PZC Militante moslims blazen zichzelf op in heilige stad Mekka Duitse leger verdacht van rechts-radicale sympathie E Bolkestein is somber over onderhandelingen met VS Berlusconi treedt op als advocaat van Poetin Kabinet Sri Lanka verzet zich tegen president ma de Jonge Hoek van Dijke HST? vrijdag 7 november 2003 Theeplukkersvete kost 21 levens Chinese dissident krijgt acht jaar Negatief reisadvies voor Nederland Hulp voor nijlpaarden in Namibië Denemarken erkent oude religie Nederlanders zitten vast voor smokkel semtex Australië pakt Nederlander op voor xtc-handel Bombarderen Reputatie Kok Frankrijk trekt miljarden uit voor bejaarden en invaliden Team vindt in Peru Inca-stad Michael Howard leider Tories 1 V ZELFSDEPRIJSZITG0EDBIJJ0RI Schouwerseweg 7, Heinkenszand H9H pal naast de A58 uit J Privacy passagiers wankelt NEW DELHI - Een hoog opgelopen vete tussen twee vakbon den van theeplukkers in de oostelijke Indiase deelstaat West- Bengalen heeft gisteren aan minstens 21 mensen het leven ge kost, aldus de politie. Er heerst al dagen een broeierige sfeer tussen aanhangers van de twee bonden op de Dalgaon-plantage in Jalpaiguri, 1250 kilometer ten oosten van New Delhi. Verscheidene huizen zijn daarbij in brand gestoken. De doden van gisteren vielen bij een zo'n brand. De politie heeft in verband met de onrust ruim honderd mensen aangehouden. AP PEKING - De bekende Chinese dissident en burgerrechten activist He Depu is gisteren tot acht jaar cel veroordeeld. Een Chinese volksrechtbank acht bewezen dat de 47-jarige dissi dent zich schuldig heeft gemaakt aan 'ondergraving van het gezag van de staat' en het aanzetten daartoe. Het proces tegen He Depu had half oktober plaats en duurde volgens zijn echtgenote Jia Jianying slechts twee uur. Volgens de vrouw beëindigde de rechtbank de zitting, nog voor de ver dediging bewijzen voor de onschuld van He kon overleggen. De 47-jarige He Depu is lid van de verboden oppositionele Democratische Partij van China en heeft volgens de Chinese autoriteiten vier artikelen op internet geplaatst die het aan zien van de regering zouden hebben geschaad. ANP/AFP CANBERRA - De Australische regering heeft een negatief reisadvies afgegeven voor Nederland, omdat buitenlandse toeristen er een groot risico lopen het slachtoffer te worden van zakkenrollers en tasjesdieven. Het advies is gebaseerd op informatie van Australiërs die in Nederland wonen, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken in Canberra op zijn inter netpagina. Er is geen sprake van een veiligheidsrisico in de vorm van terreurdreiging, aldus het ministerie, dat daaraan toevoegt dat Nederland nog altijd een veilige en populaire be stemming is. AP WINDHOEK - De autoriteiten van Namibië zijn een hulpac tie begonnen om circa zestig nijlpaarden te redden. De groep dieren dreigt volgens de Namibische televisie snel dood te gaan, doordat de geul waarin zij leven in rap tempo opdroogt. De zender NBC liet woensdag beelden zien van een groep sa mengepakte nijlpaarden die zich wanhopig probeert voort te bewegen in de dikke modder van de geul. Het gebied waarin de dieren leven werd in mei getroffen door overstromingen. Inmiddels is het er al maandenlang droog waardoor ook run deren, krokodillen en olifanten worden bedreigd. ANP/AFP KOPENHAGEN - Denemarken heeft de aanhangers van de oude, voorchristelijke Scandinavische godsdienst officieel erkend als religieuze gemeenschap. Vereerders van de goden Odin en Thor krijgen daarmee het recht om huwelijken te sluiten en belastingvrijstelling voor giften. Dat heeft het Deense ministerie van Godsdienstzaken giste ren laten weten. De 'heidense' beweging Forn Sidr (De oude traditie) ,240 leden sterk, ijvert sinds 1999 voor erkenning van haar godsdienst. Daarin spelen Odin, god van oorlog, poëzie, wijsheid en dood, en zijn oudste zoon Thor, god van de don der, een grote rol. ANP/AFP PRAAG - De Tsjechische politie heeft twee Nederlanders aange houden die probeerden 2,5 kilo gram semtex (hoog explosief materiaal) uit het land naar Oostenrijk te smokkelen. Het duo werd samen met een derde man aangehouden in Dol- ni Dvoriste. Ze reden in een auto met Nederlands kenteken. Bei de mannen hebben ook de Tsje chische nationaliteit. De derde is een Tsjech. Semtex was en is populair bij terroristen, omdat het makke lijk te verwerken (het is een soort stopverf) en heel moeilijk op te sporen is. Semtex werd on der meer gebruikt om de Boeing 747 boven het Schotse Locker bie op te blazen. Dat gebeurde in 1988. Er vielen 270 doden. De semtex - van militaire oor sprong - werd ontdekt op het li chaam van de bestuurder van de auto, een vijftigjarige Neder lander. Hij had het zeer explo sieve spul met tape op zijn li chaam vastgemaakt. Het trio had ook nog vier andere explo sieven, een geweer en een mes bij zich. GPD SYDNEY - De Australische po litie heeft een grote xtc-zending uit België onderschept en daar bij een Nederlander aangehou den. Met 195 kilogram (860.000 ta bletten) gaat het om de op één na grootste xtc-vangst uit de Au stralische geschiedenis, zo maakte minister Ellison van Justitie gisteren bekend. Bij gezamenlijke acties in Au stralië en België arresteerde de politie zes verdachten, onder wie de Nederlander in Austra lië. De andere arrestanten zijn twee Belgen en drie Australiërs. Ze hebben afgezien van vrijla ting op borgtocht en zitten nog vast. De xtc, met een waarde van omgerekend 37 miljoen eu ro, zat verstopt in een container met irrigatiemachines die op 4 oktober vanuit België was ge ïmporteerd. ANP/AFP door Hans Geleijnse ROME - Opnieuw een opmerke lijk internationaal optreden van de Italiaanse premier Berlusco ni. Sprekend als voorzitter van de Europese Unie wierp hij zich gisteren tijdens een persconfe rentie na afloop van de twee daagse top EU-Rusland op als 'onbezoldigd advocaat' van de Russische president Poetin. Volgens Berlusconi bezondigt 'de pers' zich aan 'het vertellen van sprookjes'. In een adem uit te hij zijn gram over kritiek in de internationale media over geva ren voor de persvrijheid in Italië door zijn belangentegenstelling als regeringsleider en media magnaat, beschuldigingen aan het adres van Rusland over schendingen van de mensen rechten in Tsjetsjenië en het aanpakken van de oliegigant Yukos wegens veronderstelde corruptie en belastingfraude. Rusland treedt volgens Berlus coni in Tsjetsjenië op tegen ter roristische activiteiten en aan slagen waarvan ook Russische burgers het slachtoffer worden. Rusland heeft veel te lijden van deze aanvallen, maar heeft nooit op vergelijkbare manier gereageerd", zei de EU-voorzit- ter. Hij liet onbesproken dat niet alleen de pers, maar ook Russi sche en internationale mensen- rechtorganisaties zware kritiek hebben geuit op het sinds 1994 praktisch naar het stenen tijd perk terugbombarderen van Tsjetsjenië door het Russische leger, gepleegde oorlogsmisda den en de behandeling van vluchtelingen in Russische buurrepublieken. Berlusconi vond ook dat de Rus sische staat terecht was opge treden tegen de leiding van olie gigant Yukos door arrestatie van oprichter en grootaandeel houder Chodorkovski en bevriezing van het aandelenka pitaal. Berlusconi's reactie werd uitge lokt door een vraag van een ver slaggever aan Poetin over de verschillende opvattingen in Europa en Rusland over demo cratische en economische vrij heden. In plaats van Poetin nam Berlusconi het woord. Poetin bon zich later glimlachend bij de opvattingen van Berlusconi aansluiten. GPD door Hetty van Rooij en Hans Gertsen BRUSSEL - Het is vrijwel uit gesloten dat de Europese Unie voor het einde van het jaar een akkoord sluit met de Verenigde Staten over de privacy van luchtvaartpassagiers. Europees Commissaris Bolkestein, die de onderhandelingen voert, be twijfelt zelfs of de Amerikanen wel echt een akkoord willen. Van het Europees Parlement heeft Bolkestein tot kerstmis de tijd om een akkoord te sluiten waarin de Europese regels over de privacy van luchtreizigers door Wierd Puk BERLIJN - In Duitsland wordt de roep om een onderzoek naar rechts-radicale tendensen bin nen de strijdkrachten luider. Dit naar aanleiding van de rel rond brigadegeneraal Günzel (59), chef van de elite-eenheid KSK (Kommandos Spezialkrafte). Günzel werd deze week op staande voet ontslagen, nadat bekend werd dat hij per brief zijn sympathie had betuigd aan een Bondsdaglid dat in op spraak was geraakt wegens an tisemitische uitlatingen. Minister Struck (SPD) van De fensie ontkende dat Günzels op vattingen gemeengoed zouden zijn in de Bundeswehr. „Het gaathierom één verwarde gene raal", meende Struck. Günzel had ingestemd met de opvatting van CDU-parlementariër Hoh- mann dat joden historisch niet alleen slachtoffers, maar ook een 'volk van daders' zouden zijn. Op grond van enkele voorvallen uit de jaren negentig hebben de Duitse strijdkrachten de repu tatie een broeinest van extreem rechtse sympathieën te zijn. In 1996 werd een video openbaar waarop te zien is hoe militairen verkrachtingen en folteringen naspelen. Een jaar later dook een videoband op met beelden van elitetroepen die naar rechts-radicale muziek luiste- worden gerespecteerd. De Ame rikanen eisen dat luchtvaart maatschappijen een groot aan tal gegevens van hun passagiers afstaan, inclusief telefoonnum mers, creditcardnummers en adressen. Die gegevens worden in databanken in de de VS min stens zeven jaar bewaard. Ze worden niet alleen gebruikt in de strijd tegen het terrorisme, maar ook om 'gewone' crimina liteit aan te pakken. J. Boogerd, D66-Europarle- mentariër en rapporteur voor het parlement in de kwestie, vreest een oncontroleerbare Big Brother-achtige toestand. Zij heeft het hele parlement aan ren, zich schuldig maken aan antisemitische uitspraken en buitenlanders belasteren. Ook maken ze zich vrolijk over de nazi-gaskamers en brengen de Hi tier-groet. De strijdkrachten worden door deze spraakmakende inciden ten permanent in de gaten ge houden. Voorvallen met een rechts-radicale strekking wor den gemeld. Maar volgens een voormalige officier wordt hier mee de hand gelicht. In de Neue Presse, een in Hannover ver schijnende krant, gooide luite nant-kolonel b.d. Priess olie op het vuur met zijn bewering dat 'rechts-radicale incidenten in de Bundeswehr helemaal niet waargenomen worden of niet serieus worden genomen en bij gelegenheid worden doodge zwegen. Dit speelt tot in de top'. Andere experts zien echter een ander beeld. Zo schreef het soci aal-wetenschappelijke insti tuut van de Bundeswehr in 2001: 'De gemelde gevallen zijn uitzonderingen. Repressieve maatregelen hebben een aan zienlijke uitwerking gehad'. Van een 'bruine Bundeswehr' is ook volgens Penner, die zich na mens de Bondsdag met de gees tesgesteldheid van Duitslands 297.000 militairen bezighoudt, geen sprake. „Tot nog toe wer den dit jaar 114 gevallen ge meld, waarvan wij nu natrek ken of ze een rechts-radicale achtergrond hebben", aldus Penner. Het aantal incidenten neemt volgens hem af. GPD haar kant gekregen. Ook Bolke stein heeft grote twijfels. Vol gens hem vormen de Ameri kaanse eisen het begin van een ontwikkeling die zich over de hele wereld zal voortzetten. „De Canadezen, de Australiërs, de Zuid-Koreanen en straks ook de Britten zullen gelijke eisen gaan stellen. We zitten aan het begin van een probleem dat zich steeds verder verbreedt." Het Europees Parlement dreigt naar het Europese Hof te stap pen, wanneer de Europese Com missie er niet in slaagt de hand having van privacyregels via een akkoord met de VS te waar borgen. Nu vindt de overdracht van per soonsgegevens aan de Amerika nen zonder deugdelijke wette lijke basis plaats. Volgens Bolkestein heeft het parlement 'groot gelijk'. „We zijn allemaal voorstanders van de bestrijding van terrorisme, maar de Ameri kanen gaan veel verder. Voor de aanslagen van 11 september heeft het Amerikaanse Congres zich daar tegen verzet, net als het Europees Parlement dat nu doet." Oud-premier Kok heeft zijn kans op het voorzitterschap van de Europese Commissie ver gooid, zo vreest Bolkestein. Als Kok de opvolger van voorzitter Prodi wil worden, dan had hij zich volgens de Nederlandse Eurocommissaris de afgelopen twee jaar veel meer in 'Europa' moeten laten zien. „Kok had de kans moeten grij pen om voorzitter te worden van de Conventie die een ontwerp grondwet heeft voorbereid", al dus Bolkestein. Kok was voor veel regeringsleiders de eerste kandidaat voor het voorzitter schap van de Conventie. Toen Kok liet blijken niet 'in' te zijn voor die baan, viel de keus op de Franse oud-president Giscard d'Estaing. GPD PARIJS - De Franse premier Jean-Pierre Raffarin heeft gis teren een negen miljard euro omvattend programma ont vouwd ter verbetering van de zorg voor bejaarden en gehandi capten. Met de enorme investering hoopt de regering een herhaling van het hittedrama van afgelo pen zomer te voorkomen. Toen kostte een hittegolf het leven aan duizenden vereenzaamde bejaarden. Om het programma te financie ren moeten alle Franse werkne mers jaarlijks een vrije dag inle veren. Voor ambtenaren wordt dat tweede pinksterdag, maar het bedrijfsleven mag een ande re dag te kiezen. Door de extra werkdag stijgt de nationale pro ductie op jaarbasis met 0,3 pro cent. Dat levert 1,9 miljard euro per jaar op, geld dat wordt ge stort in een pot voor gezond heidszorg. Na 4,5 jaar is dan een bedrag gespaard van ongeveer negen miljard euro. De hittegolf van augustus kost te naar schatting 14.800 mensen het leven. De meeste slachtof fers waren bejaarden. De cen trumrechtse regering-Raffarin kwam daardoor onder grote druk te staan iets te doen aan het sociale vangnet voor bejaarden en andere kwetsbare groepen, zoals gehandicapten. De oppositie bekritiseert het plan, dat te laat zou komen en te weinig zou betekenen. De leider van de Socialistische Partij, Framjois Hollande, noemt het 'onvoldoende, slecht gefinan cierd en onrechtvaardig'.AP van onze redactie buitenland MEKKA - Twee militante mos lims hebben zichzelf in de heili ge Saoedische stad Mekka opgeblazen toen ze werden ach tervolgd door veiligheidstroe pen. Dat heeft de veiligheids dienst in Riyad gisteren bekendgemaakt. Drie dagen geleden zeiden de Saoedische autoriteiten een aanslag op pelgrims te hebben voorkomen. In Mekka is het nu gedurende de islamitische vas tenmaand ramadan extra druk, omdat veel gelovigen uit de hele wereld de heilige stad bezoeken. Of de twee mannen van plan waren een zelfmoordaanslag te plegen is niet bekend. De twee zouden tot een groep verdachten hebben behoord die maandag na een schietpartij in Mekka met veiligheidstroepen was ontkomen. Toen schoot de politie twee radicalen dood die een aanslag wilden plegen op pelgrims. Vijf andere militan ten, vier Saoediërs en een Nige- riaan werden opgepakt. Het ministerie van Binnenland se Zaken zei gisteren dat de militanten over een grote hoe veelheid wapens en granaten beschikten. Volgens de overheid maken ze deel uit van het ter reurnetwerk Al Qaeda. De op richter ervan Osama bin Laden is in Saoedi-Arabië geboren. Washington en Londen waar schuwden hun burgers in het koninkrijk onlangs voor moge lijke aanslagen tijdens de rama dan die vorige week begon. De Saoedische regering staat sinds de aanslagen van 11 september LONDEN - Een Brits-Ameri kaans onderzoeksteam heeft in de jungle van Peru de restanten gevonden van een Inca-stad. De nederzetting ligt niet ver van het wereldberoemde voormali ge religieuze Inca-centrum Ma- chu Picchu. De ontdekking werd gedaan met behulp van in- frarood-opnamen vanuit de lucht. De ontdekker van Machu Picchu, Hiram Bingham, maak te in het begin van de vorige eeuw al melding van het bestaan van de nu 'herontdekte' stad Llactapata. ANP/RTR 2001 onder zware druk van Washington om op te treden te gen moslimmilitanten. Na zelf moordaanslagen in Riyad in mei waardoor 35 doden vielen, tre den de Saoediërs hard op. Zij hebben al meer dan zeshonderd radicale moslims opgepakt. In de hoofdstad Riyad schoten de Saoedische veiligheidstroe pen gisteren een vermoedelijke terrorist dood tijdens een tref fen met militante moslims. Tij dens het vuurgevecht raakten acht politieagenten gewond, zo zei het ministerie van Binnen landse Zaken. „Toen veilig heidsdiensten een schuilplaats van terroristen onderzochten in Riyad, vluchtten er kole terro risten terwijl ze automatische geweren afvuurden en granaten gooiden", aldus een regerings woordvoerder. ANP/AFP/DPA LONDEN - De voormalige mi nister van Binnenlandse Zaken, Michael Howard, is de nieuwe leider van de Britse Conserva tieve Partij (Tories). De partij sloot gistermiddag de inschrij ving van kandidaten voor het partijleiderschap. Op de kandi datenlijst stond slechts de naam van Howard, aldus partij woordvoerder Spicer. De oud-minister riep de Conser vatieyen op eensgezind te zijn. „Als we willen winnen, dan moeten we als een team wer ken." Volgens de BBC presen teert Howard vandaag of kort na het weekeinde het team waarmee hij in de volgende ver kiezingen de strijd tegen La bour van premier Tony Blair wil aangaan. De top van de Tories schaarde zich onmiddellijk na het aftre den van Iain Duncan Smith vo rige week achter Howard, die daarop zijn kandidatuur be kendmaakte. De snelle steun van de voltallige top van Con servatieve parlementariërs ont moedigde anderen een kansje te wagen. Duncan Smith kreeg vo rige week onvoldoende steun van zijn partijgenoten om aan te kunnen blijven als partijleider. Hij hoopt een toekomst te heb ben als schrijver. Zijn eerste ro-. man, The Devil's Tune, ver schijnt deze week. ANP •-'"IpL ,as- rf COLOMBO-Een groep jongens passeert in de hoofd- Defensie, Binnenlandse Zaken en Mediazaken hun stad Colombo posters van president Kumaratunga functie mogen hervatten. Met deze uitlatingen verzet van Sri Lanka. De politieke crisis in het land heeft de regering zich tegen president Kumaratunga. Een zich gisteren verscherpt. De regering eiste dat het par- woordvoerder noemde de handelwijze van het staats- lement weer bij elkaar komt. Ook verlangde het kabi- hoofd 'grof misbruik van de presidentiële macht'. Ku- net dat de door de president ontslagen ministers van maratunga had eerder deze week het parlement ont bonden, de drie ministers de laan uitgestuurd en de noodtoestand afgekondigd. Zij is het oneens met de concessies'van de regering jegens Tamil-rebellen. De president nam de maatregelen toen haar politieke aartsrivaal, premier Wickremesinghe, in de Verenigde Staten verbleef. foto Buddhika Weersinghe/EPA Advertentie MEM DESIGN PRODUCT DEVELOPMENT JEAN-PIERRE AUDEBERT DESIGN PRODUCT DEVELOPMENT JEAN-PIERRE AUDEBERT van 15 oktober tot en met 30 november 2003 modern living easy living

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5