PZC zeeland Greenpeace protesteert bij houtverwerker Goes denkt na over invoeren stadsregels PZC Oosterlandse jeugd wil visvijver Nieuwe schouwburg Middelburg opent deuren in najaar 2006 13 Gemeente wil subsidie voor Dol-Fijn in Nieuwerkerk in 2005 stopzetten agenda Dansavond G-Force vrijdag 7 november 2003 Man mishandeld in Souburg Automobiliste negeert afzetting Boete voor drinken op straat Cel en boete voor invoer cocaïne Putten houden stadskantoor droog Politie rolt hennepkwekerijen op Geldkraan Ruilbeurs Onleesbaar Kerstworkshops Themamiddag Actie voor behoud zwembad Twee politiemannen slepen een actievoerder weg. Willem Woznitza OOST-SOUBURG - In de Paspoortstraat in Oost-Souburg is gistermiddag rond half zes een 38-jarige Middelburger mis handeld door twee onbekend gebleven mannen. De mishan deling volgde op een uit de hand gelopen woordenwisseling over een verkeerssituatie. Het tweetal schopte en sloeg de Middelburger, waardoor hij blauwe plekken en een aantal schrammen in zijn nek heeft opgelopen. Toen ze hoorden dat omstanders de politie belden snelden ze er vandoor. MIDDELBURG - Een 54-jarige automobiliste is gistermid dag rond zes uur gewond geraakt toen ze op de Schroeweg in Middelburg een wegafzetting negeerde. De vrouw kwam van de A5 8 en reed de Schroeweg op, waar een gedeelte van de weg is afgezet en het verkeer wordt omgeleid. Die omleiding ne geerde ze echter, waardoor ze met haar auto tegen een hoop zand reed, over een groot gat in het wegdek sprong, en na vijf tig meter tot stilstand kwam. De vrouw is naar het ziekenhuis gebracht, de hele onderkant van de auto is beschadigd. MIDDELBURG - De politie heeft gistermiddag een 31-jarige inwoner van Terneuzen op de bon geslingerd. De man dronk alcohol op het Vlissings Bolwerk in Middelburg. In de ge meente is het verboden om op de openbare weg te drinken. De man gaf bovendien een valse naam op. Hij is meegenomen naar het bureau, waar hij een proces-verbaal kreeg. VLISSINGEN - Een dertigjarige man is gisteren in hoger be roep schuldig bevonden aan betrokkenheid bij de invoer van 57 kilo cocaïne via de haven van Vlissingen. De man kreeg door het Haagse gerechtshof een celstraf van vijfjaar en boete van 25.000 euro opgelegd. Als hij niet betaalt, moet hij 260 da gen extra zitten. Tegen de man was een celstraf van zes jaar geeist; evenveel als het vonnis van de rechtbank waartegen hij beroep aantekende. De man is door medeverdachten aange wezen als diegene die het transport van de harddrugs op het motorschip Cottica vanuit Suriname naar Nederland regel de. GOES - De gemeente Goes neemt extra maatregelen om de bouw van het nieuwe stadskantoor zonder grote problemen te laten verlopen. Op het parkeerterrein bij de Edisonstraat en langs de M.A. de Ruyterlaan worden putten gegraven om het grondwater op het juiste peil te houden. Voor de bouw van het stadskantoor, tussen de M.A. de Ruyterlaan en het Hollandia- plein, is een enorme bouwput gegraven. Om ervoor te zorgen dat de put niet blank komt te staan, wordt er bemaald. De sa menstelling van de bodem blijkt echter op diverse plaatsen anders te zijn dan verwacht. Het bemalingsplan moet daar door worden aangepast. LEWEDORP - In een woning in Lewedorp en in een woning in 's Gravenpolder zijn gisteren hennepkwekerijen ontmanteld. Diverse goederen zijn in beslaggenomen. In de woning in 's Gravenpolder trof de politie 145 planten aan. De bewoners zijn verhoord. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Bewijzen jat zwembad Dol-Fijn be staansrecht heeft en laten zien dat de bevolking van Nieuwer kerk en omstreken vindt dat de voorziening niet verloren mag gaan. Dat doel beoogt de Stich ting Dol-Fijn met een deze week gestarte handtekeningenactie. Nog voor het eind van deze maand wordt in het Duiveland- sezwembad de 25.000ste bezoe kers van dit seizoen verwacht. Sinds de Stichting Dol-Fijn in 2000 het zwembad overnam van de gemeente Schouwen-Duive- land is het, stelt de stichting, bergopwaarts gegaan met het zwembad. „Ons zwembad is mooier, schoner en drukker ge worden, er zijn meer activitei ten ontplooid, er zijn meer in komsten en er is zelfs een invalidenlift geplaatst. Kortom wij vinden dat Dol-Fijn een heel 'belangrijke plaats verworven heeft op sociaal, sportief en edu catief gebied." Neemt niet weg dat de gemeente het zwembad tot ui terlij k 31 au gustus 2005 financieel wil blij ven steunen, maar daarna de geldkraan wenst dicht te draai en. Zou een zeer slechte zaak zijn, vindt voorzitter C. Bax van de stichting. „Daarom willen wij het onderwerp graag weer terug op de politieke agenda. Want geen enkel zwembad kan zonder subsidie draaien." ^STREEKA C Tl VI TE I TEN NIEUWERKERK - Zwembad Dol Fijn, 18.30- 20.30 uur: Discozwemavond voor de jeugd: OUWERKERK - Museum Watersnood 1953,11.00 - 17.00 uur: Speciale open stelling in verband met vijftigjarige her denking sluiting laatste dijkgat; Dorpshuis, 19.30 uur: Diapresentatie over dorpfeesten vanaf 1897 tot de huidi ge tijd: ZONNEMAIRE - Hervormde kerk, 19.30 uur: Opening Oogstpalet door harmo nievereniging Nut Uitspanning'. LEWEDORP - In café-pension De Goede Verwachting In Le wedorp wordt vanavond een ruilbeurs gehouden. Verzamelaars van onder meer munten, oude ansichten en postzegels kunnen op deze ruilavond vanaf 19.15 uur te recht. doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De eerste the atervoorstelling in de nieuwe Middelburgse schouwburg is in het najaar van 2006 te zien. Dat is een jaar laterdan oorspronke lijk de bedoeling was. De ver traging is het gevolg van de sloop die tegenviel, archeologi sche vondsten en omwonenden Bax weet zich gesteund door de dorpsraad Nieuwerkerk. Voor zitter J. Prins vindt dat het zwembad z'n waarde ruim schoots heeft bewezen. „En wat ik dan niet begrijp is dat de ge meente de aanwezigheid van het zwembad gebruikt om een hoge grondprijs te rechtvaardi- VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend acht actievoer ders van Greenpeace aangehou den, die een blokkade hadden opgeworpen bij houtverwer kingsbedrijf DLH in Vlissin- gen-oost. die de werkzaamheden hebben laten stilleggen. De bouw van het theater kan nog een paar tegenslagen heb ben, zegt wethouder A. van 't Westeinde. „Er zit nog wel wat rek in. Er wordt nu hard ge werkt, maar het is moeilijk te voorspellen, het is een ingewik keld bouwproces. Wie weet wat ze nog tegenkomen." Omwonenden van het theater hebben vorige maand de bouw van de bouwput stilgelegd. Dat leverde een vertraging van drie weken op. De aannemer pro beert die vertraging in te halen. Eind maart moet hij klaar zijn, dan begint de bouw van de par keerkelder en het theater. Omdat het theater een jaar later opengaat, houdt de gemeente geld over. „In de meerjarenra ming was ervan uitgegaan dat we vanaf 2005 kapitaallasten zouden hebben", aldus de wet houder. Bovendien is er al geld opzijgezet voor een hogere sub sidie aan de stichting die het theater exploiteert. „Dat geld zouden we kunnen gebruiken voor bepaalde kosten die we één keer maken. We zouden er lan taarnpalen voor kunnen kopen, of het voorplein van kunnen be talen. Maar datgene waar we het geld aan besteden, hoeft niet per se een relatie te hebben met het theater." In januari presen teert Van 't Westeinde een finan cieel overzicht aan de gemeen teraad. Daarin worden de kosten voor het voorplein en het archeologisch onderzoek op de bouwplaats meegenomen. Het onderzoek door de archeologen kostte ruim een half miljoen eu ro. De aanleg van een plein voor de entree van de schouwburg werden geschat op ruim een miljoen euro. In januari moet ook duidelijk zijn of het gebouw binnen het door de gemeente raad vastgestelde budget ge bouwd kan worden. Dan is na melijk een aannemer gevonden. gen, terwijl diezelfde gemeente ook de geldkraan dicht wil draaien. Die twee zaken zijn met elkaar in tegenspraak. Prins roemt de inzet van de stichting Dol-Fijn. „Destijds heeft Nieuwerkerk zo'n beetje een failliete boedel overgeno men. Er werd voorspeld dat De milieu-organisatie beschul digt de onderneming ervan dat ze hout verkoopt van bedrijven, die betrokken zouden zijn bij il legale houtkap. In een reactie zegt DLH dat er bij de vestiging in Vlissingen alleen hout ver werkt wordt voor afnemers. Het bedrijf heeft geen aangifte ge daan. DLH is een honderd procent Deense onderneming. Het be drijf heeft vestigingen in Euro pa, Azië, Noord- en Zuid-Ame- rika. De jaarlijkse omzet bedraagt 600 miljoen euro en er werken wereldwijd zo'n 1350 mensen. Actievoerders van Greenpeace blokkeerden om half vijf het hek van de centrale toegangspoort met tropisch hardhout dat op door Esme Soesman OOSTERLAND - Op verzoek van eigen - met name jeugdige - inwoners maakt de dorpsraad van Oosterland zich sterk voor een visvijver en aanvullende voorzieningen aan de rand van het dorp. 'Verwoed' vissport liefhebber én vader C. Bolle te kent voor het ontwerp. Op - nu nog - agrarische grond nabij de Lage en Hoge Maire- weg zou een omvangrijke visvij- ver moeten komen - met daarbij een speeltuintje, eventueel een kleine kinderboerderij en wat bankjes en boompjes. Daarmee wordt een voorziening voor jong en oud gecreëerd. Bewoners van de nabij gelegen servicewoningen De Saele kun nen er bijvoorbeeld een wande lingetje maken, evenals mensen met kleine kinderen. En... waar het uiteindelijk om begonnen is: Oosterlanders kunnen er een hengeltje uitwerpen. Die be hoefte is, met name onder de jeugd, groot. Bolle, zelf vissende vader van een dertienjarige sportvisser, schat dat er een stuk of vijftig jongeren op het dorp weieens een hengel uitwerpen. Zij zijn nu aangewezen op de visvijver in Nieuwerkerk, maar dat houdt onder meer een oversteek over de Rijksweg in. Juist omdat Oosterland weinig voorzienin gen voor de jeugd heeft, was het idee snel geboren. Een eerder plan om aan te haken bij de uitbreiding van het be drijventerrein aan de Wilgen straat, werd door de gemeente Schouwen-Duiveland afgewe- maximaal 8000 bezoekers per jaar haalbaar zou zijn en ze zit ten nu op zo'n 27.000 per jaar. Dat bezoekersaantal komt nu opnieuw in zicht. Op vrijdag 28 november denkt de zwembad stichting in Dol-Fijn de 25.000ste bezoeker te kunnen verwelkomen. De stichting wil het terrein lag opgeslagen. Ook werd de herkomst van het hout geïnventariseerd. Greenpeace is van plan aangifte te doen bij de minister van JustitieVolgens de milieu-organisatie is duidelijk geworden dat in Vlissingen- oost hout ligt van verschillende Afrikaanse houtkapbedrijven die recent zijn beboet voor ille gale kap. Kort na de blokkade arriveerde de politie. Agenten klommen over het hek om bij de actievoer ders te komen. Acht demonstranten werden aangehouden en meegenomen naar het politiebureau voor ver hoor. Volgens politiewoord voerder J. van Mourick weigerden de actievoerders te vertrekken, nadat hen was op- Leendert Doge (links) en C. hun eisen voldoet. zen, onder meer omdat deze uit breiding niet door ging. Ook nu hebben burgemeester en wet houders laten weten niet aan het plan te zullen meewerken. Het ontbreekt de gemeente aan geld. „En we willen geen valse ver wachtingen scheppen", lichtte wethouder G. van de Velde-de Wilde eerder deze week toe. Behalve aankoop van de grond - waartoe de agrariër om wiens grond het gaat op zich bereid is - komen ook aanleg en beheer om de hoek kijken. Al met al zijn daar aanzienlijke bedragen mee gemoeid. Volgens de mijlpaal niet ongemerkt voorbij laten gaan. Om de dag extra feestelijk te maken wordt s avonds introductieduiken ver zorgd door ervaren duikinstruc- teurs. Tijdens het introductieduiken wordt het onder water zwem men met persluchtuitrusting gedragen het bedrijfsterrein te verlaten. De acht werden in de loop van de middag vrijgelaten. Zij kregen een proces-verbaal, omdat zij geen gehoor gaven aan een bevel tot verwijdering. Greenpeace zegt bij DLH hout te hebben gevonden van het re cent bekeurde bedrijf IBC. Ook troffen actievoerders hout aan van Alpicam, een bedrijf dat in Kameroen is beboet vanwege valse verklaringen over de hoe veelheid gekapt hout. De actie in Vlissingen maakt deel uit van de campagne 'ille gaal hout is crimineel'. De mi lieu-organisatie wil aantonen op welke plaatsen illegaal ge kapt hout binnenkomt en waar het wordt gebruikt. Volgens Greenpeace is vijftig procent voorzitter H. Clerx van de dorpsraad is het plan met de af wijzing door de gemeente echter niet zomaar van de baan. Zij wil kijken of er andere mogelijkhe den zijn om het plan uit te voe ren, bijvoorbeeld via een - nieuw op te richten - vereniging. De locatie aan de rand van het dorp is in haar ogen ideaal, ze ker als je verschillende voorzie ningen op diezelfde plaats kunt concentreren. „Of misschien is er op langere termijn iets moge lijk. Ja, hierop komt zeker nog een vervolg." Ook Bolle, die het ontwerp beoefend en worden allerlei makkelijke en leuke zwemvor- men gedaan. De jeugd van 8-12 jaar is vrijdag de 28ste welkom van 18.30 tot 19.30. Daarna wordt plaats ingeruimd voor de jeugd vanaf 13 jaar en de volwassenen. van het in Nederland gebruikte tropisch hardhout illegaal ge kapt. In een reactie verwijst de woordvoerder van DLH-Vlis- singen naar de website van de onderneming. Daarin stelt ze niet langer zaken te doen met bedrijven die illegaal kappen, maar juist samen te werken met de Brazilliaanse overheid om de bosbouw te verbeteren. DLH zegt ook dat er strengere controles moeten komen en dat illegaal kappen bestraft moet worden. Vorig jaar was DLH ook al doel wit van Greenpeace. Toen hiel den actievoerders op de Wester- schelde een Turks schip met Amazonehout vast in de Sloe- haven. maakte, laat zijn enthousiasme vooralsnog niet varen. Hij heeft al veel positieve reacties gehad en is zeker niet vies van zelfred zaamheid. „Ik weet wel iemand die de vijver gratis wil uitgraven en ik ken ook iemand die vissen wil uitzetten. Zelf zou ik best het beheer op me willen nemen", stelt hijClerx en Bolle hopen op meer positieve reacties van be reidwillige mensen. „Je hebt de jeugd dan wat te bieden", aldus de dorpsraadvoorzitter - die daarmee verwijst naar de ver nielingen die regelmatig op het dorp worden gepleegd. door Rolf Bosboom GOES - Burgers hebben recht op een respectvolle behandeling door de gemeente. Dat betekent onder ineer dat brieven op tijd én helder moeten worden beant woord. Dat schrijft de Goese burgemeester D. van der Zaag in een notitie, die is bedoeld om de discussie in de gemeenteraad over waarden en normen te voe den. Die discussie is aangezwengeld door de CD A-fractie. Die vindt dat de overheid een stimuleren de rol moet spelen in de bewust wording van normen en waar den. De andere partijen in de gemeenteraad reageerden daar in april welwillend op, maar hadden moeite om het onder werp concreet te maken. Van der Zaag zegde daarom toe een voorzet op papier te doen. Die notitie is inmiddels gereed. De burgemeester wijst er daarin op dat het bij normen vooral gaat om 'kleine, nauwelijks te beschrijven zaken'. Volgens hem draait het vooral om 'zeg gen wat je doet en doen wat je zegt'. Dat betekent bijvoorbeeld dat burgers die met vragen en pro blemen komen, fatsoenlijk ant woord moeten krijgen. „Een nietszeggende brief die niet op de inhoud ingaat of juist een zwaar ambtelijk product en daardoor voor een gewoon mens onleesbaar? Daarover moet toch een aantal regels zijn op te stellen", vindt Van der Zaag. Hij pleit voor 'een zekere syste matiek' daarin, bijvoorbeeld als vast onderwerp in functione- rings- en beoordelingsgesprek ken met ambtenaren. Verder vindt Van der Zaag dat het tota le beleid van de gemeente mede moet worden beoordeeld op de effecten op normen en gedrag GOES - De kerkelijke organisa tie G-Force houdt vanavond een dansavond in het Buys Ballot College in Goes. Het thema is 'capturedDeelne mers kunnen dansen en er wordt een dramastuk vertoond. De avond is bedoeld voor jongeren van 16 tot 25 jaar en begint om 20.30 uur. van burgers. Ook daarbij is een 'systematische routine' nódig. Binnen de gemeenteraad is eer der al voorzichtig gesproken over het opstellen van stadsre gels of een stadsetiquette, een serie eenvoudige regels om de stad veiliger en leefbaarder te maken. In steden als Rotterdam en Gouda is daar al ervaring mee opgedaan. Volgens Van der Zaag gaat het niet zozeer om de regels, maar om het proces. Hij ziet wel 'in- stapmogel ij kheden om erover te praten met doelgroepen'. Daar bij denkt hij vooral aan de jon geren en aan de seniorenraad, die binnenkort wordt geïnstal leerd. De notitie, die de burgemeester samen met CD A-raadslid R Fa- vier heeft opgesteld, wordt bin nenkort voorgelegd aan de raadscommissie middelen. BRUINISSE - Kwekerij Els- hout in Bruinisse houdt zater dag 15 november open huis, ge koppeld aan inschrijving voor de kerstworkshops. Er zijn diverse decoraties te zien, waarop ook valt in te schrijven. Onder meer op ta feldecoratie en het maken van een arreslee of kerstlamp. Ook is er een kinderkerstworkshop. Mensen die zelf aan de slag wil len, kunnen bij de kwekerij ma teriaal aanschaffen. Het open huis duurt van 10.00 tot 16.30 uur. Meer informatie is te ver krijgen via internet: www.kwe- kerij-elshout.nl/workshop of 06-28238056. De kwekerij is ge vestigd aan de Langeweg in Bruinisse. SCHARENDIJKE - Ouderenor- ganisatie Anbo afdeling Mid- denschouwen houdt donderdag 13 november een themamiddag gewijd aan Zeeuwse boerderij en en erven. Boerderijkenner Gerard Smal- legange is als gastspreker aan wezig. Zijn verhaal, inclusief dia's, is getiteld Op 't Of. De middag wordt besloten met een rondje bingo. De themamiddag wordt gehouden in dorpshuis De Putmeet in Scharendijke en begint om 14.00 uur. De zaal gaat een half uur eerder open. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon All Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Ab van derSluis Bolle uit Oosterland moeten het nu nog stellen met een vijver die niet aan foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33