Midden-Zeeland zonder water TURKSE RIVIERA Kemer Prima bietenjaar 15 Baby Maxima krijgt een volledig eresaluut <kies ie koers! ITALIAANSE KEUKENS PORS KEUKENS Eén uitkeringsloket voor alle inkomensafhankelijke subsidies en regelingen Charles weert zich tegen schandaal Pleidooi voor Turkse letters in het alfabet Banen weg bij bureau toerisme Gelijkspel bij Vitesse-Willem II Schudden langs het spoor Kopen huis steeds minder aantrekkelijk v.a. 89,- Reizen Daar moetje naar toe. Van Jole Partners BV Vrij zonnig 246e jaargang no. 267 zaterdag 8 november 2003 los nummer 1,70 Ex-topzwemster Mastenbroek (84) overleden Toetsenborden Waterbuffer www.porskeukens.nl \~Reynaert~Audio~& Home Cinema - Hulst i KORTINGSBON IOO, VANDAAG OPEN DAG VACATURES VACATURE-INDEX 2e katern pagina 14 Vrij zonnig, maar ook wat hoge wolken sluiers. Matige tot krachtige oostenwind. Maxima rond 12 graden. Belastingdienst krijgt grotere rol rinor Peet Vogel DEN HAAG - Een over koepelende dienst moet alle inkomensafhankelij ke subsidies en regelingen uitkeren. Zo hoeven men sen bij elke fiscale rege ling niet steeds opnieuw formulieren in te vullen. De nieuwe dienst moet deel uitmaken van de Be lastingdienst. BOTTERDAM - In een zieken huis in Rotterdam is donderdag de voormalige topzwemster Rie Mastenbroek overleden. Ze is 84 jaar geworden. Rie Masten broek maakte furore bij de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn, waar zij als zeventien jarige drie gouden medailles en een zilveren medaille veroverde. Ze won goud op de 100 en 400 meter vrije slag en de 4x100 me ter vrije slag estafette en zilver opde 100 meter rugslag, op welk nummer zij wereldrecordhoud ster was. In totaal vestigde Rie Mastenbroek in haar zwemcar- rière zeven wereldrecords. In 1997 werd haar door het Inter nationaal Olympisch Comité de Dlympic Order in goud toege kend. GPD pagina 21: Mastenbroek verdient onsterfelijke roem JOTTERDAM - Nederland noet een aantal Turkse letters nzijn alfabet opnemen. Op die nanier wordt voorkomen dat ïarnen van Turkse Nederlan- iers foutief worden gespeld in ifficiële documenten als pas- loorten en diploma's. Dat voorstel heeft de Neder- andse Bond voor Oudere Mi- jranten (Nisbo) gisteren gedaan neen brief aan de regering. Vol lens de bond ondervinden veel lurken problemen bij de doua- ie als ze op vakantie gaan naar lun vaderland, omdat hun na- nen niet volgens de Turkse spel ing in de paspoorten staan. Dat tornt doordat bepaalde letters liet op Nederlandse toetsen borden voorkomen. Het gaat rnder meer om de letters g met snomgekeerd dakje en de s met «n cedille. ïen woordvoerder van de Nis- >o: „Het is gewoon onplezierig ils je bijvoorbeld een diploma tebt behaald en je naam staat 'erkeerd gespeld op het docu ment. Als volwaardige Neder- andse burgers willen ze graag lat hun namen op een correcte manier in hun bescheiden wor- len geschreven. Om een struc- urele oplossing te vinden voor Ut probleem ligt het opnemen 'an deze letters in het alfabet 'oor de hand. We vinden dat dit o hoort in een multiculturele amenleving." ds het voorstel van de bond van ehand wordt gewezen, dan wil Nisbo dat er andere oplossin- en voor het probleem worden nderzocht. „Er kunnen bij- oorbeeld toetsenborden wor- en ingevoerd waarop de Turk- e letters staan", aldus de 'oordvoerder. ANP Ook wordt daarmee de bureau cratie teruggedrongen, omdat de verschillende uitvoeringsin stanties verdwijnen. Met dit plan wil staatssecretaris Wijn van Financiën het woud aan re gelingen en subsidies overzich telijker maken. „We hebben bijvoorbeeld alleen al 23 ver schillende regelingen voor kin deren. Door die allemaal bij el kaar te brengen, voorkom je dat mensen voor elke regeling op nieuw hun gegevens moeten in vullen en dat die vervolgens weer door ambtenaren moeten worden ingevoerd en gecontro leerd. Dat scheelt een heleboel bureaucratie en ergernis." De subsidies moeten ook beter op elkaar worden afgestemd. Dat vergt nogal wat taai en technisch voorwerk. Een ka merbewoner is bijvoorbeeld geen zelfstandig huishouden voor de huursubsidie, maar weer wel voor de Belasting dienst. En zo heeft elke regeling haar eigen definities. „Dat moet allemaal gelijk ge trokken worden. Daarvoor zijn we bezig met de Algemene Wet Inkomensafhankelijke Regelin gen. Pas als alle begrippen en definities eensluidend zijn, kunnen we de nieuwe dienst be ginnen", aldus Wijn. De nieuwe dienst zal het druk krijgen. Naast de bestaande in komensafhankelijke regelingen als huursubsidie en regelingen voor kinderopvang, komen er de komende jaren ook toeslagen voor bijvoorbeeld de zorgkos- ten. In de toekomst zal de Belas tingdienst dus niet meer alleen de bekende blauwe enveloppen versturen. Financiën puzzelt nog op de naam voor de nieuwe dienst. Gedacht is aan de Dir (Dienst Inkomensafhankelijke Regelin gen) of de Dis (Dienst Inko mensafhankelijke Subsidies). GPD Prins Charles heeft giste ren een nogal mysterieuze verklaring uitgegeven. De Britse troonopvolger liet weten dat er niets waar is van het schandaal rond het koninklijk huis. Om welk schandaal het gaat, weet echter niemand. Want de krant Mail on Sunday die erover wilde publiceren, kreeg daartoe een verbod opge legd van de rech ter. Het Zeeuws bureau voor toerisme schrapt de helft van het aantal arbeidsplaatsen. Van de achttien banen ver dwijnen er tien. Voor een aantal medewerkers is in middels ontslag aangevraagd. Vitesse en Willem II kwa men gisteravond in Arn hem niet verder dan een 2-2-gelijkspel. Scheids rechter Braamhaar deelde negen kaarten uit, waar onder een rode voor Vites- se-aanvaller Jhon van Beuke- <1 Q ring. Ongeveer vijfhonderd inwoners van de gemeenten Goes, Ka- pelle en Reimerswaal lieten de afgelopen maanden hun onge rustheid blijken over de toename van het aantal goederentrei nen op het spoor tussen Vlissingen en Bergen op Zoom. Ze maken zich zorgen over hun woongenot, voelen niets voor de plaatsing van geluidschermen. Die stomme O treinen! „Griezelig, alles schudt mee." cL «5 varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport.19 en 21; reportage: 23, 24, 25, 26 en 27; wonen: W1, W3 en W5; reizen: W9, W11 en W13 Dit Katse huis lijkt helemaal te verdwijnen achter een enorme berg suikerbieten. door Mieke van der Jagt KATS - De bietencampagne loopt ge smeerd. Zo halverwege de oogst en de af voer van de knollen, mogen de boeren niet klagen. „Integendeel", zegt C. van der Maas uit Kats. „Dit is in alle opzichten een goed bietenjaar. Tot nu toe hebben we ideaal weer om te oogsten en te rijden, de peeën komen mooi schoon uit de grond en het suikergehalte is door de bank genomen prima." Dat hebben de boeren wel eens anders meegemaakt. „We hebben vier slechte jaren gehad: slecht weer, slechte op brengst. Vorig jaar kwam ik nog niet eens aan de toegestane suikeropbrengst. Nu heb ik wat meer gezaaid omdat ik wat grond heb overgenomen maar ik weet ze ker dat ik er overheen zit. Nu maakt een mooi jaar voor de meeste boeren geen vier jaar goed, maar het is wel een opste ker." Bij Van der Maas en zijn broer, wiens sui kerbieten een heel schuurtje omsluiten, foto Willem Mieras komt de suikerfabriek Cosun binnenkort voor de derde keer suikerbieten laden. Half december wordt de vierde en laatste fase van de bietencampagne verwacht. De bieten die dan in vrachtwagens naar Brabant gaan, zitten nu nog in de grond. Volgens Van der Maas neemt het suiker gehalte bij koud weer en een zonnetje overdag, alleen maar toe. door Maurits Sep SCHORE - Een groot deel van Midden-Zeeland heeft gister ochtend anderhalf uur geen wa ter gehad. Een draineermachine beschadigde een hoofdtrans portleiding. De storing trof heel Noord-Beveland en delen van Zuid-Beveland en het indus triegebied Vlissingen-Oost. Het probleem ontstond even voor negen uur bij werkzaam heden op een akkerland in de buurt van Schore. Het gebied ten westen van het Kanaal door Zuid-Beveland (met uitzonde ring van Walcheren) kwam zon der water te zitten. Monteurs van Delta Water plaatsten aan weerszijden van de leiding breuk blokkades. Daarna werd het water via een andere hoofdtransportleiding aangevoerd. Het duurde tot half elf voordat iedereen weer water had. Omdat de storing niet al te lang duurde, bleef de overlast be perkt. Bedrijven in Vlissingen- Oost maken behalve van drink water ook gebruik van indu striewater. Daardoor zijn de productieprocessen minder ge voelig voor waterstoringen. „Natuurlijk hebben we er last van gehad", reageerde een me dewerkster van zorgcentrum Cleijenborch in Colijnsplaat. Juist op het moment dat een aantal bewoners werd gewas sen, kwam er geen water meer uit de kraan. „Gelukkig waren de meesten al gewassen. Nu heeft maar een kleine groep niet in bad gekund." Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes heeft helemaal niets ge merkt van de waterstoring. Als de stroom uitvalt, nemen aggre gaten het over. Er is een verge lijkbare noodvoorziening voor het geval er geen water is. In de kelder staan drie reinwater- tanks van samen 30.000 liter. Daarmee kan het hospitaal eni ge uren toe. Per dag wordt in het Oosterscheldeziekenhuis 115.000 liter water verbruikt. De reinwatertanks worden vol automatisch inwerking gesteld, zonder dat iemand daar iets van merkt. Pas als de bodem van de tanks in zicht komt, krijgt de technische dienst een seintje. Ook het verpleeg- en verzor gingshuis Ter Valcke in Goes be schikt over een waterbuffer. Die wordt voortdurend aangevuld met vers water. Zodra de water toevoer stopt, wordt de buffer van 3300 liter aangesproken. „Gelukkig deed de storing zich voor op een rustig moment", zegt een medewerker van de technische dienst van Ter Valc ke. „Iedereen was al gewassen en de keuken was nog niet bezig met de lunch.Delta maakt zich steeds grotere zorgen over de schade aan kabels en leidingen door graafwerkzaamheden. Die veroorzaken eenderde van alle storingen (zowel stroom als wa ter). Woordvoerder M. van Zui len: „Mensen die gaan graven zijn verplicht een tekening te halen waarop staat waar welke kabels en leidingen liggen. Maar dat gebeurt te weinig." De hoofdtransportleiding die gis teren is kapotgemaakt, was bo vendien in het akkerland ge markeerd met paaltjes, zegt Van Zuilen. „Maar zelfs dat helpt niet altijd. Mensen letten niet voldoende op." Advertentie m n ITALIAANS DESIGN GREVELINGENSTRAAT10H 4301 XX 2IERIKZEE TEL. 01 11 - 45 07 10 Advertentie Speciale actie tot 25% korting op 100 topmerken i Plasma, LCD, TV, CD, DVD, Receivers, Versterkers, Luidsprekers i— i i Financiering 0% rente, reserveren mogelijk, info: 06 - 53 15 23 07 l AMERSFOORT - Het wordt voor huurders steeds minder aantrekkelijk om een huis te ko pen. Dat komt doordat de lasten van huizenkopers alsmaar ho ger worden. Dat meldde gisteren de Vereni ging Eigen Huis, de club voor woningbezitters. Volgens de or ganisatie wordt de kloof tussen huren en kopen steeds groter. Voor starters is er geen beginnen meer aan. „De doorstroming loopt volkomen vast. Dat heeft tot gevolg dat er te weinig be taalbare woningen vrijkomen voor startende jongeren en lage re inkomens." De Vereniging Eigen Huis wijst er op dat niet alleen de huizen prijzen zijn gestegen, maar ook de kosten die aan de aankoop van een huis zijn verbonden. Zaken als gemeentelijke woon lasten, onderhoud en verzeke ring komen daar nog eens bij. De organisatie heeft berekend dat in vier jaar tijd de nettolas- ten van huizenkopers 68 pro cent zijn gestegen. ANP door Hans Jacobs DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren een historisch besluit genomen. Ongeacht of de eer steling van prinses Maxima een jongen of een meisje is, wordt de geboorte aangekondigd met 101 saluutschoten. Voorheen was dat een voorrecht dat alleen prinsen ten deel viel. De wijziging van de Grondwet in 1983 ligt ten grondslag aan het emancipatoire besluit. In de erfopvolging wordt sindsdien geen onderscheid meer gemaakt naar geslacht. Het zou dan ook vreemd zijn om het traditionele verschil tussen het aantal sa luutschoten (51 voor een meisje, 101 voor een jongen) in stand te houden. De traditie van het af vuren van saluutschoten be staat in Nederland sinds 1818. De saluutschoten zullen in Den Haag i worden afgevuurd met vier stukken '25-ponders' van de artillerie, in Den Helder, Wil lemstad (Curagao) en Oranje stad (Aruba) zorgt de Koninklij ke Marine voor het eresaluut. Dat gebeurt op de dag van de ge boorte als het prinsenkind zich voor 22.00 uur aandient, anders wordt dat 07.00 uur. Het kabinet maakte gisteren ook bekend dat op alle over heidsgebouwen de vlag mét wimpel uitgaat als het zo ver is en dat in het hele land de kerk klokken kunnen luiden. GPD IJ Advertentie 10:30 uur - 15:00 uur Edisonweg 4 Boulevard Bankert 156 (maritieme opleidingen), Vlissingen Advertentie Elke week in de zaterdagkrant Advertentie Organisatieadvies, Project- en Interimmanagement Breda - Hulst telefoon 076 5302344 - www.varijole.com Advertentie Op zoek naar werk? Advertentie Advertentie Zie onze wekelijkse PARTNERS ECHTE MAKELAAR 0118 - 616617 8 711688 555547 Zaterdag KRANT VOOR ZtClAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1