11 Stankoverlast in Schouwse polder •igitale snelweg ol obstakels voor gehandicapten 1 Gemeente betaalt mee aan ondergrondse schietbaan Sterrenwacht open tijdens volledige maansverduistering Alert! overlegt met uitvaartondernemingen over nieuwe voorziening Nullijn Diapresentatie over feesten van vroeger zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 7 november 2003 Eilanddekkend van de reepe Kunstmest Dag van de Mantelzorg zc Onderzoek kansen rouwcentrum rinorEsme Soesman ZIERIKZEE - Alert! onder zoekt of vestiging van een 'waardig' rouwcentrum in Zie- rikzee haalbare kaart is. In overleg met de vier uitvaarton dernemingen die Schouwen- Duiveland telt worden onder meer de kosten die gepaard gaan met een dergelijke voor ziening in beeld gebracht. Uit een eerste onderzoek van de politieke groepering blijkt, vol gens gemeenteraadslid H. van der Made van Alert!, dat alle vier begrafenisondernemers be reid zijn mee te denken over de mogelijke totstandkoming van een rouwcentrum. Het uit gangspunt van Van der Made is realisatie van een rouwcentrum opeen 'financieel redelijke ma nier'. „Het hoeft geen miljoe nengebouw te zijn, maar wel een plaats waar mensen waardig af scheid kunnen nemen. Volgens hem is het in de West hoek en Bruinisse op dat vlak aardig goed geregeld, maar ont breekt het vooral in Zierikzee aan een passende voorziening. Van de vier ondernemingen die op Schouwen-Duiveland werk zaam zijn, bezit alleen begrafe nisonderneming Schoonaard een eigen opbaarruimte in com binatie met een rouwdienst- en condoleanceruimte - die plaats biedt aan veertig tot vijftig zit tende mensen. Verder zijn, ver spreid over het eiland, diverse locaties voor dit doel in gebruik. Soms gekoppeld aan een zorg centrum of kerk, maar ook on dergebracht in het ziekenhuis in Zierikzee of bijvoorbeeld in dorpshuis De Putmeet in Scha- rendijke. Anderhalf jaar geleden heeft Alert! het onderwerp in haar verkiezingsprogramma aange kaart. Van der Made wil nu daadwerkelijk de mogelijkhe den die er zijn onderzoeken. Daartoe heeft hij, als eerste stap, een korte vragenlijst naar de vier uitvaartf irma 's gestuurd en daarnaast zijn licht opgesto Het pand van begrafenisonderneming Schoonaard in Zierikzee. ken in andere gemeenten. De komende tijd moet boven tafel komen of er financieel openin gen zijn. Wat willen en kunnen de ondernemingen betalen, wat kunnen verzekeringsmaat schappijen voor duit in het zak je doen en in hoeverre kan de ge meente Schouwen-Duiveland een steentje bijdragen? Probleem is, schetst Van der Made, dat het om een kleine re gio gaat. Jaarlijks overlijden zo'n 325 personen op Schou wen-Duiveland. Vooralsnog gaan zijn gedachten dan ook uit naar uitbreiding van een be staande voorziening, zoals bij voorbeeld die in het ziekenhuis. Overigens moeten, als het plan financieel haalbaar blijkt, ook praktische problemen worden opgelost. Want hoe maak je zo'n plaats toegankelijk voor naas ten? „Misschien zijn er op dat punt mogelijkheden met bij voorbeeld een kaart met chip." Begrafenisondernemer Hans Schoonaard staat niet afwij zend tegenover het initiatief, maar zijn ervaring zegt hem dat het waarschijnlijk niet haal baar is. Er wordt al jaren over een dergelijk centrum gespro ken, weet hij, en het is nooit van de grond gekomen. Willen de ondernemingen tegelijkertijd begrafenissen kunnen doen dan heb je al snel drie aparte zalen en twee verschillende uitgangen nodig. „Moet je eens uitrekenen wat dat kost." Vraag is bovendien of een derge lijke voorziening wel eiland- dekkend kan werken. De erva ring leert dat mensen het liefst naar hun eigen dorp terug wor den gebracht. Nog een knelpunt is dat vier af zonderlijke ondernemingen foto Marijke Folkertsma hun eigen zaakje in één centrum moeten gaan bestieren. Je kunt personeel niet zomaar even door elkaar husselen. „Dus zou zo'n rouwcentrum helemaal onpar tijdig moeten zijn." Desalniet temin is hij vast van plan mee te praten over eventuele mogelijk heden. Wat Van der Made be treft gebeurt dat op korte termijn. Hij wil de vier onderne mers binnen nu en twee weken rond de tafel krijgen. ÜoorRon Maqnée VLISSINGEN - Internetge bruikers met een handicap on dereinden nogal eens proble men op de digitale snelweg. Websites die moeilijk leesbaar zijn, of pagina's met links waar mee het lastig navigeren is. Drie ambassadeurs' zijn gisteren aangesteld om de problemen aan de kaak te stellen. Het project Drempels Weg wil mternet toegankelijker maken 'oor mensen met een handicap. Het project valt onder de ver antwoordelijkheid van het Lan- ielijk Bureau Toegankelijkheid in is een initiatief van het minis erie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport. Gisteren togen de medewerkers van het project aaar Vlissingen om het Mu- :eeum een drietal 'ambassa- leurs' aan te stellen. Deze inter- ïetgebruikers met een handicap aroberen de bedrijven en instel ingen ertoe te bewegen hun vebsites beter toegankelijk te naken. Nederlof is één van de ambas- adeurs die in Zeeland het 'pneemt voor gehandicapte in- emetters. Hij heeft multiple clerose. Het gevolg van zijn iekte is dat hij motorisch en vi- Advertentie donna carolina dick boons typically yours! SCHOENMODE I Papegaaistraat B Goes www .vandereepe.nl sueel beperkt is. Eenmaal op het world wide web zorgt dat voor tal van problemen. Zo kan Ne derlof soms maar moeilijk be paalde hyperlinks aanklikken. „Kleine knopjes op het scherm die je maar moeilijk kan aan klikken", legt Nederlof uit. „Daar zoeft dan het pijltje over heen." Een ander probleem betreft de zogeheten pop ups: reclame uitingen die tijdens het surfen automatisch en ongevraagd op het scherm komen. Voor een normale internetter is het al een crime, maar helemaal voor Ne derlof die niet zo makkelijk de schermpjes weer weg kan klik ken. Nederlof gebruikt tijdens het surfen een groot scherm en software om letters te vergro ten. Handig, maar webbouwers blijken niet altijd de mogelijk heid in de pagina's in te bouwen dat letters kunnen worden ver groot. Een andere Zeeuwse am bassadeur is L. de Groote. Hij is slechtziend. Op het internet surft hij met behulp van een braille-leesliniaal en een spraakprogramma. Wat dat laatste betreft: eenmaal bij een pagina aangekomen, leest dit programma de tekst hardop. Als de tekst in kolommen is opge maakt, gaat dat nogal eens fout. „Zeker als de kolommen niet goed gescheiden zijn", zegt De Groote. „Dan leest het pro gramma de eerste regel van de eerste kolom. Vervolgens de eer ste regel van de tweede kolom. Dan raak je helemaal het spoor bijster." Ook pop ups zijn voor De Groote een doorn in het oog. Dan verschijnt op zijn brailleli- niaal ineens een tekst waar hij geen touw aan vast kan knopen. De Groote, Nederlof en de derde ambassadeur P. Overdulve gaan de komende tijd zich hard ma ken om webpagina's zo toegan kelijk mogelijk te krijgen voor internetters met een handicap. Op het programma staat onder meer een aantal bezoeken aan bedrijven. Die kunnen een in tentieverklaring tekenen waar mee ze aangeven hun webpagi na's aan te passen zodat ze toegankelijker worden voor ge handicapte surfers. Daarnaast geven de ambassadeurs work shops over hoe het is om met een handicap te internetten. Tot slot zullen ze zelf pagina's blijven testen van bedrijven die de in tentieverklaring hebben onder tekend. De gemeente Schouwen-Duiveland betaalt een stukje mee aan de nieuwe ondergrondse schietbaan in Nieuwerkerk. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon NIEUWERKERK - De ge meente Schouwen-Duiveland betaalt mee aan de nieuwe schietbaan van Schietvereni ging Schouwen-Duiveland. Het college wil 30.000 euro bij leggen, omdat de vereniging extra bouwkosten heeft ge maakt. De gemeente heeft im mers gevraagd de schietbaan goeddeels ondergronds te bou wen. De schietvereniging is al jaren bezig om haar territorium uit te breiden. De club heeft aan de Burgemeester van Eeten- straat in Nieuwerkerk een complex van zeven schietba nen van twaalf meter lengte en nog eens zeven van vij f ent win- tig meter lang. Sinds halver wege de jaren negentig wil de vereniging daar vijf overdekte banen van vijftig meter lang aan toevoegen, die geschikt zijn voor zowel licht als zwaar kaliber pistolen en geweren. Want met die schietbaan vol doet de vereniging aan de normen van de Koninklijke Nederlandse Schutters Asso ciatie (KNSU) en kunnen ook internationale wedstrijden gehouden worden. Aan de toenmalige gemeente Duiveland is bij de bouwaan- vraag een bijdrage in de kosten gevraagd van 18.000 euro. Maar tussentijds is het stokje overgenomen door de gemeen te Schouwen-Duiveland, die extra eisen aan het bouwplan stelde. Om het uitzicht vanuit de servicewoningen van de Steenzwaenshof niet te ver hinderen, wil het college dat de nieuwe schietbanen groten deels onder de grond gebouwd worden. Deze ondergrondse bouw kost de vereniging ech ter aanmerkelijk meer: in to taal 40.000 euro. De gemeente wil de Schou- wen-Duivelandse schietver eniging tegemoet komen in die extra kosten. Temeer omdat de vereniging zelf 35.000 euro voor de nieuwbouw heeft op gebracht, een lening van 45.000 euro is aangegaan voor het project en op uitdrukkelijk verzoek van de gemeente on dergronds heeft gebouwd, wil het college 30.000 euro meebe talen aan de nieuwe schiet baan. De schietvereniging lijkt op deze manier bij het scheiden van de markt alsnog de gewen ste buit binnen te halen. Want de gemeente is drukdoende het beheer en onderhoud van de eilandelijke sportaccommo daties in handen van de ver enigingen te geven. De aan vraag van de schietvereniging is echter ruim vóór dit nieuwe beleid ingediend. In een brief aan de gemeente raad benadrukt het college dat dit het laatste verzoek om bij drage in (nieuw)bouwkosten voor verenigingsopstallen is geweest, dat zal worden inge willigd. Met uitzondering van de bij dragen die nog in het kader van het project 'privatisering opstallen sportaccommoda ties' worden gegeven. De bouw van de nieuwe vijf- tig-meter-lange schietbaan is inmiddels een eind klaar. Met de bijdrage van de gemeente kan het laatste deel afgewerkt worden en kunnen de banen in gebruik genomen worden. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De één om schrijft het als de geur van ci chorei - een grondstof voor kof- fiesurrogaat - en een ander houdt het op de stank van rotte spruitjes. Een derde spreekt over een zware frietbaklucht. Bij de gemeente Schouwen- Duiveland is door inwoners van Nieuwerkerk, Scharendijke en Brouwershaven geklaagd over een penetrante geur. De politie heeft de zaak in onderzoek. De stankoverlast is plaatselijk en sterk afhankelijk van de windrichting. Voorzitter van de dorpsraad N ieuwerkerk JPrins zegt de geur zelf niet geroken te hebben en er ook geen klachten over te hebben gekregen. „En als er iets speelt weten mensen mij meestal toch wel te vinden." Hoofd van het district Oost van de dienst openbare werken van de gemeente Schouwen-Duive land A. Verschoor heeft de vieze lucht wél opgesnoven. Bij de afdeling milieu van de ge meente zijn volgens milieu-in specteur F. van der Valk meer dere klachten binnengekomen. „Vanuit Nieuwerkerk is ge klaagd, maar ook vanuit Scha rendijke en Brouwershaven. Van der Valk is zelf poolshoogte gaan nemen in de omgeving van Scharendijke en constateert met de klagers dat er inderdaad een vervelende geur hangt. „Ik kan me voorstellen dat mensen dat heel onaangenaam vinden. Volgens Van der Valk wordt de stank vermoedelijk veroorzaakt door het gebruik van kalium- houdende kunstmest. De ge meente heeft de klachten door gespeeld aan de politie. Van der Valk: „Het valt buiten onze competentie. Als klachten aan toonbaar veroorzaakt worden door een inrichting - een fabriek of iets dergelijks - dan kunnen we ingrijpen. Maar in dit geval is daar geen sprake van. In dit geval viel het aantal klachten mee. In juli deed zich een soortgelijk geval voor in de omgeving van Zierikzee en toen kwamen enkele tientallen klachten binnen bij de gemeen te Schouwen-Duiveland. Het bleek destijds om mislukte mestinjectie te gaan, waardoor een ammonniakstank - door klagers omschreven als 'zweet - sokkengeur' - ontstond. Tegen de boer die de stank veroor zaakte werd proces-verbaal op gemaakt. De politie heeft de klachten uit Nieuwerkerk, Scharendijke en Brouwershaven in behandeling genomen en onderzoekt in sa menwerking met de Algemene Inspectie Dienst (AID) of er sprake is van overtredingen van milieuregels. Het onderzoek waar naar verwachting volgen de week afgerond. OUWERKERK - De werkgroep Ouwerkerk in oude documenten geeft morgenavond in het dorpshuis in Ouwerkerk een di avoorstelling waarin dorpsfees ten centraal staan. De presentatie begint met oude plaatjes van festiviteiten in 1897 en biedt daarna beelden van vrolijke evenementen in de vorige eeuw. Na de pauze wor den kleurendia's vertoond van allerlei vieringen vanaf de jaren zeventig. Volgens de werkgroepleden wordt dat voor veel bewoners een feest van herkenning. De toenmalige jeugdleden van de muziekvereniging Nieuw Leven zijn nu inmiddels vaders en moeders. Ook zijn er beelden van vroegere festviteiten op de ijsbaan. Naast de dia's zijn er ook ma quettes te bekijken van de vroe gere toren met de kerk en van boerderij Dorpszicht, 't Stoofje en het Nieuwe Durp. De diapre sentatie in het dorpshuis begint om 19.30 uur. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wie in de nacht van zaterdag op zondag naar buiten kijkt, heeft een grote kans een totale maansver duistering te zien. De Middel burgse Volkssterrenwacht Phi- lippus Lansbergen aan de Herengracht is die avond en nacht geopend voor het publiek met een speciaal programma over het verschijnsel. Volgens het KNMI beloven de vooruit zichten een redelijk heldere nacht. De maan beweegt vanaf 0.33 uur door de schaduw van de aarde. Vanaf dat moment wordt de maan steeds kleiner. Om 20 8 uur begint de totale verduiste ring, die duurt tot 2.30 uur. De t-i maan begint daarna weer lang- EdlgGlCll zaam groter te worden tot de maansverduistering even naar 4 uur weer voorbij is. Bij een tota le maansverduistering komt de maan in de schaduw van de aar de. Omdat de aarde een atmos feer heeft kunnen er toch nog zonnestralen door deze atmos feer op de maan vallen. Hier door is de maan niet echt verduisterd; ze wordt alleen donkerder. De laatste keer dat in de Neder land de volle maan enkele uren door de schaduw van de aarde werd verduisterd, was in mei. De eclips was toen niet helemaal te zien, omdat de maan al onder was toen de verduistering even na 7 uur eindigde. In januari 2001 vond voor het laatst een gehele maansverduistering plaats. De weersomstandighe den waren, onder meer door sluierbewolking, toen niet al te best. De totale maansverduiste ring staat centraal vanaf 21 uur bij de Sterrenwacht. Omstreeks middernacht worden er diverse telescopen opgesteld. RENESSE - Het kerkelijk sa menwerkingsverband Wind kracht 8 wijdt twee gespreks- avondenaan engelen. Deze bijeenkomsten worden ge houden in de Jacobuskerk in Renesse op de dinsdagen 11 en 25 november. Beide gespreks- avonden beginnen om 20.00 uur. Advertentie Kom naar de jaarlijkse op of rond 10 november ik ben mantelzorger als je langdurig en intensief voor een ander zorgt. In heel Nederland zijn er infor matieve en verwenactiviteiten voor mantelzorgers. Meer info: 0900 20 20 496 of kijk op www.mantelzorg.nl Initiatief van LOT. Vereniging van Mantelzorgers en Xzorg, Vereniging van Steunpunten Mantelzorg en Vrijwillige Thuishulp Of het er nog toe doet is zeer de vraag, maar twee Goese tieners hebben deze week als nog besloten het Centraal Akkoord krachtig te verwer pen. Dat de lonen gedurende twee jaar worden bevroren om de economie een oppep per te geven, vonden ze te bil lijken. Maar dat als uitvloei sel daarvan hun zakgeld eveneens op de nullijn blijft, zoals hun vader aankondig de, achtten ze onverteerbaar. Het belooft een lange hete winter te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31