Halfjaar dualisme levert weinig op Proef met chipkaart bij fiets-voetveer Helft personeel bureau toerisme verliest baan 15 Extra meters kade aan de Kaloothaven Conflict over slechte informatie baangaranties na waterfusie zaterdag 8 november 2003 Nimrodproef dit jaar in Zeeland Slordig Borsele wil effect regels aan minister laten zien Nieuwe priesters analyse I6?£.N jJARJVl COR DE JONGE /V<57 \/€&io&F Economie Zeeland biedt kansen Nominaties voor innovatieprijs Boete voor veehouder Sluis Agressieve man veroordeeld J HoorWout Bareman VLISSINGEN - De kadefacili teiten voor aannemingsbedrijf Hoondert en Martens Haven ontvangstinstallatie Vlissin- gen bv aan de Kaloothaven in Vlissingen worden uitgebreid. Het havenschap Zeeland Sea ports trekt er 3,3 miljoen euro vooruit. De extra kaderuimte (200 me ter) is nodig voor het optimaal functioneren van met name de installatie, waarmee scheeps- afval en reststoffen van onder meer scheepsladingen worden ingenomen en verwerkt. Op jaarbasis gaat het om minstens 90.000 ton. De Europese havens moeten, volgens internationale verdra gen, beschikken over deugde lijke ontvangstinstallaties voor scheepsafval. Tot nu toe voldeed Zeeland Seaports nau welijks aan die voorschriften. Martens maakt momenteel na melijk gebruik van een drij vende afmeerfaciliteit voor de overslag van bijvoorbeeld olie restanten en olie/watermeng sels uit kleine zee- en binnen vaartschepen, terwijl grotere zeeschepen zich niet op een veilige en adequate wijze van hun afval kunnen ontdoen. Met de aanpassing van de kade krijgen de twee bedrijven de beschikking over 10.000 vier kante meter kadeplatform. Hoondert krijgt daardoor ex tra ruimte voor de overslag en opslag in silo's van een nieuw ladingpakket (houtsnippers) voor de energiecentrale bij Borssele en voor de ontmante ling van grote boorplatforms. Zeeland Sports en de provincie Zeeland nemen binnenkort de voorhaven van de Buitenhaven in Vlissingen over van Rijks waterstaat. Na de opheffing van het autoveer Vlissingen- -Breskens wil waterstaat van het beheer en het onderhoud van de voorhaven af. Wel zal de haven op kosten van water staat nog één keer op diepte worden gebaggerd. Daarna neemt het havenschap het on derhoud over. De kosten daar van komen tot 2009 voor reke ning van de provincie. Het havenschap trekt tenslotte ook 11 miljoen euro uit voor de verhuizing van de vestigingen in Vlissingen en Terneuzen naar de nieuwbouw bij het sluizencomplex in Terneuzen. Van dat bedrag wordt ook de inrichting én de officiële ope ning, volgend voorjaar, be taald. Het algemeen bestuur van het schap bespreekt de in vesteringen tijdens een verga dering op woensdag 12 novem ber in het kantoor in Vlissin gen. De vergadering begint om 11.00 uur en wordt naar ver wachting een kwartier later al weer beëindigd. OR Delta voelt zich bedrogen door Maurits Sep MIDDELBURG - De onderne mingsraad van Delta voelt zich fout voorgelicht door de directie over de fusie van de divisie wa ter met Waterbedr ij f Europoort De contracten die bij de fusie horen, zouden het personeel niet de negenjarige garantie op be houd van hun baan geven die de directie had beloofd. „Er is langs de waarheid heenge- GOES - De Organisatie Wed strijdwezen Jachthonden (OR- WEJA) heeft dit jaar Zee land uitgekozen voor de dertigste jaarlijkse Nimrod- proef. Op maandag voeren achttien jachthonden samen met hun baasjes drie proeven uit. De jachtpraktijk wordt daarbij zogoed mogelijk nagebootst. De winnaars mogen zichzelf 'beste Nederlandse combinatie van het seizoen' noemen. Op het re creatiegebied Oranjeplaat mo gen de jagers en jachthonden la ten zien wat ze in hun mars heb ben. De opening en de uitleg van de proeven zijn om 7.30 uur in hotel Van der Valk in Goes. De route naar het terreinwaar de proeven worden gehouden is aangegeven vanaf het hotel. praat", vindt P. Louwerse. or-voorzitter Bij de fusie tussen de twee wa terbedrijven zijn 140 mensen betrokken. Honderd van hen zijn monteurs die het onder houd doen aan zowel water-, gas- als elektriciteitsnetten. Het nieuwe bedrijf - Neptunus - zal die monteurs blijven inhuren voor werkzaamheden aan het waternet. De directie van Delta laat dat vastleggen in zoge noemde dienstverleningsover eenkomsten. „Die hebben wij deze week ge kregen, maar nu blijkt dat er drie verschillende contracten zijn", zegt Louwerse. „Eén van negen jaar voor de monteurs, één van vijf jaar voor het opne men van meterstanden en het versturen van rekeningen, en één van twee jaar voor juridi sche en administratieve zaken. Terwijl ons is voorgehouden dat iederéén een baangarantie voor negen jaar zou krijgen. Er is nooit iets gezegd over twee of vijfjaar." De directie van Delta bestrijdt dat. Volgens woordvoerster M. van Zuilen is de onderne mingsraad inhoudelijk goed op de hoogte gesteld. „De raad heeft dezelfde informatie ge kregen als de aandeelhouders. Er staan geen dingen in die ze nog niet wisten. Bovendien zat het probleem van de raad altijd bij de positie van de monteurs. Daarvan is gezegd dat die een baangarantie voor negen jaar hebben en dat blijkt ook uit de contracten." Louwerse geeft dat laqtste wel toe. „Maar wij hebben zeker ook aandacht gevraagd voor de an dere medewerkers. Ik vind dat er op zijn minst slordig is ge communiceerd." Dat geldt ook ten aanzien van de geldigheidsduur van de con tracten, vindt de onderne mingsraad. Die zijn te eenvou dig voortijdig te beëindigen, stelt Louwerse. „Om logische redenen hoor, en ik zou ook niet weten hoe jé dat zou moeten op lossen, maar zeg dan niet dat het honderd procent zeker is dat mensen negen jaar hun baan houden. Want wat gebeurt, er met mensen als hun werk niet meer gedaan hoeft te worden omdat het contract voortijdig is opgezegd?" De ondernemingsraad heeft de directie verzocht naar aanlei ding van deze 'nieuwe informa tie 'eind volgende week een aan vullende adviesaanvraag in te dienen. Als blijkt dat de toe komst er wel positief uitziet, kan het eerdere negatieve ad vies over de fusie alsnog van ta fel, zegt Louwerse. In dat geval hoeft ook de rechtszaak bij de ondernemingskamer tegen de fusie niet door te gaan. „Maar", zegt hij, „ik heb daar weinig hoop op." BORSSELE - Wethouder F. Tollenaar van de ge meente Borsele heeft mi nister M. van der Hoeven, van Onderwijs Cultuur en Wetenschappen gevraagd naar Borssele te komen om te zien hoe onzinnig sommige regels uitpak ken. In Borssele staat de open bare basisischool net iets te dicht bij die van Nieuw- dorp om bij een krimpend aantal leerlingen als ne venvestiging te kunnen voortbestaan. Met de hui dige ongunstige prognose is de school alleen te red den door het gebouw en kele tientallen meters te verplaatsen. Dat kost op z'nminst 1,2 miljoen euro. Tollenaar wil Van der Hoeven met eigen ogen la ten zien dat het rigide vasthouden aan de regels in niemands belang kan zijn. Een school kan in een dorpskern niet kan wor den gemist. OOSTBURG - In de parochie kerk H. Eligius in Oostburg worden zondag 23 november de nieuwe priesters I. D'hert en <1 Smeets voorgesteld tijdens een eucharistieviering. Na af loop van de dienst is er gelegen heid om kennis te maken. De viering begint om 10.45 uur. Komende dinsdag behan delen Provinciale Staten de begroting voor 2004. De eerste keer in een nieuw bestel. Hét moment om duidelijk te maken welk beleid de provincie wil voeren en met welke opdrachten Gedeputeerde Staten - de dagelijkse pro vinciebestuurders - aan de slag moeten. Tot nu toe hebben de in maart aange treden Staten hun rol in het duale stelsel moei zaam vorm gegeven. De behandeling van de be groting is een lakmoes proef. Herstellen ze alsnog een valse start? door Rinus Antonisse en Maurits Sep MIDDELBURG - De uitgangs punten en bedoelingen zijn goed. De politiek dichter bij de burger brengen. Het debat le vendiger voeren, dus interes santer maken. In navolging van de gemeenteraden geldt voor Provinciale Staten sinds 11 maart het dualisme. Meer ope reren als volksvertegenwoordi ger, grotere afstand tussen Sta ten en dagelijks provinciebe stuur. Meer besturen op hoofd lijnen, minder ingaan op de tails. De leden van het college van Ge deputeerde Staten zijn geen lid meer van Provinciale Staten en kunnen van buitenaf worden geworven, een kans die bij de college-samenstelling niet is benut. De Staten beschikken over een eigen griffier en hebben op papier meer bevoegdheden om te controleren of de gedepu teerden hun werk goed doen. Daarbij hoort het recht om vra gen te stellen en initiatiefvoor stellen te doen. Een nieuwe politieke werkwijze voor de provincie, een bestuurs laag die zich net als de water- sc happen niet bepaald mag ver heugen in de belangstelling van de burgers; opkomst bij de laat ste verkiezingen was 51 pro cent. Met gematigd enthousias me zijn de sterk vernieuwde Staten en het eveneens flink op gefriste college van Gedepu teerde Staten met het dualisme aan de slag gegaan. De resultaten zijn, ruim een half jaar verder, weinig hoopgevend. Er is een bestuurlijk en ambte lijk circus opgetuigd. De bu reaucratie en de papierwinkel zijn voorlopig de grote win- l/\J De afstand tussen Provinciale Staten en hun burgers wordt groter; gaan de Staten terug naar het Hof van Zeeland in de zeventiende eeuw? Illustratie uit de Zelandia llustrata/Zeeuws Archief naars. In plaats van grotere hel derheid - in politiek jargon transparantie - is het provincia le politieke bedrijf ondoorzich tiger geworden. De afstand tot de burger is niet verkleind, maar eerder toegenomen. Niet verwonderlijk dat de publieke tribunes angstvallig leeg blij ven. Het gaat vaak om gesteggel over procedures, terwijl het debat - in de oude situatie al weinig flit send - nauwelijks meer uit de verf komt. Provinciale Staten zijn vooral met zichzelf bezig. De Statenvergaderingen, waar nu de politieke beraadslagingen geacht worden plaats te vinden', zijn saai en voor een buiten staander niet meer te volgen. Debat op hoofdlijnen? Vergeet het maar. In commissies van advies en bij stand werd voorafgaand aan de Statenvergadering voorheen nogal eens levendig gediscussi- eërd over onderwerpen. Staten leden én gedeputeerden grepen de gelegenheid aan zichzelf en hun politieke opvattingen te profileren. Verschillen van in zicht over het te voeren beleid kwamen op tafel. Burgers kon den daarvan kennisnemen en zonodig actie ondernemen. In de Statenvergadering viel ver- volgens de finale beslissing. Verzonnen is dat de commissie vergaderingen alleen bedoeld zijn om toelichtingen te vragen. Immers: het debat moet in de Statenvergadering gevoerd worden. Van een uitwisseling van standpunten is derhalve geen sprake meer. In wezen zijn de commissies overbodig ge worden. De informatie-uitwis seling kan net zo goed schrifte lijk en/of digitaal geschieden. Een zinvol tussenstation in de beraadslagingen is op deze wij ze afgeserveerd. Met als bijko mend nadeel dat de details die voorheen in de commissies aan bod konden komen, onbespro ken blijven. Althans, ze duiken nu op in de Statenvergadering en vertroebelen het zicht op de hoofdlijnen. Door de wijze waarop de Staten het dualisme invullen is het rei len en zeilen van de provincie niet alleen ondoorzichtiger ge worden, ook onttrekt de besluit vorming zich meer en meer aan de openbaarheid. De agenda van de Statenvergadering wordt vastgesteld door het zo genoemd seniorenoverleg, waarin dë fractievoorzitters plaatshebben. Daar mag, in te genstelling tot het oude fractie- voorzittersoverleg, niemand bij zijn. In plaats van minder ge konkel in de achterkamertjes, wordt juist méér gebruik ge maakt van beslotenheid. Dat is niet de nieuwe cultuur die van het dualisme moet uitgaan. Een nieuw bestel heeft uiter aard tijd nodig. Van de Staten mag na ruim een halfjaar dua lisme niet verwacht worden dat ze de nieuwe mores al helemaal in de vingers hebben. Wel ge rechtvaardigd was de verwach ting dat zij zich de inhoud van het beleid snel eigen zouden ma ken. Maar ook dat laat op zich wachten. Regelmatig wordt naar infor matie gevraagd die bekend had kunnen en moeten zijn. De ge deputeerden, die hadden moe ten zuchten onder een strenge controle, komen te vaak weg met oppervlakkige antwoor den. Sommigen erkennen rond uit dat ze tegenspel missen. Uit gekookte politici, die bijvoor beeld weten hoe ze strategisch moeten stemmen om desnoods via een omweg hun zin te krij gen, zijn er niet veel. Het feit dat na de verkiezingen veel nieuwe politici hun intrede deden, wettigde de hoop dat er een frisse wind zou gaan waai en. Vooralsnog blijft het wind stil. Erger nog: de Staten maak ten een valse start. De manier waarop nu het politieke bedrijf gestalte krijgt, geeft weinig hoop dat de goede bedoelingen op langere termijn alsnog wer kelijkheid worden. .-Z^Pep. &J/6ajePie6." HAIvcazujk: Sez^-ioooz/\\ceLi\KMAAP P/7- geen éee/HTje g&p&cr atese- \joop verAEHS mr wofZ- MAATWAPP'i lve(C/é£A/Ülk'? oueXPfty H/&T zo!.. Je SezoEKTjefy isAPee NAuweujrj <*v 'T veefteeé ree/cv/s Koop a£// Mooie PyjArtA ©V PSo-&U£l?i VooR.'p PA7 KuNjePU$A//e7A1A£^i k/£ëëc2o//V/é<Sr< (/^v CJVJ teeesTmeKëT: MIDDELBURG - Zeeland heeft uitstekende exportkansen, een goed beroepsonderwijs, een toeristische infrastructuur die sterk in ontwikkeling is en een aanzienlijk industrieel po tentieel. Het historisch beeld van een agrarische economie in Zeeland klopt al jaren niet meer. Door een intensievere sa menwerking tussen ondernemers uit verschillende sectoren kunnen huidige en toekomstige ontwikkelingen worden be nut. Daardoor zal de economische dynamiek in Zeeland toe nemen. Dat zei voorzitter L. Hermans van MKB-Nederland gisteren tijdens de MKB-Zeeland borrel in de burgerzaal van het stadhuis in Middelburg. Hermans gaf aan dat MKB Ne derland de afgelopen weken met verschillende branche-orga nisaties een plan voor de toekomst heeft ontwikkeld. Speer punten daarvan zijn: productvernieuwing, verbetering van samenwerking bij uitbestedingen (van overheden en grootin dustrie) en de uitwisseling van kennis en ervaring tussen on derwijs en het midden- en kleinbedrijf bevorderen. GOES - Dow Benelux en de Hogeschool Zeeland zijn genomi neerd voor de prijzen voor Innovatie en Duurzaamheid 2003 (wedstrijd Ei van Columbus). Voor de HZ is het Lectoraat Duurzaamheid en WaterProject 3DZ genomineerd met het project Dynamische duurzame delta Zeeland 'verbeelding door jongeren van (een) nieuwe visie(s) op de inrichting van de groene ruimte'. Het project van Dow dat de belangstelling trekt is 'het sluiten van de waterkringloop, een duurzame si te-benadering'. De prijs is een initiatief van vijf ministeries. Met de prijs willen ze bedrijven, organisaties en onderwijsin stellingen belonen die zich inspannen voor een duurzame be drijfsvoering en voor producten en projecten die 'innovatief' én 'duurzaam' zijn. De prijsuitreiking is op 21 januari 2004 in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Prijswinnaars ont vangen de wisseltrofee en een geldbedrag van 12.500 euro. MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Sluis is gisteren in Middelburg voor een overtreding van de regeling identificatie en registratie van dieren veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 1200 euro. Bij een controle van de Algemene Inspec tie Dienst op 14 mei dit jaar bleek dat er op het bedrijf van de verdachte bij elf runderen oormerken ontbraken. De veehou der stelde dat in Nederland de oormerken van slechte kwali teit zijn. „Ik controleer per twee dagen de koeien. Ik moet doorlopend oormerken bestellen." De Sluissenaar overlegde gisteren als bewijs de nota's van de bestellingen. Officier van justitie J. Groen had er begrip voor. ,,U kunt wellicht de over heid duidelijk maken dat de kwaliteit van de oormerken te wensen overlaat.De officier hield er verder rekening mee dat verdachte een blanco strafblad had en eiste 1200 euro boete voorwaardelijk. De economische politierechter G. van Unnik vonniste conform. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuw- isse heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Terneuzen voor bedreiging, mishandeling en vernieling 12 0 uur werkstraf op gelegd. De Terneuzenaar had op 29 april dit jaar in zijn wo ning ruzie gekregen met een kennis, toen hij erachter kwam dat die in verdovende middelen handelde. Hij bedreigde de kennis met een mes. „Ik ga je afmaken", had hij geroepen. Agenten, die ter plaatse kwamen, waren daarna getuige van de mishandeling van het slachtoffer. Eerder die maand had hij twee banden van de auto van zijn ex-vriendin lekgestoken. door A. J. Snel MIDDELBURG - Het perso neelsbestand van het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) wordt meer dan gehalveerd. Vanaf 1 januari 2004 verdwij nen geleidelijk tien arbeids plaatsen. Er blijven er nog acht Voor een aantal medewerkers is ontslag aangevraagd. Voor en kele wordt bezien hoe die aan nieuw werk kunnen komen. De ontslagen treffen niet in alle ge vallen fulltime-medewerkers. Soms gaat het om deeltijdbanen van tien of enkele tientallen procenten. De drastische inkrimping, die al enige tijd werd voorzien, is het gevolg van twee ontwikkelin gen: het boekingsbureau van het Zeeuwse bureau voor toeris me gaat op in een landelijke or ganisatie. En Projectbureau, dat activiteiten opzette als 'De Smaak van Zeeland' en 'Zee land Natuurmaand', wordt op geheven. De overheveling van de boe kingscentrale naar een lande-* lijk punt houdt verband met ei sen die de Stichting Garantie fonds Reisgelden en grote tour operators stellen. Volgens het bestuur van het Zeeuwse bu reau is toetreding tot de lande lijke centrale op dit moment de enige manier om accommoda- ties.op landelijk niveau te ver kopen. De partners van de boe- kingscentrale in Zeeland, hote liers en eigenaren van bunga lowparken en zomerwoningen, gaan akkoord met de overgang. Alleen Roompot Recreatie Be heer beraadt zich nog. Het Projectbureau verdwijnt omdat het de afgelopen jaren verliesgevend is geweest. De mensen van de boekingscentra le raken hun baan per begin vol gend jaar kwijt evenals perso neelsleden van de overheador- ganisatie BTZ zelf. Het project bureau wordt op wat lagere ter mijn afgebouwd. Op verzoek van het CDA staten lid A. Koppejan heeft gedepu teerde G. de Kok de Zeeuwse Staten op de hoogte gesteld van de gang van zaken bij het BTZ. De Kok laat ook weten dat het provinciebestuur met het bu reau alleen voor 2004 afspraken heeft gemaakt over geldelijke steun. Om voor meerdere jaren vanaf 2005 afspraken te maken over het budget worden in het komend jaar gesprekken ge voerd met het bedrijfsleven. Het gaat dan over de wenselijkheid en noodzaak van onder andere marketing en promotie. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het fiets-voet- veer Vlissingen-Breskens doet mee aan een landelijke proef met de invoering van de ov- chipkaart. De vertrek- en aan- komstterminals worden afge sloten met poortjes, die uitslui tend met de ov-chipkaart te openen zijn. De proef die in tien regio's wordt gehouden, moet in 2006 leiden tot de introductie van een landelijke chipkaart in het openbaar vervoer. Vaste klanten van het fiets- voetveer krijgen straks een abonnementskaart waarin de chip is ingebouwd. Ook op losse kaartjes komt een chip. „De proef is bedoeld om kinderziek tes op te sporen", aldus "manager J. van den Broek van BBA Fast Ferry Vlissingen-Breskens. „En wij hebben er ook voordeel bij. Het maakt de overstap naar de landelijke ov-chipkaart gemak kei ij ker. "BB A Fast Ferry begint pas met het experiment, als de nieuwe terminalgebouwen in Vlissingen en Breskens voorjaar 2004 gereed zijn. Van den Broek verwacht dat dan ook de snelle veerschepen vaarklaar zijn. De achterstand in de bouw van de ferries bij de Koninklijke Schel de Groep (KSG) in Vlissingen is volgens hem ingelopen. Het mi nisterie van Verkeer en Water staat betaalt de proeven met de ov-chipkaart en «heeft maxi maal 100 miljoen euro beschik baar gesteld voor de landelijke invoering. Strippenkaarten voor de bus en treinkaartjes ver dwijnen. Het is de bedoeling de ov-chipkaart voor alle vormen van openbaar vervoer in 2006 landelijk in te voeren. De oude kaartsystemen blijven dan nog tot uiterlijk 2007 in werking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15