Leraar mishandeld na eten broodje tijdens ramadan Hulp aan zwerfjongeren faalt Boeren niet vervolgd voor rellen mkz-crisis Hoog opgeleide partner bevordert gezondheid Knuffel Moeder bezoekt Nederland Margarita verliest geding tegen uitgever HP/De Tijd 3 Van der Hoeven tegen instellen extra voorwaarden islamitisch onderwijs Vijfjaar cel voor drogeren dochtertje vrijdag 7 november 2003 Kleutertoets Opleiding voor Limburgs dialect 1 n - Huisartsen verdwijnen uit achterbuurt I De onderzoekers stellen dat ex- tra geld en inzet nodig [blijft. GPD Leger des Heils Recordvangst xtc op Schiphol Jantje Beton Prijs voor Duimdrop Krantenjongen verzon ontvoering Teckel dood na flinke wasbeurt Zoektocht naar kangoeroe Azc in Kollum is van de baan HAARLEM - Een 44-jari- ge vrouw uit Wormerveer is gisteren door de recht bank in Haarlem voor het toedienen van een dode lijke dosis drugs aan haar veertien maanden oude kind tot vijf jaar cel ver oordeeld. Er was ook vijf jaar tegen haar geëist. Het dochtertje werd juli vorig jaar dood in haar bedje gevonden. In het li chaam en bloed van het kind zaten resten van on der meer cocaïne, morfi ne, methadon en kalme- ringspillen. De moeder, destijds zelf zwaar drugs verslaafd, heeft ontkend haar die middelen te heb ben gegeven. Volgens de moeder heeft zij haar dochtertje alleen twee keer wat methadon gege ven toen ze acht maanden oud was. Ze wees tijdens haar proces haar ook ver slaafde man aan als dege ne die de dodelijk dosis moet hebben toegediend. De moeder heeft wel toe gegeven dat ze haar oude re kinderen, twee tieners van zestien en dertien, soms drugs gaf. Het ging daarbij om speed, xtc en methadon. De vrouw deed dat omdat ze niet wilde dat haar kinderen bui tenshuis met drugs expe rimenteerden. Volgens de rechtbank is de vrouw ernstig tekort ge schoten als moeder door haar kinderen drugs en medicijnen te geven. Als verslaafde had de vrouw moeten weten wat de ge volgen zijn van hard drugs, met name voor een kind van veertien maan den oud, zo stelden de rechters in hun vonnis. ANP nme redactie binnenland NIJMEGEN - Mensen met een hoog opgeleide partner leven gezonder. Door de hoge oplei ding verbetert het gezinsinko men en daarmee de leefsituatie en de gezondheid. Tot die conclusie komt socio loog C. Monden, die gisteren in Nijmegen op dit onderwerp pro moveerde. De socioloog onderzocht welke invloed partners op elkaar heb ben. Uit het onderzoek blijkt dat een partner met een hoger dan gemiddeld opleidingsni veau goed is voor de gezond heid. Zo gaan mensen met een hoog opgeleide partner minder snel roken dan mensen met een lager opgeleide partner. Ook stopt iemand met een hoog op geleide wederhelft vaak sneller met roken. Verder lijkt de gezondheid van partners met een overeenko mend opleidingsniveau, vaak sterk op elkaar. Samenvattend heeft de partner flinke invloed op de gezondheid van de ander en blijken gezondheidsverschil- len tussen personen minder per soonlijk gebonden dan veel on derzoeken beweren, aldus de socioloog. ANP Motie moslimscholen onder vuur I uanonze redactie binnenland [DEN HAAG - Het woord 'on aanvaardbaar' wilde zij niet in 1de mond nemen, maar minister Van der Hoeven van Onderwijs zei gisteren wel de motie van VVD-Kamerlid Iiirsi Ali over moslimscholen '100 procent te ontraden'. De CDA-bewinds- vrouw zei dat het stellen van extra voorwaarden aan islami tische scholen in strijd is met ar tikel 23 van de Grondwet. hebben. Van der Hoeven noem de deze eis 'een beetje dubieus'. Ingezetenen met een andere na tionaliteit moeten juist bij de samenleving betrokken wor den. Scherper toezicht op islamiti sche scholen is ook niet nodig, vindt de minister want daar voor biedt de wet al voldoende mogelijkheden. Bij een concreet vermoeden dat op een school lessen worden gegeven die de integratie van allochtonen geen goed doen, kan de inspectie on aangekondigd godsdienstlessen bijwonen. Op het punt van de kleutertoets toonde ze zich minder vasthou dend. Het plan om alle vierjari gen verplicht te laten toetsen op hun vaardigheden liet zij varen. De Kamer had laten blijken hier helemaal niets voor te voelen. De minister haalde een afge zwakte versie uit de kast: met een steekproef voor een deel van de leerlingen moet het ook heel goed mogelijk te zijn om 'feite lijke achterstanden' van scho lieren vast te stellen. Dan kan ook geld om daar wat aan te doen, beter verdeeld worden. Nu bepaalt vooral het percenta ge allochtone leerlingen hoeveel extra geld een school krijgt voor het wegwerken van achterstan den. Van der Hoeven zei in de discussie over de spreiding van zwarte en witte leerlingen ook nog dat ze wil laten onderzoe ken in hoeverre deze manier om geld te verdelen heeft bijgedra gen aan de vorming van zwarte scholen. In het nieuwe voorstel van de minister moet de eerste toets in groep twee plaatsvinden, om de twee jaar volgt een herhaling. Over een half jaar komt de mi nister met een uitgewerkt plan voor zo'n toets. De Kamer was er nog niet gerust op. Het opleidingsniveau van de ouders en de taal die het kind thuis spreekt zou genoeg zeggen over de mate waarin de leerling met een achterstand in de schoolbankjes plaatsneemt. De Kamer wil het geld dat de minis ter voor volgend jaar aan de kleutertoets uit wil geven, liever besteden aan achterstandsbe leid, waar de minister fors in zal snijden. De Tweede Kamer praat vol gende week verder over de on derwijsbegroting. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Op het school plein van het Amsterdamse Sweelinck College was gister ochtend weinig mededogen met de leraar die in de kantine door vier leerlingen in elkaar werd geschopt. Sommige scholieren vinden dat de leraar om klappen heeft gevraagd, omdat hij een broodje at in het bijzijn van leerlingen die niet mogen eten in verband met de ramadan. Schooldirecteur Marian Konijn zegt dat 'dit soort gevoelighe den in de klas zal worden be sproken'. De vier daders van vijftien en zestien jaar oud, vm- bo-leerlingen van volgens ge tuigen Marokkaanse afkomst, zijn na verhoor weer vrijgela ten. Ze zijn in afwachting van het politieonderzoek door de school geschorst. De man werd dinsdag na schooltijd in de kan tine geslagen en geschopt en zit met gekneusde ribben thuis. Volgens een ooggetuige werd de leraar door een van de leerlin gen gepest met een witte muis. ,Bij ons op school is het een rage om witte muizen te kopen op de Albert Cuyp (markt, red.). Die jongen zette zijn muis bij de le raar op de schouder, maar die sloeg het beest ervan af. De muis dreigde te ontsnappen en daar was die jongen heel erg boos over." Later zat hij de leraar opnieuw te treiteren. De man had net een broodje gekocht en de leerling wilde dat de leraar een stuk van dat broodje aan zijn muis voer de. Dat deed die leraar niet en er ontstond een worsteling. De conciërge haalde de twee uit el kaar." „Weer later in de kantine zag de leraar dat die jongen met zijn muis achter een paar meisjes aanzat, en toen hij daar iets van zei, werd hij door die leerling en drie vrienden helemaal in el kaar geslagen en geschopt. Ze stonden gewoon bovenop hem te springen," Schooldirecteur Konijn is ver rast dat het incident naar buiten is gekomen. Met de politie was afgesproken voorlopig totale mediastilte te houden. „De school stelt zich op het stand punt dat dit een heel vervelend incident is. Wij nemen de zaak heel serieus en we willen niets verbergen. Maar hangende het onderzoek kunnen we verder geen uitspraken doen." Konijn weet nog niet wat er dinsdag precies is gebeurd. Wel ke sancties zij neemt, hangt af van het politieonderzoek. GPD 1 Dat zei de minister tijdens de behandeling van haar begroting in de Tweede Kamer. Hiermee stelde zij de onenigheid tussen de regeringspartners over de moslimscholen weer wat scher- per. De WD liet weten aan de j motie vast houden. ['Daarin staat ook dat bestuur- ders van moslimscholen de Ne- derlandse nationaliteit moeten MAASTRICHT - Het Limburgs moet dezelfde positie krijgen als het Fries en een manier om dat te bewerkstelligen is een nieuwe hbo-cursus Limburgs Dialect, die op 1 december begint. Volgens een van de organisato ren, neerlandicus L. Heijenrath van cultuurkring Veldeke, moe ten de afgestudeerden de Lim burgse taal ook gangbaar ma kenbij officiële gelegenheden. In 1997 erkende de regering het Limburgs als taal, maar zonder de privileges die het Fries heeft. De cursus Limburgs is bedoeld als proef. Heijenrath hoopt dat er straks in het formele onder wijs ook Limburgs wordt gedo ceerd. ANP - DEN BOSCH - De Indiase Heilige Mata Amritanandamayi, ook wel de Hugging Mother (Knuffel Moeder) genaamd, brengt een bezoek aan Nederland. Ze was gisteren in De Maaspoort in Den Bosch. Zij wil de wereld op een positieve manier veranderen. Dat denkt zij te kunnen bereiken door mensen te knuffelen. foto Robert Vos/AN P (A/AS AlPP'S" WBAJA AMSTERDAM - Veel inwoners van achterstandbuurten kun- nen moeilijk of niet bij een huis- »;arts terecht. Door de gestegen r werkdruk neemt de helft van de huisartspraktijken geen nieuwe patiënten meer aan. I Daarnaast werken huisartsen L'vaker in deeltijd en komen er (•geen vervangers bij omdat jonge huisartsen geen belangstelling hebben voor een praktijk in die F buurten. r.Dat blijkt uit een inventarisatie [van onderzoeksbureau Nivel, f' dat de werkdruk van huisartsen t in achterstandswijken over de [periode 1997-2002 onderzocht. Die groep artsen wordt bedui- fdend zwaarder belast dan colle- rga's elders: zij hebben te maken met vaak slecht Nederlands r sprekende en laag opgeleide pa tiënten, soms gecombineerd met I agressie. Het aantal contacten met lasti- L ge patiënten neemt toe. Ook het I aantal patiënten dat onverze- I kerd is, groeit. doorThea van Beek DEN HAAG - De hulp aan zwerfjongeren heeft nog steeds niet het gewenste resultaat. On danks de extra miljoenen euro's die zijn uitgetrokken, neemt hun aantal toe. Negen van de tien jongeren hebben geen op vangplek of begeleiding. Over heden en hulpinstanties werken langs elkaar heen. Dat conclu deert de Algemene Rekenka mer. Nederland telt zeker 3200 zwerfjongeren, zo'n 500 meer dan in 2001. Voor hen zijn slechts 320 opvangplekken be schikbaar. Ook vorig jaar had de Rekenkamer al forse kritiek op de hulpverlening. Het kabinet stelde toen 16,3 miljoen euro ex tra beschikbaar voor de maat schappelijke opvang en versla vingszorg. Daarvan werd drie miljoen euro bestemd voor de opvang van zwerfjongeren. Sindsdien is er weinig verbe terd, constateert de Rekenka mer. De hulpinstanties werken nog steeds langs elkaar heen. Gemeenten doen wel aan 'pre ventie en signalering' van pro blemen, maar ze investeren wei nig in opvangplaatsen. Van de extra beschikbare drie miljoen kwam slechts één miljoen direct ten goede aan de opvang van zwerfjongeren. De rest van het geld werd gebruikt voor het al gemene budget van de maat schappelijke opvang of gereser veerd voor plannen. Uit een onderzoek van het Trim bos Instituut blijkt dat het ont breekt aan een sluitende keten van hulp en opvang. Zwerfjon geren kunnen daardoor onvol doende terecht bij allerlei vor men van hulp. Het aanbod hangt als los zand aan elkaar, is plaatselijk verschillend en wei nig overzichtelijk. Van de 43 gemeenten die zich bezighouden met de opvang van zwerfjongeren hebben er negen een samenhangende aanpak. Dat zijn er maar vier meer dan twee jaar geleden. Volgens het Leger des Heils, dat de helft van de opvangplaatsen verzorgt, is het aantal van 3200 zwerfjongeren dat de Rekenka mer noemt veel te laag. „Op ba sis van onze eigen gegevens schatten wij dat aantal rond de zesduizend. Sinds 1995 ziet we het aantal zwerfjongeren steeds verder toenemen", zegt woord voerder R. Timmer. „Zwerfjongeren hebben een op hen toegesneden opvang nodig met een stevige basis om hen weer klaar te maken voor de sa menleving. Zeker voor deze groep moet je voorkomen dat ze definitief in het dak- en thuislo- zencircuit terechtkomen. De Federatie Opvang, de koe pelorganisatie voor maatschap pelijke opvang, vindt dat het Rijk onmiddellijk actie moet ondernemen om opvangplaat sen te realiseren. De verwach ting dat dit lukt met de huidige financiële middelen, noemt de federatie niet realistisch. GPD SCHIPHOL - De Koninklijke Marechaussee en de douane op Schiphol hebben woensdag een recordvangst aan xtc-pillen gedaan. Dat meldde de marechaussee gisteren. Het gaat om 30 kilogram xtc en dat komt neer op 107.500 pillen. De pillen werden onderschept door het Uitvoerteam, een sa menwerking tussen de marechaussee en de douane Het team hield twee Maleisische vrouwen aan van 42 en 52 jaar die op weg waren naar Maleisië. De vangst is de grootste op Schiphol in de passagierslijn tot nu toe, aldus de marechaussee. ANP UTRECHT - De Jantje Beton Prijs gaat dit jaar naar Ton Huiskens. Hij is de bedenker van het Rotterdamse project Duimdrop, waarbij kinderen speelgoed huren in ruil voor goed gedrag. Gisteren werd de prijs in Utrecht uitgereikt. Duimdrop is een project dat spelen in de grote stad weer 'ou derwets gezellig' maakt. Op pleinen in de stad staan vrolijk gekleurde zeecontainers gevuld met speelgoed. Met het schoonmaken van het plein of het helpen van anderen verdie nen kinderen 'Duimen', waarmee ze speelgoed kunnen lenen. Op het plein zijn vrijwilligers uit de buurt aanwezig die op de spelende kinderen letten. Inmiddels bestaat Duimdrop op 27 locaties in Rotterdam. Het idee is ook al veelvuldig gekopieerd, zoals in Terneuzen. ANP GOUDA - De achttienjarige krantenbezorger uit Gouda die beweerde dat hij twee weken geleden enkele uren ontvoerd was, heeft zijn verhaal verzonnen. Dat heeft het Openbaar Ministerie gisteren bekendgemaakt. De politie heeft proces verbaal opgemaakt voor de valse aangifte en probeert de kos ten van het onderzoek op de jongeman te verhalen. De krantenbezorger verdween 25 oktober 's ochtends vroeg in Gouda met achterlating van zijn fiets op de Plaswijckweg. Hij meldde zich later op de dag bij de politie in Roosendaal en ver telde te zijn ontvoerd door twee mannen. Tijdens het onderzoek groeide bij de politie de twijfel over de juistheid van de verklaring van de jongeman. Tijdens een ver hoor afgelopen dinsdag gaf die toe het ontvoeringsverhaal te hebben verzonnen. Hij gaf persoonlijke omstandigheden aan als drijfveer voor zijn handelen. ANP ALMERE - Een gezin in Almere zit sinds gisteren in zak en as omdat bij een tragisch ongeval in huiselijke kring hun gelief de teckel is omgekomen. Het dier had van een onbewaakt mo ment gebruikgemaakt om in de wasmachine te springen vlak voordat de vrouw des huizes het openstaande deurtje sloot en de machine aanzette. Later werd de teckel dood tussen het wasgoed gevonden. GPD REUSEL-DE MIERDEN - De Brabantse gemeente Reusel- De Mierden zit met een loslopende kangoeroe in de maag. Omdat het dier de verkeersveiligheid bedreigt, probeert de gemeente het beest te vangen. Wethouder Zandstra heeft dat gisteren meegedeeld. De kangoeroe houdt zich op in de bossen rond Reusel-De Mierden. Waar het beest vandaan komt, is niet bekend. In de directe omgeving zijn wel een paar boerenbedrijven die ook kangoeroes houden, maar voor zover bekend wordt nergens zo'n dier vermist. ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Elf boeren die ruim twee jaar geleden tijdens de mond- en klauwzeercrisis een dierenarts en medewerkers van het ministerie van Landbouw zouden hebben bedreigd en ge gijzeld, worden niet vervolgd. De rechtbank in Arnhem heeft het Openbaar Ministerie giste ren niet ontvankelijk verklaard. Volgens de rechtbank zou de po litie de boeren hebben toege zegd dat zij niet zouden worden vervolgd. Het OM bestrijdt dat. De boeren verzetten zich in Kootwijkerbroek tegen de rui ming van dieren wegens de uit braak van de besmettelijke dierziekte mond- en klauwzeer (mkz). Daarbij liepen de gemoe deren hoog op. Actievoerders probeerden de dierenarts en me dewerkers van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees te beletten hun werk te doen. Volgens de rechtbank wist het OM dat een politieonderhande- laar tijdens de rellen op 29 maart 2001de toezeggingen had gedaan. Burgemeester Burge ring van de gemeente Barne- veld, waartoe Koot wij kerbroek behoort, zou die later hebben herhaald. Ook wachtte justitie vijftien madnden alvorens zij tot onder zoek en vervolging overging. „Zoals het OM hier is opgetre den, kan niet", aldus B. van der Pol, voorzitter van de recht bank. Hij noemde het overigens schrijnend dat er niet tot vervol ging kan worden overgegaan, 'omdat er die nacht dingen zijn gebeurd die van geen kant deu gen'. Op 27 februari bepaalde de rechtbank bij tussenvonnis dat de strafzaak moest worden her opend, zodat de rechter-com- missaris getuigen kon horen over de gedane toezeggingen. Het OM en de politie bleven bij hun verhaal. Tijdens het onder zoek bleek dat een politiejour- naal van die bewuste nacht was gewist. Justitie had tegen-de boeren 60 tot 240 uur dienstverlening ge- eist en voorwaardelijke straffen van drie tot zes maanden. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Prinses Mar garita en Edwin de Roy van Zuydewijn hebben een kort ge ding tegen uitgeverij Audax Pu blishing verloren. Het echtpaar had een rechtszaak aangespan nen tegen de uitgeverij van HP/ De Tijd, omdat zij bang waren dat het maandblad nog kopieën van eerdere gesprekken in bezit heeft. De kortgedingrechter zei giste ren niet overtuigd te zijn van het feit dat HP/De Tijd nog manu scripten bezit. De eis van Mar garita en haar man werd daar om afgewezen. Het echtpaar vreest dat de ver meende achtergebleven manu scripten tot nieuwe publicaties leiden, omdat de tekst zeer ver trouwelijke informatie bevat uit de dagenlang gevoerde ge sprekken. Nieuwe verhalen naar aanleiding van de inter views mogen niet zonder schrif telijke toestemming van het echtpaar worden gepubliceerd. De Roy van Zuydewijn en Mar garita zijn bang dat de uitgeve rij zich niet aan deze afspraak houdt en hebben de rechter ge vraagd dit vast te leggen. Bij schending zou in dat geval een hoge dwangsom aan het echt paar betaald moeten worden. De kortgedingrechter wilde zo ver niet gaan en wees ook dit verzoek af. Audax stelde tijdens het kort geding al dat alle manu scripten aan de advocaat van het echtpaar zijn afgegeven. De uitgever kwam er wel te laat mee over de brug, waardoor Au dax moest opdraaien voor de kosten van het geding. ANP KOLLUM - Kollum krijgt defi nitief geen asielzoekerscentrum (azc) aan de Willem Loreweg. Dat maakte de gemeente Kollu- merland gisteren bekend. Door dat er minder asielzoekers naar Nederland komen, is het cen trum niet nodig. De gemeente was bijna vijf jaar bezig met de voorbereidingen van de komst van een azc in Kollum. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3