Hoogervorst garandeert zorg in streekziekenhuis Nederlandse nichtjes blijven in Turkse cel m l kies je koers! 1 I €S GEBR. DOMINICUS BV 11° Osaka, met applaus voor de kok Lijst met ziektes wordt niet bepalend bij WAO-keuring Amerikaanse slachtoffers in Irak herdacht Bankpresident Trichet en Eurocommissaris Bolkestein waarschuwen lidstaten Aantal zwerfjongeren groeit nog LETSELSCHADE? Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Berlusconi in de bres voor Poetin Testrit wordt vuurproef Nationaal monument Ouwerkerk Feyenoord met tien man kansloos 1 Iets frisser 246e jaargang no. 266 vrijdag 7 november 2003 los nummer 1,20 MORGEN OPEN DAG Vitale 0 688 Dood verklaard BIBLIOTHEEK MEDEWERKER ZOALS SFEER BEDOELD IS •TEGELS*SANITAIR*HAARDENj SCHOU WEN* NATUURSTEEN •HOT TUBS GNFRAROODCABINES Westkapelle-Goes-www.dominjcus.il! Opnieuw veel zon en droog. Bij een matige, op het water vrij krachtige oostenwind met 11 graden wel iets frisser. internet: www.pzc.nl VACATURES Advertentie Hogeschool 10 30 00 UUR UUR Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - In de kleine zie kenhuizen moeten patiënten al tijd een beroep kunnen doen op verloskunde, chirurgie, interne geneeskunde en kindergenees- 'apans restaurant Osaka werd 26 september jl. in de rubriek „over de tong" in BN/DeStem beloond met een „8". Enkele citaten: „Eten bij Osaka aan de Nispensestraat in Roosendaal is écht een avondje uit. Je kunt er kiezen tussen het lopend buffet - veel uitgebreider dan bij de gemiddelde Chinees en nauwelijks duurder - en de teppan yakki-tafels. 'Onze' kok weet zijn publiek uitstekend te vermaken. Maar lekker? Nou en of. Om je vingers bij af te likken! Bij Osaka ben je écht uit eten. Bij Osaka wordt je écht verwend. Duur? Valt toch wel mee voor zo'n top avond, vinden wij. Prijs, kwaliteit, porties, ambiance, alles is behoorlijk met elkaar in evenwicht", een dikke 8 waard! kunde. Daarom wordt deze ba siszorg binnenkort wettelijk voorgeschreven. Dat geldt ook voor de acute opvang. Minister Hoogervorst (VVD) van Volks gezondheid heeft dat de Tweede Kamer gisteren toegezegd. Nu is de basiszorg in menig streekziekenhuis niet gegaran deerd. Dat komt door fusies en ingrijpende reorganisaties. In sommige gevallen draait de spoedeisende- en acute hulp slechts van 08.00 tot 17.00 uur, in plaats van 24 uur per dag. Ka mer en kabinet vinden dat 'ab soluut onaanvaardbaar' en zul len om die reden de wettelijke voorschriften uitbreiden. Mo gelijk nog voor het eind van dit jaar. De Kamer zou het liefst zien dat de minister voortaan iedere fu sie blokkeert die sluiting van een ziekenhuisvestiging tot ge volg heeft. Hoogervorsts voor ganger Borst heeft jaren terug een 'stop' afgekondigd om de bestaande situatie in de Neder landse ziekenhuiswereld te be houden. Maar die regeling lap- Nispensestraat 14/16 - Roosendaal - Tel. 0165-533183 het nieuwe WAO-stelsel onge lukkig met de komst van een 'negatieve lijst' van ziektes die geen recht geven op een arbeids ongeschiktheidsuitkering. Zij zijn bang dat onvoldoende reke ning wordt gehouden met de persoonlijke omstandigheden van een werknemer die voor de WAO wordt gekeurd. Volgens De Geus zal de lijst een belangrijke leidraad worden bij de keuringen, maar uiteindelijk blijven de keuringsartsen uit maken wie er recht heeft op een WAO-uitkering. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werknemers die een WAO-keuring ondergaan zullen ook in de toekomst indi vidueel beoordeeld worden. De lijst die het kabinet wil hanteren met ziektes die geen toegang ge ven tot de WAO is niet doorslag gevend. Minister De Geus van Sociale Zaken zei dat gister avond in de Tweede Kamer. Vooral regeringsfractie D66 en de linkse oppositiepartijen toonden zich in het debat over pen ziekenhuizen aan hun laars. Hoogervorst zegt niet over de wettelijke mogelijkheden te be schikken om een streep te zetten door ziekenhuisfusies. Boven dien wil hij niet zo ver gaan. „Ik zou niet graag zien dat zieken huizen verpieteren, terwijl ze door samenwerking de kwali teit kunnen verbeteren." Maar hij eist wel dat basiszorg en acu te opvang in elke regio worden gegarandeerd. Hij heeft 32 mil joen euro beschikbaar om knel punten weg te werken. Hoogervorst trekt 18 miljoen euro uit om de aanrijtijd van ambulances te bekorten. Die tijd mag maximaal 15 minuten bedragen, maar in Zeeland en Brabant wordt dat kwartier soms overschreden. GPD/ANP Advertentie Wij helpen u met kennis van zaken kijk op www.vitak.nl Naambellen kan ook, gratis: 0800 V1TAK NL 0800 848 25 65 door Fidan Ekiz IZMIR - De twee Nederlandse nichtjes die worden verdacht van drugssmokkel uit Turkije blijven in voorarrest. Dat heeft de rechtbank in de Turkse stad Izmir gisteren beslist. De Turkse rechter Yandimata zei dat de rechtbank nog niet over alle stukken beschikt. Zo ontbreekt een rapport van In terpol en het dossier met de tek sten van afgetapte telefoonge sprekken van de verdachten. Advocaat Marangoz was ver baasd. „Ik had uit goede bron gehoord dat de rechter mijn cli ënten wilde vrijspreken." De rechter liet weten dat hij ook wacht op de arrestatie van het brein achter de zaak, drugsbaas Mustafa Yilgin. „Maar als we hem na drie zittin gen nog niet te pakken hebben, ronden we de zaak af. Zodra ik over de ontbrekende stukken beschik, doet de rechtbank een uitspraak." De twee vrouwen werden vijf maanden geleden samen met drie Turkse mannen in Antalya opgepakt. Wat er met de drie mannen gebeurt is nog onbe kend. Het ging tijdens de zitting van gjsteren alleen om de Ne- derlandse vrouwen. De mannen' hebben eerder schuld bekend. Tijdens de vorige zitting van de rechtbank verklaarden ze dat de vrouwen 'onschuldig zijn'. De Turkse politie vond indertijd 24 kilogram heroïne in twee koffers op de hotelkamer van beide vrouwen. Het was de be»1 doeling dat de drugs, verstopt in spijkerbroeken, met de dames,, vanaf het vliegveld in Antalya J naar het Nederland zouden,' I worden gebracht. Ze hadden de koffers van de Turkse verdach- ten gekregen Naar eigen zeggen" wisten zij niet dat er heroïne in zat. De zitting wordt op 25 de cember voortgezet. GPD Advertentie voorletters:m/v straat:nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 "71 555530 noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,45). c per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Stabiliteitspact staat onder druk Nederland telt zeker 3200 zwerfjongeren, zo'n 500 meer dan in 2001. Voor hen zijn slechts 320 opvangplekken beschik-' baar, ondanks de extra miljoenen die de laatste jaren zijn uitgetrokken. De Algmene Rekenkamer heeft forse kritiek op de hulpverlening. door Maurice Wilbrink en Hans Gertsen BRUSSEL - Het stabili teitspact, dat de waarde van de euro moet bescher men, staat op het punt te bezwijken. Jean-Claude Trichet heeft gisteren bij zijn eerste publieke optre den als president van de Europese Centrale Bank (ECB) gepleit voor strikte handhaving van het pact. Eerder op de dag noemde Euro- commissaris Frits Bolkestein (Interne Markt) het 'een ramp- BURGH-HAAMSTEDE - Op de Kraaijensteinweg (N57) bij Burgh-Haamstede is gistermid dag een auto uitgebrand. De auto was voor reparatie bij een garage geweest, waarna de monteur een testrit met de wa gen wilde maken. Toen hij rond half twee over de N57 reed, kwam er plotseling rook uit het dashboard, waarop hij de auto aan de kant zette. Niet veel later 1 stond de auto daadwerkelijk in brand. De brandweer had de vlammen snel onder controle, 1 zodat het verkeer op de N5 7 niet veel hinder van de autobrand heeft gehad. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortslui ting in de bedrading geweest. zalige ontwikkeling' dat de gro te lidstaten van de Europese Unie bezig zijn het stabiliteits pact te ondermijnen. Trichet waarschuwde de lidsta ten van de eurozone dat ze de regels van het pact moeten res pecteren. Volgens hem staat de economische groei van de euro zone hiermee op het spel. Hij vindt dat het afgesproken maxi mum van 3 procent financie ringstekort per land niet mag worden versoepeld. Verschil lende eurolanden zijn onder aanvoering van Frankrijk bezig de regels van het pact vergaand op te rekken. De Europese Commissie, die toeziet op een goede uitvoering van het stabiliteitspact, staat op het punt Frankrijk financiële sancties op te leggen. Maar Pa rijs wist deze week, gesteund door enkele andere eurolanden, voorlopig zo'n boete te ontlo pen. Frankrijk en Duitsland overschrijden met hun financie ringstekorten in 2004 naar ver wachting voor het derde achter eenvolgende jaar de grens van drie procent. Volgens het pact moeten dan sancties worden op gelegd. Veel waarnemers hebben het stabiliteitspact de afgelopen maanden al dood verklaard. Ze wijzen er op dat het er op lijkt dat de Europese Commissie het onderspit derft tegen de grote eurolanden als het gaat om het opleggen van straffen. Trichet vindt dat de Europese Commis sie 'tot het uiterste' is gegaan bij het uitvoeren van de regels van het pact. Trichet riep alle eurolanden en de Europese instellingen, zoals de Commissie, op hun verant woordelijkheid te nemen. Met zijn pleidooi liet Trichet, die sinds maandag ECB-president is, meteen aan zijn geboorteland Frankrijk zien dat onder zijn bewind niet getornd mag wor den aan het pact. De werkelijke oorzaak van de al maanden durende crisis rond het stabiliteitspact is volgens Bolkestein het feit dat de grote lidstaten meer geld willen uit geven dan ze hebben. Dat kan leiden tot een hogere inflatie in 'euroland'. „Voor een land als Nederland dat honderden mil jarden euro's heeft opgepot in pensioenfondsen is inflatie een dodelijk gevaar", aldus Bolke stein. „Landen als Frankrijk en Italië, waar pensioenfondsen - onbegrijpelijk, maar het is zo - nauwelijks bestaan, hebben daar geen last van." GPD De Italiaanse premier Berlusconi (r) is goede vrienden met de" Russische president Poetin (1). Toen Poetin gisteren in Rome? door een journalist werd ondervraagd, gaf Berlusconi onge- ,i vraagd commentaar op de gang van zaken rond olie- bedrijf Yukos en de oorlog in Tsjetsjenië. Poetin knikte instemmend. Gisteren was het precies vijftig jaar geleden dat het laatste dijkgat bij Ouwerkerk werd gesloten. Dat is her dacht in het museum. Tegelijkertijd is het museum <4 - officieel Nationaal monument geworden. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18,19 en 20; auto: 21 en 23 De tweede ronde van het Uefa Cuptoernooi is voor Feyenoord waarschijnlijk het eindstation. De Cup winnaar van 2002 verloor gisteravond in de eigen Kuip met 0-2 van FK Te- plice uit Tsjechië. Al na twee minuten kreeg Feye- noorder Swerts de rode kaart nadat hij zich aan een doorgebro ken speler had vergrepen. ij Advertentie Bent u de die Gemeente Vlissingen zoekt? Kijk morgen in de dacht die afgelopen weekeinde om het leven kwamen toen hun Chinook-helikopter uit de lucht werd geschoten. Gisteren is voor het eerst een Poolse militair in Irak omgeko men. Met vijftien collega's kwam hij ten zuiden van Bag dad onder vuur te liggen. Bij twee andere incidenten kwa men twee Amerikaanse militai ren om. In totaal zijn sinds de VS op 1 mei het einde van de oorlog afkondigden 140 Amerikaanse militairen gesneuveld in Irak, tegen 114 tijdens de oorlog zelf. Het gemiddelde aantal aansla gen op westerse troepen in Irak is gedaald van 29 per dag vorige week tegen 37 de week daar voor. Het Amerikaanse leger zei dat daar niet uit moet worden afgeleid dat het rustiger wordt. foto Chris Helgren/RTR en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. AL ASAD - Een rij Amerikaan se legerhelmen zijn bovenop M16-geweren geplaatst op de Al Asad-luchtmachtbasis in Irak. Daar werden gisteren de vijftien Amerikaanse militairen her-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1