretaris Michaei Peat gisteren in een interview met de BBC. „Daarom wil ik het, ook al kan ik niet ingaan op de de tails, glashelder maken dat de beschuldiging volledig onwaar is en op niets is geba seerd." Dat miljoenen men sen nu heel graag willen we ten wat de beschuldiging is, deert Charles en zijn secreta ris kennelijk niet. Speculaties over een nieuw schandaal rond het Britse koningshuis laaiden vorige maand op, nadat de voorma lige butler van prinses Diana, Paul Burrell, beweer de dat Diana een geluids band had waarop voormalig hofdienaar George Smith be weerde dat hij was verkracht door een andere werknemer van het koninklijk huis. De Daily Mirror meldde op 28 oktober dat Smith naar eigen zeggen ook getuige is ge weest van bepaalde seksuele handelingen van een lid van het koninklijk huis. AP daarvoor drie gewapende man nen de verkeerstoren van de Ninoy Aquino International Airport binnengedrongen. De bezetting stond onder leiding van ex-luchtmachtofficier Vil- laruel. Hij zou tijdens de actie zijn omgekomen. ANP/AFP r Advertentie MOSKOU -Een rij van communistische betogers loopt voorbij de Christus de Verlos- ren de 86ste verjaardag van de socialistische revolutie van 1917. De Communistische ser-kerk tijdens een demonstratie in het centrum van Moskou. Duizenden communis- Partij is nog steeds populair in Rusland, maar volgens peilingen van eind oktober is de ten en leden van verschillende pro-communistische en linkse partijen vierden giste- pro-Poetinpartij Verenigd Rusland haar inmiddels voorbijgestreefd. foto EPA door Hans Gertsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5