PZC Een (te) prijzig presentje Dwangarbeiders Birma-spoorweg gevangen in woord en beeld Gemeenten ge vei geen extra geld voor GGD-belei Keramiek met humor en sieraden met finessi kunst Kerstpakket vrijdag 7 november 2003 Waardevolle historische boerenschuren in slechte staat Romusha's Beriberi De Dageraad in gemeentehuis te Zierikzee Groot belang Informatieavol^ over ADHD Fantasiefiguren Disciplines Sectoruitjes Voordelig door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Meer dan de helft van de waardevolle histo rische schuren en andere agrari sche opstallen op Walcheren verkeert in 'redelijk tot slechte staat.' Dit blijkt uit een enquête onder de leden van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie. Het merendeel van de bedrijfs woningen is er beter aan toe en is in 'redelijk tot goede staat', wijst het onderzoek uit. Het ge- bruiksnut van de schuren en an dere gebouwen is geleidelijk aan afgenomen door modernere manier van opslag van akker bouwproducten. Bovendien is de omvang van de machines zo danig toegenomen, dat deze niet meer in de schuren passen. Het onderhoud van de niet meer functionele historische gebou wen kost wel (veel) tijd en geld. Een nieuwe damwandschuur is voor een landbouwbedrijf doel matiger in het gebruik. Dit draagt ertoe bij dat historische boerderijen langzamerhand verdwijnen uit het landschap. De agrarische natuurvereniging Natuurlijk Walcheren (ANNW) wil naar oplossingen zoeken voor dit probleem. Dat past in de doelstelling: verbrede land bouw bevorderen, landschap en natuur behouden en verstreken, maar ook de lokale economie bevorderen. De natuurvereniging wil een bijdrage leveren aan het behoud van het bedreigde culturele erf goed, zoals de historische hof- stedes. In dit kader organiseert de agra rische natuurvereniging op woensdag 12 november het symposium Behoud historische boerderijen. Dat gebeurt in de gerenoveerde boerderij (ook atelier en galerie) Ter Hoge in Middelburg, vanaf 19.30 uur. Gedeputeerde H. van Waveren en de Middelburgse wethouder J. Kool-Blokland geven hun zienswijze en voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land en Tuinbouworganisatie Zee land belicht het standpunt van de georganiseerde boeren. door Jeroen de Valk MIDDELBURG - De aanleg van de Birma-spoorweg en de Pak- anbaroe-spoorweg gedurende de Tweede Wereldoorlog resul teerde in een massaslachting. Een kleine 300.000 mensen wer den te werk gesteld, en njepr dan tachtig procent daarvan over leed gedurende het werk en het transport ernaar. Ze waren on dervoed, kregen malaria en dy senterie, werden gemarteld door de 'Jappen' of verdronken als een boot werd gebombar deerd. Sommigen raakten gewond bij het sjouwen met zware metalen balken, slechts gehuld in een lendendoek, in de brandende hitte. Wie letterlijk doodziek was, werd levend begraven aan gezien hij toch geen arbeid meer kon verrichten. Hoeveel zouden er, bijna zestig jaar later, nog over zijn van die honderdduizenden? „Geen idéé", zegt Jan Banning, „maar het kunnen er nooit meer dan een paar honderd zijn." Vieren twintig mannen van dit jaarlijks slinkende groepje 'sur vivors' heeft Banning geïnter viewd en gefotografeerd in zijn boek Sporen van de oorlog De overlevenden van de Birma- en Pakanbaroe-spoorweg. Dat wordt vandaag gepresenteerd in De Drukkerij in Middelburg, waarna een expositie van de fo to's wordt geopend in expositie ruimte Caesuur. Banning foto grafeerde de bejaarde mannen met ontbloot bovenlijf, aange zien ze destijds ook zo hun werk moesten verrichten. Stropdas sen of Indische kledij zijn niet op de foto's te zien. Even keren de mannen - in leeftijd uiteenlo pend van ongeveer 74 tot 92 jaar - terug naar hun traumatisch verleden. Eén van hen is Bannings vader, Frans Banning. Jan Banning: „We zijn vroeger veel verhuisd, weet ik nog. Mijn ouders hadden hier in Nederland geen wortels en dus maakte het hen geen biet uit waar ze woonden. Ze vonden ook dat hun kinderen zich over al thuis moesten kunnen voelen, overal moesten kunnen overle ven." Jan Banning vond het belang rijk ook de Indische dwangar beiders aan het woord te laten, de zogenaamde Romusha's. „De geschiedschrijvers en de me dia in het algemeen hebben aan hen altijd weinig aandacht be steed. Eén van de oorzaken was, dat Soekarno ooit tot de mensen behoorde die arbei ders ronselde voor dit werk, met valse beloftes en zo. In de offici- De dwangarbeiders aan de Birma- en Pakanbaroe-spoorlijn in ontbloot bovenlijf te zien in Caesuur. foto Lex de Meester ele geschriften moest zijn repu tatie onbezoedeld blijven. Ook telde mee, dat de Indonesische regering een goede handelsrela tie met Japan wilde opbouwen. En dat terwijl de Romusha's veruit in de meerderheid waren, en het slechtst werden behan deld. Er is in de jaren zeventig een film gemaakt over hun lot, maar die werd in Indonesië ver boden." De getuigenissen, opgenomen in de vorm van lange monolo gen, zijn gruwelijk. De betrok ken 'Jappen' waren geen haar beter dan de nazi's, en de arbei dersgemeenschappen functio neerden als reizende concentra tiekampen. „Elke dag stierven er zeker drie, later vijf of tien", vertelt de ongeveer negentigja rige Pan ('meneer', 'vader') Ng- adiyo, die de Birma-spoorweg overleefde en nog steeds rijst boer van beroep is. Pan Ngadiyo: „Velen stierven aan ondervoeding. Als je de maaltijden van drie mensen bij elkaar deed, had je eigenlijk net genoeg voor één persoon. Ande ren gingen dood aan ziekten: ze kregen droge beriberi, waarbij je helemaal verschrompelde, of natte, waardoor je vreselijk op zwol. Ze kregen malaria. Of ze gingen bloed ophoesten. Mensen die niet doorwerkten, kregen klappen op hun hoofd, soms zo hard dat ze eraan stier ven."Even curieus als tragisch door Ali Pankow ZIERIKZEE - In de hal van het gemeentehuis in Zierikzee prij ken deze maand sfeervolle foto's van het begin van de dag in het Zeeuwse landschap onder de ti tel 'De Dageraad'. De foto's zijn gemaakt door Jaap Klein uit Oostkapelle. Klein maakt als chauffeur van de expeditie-afdeling van de Provinciale Zeeuwse Courant, vaak vroege ochtendritten. Zijn fascinatie voor het opkomend licht met prachtige wolken is, dat al dat bloedvergieten tot vrijwel niets heeft geleid. De spoorwegen raakten namelijk spoedig in onbruik. Banning, in zijn inleiding: „Een fors deel van de Birma-spoorbaan is in middels vervallen of ontman teld. Op enkele vergeten plek ken in Midden-Sumatra staan nog de laatste restanten van een paar locomotieven. Voor de rest zijn er van deze luchten, spectaculaire kleuren en kolossale waaiers van lichtstralen met daarachter im mense waterpartijen van rivier armen, meren en kreken is groot. Zo ontstaat het plan om binnen duidelijk met zijn werk gever overeengekomen gren zen een jaar lang elke zonsop gang te fotograferen die hij de moeite waard acht. Het resul- mensenverslindende onderne ming nauwelijks meer sporen te vinden." Jan Banning: Sporen van de oorlog Overlevenden van de Birma- en de Pakanbaroe- spoorweg. Uitgeverij Ipso Facto (ipso-facto@solcon.nl), 144 pa gina's, 25,-. Presentatie: 16.30 uur. De expositie bij Caesuur duurt tot en met 13 december. Vernissage: 17.30 uur. taat is het project 'De Dage raad'. Zo zijn onder meer de Plompe Toren bij Burghsluis en de molen van Zonnemaire gefoto grafeerd, maar ook de Zeeland- brug, een boerderij bij Nieuwer- kerk, het landschap bij Brouwershaven, de slikken bij De Val en de Oosterschelde bij Ou werker k. Deze expositie in de hal van het gemeentehuis is tot en met vrij dag 28 november te zien van maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en op vrij dag van 8.30 tot 16.00 uur. door Claudia Sondervan GOES - De reorganisatie van de GGD Zeeland en het terugbren gen van medische milieukunde bij de GGD-taken mag de Zeeuwse gemeenten geen extra geld kosten. Immers, de ge meenten hebben volgend jaar zelf ook geen geld voor nieuw beleid. Die boodschap kreeg het dagelijks bestuur donderdag bij de algemene GGD-bestuurs- vergadering in Goes. De GGD moet prijskaartjes hangen aan alle dingen die de gezondheidsdienst namens de Zeeuwse gemeenten doet, opdat die in de vergadering van 8 ja nuari 2004 kunnen aanwijzen waar mogelijk het geld voor het nieuwe beleid gehaald kan wor den; „oud voor nieuw", zoals de Goese wethouder D. van Ewijk zei. Eerder willen de gemeen tenvertegenwoordigers de be leidsvoorstellen voor 2004 niet aan hun gemeenteraden voor leggen. De afwijzende houding van het algemeen bestuur dreigt de GGD te schaden en zadelt de dienst op met extra werk terwijl het management al overvraagd wordt, verweet voorzitter L. Poppe-de Loof de vergade ring. De vier nieuwe voorstel len; de reorganisatie van de GGD, de opzet van medische milieukunde, de wettelijk ver plichte kwaliteitscoördinator en de verbetering van datacom municatie, zijn slechts de meest noodzakelijke van de beleidsza ken waarvoor de gemeenten in 2000 al gekozen hebben, bracht zij in herinnering. Die keuzen zijn gemaakt nadat onderzoeksbureau Berenschot een vernietigend rapport uit bracht over de staat van de Zeeuwse GGD: de dienst was de armste van Nederland en daar door onvoldoende toegerust op haar wettelijke taken. Er moest negen miljoen gulden (vier mil joen euro) bij voor een optimaal functionerende GGD, stelde Berenschot. De Inspectie voor de Volksge zondheid waarschuwde daarop dat de GGD dreigde te vallen. De geschrokket. I' meenten trokken een mil] euro per jaar extra uit voor: r beteringen, die anno 2 0031 ii nog op uitvoering wachten voorstellen die donderdags :n lagen horen daarbij, verdeè: Poppe. Zij sprak tegen dovemans® btl Het pakket voorstellen kos totaal per inwoner van Zee 1,22 euro, oftewel 459.270 op jaarbasis. Voor 2004 vd t uitvoering ervan 250.0000e 6 Het voorstel van het dagel h bestuur dat geld uit de algen iu reserve te halen, vond geen j de gemeenten verstandig. s meerdaarvoor2005 hetheisf drag voor rekening van de] meenten zou komen. be Wethouder P. Weemaes Hulst brak als enige een voor de medische milieul Het is een wettelijk vi schreven taak die groot heeft in een industriële en rische provincie als h pleitte hijDie kan evenwel: gepast uitgevoerd worden, wethouder A. van OpdorplE Borsele. Vrijwel alle gemecF, hebben een afdeling miliei1 de, als de GGD daar de gei kundige blik aan toevoegt voldoende, meent hij. Ookj reorganisatie van de GGD ten de extra kosten tegen bf ringen wegvallen, voegde houder J. Meulenberg-Op'; van Noord-Beveland toe. HEINKENSZAND - Voor TI ders van kinderen met Al L houdt de vereniging Bi m woensdag 19 november W( 19.30 een informatieavon De Stenge in Heinkensz ja Sprekers is ondermeer C.I re, pertz. Zij onderzocht deinr rjj van beloning en tijdsplamjke op kinderen met ADHD. door Anita Tournois WESTDORPE - Kleurrijke textielschilderijen, keramiek met een vleugje humor en gracieuze sie raden; ingrediënten die zorgdragen voor een af wisselend en sfeervol geheel tijdens de najaars tentoonstelling in Galerie 45. Het is het werk van drie vrouwelijke exposanten, de van oorsprong Duitse Carmen Milhous-Arendt, maar woonach tig in Goes, de Belgische Carina van Acker uit Ert- velde en de Brabantse Ardi van Elsdingen-van de Ven uit Haaren. Milhous-Arendts werk is niet onder één noemer te vangen. Zij maakt gobelins, wandkleden en tex tielschilderijen. De schilderijen exposeert ze nu. In deze werken, vaak in gemengde technieken, laat ze zien over een prima kleurgevoel te beschik ken. Op een ondergrond van katoen past ze zijde- verf, textielverf en gutta, een soort lijm toe, soms verwerkt op rood papier met een reliëfpatroon. De sfeer is magisch, sprookjesachtig of ontleend aan andere culturen. Rood is als kleur favoriet. Al is het kleurenpalet afwisselend sober en uitbundig, naargelang het onderwerp - al aanwezige figuren zijn geabstraheerd - of beoogde uitstraling. Be langrijkste kenmerk vormt een grote mate van spontaniteit. Muziek vormt een duidelijke inspi ratiebron, te zien in het drieluik Symfonieën. „Meestal ontstaan vormen spontaan, hiermee ga ik dan aan het werk en vaak krijgt het werk dan ongewild toch een bedoeling. Zoals het werk 3D hier, een voorstelling van drie dikke dames, die ik druk kwekkend zag rondlopen op een beurs", legt de kunstenares uit. Het werk met de kleurrijke bolle geabstraheerde vrouwenfiguren, waarvan de monden aangegeven worden door gebekte randjes, draagt spoortjes van sprankelende hu mor en een tikkeltje ironie. Ook humoristisch van ondertoon zijn de kerami sche fantasiefiguren van Van Elsdingen-van de Ven. Met hun éénduidige gezichten en steeds voorzien van geestige bijpassende benamingen zijn het werken met een knipoog. Deze kunstena res, autodidact, vervaardigde aanvankelijk pop pen maar raakte allengs in de ban van klei. Engobes en glazuur maakt ze zelf. In haar grappi ge mens- en dierfiguren overheersen ronde vor men, maar bollen worden regelmatig afgewisseld met rechthoeken en vierkanten. Een religieus on dertoontje bespeurt men in de beeldengroepen Kruisheren of Nonnenkoor. Sterk van compositie is Kijk op wereld, een zwarte metalen plaat, waar op een staaf met zwarte bol in het midden de aarde vormt. Zeven kleine zwarte bollen vormen zeven mensen met witte opgeheven gezichten en zijn rondom de aarde gegroepeerd. Sieraden van Van Acker worden gekenmerkt door een sterke eigen vormgeving. Door haar affiniteit met verschillende disciplines - zij doorliep naast edelsmeedkunst diverse opleidingen - wordt ge bruik gemaakt van allerlei materialen als zilver, goud, onyx, parelmoer, ebbenhout, bloedkoraal, hoorn, epoxy, gekleurd glas en staaldraad. Elk ontwerp kent een zeer gedegen afwerking en een opvallende finesse. Van Acker: „Ik ben pas tevre den als het werk perfect is. Ik ga voor graciel te Voor deze kunstzinnige en draagbare kett* armbanden, ringen en oorbellen doet zij ins:jS] tie op in de natuur. Vooral bloemen vorme:iWi dankbaar onderwerp. Voorbeelden zijn: Odïfve de zwarte veldbloem, een broche in ebbenhcjro zilver en Pijpbloem, een ketting met een zil f ec ornament, de doosvrucht van de pijpbloemJje: sieraden vormen slechts een greep uit haarcoJh( tie, die fraai ligt uitgestald in vitrines, opWa; drukken van foto's van de betreffende ontwsifo st Tentoonstelling t/m eind november in Galen p] Singel 45 Westdorpe. Openingstijden: do. t/m zo. van 13.00-17.1 Keramiek van Ardi van Elsdingen-van de* foto Wim Kooit door Maurits Sep Het is altijd wat met die kerstpak ketten. De jam is niet lekker, de glazen schaal niet mooi. Maar als een armlastige baas in zijn onmetelijke wijsheid besluit dan maar géén pakket te verstrekken, is de werkvloer te klein, voelt het personeel zich niet meer ge waardeerd. En nu wil het kabinet een graantje meepikken van het kerstge- baar. Een kerstpakket is loon in natura en daar moet dus belasting over worden betaald, vindt het kabinet. De heffing is gelijk aan het percentage loonbelasting dat iemand betaalt. Een kerstpakket van 50 euro kost de werkgever dus pak weg 67 euro als iemand 33 procent be lasting betaalt, en ruim 80 euro voor een werknemer die het hoogste belas tingtarief betaalt. Onmiddellijk verkeren bedrijven, over heden en instellingen in staat van twij fel. „Ze staan voor een groot dilemma", merkt D. Lammers, die bij de Sligro verantwoordelijk is voor de kerstpak ketten. „Door die belastingmaatregel, die samenvalt met een slechte economi sche situatie, wordt het pakket veel duurder. Daarom denken ze aan af schaffing. Maar aan de andere kant zegt het gevoel: we kunnen het toch niet ma ken om onze mensen, die het helejaarzo hard voor ons hebben gewerkt, geen kerstpakket te geven?" Toch hoeven de ambtenaren van de ge meente Borsele dit jaar geen pakket meer te verwachten. Dat heeft niks te maken met de bezuinigingen waar het gemeentebestuur voor staat, maar en kel en alleen met de belastingmaatre gel. Daarom is besloten hetzelfde be drag dat vorig jaar aan kerstpakketten werd besteed, nu deels in het potje 'per soneelsvereniging' te stoppen, en deels in het potje 'sectoruitjes'. Komt het toch nog bij de medewerkers terecht. „Het zal de mensen desondanks tegenval len", verwacht een woordvoerder van de gemeente, „maar ach, een kerstpak ket is net zoiets als de ideale schoon zoon: nooit goed genoeg." Ook Rijkswaterstaat Zeeland ziet dit jaar af van kerstpakketten. Er moet daar fiks bezuinigd worden (ruim 200 banen staan op de tocht) en de belas tingheffing maakt het een te prijzig presentje. Doch medelijden met de wa terstaatsambtenaren is overbodig. In plaats van een doos-met-inhoud wor- Een kerstpakket is loon in natura en daar moet dus belasting over worden betaald, vindt het kabinet. den cadeaubonnen uitgedeeld, die ui teraard wel minder waard zijn. Boven dien staat voor elke medewerker nog wel een kerstpakket van de minister klaar. „Wij kregen altijd twee pakketten", beaamt E. de Feijter van Rijkswater staat Zeeland. „Eén van het ministerie en één van onze eigen Zeeuwse dienst." Bovendien kregen werkende partners soms ook één of twee dozen. „Wat we dan deden was de pakketten inleveren en aan een goed doel schenken. Aan het Leger des Heils bijvoorbeeld." Met Borsele en Rijkswaterstaat verliest het relatiegeschenkenbedrijf Harrie Verkaik uit Middelburg twee klanten. Daar komt de gemeente Goes misschien nog bij. De ondernemingsraad heeft voorgesteld de kerstpakketten af te schaffen, in de hoop bezuinigingen op het personeel te voorkomen. Een be sluit is nog niet gevallen, zegt een woordvoerster van de gemeente. „Het is in ieder geval niet meer voordelig om pakketten te geven. Maar misschien komt er een alternatief." Veel bestellingen blijven uit, zegt direc teur Verkaik. „Maar wij mogen niet zen van hun pakketten maar niet ver laagd. „Dat heeft geen zin", zegt Ver kaik. „Het besluit om wel of geen pak ket te geven, is een rigoureuze beslis sing. Dan maakt tien procent van de prijs niks uit." De Sligro biedt wel meer kleine cadeautjes tegen een lage prijs aan, zegt Lammers. „Daar is veel be langstelling voor. Lammers vermoedt trouwens dat nogal wat werkgevers de belastingmaatregel aangrijpen om met het kerstpakket te stoppen, terwijl ze dat vanwege de slechte economie toch al van plan wa ren. Maar nu hebben ze een beter ex cuus. Verkaik noemt de kerstpakketten 'sowieso conjunctuurgevoelig'. „Wat wij verkopen, is franje, geen basisbe hoefte voor mensen. Dat merk je als het economisch tegen zit." Overigens sluit Lammers niet uit dat vlak voor Kerstmis toch nog behoorlijk wat bestellingen binnenkomen. „Dan gaan werkgevers toch weer twijfelen. Last van hun geweten? Ach, ik zeg al tijd: het is heel goed om je personeel iets te geven als blijk van waardering." De medewerkers van Verkaik hoeven in elk geval niet te vrezen voor hun kerst pakket, belooft de directeur: „Wat erin zit? Dat mogen ze zelf uitzoeken." foto Lex de Meester klagen. De kerstpakketten zijn voor ons de room op de koffie, wij zijn er niet volledig van afhankelijk. Het kost ons dus geen banen. Dat ligt anders voor toeleveranciers en inpakbedrijven. En er zijn ook collega's die in de laatste drie maanden van het jaar voldoende omzet moeten halen om de eerste negen maan den van het jaar te kunnen overleven. Tja, als die nu de helft van hun omzet kwijtraken." „Kortom: een gering bedrag met een groot effect", oordeelt Verkaik daarom over de belastingmaatregel. Het kabi net verwacht er 140 miljoen euro mee te verdienen. „Relatief weinig geld. Zeker als hierdoor banen verloren gaan." Toch hebben Verkaik en Sligro de prij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28