Een gemengd gezelschap met stekels W3 Espresso Kruk Theepot zaterdag 8 november 2003 Romeinen Fluistertoon Hoofdpijn Geurkaarsen, wierook- sticks, parfumhouders in het stopcontact, Neder land is de eenvoudige lucht verfrisser definitief ontste gen. We willen ons prettig voelen in ons huis of in een deel van dat huis waar we een eigen plekje hebben. De woonkamer, badkamer, stu deerkamer, we maken er niet alleen iets eigens van door de spullen die we er in zetten, maar nu ook door het ge bruik van bepaalde geuren. Geuren werken in op de her- senactiviteit en hebben daardoor ook invloed op onze gemoedstoestand. Steeds meer mensen ontdekken deze wer king van geuren en gebruiken die in positieve zin. De belang stelling voor huisparfums neemt toe, signaleert René van Ass van Comminvent in het Gel derse Aalst dat interieurpar fums van Jan des Bouvrie op de markt brengt. „MaarNederland is geen voorloper op dit gebied, in landen als Engeland en Frankrijk zijn interieurpar fums al langer op de markt. Het begint in het lagere segment van de markt met luchtverfrissers, maar nu zie je ook steeds meer merken in het hogere segment." De Bijenkorf signaleert dat een steeds groter wordende groep mensen huisparfums gebruikt. Vooral parfums op basis van na tuurlijke ingrediënten zijn po pulair. Geurkaarsen gaan ook vaak over de toonbank en hier valt op dat vooral jonge mensen de kopers zijn. Ook Arjen Schouten, marke- ting-directeur van Rituals, ziet een toename van de belangstel ling voor huisparfums. Onder de naam Rituals worden bij ves tigingen van V&D, de Bijenkorf en drogisterijen en via de websi te wierooksticks, interieurpar fums en geurkaarsen verkocht. Prettig wonen is niet alleen een kwestie van design, maar ook een emotionele en zintuiglijke ervaring, zegt Schouten. „Men sen willen een eigen sfeer creë ren, het gaat om het eigen ik en het eigenhuis." Dat wordt beaamd door geur- psychologe Anita Vehrs. Ze merkt ook dat er steeds meer belangstelling is voor het toe passen van geuren in huis om daarmee een bepaalde sfeer te scheppen. Er is sprake van het herontdekken van geuren vindt ze, want in het oude Rome wer den er al harsen en bloemblaad jes verbrand om de goden gun stig te stemmen. Vehrs: „Nu willen we onszelf gunstig stem men door te zorgen voor een prettige sfeer. Het heeft ook te maken met de tijdgeest, mensen voelen zich angstiger en onveili ger. Het huis wordt dan een schuilplaats met een prettige sfeer waarin alle zintuigen wor den geprikkeld, stoffen zijn aai baar, er is prettig licht en er hangt een geur." De markt voor interieurpar fums is dus een groeimarkt. Ri tuals bestaat nu bijna drie jaar en heeft zo'n 125 verkooppun ten. Eind dit jaar moeten dat er tweehonderd zijn en Rituals wil groeien naar twee-a driehon derd verkooppunten. Naast de verkooppunten in V&D's en drogisterijen wil Rituals ook een handjevol eigen winkels in de grote steden vestigen. „We zitten met onze producten bo venin het luxe-verwenseg ment", zegt Schouten. „Dat daar groei in zit blijkt wel uit het Nederland is de eenvoudige luchtverfrisser definitief ontstegen. foto's GPD De lekkere luchten rukken op feit dat grote merken als Calvin Klein ook met eigen geurkaar sen en wierooksticks op de markt komen." Interieurparfums zijn niet al leen thuis aangenaam, ook op kantoor kunnen geuren de ge moedstoestand van het perso neel beïnvloeden en daarmee ook de prestaties. Kantoorin richter Gispen in Culemborg houdt zich sinds 1996 met geu ren op de werkplek bezig. In dat jaar werd door het bedrijf een nieuw concept voor kantoorin richting gepresenteerd, Meos ofwel Multi Environment Office Space. De gedachte daarachter is volgens John Venneman, ma nager creative marketing bij Gispen, dat het werken op kan toor is veranderd. Kantoorwerk was vroeger plaatsgebonden, terwijl er nu vaker een grotere variatie is in de activiteiten van de werknemer. Daardoor ont staan er binnen kantoren speci ale ruimtes voor specifieke acti viteiten. Venneman: „Je krijgt ruimtes voor productie, voor vergade ren, voor elkaar ontmoeten en ruimtes waar j e j e kunt afzonde ren om na te denken. Je moet de sfeer van een ruimte afstemmen op het gebruik dat er van wordt gemaakt. En sfeer ontstaat door zintuiglijke waarneming. Daar om moet je bewust omgaan met het gebruik van licht, materiaal en kleuren. Kijk maar naar die ouderwetse Britse bibliotheken, waarom is iedereen daar zo ge concentreerd en wordt er alleen op fluistertoon gesproken? Dat Geurkaarsen zijn gewild. heeft te maken met het gebruik van materiaal, licht en kleu ren." Geur was volgens Venneman in het verleden een wat vergeten aspect. „We zijn in samenwer king met de TU Delft tot de ont dekking gekomen dat geur een veel belangrijker rol speelt dan altijd was gedacht. Bij een hond is het geurvermogen beter ont wikkeld, maar bij ons is het wel zo sterk dat we veel geuren her kennen en er sterke associaties bij hebben. Het sick building syndrom heeft bijvoorbeeld ook te maken met een verkeerde geurbeleving." Gispen houdt bij de keuze van materialen rekening met de geuren die daardoor worden verspreid, maar de kantoorin richter verspreidt ook actief geuren met sprays en dergelijke om een ruimte de juiste sfeer mee te geven. Venneman: „Lavendel heeft een rustgevend effect, dat is ge schikt in eeri ruimte waar men sen zich willen afzonderen. Een frisse citroenachtige geur kun je gebruiken in een ruimte waar mensen actiever zijn. Gecombi neerd met koele kleuren stimu leert dat de mensen. Het blijkt dat er in zo'n sfeer minder fou ten worden gemaakt." In ruimtes waar informeel con tact plaatsheeft denkt Venne man aan wat zoetere geuren. Er kan daar een sfeer als in een café worden gecreëerd, met een kof- fiegeur, donkere materialen en een gedempte verlichting. Ven neman: „Het gaat om de totale beleving, waarbij geur een van de belangrijkste elementen is. Wij zijn daar als eersten mee be zig gegaan en ik merk dat het bewustzijn over het belang van geuren toegenomen is." Toch is het oppassen met het ge bruik van geuren, waarschuwt geurpsychologe Anita Vehrs. Geuren moeten subtiel zijn. „Als het teveel is, zoals bij de goedkope sprays, kun je er hoofdpijn van krijgen, de ba lans deugt dan niet." Vehrs ex perimenteert veel met geuren in haar huis. „Mijn hal ruikt an ders dan mijn gang, en in de ka mer ruikt het weer iets anders." Maar ook hier weer: de geur is subtiel. Vehrs: „De mensen die op bezoek komen ruiken het niet echt, maar ik hoop dat ze vinden dat er een prettige sfeer hangt. Dat visite zich niet prettig of op gejaagd voelt, heeft volgens haar vaak te maken met de geur die in huis hangt. „Geuren heb ben absoluut met de stemming te maken. Ze zijn geen genees middel, maar ze dragen wel bij aan het welbevinden." Joost Sijtsma Een maand geleden kreeg ik een briefkaart van een leze res uit Brabant: „Geachte mijn heer Van de Kaa, Met groot enthousiasme zag ik in de zater dageditie een foto van de kogel distel. Ik knipte onmiddellijk het stukje uit om het 's avonds uitvoerig te bestuderen, mijn lievelingsbloemen, distels hoj, hojMaar wat een teleurstel ling. Cadeau voor politicus - 'n kogeldistel. Niets over deze plant, over allerlei soorten, over zaadwinning, over grondsoort, etc. etc. Mag 't een keer een echt artikel over distels zijn?" Nou, dat liegt er niet om. En het ergste is: de schrijfster was te recht teleurgesteld. Bij nalezen vind ik het bewuste artikel zelf ook een erg flauw stukje. Hier bij een poging om het verloren prestige te herwinnen. Distels hebben gemeen dat veel soorten prikken, maar verder is het een gemengd gezelschap. Sommige houden van vocht en schaduw, andere van zon. De akkerdistel is één van de meest gehate onkruiden, en de artisjok één van de meest delicate groen tegewassen. De kogeldistel, Echinops ritro, is de meest geplante distel in de tuin. De kogelronde bloemhoof den vormen een mooi contrast met andersgevormde bloei wij zen, zoals de gotische torenspit sen van Salvia's of Veronica's en de platte schotels van Achille- a's. Bolvormige bloemen zijn zeldzaam in de tuin en voor een deel ligt hierin de verdienste van de kogeldistel. Vorm is bij deze plant belangrijker dan bloemkleur. Het blad van de plant is rommelig en meestal al op zijn retour als de bloemen zich nog moeten openen. Plant deze kogeldistel daarom nooit op de eerste rij van de border, maar iets naar achteren zodat andere planten het blad kunnen maskeren. Kogeldistels houden van volle zon. Aan de grond stel len ze weinig eisen, zolang die maar niet te nat is. Insecten zijn dol op kogeldistels en tijdens hun bloei, in de zomer, worden ze bezocht door bijen, hommels, zweefvliegen en vlinders. Als je ze naast het terras plant, dan kun je op zwoele zomeravonden genieten van verschillende nachtvlinders die de bloemen bezoeken. De cultivar 'Veitch's Blue' heeft de blauwste bloe men. Echinops ritro mag dan de meest geplante kogeldistel zijn - met de blauwste bloemen - het is niet de mooiste bladplant. Dat is Echinops banaticus, met grijs blad, grijze stengels en grijze bloemhoofden. Mooi bij maan licht. De namen van de cultivars 'Blue Globe', 'Blue Glow' en 'Taplow Blue' suggereren blau we bloemen, maar de wens is hier de vader van de gedachte. Echinops sphaerocephalus is een reus van een plant - op voed zame grond bijna twee meter hoog - met eveneens grijs blad en grijze bloemen. Kogeldistels worden niet ge zaaid, maar door wortelstek vermeerderd: vroeg in het voor jaar kunnen stukjes wortel van zo'n vier cm lang in een mengsel van zand en potgrond worden opgepot, zodanig dat de boven kanten van de stekjes net onder de grond zitten. Na een maand heeft u een pot vol nieuwe plan ten. Een aardige distel voor kleinbe- tuinden is Carlina acaulis, de stengelloze distel. De naam is misleidend, want de bloemen van deze distel staan wel dege lijk op een stengel, van zo'n tien centimeter hoog. Carlina acau lis bloeit met enorme platte strogele bloemen die bij de eer ste regendruppels onmiddellijk dichtgaan. In slechte zomers blijven de bloemen soms zo lang nat dat de zaden in de bloemen ontkiemen en aan de groei gaan. Zon, en gortdroge grond. De lekkerste distel is Cynara scolymus, de artisjok. Niet hele- Artisjok maal winterhard in ons klimaat, maar gelukkig als eenjarige plant te telen. Zaai de grote za den vroeg in het voorjaar. Druk «fcr De Italiaan Achille Gaggia liet in 193 8 de eerste espres somachine registreren die op basis van stoom functioneerde. In 1947 perfectioneerde hij de machine en in 1977 bracht Gag gia het eerste automatische es presso-apparaat ter wereld op de markt. Nu komt Gaggia (inmiddels een merknaam) weer met iets nieuws: de Synchrony Compact Digital. Deze volautomatische machine is voorzien van een instelbare koffie-maler en do seerden De verschillende onderdelen zijn volgens Gaggia uitneem- baar en heel gemakkelijk te rei nigen. Met een speciaal pro gramma wordt het apparaat gereinigd, ontkalkt en schoon gespoeld. Goedkoop is de Synchrony Compact Digital bepaald niet. Het apparaat kost €799. Informatie: 0320-237930 of www.gaggia.it. In keuken en badkamer draait tegenwoordig vrijwel alles om roestvrij staal. Franke Roestvrij staal Nederland voegt aan het assortiment het RVS krukje Xinx 800 toe. Het bedrijf benadrukt dat het niet uitslui tend om een decoratief element gaat. Door de twee gelaste stangen en de vier rubberen vloerdoppen zou de stabiliteit volgens de fa brikant gegarandeerd zijn. Het materiaal heeft een speciale be handeling ondergaan, waar door vingerafdrukken niet meer zichtbaar zijn. Het krukje is verkrijgbaar bij de sanitairvakhandel voor de niet misselijke prijs van €696. Informatie: www.franke.nl Een designgrapje. Dat is theepot Naoko volgens pro ducent Bodum. De theepot weerspiegelt volgens het bedrijf de internationale wereld van thee. Naoko is vormgegeven als een oosters muiltje. Het ontwerp zegt iets over 'de mystiek en ma gie waarmee theeblaadjes zijn omgevenzegt BodumDe thee pot is uitgerust met een ovale zeef waarin theezakjes of -blaadjes geplaatst kunnen worden. De handgreep wordt bovendien niet warm. Naoko kost €49. Informatie: www.bodum.com of 0475-560100. ze één voor één op gepaste af stand in de grond en kweek de zaailingen op in potjes. In mei kunnen de jon^e planten naar buiten, en in september kunt u dan smullen. Romke van de Kaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33