PZC Rachelle is de beste van Europa Veerhaven Perkpolder kan kunstenaarsdorp worden Kennis en ervaring gaat niet verloren Klant vriendelij ke ambtenaren op Noord-Beveland Elfde van de elfde b 13 Scholen mogen geen nadeel ondervinden Goereese wethouder neemt onslag Fittest voor Borselse senioren zaterdag 8 november 2003 Cultuurhistorie Betonblok Werkstraf voor fietsendieven Beeld komt pas eind volgend jaar Algemeen Belang wil helderheid Onderzoek naar schoolzwemmen pzc Samenvoegen van sportzalen kan fjnnr Rolf Bosboom GOES - Het samenvoegen van sportzalen in de gemeente Goes is bespreekbaar, mits de scholen en verenigingen daar weinig na delen van ondervinden. Dat is een van de conclusies van een enquête onder de gebruikers van de binnensportaccommo daties. De enquête heeft de gemeente begin september uitgedeeld tij dens een informatieavond voor de huidige gebruikers. De res pons was nogal wisselend. De meeste basisscholen hebben de enquête ingevuld, maar vanuit het voortgezet onderwijs was er beduidend minder reactie. Van de verenigingen heeft slechts 38 proeent gereageerd. In het onderzoek is onder meer gekeken naar de bereidheid om te verhuizen naar een andere lo catie. Dat is van belang omdat de gemeente het aantal zalen zou willen beperken. Veel ver lenigingen blijken er geen be zwaar tegen te hebben om elders te sporten, maar zij hechten wel aan hun huidige uren. De gemeente maakt daaruit op dat 'clustering' van accommo daties mogelijk is 'mits er goed nagedacht wordt over het alter natief dat de verenigingen ge boden wordt'. Het is wel de be doeling dat er in elke wijk en dorp zeker geval één zaal blijft. De verenigingen zijn in ruime meerderheid niet bereid hogere prijzen te betalen. De jaarlijkse inflatiecorrectie is wat hen be treft voldoende. Wel valt er te praten over een iets hoger tarief voor het weekeinde, op voor waarde dat de prijzen onder die van commerciële instellingen blijven. De schoonmaak van de zalen is een punt van zorg. Bijna de helft van de gebruikers vindt die on voldoende. De klachten gaan vooral over stof en vuile vloeren. Inmiddels zijn al maatregelen genomen om dat te verbeteren. Overigens is gebleken dat de vuile vloeren mede ontstaan doordat niet alle sporters aparte binnenschoenen dragen. De meeste scholen en verenigin- GOEDEREEDE - Wethouder p. Grinwis (Vereniging Ge meente Belang) van de gemeen te Goedereede heeft zijn ontslag ingediend nadat tegen hem een motie van wantrouwen was in gediend en aangenomen. Grin wis had buiten medeweten van de gemeenteraad een vermo gensverklaring verstrekt ten gunste van vismijn United Fish Auctions (UFA). L De wethouder werd deze week tijdens een beladen gemeente raadsvergadering fel onder vuur genomen door de raad, die zich buitenspel gezet voelde. De discussie mondde uiteindelijk uit in een door PvdA, WD en Christenunie ingediende motie van wantrouwen. De motie kreeg de steun van oppositie partijen PvdA, WD en Chris tenunie én coalitiepartij CDA. Grinwis besloot daarop de eer aan zichzelf te houden. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom •ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur gen zijn tevreden over de be reikbaarheid van de accommo daties. Met de toegankelijkheid voor mindervaliden is het wat minder goed gesteld. Dat geldt vooral voor de zaal in het Wes- selopark in Kloetinge. De scholen zijn voor het over grote deel tevreden over de hoe veelheid toestellen en materia len in de zalen. Wel zouden zij graag over een eigen kast of ruimte beschikken om materia len in op te bergen. Nu moet vaak een kast worden gedeeld met een andere school, wat wel eens tot onderlinge wrijvingen leidt. De gemeente concludeert naar aanleiding van de enquête verder dat er moet worden ge werkt aan het imago van de me dewerkers van de afdeling wel zijn. Vooral de klantvriende lijkheid en de bereikbaarheid zouden beter kunnen. door Anita Janse MIDDELBURG - Rachelle de Reu had het absoluut niet ver wacht, maar toch is de zeven tienjarige ROC-leerlinge uit Heinkenszand nu Europees Kampioen. In Kopenhagen eindigde ze met haar teamge noten als eerste in de competi tie tussen leerlingen van toe ristische opleidingen. De recreatiemedewerker in spe is straks in ieder geval verzekerd van een baan. „Het was echt stressen", ver telt Rachelle over de competi tie van de Association Europe an Hotel and Tourism (AEHT) die onlangs in Kopenhagen ge houden werd. „In twee uur tijd moesten we informatie zoeken over Denemarken en aan de hand daarvan een brochure, een excursie en een verkoopof ferte samenstellen. Op school krijg je daar weken de tijd voor, dus dat was wel even zweten." Samen met een Turkse jongen nam Rachelle de brochure en de presentatie voor haar reke ning. De Oostenrijker en Fransman uit haar team bogen zich over het rollenspel dat ook tot de opdracht behoorde. „Het was erg lastig voor me omdat die Turkse jongen slecht En gels sprak, terwijl dat juist een belangrijke voorwaarde is om de opdracht goed uit te kunnen voeren. We moesten dus echt improviseren en op een goede manier de taken verdelen.Het team was op veel gebieden de anderen voor en eindigde uit eindelijk als winnaar. Het ROC Zeeland, dat door Ra chelle werd vertegenwoordigd tijdens deze wedstrijd, is erg blij met de uitslag. „We sturen alleen onze beste leerlingen naar die competities toe, van iedere studierichting één kandidaat", aldus docent en begeleider Kees van de Wouw. Hij vertelt dat 116 leer lingen uit 23 Europese landen met elkaar wedijverden om een eerste plaats. „Daaronder za ten ook leerlingen uit het exa menjaar, maar Rachelle zit nog maar in de tweede klas. Het is erg knap wat zij heeft gepres teerd Volgens Van de Wouw is Rachelle in de toekomst dan ook verzekerd van een baan. De AEHT, die deze competitie jaarlijks organiseert, is een overkoepelende organisatie voor alle scholen die te maken hebben met horeca, toerisme en voeding. Scholen vanuit heel Europa zijn bij deze orga nisatie aangesloten met het oog op internationalisering en uitwisselingsprojecten. „In onze branche is deze wedstrijd van grote betekenis, het zet je als school op de kaart als je dit wint", aldus Van de Wouw. Het is trouwens niet de eerste keer dat de ROC een prijs in de wacht sleept, in het verleden werden ook derde en vierde prijzen in ontvangst genomen. Rachelle beseft nog niet zo goed wat de wedstrijduitslag voor haar zal betekenen. „Ik ben nog steeds verbaasd dat ik gewonnen heb", zegt Rachelle. Zij wil na haar opleiding dol graag naar het buitenland om daar haar talent in de praktijk te brengen. In Zeeland wil Rachelle niet blijven. „Ik wil graag meer van de wereld zien. Het liefst zou ik een wereldreis gaan maken. Maar ik denk dat het een baan in Spanje wordt of zo iets." Rachelle is blij met haar eerste prijs, maar ze is vooral blij dat ze zo'n leuke tijd heeft gehad in Kopenhagen. „Ik heb er leuke vrienden aan overge houden. We hebben samen de stad bekeken en een uitstapje gemaakt naar Zweden, ik heb geluk gehad dat ik dat mee kon maken." Rachelle de Reu foto Ruben Oreel door Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - De veerhaven van Perkpolder ombouwen tot kunstenaarsdorp en podium voor theatervoorstellingen en concerten. Op dat idee is de uit Hulst afkomstige Lieke Ver- schueren (25) onlangs afgestu deerd als bouwkundig ingeni eur aan de Technische Universiteit in Eindhoven. Verschueren gaf zichzelf de op dracht met een alternatief te ko men voor het ambitieuze Kloos- terzande aan Zee en het eerder bedachte plan om het gebied rond de veerhaven in te richten als natuurgebied. De pas afgestudeerde bouw kundige stelde vast, dat de fi nanciële haalbaarheid van het eerste plan ontbreekt, terwijl de andere optie louter gebaseerd is op de natuurcompensatierege ling voor de Westerschelde. „Deze regeling past binnen de algemeen heersende gedachte in Nederland: daar waar men wat van de natuur afneemt, moet men ook wat teruggeven. De gedachte is ontstaan als re actie op de snelle veranderingen in het Nederlandse landschap die gevoelens van nostalgie op roepen", aldus Verschueren. Hierop redeneerde ze door, dat die gevoelens niet alleen voor de natuur gelden. „Juist de vraag naar behoud van cultuurhisto rie groeit", wist ze, waarmee de contouren van haar afstudeer opdracht waren gevormd: de cultuurhistorische waarde en de uiterlijke verschijning van de veerhaven pleiten juist voor het behoud ervan. Het ontwerp dat hier vervolgens uit voortvloeide, gaat uit van dat principe. Alle gebouwen die nog geen jaar geleden een func tie in verband met de veerdienst vervulden, blijven daarom staan. Wel komen er in het ge bied zeven nieuwe woningen te hangen aan palen in de ha venfuik, waar kunstenaars tij delijk kunnen wonen en wer ken. Ze kunnen exposeren in de veerhaven en in de gebouwen die blijven staan. In de havenkom ligt een mono lieten betonblok dat dienst doet als podium voor theatervoor stellingen of concerten in open lucht. Daarnaast zijn aanpas singen nodig aan de dijkover- gangen en de oever van de Wes terschelde. De oeverbekleding is gemaakt van met rubber om hulde stalen draden die over de natuurlijke begroeiing van de oever liggen. „De oever wordt zo getransformeerd tot een tribune zonder de aanblik van de oevers zelf te veranderen", legt Ver schueren uit. „De veerhaven blijft een plaats waar je het Zeeuwse optimaal ervaart. Kortom: een toekomst vol leegte, wat anderhalf jaar geleden ook het perspectief was voor de veerhaven." Haar plan ontbeert een financiële doorre kening. Dat was geen voor waarde in de afstudeerop dracht. Ze heeft vergeefs geprobeerd zowel Rijkswater staat als de voormalige gemeen te Hontenisse te interesseren voor haar plan. „Dus ik denk dat er verder niets meer mee ge beurt", aldus de Hulsterse die sinds kort op zoek is naar een baan. door Freek Janssen GOES - De meeste mensen die met pensioen gaan, voelen er weinig voor om op hun lauwe ren te gaan rusten. Laat ze daar om hun kennis en ervaring ge bruiken om andere mensen te helpen. Dat is de filosofie achter 't Gilde De Bevelanden, dat vol gende week zijn vijftienjarige bestaan viert. Of het nu gaat om boekhouding, vertaalwerk, schilderen of kantklossen; van de 65 gepen sioneerden die aangesloten zijn bij 't Gilde is er altijd wel ie mand die je van advies kan die nen. Gratis, wel te verstaan. El ke dinsdagmiddag tijdens het spreekuur in de Wijkinfowinkel in de Goese Polder kunnen men sen een aanvraag indienen. De vrijwilligers verrichten geen li chamelijk werk, maar geven louter advies, les of inlichtingen op hun gebied. De afgelopen vijftien jaar zijn de meest uiteenlopende zaken behandeld. „De meest bijzonde re aanvraag was waarschijnlijk eentje uit Afrika", zegt voorzit ter P. Gruijters. „Iemand wilde daar weten hoe hij een water pomp moest installeren. Een contactpersoon van ons in Bel gië moest meteen denken aan Zeeland, omdat wij veel van wa ter weten. We hebben toen aller lei tekeningen opgestuurd en die pomp is er ook echt geko men." Maar de activiteiten beperken zich niet tot een-op-een-bemid deling. Soms ook worden hele groepen in een keer bediend. Zoals tijdens beroepsvoorlich- ting op scholen, taalles voor al lochtone kinderen, rondleidin gen door Goes en omgeving en computerles voor ouderen. Dat laatste project loopt als een trein: „De meeste familieleden van bejaarden weten niet goed hoe je ze moet aanleren met een computer om te gaan", zegt pen ningmeester F. Vervaet. „Wij la ten ze zoveel mogelijk zelf doen. Als je alles alleen maar voor doet, dan leer je die mensen niks." Voorzitter P. Gruijters (r) en penningmeester F. Vervaet: „Wij vinden het een schitterende taak om men sen te helpen zelfstandig te blijven wonen." foto Willem Mieras Met de vergrijzing van de ko mende jaren zal 't Gilde een steeds grotere rol krijgen. „Om dat meer mensen met pensioen gaan, komen we natuurlijk makkelijker aan vrijwilligers. Maar het zorgt ook voor nieuwe uitdagingen. Ouderen willen steeds langer thuis blijven wo nen, om de gang naar een ver pleegtehuis zolang mogelijk te vermijden. Wij vinden het een schitterende taak om die men sen te helpen zelfstandig te blij- MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Axel is gisteren in Middelburg voor het stelen van brommers en fietsen veroor deeld tot 120 uur werkstrafPolitierechter M. Meeuwisse leg de een 25-jarige inwoner van Zelzate (B) voor zijn aandeel in de diefstal van twee fietsen en twee bromfietsen 60 uur taak straf op. Aan gedupeerden moeten de verdachten 889 euro schadevergoeding betalen. De Axelaar stal in maart en april dit jaar in zijn woonplaats vier fietsen en twee brommers. De politierechter kwalificeerde de diefstallen als vervelende fei ten, waarvan mensen de dupe werden. „Zij hebben door julli- le gedrag een nieuwe brommer of fiets moeten aanschaffen." Twee slachtoffers vorderden een schadevergoeding, die door de politierechter volledig werd toegewezen. TERNEUZEN - Het bronzen beeld van kunstenaar Thom Puckey staat pas eind volgend jaar op zijn sokkel in Terneu- zen. Wethouder J. Luijcks deelde dat donderdagavond mee tijdens de begrotingsvergadering van de gemeenteraad. De fractie van de Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) had de wethouder naar het beeld gevraagd. „Het is al een hele poos onderweg. Onze fractie vraagt zich zachtjesaan af of dit beeld te voet naar Terneuzen komt." Luijcks vertelde dat de kunstenaar op die dag in de Scheldestad was geweest om een mogelijk geschikte plek in het centrum te bekijken. Terneu zense kunstliefhebbers wachten al zo'n jaar of vijf op de komst van het beeld, dat is aangeschaft in het kader van de nieuwbouw van het stadskantoor. Het duurde lang voordat de financiering rond was. Het enorme beeld (vijf meter breed, bijna vijf meter hoog en zo'n vier meter diep) wordt waar schijnlijk gegoten in Milaan en daarna in Amsterdam door de kunstenaar afgewerkt. Daarna kan het op transport naar Ter- neuzen, waar het in de buurt van het stadhuis komt te staan. HULST - De fractie Algemeen Belang wil niet meer met zich laten sollen door de Hulster wethouder E. de Deckere. De fractie opperde maanden geleden het voorstel een fiets-voet- brug aan te leggen over de Vaart bij de Edah in Hulst, zodat de binnenstad vanaf de parkeerterreinen makkelijker te berei ken is. Dit voorstel werd aangenomen maar de brug ligt er nog steeds niet, terwijl De Deckere had beloofd dat de brug er in augustus zou zijn. „Hoe zit het ermee", wilde A. Dobbelaer van Algemeen Belang weten in de commissie Ruimte. „Wij willen niet meer met ons laten spelen, dat zijn we een beetje beu." De Deckere voerde aan dat de brug momenteel in de maak is en dat het nog enkele maanden duurt voordat het bouwwerk klaar is. TERNEUZEN - De gemeenteraad van Terneuzen krijgt voor de zomer een voorstel voor het al dan niet herinvoeren van schoolzwemmen voor basisscholieren. De voormalige ge meente Terneuzen haalde het schoolzwemmen enkele jaren geleden uit het basispakket. In Axel en Sas konden de scholie ren alleen tijdens de zomermaanden in de buitenbaden terecht. Wethouder C. Liefting weet dan ook niet of het moge lijk is om één of meer groepen van de 29 Terneuzense basis scholen in een zwemschema onder te brengen. „Er is momen teel een soort vangnet dat er voor zorgt dat kinderen die in de laatste groepen van het basisonderwijs nog niet goed kunnen zwemmen, les krijgen. We moeten nu inventariseren of het bijvoorbeeld mogelijk is of het zwemmen ook als onderdeel van de gymlessen kan worden ingevoerd." ven wonen." 't Gilde De Beve landen viert zondag 16 novem ber het vijftienjarige bestaan met een optreden van de Delta Brassband Zeeland in theater De Mythe in Goes. Het jubile umconcert begint om 15.00 uur. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De klanten van de gemeente Noord-Beve land zijn tevreden. Dat blijkt uit de resultaten van de Landelijke Servicemeter, een onderzoek van een bureau van de Vereni ging van Nederlanse Gemeen ten (VNG). Noord-Beveland deed in de zomermaanden mee aan dat onderzoek en kreeg goe de rapportcijfers van mensen die in die periode zaken moesten doen niet de gemeente. Het bureau heeft de burgers die bij de gemeente in en uit liepen, gevraagd hoe lang ze hebben moeten wachten voor ze gehol pen werden, in hoeverre ze te vreden waren over de manier waarop ze geholpen werden. Ook wilde het weten hoe lang de afhandeling duurde en of het re sultaat tot tevredenheid stem de. Bij de beoordeling is ook be trokken hoe vaak de klanten werden doorverwezen en of ze naar het goede adres werden ge stuurd. Maar liefst 98 procent was te vreden over de manier waarop gemeenteambtenaren hadden geholpen en 97 procent had er alle vertrouwen in dat gemaakte afspraken gestand zouden wor- GOES - Dinsdag is het de 'elfde van de elfde', het officiële begin van het carnavalsseizoen. Stichting Arti Carnaval Goes viert dat met een bal. Het motto wordt die avond be kend gemaakt en de Prins met zijn raad van elf worden voorge steld. Vanaf 20.30 uur is ieder een welkom in café Baarends in Goes. In 's-Heerenhoek maakt carna valsstichting De Koenkelpot tijdens een openbare vergade ring het nieuwe motto bekend. Ook worden de nieuwe Prins, de raad van elf, de nar, de hofda mes en de Jeugdprinses van 'Paerehat' onthuld, zoals 's- Heerenhoek in carnavalstij d wordt genoemd. De vergadering begint om 20.30 uur in café He- leen. demgedaan. De gemeente is op haar beurt ook weer dik tevre den met de resultaten van het onderzoek, maar probeert de service nog te verbeteren door een centrale balie in te richten. Uit eigen onderzoek van de ge meente is gebleken dat het met de fysieke inrichting nog wel beter kan. Met de centrale balie hoeft niemand meer te twijfelen waar hij moet zijn in het ge meentehuis. Aparte spreek- ruimten garanderen de privacy en goed meubilair in de hal ver aangenaamt het wachten. Aan de centrale balie, waarin vier loketten naast elkaar voor alle diensten zullen worden ge bruikt, wordt de laatste hand gelegd. In januari zal de balie voor het publiek worden ge opend. De ambtelijke organisa tie is danmet een frontofficie en een backoffice, op de nieuwe manier van service verlenen in gericht. 'S-GRAVENPOLDER - Inwo ners van gemeente Borsele in de leeftijd van 55 tot 65 jaar wor den dinsdag getest op hun fit heid. De fittest is de officiële start van het GALM-SCALA-project, dat als doel heeft om mensen in deze leeftijdscategorie aan het sporten te krijgen. Het project heeft sinds 1999 al diverse dor pen in de gemeente Borsele aan gedaan. Deze keer zijn voorna melijk de inwoners van 's-Heer Abtskerke, Nisse, 's-Graven- polder, Hoedekenskerke, Kwa- dendamme, Baarland en Oude- lande aan de beurt. Na afloop krijgen alle deelne mers een persoonlijk beweegad- vies en kunnen ze zich inschrijven voor een introduc tieprogramma van twaalf we ken. In dat programma kunnen ze groepsgewijs kennismaken met verschillende vormen van sport en bewegen. Geïnteresseerden kunnen te recht tussen 14.00 en 20.00 uur in sporthal De Zwake in 's-Gra- venpolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53