Waardering voor bijzondere attractie IIIII llllllll Jeugd Nieuw- en Sint Joosland legt krans Renovatie Vlissings gemeentehuis weer duurder dan begroot Waterschap kapt en plant op Walcheren de u r1oo kijk op Wonen Variatie yVD-voorstel compenseert burgers voor loonbevriezing Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 zeeuwse almanak zaterdag 8 november 2003 86-jarige vrouw onder de bus Werkstraf voor hennepkweker Kopen File 8 7 688 555547 Sussen BOUWMAN ZOUTELANDE BOUWMAN Een eigentijdse Vlissingers in 2004 goedkoper uit HnnrRon Magnée VLISSINGEN - Inwoners van de gemeente Vlissingen zijn vol gend jaar beduidend goedkoper uit. De tarieven voor bijvoor beeld OZB stijgen maximaal met 1,5 procent dankzij een ini tiatief van de WD. De gemeente loopt echter tonnen mis. Een voorstel van de WD haalde gisteren tijdens de begrotings behandeling van de gemeente Vlissingen een krappe meerder- beid. In het voorstel wordt be- ipaald dat de gemeentelijke m tarieven met niet meer dan 1,5 procent mogen stijgen. Het CBS calculeerde eerder dat 3,5 pro- cent een reëel percentage is om I de kosten te laten stijgen culeren dan ook dat met het so ciaal akkoord de gemeente vier ton goedkoper uit is. De norma le salarisstijgingen gaan im mers niet door. Met dit geld kan de derving van inkomsten wor den bekostigd, redeneren de li beralen. Verantwoordelijk wethouder P. van der Maden ontraadde gis teren tijdens de raadsvergade ring het voorstel van de WD. Hij betoogde dat de tarieven al op 1 januari ingaan, maar dat de nullijn voor veel werknemers pas later in het jaar ingaat. Het is nog maar de vraag of bezuini ging van vier ton daadwerkelijk wordt gehaald. Aan de andere kant kampt de gemeente Vlis singen wel per 1 januari met minder inkomsten. Niet alleen de OZB-tarieven, maar ook bij voorbeeld de hondenbelasting en de precariorechten mogen met maximaal 1,5 procent stij gen. De wethouder calculeert de ver mindering van inkomsten op zo'n zes ton. Zelfs als de ge meente vier ton minder aan sa larissen spendeert, blijft er nog een gat over van twee ton. Van der Made verwacht dan ook dat de tarieven in 2005 noodge dwongen flink gaan stijgen. „Het liefst zie ik natuurlijk een geleidelijke ontwikkeling. Maar we ontkomen dan niet aan een inhaaleffect." De WD redeneert echter dat het onlangs gesloten sociaal ak koord bezuinigingen oplevert voor de gemeente. In het sociaal akkoord worden de lonen voor twee jaar bevroren. Burgers krijgen voor deze nullijn geen compensatie. Daarnaast is met deze meevaller geen rekening gehouden bij het opstellen van de begroting. De liberalen cal- - VLISSINGEN - Een 86-jarige vrouw uit Vlissingen is gister ochtend naar het ziekenhuis ge bracht nadat ze met haar fiets tegen een lijnbus aan was gere den. Het ongeval deed zich rond elf 'uur voor op de kruising Bad huisstraat Glacisstraat in Vlis singen. De vrouw verleende op het kruispunt geen voorrang aandelijnbus. De chauffeur van "de lijnbus kon, door snel naar -ilinks testuren, de vrouw ontwij ken, maar ze kwam toch ten val en kwam daardoor gedeeltelijk onder de bus terecht. Ze is met de ambulance naar het zieken- tuis gebracht en kon na behan- leling huiswaarts keren. MIDDELBURG - Het roken van een joint zorgt voor verlichting, want zijn gezondheid laat te wensen over. Daarmee verde digde een 45-jarige inwoner van Middelburg het feit dat hij een hennepkwekerij had opgezet steren op de zitting van de iddelburgse politierechter. Daarnaast had het financiële aspect een rol gespeeld. Zo gaf hij toe hasj aan een koffieshop te hebben geleverd. Politierechter M, Meeuwisse veroordeelde Iverdachte conform de eis tot 120 uur werkstraf. Er was nog wel enige twist over deplukze-vordering van 15.892 euro, het bedrag dat officier van justitie G. Oosterveld van de Middelburger wil hebben. De officier baseerde dat bedrag op aan zeven oogsten. Volgens raadsman E. Smit ging het slechts om drie geslaagde oog sten. De politie vond op 25 april van dit jaar in de woning van de Middelburger 173 hennepplan ten, nadat omwonenden hadden [eklaagd over een henneplucht. Vooral kinderen en honden zijn erg geïnteresseerd in de spelende vogels achter de ruit. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het liefste zit ze op een stoel bij het raam, de toeschouwers te bekijken. De parkietenkelder van Marcelle van der Linden aan de Londense Kaai in Middelburg trekt om de paar minuten nieuwsgierige kijkers. De vogeltjes zitten ach terglas, op straathoogte. Kopjes piepen uit gaatjes, snavels hap pen in een verse krop sla en een paar actievelingen draaien rond op een houten molen. De attrac tie is genomineerd voor een spekcheque, een beloning van de gemeente voor een initiatief dat de buurt verbetert. Eigenlijk was ze helemaal geen vogelliefhebber. „Eenjaarof ze ventien geleden kreeg ik er twee van mijn moeder. Ze zaten in een kooi en ze kregen prompt vier jongen. En ik houd niet van vo gels in kooien." Dus offerde ze een deel van haar kelder op, zo dat de parkieten lekker de ruim te hadden. Maar dankzij die prettige leefomstandigheden breidde de populatie zich snel uit. „Omdat ze het zo naar hun zin hebben, komen er steeds jongen bij. Af en toe moet ik er een heel stel kwijt. Dan doe ik er zo tien of twaalf in een doosje. Die ruil ik bij de dierenwinkel voor kattenvoer. De katten eten de vogels op, zeg ik altijd. Maar gelukkig wel via een omweg." Regelmatig bellen mensen aan met de vraag of ze er misschien één kunnen kopen. Dat mag meestal wel. „Maar alleen de jongen, de ouderen en de suk keltjes doe ik niet weg, die houd ikzelf." Nu wonen er tussen de veertig en de vijftig vogels op de Lon dense Kaai. Het zijn vooral par kieten, maar Van der Linden heeft ook drie valkparkieten, twee kwarteltjes en twee nach tegalen. „Eén van die nachtega len was de keeper toen Oranje het WK-voetbal in Amerika speelde. Hij komt uit een café uit Breda. Daar hadden ze tien oranje kanaries als spelers en die keeper. De andere nachte gaal is gebracht door een oudere map, omdat zijn vrouw vond dat hij te veel lawaai maakte.En zo is de parkietenkelder langza merhand uitgegroeid tot een asiel voor ongewenste vogeltjes. Soms besluit een parkiet zelf om er in te trekken. „Vorige week zat er één bovenop het glas. Die heeft het zelf uitgekozen." De vogeltjes hebben speciale hokken, waar ze makkelijk hun ei in kwijt kunnen. In de kelder hangen bovendien een paar ou de koekoeksklokken. „Die slo pen ze echt helemaal, eerst gaan de wijzers eraf, dan de cijfers. Ze maken het gat in de klok ook groter." De parkieten eten als gekken. „Ze krijgen twee of drie keer per week verse bloemen, kamille, gras en wilgentakken. Daar zijn ze zo gezond van. Een krop sla is binnen een dag weg. Het kost kapitalen, ze eten 25 kilo vogel zaad in de vier weken." Het on derhouden van de hokken kost veel tijd, één keer per week wordt de hele kelder schoonge maakt. Van der Linden is daar al snel tweeënhalf uur mee bezig. Van achter haar raam ziet Van der Linden de kijkers voorbij komen. „Als er hier file staat, stappen mensen uit. Soms staan de Duitse auto's hier voor op de foto Ruben Oreel stoep." Soms staat er iemand aan de deur om te vragen hoe ze dat doet, zulke mooie parkieten kweken. „Maar ik laat ze ge woon maar aan rotzooien.Kin deren hebben speciale belang stelling voor de spelende vogels en ook op honden oefent de par kietenkelder bijzondere aan trekkingskracht uit. „Die kij ken echt, ze gaan er even voor zitten." Toch is de kelder voor veel mensen nog een verrassing. „Ze lopen langseen beetje sjok- kend en ineens kijken ze op. Je geeft mensen een paar seconden iets speciaals." Voor de spekcheques zijn een groot aantal projecten genomi neerd. De cheques variëren in waarde van 125 tot 1500 euro. De spekcheques worden volgen de week woensdag uitgereikt. Advertentie X n ut n r> iM Ij naam: m/v voorletters: straat: Postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: r~ handtekening: pZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,45). per kwartaal met automatische incasso 56,60). o per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) door Ab van der Sluis NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Leerlingen van groep 7 en 8 Van De Lonneboot, de samen werkingsschool voor basison derwijs in Nieuw- en Sint Joos land, hebben gistermiddag een krans gelegd bij het oorlogsmo nument op de begraafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk in het dorp. Voorafgaand aan de kranslegging lazen de kinderen drie gedichten voor over oorlog en vrede. De plechtigheid vond plaats in het kadervan hetproject 'Adop teer een Monument'. Dat is een landelijk initiatief van de Stich ting Februari 1941. Het project begon in 1987. Nieuwlandse kinderen stonden voor de ze ventiende achtereenvolgende maal bij het oorlogsmonument. De kinderen stonden na het voorlezen van de gedichten één minuut stil bij het monument, dat herinnert aan de gevallen burgers in de oorlogsjaren. Ver volgens werd The Last Post geblazen door een lid van mu ziekvereniging Onda. Twee leerlingen plaatsten een krans, waarna elk kind een bloem neerlegde bij het gedenkteken. De dorpsvereniging Nieuwland en de gemeente Middelburg leg den ook een krans. foto Lex de Meester door Ron Magnée VLISSINGEN - De renovatie van het Vlissingse stadhuis pakt weer duurder uit dan begroot. Aan het bouwbudget moeten nog eens tonnen extra worden toegevoegd die niet op de begro ting voor volgend jaar staan. De raad van Vlissingen heeft giste ren ontstemd op het nieuws ge reageerd. De aap kwam gisteren uit de mouw tijdens de begrotingsbe handeling van de gemeente Vlissingen. Verantwoordelijk wethouder C. de Keijzer ver klaarde dat er nog steeds posten voor de verbouwing van het stadhuis zijn die niet in de be groting zijn opgenomen. Het gaat dan om kosten voor iet- voorzieningen en inrichting- kosten. Bij elkaar kunnen deze kosten in de tonnen lopen. De raadsleden reageerden als door een wesp gestoken op de uitlatingen. „Dit is ontzettend essentieel", sprak C. Seijbel van het CDA. „Hoe kunnen we in vredesnaam nu de begroting vaststellen?" A. Achterhuis van de WD bekroop een 'Muzeeum- gevoel', doelend op de financië le perikelen bij het maritiem museum. „Het is zo lastig dis cussiëren", sprak N. Peters van D66. „De begroting vertoont al een tekort, heb ik me laten ver tellen, en nu komt er nog een miljoentje bij zeker?" De Keij zer antwoordde dat er nu een maal uitgaven zijn die niet van tevoren exact kunnen worden gecalculeerd. Daarnaast is er nog een aantal uitgaven waar nog geen keuze over is gemaakt. Bovendien was het al langer be kend dat er nog extra uitgaven moesten worden gedaan, aldus De Keijzer. Burgemeester Van Dok pro beerde de zaak te sussen. Ze stelde voor dat De Keijzer zo spoedig mogelijk met een bere kening van de extra uitgaven op de proppen zou komen. „Dan houden we nu de handen voor de ogen in het licht van de gedachte dat er nog wat komt. Uiteraard met de gedachte dat de wethou der niet zo royaal mogelijk, maar juist zo zuinig mogelijk calculeert." De partijen gingen met deze toezegging niet ak koord. De fractie van de CDA eiste een schorsing. Na wat overleg be sloten de partijen zich neer te leggen bij een toezegging van De Keijzer. Hij beloofde de ex tra kosten voor de verbouwing van het stadhuis uit het betref fende hoofdstuk van de begro ting te halen. Oftewel: door el ders op bestuursposten te snij den. Waar er precies wordt be zuinigd, kon De Keijzer niet zeggen. Advertentie wy Gaastra Dockers McGregor Arrow Tenson Mer du Nord RiverWoods Sebago Cottonfield PartTwo Lapagayo Timberland ÜMHHH Langstraat 13 Tel. (0118) 566003 DOMBURG Ooststraat 1 Tel. (0118) 586010 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het water schap Zeeuwse Eilanden rooit en kapt de komende weken op een aantal plaatsen een groot aantal struiken en bomen. Op de lege plekken wordt nieuwe be planting teruggezet. Het water schap wil op die manier de be planting in het gebied gezond en veilig maken. In totaal worden bijna driedui zend struiken en bijna vijfhon derd bomen op Walcheren gerooid. Vooral op de Derring- moerweg bij Arnemuiden (192 bomen) en de Zuidweg (272) wordt volop gekapt. Tegen de kap van 48 bomen op de Zuid- weg is bezwaar gemaakt. Zo lang dat bezwaar niet is afge handeld, wordt er niet gekapt. Dat geldt ook voor een aantal meidoorns waarvoor een kap- vergunning is aangevraagd. Het waterschap wil alle meidoorns die binnen een straal van vijf honderd meter van een fruit- teeltbedrijf staan, weghalen omdat ze bacterievuur kunnen verspreiden. Er worden binnen kort wel meidoorns gerooid langs de Boshoekweg, Breeweg, Kriekeweg, Koningin Emma- weg, Oudedijk, Wijkhuisweg, Schellachseweg en Zandweg. Langs de wegen waar het water schap bomen en struiken heeft weggehaald, wordt binnen drie jaar nieuwe beplanting neerge zet. Het gaat onder meer om de Golsteinseweg, Koningin Em- maweg, Breeweg, Poppekerkse- weg, Kleverskerkseweg, Schee- weg en Hogelandseweg. In totaal komen er dit jaar ruim vierhonderd bomen en 28.000 struiken bij. Het waterschap heeft gekozen voor een groot aantal verschillende struiken. Het gaat onder meer om de vel- desdootn, kornoelje, kardi naalsmuts, liguster, geoorde wilg, hondsroos, egelantier, ha zelaar en haagbeuk. Ook het as sortiment bomen is divers. Er worden essen, esdoorns, wilgen, walnotenbomen, linden, abelen en eiken geplant. De kap- en plantoperatie maakt deel uit van het groenstructuur plan, een plan om de beplanting in het gebied van het water schap de komende twintig jaar te vernieuwen. De uitvoering van dat plan begon vier jaar ge leden. Het uiteindelijke doel is om de beplanting minder een zijdig te maken. Advertentie woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Cultuurminnende Zeeuwen komen de laatste jaren volop aan hun trekken. De provin cie telt acht theaters en thea tertjes, die stuk voor stuk een bijzonder gevarieerd pro gramma aanbieden. Nu eens een klucht, dan weer een opera... het aanbod is rijk. Soms wordt gekozen voor een mini-serie voorstellingen rond één en hetzelfde thema. Neem nu het programma van het Scheldetheater in Ter- neuzen, deze week. Donder dagavond zetten de aloude Chippendales een zaal vol vrouwen in vuur en vlam, vrijdagavond werden de Va gina Monologen afgestoken en vanavond staat het gere formeerd gospelkoor Revela tion op de planken. Over va riatie gesproken. En toch blijkt in alle gevallen sprake van hetzelfde thema. Want waar draait het om in die drie voorstellingen? Om het kruis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11