PZC Politiek duikt in bezinkbassin Hulst heeft te weinig geld voor subsidiebeleidsplan Van verhalenverteller tot docent Nog geen oplossing verslaafde zwervers in Terneuzen 13 Gemeente geeft 1 miljoen uit aan voetbalaccommodaties en zwembad agenda vrijdag 7 november 2003 Sandeschool schenkt spullen aan Roemenië Aanrijding in de tunnel Exposities in bieb Oostburg Voetbalkooien Verdieping Zwembad Koewacht is te redden ROZ Zeeuws-Vlaanderen stopt Lusbus slecht voor gewone bus Toename verkeer Sas valt mee Terneuzen doet greep in reserve rtnnr Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen haalt meer dan 1,4 miljoen euro uit de algemene re serve om volgend jaar alsnog een heleboel wensen te kunnen uitvoeren. Het meeste geld, zo'n 600.000 euro, wordt besteed aan renovatie van de verschillende voetbalaccommodaties in de gemeente. Ook is er naar schat ting 350.000 euro nodig voor de reparatie van het lekke zwem bad in Koewacht. De greep in de ongeveer 6,2 mil joen euro tellende algemene re serve gebeurt op voorstel van de coalitiepartijen CDA, PvdA, SGP en de ChristenUnie. Zij KLOOSTERZANDE - Basis school de Sandeschool uit Kloosterzande heeft een groot aantal buitenspeelspullen ge schonken aan een schooltje in het Oost-Roemeense dorpje Ghirisul Romain. Het gaat om duwkarren, krui wagens, een groot aantal houten sjouwkisten en sjouwplanken. Deze spullen waren overtollig geworden na de aanschaf van nieuw buitenspeelmateriaal. Een vertegenwoordiger van de stichting Pentru Tine uit Osse- nisse heeft de spullen opgehaald en brengt deze naar het naamlo ze schooltje in de provincie Cluj-Napoca. TERNEUZEN - Een 43-jarige automobilist uit Axel is gister- midddag rond 15.50 uur in de westbuis van de Westerschelde- tunnel tegen de auto van een 4 7- jarige automobilist uit Hulst ge reden. De oorzaak van de aan rijding is onbekend. Er was en kelblikschade. OOSTBURG - De openbare bi bliotheek aan de Langestraat in Oostburg houdt in november drie tentoonstellingen. Zo staan er acht vogelver schrikkers opgesteld die gemaakt zijn door jeugdige cur sisten van de afdeling kunstzin nige vorming van de Stichting Welzijn West Zeeuws-Vlaande ren. Ook zijn negen foto's van vogelverschrikkers uit Duitsland en Frankrijk te bekij ken. Foto's en krantenartikelen uit de privé-verzameling van J. Verstraeten uit Oostburg ge ven een overzicht van de jaar lijkse Canadese bevrijdings mars van Hoofdplaat naar Knokke. Verder worden in de vi trines van de bibliotheek onder de noemer 'licht in, licht uit' ci viele en militaire objecten ge toond. De tentoonstellingen zijn te be zichtigen tijdens de openings tijden van de bibliotheek. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renévan Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur dienden gisteren tijdens de be grotingsvergadering een amen dement in. Hoewel er bij het sluiten van de ze krant nog geen stemming had plaatsgevonden, heeft het voor stel het zo goed als zeker ge haald. De indieners vormen na melijk een meerderheid in de raad. Bovendien staan de mees te wensen ook bij de overige partijen op het verlanglijstje. Het voorstel betekent ook goed nieuws voor de mensen met een minimum inkomen. Die krijgen rond de kerstdagen een extra- tje van 50 euro. Verder is de forse verhoging van de begrafenis rechten van de baan. Die wor den nu pas kostendekkend in 2006, na een gefaseerde verho ging in 2 0 04 en 2 0 0 5Uitvoering van het amendement betekent dat er volgend jaar ook geld is voor de overkapping van een stukje winkelstraat in Axel en voor onderhoud rond Winter tuin Axel. Het voormalige stadhuis in Sas van Gent krijgt een museum functie en in overleg met de Stichting Vitaal Sas worden on derdelen uit het programma Vi taal Sas uitgevoerd. De gemeen teraad geeft ook opdracht om de speeltuinen Oranjekwartier, Sluiskil en Othene zo uit te rus ten dat ze niet steeds in hun voortbestaan worden bedreigd. Aandacht moet er ook komen voor sport buiten de velden. Voetbalkooien zoals in Triniteit en Binnenstad hebben volgens de gemeenteraad effect. Er moet in ieder geval een nieuwe voet- balkooi komen in Oudelandse Hoeve en er moet bekeken wor den of ook andere locaties voor een dergelijke voorziening in aanmerking komen. Voor de ontwikkeling van goed promotiemateriaal voor wonen en bedrijfsacquisitie trekt de raad 50.000 euro uit. Kunst op de boulevard wordt voortgezet en bekeken wordt of ook andere wijken of kernen voor een der- gelij k projeet in aanmerking ko men Ook is er geld voor de kiosk in Sluiskil. De gemeenteraad legt zichzelf en B en W een 'inspanningsver plichting' op voor behoud van het Varenscentrum. Ook moet het behoud van de Willibrordu- storen veiliggesteld worden. De gemeente moet de toren weer overnemen en het achterstallig onderhoud wegwerken. In het amendement is daarvoor 45.000 euro gereserveerd. Tenslotte wordt er ook werk ge maakt van de brede scholen bij de St. Willibrordusschool, de Stellen, Zuidlandschool en Sas van Gent. Daarvoor wil de raad een greep doen uit de onderwijs- huisvestingsreserve. Leden van de raadscommissie ruimte laten zich bijpraten over het bergbezinkbassin aan het Van Ceulenplein in Hulst, door Sheila van Doorsselaer foto Wim Kooyman HULST - Leden van de raadscommissie ruimte van de gemeente Hulst lieten zich gisteren bijpraten over de vorderingen bij de aanleg van het bergbezinkbassin aan het Van Ceulenplein in Hulst. Tijdens het werkbezoek kregen ze de precieze werking en het nut van een derge lijk bezinkbassin uitgelegd. In Hulst worden er in de wijk Den Dullaert en de Moer- schanswijk maatregelen getroffen om overlast en stank na een forse regenbui te beperken. Als het riool het vele water niet aankon, werd tot voor kort het overtollige water geloosd op het oppervlaktewater. In de Dul- laertwijk was dat de vijver aan het De Vosplantsoen. Als het bergbezinkbassin is aangelegd, wordt het overvloe dige water eerst daar opgeslagen en wordt het later, als de riolering het aankan, via het riool afgevoerd. Het ge hele project, de aanpassingen in de Moerschanswijk en de Dullaertwijk, kost de gemeente ruim 1,2 miljoen eu ro. Het grootste werk binnen dit project is de aanleg van een bergbezinkbassin onder het Van Ceulenplein. Het bergbezinkbassin zal nog slechts af en toe lozen op de vijver aan het De Vosplantsoen. De vijver wordt met een duiker verbonden met de vijver aan de Dullaert- straat. Door de aanleg van het bezinkbassin wordt een groot deel van de vervuiling opgevangen zodat stank overlast zo veel mogelijk wordt voorkomen. De werk zaamheden zijn een paar weken geleden begonnen. Vooruitlopend op de werken werd in september al be maald om het grondwaterpeil te verlagen. Het bergbe- zink-project wordt naar verwachting begin februari 2004 afgerond. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst heeft momenteel te weinig geld om het nieuwe subsidiebeleids plan uit te voeren. Als de uit gangspunten van het nieuwe beleid in de praktijk worden ge bracht is in 2005 drie ton meer nodig. De gemeenteraad moet volgende maand aangeven of ze bereid is extra geld uit te geven. Voorzitter J. van Eek van de raadscommissie Samenleving maakte dat gisteravond be kend. Het nieuwe subsidiebe- leidsplan gaat uit van inciden tele subsidies dat verenigingen krijgen voor incidentele evene menten, en structurele subsi dies. Verenigingen en instellin gen moeten aan bepaalde eisen voldoen om voor een structurele subsidie in aanmerking te ko men. Voor wat betreft de struc turele subsidies verandert vol gend jaar nog niets. Het nieuwe beleidsplan voor deze subsidies gaat pas in op 1 januari 2005. De raad moet echter volgende maand al aangeven welke kant het op moet met deze subsidies. „Willen we in 2005 iets wijzigen aan de structurele subsidies, dan moeten alle verenigingen voor 1 april 2004 al zijn inge licht. Dat wil dus zeggen dat de leden van de raadscommissie Samenleving in december al met concrete voorstellen moe ten komen." De gemeente moet de komende twee jaar ruim twee miljoen eu ro bezuinigen. M. de Burger (Groot Hulst) en Jvan Remorte- le (Groot Hontenisse) maakten zich daarom zorgen over de ge volgen van deze bezuinigingen voor het nieuwe subsidiebe leidsplan. „Voldoen aan de uit gangspunten van het subsidie beleidsplan kost drie ton meer. Als de raad daar niet mee ak koord gaat, betekent dat een be zuiniging van twintig procent op het benodige budget van 1,5 miljoen euro. Dat zijn de struc turele subsidies aan verenigin gen, instellingen en gemeen schapshuizen", aldus Van Eek. door Jeanette Vergouwen HULST - Hij windt er geen doekjes om. Jan Lockefeer noemt de Nederlandse le raar de grootste lesboer van Europa. Toch was hij met hart en ziel vele jaren le raar geschiedenis aan het Janseniusly- ceum en het Reynaertcollege in Hulst. Vandaag neemt hij officieel afscheid. „Leraar zijn is een zwaar en moeilijk be roep. Ik heb flink wat veranderingen in het onderwijs meegemaakt. Lesgeven kun je vergelijken met acteren. Je geeft dus zes voorstellingen per dag. Dat kan leuk zijn, maar je bent wel moe als je thuis komt en dan is maar de helft van het werk gedaanCorrecties en voorbereiden van lessen vormen de andere helft", ver telt Jan Lockefeer. Als jongen ging hij naar het gymnasium in Hulst en toen al wilde hij leraar wor den. „Ik had als leerling grote bewonde ring voor mijn leraren en zag het als een streven om later ook de vergaarde kennis door te geven aan jongeren. Na de uni versiteit in Nijmegen ben ik leraar ge schiedenis geworden aan de Rijks-HBS in Schiedam en in 1970 ben ik aangesteld aan mijn 'oude' school Jansenius. De openheid van de leerlingen in Holland miste ik hier wel in het begin en ik heb het altijd jammer gevonden als de leerlingen weinig gemotiveerd waren voor het vak geschiedenis. Ik moet bekennen dat ik me het best thuisvoelde in de tweede-fa- se periode. De zelfwerkzaamheid van de leerlingen staat voorop en ik kon einde lijk als universitair opgeleide mijn ken nis overbrengen. De geschiedenisleraar Vertrekkend geschiedenisleraar Jan Lockefeer: „Het onderwijs heeft behoefte aan rust." foto Camile Schelstraete werd in plaats van verhalenverteller nu docent/begeleider. Lockefeer besloot eind jaren tachtig om naast het doceren iets anders erbij te gaan doen. „Een Nederlandse leraar moet 26 uur lesgeven en het gemiddeld aantal leerlingen per klas is alleen maar toegenomen. Als je jong en enthousiast bent, is lesgeven geen punt. Maar toen ik vijftig was, zag ik om me heen veel colle ga's afknappen en dat wilde ik voorko men. Ik heb toen besloten naast mijn le raarschap een reisbureau te beginnen. Ik had verschillende schoolreizen naar Ita lië georganiseerd voor Jansenius en ik wilde dit ook gaan doen voor andere scholen en in de vakantie voor volwasse nen. Na een jaar opleiding, ben ik in 1990 begonnen met mijn reisbureau Neerital en toen het aansloeg, ben ik minder les sen gaan geven. Het grappige is dat ik meer uren werk had met die twee halve banen, maar dat de geestelijke inspan ning veel minder groot was en ik ook effi ciënter ging werken." Hij denkt even na en vervolgt dan: „Door die marketingstudie ben ik me ook meer gaan inleven in de standpunten van de leerlingen en kon ik beter relativeren. Ik ergerde me ook minder aan futilitei ten." Lockefeer onderstreept nogmaals dat de tweede fase met de zelfwerkzaamheid als doel veel beter is voor de leerlingen. „Omdat ze zelf alles uitzoeken, blijft de stof ook meer hangen. De leerlingen kun nen alles opzoeken en leren, de leraar zorgt voor de verdieping en de uitleg. Als men nu weer praat over afschaffen van de tweede fase, kiezen ze voor de gemak kelijke weg. Het onderwijs heeft behoef te aan rust en weer veranderen is niet goed. Laat de regering investeren in de opleidingen van leraren. De leerlingen varen er ook wel bijHet is gebleken dat veel leerlingen gemiddeld dertig uur per week studeren of les volgen. Dat is toch normaal. Kom bij mij niet aan met over werkte leerlingen, uitzonderingen daar gelaten." Vrijdag 7 november wordt in de aula van het Reynaertcollege, locatie Zoutestraat, een feestavond gehouden. Dan wordt on der meer officieel afscheid genomen van Jan Lockefeer. De receptie is van 19.00 tot 20.00 uur. TERNEUZEN - Het openluchtzwembad is voor langere tijd op te lappen. Wethouder J. Luijcks zei dat gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering in Terneuzen. De oorzaak van de gigantische lekkage - het bad verspeelde wekelijks meer dan een half miljoen liter water- is volgens Luijcks inmiddels opgespoord. Er zat een gat in een ondergrondse zuigleiding en het ondiepe gedeelte van het bad vertoonde gaten en scheu ren. Waarschijnlijk kan het hele bassin worden voorzien van een kunststof bekleding, waardoor het er volgens de wethou der weer voor langere tijd tegen kan. Luijcks liet daarmee doorschemeren, dat de 350.000 euro die de coalitiepartijen willen uittrekken voor de reparatie van het bad voldoende is. Het voorstel van de partijen kwam gisteravond pas in stem ming na het ter perse gaan van deze krant. TERNEUZEN - Het Regionaal Overleg Overlegorgaan Zorg (ROZ) Zeeuwsch-Vlaanderen heeft afgelopen woensdag met de thema-avond over gehandicaptenzorg waarschijnlijk een van zijn laatste grote activiteiten georganiseerd. Vanaf janu ari 2004 gaat de provinciale subsidiekraan dicht. Het ROZ zal zich moeten opheffen. „We krijgen geen subsidie meer, omdat we in de huidige samenstelling te klein zijn geworden. Dit komt omdat Stichting Tragel uit het ROZ is gestapt," aldus voorzitter A. van Rooijen.Stichting Tragel heeft gekozen voor overleg met ziekenhuizen en ouderenzorg. „Wij overleggen binnen de eigen sector, omdat wij van mening zijn dat onze mensen vaak levenslang op onze zorg zijn aangewezenDaar om is het ook jammer dat net de grootste organisatie op het ge bied van gehandicaptenzorg in Zeeuws-Vlaanderen niet lan ger lid is." Het ROZ is binnen Zeeuws-Vlaanderen bijna twintig jaar actief geweest als platform voor verstandelijk gehandicapten. TERNEUZEN - Het inzetten van een zogenoemde lusbus voor het vervoer van mensen en goederen tussen verschillende ker nen is een leuk idee, maar ondermijnt het openbaar vervoer. Wethouder J. van Schaik antwoordde dat gisteren tijdens de begrotingsvergadering, op een voorstel van D66. Inhaar alge mene beschouwingen constateerde D66-raadslid R van Veen- de Rechter dat de leefbaarheid op het platteland afneemt. Een oplossing is in haar ogen het combineren voorzieningen op één plek. Deze moeten dan door een verbinding tussen de dor pen bereikbaar zijn, door het inzetten van lusbus. Van Schaik zei dat hij bij vervoerbedrijf Connexxion heeft gevraagd zo veel mogelijk buslijnen in de gemeente in stand te houden. „Daar waar gewone buslijnen rijden moet je geen andere vor men van openbaar vervoer invoeren", aldus Van Schaik. „Dan ondermijn je het reguliere openbaar vervoer en wordt zo'n buslijn natuurlijk het volgend jaar geschrapt. Dat willen we niet." TERNEUZEN - De toename van het verkeer door Sas van Gent na de opening van de Westerscheldetunnel valt heel veel mee. Wethouder J. van Schaik zei dat gisteren tijdens de Ter- neuzense raadsvergadering, naar aanleiding van opmerkin gen in de algemene beschouwingen. Volgens de wethouder wijzen tellingen uit dat het aantal vervoersbewegingen op de Sasse Westkade met acht procent is toegenomen. „Dus dat is niet echt heel veel." Volgens Van Schaik rijdt het meeste ver keer niet echt de kern Sas van Gent in, maar gaat via de brug richting Tractaatweg. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De gemeente, het Leger des Heils en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) zijn er opnieuw niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een nieuwe dag- en nacht- opvang voor rondzwervende verslaafden. Wethouder C. Lief- ting zei dat gisteravond tijdens de vergadering van de Terneu- zense gemeenteraad. De drie partijen zijn al heel lang op zoek naar een oplossing voor de opvang. De dag- en nachtop- vang is momenteel gehuisvest in tijdelijke barakken aan de Be- neluxweg, naast het kantoor van het waterschap. Tegelijk met de zoektocht naar een nieuw gebouw, streeft de gemeente er met het Leger des Heils en het ZCAD naar de op vang overdag en 's avonds en 's nachts beter op elkaar aan te la ten sluiten. Nu nog is het zo, dat de sluitingstijd van de dagop vang en de openingstijd van de nachtopvang niet op elkaar aansluiten, waardoor de ver slaafden noodgedwongen enke le uren op straat moeten rond hangen. „De locatie die in zicht was, is er nu niet meer", deelde de wet houder mee aan de raadsleden. Dat betekent dat er opnieuw moet worden gezocht naar een geschikte locatie. Uit gesprek ken met het Leger des Heils en het ZCAD is naar voren geko men, dat de eisen die aan die nieuwe locatie worden gesteld inmiddels zijn gewijzigd. Zo speelt het ZCAD met de gedach te om ook een hostel toe te voe gen aan de dagopvang. En het eerdere uitgangspunt van de in stelling voor de verslavings zorg, om de kantoorfunctie te koppelen van de opvang, is in middels weer verlaten. De fractievoorzitters in de ge meenteraad spraken zonder uit zondering hun teleurstelling uit over de nieuwe vertraging. „Dat is inderdaad behoorlijk schrik ken", reageerde T. van den Berg namens de ChristenUnie op de boodschap van de wethouder. „Hoe komen we nu de winter weer door? „Het is heel jammer om te horen dat het nu toch weer stagneert", zei F. van Hulle (Ge meentebelangen Kanaalzone). „We hopen toch echt dat er snel een oplossing komt." R. Bruggeman (CDA) noemde het 'vervelend dat er weer een kinkan de kabel is gekomen' en riep de gemeente en de beide an dere partijen op 'voortvarend verder te zoeken naar een ge schikte locatie'. Ook C. van Burg (SGP) sprak die wens uit. Hij sprak hoopt dat de gemeente op korte termijn alsnog met de oplossing voor het probleem komt. STREEK A CTIVITEITEN AXEL-Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten Kanaalzone; 14.00 uur: Bingo; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Creatief; 16.00 uur: Zitgym- nastiek; 20.00 uur: Toneelvoorstelling 'Ambiance in de keet'door Siesa; Tref punt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten;De Boemerang, 20.00 uur: Kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koersbal; Café de Landbouw, 20.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Dorpshuis, 14.00 uur: KBO koersbal; GROEDE - Lutherse kerk, 19.30 uur: Ver telavond in dialect; HEIKANT Zaal Maton, 20.00 uur: Free Country Dancers gevorderden; 20.30 uur: Free Country Dancers beginners; 't Heike, 13.00 uur: Biljarten en pieren;Café Du Commerce; 19.30 uur: Dropping voor het hele gezin; 20.00 uur: Kaarten; HENGSTDIJK - Horecacentrum de Vogel, 19.30 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Engelse les; 9.00 en 10.00 uur: Fysio gym; 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; 13.30 uur: Bridge; Van Riebeecklaan, 18.30 uur: Sint Maar tenoptocht; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; OOSTBURG - Tienercentrum Time Out, 15.00 - 18.00 uur: Soos voor tieners van af 12 jaar; Ledeltheater, 20.00 uur: Streekconcert Scheldeloodsenkoor; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 18.30 uur: Modelbouw; Feesttent, 14.00 uur: 33 jaar de Mosselkrauwers met seniorenmid dag; 20.30 uur: Mega classics party; SAS VAN GENT - De Speye, 19.00 uur: Grutmoole volksdansen; 19.00 uur: Dansclub Lencor; 19.00 uur: Muziek school leerlingen showband Sas van Gent; St.Albert, 13.30 uur: Biljart compe titie; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS gym en volksdansen, kaarten, ca nasta, biljarten heren; SPUI - De Drie Gehughten, 21.00 uur: Open huis/piekavond. ST.JANSTEEN Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten;De Warande, 13.00 uur: Bil jarten; 19.00 uur: Jeugdsoos;TERNEU- ZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor min- dervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls;Porgy Bess, 20.00 uur: Snugly avond; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.00 uur: Kaarten; ZAAMSLAG Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten en biljarten;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39