de schatkamer van Griekenland -4XrX-Xx-" PEL OPONN ES US Watt waar 1 Vincent van Gogh 5 Iemand anders Volgend jaar zomer worden in Griekenland de Olympische Spelen gehouden. Vooral rond Athene en directe omgeving worstelen atleten zich door verkeer en tijdschema's. Wie daarvan verschoond wil blijven, kiest voor de Peloponnesus, schatkamer van Griekenland. I Kerstaanbieding: 3 dagen en 2 nachten al vanaf 177,-/ Redactie: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. Advertentie-exploitatie: Moord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 8 november 2003 Reizen hoor het gejoel uit duizenden kelen.Atletisch loop je in Olympia door de poort de arena binnen Griekenland is ruim drie keer groter dan Neder land. Het heeft maar liefst 15.000 kilometer kust. Geografisch gezien valt het uiteen In drie delen: het vasteland, de Peloponnesus en hon derden eilanden. Het grote, gevarieerde schier eiland Peloponnesus wordt in het noorden ge scheiden van het vasteland door het Kanaal van Korinthos. De Peloponnesus is overwe gend bergachtig, met ravijnen en ruige rots massieven. Verder zijn er vruchtbare vlakten, talrijke groene rivierdalen en bossen. De Pelo ponnesus heeft een boeiende geschiedenis. Vooral Mycene met de overblijfselen van de rij ke Myceense beschaving, de uitgestrekte op graving van Olympia en de Byzantijnse stad Mistras zijn een bezoek meer dan waard. Reisbureaus verkopen pakketreizen, waarin de vlucht wordt gecombineerd met accommoda tie, rondreis en/of autohuur. De meeste tour operators bieden 4 en/of 8-daagse rondreizen aan, meestal in combinatie met Attika en Cen traal Griekenland. Ook langere rondreizen heb ben de Peloponnesus in hun pakket. Daar naast zijn er 'fly-drive' arrangementen (6 of 8 dagen, individueel met een huurauto). De temperatuur kan in de zomer tot 40 gra den Celsius oplopen. Op de eilanden waait meestal een aangename wind die voor de no dige afkoeling zorgt. Toeristen die kerken en kloosters bezoeken dienen zich gepast te kle den. Voor vrouwen: bedekte armen en rok of broek tot over de knie. Mannen: geen shorts, maar een lange broek met blouse of T-shirt tot op de elleboog. Informatie: www.qrieksverkeersbureau.nl. Reisgidsen van onder meer Trotter, ANWB en National Geographic. Bron: Grieks Verkeersbureau. Verder in deze bijlage: Garmisch-Partenkirchen x y> Steeds meer mensen boeken een reis in de herfst en de winter. De één om te ontkomen aan de donkere, natte dagen, de ander om actief de bergen te bedwingen in de pure berglucht. Wat is uw reden om de Nederlandse winter te ontvluch ten? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Hollands boegbeeld Vorige week vroegen wij u wie u zou kiezen als Nederlandse ambassadeur voor het toerisme. Van Gogh eindigde als eerste, gevolgd door Frans Bauer. Uitslag: 24% 2 Frans Bauer 14% 3 Johan Cruyff 12% 4 Katja Schuurman 12% Woordvoerder Sandra Marrink van Toerisme Recreatie Neder land: 'Een ambassadeur is handig om je als land mee te onderscheiden. Wij doen dat met thema's. Dit jaar is dat 150 jaar Van Gogh. Het voordeel van thema's boven een ambas sadeur is dat je thema's kan vervangen. Zo benadrukken we elk jaar een ander aspect van Nederland en laten wij zien dat Holland meer te bieden heeft dan klompen, molens en tulpen. Overigens is Van Gogh als ambassadeur geen gekke keus. Het is een internationaal bekend figuur en toeristen zijn altijd zeer geïnteresseerd in kunst en cultuur. Dat hij niet meer in leven is maakt niet zoveel uit. Een ambassadeur hoeft niet lijfelijk aanwezig te zijn.' Door Gerard Chel Hoor het gejoel uit duizenden kelen. Hoor hoe het volk klapt en je opzweept. Je rent de laatste meters als in een droom en dan is er de finish en de lauerkrans. Je fantasie de vrije loop laten is makkelijk in Olympia, de plek waar in 776 voor Christus de eer ste Olympische Spelen werden gehouden. Nou ja, spelen, een handvol krachtsporten was het. Worstelen, boksen, speer- en discuswerpen, hardlopen. En al leen voor mannen, de andere sekse was niet welkom. Fantasie heb je wel nodig, want van de plaats die bijna 3000 jaar later een van de drukst bezoch te toeristische trekpleisters van Griekenland is, resteert niet veel meer dan ruïnes. Behalve van het eerste olympische sta dion dat, met taluds, toegangs poort, startstreep en eretribune vrijwel intact lijkt. Het 'Marken en Volendam' van Griekenland wordt Olympia wel genoemd. Busladingen vol bezoekers bepalen het straat beeld van het iets verderop gele gen moderne Olympia, waarvan de hoofdstraat hoofdzakelijk be staat uit souvenirwinkels en res taurants. Daar is niks mis mee, a's je het van tevoren maar weet. En je kunt de drukte om- teilen door 's ochtends als eer ste het oude Olympia te bezoe ken zodat je in betrekkelijke eenzaamheid de oude geuren °P kunt snuiven. Want die zijn er volop, al moet je wel bij de les blijven. Dat wil teggen een goede gids mee - op Papier of een echte. Dan wordt een wandeling door de omgeval len brokstukken en verweerde tempelresten een feest. Een re constructie van de oude stad, te tien op een paneel bij de in- (ADVERTENTIE) X> --V H XX' XCTHxI SbXjL X», - t. Zeer indrukwekkend zijn de grote koepelvormige graf- en schatkamers, zoals die van Atreus. -- 4%;: X 3,'J'X'X t SStjt T :X.r- a XXt x# V, S. v sCSh&tW-fe Epidavros, vooral bekend om het nagenoeg geheel over eind gebleven theater. Foto's GPD/Gerard Chel gang, helpt mee je een beeld te vormen van wat zich hier ooit af speelde. De schatkamer van Grieken land, die Peloponnesus. Met Co- rinthe, Sparta, eerste hoofdstad Nafplio, Mistras, Pilos en vele, vele andere stadjes en plekjes waar de Griek zijn wortels vindt. Vrijwel de meest indruk wekkende archeologische vind plaatsen vind je hier. Druk be zocht, dat wel. Neem Mikines, met onder meer restanten van het koninklijk pa leis van Mycene. Er gaat vast geen belletje rinkelen, maar wrede moordpartijen ten palei- ze hadden van alles te maken met de Trojaanse oorlog. Een stukje van de troonzaal is be waard gebleven, de plekken waar de vier zuilen stonden heb ben in het plaveisel hun sporen achtergelaten. Zeer indrukwek kend zijn de grote koepelvormi ge graf- en schatkamers, zoals die van Atreus. Verder naar de oostkust Epida vros, vooral bekend om het na genoeg geheel overeind geble ven theater, waar iedere gids er niet aan ontkomt tot vervelens toe de verbazingwekkend goede akoestiek te demonstreren. Zoek je een archeologische vind plaats waar nog geen horden toeristen op af komen, dan moet je naar Ithomi, noordelijk van Kalamata. Ithomi (oftewel Messini) werd gebouwd als on derdeel van een verdedigingsli nie om Sparta in de gaten te hou den. Systematisch onderzoek in Ithomi is pas de laatste jaren op gang gekomen, maar al klaute rend door de restanten van deze min of meer terrasvormig ge bouwde stad, krijg je niettemin een indruk van haar omvang en belang. De moeite waard is ook, iets verderop, de poort van Arca- dië en de muren en torens van de oude verdedigingswal. Lange vingers Minder druk dan rondom al die eerbiedwaardige vergane glorie is het in de zuidelijke streken. Zoals de kuststroken die als twee lieflijke lange vingers ten oosten en ten westen van Kala mata de zee in priemen. Met aan de ene kant de zandstran den tussen Methoni en Finikou- das en aan de andere kant de grillige rotsformaties tussen Stoupa en Dirou, waar je met een bootje ondergronds tussen imposante stalagmieten en stalactieten kunt varen. Nu kan het bij die grotten 's zomer ook druk zijn, maar kom je wat later op de dag, dan valt ook dat mee. Het landschap is ruig, weerbar stig, onvoorspelbaar. En overal van die verleidelijke baaien. Maar het meest aanlokkelijke is dat de bewoners er zichzelf lij ken te zijn gebleven. In de dorp jes geen schreeuwende uithang borden in vreemde talen, op de sfeervolle pleintjes uitsluitend menukaarten in cyrillisch schrift. Lastig als je wat wilt be stellen, maar ach, dan loopje ge woon de keuken, of wat er voor door gaat, binnen. Nog authentieker is het in de dorpjes in het heuvelachtige achterland, met weggetjes die niet voor auto's maar voor scha pen en geiten zijn bedoeld. Waar mannen de ganse dag aan tafeltjes zitten, thee of ouzo drinken en tric-trac spelen. Waar vrouwen het werk doen. Volgens Griekse tradities, want 'als je dochters hebt, hoefje als man niet meer te werken.' tioriól X >X' R 1 s Aanbieding geldig bij Classic Arrangement en bij aankomst van zondag t/m woensdag tussen 11 november en 16 december 2003. Prijs geldig op basis van Disney's Hotel Santa Fé, 2 volwassenen per (standaard)kamer. Per kind van 3 t/m 11 jaar dat dezelfde kamer deelt, betaalt u 78,-. Vraag naar de actievofcrwaarden. Wijzigingen voorbehouden. - i Beleefde meest magische kerst in Disneyland Resort Paris lussen S november en 4 januari. Neem je kinderen mee Disney kerstparade. Bewonder de kerstboom, ontdek hoe de lichtjes op schitterende wijze worden aangestoken en kom kijken naar Disney's l antillusion de allernieuwste parade. Of geniet lekker met z'n tweetjes \an de romantische sneeuw in Main Street, U.S. A 5. Overal komt de magie tot leven... Vraag bij uw reisbureau naar de Disney land Resort Paris brochure san Holland International.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39