PZC Howard moet conservatieven weer herenigen Minister Donner koestert zijn deftige en degelijke imago Populaire Koizumi stevent af op winst in Japanse verkiezingen Lichamelijke intimiteit met gehandicapte vereist zorgvuldigheid m tfer KAPÉk m PI momiHGM, J/JM 7 november 1953 vrijdag 7 november 2003 Dossier Veroordeling PYJAMAVter lAHVtlljK IN l£ 1K>5RtN>{ - fc S* J Goudeerlijk Vastgeroest Provinciale stem Pragmatisch Wereldvreemd Geen geknuffel maar een hand Bij veel instellingen voor gehandicaptenzorg ontbreekt het aan re gels over hoe om te gaan met meldingen van seksueel ontoelaatbaar gedrag van m.edewerkers. Maar ook verzorgers zijn kwetsbaar, voor valse aanklachten. door Els Brenninkmeijer Als Sascha van Ark een van haar cliënten wast of naar het toilet helpt, benoemt ze al haar handelingen. „Dan zeg ik: ik leg nu mijn hand hier neer, vind je dat goed?", zegt de per soonlijk begeleidster van de Compaan, de Haagse stichting voor ondersteuning van ver standelijke gehandicapten. Met lichamelijke intimiteit kan je niet zorgvuldig genoeg zijn, vindt Van Ark, die heeft ge werkt met zowel lichamelijk als verstandelijk gehandicapten. „Ik zeg ook tegen jongens en meiden met een verstandelijke handicap: als ik mijn hand hier neer zou leggen zonder jouw toestemming, dan zou ik heel verkeerd bezig zijn." Openheid is wat veel stichtin gen in de gehandicaptenzorg propageren op het gebied van li chamelijke intimiteit en seksu aliteit. Maar niet alle instellin gen hebben die of hebben geen regels over hoe te handelen als een cliënt slachtoffer wordt van misbruik door een verzorger. Gisteren sloten organisaties op het gebied van gehandicapten zorg met vakbonden en ouder organisaties daarom een over eenkomst, met afspraken om seksueel misbruik tijdig te sig naleren en aan te pakken. Niet voor de eerste keer, maar het is nog steeds hard nodig. Want een keer in de zoveel tijd komt weer een zaak naar buiten. Een kleine greep: een 42-jarige verzorger vergrijpt zich jaren lang aan een 26-jarige spasti sche vrouw in een woongroep. Een andere verzorger bekent tientallen verkrachtingen en li chamelijke mishandelingen van verscheidene verstandelijk ge handicapte bewoners van een gezinsvervangend tehuis. Ook de Zuid-Hollandse stichting voor gehandicaptenzorg Gemi- va beleefde een drama toen in 1997 een medewerker werd ge arresteerd. De groepsleider had zeven licht verstandelijk gehan dicapte kinderen uit het gezins vervangend tehuis De Walgaer- de in Gouda jarenlang seksueel misbruikt. Hij werd later ver oordeeld tot drie jaar cel, waar van een jaar voorwaardelijk. Een emotionele zaak voor de be trokken ouders en kinderen van de Walgaerde en voor de mede werkers, zegt Qemiva-psycho- loge Astrid Braam. „We hebben erg van deze zaak geleerd. We hadden al enkele jaren een spe ciaal consultatieteam dat zich bezighield met misbruik. Intern hadden we afspraken over wat te doen als een cliënt is mis bruikt door bijvoorbeeld een fa milielid. Maar voor een collega, daar kwamen toch heel andere zaken bij kijken." Zo kregen de naaste collega's van de man be geleiding en de ouders kregen brieven met informatie. Voor Gemiva en de ouders kwam daarna een tweede schok, toen uitkwam dat de betrokken groepsleider tijdens het vooron derzoek ander werk vond in de ouderenzorg. Zijn nieuwe werk gever had geen idee van de aan klachten. Dat soort situaties moeten worden voorkomen door de gisteren gemaakte af spraken. Instellingen moeten van hun personeel een dossier bijhouden over eventuele aan klachten. Dat dossier is door een andere instelling op te vragen. Sinds de ontucht door de groepsleider letten medewer kers van Gemiva sterker op mo gelijke aanwijzingen van seksu ele intimidatie of misbruik, zegt Braam. „Blauwe plekken op de armen, of uitslag in de schaams treek. We proberen alert te zijn op een plotselinge verandering in het gedrag. Eén signaal is geen signaal. Misbruik blijkt vaak in een heel scala aan din gen te zitten." Bij een vermoeden van seksueel misbruik wordt bij Gemiva het consultatieteam met drie ge dragsdeskundigen ingescha keld. De Compaan in Den Haag heeft daarvoor twee seksuali- teitsconsulentes in dienst. Daarna volgen gesprekken met het mogelijke slachtoffer en col lega's. Als er veel aanwijzingen zijn, wordt de zedenpolitie inge schakeld. Voor het slachtoffer is er hulp van de sociaal pedagogi sche dienst of een andere in stantie. Het is zaak elke melding zeer zorgvuldig te onderzoeken, zegt consulente Annemarie den Har- tog van gehandicaptenstichting De Compaan. Een deel van de vermoedens of aanklachten blijkt bij nader inzien niet te kloppen. Hoe vaak seksueel misbruik of intimidatie voorkomt in de ge handicaptenzorg, vinden de zorgstichtingen moeilijk te schatten. In de tien jaar dat con sulente Den Hartog dit werk doet, heeft ze jaarlijks maxi maal twee meldingen waarbij een medewerker een cliënt zou hebben misbruikt. Bij in totaal drie van die zaken is het tot een veroordeling gekomen. De Fe deratie van Ouderverenigingen voor de gehandicaptenzorg ver moedt dat het landelijk veel va ker gebeurt dan nu naar buiten komt. Maar officiële, recente cijfers ontbreken. Persoonlijk begeleidster Van Ark heeft nog nooit meegemaakt dat ze een collega over de schreef zag gaan in het intieme contact met een gehandicapte. „Hoe aardig ik een cliënt ook vind, ik zal altijd afstand bewaren. Geen geknuf fel bij het afscheid, maar een hand. Die grenzen hoeven cliën ten niet te stellen, die moeten hen worden aangereikt." GPD in 1 til J M Lrw/ M L r* door Liesbeth Buitink De 62-jarige Michael Ho ward probeerde al eer der de hoogste functie bij de Britse Conservatieve Partij te krijgen, maar moest toen de eer aan William Hague la ten. Gisteren haalde hij schijnbaar moeiteloos de buit binnen. Gesteund door de volledige Tory-top en zon der tegenkandidaat, stond hem niets in de weg om par tijleider te worden. De top van de Conservatieve Partij ziet in Howard de eni ge die barsten kan veroorza ken in het imago van premier Tony Blair. De vooraan staande Tories in het Lager huis wilden bovendien geen tijd verliezen met een leider schapsverkiezing, die maan den had kunnen duren. Howard is volgens hen de man met de ervaring, de in- telligentië en de efficiëntie die de verscheurde partij kan herenigen. Michael Howard (1941) groeide op in Gorseinon in Wales als zoon van een Roe meens-joodse winkelier. Na zijn studie rechten in Cam bridge deed Howard twee keer een poging in het Lager huis te komen, maar hij liet zijn juridische carrière voor gaan. In 1982 trad hij toe tot de hoge orde van advocaten. Een jaar later won hij de par lementszetel voor het kies district Folkestone and Hythe. Hij zat amper in de groene bankjes, of zijn op mars begon. Na een aantal lagere posities in de regering, werd hij in 1990 lid van het kabinet. Labour zal een aantal van Howards prestaties als mi nister tegen hem kunnen ge bruiken. Zo steeg de werk loosheid nadat hij in 1990 minister van Werkgelegen heid was geworden en was hij als minister in 1992 verant woordelijk voor de omstre- den poll tax, de hoofdelijke gemeentebelasting. Als mi nister van Binnenlandse Za ken (1993-1997) leed hij een aantal pijnlijke juridische nederlagen. Howard kreeg vooral in die laatste jaren op het belang, rijke ministerie de naam een harde politicus te zijn. Ho ward werd beroemd door uit- spraken als: „Ik ken de oorzaak van misdaad: mis dadigers." De gevangenis moest volgens hem 'fatsoen lijk, maar streng' zijn. Het maakte hem populair bij de tabloids. Howard kreeg daardoor ook de naam 'een duistere kant' te hebben, een uitspraak van een politieke tegenvoeter die hem in 1997 de verkiezing van het partij, leiderschap kostte. Volgens zijn aanhangers is hij een charmante en goud eerlijke man. Hij heeft ziel onlangs een nieuw imago la ten aanmeten, inclusief nieuwe bril, korter haar en lichtere jasjes. Hij heeft zijn rechtse ideeën de afgelopen periode zorgvuldig voor zich gehouden. Daarmee was zijn sprong! naar het leiderschap goedi voorbereid. Dat bleek ookuit berichten over een akkoord met zijn mogelijke rivalenI Die zouden belangrijke func ties in het schaduwkabinet! aangeboden hebben gekre-l gen. Omdat Howards naam de enige op de kandidatenlijstj bleef, is hij automatisch de nieuwe leider van de Britse Conservatieve Partij. Hij heeft wel toegezegd de gewo ne leden nog een stem te ge-! ven in zijn benoeming, om te voorkomen dat de Conserva- tieve parlementariërs vang achterkamert j espolitiek worden beschuldigd. ANP pagina 5: Howard wint door Peter van Nuijsenburg Japans belangrijkste opposi tiepartij heeft ontdekt dat kandidaten met slechte a'dem, roos en vuile nagels, geen stem- mentrekkers zijn. Vooral vrou welijke kiezers worden afgesto ten door een ongewassen hork. De Democratische Partij van Japan (DPJ) zond haar kandi daten en medewerkers daarom in een oplage van twintigdui zend exemplaren een handlei ding persoonlijke hygiëne toe. Behalve dat de Democraten worden opgeroepen regelmatig te douchen en een schoon over hemd aan te trekken, wordt hen in die brochure ook geadviseerd niet te liegen. Vrouwen schijnen dat 'meteen te merken'. Een prijzenswaardig initiatief, maar het is de vraag of het de DPJ zondag bij de verkiezingen voor het 480 zetels tellende la gerhuis, aan de overwinning zal helpen. DPJ-lijsttrekker Naoto Kan moet het opnemen tegen de meest charismatische en popu laire politicus van de afgelopen tien jaar, premier Junichiro Koizumi, die bovendien in de persoon van zijn rechterhand, Shinzo Abe, een regelrechte hartenbreker op campagne heeft gestuurd. Toen Abe on langs zijn voorkeur voor een be paald ijsje bekendmaakte, was de lekkernij binnen de kortste keren uitverkocht. Dat de polls een meerderheid voor Koizumi's Liberaal Democratische Partij (LDP), nu 233 zetels, voorspel len, ligt niet uitsluitend aan het feit dat Koizumi en Abe aan trekkelijke verschijningen zijn, maar het speelt wel degelijk een belangrijke rol. Die meer dan waarschijnlijke overwinning voor Koizumi en zijn partij kan moeilijk ver diend worden genoemd. De LDP is bijna 50 jaar bijna onaf gebroken aan de macht en ver toont alle verschijnselen van een te lang verblijf. De LDP is vastgeroest, vergrijsd en cor rupt. De partij was ooit de motor van het Japanse economische wonder, maar is sinds het uit eenspatten van de zeepbeleco nomie 13 jaar geleden vergeefs op zoek naar een oplossing voor de huidige malaise. Bij zijn aantreden 2,5 jaar gele den beloofde Koizumi daar wel voor te zullen zorgen. Hij stelde 'hervormingen zonder heilige koeien' in het vooruitzicht. Het bezorgde hem de hoogste score in de peilingen sinds mensen heugenis. Maar zelfs zijn aan hangers moeten toegeven dat het opmerkelijk rustig is geble ven in het slachthuis. Dat lijkt vooral te wijten aan de oude garde binnen de LDP. Die verzet zich uit alle macht tegen de hervormingen, die onder meer een einde zouden moeten maken aan de innige banden tussen politiek, bureaucratie en bedrijfsleven. De 'anti-hervor mers' komen vooral uit de pro vincie en zijn vaak de koningen van hun kiesdistrict. In ruil voor 'bijdragen aan de partijkas' zor gen zij voor subsidies voor het bedrijfsleven dat op zijn beurt voor banen zorgt voor mensen die op hun beurt hun dankbaar heid via het stembiljet tonen. Het is een systeem dat het land heeft opgezadeld met snelwe gen waarop hooguit drie keer per dag een auto verschijnt, bruggen naar onbewoonde ei landjes, musea zonder kunst en concertzalen .waar zelden een noot wordt gespeeld. Het is ver spilling van belastinggeld op ongekende schaal. De anti-hervormers vormen waarschijnlijk de meerderheid in de LDP. Zij tolereren Koizumi zolang hij voldoende stemmen binnenhaalt, zullen cosmetische hervormingen waarschijnlijk accepteren, maar nooit toestaan dat hij hun machtsbasis ontmantelt. Hun positie wordt nog versterkt doordat de LDP het vooral moet hebben van de districten in de provincie, waar zij de lakens uitdelen. In veel grote steden, waaronder Tokio, is de DPJ sterker dan de LDP, maar dank zij het kiessysteem weegt een provinciale stem zwaarder dan een uit de stad. Dat is niet alleen in het nadeel van de DPJ, maar ook van de hervormers binnen de LDP. Als Koizumi zondag tot win naar wordt uitgeroepen, heeft hij het makkelijkste deel van de klus geklaard: hij heeft gewon nen van de DPJ. Tegelijkertijd weet hij dat het moeilijkste deel, winnen van zijn eigen partij, nog voor hem ligt. Er is eigenlijk niemand die gelooft dat hij daarin zal slagen. GPD Een zwarte herenfiets, een driedelig krijtstreep pak, een ernstige blik. Vanuit de anonieme studeerka mer is minister van Justi tie Piet Hein Donner in re cordtempo een bekend politicus geworden. Hij oogt als een deftig en tikje belegen jurist. Hij is ook vasthoudend, eigenwijs en zeker niet wereld vreemd, zeggen mensen om hem heen. door Jaco van Lambalgen Ik dank de Kamer ook voor haar verwijten. Ze doen soms pijn, zijn meestal onterecht, maar ze dragen bij tot een beter beleid. Het is minister Piet Hein Donner (55) ten voeten uit. Min zaam, maar met een twinkeling in de ogen zet hij zijn tegenstan ders in de hoek. Het was een van de eerste zinnen van een 4,5 uur durend betoog waarmee hij vo rige week zijn begroting verde digde. Totale schade na twee dagen de bat: 2,2 miljoen euro op een be groting van ruim vijf miljard en nauwelijks bijstellingen van be leid. Het tekent de minister. On vermoeibaar en gedecideerd veegde hij de argumenten van Tweede-Kamerleden om iets aan zijn begroting te verande ren van tafel. „Hij is vasthoudend. Tot op het eigenwijze af", zegt Ab Klink, directeur van het wetenschap pelijk bureau van het CDA. Hij werkte verscheidene keren met Donner samen in commissies over de vernieuwing van de par tij na de desastreuze verkie zingsnederlaag van de christen democraten in 1994. „In zulke commissies heeft Piet Hein zelf al een idee van wat hij wil berei ken. Hij lokt tegenspraak uit, niet om het te veranderen maar om het te verbeteren. En dan werkt hij naar consensus toe." Donner heeft in talloze commis sies gezeten. Over telecommu nicatie, de commerciële om roep, de WAO. In politiek Den Haag stond hij al lang bekend als goed jurist, maar hij werkte voornamelijk in de schaduw van de macht. Hij was topamb tenaar bij Justitie, vanaf 1990 lid en later voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor Minister Donner is een deftig maar drammerig jurist, zeggen mensen uit zijn omgeving. foto Phil Nijhuis/GPD het Regeringsbeleid en vanaf 1997 lid van de Raad van State. Bij het grote publiek is hij pas sinds de zomer van 2002 be kend. Als informateur van het eerste kabinet-Balkenende en als souffleur van de premier in het Margarita-debat. Donner kreeg van de Kamer het verwijt dat hij wetsvoorstel op wetsvoorstel stapelt. Hij maakt handig gebruik van de veran derde tijdgeest, constateert VVD prominent Frits Korthals Altes, die zelf minister van Jus titie was van 1982 tot 1989. „Donner heeft het voordeel dat hij minister is in een totaal an dere tijd dan ik. Het is heel goed als een minister de mogelijkhe den aangrijpt die hij van de Sta- ten-Generaal krijgt om Justitie op de kaart te zetten. In mijn tijd hield de Kamer allerlei maatre gelen om de misdaad te bestrij den tegen. Dat is nu totaal an ders." „Donner is een topjurist, maar hij is vooral pragmatisch", zegt Korthals Altes. En hij kan het weten. Donner, toen nog ambte naar bij Justitie, redde de WD- 'er met snelle en gedegen advie zen tijdens een debat over Schiphol in de Eerste Kamer. „Hij is snel, helder en lucide. Hij heeft een heel speciaal gevoel voor humor." Die pragmatische kant herkent CDA'er Klink. „Donner heeft een voor juristen heel bijzonder sociologisch inzicht. Hij houdt nietstarvastaande regelsmaar kan goed inschatten hoe be paalde maatregelen bij mensen overkomen. Recht is voor hem in beweging. Hij zet nu echt zijn stempel op het beleid. Ook Kamerleden ontdekken dat de gedegen juridische uitstra ling van de minister maar één kant van hem is. „Ik dacht: hij zal wel een goed wetgevingsju rist zijn", zegt Christenunie fractievoorzitter André Rou- voet. „Maar hij is politieker dan ik dacht." Verontwaardigd: „Als wij een amendement wil len indienen dat hem niet aan staat dreigt hij gewoon zijn wetsvoorstel in te trekken!" Zijn zorgvuldige manier van formuleren is bedrieglijk. „Hij kan een heel overtuigend betoog houden, maar soms denk ik: zit dat wel zo? Of speelt hij nu juri disch blufpoker?", vraagt Rou- voet, zelf jurist, zich af. Het aanzien van Donner in het kabinet is groot. Hij is een van de belangrijkste ministers van het CDA. „Zeker in zijn insta biele eerste kabinet (met de LPF leunde Balkenende zwaar op hem. En ook nu blijft hij iemand met gezag", zegt Klink. Donner weet heel goed hoe hij overkomt, zeggen mensen in zijn omgeving. Hij is zeker niet wereldvreemd, maar koestert zijn deftige, degelijke imago. Zijn privé-leven in en om zijn woning in het Haagse Staten kwartier is een gesloten boek. Zelfs CDA'ers die hem elke dag zien weten niet precies hoeveel kinderen hij heeft. Het zijn er drie: zoons die inmiddels stude ren. „Donner gedraagt zich niet anders dan in de jaren dat ik hem ken", zegt Klink. „Maar hij zal zich wel eens de ogen uit wrijven als hij ziet wat er alle maal over hem geschreven wordt." GPD DIJKG AT - Afgelopen nacht is bij Ouwerkerk het laatste dijkgat gedicht. Onder toe ziend oog van koningin Juli ana en minister-president Drees werd met een zinkende caisson het vijftien meter die pe gat dichtgemaakt. Een eer dere pogings was mislukt. Om het dichten van het dijkgat te vieren gaan mensen de straat op en laten schepen hun sire nes loeien. GROENE KRUIS - Het Groe ne Kuis in Zierikzee krijgt een beter wijkgebouw. Mede dankzij een gift van Zwitser land naar aanleiding van de watersnoodramp, komen er uitbreidingsplannen. De uitbreiding maakt het mogf- lijk het consultatieburea. apart onder te brengen. Cks komt er ruimte voor een labs ratorium. Andere geldbron; nen voor de aanpassinge aan het wijkgebouw zijn c rampschadeuitkering en c premie voor woningverbett ringen. KUNST - De Zeeuwse Culti rele Adviesraad stelt gemee: ten te weinig subsidie geve voor kunst. De instanï vraagt zich af wanneer bet dende kunst aan bod komt,k een vergadering in Middt burg. Wel wordt een plan vos een Zeeuwse Muziekscta zeer concreet. PZC Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)493000 Fax: (0118) 493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Te!(0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax, (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Te!(0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Te!(0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vow I het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW j> Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. I Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantomT zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Te!(0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Te!(0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje' Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 Internetwww. pzc.nl/adverteren f ?:i! Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Ded# u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor* ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienst®0 producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gese^ teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden»? PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. |H x s v t f.s itM Behoort tot tuegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4