Praten over dierenwelzijn lost probleem bio-industrie niet op Criminele reputatie van Nederland snelt over de reiswereld Balkenende kopieert puinruimstrategie van kabinet-Lubbers Prijzenslag leidt volgens directeur Ten Have tot verschraling aanbod te gast 8 november 1953 Daling zaterdag 8 november 2003 Verschraling Grote broers Glad ijs Spierballentaai Terugkrabbelen Vegoburger P van onze redactie binnenland Rovers en zakkenrollers die massaal toeristen te pakken nemen zijn voor de Australische overheid reden reizigers te waarschuwen voor Amsterdam. Ook Ame rika, Canada en Groot-Brit- tannië waarschuwen voor Nederland. Vervelend, maar een commerciële ramp als een 'negatief reisadvies' is het niet, zegt Herman ter Balkt van de Amsterdamse VVV, de 'Amsterdam Tourist Board'. Meer dan duizend toeristen werden vorig jaar geholpen door de Amsterdam Tourist Assistance Service na een be roving. Dat waren alleen de genen die al hun geld en pa pieren kwijt raakten en niet meer zonder hulp naar huis konden. Het werkelijke aan tal slachtoffers ligt - alleen in Amsterdam - waarschijnlijk nog veel hoger. In de trein, maar ook in de drukste trams door het cen trum en bij pin-automaten op de Wallen, Dam, Leidse- plein en Museumplein vallen de slachtoffers. Speciaal voor de groeiende groep toe risten die na een beroving niet meer voor- of achteruit kon is begin jaren negentig de 'Tourist assistance' opge richt, een politiebureau met een voorname rol als slacht offerhulp, korte lijnen naar ambassades en een nood fonds. De Australische autoriteiten schatten het risico in Neder land van dezelfde orde van grootte als in Syrië, Sri Lanka en Cambodja. „Heel vervelend", zegt Ter Balkt. „Maar het zijn waarschu wingen, geen negatieve reisadviezen. Dus toeristen reizen niet geheel op eigen ri sico naar Nederland af." Volgens de Australische au toriteiten stijgt het aantal in cidenten van intimidatie, be roving en mishandeling op de Schiphollijn, bij het Centraal Station en de tramlijnen tas- 1 sen Amsterdam Centraal et 1 het Museumplein. „Crimine len slaan toe in de trein, bii pinautomaten, in cafés - nachtclubs en restaurants." r Volgens de Amerikaanse overheid verlaat 'bijna eet op de tien toeristen Neder land als slachtoffer van eet I misdrijf'. Australië noen; nog oplichting door nep- agenten. Het land adviseert zijn burgers niet te veel con tant geld mee te nemen en te zorgen voor kopieën vat identiteitsbewijzen en tic kets. Maar Australië is kwistig met reiswaarschuwingec, vergoelijkt Ter Balkt. OokI voor Duitsland, Frankrijk, Italië en Spanje wordt ge waarschuwd. En voor buur land Nieuw-Zeeland omdat daar de kans op aardbevin gen groot is. Ter Balkt heeft de indruk dat het aantal incidenten niet groeit, maar juist daalt. Door intensieve politiecontrolesii1 vooral het openbaar vervoet is het aantal slachtoffers on der toeristen de laatste jam met naar schatting tien pro cent teruggedrongen. Amsterdam Tourist Assis-1 tance Service bespeurt even- eens een daling van ongevee: tien tot vijftien procent. Ir 2002 hielpen ze duizend tc:j vijftienhonderd menset weer op weg. „Dat is voor die mensen erg genoeg", zegt Ta Balkt. „Maar dat is wel op een totaal van zes miljoei toeristen." Ook het Neder landse ministerie van Bui tenlandse Zaken vaardigt voor een groot aantal lander negatieve reisadviezen uit Maar alleen het Calamitei-i tenfonds bepaalt wannee toeristen op grond van eer negatief reisadvies hun reit kosteloos kunnen annuleren. Dat geldt op dit moment voor delen van India, Nepal en Sr. Lanka. GPD De Spar zweert bij buurtsupers De prijsoorlog tussen de supermarktketens gaat zijn derde week in. Albert Heijn en Laurus gaan voorop in de strijd. De anderen volgen voorlopig. De ruim driehonderd franchisers van De Spar merken de gevolgen van de prijsverlagingen in hun portemonnee. ,,Maar we zullen overleven", zegt Spar-baas Harrie ten Have. door Kees Bechtold De supermarktwereld kraakt in zijn voegen. Vooral Albert Hei jn en Laurus jagen el kaar op met golven van prijsver lagingen. Regionale super marktketens zoals Nettorama en Vomar zeggen zonder moeite te kunnen volgen. Ze hebben 'weinig last' van de super marktoorlog. Na 'een paar heel goede jaren kunnen ze wel een stootje hebben', zeggen ze. Waar de honderdduizend klan ten vandaan komen die Albert Heijn al zegt te hebben terugge wonnen, weten ze niet. Ze ko men in ieder geval niet van hen. Directeur Bastmeijer van Net torama plaatste eerder deze week al vragen bij de bezoekers aantallen. Ook Harrie ten Have van de Spar Holding heeft daar zo zijn bedenkingen bij. „Ik denk dat dat cijfer gemanipuleerd is. Ook denk ik dat het omzetverlies bij hen groter is dan ze naar buiten brengen. Als Spar zien wij ge middeld over onze winkels geen omzetdaling. In de eerste week stonden de cijfers onder druk, maar toen was het herfstvakan tie", zegt de directeur van de grootste keten van buurtsupers (302 winkels) in Nederland. Niettemin meldde De Spar zich, zij het bescheiden, vorige week ook aan het front met een prijs verlaging van 220 artikelen. Daar blijft het voorlopig bij. ,De rest van de prijsverlagingen bij Albert Heijn en Laurus was meer trompetgeschal. Het is wel absurd wat ze doen. Ik loop al jaren mee in de foodsector, maar ik ben het spoor bijster", zegt de in Schijndel woonachtige Ten Have. De consument lijkt de lachende derde, maar de schijn bedriegt, vindt hij. „Als dit zo doorgaat, leidt dit tot een verschraling van het aanbod. Supermarkten die aangesloten zijn bij een groot handel en niet méér service bie den dan verkoop van levens middelen, houden dit niet vol. Je kunt niet voortdurend beknib belen op je kosten. Ook specia listen als bakkers, slagers en groentewinkels komen in de knel. Uiteindelijk staat daar mee de leefbaarheid in allerlei kleine kernen mee op het spel." Nu lacht de consument nog in zijn vuistje over de prijzenslag, 'maar over een jaar of twee drie zal hij de gevolgen merken'. „Er gaat een grote kaalslag ko men." Hoewel De Spar ook zucht on der het juk van het door de grote broers opgelegde prijzenregi- me, gaat de keten stug door met het openen van buurtsuper- markten. „Wij zullen overleven. Er gaan geen Spars op grote schaal verdwijnen; wij kunnen onze broek ophouden", zegt Ten Have vol overtuiging. Begin dit jaar waren er 272 Spar-winkels in Nederland, eind dit jaar wil Ten Have uitkomen op 320. „De weg van de buurtsupers zijn we vijfjaar geleden, toen we nog bij Laurus hoorden, inge slagen; onder Sperwer gaan we daar gewoon mee door. Ons as sortiment is gelijk aan dat van grootschalige winkels, zij het minder diep. Maar vraag bij ons niet naar de 122e soort van een bepaald product." De kracht van De Spar ligt in het inspelen van de zelfstandige ondernemer op zijn omgeving. „Het liefst hebben we franchi sers die geboren en getogen zijn in de plaats waar ze hun winkel hebben. De ondernemer moet een geïntegreerd onderdeel zijn van de gemeenschap. Hij moet weten wat er leeft en daarop in spelen. Dat kan in Esch anders zijn dan in Rosmalen en daar weer anders dan in Tilburg. Heeft een dorp geen schoenma Harry ten Have, algemeen directeur van De Spar, vol overtuiging: „Er gaan geen Spars op grote schaal verdwijnen; wij kunnen onze broek ophouden." foto Sandra Peerenboom/GPD ker, dan kan zo'n winkelier dat regelen, zoals ook een post agentschap, kopieer-, stomerij- of foto-ontwikkelservice denk baar is. Wij willen zoveel moge lijk functionaliteit in een marktgebied houden. Op som mige plekken zijn we bezig met het Kiala-project. Postorderbe drijven die hun pakketjes niet kwijt kunnen omdat mensen niet thuis zijn, leveren ze bij ons af en wij zorgen ervoor dat ze op de juiste plek komen. Een Spar in een buurt of dorp heeft dus een toegevoegde waarde." En dat is iets wat gemeenten ook inzien, aldus Ten Have. „Veel kleine kernen kennen een enor me verschraling als gevolg van vertrek van winkels. Gemeen ten vragen ons iniatieven te ontplooien, maar ook bewo- nersclubs. Zo bouwen we nu op iniatief van de gemeente Sint Oedenrode een winkel in Bos kant. Er bestaat onvoorstelbaar veel behoefte aan buurtsupers. We hebben heel veel vertrouwen in dit concept. Onze formule is niet gebaseerd op prijs, maar op service, netheid en klantvrien delijkheid. „Door verder mee te gaan in de prijsverlagingen moeten we op een gegeven mo ment gaan snijden in de service en dat druist in tegen onze filo sofie." Om een levensvatbare buurtsu per te beginnen, moet een dorp of gehucht minimaal 1500 in woners hebben. „Daar gaan we zelfs nog wel eens onder, maar liever zitten we in plaatsen met twee- tot drieduizend inwo ners." Volgens Ten Have zijn er in Ne derland nog zo'n duizend super markten met een vloeropper vlak van tussen de drie- en de zeshonderd vierkante meter. Het zijn deze winkels waarop De Spar mikt voor de geprog nosticeerde uitbreiding tot een keten van ergens tussen de vier en vijfhonderd winkels. „Ik denk dat die ondernemers er heel verstandig aan doen zich bij De Spar aan te sluiten, want zij zijn nu het kwetsbaarst. Hoe meer vestigingen we hebben, hoe groter het draagvlak, hoe grotere vuist we kunnen ma ken." GPD door Paul Koopman Nieuwe kabinetten hebben altijd de pretentie bakens te verzetten, vooral als zij an ders zijn samengesteld dan de voorgaande regeerploeg. Maar de toon waarop de nieuwe ti jden worden verkondigd, wil nogal eens verschillen. Het eerste kabinet-Kok had in 1994 een vrij overzichtelijke missie: 'werk, werk, werk'. Het politieke programma werd ei genlijk ondergeschikt gemaakt aan een gezond financieel-eco- nomisch beleid. Het bij elkaar houden van de politieke tegen polen PvdA en VVD vergde zo veel aandacht, dat de premier ervoor terugdeinsde hoog van de toren te blazen. Premier Balkenende kiest een andere benadering. De afgelo pen acht paarse jaren betitelt hij onbeschroomd als 'oude poli tiek, zonder visie en daad kracht'. Geconfronteerd met economische krimp en tegen vallers op de begroting is zijn kabinet aan het puinruimen ge slagen. Geen gelegenheid wordt onbenut gelaten om aan te to nen dat de paarse kabinetten wel op de winkel hebben gepast, maar hebben nagelaten het as sortiment te moderniseren en de rommel op te ruimen. Niet toevallig vormt het kabi net-Balkenende daarin een vrij getrouwe afspiegeling van het eerste kabinet onder leiding van CDA'er Lubbers. Voor Lubbers heeft Balkenende immers een zekere bewondering opgevat. En ook Lubbers maakte er in 1982 geen geheim van dat zijn eerste opdracht was om de rot zooi van Den Uyl (en Van Agt) aan de kant te vegen. 'Puinrui men'; het wekte tenminste de in druk van grote slagvaardigheid en doelgerichtheid. Hetzelfde thema werd in 1986 nog eens be speeld, toen het CDA de verkie zingen inging met de kreet: 'Laat Lubbers zijn karwei af maken'. Kernvraag is natuurlijk of het ook lukt om de pretenties waar te maken, en daar bevindt het kabinet van JP zich toch een beetje op glad ijs. Om te begin nen is een van de vice-premiers zelf verantwoordelijk voor een fors deel van de financiële ma laise: schatkistbeheerder Gerrit Zalm. In de door Balkenende zo verguisde paarse kabinetten liet Zalm - toen óók minister van fi nanciën - zelf de teugels vieren, waardoor er nu onevenredig fors bezuinigd moet worden. Zalm ruimt dus in zekere zin zijn eigen rommel op. Maar er is nog een ander risico; Het kabinet - daar lijkt het ten minste op - is een beetje aan het doorslaan in het gebruik van krachttermen. Steeds meer mi nisters vestigden de afgelopen maanden de aandacht op zich met spierballentaai die er niet om loog. Wie de kranten opper vlakkig leest, zou al snel de in druk kunnen krijgen dat het land er straks na vier jaar Ram- bo-regering onherkenbaar an ders zal uitzien. Zo zette Defensieminister Kamp onlangs een punt achter decennia Nederlandse behoed zaamheid door te verkondigen dat onze jongens en meisjes straks in de 'voorste linies' van militaire conflicten mee moeten vechten. Minister Remkes van Binnenlandse Zaken zegde Ma rokkaanse criminelen in onge zouten termen de wacht aan, Donner (Justitie) nam het terro risme en de drugshandel op de korrel en minister Van der Hoe ven (Onderwijs) kondigde zon der met de ogen te knipperen aan dat zij de basisvorming wil afschaffen. Op het Europese strijdtoneel dreigt minister Zalm intussen Frankrijk dan wel de Europese Commissie aan te klagen we gens slap gedrag bij het terug dringen van het begrotingste kort. De gemiddelde burger begrijpt echter heel goed dat ferme taal nog iets anders is dan ferm ge drag. Niet toevallig is een aantal ministers in de Tweede Kamer al aan het terugkrabbelen: na- tüürlijk zal het kabinet geen mi litairen uitzenden zonder het parlement om toestemming te vragen, verduidelijkte Kamp. Uiteraard wordt niet de hele ba sisvorming overboord gegooid, benadrukte Van der Hoeven. Over vier jaar, zo moet gevreesd worden, zullen veel pretenties niet worden waargemaakt. Dat heeft maar één voordeel: een volgend kabinet kan opnieuw aan het puinruimen. GPD Vandaag zullen 1,4 miljoen die ren in Nederlandse slachthui zen uit hun lijden worden ver lost na een ellendig leven in de bio-industrie. 19.000 biggetjes worden vandaag onverdoofd ge castreerd. Bij het dubbele aan tal biggen worden zonder verdo ving de staart en hoektanden afgeknipt. 71.000 kuikens zul len vanaf vandaag voor 14 maanden in de legbatterij wor den gestopt ter vervanging van evenveel uitgelegde 'soepkip pen'. Kortom, vandaag is een dag als geen andere. door Mattheus Bleijenberg Minister Veerman wil met een breed maatschappelijk debat, bepalen of we met bio-in dustrie moeten doorgaan. Het alternatief is het inslaan van een diervriendelijker weg. In de cember trekt de bewindsman zijn conclusies. Stichting Wak ker Dier wil een snel einde aan de bio-industrie en wil een com binatie van maatregelen van Veerman op het gebied van wet geving, handhaving, productin formatie en prijsmaatregelen. Veerman heeft bij de uitkomst van de discussie al een rand voorwaarde gesteld: hij wil geen beperkende wetgeving als alle Europese landen niet hetzelfde doen. Om die reden zijn het af gelopen jaar al de wettelijke leefomstandigheden voor var kens en kippen verslechterd en is het verbod op de nertsenfok kerij voor de bontproductie in getrokken. Interessant om toch met de mi nister over de diervriendelijk heid te debatteren? Dan is het goed te kijken naar de huidige praktijk van minister Veerman. Op sommige punten voldoet Ne derland niet eens aan de Euro pese eisen en de handhaving van de Nederlandse wet op het punt van dierenwelzijn is slecht. Zo zijn de Europese eisen die aan de legbatterij worden ge steld nog niet eens in Nederland in de wet vastgelegd. Kippen mogen nog steeds in legbatterij en op minder dan een A4-tje ruimte gehouden worden. Wet geving voor varkens wordt door meer dan de helft van de var kenshouders overtreden, blijkt uit onderzoek van de inspectie (AID). Deze AID treedt vervolgens am- Veel boeren sluiten de waterkraan in de varkensstal vaak uren achtereen af om geld te besparen, con stateert Mattheus Bleijenberg, directeur van de Stichting Wakker Dier. foto Cees Zorn/GPD per op. Zij verklaarde bijvoor beeld deze zomer nog openlijk dat ze niet zal optreden tegen wetsovertredingen van de Euro pese welzijnswet waarin staat dat varkens permanent de be schikking moeten hebben over zoiets simpéls als water. Veel boeren sluiten de waterkraan in de varkensstal vaak uren ach tereen af om geld te besparen. De wetgeving voor de bio-indu strie stelt niets voor en de weini ge regels die er zijn worden oog luikend massaal overtreden. Dat pappen-en-nathouden-be- leid laat de 500 miljoen dieren in de bio-industrie al jaren in de kou staan. Wakker Dier vindt dat dit kabi net een volstrekt verkeerd sig naal afgeeft door wetsovertre dingen in de bio-industrie te gedogen en voorafgaand aan de maatschappelijke discussie al een wettelijk verbod op de bio- industrie uit te sluiten. Minister Veerman ziet meer mo gelijkheden in diervriendelijker inkopen van consumenten. Groot gelijk, vindt Wakker Dier, maar vervolgens doet Veerman niets om deze consu ment te stimuleren diervriende- lijkinte kopen. Zorg voor eerlij ke informatie op vlees en eieren, fiscale stimulering van dier vriendelijke producten en steun diervriendelijke boeren of boe ren die omschakelen. Eerlijke informatie op vlees en eieren maakt een wereld van verschil. Toen Wakker Dier met enkele supermarkten vorig jaar afsprak om voortaan op legbat terij -eieren te vermelden dat het 'kooieieren' waren en deze eie ren werden verplaatst naar het onderste schap, werd de ver koop meer dan gehalveerd! Veel consumenten weten niet dat het eko-keurmerk garant staat voor de hoogste dierenwelzijnsnor- men en dat het pve/ikb-keur- merk gewoon op vlees uit de bio-industrie wordt geplakt. De overheid kan eerlijke pro ductinformatie verplicht stel len. Op bio-industrievlees moet, zoals ook bij sigarettenreclame, een waarschuwing komen te staan. Daarnaast is het prijsver schil tussen de kiloknaller uit de bio-industrie en biologisch vlees kunstmatig groot. Op biologisch vlees zit vaak een hogere winstmarge en de bio- industrie is het te gemakkelijk gemaakt. De bio-industrie hoeft amper te betalen voor de milieuvervuiling die zij veroor zaakt. Wakker Dier wil een hef fing op bio-industrievlees om dit prijsverschil te verkleinen, of beter, teniet te doen. Met deze maatregelen verwacht Wakker Dier dat de bio-indu strie snel verdwijnt. Slecht voor de economie? Nee! Dat is goed voor dieren, maar ook goed voor de Nederlandse economie. Een adviesraad van het Landbouw- ministerie gaf onlangs nog aan dat louter op economische gron den weinig toekomst is voor de bio-industrie in Nederland. Al jaren geleden concludeerde een instituut in opdracht van het Ministerie van Economische Zaken dat in westerse landen het vlees langzaam plaats zal maken voor de vegoburger. Sindsdien verkopen super markten jaarlijks meer vegeta rische producten in uiteenlo pende smaken. De vraag moet niet zijn of we gaan veranderen, maar hoe snel de minister bereid is iets te doen. GPD Mattheus Bleijenberg is directeur van de Stichting Wakker Dier. TOESPRAAK - Ter gelegen heid van de sluiting van het laatste dijkgat bij Ouwerkerk heeft koningin Juliana een toespraak voor radio en televi sie gehouden. Volgens de ko ningin is het einde van de ramptoestand in zicht geko men: „Wij verwachten dat ons grondgebied binnen korte tijd herwonnen zal zijn. Op dit ogenblik mogen wij elkander gelukwensen." VOETBAL - De ene club heeft wel jeugdspelers maar geen veld, de andere wel een veld maar geen jeugdspelers. Tot ongenoegen van FC Sluis werd onlangs een tweede vei® ging, 't Vrije genaamd, opgf richt. Die club heeft, in tegenstellia tot de FC, wel jeugdspelerse zou dus graag op zaterdagk het gemeentelijke sportvel; gebruik maken. Maar da; voelt FC Sluis niets voor ook: gebruikt de club het veldnif 't Vrije is daarom uitgewekc naar een veld in Oostburg. BOMAANSLAG-Bij een aas slag op een trein tussen Ca» blanca en Algiers zijn vr mensen gedood en tien wond. Er waren drie bomir.E in de toiletten geplaatst. PZC Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhélst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1.20 zaterdag 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoon' zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 Intemetwww. pzc.nl/adverteren W di Ti zi i V( „1 B. si ni si Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern Deo* u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor®' ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstee® producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldigges®* teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meldend PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot LUGQEnGf sc Pi m Ti d( R' di I re ve ar R, ve he gc ki vc vc m Di or lu so u W St op ex ze W. ge he Le m: ri; dc ge bi U Hi bu aa tei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4