PZC Zeeuwse therapeutei pakken burnout aan LAAT KEVIN OOK EENS LACHEN! bl Stralend siank de feestdagen tegemoet met Points Plus GRATIS* inschrijving Kapel Vrije Katholieke Kerk LCC bevindt zich in Zierikzees rijtjeshuis A (0 m m w Kijk voor meer vacatures in de regio op www.pzc.nl/banen of bij kleintjesmarkt, rubriek 700 Auto-inbraak in Goes ^WeightWatchers Rommeltje V. *1? Boeddha Beter NIEUW Juist 5..., slimme tips om met succes af te slanken, ook wanneer u weinig tijd heeft ■000000 "0 05241 JA, ik help kwetsbare kinderen. KATERN 1 BINNEN- EN BUITENLANDS NIEUWS KATERN 2 REGIONAAL NIEUWS KATERN 3 REPORTAGE KATERN 4 WONEN KATERN 5 REIZEN KATERN 6 KLEINTJES Functie: Bedrijf: Acceptant Delta N.V. Activiteitenbegeleider/le medewerker Emergis All-round timmerlieden/werkvoorbereid. Firma Francke Ambulancechauffeur/3 -verpleegkundige SorgSaam Zvl. kat.nr. pag.nr. Automotive vertegenwoordiger Assistent controller le Autotechnicus/autotechnicus Autotechnieker/Receptioniste Calculator/coördinator Bibliotheekmedewerker Von der Peijl Techniek Sondereij b.v. Autobedrijf Murre Profile Tissink WVS Groep 't Spui - Gem. Vlissingen 29 W6 W6 28 W7 W6 W7 W8 W7 29 Functie: Constructiebankwerker/ Installatiemonteurs Commercieel Technisch Medewerker C.V. installatiemonteur/onderhouds-m. Diobetesverpleegkundige m/v Directeur m/v Docent Bedrijfseconomie Een carrosserie medewerker/ een hydrauliekservice monteur Ervaren projectmanagers Bedrijf: kat.nr. pag.i Tecpool 3 29 Boels 3 29 Zuidweg-Zwartepoorte 3 29 Ziekenhuis Walcheren 4 W7 Gemeente Terneuzen 4 W6 R0C Zeeland 4 W8 CBG Carrosserieën B.V. 3 28 StienstraNouville 4 Wó Functie: Filiaalleider m/v Inkoper m/v Kamerdames/heren Leraar Textiele/medewerker mediatheek Machine operators/montage Medewerker Financiële administratie Personeelsconsulent m/v Produktiemedewerkers Schoonma(a)k(st)ers Verzorgende/inval huishoudelijk kat.nr. Bedrijf: Aldi 4 ZorgSaom Zeeuws-Vl. 3 Jaquet De Groot Schoonmaak 4 CSW 4 De Kok Staolbouw b.v. 4 Dyade 3 GGZWN8 3 Tence 4 Briljantgroep 4 ViaZorg 4 zaterdag 8 november 2003 Dorsman is priester zonder kerk door Marcel Modde ZIERIKZEE - Direct bij bin nenkomst kringelt er een onbe stemde geur de neusgaten bin nen. Iets mentholachtigs, met een mengelmoes van weeïge wierook? De sfeer is sereen, doch overwegend huiselijk. Al helemaal met de Friese wand klok in de overloop van de trap naar boven. Want ook al biedt de rijtjeswoning in Zierikzee onderdak aan een kapel van de Vrije Katholieke Kerk LCC (VKKLCC), het blijft bovenal een huis. En zo willen Chris Dorsman (70) en zijn echtgenote Jo het ook het liefst houden. Iedereen is welkom in de huiskapel, maar de bovenkamer is met vier mensen al snel vol. Dus graag niet te massaal. Nu zal dat wel loslopen, weet Dors man. De Vrije Katholieke Kerk had zo'n negenhonderd volge lingen in Nederland. Door schisma eerder dit jaar, is dat aantal trouwe aanhangers van de 'zuivere leer' naar ongeveer zestig teruggezakt. Toch wordt de Zierikzeeënaar volgens eerder voorgenomen plan op 29 november tot pries ter gewijd. Onder normale om standigheden zou zijn kerk in Den Haag staan, ware het niet dat het gebouw door de groep afgescheidenen is 'gekraakt'. „Weet je wat ze hebben ge daan?", roept Dorsman veront waardigd uit, „De sloten ver vangen! Wij kunnen er niet eens meer in!" Onduidelijk is evenwel wie nu de rechtmatige eigenaar is van de Sint Albaan- kerk. Een juridische procedure moet daarover uitsluitsel bie den. De kwestie ligt voor de fa milie Dorsman niet alleen ge voelig omdat het de kerk is waar meneer al sinds 1970 de mis helpt verzorgen, de Sint Albaan geldt tevens als de hoofdkerk van de VKKLCC in Nederland. Bij elkaar beschik te de organisatie verspreid over het land over elf kerken. Allen zijn ze nu in handen van de af scheidingsbeweging en het aantal trouw gebleven pries ters is gedecimeerd tot twee. Met Dorsman er straks bij drie. De op de theosofische leer ge baseerde LCC werd in 1916 op gericht en heeft wereldwijd acht bisschoppen. Samen vor men ze de Algemene Bisschop pelijke Synode, de kerkleiding. De voorzittend bisschop Ian Hooker uit Australië is als zo geheten waarnemend regiona ris tevens verantwoordelijk voor de gang van zaken in Ne derland. De vorige regionaris is, als één van de afvalligen, door de synode uit zijn functie gezet. Een complicerende fac tor is evenwel dat hij zijn func tie weigert neer te leggen en die ook voortzet in naam van de schismatische kerk. Dorsman Chris Dorsman voor het altaar. zucht eens diep: „Tsja, het is even een rommeltje. Maar dat komt heus allemaal weer voor elkaar." De afscheiding vindt zijn oor sprong in een interpretatiever schil. De nieuwe groepering is voorstander van het vrouwe lijk priesterschap. Dorsman en de zijnen vinden de tijd daar voor nog niet rijp. Aankomend priester Dorsman vindt het on begrijpelijk dat zijn geloofsge noten de synode hebben getart en op eigen houtje toch een vrouw tot priester hebben ge wijd. Die ongehoorzaamheid vormde de directe aanleiding voor de kerkelijke leiding hun bevoegdheden binnen de VK KLCC te ontnemen. „Ze heb ben zich gewoon niet te be moeien met de internationale regels!" Hoewel een aantal priesters onder hen volgens Dorsman te kennen heeft gege- foto Dirk-Jan Gjeltema ven de scheuring te betreuren en weer bij de eigen kerk te wil len komen, wordt aan dat ver zoek voorlopig geen gehoor ge geven. In zijn rechterhand houdt de Zierikzeeënaar zijn priester- kruis stevig vast. De zeven cen traal geplaatste edelstenen communiceren als het ware met de edelstenen onder de ze ven kandelaars en de altaar steen. Alle kracht richt zich zo op de heilige sacramenten in de tabernakel. Het kaarsje in de roodbeglaasde Godslamp links van het altaar in de huiskapel brandt, een teken dat de sacra menten aanwezig zijn. Symbo liek is voor de Vrije Katholie ken een groot goed, meer nog dan bij de Roomse geloofsge noten. Wat meteen opvalt, is de beel tenis van Boeddha boven het portret van Jezus Christus. De Vrije Katholieken putten veel van hun religieuze inspiratie uit het Boeddhisme en Hindoe isme. De Boeddha is volgens dat principe het allerhoogste wat de mens kan bereiken. De Christus is één van de vele meesters, legt Dorsman uit. „De mens heeft een evolutie proces te doorgaan. Van steen, tot plant, dier, mens en uitein delijk het allerhoogste. Wij werken veel met krachten en symbolen. Anders kun je zoiets niet onder woorden brengen." Al sinds zijn zevende, zijn va der was ook priester, is Dors man actief binnen zijn kerk. Het bereiken van het priester schap ziet hij dan ook als een bekroning van jaren toewij ding. Dat was ook de reden waarom hij is gevraagd tot het ambt toe te treden. „Echt stu deren hoef je er niet voor. Ge woon altijd het goede voor beeld geven." door llona Vette GOES - Werknemers met ver schijnselen van burnout in Zee land kunnen met behulp van een nieuw soort training sneller de werkvloer weer op. Dat is al thans de bedoeling van de 'burnouttraining' die verschil lende therapeuten in Zeeland samen zijn begonnen. Mensen met een burnout zijn vaak moe en onverschillig en kunnen meestal niet meer naar behoren functioneren op het werk. Een Zeeuws samenwerkings verband van praktijken voor fy- sio- en bewegingstherapie, een psychologisch adviesbureau en een reïntegratiebedrijf hebben de handen ineen geslagen om met effectieve training burnout-klachten tegen te gaan. Een training duurt onge veer twaalf weken. Deelnemers trainen twee keer per week bij de fysiotherapeut en kunnen daarnaast terecht bij de psycho loog voor een aantal sessies. De arbeidsdeskundige richt zich vooral op de problemen op de werkvloer die tot de klachten hebben geleid. Volgens fysiotherapeut M. Pla tter uit Goes en J. Vleeshouwer uit Zierikzee is deze totale trai ning, dus met psycholoog en ar beidsdeskundige, beter voor pa tiënten dan wanneer zij alleen maar een psycholoog bezoeken. „Al deze disciplines vullen el kaar aan. Er wordt dus niet alleen gekeken naar de psychi sche, maar ook naar de lichame lijke gesteldheid van En omdat die zo nauw sa® hangen is dit dus een beterea l pak." Mensen met een burnout 1® nen voor de training terecht de fysiotherapeuten uit Goes Zierikzee. Inmiddels hebbes zeven patiënten meegedaan: de training en een aantal das van is weer aan het werk, Beide fysiotherapeuten hebt al met patiënten getraind.!, tier: „De trainingen zijn ge conditietrainingen. Er geoefend met loopvormen, I fysiotherapeuten gaan daim een rustige omgeving, bijv® beeld naar een bos, om oefe® gen te doen. Ik vraag mers bijvoorbeeld om naart boom te lopen. Vaak zie jezed heel snel lopen terwijl ik is helemaal niet om heb gevraag en dat gedrag staat dan lijk gelijk aan hun gedragopl werk. Ze willen altijd meer doen en alles moet snel, snel. Met zulk gedraglo: je jezelf op een gegeven mom voorbij. Mensen met burnoi klachten moeten zich via trainingen bewust worden) hun eigen belastbaarheid hun fysieke (on)mogelii den." GOES - Onbekenden hebt gisternacht ingebroken in auto die stond geparkeerd ii W. Alexanderlaan in Goes, Uit de auto zijn geluidsapps tuur en cd's weggenomen. Baarle Nassau - S.o.b. Gebouw - Pastoor De Katerstraat 5 - Donderdag 10.00 19.30 uur Bergen Op Zoom - De Moerkens - Kapittelstraat 21 - Dinsdag 14.30 19.30 uur Woensdag 10.00 uur Breda Boeimeer - Pelgrimskerk - Langedijk 50 - Dinsdag 14.00 uur Breda Centrum - Bowlingcentrum - Nassausingel 28 - Woensdag 10.00,19.00 20.30 uur Breda Haagse Beemden - Younited - Hambroeklaan 1 - Woensdag 19.30 uur Breda Zuid - Zandberg - Zandberglaan 54 bis - Dinsdag 20.00 uur Breda Noord - De Biesdonk - Belgieplein 8 - Maandag 18.00 19.30 uur Dongen - De Cammeleur - Hoge Ham 126 - Donderdag 19.30 uur Etten Leur - Centrum De Baai - Baai 154 - Dinsdag 18.00 19.30 uur - Woensdag 10.00 uur Goes - Sportpunt Zeeland - Zwembadweg 1-5 - Maandag 18.00 19.30 uur mulst - Cafe De Ster -jhjerdamstraat 7 - Maandag 19.30 uur Klundert - De Niervaert - Molenvliet 7 - Donderdag 19.30 uur Middelburg - Hotel Arneville - Buitenruststraat 22 - Dinsdag 19.30 uur Oosterhout - Centrum'De Beuk - Rulstraat 4 - Maandag 14.00 19.00 uur Roosendaal Kortendijk - Wijkcentrum Het Dijksteeke - Dijkcentrum 191 - Maandag 14.00 19.30 uur Roosendaal - 't Trefpunt - Kade 4 - Woensdag 19.30 uur Zundert - Cultureel Centrum Van Gogh - Molenstraat 5 - Donderdag 19.30 uur van 3 tot 29 november 2003. Sluit nu aan en u ontvangt op de cursus meteen uw eerste set JUIST 5... fiches. Maak gratis kennis met de Weight Watchers cursus. Indien u na afloop beslist om u in te schrijven, ontvangt u het programmamateriaal voor de eerste week én de uitleg voor slechts 9". Kom samen met een vriendjin) naar de cursus en geniet van 20% korting bij aankoop van een kookboek bij een Weight Watchers cursus. Het Points Plus Programma is eveneens verkrijgbaar via de post, onder boekvorm of op CD-rom Breng deze bon mee naar uw eerste cursus en kom een '/2 uurtje eerder. Veel ziektenkostenverzekeraars vergoeden (een deel van) de kosten. Informeer vooraf bij uw verzekeraar. 'Aanbiedingen niet samen met andere kortingen en enkel geldig op de cursus "Getrouwheidstarief geldig bij een wekelijkse aanwezigheid ""De "Juist 5"-reeks is niet verkrijgbaar op CD-rom Bel naar 0900/202 60 60 (tarief €o,io/mm) www.weightwatchers.nl Heren, voor uw lijn en conditie is er M1"' Afspraak op onze website www.wwmp5.nl Nu tijdelijk verkrijgbaar aan de promotieprijs van 75 (excl. Portkosten) i.p.v. i 5 (tot zolang de voorraad strekt). Provinciale Zeeuwse Courant (heel Zeelanti) -11/03 Ik word donateur en ontvang de gratis nieuwsbrief. ik machtig u om€af te schrijven per maand kwartaal jaar van het hieronder ingevulde rekeningnummer (minimaal 25,-per jaar). Ik betaal na ontvangst van een acceptgiro. Ik help met een gift. Ik machtig u om éénmalig€ af te schrijven van het hieronder ingevulde rekeningnummer. Ik betaal na ontvangst van een acceptgiro. Kevin houdt zich groot. Maar leuk is het niet zonder zijn vriendjes. Die zijn wél naar sport of scouting. Sinds de scheiding is daar bij Kevin thuis geen geld meer voor. In de drukke volksbuurt waar hij woont, vind je ook geen trapveldje of speeltuin. Daarom is hij erg vaak alleen en verdrietig. Jantje Beton neemt het op voor kinderen als Kevin. Want samen spelen is méér dan plezier hebben. Samen spelen is ook leren om samen te leven. Het is heel belangrijk voor later. Het voorkomt dat kwetsbare kinderen in de verdrukking komen of op het verkeerde pad raken. Jantje Beton steunt daarom bijzondere kinderprojecten. Van speelvoorzieningen in oude wijken tot activiteiten speciaal voor kinderen. Van een gezellig dagje uit tot een week lang op een spannend vakantiekamp. Zodat ze even zorgeloos en gelukkig zijn. Die projecten kosten veel geld. Daarom vragen we u om een bijdrage. Alleen dan kunnen wij deze kinderen blijven helpen. En dat doen we graag. Want is het niet fantastisch om ze te zien stralen van vreugde? Naam: M Straat: Postcode/plaats: E-mail: Rekeningnummer: A.U.B. invullen en aankruisen wat van toepassing is. Stuur deze bon in een envelop naar: Jantje Beton, Antwoordnummer 8489, 3500 VW Utrecht. Een postzegel hoeft niet, maar mag wel. Graag zelfs! pag.nr. W7 29 W8 W W 29 W20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 54