PZC Meestal is het wachten, wachten en wachten Bettine Vriesekoop overwint vele tegenslagen De beveiligers van rijk en beroemd zaterdag 8 november 2003 Steeds gekker Wapens Geromantiseerd Troost Hoogtepunten Het lijkt wel een golf. Twee ontvoeringen (Lusanne van der Gun en Reinier Terwindt) en drie verijdelde pogingen (acteur Johnny de Mol, voetballer Mateja Kezman en een kunsthandelaar uit Uithuizen) in drie maanden tij d. En dan is van de week ook nog eens de nieuwe Quote 500 uitge komen, die door sommige rijken in dé opwinding een 'hitlijst' voor criminelen wordt genoemd. De beveiligingsbranche vaart er wel bij. Mitrailleursalvo's knallen uit de pc-boxen. Stoere mannen met zonnebrillen en strakke smokings staan als de personificatie van veilig heid naast allerlei VIP's. Als je de in ternetsites moet geloven van de vele bedrijven gespecialiseerd in per soonsbeveiliging loopt de welgestel de in Nederland groot gevaar. Interseco, adviesbureau in beveili ging, daarentegen heeft een website als van een notariskantoor. Interseco is dan ook een volle dochter van Ernst Young en staat in Nederland te boek als dé beveiliger van rijk en beroemd. En met hun onveiligheid, zegt alge meen directeur Arjo de Jong, valt het reuze mee. „Dit is Nederland, en Ne derland is geen ontvoeringsland. Kid napping komt buitengewoon weinig voor. De kans is groter dat je van de trap valt en je nek breekt." Volgens De Jong zijn er sinds 1990 twintig 'min of meer serieuze dan wel bijna geslaagde' ontvoeringen ge weest. Bovendien is het oplospercen tage honderd procent. Dat percentage noemen beveiligers graag. Honderd procent. Alle ontvoerders, die van Maup Caransa, Toos van der Valk, Freddy Heineken, Gerrit-Jan Heijn tot die van Lusanne van der Gun en Reinier Terwindt, zijn vroeg of laat gepakt, allemaal. De Jong: „Van al het losgeld dat ooit is betaald, is naar mijn weten alleen nog die acht miljoen gul den van Heineken spoorloos. Je moet echt van bijzonder goede huize komen om het hier te laten slagen." Toch ziet John de Graaf, beveiligings projectmanager van de Holkema Group, het aantal 'ontvoeringsgevoe- lige' burgers toenemen. „Vooral sinds de moord op Pim Fortuyn krijgen we jaarlijks steeds meer aanvragen bin nen. Het is een kwestie van tijd. Bin nen vijf, zes jaar is de markt voor per soonsbeveiliging ook in Nederland fors. De maatschappij wordt steeds grimmiger, de mensen steeds gekker. Kijk naar de ontvoerder van Ter windt. Die had geen enkel plan. En zo lopen er veel rond." Ook De Jong maakt een onderscheid tussen een ontvoering door echte cri minelen, met een degelijke voorberei ding die zich niet laten afschrikken door-een niet bewapende bodyguard, en doof de 'amateurs', simpele zielen vaak, inet grote persoonlijke proble men, zonder duidelijk plan, en dus snel in paniek. „Daardoor vormen de amateürs het echte risico." En hoewel de ontvoerder van Lusanne Beveiligingsbranche; geen werk voor Rambo 's van der Gun de Quote 500 zeer waar schijnlijk nooit heeft bekeken - hij vermoedde alleen maar dat haar ou ders vermogend waren - wordt de jaarlijkse lijst van rijke Nederlanders door De Graaf toch gezien als een soort hitlijst voor de wanhopigen. „Als criminelen plannen maken, zul len ze ongetwijfeld die lijst nagaan. Ze willen toch weten wie geld heeft. Zo simpel is dat." Dus is het zaak om het de ontvoerder zo moeilijk mogelijk te maken. Door degelijk hekwerk en camerabewa king; een alarmsysteem dat verbon- klanten door Interseco bijgestaan. De J ong: „Als iemand bij ons komt omdat hij zich onveilig voelt, is het eerste dat we zeggen: 'Gaat u eerst eens rustig zitten en denk er eens goed over na'. Vaak is die angst ongegrond. Schat Interseco dat de gevaren reëel zijn, dan geven zij het belangrijkste, en me teen simpelste advies: doorbreek de routine. De Jong: „Mensen worden nooit uit hun kantoor en zelden uit hun huis ontvoerd. Iemand die iedere avond om acht uur met zijn hondje gaat lopen, of precies op dezelfde tij den van en naar kantoor gaat, is na- den is met de plaatselijke politie; goed hang- en sluitwerk; een tuinman, des noods, die een busje met geblindeerde ramen tegenover het huis signaleert; in het extreme geval de badkamer la ten ombouwen tot een panic-room, een soort kluis waarin de bewoners zich kunnen opsluiten, totdat de poli tie arriveert. Jaarlijks wordt 'een tiental' nieuwe tuurlijk erg kwetsbaar. Die routine moet je doorbreken. Gemiddeld gaat aan een beetje ontvoering drie maan den voorbereiding vooraf. Die voor bereiding kun je verstoren met dit soort trucjes." Want 24-uursbewaking door body guards werkt volgens De Jong en De Graaf niet tegen een ontvoering. De Jong: „Als je die bodyguard nodig hebt, ben je eigenlijk al te laat. Dan heb je alle preventieve mogelijkheden verwaarloosd. Die cowboys op inter net proberen de markt van de angst uit te buiten. Maar ieder bedrijf dat ad verteert dat de top van het bedrijfsle ven niet meer veilig over straat kan zonder gorilla, is geen serieuze part ner om je door te laten beveiligen." Alleen al de vraag: wie wordt be schermd, en wie niet meer? De heer des huizes, vanzelfsprekend. Zijn vrouw en kinderen ook. Maar dan? De ouders, de schoonouders? De kinde ren uit een vorig huwelijk? Maar voor zijn beste vriend betaalt de miljonair ook miljoenen losgeld, als het moet. De ontvoerder vindt altijd wel een dierbare. Laat daarom die dure persoonsbevei liging maar helemaal achterwege, ad viseren sommige beveiligingsbureaus. Als dan iemand ontvoerd wordt, is het tenminste de miljonair zelf, en niet zijn moeder. Maar daar gelooft De Graaf niets van. „Dat zéggen ze. Maar laten we eerlijk zijn: die beveiliging heeft een reden en uiteindelijk kies je toch eieren voor je geld. Dan kies je toch voor je eigen vei ligheid." Er is een belangrijker reden dat de rij ken niet staan te springen om zich 24 uur per dag te laten beveiligen, zegt De Graaf. „Het is een behoorlijke aan foto Phil Nijhuis/GPD tasting van je privacy. Niet iedereen is ervan gecharmeerd om de hele dag ie mand om zich heen te hebben, laat staan drie of vier mensen En dan zijn er nog de kosten De Graaf: „We hebben eens een man, vrouw en zijn kind in Spanje perma nent beveiligd. Niemand verliet het terrein zonder een bewaker bij zich, ook het kind niet als het naar school ging. Voor één maand kostte dat 25.000 euroEn dan heb ik ook nog he- le redelijke prijzen." Een kleine rondgang over het inter net leert dat permanente persoonsbe veiliging zo'n half miljoen euro per jaar kost, voor elk beveiligd gezinslid. De Jong gelooft daar niets van. „Als er bedrijven zijn die voor een half mil joen per persoon per jaar vierentwin tig uur bewaking en begeleiding le veren, dan zijn dat geen serieuze jon gens. Een ploegendienst van 24 uur per dag, zeven dagen per week - dat red je niet met een half miljoen." Interseco van De Jong biedt voor de helft van dat geld een degelijke bevei liging - zonder bodyguard. „Voor een kwart miljoen euro aan vaste kosten, zonder extra materiaal of systemen, kun je een gezin van vier prima bevei ligen. Dan heb je een gedegen risico analyse, een persoonlijke preventie- aanpak, en één professional in dienst, die de signalen herkent wanneer het echt gevaarlijk is. Dat is voldoende." Bij serieus gevaar tenslotte wordt de politie direct ingeschakeld. Want, daar zij n de meeste beveiligers het wel over eens, alleen de politie en de mare chaussee zijn in staat burgers te be schermen tegen zware criminelen. De politie en de marechaussee zijn bewa pend. De bodyguard is, welbe schouwd, slechts een uit te kluiten gewassen burger, zonder bevoegdhe den. Want bodyguards mogen, net als ge wone burgers, geen wapens dragen. Al gelooft niet iedereen dat de body guards zich ook aan die wet houden. „Ik heb het nooit gezien zegt Marvin Irion van beveiligingsbureau To serve and protect uit Mijdrecht, „maar ik weet van sommige bedrijven honderd procent zeker dat ze wapens dragen, al zeggen ze natuurlijk van niet. Maar dat kan ook niet anders. Je kunt een topper uit de zakenwereld niet bewa ken zonder wapen. Daarom is het ook best wel hypocriet. Bepaalde mensen zullen echt wel toestemming krijgen voor bewapende beveiliging. Het is toch een wereldje van ons kent ons." Maar volgens De Graaf dragen zijn beveiligers - spijtig genoeg, dat wel - echt geen wapens. „Als het echt drei gend wordt, kom je niet ver zonder wapens, maar dat is nu eenmaal de Nederlandse wetgeving. Je mag in Nederland alleen een scherpe zak doek meenemen, meer niet. Dit is het land van regeltjes. Al zijn ze nu wel bezig een wet erdoor heen te krijgen dat wij in ieder geval plastic hand boeien mogen gebruiken. Irion van To serve and protect wil nog wel een misverstand uit de wereld hel pen. Zo spannend is dat hele per soonsbeveiligingswereldje niet. „Er is meer water dan vis. Het wordt gero mantiseerd. Het lijkt allemaal Miami Vice of James Bond, maar je moet maar net geluk hebben met wie je moet beveiligen. Sommigen Hanten zijn heel aardig. Die zeggen inder daad: 'Ik ben hier, jij ook, doe alsof je thuis bent'. Maar als je pech hebt, heb je een pain in the ass en dan sta je de hele dag buiten op de gang voor een hotelkamer, of zit je uren alleen in de auto." Het mag duidelijk zijn - werk voor 'Rambo's' is het niet. Irion: „Er ge beurt bijna nooit iets. Het is spannen der om als beveiliger op een treinsta tion te staan. Daar sta je elke dag bloot aan gevaar. Dan kun je beter iedere dag meerijden in een gepantserde au to. Het komt ook bijna nooit voor dat een persoonsbeveiliger gewond raakt, of wordt aangevallen. Maar het is wel geestelijk zwaar, juist omdat er zel den iets gebeurt. Je moet wel alert blijven, dag in dag uit." Avonturiers, zegt ook De Graaf, wor den dan ook niet gezocht voor het vak van beveiligingsmedewerker. „Je moet boven alles een beschermend karakter hebben naar mensen toe. Dat klinkt soft, maar zo werkt het wel. De meeste tijd is het wachten, wach ten, wachten." Hans van der Beek en Jasper Rombout Alje Kamphuis herinnert het zich als de dag van gisteren. Het was 6 april 1999. Hij had eindelijk weer eens een afspraak kunnen maken met Bettine Vriesekoop. Hij zou haar treffen in een restaurant in Am sterdam. Er werd meer gesproken dan gege ten. Bettine was onrustig en onzeker. Ze maakte zich zorgen over de gezondheid van haar vriendHans van Wissen. „Als hij dood gaat, zal ik mijn vrienden heel hard nodig hebben"zei ze met een mengeling van rea lisme en cynisme Kamphuis probeerde haar gerust te stellen en dat lukte. Bettine pakte haar fiets en reed wat relaxter naar huis dan ze naar het restaurant gekomen was. De volgende dag overleed Hans van Wissen, de eerste grote liefde in het leven van Bettine Vriesekoop, aan een hartaan val. Hoewel de dood van Hans van Wissen alleen aan het begin en het eind van het boek Betti ne, overwinnen, overleven ter sprake komt, loopt de gebeurtenis als een rode draad door de pagina's. De lezer beseft vanaf het begin dat die gebeurtenis het dieptepunt is van reeks tegenslagen: de geringe aandacht in een groot en arm gezin, de dood van haar va der aan kanker toen ze tien jaar oud was, de Spartaanse trainingen bij Gerard Bakker in China, de op bevel van Bakker afgebroken vriendschappen en familiecontacten, de breuk met Bakker met alle consequenties van dien, de conflicten met teamgenoten, coaches en de bond, en de ruzie die Van Wis sen heeft met Wouter Huibregtsen over een interview in de Volkskrant, dat indirect de dood van Van Wissen betekent. Alje Kamphuis leert Bettine Vriesekoop kennen als hij elf is. Zoals hijna alle kinderen in Hazerswoude zit ik op tafeltennis en kijk ik opzaterdag- avond in een oud gymzaaltje naar de wed strijden van het eerste damesteam, dat ere klasse speelt. Ik heb van mijn zakgeld een flesje chocomel gekocht en zit op een van de gymtoestellen als een van de speelsters op me afkomt en vraagt hoe oud ik ben. ,,Elf", antwoord ik wat verlegen.Oh ",zegt ze la chend. „Ik ben dertien, dan kunnen we nog met elkaar trouwen.En weg is ze. Ruim een jaar later trainen ze samen bij ta feltennisclub Avanti, onder leiding van Ge rard Bakker. Tijdens de urenlange sessies wordt zelden een zinnig woord gewisseld. Het enige zinvolle gesprek in al die jaren is tussen het tweetal. Het gaat over de vroege dood van hun vaders.Over de leegte en het verdriet. Een bizar gesprek in dat zaaltje in Hazerswoude, waar alleen de raak geslagen ballen tellen. Er ligt een wereld van verschil tussen Vriesekoop en Kamphuis. Vriesekoop is een toptalent, Kamphuis maar matig be gaafd. Vriesekoop is katholiek, Kamphuis protestant. Vriesekoop is heteroseksueel, Kamphuis is homoseksueel. Maar er zijn ook overeenkomsten. Zo zijn ze samen de fanatieksten van het hele spul en worden ze door Bakker regelmatig als voorbeeld ge steld. Ze hebben gedeelde herinneringen en verruilen later beiden het 'bekrompen' Ha zerswoude voor het wereldse Amsterdam. Als geen ander weet Kamphuis hoe Vriesekoop door Bakker in een keurslijf werd geperst, dat ze als een robot alles ac cepteerde. Hij zag hoe ze in de kortste keren naar de Europese top klom, maar door de DDR-trainingsmethodes al snel de creativi teit miste om in titels te grossieren. „Bettine heeft natuurlijk veel gewonnen, maar ze heeft maar twee écht grote prijzen gepakt: twee keer de Europese titel enkelspel en twee keer de ToptwaalfDat is voor een speelster met die klasse veel te weinig." Ook wanneer Kamphuis stopt bij Avanti, blijft hij Bettine volgen. Ik heb veel te weinig talent om met tafelten nis mijn geld te kunnen verdienen. Omdat ik niet alle tijd die ik in tafeltennis heb gesto ken overboord wil gooien en omdat ik het ta- feltenniscommentaar van Studio Sport slecht vind, besluit ik in 1983 journalistiek te gaan studeren. Mijn droom is om ooit een wedstrijd van Bettine te mogen ver slaan. Die droom komt al snel uit, als stagiair bij Avro Sportpanorama. Niet veel later volgt hij haar beroepshalve en maakt hij van dichtbij de breuk met Bakker mee. Maar ook daarna, wanneer Kamphuis bij Net werk werkt, volgt hij Bettine. Als vriend. Hoewel Kamphuis als televisie-verslagge ver en Vriesekoop als toptafeltennisster el kaar weinig zienverliezen ze elkaar niet uit het oog. Zo af en toe komen ze samen, zoals op die 6e april 1999, de dag voor de dood van Hans van Wissen. Een dag erna laat Kamphuis zijn mobiele telefoon in zijn auto Alje Kamphuis en Bettine Vriesekoop liggen, 's Avonds laat ziet hij dat hij 32 op roepen heeft gemist. Even later troost hij Bettine, uit alle macht. De dood van Van Wissen brengt Bettine Vriesekoop en Alje Kamphuis dichterbij el kaar dan ooit. Het is een van de redenen waarom dit boek kon verschijnen, al kwam het initiatief van René van Praag, de uitge ver. Kamphuis over de inhoud van het boek: „Natuurlijk ben ik journalist en wil ik nieuws brengen. Maar in dit geval staat Bet tine voorop. Dit boek mocht onze vriend schap niet in gevaar brengen." Hij open baart enkele opmerkelijke zaken, maar houdt ook dingen achter. Kamphuis heeft naast korte gedachtenwisselingen enkele keren uitgebreid overleg met Bettine. De eerste keer laat hij haar het eerste hoofdstuk lezen. Bettine houdt de grote zilveren beker hoog boven haar hoofd. Een paar honderd men sen juichen. Bettine lacht, maar vecht ook tegen de tranen. Als ze ziet dat voorzitter Hendrikus Velzing zijn emoties niet meer in foto Roland de Bruin/GPD bedwang heeft, begint Bettine ook te huilen. Ze realiseert zich hoe bijzonder het is om dit op veertigjarige leeftijd mee te maken en denkt aanhaar vHend Hans van Wissen, die in 1999 overleed. Hij zou dit moment ge koesterd hebben. Van de thuiswedstrijden maakten Bettine en Hans altijd een leuk uitje. De eerste keer dat Bettine na zijn overlijden in Klazinaveen kwam werd het haar bijkans zwart voor de ogen. Hetzelfde hotel, dezelfde kamer. Maar Hans was er niet. En nu ook niet. Als ze dat begin heeft gelezen, huilt Betl f weer. Kamphuis beseft dat hij verder ka: Als het boek bijna af is, hebben ze m lang gesprek. Bettine vindt dat veel gebe tenissen te weinig in hun verband gepte zijn, waardoor ze niet best uit de verf ko: Kamphuis schaaft en schaaft. Het boekt donderdag tot ieders tevredenheid gepit senteerd worden. Dankzij de vriendschap heeft Kamphuis meer kunnen schrijven dan tot voor kof kend was. Over de liefdesrelatie tussen Vriesekoop en Van Wissen bijvoorbeeld, over het gebruik van doping in 1998, ove het gesprek met Olga Nemes kort voord beslissende partij op de Toptwaalf van! in Ljubljanaen over de zogenaamde Jud affaire. Andere dingen blijven onbenoemd. Kan huis: „We hebben veel over het Avanti-t perk gepraat, ook met andere mensen dit toen speelden. We wisten dat veel mense nog last hebben van die tijd. Als zeeenpt jaar geleden een Saab (de auto van E zagen rijden, schrokken ze nog." Tegenover alle tegenslagen staan maar« paar echte hoogtepunten. De tweeEu»[» titels en de twee eindzeges in de ToptVB» en de te kort durende relatie met Hans.® de geboorte van hun zoon Tymo HanskE hij niet meer meemaken. Bettine overlef en overwint, mede dankzij Kamphuis^ tafeltennis. In de nadagen van haarcp bedrijft ze haar sport op therapeutische sis. Tafeltennis helpt haar het verleden® verwerken. Kamphuis: „Ze heeft natu® meer meegemaakt dan andere vrouwen1 42. Ze heeft enorm veel klappen gekrege® maar ze is er sterker uitgekomen. Zehtt geleerd te kunnen afzien, te relativeren* kan met tegenslagen omgaan. Ze heeft»' een hekel aan middelmatigheid gekreg® iets is goed of het is niks. Ze heeft eens® van een zoon, heeft zich buiten het tafel® nis kunnen ontwikkelen en heeft een* trekkersrol gespeeld in de Nederlandse sport. In de toptien van de sporter vanA eeuw staat ze op zes. Dat is niet alleenop* sis van haar sportieve prestaties. Koen de® Alje Kamphuis: Bettine, overwinnen,»1; leven. Vanaf 17 november in de winkel-' geverij Van Praag. Prijs 14,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26