PZC Priester zonder kerk Rachelle is de beste van Europa Mythe moet hét theater zijn van Midden-Zeeland 13 Klachten snackbar in Biggekerke ongegrond Zeeuwse Eilanden houdt vast aan verhoging tarieven met 5,9 procent w zaterdag 8 november 2003 Kerkdienst Tweede ronde Hooikoorts in ►Westkapelle Rommelmarkt Rommeltje Boeddha Erg knap Wereldreis Werkstraf voor fietsendieven Algemeen Belang wil helderheid Formeren seniorenraad kost tijd Onderzoek naar schoolzwemmen Waterschap heeft flink bespaard rfnnr Rolf Bosboom GOES - Het strikte financieel beleid en de reorganisatie van 1 ffaterschap Zeeuwse Eilanden 1 werpen hun vruchten af. Daar- door zou de stijging van de ta rieven volgend jaar kunnen worden beperkt tot 2 procent. Toch houdt het bestuur vast aan de afgesproken 5,9 procent. Eerder dit jaar heeft het water schap maatregelen genomen om de stijging van de tarieven de komende jaren binnen de per- I ken te houden. Er is een reorga nisatie doorgevoerd waarbij het personeelsbestand geleidelijk wordt ingekrompen, investerin gen worden uitgesmeerd over i een langere periode en er wordt veel aan gedaan om doelmatiger te werken. Het resultaat is dat al i dit jaar flinke besparingen wor den bereikt. Zo konden door na- tuurlijk verloop inmiddels tien arbeidsplaatsen worden ge schrapt, waardoor de perso neelslasten 220.000 euro lager uitvallen dan verwacht. In to taal verwacht het waterschap dit jaar ruim 1,5 miljoen euro overte houden. Ook in 2004 val len de kosten aanzienlijk lager uit dan eerder werd verwacht. De diverse belastingen zouden daardoor volgend jaar met maar 2 procent hoeven te stijgen, om de begroting sluitend te krijgen. Toch vindt het dagelijks bestuur het 'onverstandig' om geen ver van 5,9 procent door te OOST-SOUBURG - In de Goede Aarde, het kerkgebouw van de Samen op Weg-gemeente in de Kanaalstraat in Oost-Souburg, wordt zondag een at-home- dienst gehouden. Thema van de dienst is: Hoe egoïstisch mag ik zijn? In een at-home-dienst wordt geprobeerd door muziek, sketches en activiteiten voor de kinderen een sfeer te creëren waarin iedereen zich snel thuis voelt. Voorganger is ds A. van der Deijl.De dienst begint om 9.30 uur. hvESTKAPELLE - Woensdag 'wordt de tweede ronde van Hooikoorts gehouden. Hooi koorts is een talentenjacht voor jongeren. Alles kan, cabaret, bands, dans en stand-up come dy. Elke avond wordt een winnaar gekozen die in april volgend jaar mag uitkomen in de finalen. Deze week zijn er optredens van: Lifestyle, Veldo-dance, Ul- timatorz music, Fornax, Ulti- matorz dance en Emetic. Hooi koorts begint om 20.00 uur in discotheek de Hooizolder in Westkapelle. MIDDELBURG - De wijkver- eniging Zuid in Middelburg houdt vandaag van 9.00 tot 12.00 uur een rommelmarkt in bet Palet aan de Reigersberg straat. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG vlissingen Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl mternet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- Purende de openingstijden; «terdags tot 12.00 uur voeren, zoals al in het voorjaar is afgesproken. De reden is dat Zeeuwse Eilanden met een forse stijging van de kosten te maken krijgt, onder meer door de ople vering van het nieuwe hoofd kantoor in Middelburg, hoge in vesteringen in de modernisering van de zuiveringsinstallaties en het wegvallen van de rijksbij drage aan het verbeteren van de zeeweringen. „Kortom, een mindere stijging van de tarieven in 2004 leidt onherroepelijk tot een noodzakelijke inslag in 2005", zo staat in de begroting, die gisteren verscheen. Het wa terschap hecht juist aan een gelijkmatige stijging van de ta rieven. Dat betekent dat de in- gezetenenomslag omhoog gaat naar 49,50 euro per wooneen- heid (nu 46,72 euro), de omslag gebouwd wordt 1,80 euro per waarde-eenheid van 2269 euro (1,70 euro), de omslag onge bouwd 63 euro per hectare (59,49 euro) en de verontreini gingsheffing 58,65 euro per ver vuilingseenheid (55,38 euro). Een gezin met een eigen huis met een getaxeerde waarde van 160.000 euro is daardoor vol gend jaar ruim 352 euro kwijt aan het waterschap. De ruimte die in de begroting is ontstaan, wil het waterschap gebruiken voor het vormen van een (ver plicht) fonds voor de pensioen rechten van de eigen huidige en vroegere gezworenen (leden da gelijks bestuur) met een totaal bedragvan bijna 1,1 miljoen eu ro. Ook wordt bijna acht ton opzij gezet voor de hoge taxatie kosten van het onroerend goed, noodzakelijk om de hoogte van de omslag gebouwd te kunnen bepalen. De algemene vergade ring, het algemeen bestuur van het waterschap, bespreekt de begroting dinsdag 25 november. De openbare bijeenkomst wordt gehouden in Waterland Neeltje Jans en begint om 20.00 uur. Chris Dorsman in zijn huiskapel in Zierikzee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Direct bij binnenkomst kringelt er een onbestemde geur de neusgaten binnen. Iets mentholachtigs, met een mengelmoes van weeïge wie rook? De sfeer is sereen, doch overwe gend huiselijk. Al helemaal met de Friese wandklok in de overloop van de trap naar boven. Want ook al biedt de rijtjeswoning in Zierikzee onderdak aan een kapel van de Vrije Katholieke Kerk LCC (VKKLCC), het blijft boven al een huis. En zo willen Chris Dorsman (70) en zijn echtgenote Jo het ook het liefst houden. Iedereen is welkom in de huiskapel, maar de bovenkamer is met vier men sen al snel vol. Dus graag niet te mas saal. Nu zal dat wel loslopen, weet Dorsman. De Vrije Katholieke Kerk had zo'n negenhonderd volgelingen in Nederland. Door schisma eerder dit jaar, is dat aantal trouwe aanhangers van de 'zuivere leer' naar ongeveer zes tig teruggezakt. Toch wordt de Zierikzeeënaar volgens eerder voorgenomen plan op 29 novem ber tot priester gewijd. Onder normale omstandigheden zou zijn kerk in Den Haag staan, ware het niet dat het ge bouw door de groep afgescheidenen is 'gekraakt'. „Weet je wat ze hebben ge daan?", roept Dorsman verontwaar digd uit, „De sloten vervangen! Wij kunnen er niet eens meer inOnduide lijk is evenwel wie nu de rechtmatige ei genaar is van de Sint Albaankerk. Een juridische procedure moet daarover uitsluitsel bieden. De kwestie ligt voor de familie Dorsman niet alleen gevoelig omdat het de kerk is waar meneer al sinds 1970 de mis helpt verzorgen, de Sint Albaan geldt tevens als de hoofd kerk van de VKKLCC in Nederland. Bij elkaar beschikte de organisatie ver spreid over het land over elf kerken. Al len zijn ze nu in handen van de afschei dingsbeweging en het aantal trouw gebleven priesters is gedecimeerd tot twee. Met Dorsman er straks bij drie. De op de theosofische leer gebaseerde LCC werd in 1916 opgericht en heeft wereldwijd acht bisschoppen. Samen vormen ze de Algemene Bisschoppelij ke Synode, de kerkleiding. De voorzit tend bisschop Ian Hooker uit Australië is als zogeheten waarnemend regiona ris tevens verantwoordelijk voor de gang van zaken in Nederland. De vori ge regionaris is, als één van de afvalli gen, door de synode uit zijn functie gezet. Een complicerende factor is evenwel dat hij zijn functie weigert neer te leggen en die ook voortzet in naam van de schismatische kerk. Dors man zucht eens diep: „Tsja, het is even een rommeltje. Maar dat komt heus al lemaal weer voor elkaar." De afscheiding vindt zijn oorsprong in een interpretatieverschil. De nieuwe groepering is voorstander van het vrou- welijk priesterschap. Dorsman en de zijnen vinden de tijd daarvoor nog niet rijp. Aankomend priester Dorsman vindt het onbegrijpelijk dat zijn ge loofsgenoten de synode hebben getart en op eigen houtje toch een vrouw tot priester hebben gewijd. Die ongehoor zaamheid vormde de directe aanleiding voor de kerkelijke leiding hun be voegdheden binnen de VKKLCC te ontnemen. „Ze hebben zich gewoon niet te bemoeien met de internationale regels!" Hoewel een aantal priesters onder hen volgens Dorsman te kennen heeft gegeven de scheuring te betreuren en weer bij de eigen kerk te willen ko men, wordt aan dat verzoek voorlopig geen gehoor gegeven. In zijn rechterhand houdt de Zierikzee- enaar zijn priesterkruis stevig vast. De zeven centraal geplaatste edelstenen communiceren als het ware met de edelstenen onder de zeven kandelaars en de altaarsteen. Alle kracht richt zich foto Dirk-Jan Gjeltema zo op de heilige sacramenten in de ta bernakel. Het kaarsje in de roodbe- glaasde Godslamp links van het altaar in de huiskapel brandt, een teken dat de sacramenten aanwezig zijn. Symboliek is voor de Vrije Katholieken een groot goed, meer nog dan bij de Roomse ge loofsgenoten. Wat meteen opvalt, is de beeltenis van Boeddha boven het portret van Jezus Christus. De Vrije Katholieken putten veel van hun religieuze inspiratie uit het Boeddhisme en Hindoeïsme. De Boeddha is volgens dat principe het al lerhoogste wat de mens kan bereiken. De Christus is één van de vele meesters, legt Dorsman uit. „De mens heeft een evolutieproces te doorgaan. Van steen, tot plant, dier, mens en uiteindelijk het allerhoogste. Wij werken veel met krachten en symbolen. Anders kun je zoiets niet onder woorden brengen." Al sinds zijn zevende, zijn vader was ook priester, is Dorsman actief binnen zijn kerk. Het bereiken van het pries terschap ziet hij dan ook als een bekro ning van jaren toewijding. Dat was ook de reden waarom hij is gevraagd tot het ambt toe te treden. „Echt studeren hoef je er niet voor. Gewoon altijd het goéde voorbeeld geven." door Anita Janse MIDDELBURG - Rachelle de Reu had het absoluut niet ver wacht, maar toch is de zeven tienjarige ROC-leerlinge uit Heinkenszand nu Europees Kampioen. In Kopenhagen ein digde ze met haar teamgenoten als eerste in de competitie tus sen leerlingen van toeristische opleidingen. De recreatiemede werker in spe is straks in ieder geval verzekerd van een baan. „Het was echt stressen", vertelt Rachelle over de competitie van de Association European Hotel and Tourism (AEHT) die on langs in Kopenhagen gehouden werd. „In twee uur tijd moesten we informatie zoeken over De nemarken en aan de hand daar van een brochure, een excursie en een verkoopofferte samen stellen. Op school krijg je daar weken de tijd voor, dus dat was wel even zweten." Samen met een Turkse jongen nam Rachelle de brochure en de presentatie voor haar rekening. De Oostenrijker en Fransman uit haar team bogen zich over het rollenspel dat ook tot de op dracht behoorde. „Het was erg lastig voor me omdat die Turkse jongen slecht Engels sprak, ter wijl dat juist een belangrijke voorwaarde is om de opdracht goed uit te kunnen voeren. We moesten dus echt improviseren en op een goede manier de taken verdelen." Het team was op veel gebieden de anderen voor en eindigde uiteindelijk als win naar. Het ROC Zeeland, dat door Ra chelle werd vertegenwoordigd tijdens deze wedstrijd, is erg blij met de uitslag. „We sturen alleen onze beste leerlingen naar die competities toe, van iedere studierichting één kandidaat", aldus docent en begeleider Kees van de Wouw. Hij vertelt dat 116 leerlingen uit 23 Europese landen met elkaar wedijverden om een eerste plaats. „Daaronder zaten ook leerlingen uit het examenjaar, maar Rachelle zit nog maar in de tweede klas. Het is erg knap wat zij heeft gepresteerd." Vol gens Van de Wouw is Rachelle in de toekomst dan ook verzekerd van een baan. Rachelle de Reu De AEHT, die deze competitie jaarlijks organiseert, is een overkoepelende organisatie voor alle scholen die te maken hebben met horeca, toerisme en foto Ruben Oreel voeding. Scholen vanuit heel Europa zijn bij deze organisatie aangesloten met het oog op in ternationalisering en uitwisse lingsprojecten. „In onze bran che is deze wedstrijd van grote betekenis, het zet je als school op de kaart als je dit wint", aldus Van de Wouw. Het is trouwens niet de eerste keer dat de ROC een prijs in de wacht sleept, in het verleden werden ook derde en vierde prijzen in ontvangst genomen. Rachelle beseft nog niet zo goed wat de wedstrijduitslag voor haar zal betekenen. „Ik ben nog steeds verbaasd dat ik gewon nen heb", zegt Rachelle. Zij wil na haar opleiding dolgraag naar het buitenland om daar haar ta lent in de praktijk te brengen. In Zeeland wil Rachelle niet blij ven. „Ik wil graag meer van de wereld zien. Het liefst zou ik een wereldreis gaan maken. Maar ik denk dat het een baan in Spanje wordt of zoiets." Rachelle is blij met haar eerste prijs, maar ze is vooral blij dat ze zo'n leuke tijd heeft gehad in Kopenhagen. „Ik heb er leuke vrienden aan overgehouden. We hebben samen de stad bekeken en een uitstapje gemaakt naar Zweden, ik heb geluk gehad dat ik dat mee kon maken." MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Axel is gisteren in Middelburg voor het stelen van brommers en fietsen veroor deeld tot 120 uur werkstraf. Politierechter M. Meeuwisse leg de een 25-jarige inwoner van Zelzate (B) voor zijn aandeel in de diefstal van twee fietsen en twee bromfietsen 60 uur taak straf op. Aan gedupeerden moeten de verdachten 889 euro schadevergoeding betalen. De Axelaar stal in maart en april dit jaar in zijn woonplaats vier fietsen en twee brommers. De politierechter kwalificeerde de diefstallen als vervelende fei ten, waarvan mensen de dupe werden. „Zij hebben door julli- le gedrag een nieuwe brommer of fiets moeten aanschaffen." Twee slachtoffers vorderden een schadevergoeding, die door de politierechter volledig werd toegewezen. HULST - De fractie Algemeen Belang wil niet meer met zich laten sollen door de Hulster wethouder E. de Deckere. De fractie opperde maanden geleden het voorstel een fiets-voet- brug aan te leggen over de Vaart bij de Edah in Hulst, zodat de binnenstad vanaf de parkeerterreinen makkelijker te berei ken is. Dit voorstel werd aangenomen maar de brug ligt er nog steeds niet, terwijl De Deckere had beloofd dat de brug er in augus tus zou zijn. „Hoe zit het ermee?", wilde A. Dobbelaer van Al gemeen Belang weten in de commissie Ruimte. „Wij willen niet meer met ons laten spelen, dat zijn we een beetje beu.De Deckere voerde aan dat de brug momenteel in de maak is en dat het nog enkele maanden duurt voordat het bouwwerk klaar is. „In januari of februari ligt de brug er." TERNEUZEN - De Terneuzense ouderenbonden en alle ge meenteraadsleden wachten er met smart op, maar de instel ling van een seniorenraad laat waarschijnlijk nog ruim een half jaar op zich wachten. Wethouder J. Luijcks, die een voor stel van de ouderenbonden eind september verwelkomde, meldde de gemeenteraad dat overleg over de samenstelling, taken en bevoegdheden van de seniorenraad nog minstens ne gen maanden vergt. De meeste raadsleden vonden datwei erg lang voor het formeren van een adviesorgaan waarover de meeste partijen het vorig jaar al eens waren. Luijcks: „Ik doe mijn best om al eerder tot oprichting van de raad over te gaan. Maar het kritisch en zorgvuldig opstellen van criteria waar aan de seniorenraad moet voldoen en het afwegen van de ver antwoordelijkheden die hij moet krijgen, kosten behoorlijk wat tijd." TERNEUZEN - De gemeenteraad van Terneuzen krijgt voor de zomer een voorstel voor het al dan niet herinvoeren van schoolzwemmen voor basisscholieren. De voormalige ge meente Terneuzen haalde het schoolzwemmen enkele jaren geleden uit het basispakket. In Axel en Sas konden de scholie ren alleen tijdens de zomermaanden in de buitenbaden terecht. Wethouder C. Liefting weet dan ook niet of het moge lijk is om één of meer groepen van de 29 Terneuzense basis scholen in een zwemschema onder te brengen. „Er is momen teel een soort vangnet dat er voor zorgt dat kinderen die in de laatste groepen van het basisonderwijs nog niet goed kunnen zwemmen, les krijgen. We moeten nu inventariseren of het bijvoorbeeld mogelijk is of het zwemmen ook als onderdeel van de gymlessen kan worden ingevoerd. Daarbij moeten we natuurlijk ook rekening houden met het nog aan te leggen bad in Oude Vaart." door Rolf Bosboom GOES - De Mythe in Goes moet de komende jaren hét theater in Midden-Zeeland worden. Mid delburg dient, zolang de nieuwe schouwburg daar nog niet ge reed is, voorlopig op het tweede plan te komen. Dat stelt de fractie van Groen- Links in de Goese gemeente raad, in haar reactie op de ge meentebegroting voor volgend jaar. De partij stelt dat Goes met De Mythe, twee weken geleden officieel geopend, over 'een prachtig theater' beschikt. Over de programmering is zij echter minder te spreken. „In vergelijking met de Stads schouwburg in Middelburg komt De Mythe er dit seizoen bekaaid van af", schrijft Groen- Links. Weliswaar was dat vol gens de fractie in het verleden met de Prins van Oranje niet an ders, maar 'dat was ook wel te recht', omdat de Goese schouw burg 'toch net iets minder uitstraling had dan de Stads schouwburg'. Nu zijn de rollen echter omge keerd. „De Stadsschouwburg in Middelburg kan niet tippen aan theater De Mythe", vindt GroenLinks. „Dat moet in pro grammering tot uitdrukking komen. Dat had dit seizoen al moeten blijken, maar toch zeker het komende seizoen. Als Mid delburg straks een nieuw thea ter heeft, liggen de kaarten weer anders. Maar zolang dit niet het geval is, is De Mythe het hoofd theater in Midden-Zeeland." De WD maakt zich eveneens zorgen over het theater én over het museum, dat momenteel wordt gerenoveerd en gemoder niseerd. De fractie heeft vooral bedenkingen over de bedrijfs voering, de exploitatie. „Het kan en mag niet zo zijn dat we over een of meerdere jaren moe ten vaststellen dat we welis waar twee schitterende culture le voorzieningen in onze stad hebben, maar dat de bedrijfs voering zo veel gaten laat val len, dat we deze beide voorzie ningen niet meer op een aanvaardbare manier in de lucht kunnen houden. Een vin- ger-aan-de-polsbeleid is hier dan ook op zijn plaats." De begroting wordt donderdag 13 noyember besproken in de gemeenteraad. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 14.00 uur. BIGGEKERKE - B en W van Veere zien geen aanleiding op te treden tegen snackbar Bigge kerke aan de Valkenisseweg. Een omwonende klaagde over (vermeende) illegale verbou wing, de brandveiligheid en de stankoverlast van het frietkot. Het college heeft alles gecontro leerd en komt tot de conclusies dat er niks mis met de snackbar. Een omwonende is het niet eens met de manier waarop de snack bar wordt geëxploiteerd. Er zijn problemen met het uiterlijk van de afzuiginstallatie, de inpandi ge verbouwing van de bestaan de berging en geluidshinder. In 1985 heeft de toenmalige ge meente Valkenisse een bouw vergunning verleend voor de bouw van de berging. Tijdens twee controles, deze zomer, bleek dat in de voormalige berging een toilet en een spoel bak is gemaakt. Daarvoor was geen vergunning verleend, maar volgens het college was dat ook niet nodig. Ook is er volgens het college niets mis met de brandwerend heid van de overkapping van de snackbar. De omwonende maakte verder bezwaar tegen de 'weinig fraaie constructie' van de afzuiginstallatie. Vol gens het college is het aan de ondernemer of die voor een op- bouw- of een inpandige instal latie kiest. Hoewel de snackbar volgens het college aan de mi- lieueisen voldoet, klaagt de om wonende toch over stank. Tij dens een controle in maart bleek inderdaad dat een filter ont brak. Bij hercontrole een maand later was alles in orde. B en W hebben met de omwonende af gesproken dat hij de milieulijn belt als er klachten zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13