PZC PZC Putten moeten grondwater op juiste peil houden Gehandicapte treft obstakels op internet Zeeuws vrouwenkoor Cadans naar Praag College mikt op nieuwbouw bij Biezelinge 13 Concordia Tholen speelt filmmuziek College Reimerswaal gaf onvolledige informatie over Nishoek Nieuw theater Middelburg in najaar 2006 open agenda vrijdag 7 november 2003 Aanrijding in de tunnel Broedende kip Slechtziend Show Reimerswaal vreest planschade Politie rolt hennepkwekerijen op Cel en boete voor invoer cocaïne Man mishandeld in Souburg Automobiliste negeert afzetting Dualisme b redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur MIDDELBURG - De eerste the atervoorstelling in de nieuwe Middelburgse schouwburg is in het najaar van 2006 te zien. Dat js een jaar later dan oorspronke lijk de bedoeling was. De ver traging is het gevolg van de sloop die tegenviel, archeologi sche vondsten en omwonenden die de werkzaamheden hebben laten stilleggen. De bouw van het theater kan nog een paar tegenslagen heb ben. zegt wethouder A. van 'tWesteinde. „Er zit nog wel wat rek in. Er wordt nu hard ge werkt, maar het is moeilijk te voorspellen, het is een ingewik keld bouwproces. Wie weet wat ze nog tegenkomen." Omwonenden van het theater hebben vorige maand de bouw 'van de bouwput stilgelegd. Dat leverde een vertraging van drie weken op. De aannemer pro beert die vertraging in te halen. Eind maart moet hij klaar zijn, dan begint de bouw van de par keerkelder en het theater. Omdat het theater een jaar later 'opengaat, houdt de gemeente 'geld over. In januari presenteert 'Van 't Westeinde een financieel 'overzicht aan de gemeenteraad. Daarin worden de kosten voor het voorplein en de kosten voor 'het archeologisch onderzoek op de bouwplaats meegenomen. Het onderzoek door de archeo logen kostte ruim een half mil- 'joen euro, de kosten voor de 'aanleg van een plein voor de en tree van de schouwburg werden altijd geschat op ruim een mil- lien euro. In januari moet ook duidelijk zijn of het gebouw binnen het door de gemeente- baad vastgestelde budget ge bouwd kan worden. Dan is na- melijk een aannemer gevonden. 'TERNEUZEN - Een 43-jarige automobilist uit Axel is gister middag rond 15.50 uur in de ■westbuis van de Westerschelde- tunnel tegen de auto van een 47- jarige automobilist uit Hulst ge reden. De oorzaak van de aan rijding is onbekend. Er was en kel blikschade. THOLEN - Harmonie Concor dia uit Tholen geeft zaterdag 15 november een concert dat in het leken staat van filmmuziek. Sporthal De Meulvliet in Tholen ivordtvoor deze avond omgeto verd tot een bioscoopzaal. De rode loper wordt uitgelegd en op :en groot scherm worden plaat- es en fragmenten uit de bijbe- lorende films vertoond. Een lantal leden van het jeugdor kest loopt rond als Hollywood- 'terren. Liedjes uit bekende ïlms, waaronder 'Love Story' in 'Grease', worden onder tand door zanger M. Stuif- neel en zangeres L. van der feeken. De harmonie reikt een lantal ludieke prijzen uit. Deze Gouden oesters' worden uitge mikt in meerdere categorieën, raaronder 'beste art-director' n.'eeuwig durend talent'. De ianvang is om 20.00 uur. Fracties voelen zich misleid door Rolf Bosboom KRUININGEN - Het college van B en W van Reimerswaal heeft de gemeenteraad onjuist voorgelicht over de aankoop van gronden voor de uitbreiding van bedrijventerrein Nishoek bij Kruiningen. Dat stellen de fracties van zowel Leefbaar Reimerswaal als ChristenUnie. Deze week werd duidelijk dat het gemeentebestuur de laatste benodigde gronden voor de vol gende fase van Nishoek heeft verworven. Daarmee is een langdurige onteigeningsproce dure voorkomen en kan er snel een begin worden gemaakt met de uitbreiding. Een aantal woningen aan de Zanddijk had de gemeente al eerder gekocht. Met de eigena ren van twee woningen en een agrarisch bedrijf kon echter geen overeenstemming worden bereikt. Die hebben hun eigen dom uiteindelijk verkocht aan projectontwikkelaar Orisant Leisure, die de gronden op zijn beurt nu overdoet aan de ge meente. Hoewel de gemeenteraad blij is dat de weg vrij is voor de verdere groei van Nishoek, bleken gis teravond in de raadscommissie wonen en milieu bij enkele par tijen grote bedenkingen te leven over de gang van zaken. In het verleden is herhaaldelijk ge vraagd naar de stand van zaken, maar de informatie die het col lege verstrekte was telkens summier. Bovendien, zo reconstrueerde A. Jumelet (ChristenUnie), spreken de verschillende ver klaringen elkaar tegen. Zo zou er recent nog een laatste bod aan de eigenaren zijn gedaan, ter wijl anderen beweren dat het af gelopen jaar geen contact meer is geweest tussen gemeente en betrokkenen. „Ik kom tot de conclusie dat u mij en de raad onjuist en onvolledig hebt geïn formeerd", zei Jumelet. Hij wil de precies weten wanneer de ge meente haar laatste bod heeft gedaanhoe hoog dat bod was en voor welk bedrag de gronden nu van Orisant zijn gekocht. N. van der Hoest (Leefbaar Rei merswaal) was eveneens gepi keerd, omdat het college vorige maand nog weigerde opening van zaken te geven. „Ik voel me misleid. Ik vind dat de raad recht heeft op informatie", zei hij. „We beraden ons daarom op stappen", voegde hij er dreigend aan toe, zonder overigens con creet te worden. Wethouder M. van Overloop ging niet rechtstreeks in op de verwijten, maar zegde wel toe tekst en uitleg te geven. „Wezul- len alles netjes voor u op een rij tje zetten en schriftelijk ant woord geven." Wel wilde hij kwijt dat het niet verstandig is tijdens onderhan delingen te veel naar buiten te treden. Hij haalde daarvoor eer der gedane uitspraken aan: „Een broedende kip moet je niet storen." Water dat bij de bouwput wordt weggepompt wordt elders weer in de grond geïnjecteerd. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes neemt extra maatregelen om de bouw van het nieuwe stadskantoor zonder grote problemen te laten verlopen. Op het parkeerterrein bij de Edisonstraat en langs de M.A. de Ruy- terlaan worden putten gegraven om het grondwater op het juiste peil te houden. Voor de bouw van het stadskantoor, tus sen de M. A. de Ruyterlaan en het Hollan- diaplein, is een enorme bouwput gegra ven. Om ervoor te zorgen dat de put niet blank komt te staan, wordt er bemaald. De samenstelling van de bodem blijkt echter op diverse plaatsen anders te zijn dan verwacht. Om te voorkomen dat pro blemen ontstaan in de omgeving, moet het bemalingsplan worden aangepast. Het blijkt noodzakelijk meer retourbe maling toe te passen. Dat wil zeggen dat het water dat bij de bouwput wordt weg gepompt, elders weer in de grond wordt geïnjecteerd. Daarmee wordt ongewens te verlaging van de grondwaterstand voorkomen. Voor de extra retourbemaling worden zowel aan de Edisonstraat (het parkeer terrein bij de supermarkt) als langs de M.A. de Ruyterlaan met een mobiele boorinstallatie putten gemaakt. Deze zijn herkenbaar aan de blauwe pijpen die boven de grond uit steken. De putten foto Willem Mieras worden met elkaar verbonden door een leidingwerk, zo veel mogelijk onder gronds in sleuven. De aanleg van de bemaling vergt nog een kleine vier weken. Daarna is het par keerterrein weer grotendeels beschik baar voor het winkelend publiek. De be maling blijft actief totdat de nieuwbouw 'uit de grond is', vermoedelijk eind maart. Het nieuwe stadskantoor moet eind volgend jaar gereed zijn. door Ron Magnée VLISSINGEN - Internetge bruikers met een handicap on dervinden nogal eens proble men op de digitale snelweg. Websites zijn zo vormgegeven dat ze moeilijk leesbaar zijn voor mensen met een visuele be perking, of links zijn zo klein dat ze lastig aan te klikken zijn voor mensen met een motori sche storing. Drie 'ambassa deurs' zijn gisteren aangesteld om de problemen aan de kaak te stellen. Het project Drempels Weg wil internet toegankelijker maken voor mensen met een handicap. Het project valt onder de ver antwoordelijkheid van het Lan delijk Bureau Toegankelijkheid en is een initiatief van het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport. Gisteren stelden de medewerkers van het project in Vlissingen drie ambassa- deurs aan. Deze internetgebrui kers met een handicap proberen de bedrijven en instellingen er toe te bewegen hun websites be ter toegankelijk te maken. P. Nederlof is één van de ambas sadeurs die in Zeeland het opneemt voor gehandicapte in ternetters. Hij heeft multiple sclerose. Als gevolg van zijn ziekte is hij motorisch en visueel beperkt. Eenmaal op het world wide web zorgt dat voor tal van problemen. Zo kan Nederlof soms maar moeilijk bepaalde hyperlinks aanklikken. „Kleine knopjes op het scherm die je maar moeilijk kan aanklikken", legt Nederlof uit. „Daar zoeft dan het pijltje overheen." Een ander probleem betreft de zogeheten pop-ups: reclame uitingen die tijdens het surfen automatisch en ongevraagd op het scherm komen. Voor een doorsnee internetter is het al een crime, maar dat geldt dub bel voor Nederlof, die de schermpjes niet zo makkelijk weer weg kan klikken. Nederlof gebruikt tijdens het surfen een groot scherm en soft ware om letters te vergroten. Handig, maar webbouwers blij ken hun sites soms zo te bouwen dat het niet mogelijk is de letters te vergroten. Een andere Zeeuwse ambassa deur is L. de Groote. Hij is slechtziend. Op het internet surft hij met behulp van een braille-leesliniaal en een spraakprogramma. Wat dat laatste betreft: eenmaal bij een pagina aangekomen, leest dit programma de tekst hardop. Als de tekst in kolommen is opge maakt, gaat dat nogal eens fout. „Zeker als de kolommen niet goed gescheiden zijn", zegt De Groote. „Dan leest het pro gramma de eerste regel van de eerste kolom. Vervolgens de eer ste regel van de tweede kolom. Dan raak je helemaal het spoor bijster." Ook pop ups zijn De Groote een doorn in het oog. Dan verschijnt op zijn brailleli- niaal ineens een tekst waar hij geen touw aan vast kan knopen. De Groote, Nederlof en de derde ambassadeur R Overdulve gaan de komende tijd zich hard ma ken om webpagina's zo toegan kelijk mogelijk te krijgen voor internetters met een handicap. Op het programma staat onder meer een aantal bezoeken aan bedrijven. Die kunnen een in tentieverklaring tekenen waar mee ze aangeven hun webpagi na's aan te passen, zodat ze toegankelijker worden voor ge handicapte surfers. Daarnaast geven de ambassadeurs work shops over hoe het is om met een handicap te internetten. Tot slot blijven ze pagina's testen van bedrijven die de intentieverkla ring hebben ondertekend. door llona Vette 'S-HEER ABTSKERKE - Het Zeeuwse vrouwenkoor Cadans gaat het helemaal maken over de grens. Reisde het damesge zelschap vorig jaar nog af naar Rusland voor een aantal optre dens, binnenkort doen de vrouwen de Tsjechische hoofd stad Praag aan. Dirigente Emilia Tabachnik-Li: „We gaan Europa veroveren." Het koor reist 27 november af naar Praag om mee te doen aan het dertiende Internationale Koorfestival met Advent- en Kerstmuziek. Daaraan doen zo'n zeventig koren uit de hele wereld mee. Er zijn twee Ne derlandse koren uitgenodigd, waarvan één uit Zeeland. Voorzitter van het koor Paula van Buuren: „Wij vinden het ontzettend leuk. Om in een echte concertzaal te spelen in zo'n mooie stad en dan ook met kerstliederen, is echt fantas tisch. Iedereen heeft er zin in." In totaal gaan er 39 leden mee. De dames zijn al druk in de weer met hun kerstrepertoire. Gemiddeld oefenen ze één keer in de week in de kerk in 's-Heer Abtskerke. De normale oefen ruimte was in wijkgebouw De Spinne in de Goese Polder, maar dat brandde tijdens de jaarwisseling af. Tabachnik- Li: „We oefenen nu in de kerk en dat is toch wel heel fijn, hoor. Een geweldige akoes tiek." Sinds een aantal jaar is Ta bachnik-Li dirigent van Ca dans. Volgens Van Buuren heeft het koor aan haar te dan ken dat het zo goed gaat. „Emi lia is echt de drijvende kracht achter ons koor. We leren zo veel van haar." Het koor blijft altijd bezig zichzelf te vernieuwen en ver beteren. De leden van het koor krijgen lessen stemvorming en cursussen om zichzelf te pre senteren en gevoelens uit te beelden tijdens de nummers. Secretaris Yvonne van de Vel de: „We gaven laatst een optre den in De Mythe, en na afloop zeiden veel mensen dat we er echt een show van hadden ge maakt. Dan zie je dat je in spanning loont." Andere complimenten die de groep regelmatig krijgt, gaan vaak over het afwisselende re pertoire. Het koor heeft in ver gelijking met andere Zeeuws koren redelijk gevariërde pro gramma's en zingt nauwelijks kerkelijke muziek. Het koor zingt klassiek, materiaal uit musicals en hedendaagse lied jes van verschillende compo nisten. Bovendien kan het koor drie-, vier- én vijfstemmig zin gen. Tabachnik-Li: „Het is geen koor waar alleen oudere vrouwen komen. Ons oudste lid is dan wel 73ons j ongste lid is net 20." De optredens in het buitenland zijn niet alleen ontzettend leuk, maar zorgen ook nog eens voor een hechtere band tussen de groepsleden. Van Buuren: „Rusland is ons ontzettend goed bevallen. Toen we terug kwamen, hebben we een aan tal avonden bij elkaar gezeten om eikaars foto's te bekijken. Je leert elkaar een stuk beter kennen als je een aantal dagen intensief met elkaar optrekt." Het eerstvolgende optreden van de vrouwen in hun oude, vertrouwde omgeving is op 7 december in de kerk van 's-Heer Abtskerke. Daar hou den ze een samenzangmiddag van 15.30 tot 16.46 uur. De volgende dag staan de vrouwen in zorgcentrum Randhof in Goes van 19.00 tot 21.00 uur. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal vreest steeds meer planschade te moeten uitkeren. Aanleiding is een claim van een bewoner van de Nieukerckestraat in Krabbendijke. die zegt schade te ondervinden van de ontwikkeling van de wijk Rozeboom. Een onafhankelijk adviesbureau adviseert een vergoeding van 3000 euro uit te keren. Leden van de raadscommissie wonen en milieu reageerden gisteravond onaangenaam verrast. CDA, VVD, Leefbaar Rei merswaal en PvdA wilden het advies negeren; de andere frac ties hielden hun kruit droog tot de raadsvergadering. Wethouder M. van Overloop voorspelde dat de gemeente in toenemende mate met dit soort claims te maken krijgt. „In de Nieukerckestraat wonen twintig mensen. Wat doen we met de andere negentien?" De extra kosten die de claims met zich meebrengen, worden verwerkt in de exploitatie van Roze boom. LEWEDORP - In een woning in Lewedorp en in een woning in 's Gravenpolder zijn gisteren hennepkwekerijen ontmanteld. Diverse goederen zijn in beslaggenomen. In de woning in 's Gravenpolder trof de politie 145 planten aan. De bewoners zijn verhoord. VLISSINGEN - Een dertigjarige man is gisteren in hoger be roep schuldig bevonden aan betrokkenheid bij de invoer van 57 kilo cocaïne via de haven van Vlissingen. De man kreeg door het Haagse gerechtshof een celstraf van vijf jaar en boete van 25.000 euro opgelegd. Als hij niet be taalt, moet hij 260 dagen extra zitten. Tegen de man was een celstraf van zes j aar geëist. Dat was dezelfde straf als het von nis van de rechtbank, waartegen hij eerder beroep aanteken de. De man is door medeverdachten aangewezen als diegene die het transport van de harddrugs op het motorschip Cottica vanuit Suriname naar Nederland regelde. De politie kwam de cocaïne op het spoor en verving deze door frituurvet. OOST-SOUBURG - In de Paspoortstraat in Oost-Souburg is gistermiddag rond half zes een 38-jarige Middelburger mis handeld door twee onbekend gebleven mannen. De mishan deling volgde op een uit de hand gelopen woordenwisseling over een verkeerssituatie. Het tweetal schopte en sloeg de Middelburger, waardoor hij blauwe plekken en een aantal schrammen in zijn nek heeft opgelopen. Toen de mannen hoorden dat omstanders de politie belden, snelden ze er van door. MIDDELBURG - Een 54-jarige automobiliste is gistermid dag rond zes uur gewondgeraakt toen ze op de Schroeweg in Middelburg een wegafzetting negeerde. De vrouw kwam van de A58 en reed de Schroeweg op, waar een gedeelte van de weg is afgezet wegens werkzaamheden en het verkeer wordt omgeleid. De automobiliste negeerde die omleiding echter, waardoor ze met haar auto tegen een hoop zand reed, over een groot gat in het wegdek sprong en na vijf tig meter tot stilstand kwam. De vrouw is naar het ziekenhuis gebracht, de hele onderkant van de auto is beschadigd. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het grondgebied ten noordwesten van Biezelinge wordt door het college van bur gemeester en wethouders van Kapelle gezien als een toekom stige woningbouwlocatie. De gemeente probeert daar via het voorkeursrecht grond te reser veren, blijkt uit de antwoorden van het college op vragen van verschillende raadsfracties. De fracties zijn, zo lieten ze we ten in hun algemene beschou wingen, bezorgd of er wel tijdig voldoende bouwgrond beschik baar is voor inwoners van de ge meente die straks een huis wil len bouwen als Overtieringe vol is. Het college voelt er echter niets voor om, zoals de SGP-fractie suggereerde, grote kavels in Overtieringe te halveren. Ook niet als ze niet snel worden ver kocht. De kavelomvang in die nieuwe Kapelse wijk maakt vol gens het college juist deel uit van de kwaliteit van het plan. Hoe graag de fractie van Ge meentebelang het ook zou wil len; de capaciteit op de afdeling ruimtelijke ontwikkeling en volkshuisvesting in Kapelle is te beperkt om voor nog meer ge bieden structuur- of bestem mingsplannen te maken. Het demissionaire college heeft antwoorden op de algemene be schouwingen van de raadsfrac ties geformuleerd. Behalve de fractie van de PvdA, die te laat was met het indienen van de stukken, krijgen alle fracties antwoord op hun vragen. De fractie van de ChristenUnie, die diepgravende ideeën op pa pier heeft gezet over dualisme en hoe de raad in de praktijk zou moeten functioneren, krijgt vooral te horen dat het de raad zelf is die vorm moet geven aan de dualistische praktijk. De ChristenUnie moet de vragen, met andere woorden, aan de col lega-raadsleden stellen. Net als de meeste fracties lijkt ook het college veel te verwach ten van een op te stellen toe komstvisie. Daarin moet komen te staan welke kant de gemeente op alle beleidsterreinen uit wil. Een voorstel van de CDA-frac- tie om het budget daarvoor te halveren, ontraadt het college met klem. De vrees van de ChristenUnie, dat er problemen te verwachten zijn van een varkenshouderij die in de kern Biezelingen ge vestigd zou zijn, kan het college wegnemen. Er worden in Bieze linge geen varkens gehouden. Wel is er een bedrijf, waarvoor de Klinker, die aansluit op de Oude Rijksweg, open gehouden moet worden. De Kapelse raad zou zichzelf niet zijn als er niet over honden poep werd gemopperd. Een sug gestie van de SGP-fractie om de hondenbelasting flink te verho gen en een toezichthouder uit de opbrengst op pad te sturen, wijst het college af. Een heksen jacht op hondenbezitters wil het dagelijks gemeentebestuur niet ontketenen. De raad is opnieuw aan het zet tijdens de begrotingsvergade ring die dinsdag 11 november wordt gehouden in het gemeen tehuis van Kapelle. STREEKACTIVITEITEN GOES Randhof, 10.00 - 12.00 uur en 13.30-16.00 uur: Grote boekenmarkt; Kantine ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Zeelandhallen, 13.00 - 21.00 uur: 5e Zee land Creatief; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; 'S HEER HENDRIKSKINDEREN - Heer Hendrikhuis, 20.00 uur: Dwaasheid of Di lemma door jongerenwerkgroep; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.30 uur: Sociëteit; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: Musical door de JOP-jongeren met aansluitend een spooktocht; Sporthal, 19.30 - 20.30 uur: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal; KWADENDAMME Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00 -17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00 17.00 uur: Vlindertuin, Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek; VLAKE - Sequoiahof, 10.00 - 18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit: YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt;Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rond vaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29