11 Eigentijdse Willibrord op Goese school Creatief met pretex in Goes Mythe moet hét theater zijn van Midden-Zeeland Proefproject opvang gehandicapte kinderen deu r1oo 86-jarige vrouw onder bus Variatie Zeeuwse Eilanden houdt vast aan verhogen van tarieven met 5,9 procent Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 8 november 2003 Pierenstekers bekeurd bij Oesterdam Kosten Gezworenen Illegaal gif spuiten kost landbouwer 750 euro boete Klei Een eigentijdse kijk op Wonen BOUWMAN ZOUTELANDE BOUWMAN Gaten Hennepkweker krijgt 120 uur werkstraf 8 711688 555547 HnorMieke van der Jagt GOES - Visio opent woensdag 19 november in Goes een proef project voor de opvang van kinderen met een visuele be perking of een meervoudige handicap tussen nul en vijf jaar. De regionale stichting on dersteunt blinden en slecht zienden bij het zelfstandig le ven, leren, wonen en werken. Het project is al in september begonnen en is het resultaat van een samenwerking tussen Visio zelf, de Zeeuwse revali- datiestichting Reigerbos, Kin deropvang De Bevelanden en de Kring in Goes, de school voor kinderen met gehoorpro- blematiek en spraakmoeilijk heden. Door doof/blinde kin deren in de periode voor de ba sisschool al in een aanpaste leersituatie op te vangen, ho pen de initiatiefnemers bij te dragen aan een stabiele ont wikkeling in de uiterst belang rijke leeftijd, waarin ogen en oren een prominente rol spelen. De naam van het nieuwe cen trum wordt pas bij de officiële opening bekend gemaakt, maar de ruimte waarin de kin deren opgevangen worden is bij Visio aan de Lijnbaan in Goes. Het project streeft er naar een zo normaal mogelijke omgeving te bieden voor het persoonlijke leerproces van kleine kinderen. Belangrijk is dat de kinderen, ondanks hun handicap, in hun eigen omge ving kunnen blijven wonen en deelnemen aan het leven dat zich daar afspeelt. Omdat de mogelijkheden en beperkingen bij kleine kinde ren met een handicap nog niet duidelijk in beeld zijn, is het belangrijk dat ze op de voet worden gevolgd in het revali- datieproces. Alleen dan kan adequaat worden ingespeeld op de dynamiek van het ont wikkelingsproces. Visio ver wacht dat gerichte zorg in een vroeg stadium de ontplooiing in de essentiële levensfase ten goede zal komen. De kinderen kunnen daarvan hun hele ver dere leven profiteren. Het team van begeleiders dat in het project werkt, bestaat uit paramedici, onderwijskundi gen en groepsleiders. Zij van gen de kinderen vier dagen per week op. Voorlopig is het pro ject opgezet voor een periode van twee jaar, maar bij succes wordt het voortgezet. Waterschap heeft flink bespaard m Hoor Rolf Bosboo GOES - Het strikte financieel beleid en de reorganisatie van waterschap Zeeuwse Eilanden werpen hun vruchten af. Daar door zou de stijging van de ta rieven volgend jaar kunnen worden beperkt tot 2 procent. Toch houdt het bestuur vast aan de afgesproken 5,9 procent. Eerder dit jaar heeft het water schap maatregelen genomen om de stijging van de tarieven de komende jaren binnen de per ken te houden. Er is een reorga nisatie doorgevoerd waarbij het personeelsbestand geleidelijk wordt ingekrompen, investerin gen worden uitgesmeerd over een langere periode en er wordt veel aan gedaan om efficiënter en doelmatiger te werken. RILLAND - Nabij de Oester- dam in Rilland zijn afgelopen vrijdag vijf personen door de [politie bekeurd voor het buiten |het spitvak spitten van pieren. Dat is niet toegestaan. Ze kregen voor de overtreding per persoon een boete van 125 euro. Het resultaat is dat al dit jaar flinke besparingen worden bereikt. Zo konden door na tuurlijk verloop inmiddels tien arbeidsplaatsen geschrapt wor den, waardoor de personeels lasten 220.000 euro lager uitval len dan verwacht. In totaal verwacht het waterschap dit jaar ruim 1,5 miljoen euro over te houden. Ook in 2004 vallen de kosten aanzienlijk lager uit dan eerder werd verwacht. De diverse belastingen zouden daardoor volgend jaar met maar 2 procent hoeven te stijgen, om de begroting sluitend te krijgen. Toch vindt het dagelijks bestuur het 'onverstandig' om geen ver hoging van 5,9 procent door te voeren, zoals al in het voor j aar is afgesproken. De reden is dat Zeeuwse Eilan den met een forse stijging van de kosten te maken krijgt, onder meer door de oplevering van het nieuwe hoofdkantoor in Mid delburg, hoge investeringen in de modernisering van de zuive ringsinstallaties en het wegval len van de rijksbijdrage aan het verbeteren van de zeeweringen. „Kortom, een mindere stijging van de tarieven in 2004 leidt on herroepelijk tot een noodzake lijke inslag in 2005", zo staat in de begroting, die gisteren ver scheen. Het waterschap hecht juist aan een gelijkmatige stij ging van de tarieven. Dat betekent dat de ingeze- tenenomslag omhoog gaat naar 49,50 euro per wooneenheid (nu 46,72 euro), de omslag gebouwd wordt 1,80 euro per waarde- eenheid van 2269 euro (1,70 eu ro), de omslag ongebouwd 63 euro per hectare (59,49 euro) en de verontreinigingsheffing 58,65 euro per vervuilingseen heid (55,38 euro). Een gezin met een eigen huis met een getaxeer de waarde van 160.000 euro is daardoor volgend jaar ruim 352 euro kwijt aan het waterschap. De ruimte die in de begroting is ontstaan, wil het waterschap gebruiken voor het vormen van een (verplicht) fonds voor de pensioenrechten van de eigen huidige en vroegere gezworenen (leden dagelijks bestuur) met een totaalbedrag van bijna 1,1 miljoen euro. Ook wordt bijna acht ton opzij gezet voor de hoge taxatiekosten van het onroe rend goed, noodzakelijk om de hoogte van de omslag gebouwd te kunnen bepalen. De algemene vergadering, het algemeen bestuur van het wa terschap, bespreekt de begro ting dinsdag 25 november. De openbare bijeenkomst wordt gehouden in Waterland Neeltje Jans en begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - De eco nomische politierechter in Middelburg heeft giste ren een 45-jarige land bouwer uit Kwadendam- me voor twee misdrijven en een overtreding in het kader van de Bestrij dingsmiddelenwet 750 euro boete opgelegd. De verdachte had mei dit jaar in strijd met de mi lieuvoorschriften met het bestrijdingsmiddel gly- fosaat gespoten op het ta lud van een sloot in Ril land. Ook had hij een ge wasbeschermingsmiddel gebruikt op het langs de sloot gelegen perceel aan de Westhofweg, waarop consumptieaardappelen werden geteeld. Daarbij had hij niet de teeltvrije zone van tenminste an derhalve meter in acht ge nomen. Verder was hij in overtreding door gewas- beschermingsbemiddelen waarvoor hij geen ver gunning had, in voorraad te hebben. De man is niet bevoegd om met de bestrijdingsmid delen te spuiten, omdat hij geen licentie heeft. Hier voor zou hij een cursus moeten volgen. Daarvoor moet hij vijftig euro beta len, maar hij zei hier prin cipieel tegen te zijn. Gis teren gaf hij aan door te zullen gaan met het spui ten van bestrijdingsmid delen. ,,Ik blijf zonder li centie spuiten. Ik weet dat ik dan elke dag in overtre ding ben." De politierech ter wees hem erop dat een staatsburger zich aan de Nederlandse regels moet houden. Na de onthulling wordt het beeld aandachtig bekeken. foto Willem Mieras door Carla van de Merbel GOES - Anderhalf jaar na de feestelijke opening van de nieuwbouw van het Sint Willi- brordcollege is het cadeau ont huld dat daarbij hoorde: een beeld van de naamheilige van de school. De Rotterdamse kunstenaar Ronald Motta heeft van brons een eigentijdse Sint Willibrord gemaakt. De sculptuur staat sinds gisteren op het binnen plein van de Goese school. Bij de opening van de nieuw bouw en verbouwing van de middelbare scholengemeen schap aan de Fruitlaan (april vorig jaar) kreeg het Sint Willi brord van de betrokken bedrijven geld voor het beeld. De opdracht daarvoor ging uit eindelijk naar Motta. „Het moest geen sinterklaasfiguur worden waar je niet warm of koud van wordt", zei rector F. van der Knaap gisteren bij de onthulling. „Het moest passen in deze tijd en in deze school." Motta maakte een beeld waarbij in het bovenste deel een kerk, raam en mijter zijn te herken nen. De onderkant bestaat uit stevige benen en klompenvoe ten: „Deze Willibrord staat ste vig in de klei", licht Motta zijn creatie toe. Sint Willibrord (658-739) was de eerste bis schop van Holland, vandaar de klompen. „En ook in Zeeland misstaan die niet", vindt Van der Knaap. In een deel van het 'raam' is een hoofdje verwerkt. De achter kant van het hoofd blijkt een kinderlijk poppetje met bunge lende benen te zijn. Motta knip oogt daarmee naar de school en leerlingen. Aan de voeten ligt ook een schooltas. Motta: „Ik wil niet te zwaar op de hand zijn. Het moest geen echte bis schop worden." Als de zon schijnt, werpt het beeld de scha duw van een kerk op de grond. „Deze verandert steeds", zegt Motta. „Het kan een heel lang gerekt kerkgebouw zijn, of juist niet. Ik heb nog niet alle moge lijkheden gezien. Ik kom hier dus zeker terug om te kijken." Advertentie 1 At-U woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Advertentie Gaastra Dockers 'cWegor Arrow Tenson Mer du Nord Kiver Woods Sebago kottonfield PartTwo E a p a gay o Fi m b e r 1 a n d Langstraat 1 3 Tel. (0118) 566003 DOMBURG Ooststraat 1 Tel. (01 18) 586010 „Je mag lekker kliederen." door llona Vette GOES - Meer dan 200 kramen, honderden hobbymaterialen en duizenden zelfgemaakte kunst werken, dat is de Zeeland Crea tief beurs in de Zeelandhallen in Goes. De jaarlijkse beurs wordt inmiddels voor de vijfde keer gehouden. Vlak na de opening gistermiddag stonden de hob byisten al in de rij voor de in gang. Ook bi j het atelier van Nolly van Uden hadden veel nieuwsgieri ge creatievelingen zich verza meld. Nolly maakt poppen van gebruikte materialen zoals kle dingstukken. Ze geeft ook foto Willem Mieras workshops, maar niet iedereen durfde zich gisteren gelijk aan de eerste workshop te wagen. Op drie dappere dames uit Tho- len na, zij gingen de strijd aan met het kliederige middel pre tex. Pretex is een blauwe, vloeibare substantie die stoffen keihard maakt, en bovendien hele maal 'hot' is in de hobbywereld. De Thoolse hobbyisten gingen, gewapend met schort en hand schoenen, de uitdaging aan om van bijna niets een kunstwerk te maken. Lappen stof doopten ze in de pretex en die stof drapeer den ze vervolgens rond de pop. Een pop is in gemiddeld een uur te maken. De dames waren posi tief over de beurs en de work shop: „We komen wel vaker naar Zeeland Creatief want we kunnen eigenlijk alle drie niet stil zitten. We zijn altijd creatief bezig. En dit hadden we nog niet allemaal gedaan dus het werd tijd dat we eens een poging gin gen ondernemen. Bovendien is het een hartstikke leuk uitje na tuurlijk. En je mag natuurlijk lekker kliederen. Dit weekend zijn er onder ande re nog workshops schilderen en kerstdecoraties, kaarten en por seleinen bloemetjes maken. Verder zijn er tal van kramen waar materialen, gereedschap pen en kunstwerken te koop zijn. Standhouders geven uitleg en tips over hun hobby. De Zeelandhallen zijn vandaag open van 13.00 tot 18.00 uur en morgen van 10.00 tot 18.00 uur. door Rolf Bosboom GOES - De Mythe in Goes moet de komende jaren hét theater in Midden-Zeeland worden. Mid delburg dient, zolang de nieuwe schouwburg daar nog niet ge reed is, voorlopig op het tweede plan te komen. Dat stelt de fractie van Groen- Links in de Goese gemeente raad, in haar reactie op de ge meentebegroting voor volgend jaar. De partij stelt dat Goes met De Mythe, twee weken geleden officieel geopend, over 'een prachtig theater' beschikt. Over de programmering is zij echter minder te spreken. „In vergelijking met de Stads schouwburg in Middelburg komt De Mythe er dit seizoen bekaaid van af", schrijft Groen- Links. Weliswaar was dat vol gens de fractie in het verleden met de Prins van Oranje niet an ders, maar 'dat was ook wel te recht', omdat de Goese schouw burg 'toch net iets minder uitstraling had dan de Stads schouwburg'. Nu zijn de rollen echter omge keerd. „De Stadsschouwburg in Middelburg kan niet tippen aan theater De Mythe", vindt GroenLinks. „Dat moet in pro grammering tot uitdrukking komen. Dat had dit seizoen al moeten blijken, maar toch zeker het komende seizoen. Als Mid delburg straks een nieuw thea ter heeft, liggen de kaarten weer anders. Maar zolang dit niet het geval is, is De Mythe het hoofd theater in Midden-Zeeland." De WD maakt zich eveneens zorgen over het theater én over het museum, dat momenteel wordt gerenoveerd en gemoder niseerd. De fractie heeft vooral bedenkingen over de bedrijfs voering, de exploitatie. „Het kan en mag niet zo zijn dat we over een of meerdere jaren moe ten vaststellen dat we welis waar twee schitterende culture le voorzieningen in onze stad hebben, maar dat de bedrijfs voering zo veel gaten laat val len, dat we deze beide voorzie ningen niet meer op een aanvaardbare manier in de lucht kunnen houden. Een vin- ger-aan-de-polsbeleid is hier dan ook op zijn plaats." De begroting wordt donderdag 13 november besproken in de gemeenteraad. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 14.00 uur. MIDDELBURG - Het roken van een joint zorgt voor verlichting, want zijn gezondheid iaat te wensen over. Daarmee verde digde een 45-jarige inwoner van Middelburg het feit dat hij een hennepkwekerij had opge zet gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter. Daarnaast had het financiële as pect een rol gespeeld. Zo gaf hij toe hasj aan een koffieshop te hebben geleverd. Politierechter M. Meeuwisse veroordeelde verdachte conform de eis tot 120 uur werkstraf. Er was nog wel enige twist over de plukze-vordering van 15.892 euro; het bedrag dat officier van justitie G. Oosterveld van de Middelburger wil hebben. De officier baseerde dat bedrag op aan zeven oogsten. Volgens raadsman E. Smit ging het slechts om drie geslaagde oog sten. De politie vond op 25 april van dit jaar in de woning van de Middelburger 173 hennepplan ten met een totaal gewicht van vijftien kilo, nadat omwonen den hadden geklaagd over een henneplucht. VLISSINGEN - Een 86-jarige Vlissingse is gisterochtend naar het ziekenhuis gebracht nadat ze met haar fiets tegen een lijn bus aan was gereden. Het ongeval deed zich rond elf uur voor op de kruising Bad huisstraat Glacisstraat in Vlis- singen. De vrouw verleende op het kruispunt geen voorrang. De buschauffeur kon de vrouw ontwijken, maar ze viel toch en kwam daardoor gedeeltelijk on der de bus terecht. Ze is naar het ziekenhuis gebracht en kon na behandeling naar huis. Advertentie voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: m/v email: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: i i I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 6 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,45). D per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Cultuurminnende Zeeuwen komen de laatste jaren volop aan hun trekken. De provincie telt acht thea ters en theatertjes, die stuk voor stuk eenbijzonder geva rieerd programma aanbie den. Nu eens een klucht, dan weer een opera... het aanbod is rijk. Soms wordt gekozen voor een mini-serie voorstellingen rond één en hetzelfde thema. Neem nu het programma van het Scheldetheater in Ter- neuzen, deze week. Donder dagavond zetten de aloude Chippendales een zaal vol vrouwen in vuur en vlam, vrijdagavond werden de Va gina Monologen afgestoken en vanavond staat het gere formeerd gospelkoor Revela tion op de planken. Over va riatie gesproken. En toch blijkt in alle gevallen sprake van hetzelfde thema. Want waar draait het om in die drie voorstellingen? Om het kruis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51