PZC Priester zonder kerk Waterschap heeft flink bespaard 13 Therapeuten pakken burnout aan Schouwse fractie hekelt op eigen houtje doorgaan van raadsleden zaterdag 8 november 2003 Softdrugs Toneelopvoering Aanval Rommeltje Boeddha N-Beveland scoort op servicemeter GL vindt programma Mythe matig Werkstraf voor fietsendieven Onderzoek naar schoolzwemmen Klederdracht D66 wil paal en perk aan zetelroof Hnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - D66 op Schou- iven-Duiveland wil de kieswet veranderen om zetelroof in de toekomst te voorkomen. De par tij viel bij de gemeenteraadsver kiezingen vorig jaar net buiten de boot en moet nu 'tenenkrom mend' constateren dat LSD-af- vallige R. Raats op persoonlijke titel nog wél op het bestuurlijk podium zit. Afdelingssecretaris A. Hijge- naar vindt dat er paal en perk moet worden gesteld aan het op eigen houtje doorgaan van raadsleden. Alleen kandidaten die bij verkiezingen recht streeks voldoende stemmen be halen, hebben recht op een zetel De partij krijgt vervolgens alle reststemmen en verdeelt de ver kregen zetels onder de overige kandidaten op de kieslijst. Ver laat iemand de partij, dan moet hij of zij ook zijn zetel opgeven. „Een raadslid zonder voldoen de eigen stemmen kan niet meer voor zichzelf beginnen." Vol gens deze methode kunnen ook niet-functionerende raadsleden door hun partij aan de kant wor den gezet, legt Hijgenaar uit in het periodieke lijfblad De De mograaf. 'Zeteltjepik' zal dan tot het verleden behoren. Hij pleit voor een vernieuwing van de kieswet met ingang van 2006. Dat kan in de praktijk vrij simpel zijn door op het stembil jet een extra hokje boven de partijkolom af te drukken, dat niet verbonden is aan een kan didaat. Daarmee krijgt de kie zer de mogelijkheid op een par tij te stemmen en niet per se op een specifieke persoon binnen die geleding. Aanleiding is de manoeuvre van het voormalig LSD-raadslid R. Raats. De mede-oprichter van Leefbaar Schouwen-Duiveland viel bij zijn partij uit de gratie wegens een veroordeling in ver band met het bezit van soft drugs. Raats - die volhoudt on schuldig te zijn - hield de eer aan zichzelf en stapte uit de fractie, volgens eigen zeggen om de par- RENESSE - Zowel de jongeren- als volwassenenafdeling van to neelvereniging Op Drift in Re- nesse is druk bezig met de repe tities voor toneelopvoeringen rond Sinterklaas en Kerstmis. De jongeren spelen zaterdag middag 22 november in het dorpshuis een sinterklaasstuk van Hans de Hamer ter gelegen heid van de intocht van de Sint in het dorp. De jeugdafdeling wil dit stuk op aanvraag ook el ders spelen. De volwassenen zijn bezig met het instuderen van de eenakter 'Hoe zien wij Kerstmis?' van 1 Angelica Poelman. Dit toneel stuk is een denkbeeldig inter view waarbij het vooral gaat om de antwoorden van de onder vraagden. Op Drift speelt dit kerststuk op uitnodiging voor verschillende groeperingen in de regio. De jongeren van Op Drift richten hun aandacht ver der op de repetities voor de mu sical West Side Story die in mei 2004 in het dorpshuis in Renesse wordt opgevoerd. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu- rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur tij verder geen schade te berok kenen. Hij hechtte daarentegen aan zijn raadszetel, omdat hij namens zijn kiezers nog genoeg te melden had. Na de zomerva kantie keerde hij als de Lijst Raats terug in de gemeenteraad. Hijgenaar hekelt die handels wijze in felle bewoordingen. „Hij is na een, ongetwijfeld doorbetaalde, zelfingestelde vakantie in de raad terugge keerd en zwijgt zichzelf moedig door de debatten. Zijn bijdrage in de raad is zeer beperkt. En als hij al een keer zijn mond open doet, geeft hij blijk van bitter weinig dossierkennis en wordt zijn inbreng door de andere par tijen nauwelijks serieus geno men." Ook constateert de D66- secretaris dat Raats' naam va ker in verband met drugshandel wordt genoemd dan met de lo kale politiek, wat het imago van de gemeente geen goed zou doen. Raats toonde zich gisteren in een reactie niet onder de indruk van de persoonlijke aanval. „Het interesseert me weinig wat die man zegt. Als hij het alle maal zo goed weet, had hij ook moeten zorgen dat hij nog in de raad zat! Om te beginnen zou die meneer Hijgenaar eens va ker zijn neus moeten laten zien om daadwerkelijk mee te kun nen praten. In de commissiever gaderingen zie ik hem nooit en daar is toch de meeste discus sie." Ook deelt Raats zijn opvat ting van zetelroof niet. „Ik ben Leefbaar Schouwen-Duiveland begonnen, omdat ik vond - en nog steeds vindt - dat bepaalde dingen op dit eiland onderbe licht blijven. Dat is wat anders dan wanneer je er later bij- kruipt. Dus ik ga gewoon verder met wat ik voor ogen had, alleen onder een andere naam." Raats kondigt bij voorbaat aan op nieuw mee te zullen doen aan de verkiezigen in 2006. „Dan zal blijken dat ik niet alleen sta. D66 is bedankt voor de gratis publiciteit!" Chris Dorsman voor het altaar. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Direct bij bin nenkomst kringelt er een onbe stemde geur de neusgaten bin nen. Iets mentholachtigs, met een mengelmoes van weeïge wierook? De sfeer is sereen, doch overwegend huiselijk. Al helemaal met de Friese wand klok in de overloop van de trap naar boven. Want ook al biedt de rijtjeswoning in Zierikzee onderdak aan een kapel van de Vrije Katholieke Kerk LCC (VKKLCC), het blijft bovenal een huis. En zo willen Chris Dorsman (70) en zijn echtgenote Jo het ook het liefst houden. Iedereen is welkom in de huiskapel, maar de bovenkamer is met vier mensen al snel vol. Dus graag niet te massaal. Nu zal dat wel loslopen, weet Dors man. De Vrije Katholieke Kerk had zo'n negenhonderd volge lingen in Nederland. Door schisma eerder dit jaar, is dat aantal trouwe aanhangers van de 'zuivere leer' naar ongeveer zestig teruggezakt. Toch wordt de Zierikzeeënaar volgens eerder voorgenomen plan op 29 november tot pries ter gewijd. Onder normale om standigheden zou zijn kerk in Den Haag staan, ware het niet dat het gebouw door de groep afgescheidenen is 'gekraakt'. „Weet je wat ze hebben ge daan?", roept Dorsman ver ontwaardigd uit, „De sloten vervangen! Wij kunnen er niet eens meer in!" Onduidelijk is evenwel wie nu de rechtmatige eigenaar is van de Sint Al- baankerk. Een juridische pro cedure moet daarover uitsluit sel bieden. De kwestie ligt voor de familie Dorsman niet alleen gevoelig omdat het de kerk is waar meneer al sinds 1970 de mis helpt verzorgen, de Sint Albaan geldt tevens als de Het huis van Chris Dorsman en zijn echtgenote Jo biedt onderdak aan een kapel van de Vrije Katho lieke Kerk LCC. foto's Dirk-Jan Gjeltema hoofdkerk van de VKKLCC in Nederland. Bij elkaar beschik te de organisatie verspreid over het land over elf kerken. Allen zijn ze nu in handen van de afscheidingsbeweging en het aantal trouw gebleven priesters is gedecimeerd tot twee. Met Dorsman er straks bij drie. De op de theosofische leer ge baseerde LCC werd in 1916 op gericht en heeft wereldwijd acht bisschoppen. Samen vor men ze de Algemene Bisschop pelijke Synode, de kerklei ding. De voorzittend bisschop Ian Hooker uit Australië is als zogeheten waarnemend regio naris tevens verantwoordelijk voor de gang van zaken in Ne derland. De vorige regionaris is, als één van de afvalligen, door de synode uit zijn functie gezet. Een complicerende fac tor is evenwel dat hij zijn func tie weigert neer te leggen en die ook voortzet in naam van de schismatische kerk. Dorsman zucht eens diep: „Tsja, het is even een rommeltje. Maar dat komt heus allemaal weer voor elkaar." De afscheiding vindt zijn oor sprong in een interpretatiever schil. De nieuwe groepering is voorstander van het vrouwe lijk priesterschap. Dorsmanen de zijnen vinden de tijd daar voor nog niet rijp. Aankomend priester Dorsman vindt het on begrijpelijk dat zijn geloofsge noten de synode hebben getart en op eigen houtje toch een vrouw tot priester hebben ge wijd. Die ongehoorzaamheid vormde de directe aanleiding voor de kerkelijke leiding hun bevoegdheden binnen de VK KLCC te ontnemen. „Ze heb ben zich gewoon niet te be moeien met de internationale regels!" Hoewel een aantal priesters onder hen volgens Dorsman te kennen heeft gege ven de scheuring te betreuren en weer bij de eigen kerk te wil len komen, wordt aan dat ver zoek voorlopig geen gehoor ge geven. In zijn rechterhand houdt de Zierikzeeënaar zijn priester- kruis stevig vastDe zeven cen traal geplaatste edelstenen communiceren als het ware met de edelstenen onder de ze ven kandelaars en de altaar steen. Alle kracht richt zich zo op de heilige sacramenten in de tabernakel. Het kaarsje in de roodbeglaasde Godslamp links van het altaar in de huis kapel brandt, een teken dat de sacramenten aanwezig zijn. Symboliek is voor de Vrije Ka tholieken een groot goed, meer nog dan bij de Roomse geloofs genoten. Wat meteen opvalt, is de beel tenis van Boeddha boven het portret van Jezus Christus. De Vrije Katholieken putten veel van hun religieuze inspiratie uit het Boeddhisme en Hindoe isme. De Boeddha is volgens dat principe het allerhoogste wat de mens kan bereiken. De Christus is één van de vele meesters, legt Dorsman uit. „De mens heeft een evolutie proces te doorgaan. Van steen, tot plant, dier, mens en uitein delijk het allerhoogste. Wij werken veel met krachten en symbolen. Anders kun je zoiets niet onder woorden brengen." Al sinds zijn zevende, zijn va der was ook priester, is Dors man actief binnen zijn kerk. Het bereiken van het priester schap ziet hij dan ook als een bekroning van jaren toewij ding. Dat was ook de reden waarom hij is gevraagd tot het ambt toe te treden. „Echt stu deren hoef je er niet voor. Ge woon altijd het goede voor beeldgeven." door llona Vette GOES - Werknemers met ver schijnselen van burnout in Zee land kunnen met behulp van een nieuw soort training sneller de werkvloer weer op. Dat is al thans de bedoeling van de 'burnouttraining' die verschil lende therapeuten in Zeeland samen zijn begonnen. Mensen met een burnout zijn vaak moe en onverschillig en kunnen meestal niet meer naar behoren functioneren op het werk. Een Zeeuws samenwerkings verband van praktijken voor fy- sio- en bewegingstherapie, een psychologisch adviesbureau en een reïntegratiebedrijf hebben de handen ineen geslagen om met effectieve training burnout-klachten tegen te gaan. Een training duurt onge veer twaalf weken, deelnemers trainen twee keer per week bij de fysiotherapeut en kunnen daarnaast terecht bij de psycho loog. De arbeidsdeskundige richt zich vooral op de proble men op de werkvloer die tot de klachten hebben geleid. Volgens fysiotherapeut M. Platier uit Goes en J. Vleeshouwer uit Zie rikzee is deze totale training, dus met psycholoog en arbeids deskundige, beter voor patiën ten dan wanneer zij alleen maar een psycholoog bezoeken. „Al deze disciplines vullen elkaar aan. Er wordt dus niet alleen ge keken naar de psychische maar ook naar de lichamelijke ge steldheid van patiënten. En omdat die zo nauw samen hangen is dit dus een betere aan pak." Mensen met een burnout kunnen voor de training terecht bij de fysiotherapeuten uit Goes en Zierikzee. Inmiddels hebben al zeven patiënten meegedaan aan de training en een aantal daarvan is inmiddels weer aan het werk. Beide fysiotherapeu ten hebben al met patiënten ge traind. Platier; „De trainingen zijn geen conditietrainingen. Er wordt geoefend met loopvor- men. De fysiotherapeuten gaan dan naar een rustige omgeving, bijvoorbeeld naar een bos, om oefeningen te doen. Ik vraag deelnemers bijvoorbeeld om naar een boom te lopen. Vaak zie je ze dan heel snel lopen terwijl ik daar helemaal niet om heb ge vraagd, en dat gedrag staat dan eigenlijk gelijk aan hun gedrag op het werk. Ze willen altijd maar meer doen en alles moet snel, snel, snel. Met zulk gedrag loop je jezelf op een gegeven mo ment voorbij. Mensen met klachten moeten zich via de trainingen bewust worden van hun eigen belastbaarheid en fy sieke (on)mogelijkheden." WISSENKERKE De klanten van de gemeente Noord-Beve land zijn tevreden klanten. Dat blijkt uit de resultaten van de Landelijke Servicemeter, een onderzoek van een bureau van de Vereniging van Nederlanse Gemeenten (VNG) Noord-Be veland deed aan dat onderzoek mee in de zomerperiode en kreeg goede rapportcijfers van mensen die in die periode za ken moesten doen met de gemeente. Het bureau heeft de bur gers die bij de gemeente in en uit liepen, gevraagd hoe lang ze hebben moeten wachten voor ze geholpen werden, in hoever re ze tevreden waren over de manier waarop ze geholpen wer den, hoe lang de afhandeling heeft geduurd en of het resultaat tot tevredenheid stemde. Bij de beoordeling is ook betrokken hoe vaak de klanten werden doorverwezen en of ze naar het goede adres werden gestuurd. GOES - De Mythe in Goes moet de komende jaren hét theater in Midden-Zeeland worden. Middelburg dient, zolang de nieuwe schouwburg daar nog niet gereed is, voorlopig op het tweede plan te komen. Dat stelt de fractie van GroenLinks in de Goese gemeenteraad, in haar reactie op de gemeentebegro ting voor volgend jaar. De partij stelt dat Goes met De Mythe, twee weken geleden officieel geopend, over 'een prachtig the ater' beschikt. Over de programmering is zij echter minder te spreken. „In vergelijking met de Stadsschouwburg in Mid delburg komt De Mythe er dit seizoen bekaaid van af", schrijft GroenLinks. Weliswaar was dat volgens de fractie in het verleden met de Prins van Oranje niet anders, maar 'dat was ook wel terecht', omdat de Goese schouwburg 'toch net iets minder uitstraling had dan de Stadsschouwburg'. Nu zijn de rollen echter omgekeerd, vindt de fractie. „Dat moet in de programmering tot uitdrukking komen. Dat had dit seizoen al moeten blijken, maar toch zeker het komende seizoen. MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Axel is gisteren in Middelburg voor het stelen van brommers en fietsen veroor deeld tot 120 uur werkstraf. Politierechter M. Meeuwisse leg de een 25-jarige inwoner van Zelzate (B) voor zijn aandeel in de diefstal van twee fietsen en twee bromfietsen 60 uur taak straf op. Aan gedupeerden moeten de verdachten 889 euro schadevergoeding betalen. De Axelaar stal in maart en april dit jaar in zijn woonplaats vier fietsen en twee brommers. De politierechter kwalificeerde de diefstallen als vervelende fei ten, waarvan mensen de dupe werden. „Zij hebben door julli- le gedrag een nieuwe brommer of fiets moeten aanschaffen." Twee slachtoffers vorderden een schadevergoeding, die door de politierechter volledig werd toegewezen. TERNEUZEN - De gemeenteraad van Terneuzen krijgt voor de zomer een voorstel voor het al dan niet herinvoeren van schoolzwemmen voor basisscholieren. De voormalige ge meente Terneuzen haalde het schoolzwemmen enkele jaren geleden uit het basispakket. In Axel en Sas konden de scholie ren alleen tijdens de zomermaanden in de buitenbaden terecht. Wethouder C. Liefting weet dan ook niet of het mogelijk is om één of meer groepen van de 29 Terneuzense basisscholen in een zwemschema onder te brengen. „We moeten nu inventari seren of het bijvoorbeeld mogelijk is of het zwemmen ook als onderdeel van de gymlessen kan worden ingevoerd. Daarbij moeten we natuurlijk ook rekening houden met het nog aan te leggen bad in Oude Vaart." door Rolf Bosboom GOES - Het strikte financieel beleid en de reorganisatie van waterschap Zeeuwse Eilanden werpen hun vruchten af. Daar door zou de stijging van de ta rieven volgend jaar kunnen worden beperkt tot 2 procent. Toch houdt het bestuur vast aan de afgesproken 5,9 procent. Eerder dit jaar heeft het water schap maatregelen genomen om de stijging van de tarieven de komende jaren binnen de per ken te houden. Er is een reorga nisatie doorgevoerd waarbij het personeelsbestand geleidelijk wordt ingekrompen, investerin gen worden uitgesmeerd over een langere periode en er wordt veel aan gedaan om efficiënter en doelmatiger te werken. Het resultaat is dat al dit jaar flinke besparingen worden bereikt. Zo konden door na tuurlijk verloop inmiddels tien arbeidsplaatsen geschrapt wor den, waardoor de personeels lasten 220.000 euro lager uitval len dan verwacht. In totaal verwacht het waterschap dit jaar ruim 1,5 miljoen euro over te houden. Ook in 2004 vallen de kosten aanzienlijk lager uit dan eerder werd verwacht. De diver se belastingen zouden daardoor volgend jaar met maar 2 procent hoeven te stijgen, om de begro ting sluitend te krijgen. Toch vindt het dagelijks bestuur het 'onverstandig' om geen verho gingvan 5,9 procent door te voe ren, zoals al in het voorjaar is af gesproken. De reden is dat Zeeuwse Eilan den met een forse stijging van de kosten te maken krijgt, onder meer door de oplevering van het nieuwe hoofdkantoor in Mid delburg, hoge investeringen in de modernisering van de zuive ringsinstallaties en het wegval len van de rijksbijdrage aan het verbeteren van de zeeweringen. „Kortom, een mindere stijging van de tarieven in 2004 leidt on herroepelijk tot een noodzake lijke inslag in 2005", zo staat in de begroting, die gisteren ver scheen. Het waterschap hecht juist aan een gelijkmatige stij ging van de tarieven. Dat betekent dat de ingeze- tenenomslag omhoog gaat naar 49,50 euro per wooneenheid (nu 46,72 euro), de omslag gebouwd wordt 1,80 euro per waarde- eenheid van 2269 euro (1,70 eu ro), de omslag ongebouwd 63 euro per hectare (59,49 euro) en de verontreinigingsheffing 58,65 euro per vervuilingseen- héid (55,38 euro). Een gezin met een eigen huis met een getaxeer de 'waarde van 160.000 euro is daardoor volgend jaar ruim 352 euro kwijt aan het waterschap. De ruimte die in de begroting is ontstaan, wil het waterschap gebruiken voor het vormen van een (verplicht) fonds voor de pensioenrechten van de eigen huidige en vroegere gezworenen (leden dagelijks bestuur) met een totaalbedrag van bijna 1,1 miljoen euro. Ook wordt bijna acht ton opzij gezet voor de hoge taxatiekosten van het onroe rend goed, noodzakelijk om de hoogte van de omslag gebouwd te kunnen bepalen. De algemene vergadering, het algemeen bestuur van het wa terschap, bespreekt de begro ting dinsdag 25 november. De openbare bijeenkomst wordt gehouden in Waterland Neeltje Jans en begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN - De Klederdrachtgroep Mooi Zeeland treedt woensdag 19 november op in het Tonnenmagazijn voor de plattelandsvrouwenbon den 'Vrouwen van Nu' in de regio Schouwen-Dui veland. Het programma biedt toneel, zang, vertel lingen, dia's en babbe laars bakken. De groep Mooi Zeeland telt circa 45 leden en heeft als belangrijkste doelstel ling het instandhouden en presenteren van Zeeuwse klederdrachten. De groep biedt gevarieerde presen tatiemogelijkheden zoals eenvoudige en uitgebrei de kostuumpresentaties en diaseries over Zeeland. Daarin wordt onder scheid gemaakt tussen een educatief programma voor scholen, mutsen op maken, een cursus doeken plooien, poppen maken en opmaken, babbelaars bakken, mossels koken, oesters opensteken en Zeeuwse verhalen vertel len. Het optreden op woensdag 19 november in het Tonnenmagazijn be gint om 19.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59