PZC Garmisch dolce vita in Beierse sneeuw W13 Tips Trips zaterdag 8 november 2003 Het op slechts 700 meter hoogte liggende Garmisch-Partenkirchen is een van de aangenaamste wintersportplaatsen van de Alpen. Veel sfeer, gezellig voetgangerscentrum en tientallen Konditoreien, Kneipen, Braustubrl en Nachtlokale. Wat Waar Gratis ski's Kampeerbrochure Kampeerreizen ACSI Winterfeest Vakantiebeurs 2004 Schrijvend zeilen 1 De Ludwigstrasse, populair uitgaanscentrum in Garmisch-Partenkirchen. Foto's GPD Door Rob van den Dobbelsteen Dat geluk moetje hebben natuurlijk. Dat er dikke tapijten sneeuw op de stoepen en bomen lig gen. Maar dan behoort het op slechts 700 meter hoogte liggen de Garmisch-Partenkirchen ook met een tot de aangenaamste wintersport plaatsen van de Alpen. Veel sfeer, gezel lig voetgangerscentrum en tientallen Konditoreien, Kneipen, Braustubrl en Nachtlokale. Waarin als je even niet op let ook nog eens Jodler en - nog erger - een peloton Schuhplattler onder dave rende toejuichingen en met roffelend schoenengestamp het toneel betreden. Maar had je anders mogen verwach ten? We zijn in Beieren tenslotte, hart je Beieren. Ook in Nederland zonder enige concur rentie de beroemdste wintersportbe stemming van Duitsland, Garmisch- Partenkirchen. Maar wie gaat er naar toe? Gedurende vijf dagen skiën slechts één keer Nederlands horen spreken. En dat moet toch vrij merk waardig worden genoemd. Want zit, ligt en hangt niet half Holland voor de buis als hier op nieuwjaarsdag het Vier- schansentoernooi begint en talrijke ca mera's vastleggen hoe koene kerels, plat over hun ski's hangend, sprongen maken van 120 meter en meer? Boven dien ligt Garmisch - zoals de plaats vaak kortweg wordt genoemd - op nog geen 900 kilometer van Utrecht. Waar mee het voor Nederlanders (samen met Engelberg in Zwitserland) het dichtstbijzijnde grote skigebied is. Ruim honderd kilometer aan afdalin gen liggen er rondom de Duitse Alpen- stad en een deel daarvan is nog sneeuw zeker ook. De top van de 2964 meter hoge Zugspitze immers is altijd wit - de liften draaien er van begin oktober tot eind mei. Gletsjerpistes zijn vaak dodelijk saai. Omdat ze zo makkelijk zijn datje flink met je stokken moet prikken om nog een beetje vaart te maken. Maar de af dalingen onder de top van Duitslands hoogste berg (bij elkaar zo'n twintig ki lometer) vormen een aangename uit zondering. Ze zijn bijna allemaal mid delzwaar met de 'Super G' (drie kilome ter lang bij een hoogteverschil van 700 meter) als de allerheerlijkste van al dat heerlijks. Of is dat misschien toch de brede, iets minder inspanning vergen de 'Weisses Tal', verlengd met de daar op naadloos aansluitende 'Brunntal' (drie kilometer lang bij een hoogtever schil van 650 meter)? Dat werd later die middag - toen de zon achter de ber gen verdween en het plotseling bar koud werd - nog een hele discussie. Tot dat op weg naar beneden bij Riffelriss uit het treintje werd gestapt om de laat ste vijf kilometer per ski af te leggen. Is Garmisch-Partenkirchen is per auto via hankfurt-Nürnberg en München te be reiken. Hou op zaterdag rekening met 'ange files tussen München en Gar- reisch-Partenkirchen. Trein: Garmisch- Partenkirchen ligt aan de spoorlijn. Vliegen: De vliegvelden van zowel Inns- bruck als München liggen op minder ban 100 kilometer van Garmisch-Par tenkirchen. Vandaar kan met het openbaar ver voer (trein) verder worden gereisd, maar verscheidene hotels halen hun gasten op verzoek op. Hoogte: 700 - 2760 meter Liftinstalla- tles: 1 treintje, 8 kabelbanen, 5 stoel- tjesliften en 24 slepers Wachttijden: In bet weekeinde als München leegloopt vooral bij de Hausberg lang (twee uur) Een goede uitwijkmogelijkheid is het splinternieuwe dalstation van de Kreuzeckbahn, waar de lift een veel grotere vervoerscapaciteit heeft. Wachttijden in de gebieden zelf vallen mee en zijn bij de Zugspitze zelfs ge ring. Totaal aantal kilometers aan afdaling: 120 (niet aaneengesloten) inclusief de gebieden van onder meer Seefeld, Ler- moos en Ehrwald in Oostenrijk Moei lijkheidsgraad skipistes: Simpel tot mid delzwaar. Kinderopvang: Ja. Meerdere mogelijk heden, onder meer bij skischool Flori Wörndle bij Hausbergbahn, telefoon 79.78.51. Langlaufmogelijkheden: 40 kilometer (niet aaneengesloten), weinig sneeuw zeker. De 3 kilometer Olympialoipe is op dinsdag-, donderdagavonden en in een aantal weekenden verlicht. Snowboarden: Vooral op de Zugspitze veel mogelijkheden met onder meer een fun park. Verdere sportieve ontspanning: Wan delen (ruim 100 kilometer sneeuwvrij gemaakte paden), kunstschaatsen, zwemmen (golfbad), parapente, ten nis, bowling, rodelen (vanaf St Martins- hutte). Prijspeil: Zesdaagse skipas (Happy Ski- card): 147 euro (16/17 jaar 135 euro en 6-15 jaar 88 euro). Deze pas is ook geldig voor Seefeld, Mittenwald, Ehr wald en Lermoos. Avondvertier: Er zijn in de stad veel bars, cafés en zogeheten 'Nachtloka le'. Ook is er een casino. Bijzonderheden: De gemeentebussen zijn bij het tonen van de skipas en/of Kurkarte (krijgt elke hotelgast) gratis. De dalstations liggen allemaal buiten de stad en die van Grainau (Zugspitze) zelfs op een kilometer of twaalf. Er rijdt een treintje naar toe, maar wie een beetje wil opschieten, is aangewe zen op een taxi of op eigen vervoer. Hou rekening met hellingspercentages van 14 procent (sneeuwkettingen!). Nadere informatie: Kurverwaltung Gar misch-Partenkirchen, Richard Strauss- Platz 2, D 82467 Garmisch Partenkir- chen, telefoon (0049) 8821 180 700 en/of internet: www.qarmisch-partenkirchen.de. In Nederland: Duits Reis- Informatie bureau, Hoogoorddreeef 76, 1101 BG Amsterdam, telefoon 020-697 80 66 en/of internet: www.qermanvtourism.de. Voor actuele sneeuwhoogtes of meer informatie over dit skigebied, ga naar de website van de krant. Het 'harde-banken-gehalte' van de restaurants in Gar misch is hoog. Ook bij de aantrekkelijke gletsjerpistes onder de top van de Zugspitze. bij hoge uitzondering open, die zich dwars door een bos slingerende afda ling naar de Eibsee. Te vaak namelijk, heeft de zon de sneeuw hier al in fe bruari van de weides gebrand. Maar als de conducteur, wandelend door de coupés, 'Riffelriss offen' roept, aarzel dan niet en stap onmiddellijk uit. Wacht tot de snowboarders zich joe lend naar beneden hebben laten stor ten en wiek vervolgens alleen, in de pastorale avondstilte, mijmerend naar beneden. Een sprookje. Het kan niet an ders of Richard Strauss, die lange tijd in Garmisch woonde en er ook stierf, heeft zich onder meer hier laten inspi reren voor zijn romantische symfonie ën. Hoe anders is het in het zogeheten 'Classic Gebiet', middelpunt van de Olympische Winterspelen in 1936. Vlak bij de stad, altijd druk, veel restau rants en - ook dat moet gezegd worden - in de vroege ochtend vaak nogal ijzig. Komt door de geringe hoogte. De drie toppen hier (Hausberg, Kreuzeck en Osterfelderkopf) reiken tot respectieve lijk 1340,1719 en 2050 meter, wat nog al laag is in een zich snel opwarmende wereld. Gevolg: de sneeuw die in de middag smelt, stijft in de vriesnacht op tot bikkelhard marmer. Waardoor dat zalige snoepje waarop gisteren een for midabele skidag werd afgesloten (de 'Olympia Abfahrt') de volgende och tend blijkt te zijn veranderd in een pis te die zelfs een redelijk goede skiër wei nig houvast biedt. Zo weinig houvast zelfs, dat hij een tochtje over de zo mo gelijk nog aantrekkelijkere Kandahar - niet voor niets wereldberoemd - uit stelt tot later die dag om schielijk uit te wijken richting Alpspitze (Osterfelder kopf). Daar zouden ze trouwens nog wel het een en ander aan mogen versp- jjkeren, de Duitsers. Aan die sluip- door-kruip-door paadjes die de skiër van de ene helling naar de andere hel ling brengt. Ze zijn niet zelden opge luisterd met een sleepkabel die - als je niet oppast - je arm uit je kom rukt. Niet alleen lastig en vervelend voor kin deren. Eerst zorgeloos zwieren en zwaaien op de Osterfeld en de Berna- dien en dan plotseling zo'n kaal eind touw dat je met horten en stoten naar de Kreuzeck sjouwt. Want daar wil je na de lunch natuurlijk wel weer naar toe natuurlijk. Is het niet voor nog één ritje Kandahar, dan wel voor zich be haagziek door het woud wentelende pistes als de Kochelberg (rood) en de Horn (zwart). 'La Dolce Vita' in Beieren. Midden tussen al dat lekkers, op een knooppunt van vele afdalingen, staat dan ook nog - als het kasteel van Doorn roosje - het Garmischer Haus. Voor een laatste slok. Eén nadeel: ook dat etablis sement heeft - net als alle andere res taurants in dit gebied - een akelig hoog 'harde-banken-gehalte'. Alsof er geen stoeltjes met rugleuningen worden ge maakt. En zitjes met steunen waarop je na een vermoeiende dag je ellebo gen kunt leggen. Maar ja, de daarop aangesproken waard, had groot gelijk natuurlijk. 'Dit is Beieren meine Herr- schaffen', zei hij twee enorme pullen pils op de houten tafel dreunend, 'ooit een bierfeest gezien waarop u de gas ten in een fauteuil heeft zien zitten?' Bij sommige opmerkingen verstomt el ke kritiek. BEX Reizen uit Arnhem biedt haar klanten iets nieuws: gratis gebruik van ski- of langlaufspullen in dien naar een van de bestemmingen een reis wordt ge boekt. Voor komende winter heeft Bex een nieuwe lang- laufclub in het programma opgenomen (Beierse Alpen) en drie nieuwe skiclubs (Tirol en Salzburgerland). Info: Bex Reizen, tel. 026-356 66 66, internet: www.bex.nl. VacanceSelect uit Alkmaar heeft een nieuw 'kindje', zoals de autovakantiespecialist het zelf noemt: een aparte kampeerbrochure. In de brochure een samenvat ting van de meeste luxe kampeervakanties van Select- camp naar Italië, Kroatië, Frankrijk, Duitsland en de Be nelux. Ook de luxe stacaravans die Charme Quality aan biedt, staan erin vermeld. De capaciteit voor volgend jaar is met 20 procent uitgebreid, zoals twintig nieuwe kam- peerlocaties in Italië, Frankrijk en België. In totaal biedt VacanceSelect 78 campings aan. Info: VacanceSelect, tel. 072-518 31 83, internet: www.vacanceselect.nl. Caravan Camper Rally's uit Zetten heeft het assorti ment voor volgend jaar weer uitgebreid. Zo is er een aantal nieuwe bestemmingen (Baltische Staten, Toscane, Beaujolais/Bourgogne, Tirol en Charente-Maritime) en nieuw soort reizen, zoals de Tight rally', een soort basis pakket voor reizigers die de rest (excursies bij voorbeeld) zelf in willen vullen. Ook worden kampeerreizen aange boden voor diegenen die alleen met de auto gaan. •Info: ACSI, tel. 0488-42 0810, e-mail: info@acsi-fally.com, internet: www.acsi-rally.com. Van vrijdag 12 t/m zondag 14 december wordt op land goed Schovenhorst - in het Veluwse Putten - een win terfeest gehouden. Het landgoed, vermaard om de collec tie bijzondere oude naaldbomen en coniferen, wordt om getoverd in een spookjesachtige sfeer met fakkels, vuur- korven, 'glühwein', soep, verhalen, cabaret, poppenspel, 'n trommelworkshop, winterspeurtocht, kastanjes pof fen, 'n tocht met paard en wagen en broodjes bakken. Op vrijdag 12 van 19-22 uur, entree 5 euro, za 13 19-22 uur, entree 10 euro, zo 14 12-17 uur, entree 5 euro. Info en kaartverkoop/reserveren: VW Putten, 0341-35 17 77, zie ook internet: www.schovenhorst.nl. Van woensdag 14 tot en met zondag 18 januari 2004 kunnen vakantiegangers weer aan hun trekken ko men op de vakantiebeurs. Vorig jaar trok de reisbeurs 169.769 bezoekers; 10.000 meer dan het jaar ervoor. Volgens beursmanager De Ruiter zal ook deze meerdaag se vrijetijdsmanifestatie weer meer publiek trekken. 'De honger naar informatie van reislustige Nederlanders is groter dan ooit.' Wie wil zeilen en tegelijkertijd aan boord iets om handen wil hebben, moet zich volgend jaar in schrijven voor een tocht op een van de klassieke zeilsche pen van Tussock in Turkse wateren. De Amersfoortse zeil- organisator heeft namelijk schrijfster Yvonne Kroonen- berg gestrikt voor een themareis. Van 19 t/m 26 juni wordt er niet alleen gezeild, er wordt een minicursus schrijven gegeven en komen thema's als 'Hoe houd ik mijn relatie goed' aan bod. Tussock plant meer van dit soort speciale zeilcruises: backgammon met schaakmeester Hans Böhm, natuur- tochten met Bob Ursem, fotografie met Jurjen Drenth, navigatie met Toni Rietveld. Ook jeugdcruises, een ge- zondheidsreis, revitaliseringscruise en 'n bridgetocht staan geprogrammeerd. Tevens is het vaargebied uitge breid met tochten naar Simi, Rhodos en Kos. Info: Tussock, 033-422 00 55, e-mail: info@tussock.nl, in ternet: www.tussockcruisinq.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43