Nieuwe watersnood is kwestie van tijd Dertien meter is voldoende Gezin hoort celstraf eisen voor handel in wapens en drugs Watersnoodmuseum sinds gisteren officieel Nationaal Monument 15 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 7 november 2003 Z-Vlaming beschuldigd van moord Gewonden bij tasjesroof Oevers Eendracht aangepast Illegale bewoning vakantiehuizen Bekendmaking draait uit op teleurstelling Deurganckdok Overschrijdend XTC-pillen Indringende sfeer bij herdenking j druk wekkende optreden (met teksten die teruggrijpen naar de verradelijke kracht van wind en water) temidden van het tastbare bewijs van de ramp, werd ademloos aange hoord. Het museum is dit weekeinde nog geopend en verwacht op de valreep de vijftigduizendste bezoeker dit jaar. De winterpe riode (tot 1 april) wordt ge bruikt om de uitbreidingsplan nen verder uit te werken. wijze waarop de geboorte van het nieuwe nationaal erfgoed tot stand kwam, was de video band die Geluk uit Amsterdam had meegenomen. Bedoeling was de toespraak van Remkes met daarin de bekendmaking te laten zien aan de genodigden die zich gistermiddag in het Museum Watersnood hadden verzameld. Het geluid ont brak, wat Geluk deed besluiten de vertoning maar te laten voor wat die waard was. door Harmen van der Werf AMSTERDAM - Het is een kwestie van tijd, maar een vol gende watersnood komt eraan. Iedereen was het daar gisteren over eens, op een door de pro vincie Zeeland in Amsterdam gehouden congres naar aanlei ding van de ramp van 1953. We kunnen ons dus beter gaan voorbereiden, luidde de hoofd conclusie. Pakweg vijftien, twintig jaar geleden had bijna niemand dit hardop durven te zeggen. Het idee alleen al, dat delen van Nederland nog eens zouden kunnen overstromen. Waarom De bijeenkomst in Ouwerkerk werd opgeluisterd met liedjes uit het historisch openluchtspel Dijkval!. zijn er anders miljarden uitge geven aan dijkversterkingen en Deltawerken? Top-rampen- bestrijder Remkes, minister van Binnenlandse Zaken, wond er in Amsterdam geen doekjes om. „Het kan opnieuw gebeuren." Niemand sprak hem tegen, ook dijkgraaf W. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden niet. Hoeveel er sinds 1953 ook is verbeterd aan de dijken, aan communicatiemiddelen en aan technische inzichten, de veilig heid kan nooit volledig worden gegarandeerd, zei hij. Om on middellijk toe te voegen, dat dit geen reden mag zijn om de aandacht ook maar een beetje te laten verslappen. De bijna-overstromingen van de grote rivieren in 1993 en 1995 hebben waterdeskundi gen op een ander spoor gezet. Samen met de alarmerende be richten over klimaatverande ring en stijging van de zeespie gel. En de herdenking van de watersnood van 1953 zette aan tot nadenken. Waterschappen hebben calamiteitenplannen die regelmatig worden bijge werkt, maar zelfs een provincie als Zeeland bleek geen ram penbestrijdingsplan voor een watersnood te hebben. Wan neer en hoe moeten mensen bij overstromingen worden ge- evacueerd?, is bijvoorbeeld een simpele vraag waarop het ant woord ontbreekt. Met het her denkingsjaar 2003 in aantocht realiseerde de provincie zich ook dat een watersnood langs de Nederlandse kust nooit op zichzelf zal staan. „De dag voor de dijken in het zuidwes ten van Nederland doorbra ken", bracht commissaris van de koningin W. van Gelder gis teren in herinnering, „waren in Engeland al slachtoffers geval len. Dat drong niet door. Nu is dat onvoorstelbaar." Toch heeft het nog bijna vijftig jaar geduurd, voordat uit die les van 1953 lering is getrok ken Zeeland, de Belgische pro vincies Oost- en West Vlaande ren en het Engelse graafschap Essex werken sinds vorig jaar samen om beter voorbereid te zijn op een superstorm. Inmid- foto Marijke Folkersma dels is in kaart gebracht wat daarvoor moet gebeuren. Zee land gaat nu een rampenbe strijdingsplan voor hoogwater uitwerken en er komt een in ternationaal draaiboek. De Europese Unie betaalt het pro ject. Dat is de toekomst, maak te Europees topambtenaar R. Annerberg duidelijk, georga niseerde internationale sa menwerking bij overstromin gen. Op het congres, precies vijftig jaar na het sluiten van het laat ste stroomgat bij Ouwerkerk, bleef één onderwerp onbespro ken: Hoe zal een volgende wa tersnood eruit zien ANTWERPEN - Een 45-jarige man uit Zeeuws-Vlaanderen moet zich voor een rechtbank in Antwerpen verantwoorden voor moord op zijn echtgenote en twee kinderen. De raadka mer oordeelde gisteren dat genoeg materiaal is verzameld om een proces tegen hem te beginnen. Het gezinsdrama voltrok zich twee jaar geleden. Op 7 november 2001 werden de drie li chamen aangetroffen in de flat in Antwerpen waar het gezin destijds in woonde. De vrouw en de kinderen van twee en zes jaar waren met messteken omgebracht. De man heeft zijn be trokkenheid altijd ontkend, maar zijn alibi's waren nooit wa terdicht. De buren beweren zijn stem te hebben gehoord toen de moord werd gepleegd. ANP VLISSINGEN - De politie is op zoek naar getuigen van een tasjesroof, woensdagavond aan de achterkant van verzor gingshuis Ter Reede in Vlissingen. Twee ouderen vrouwen lie pen daarbij verwondingen op. Zij zijn opgenomen in het zie kenhuis. Een 86-jarige Vlissingse liep rond 19.00 uur samen meteen vriendin aan de achterkant van Ter Reede toen plot seling twee jongens uit de bosjes kwamen. Eén van hen rukte met geweld de tas van de schouder van de 86-jarige. Hierdoor vielen beide vrouwen op straat. De jongens gingen er lopend vandoor in de richting van de President Rooseveltlaan. Gelet op het tijdstip van de overval is het volgens de politie goed mogelijk dat er getuigen zijn van de tasjesroof. Zij kunnen zich melden op het politiebureau te Vlissingen of via 0900- 8844. THOLEN - De watergang Eendracht, ten zuidwesten van Tholen, heeft een natuurvriendelijke oever gekregen overeen lengte van zes kilometer. Tevens is de watergang breder ge maakt. Om natuurgebieden beter met elkaar te verbinden en de natuurwaarden van het landelijk gebied te verbeteren legt het waterschap natuurvriendelijke oevers aan. Door de vlak kere taluds ontstaat een geleidelijke overgang van het water naar het land. Watervogels en andere kleine waterdieren kun nen zich makkelijker nestelen op gemakkelijker op de kant klimmen. Bovendien vergt een dergelijke oever minder on derhoud. Voor de capaciteit van gemaal De Eendracht was het ook nodig om in de nabijheid van het gemaal waterber ging mogelijk te maken. De watergang vormt het aanvoerka naal naar het gemaal en is daarom breder gemaakt. Het pro ject kostte 382.000 euro. De helft is gesubsidieerd door de Brussel. DEN HAAG - Gemeenten krijgen een jaar lang de kans om il legaal permanent bewoonde vakantiehuizen te legaliseren of aan te pakken. Minister Dekker van Volkshuisvesting doet dit voorstel vandaag in de ministerraad. Als gemeenten niets on dernemen, komt Dekker zelf in actie en zal zij de bestemming van de permanent bewoonde vakantiewoningen bepalen. Dekker's voorstel betekent een versoepeling van het beleid dat haar voorgangers Pronk en Kamp voorstonden. Pronk en Kamp wilden gemeenten meer mogelijkheden geven om ille gale bewoning aan te pakken. Alleen vakantiehuizen die dichtbij dorps- of stadskernen staan, mochten in de ogen van Kamp gelegaliseerd worden. Gemeenten hebben veel moeite illegale bewoning tegen te gaan, omdat het niet eenvoudig te bewij zen is dat iemand permanent in een vakantiehuis woont In Zeeland speelt het probleem vooral op Schouwen-Duive- land, onder meer bij Ouwerkerk. door Marcel Modde OUWERKERK - Het caisson complex bij Ouwerkerk staat sinds gisteren officieel te boek als Nationaal Monument Wa tersnood 1953. De nieuwe sta tus werd uitgeroepen vijftig jaar na de sluiting van het laat ste dijkgat in Zuidwest-Neder land. Ter gelegenheid van dat moment werden er in Amster dam en Ouwerkerk bijeenkom sten gehouden. AMSTERDAM - Voorzitter C.J. Geluk van de Stichting Caissons Ouwerkerk is teleur gesteld over de wijze waarop minister Remkes met de be kendmaking van het Waters noodmuseum als Nationaal monument is omgesprongen. Verwacht was dat tijdens het congres in het kort zou worden ingegaan op de betekenis van de caissons toen en nu. De plaatsing betekende een einde aan de overstroming van het laatste stuk polderland. Rem kes beperkte zich, 'in ongeloof lijk slecht Engels', aldus een geïmiteerde Geluk, 'tot het tussen neus en lippen door noe men van het bestaan van het nationaal monument'. „En dat was het eigenlijk! De minister kwam, deed zijn toespraak en ging weer. Even twee minuten aandacht had ik wel plezierig gevonden. De gedenkwaardige gebeurtenis bij Ouwerkerk vijftig jaar geleden, was im mers waar het om ging op dat voor de door Ben Jansen ANTWERPEN - Een verdieping van de vaargeul in de Wester schelde tot 13 meter is voorlopig voldoende. Antwerpen wil geen onverzadigbare indruk maken en onophoudelijk nieuwe eisen stellen aan de toegankelijkheid van haar havens. Op basis van de huidige inzich ten over de toekomst van de containervaart bestaat geen be hoefte aan een vaargeul dieper dan 13 meter. Maar, haast direc teur Robert Restiau van de Ant- werpse Gemeenschap voor de Haven (AGHA) zich te verkla ren, dat geldt niet voor eeuwig en altijd. In haar beleidsnota 2003 wekt AGHA, de belangenorganisatie voor het bedrijfsleven in de ha ven, de indruk dat Antwerpen geen Rupsje Nooitgenoeg wil zijn. Als de drempels in de vaar geul zo ver worden weggebag- gerd dat schepen met een De nationale status levert het monument geen direct voor deel op. Voorzitter C.J. Geluk verwacht daarentegen meer van de samenwerking van verschillende overheidsin stanties, natuur- en cultuuror ganisaties bij de uitbreidings plannen. Behalve het museum worden straks ook de drie an dere caissons benut. In het ach terste exemplaar wordt een complete Noorse noodwoning nagebouwd, zoals die her en diepgang van 13 meter de Wes terschelde onafhankelijk van het getij op en af kunnen varen, is de concurrentiepositie van de haven veiliggesteld. Dan kun nen containerboten met een ca paciteit van 7000 tot 8000 laad- kisten Antwerpen vlot bereiken. AGHA ziet deze scheepsgrootte als de norm in de containervaart voor nu en in de toekomst. Betekent dit dat na inwilliging van het Vlaamse verzoek de Westerschelde geschikt te ma ken voor getij-ongebonden vaart tot 13 meter geen nieuwe verzoeken voor aanpassing van de vaargeul zullen worden ge daan? Nou nee, zo ver wil Resti au zeker niet gaan. In een toe lichting op zijn beleidsnota beperkt hij de toekomst tot 2010.Datisook het j aar waarop de ontwikkelingsschets voor het Schelde-estuarium doelt, waar aan Nederland en Vlaanderen der in Zuidwest-Nederland kort na de ramp verrezen. In de verschillende vertrekken in het huis komen mediapresentaties uit die tijd. Daarnaast komt in het vierde caisson een 'dwars doorsnede' van het gebied tus sen Ouwerkerk en de Ooster- schelde. De caissons worden door een glazen tunnel met el kaar verbonden. Ook de omlig gende inlagen en kreken ma ken deel uit van het Nationaal Monument en worden middels werken. In die schets, die eind volgend jaar klaar moet zijn, wordt aangegeven hoe veilig heid, toegankelijkheid en na tuurlijkheid kunnen worden behouden en mogelijk ver sterkt. Restiau: „Laten we reëel zijn en ervan uitgaan dat we medio 2006 kunnen beginnen met de verdieping van de drempels in de vaargeul. Dat zou dan mooi aansluiten bij de ingebruikna me van de containerterminals in ons nieuwe Deurganckdok. In die situatie zouden we zeker tot 2010 toe kunnen." In de beleidsnota stelt AGHA weinig geloof te hechten aan herinrichting, uitkijkpunten en betere wandelpaden ver sterkt. Onder de genodigden bevond zich onder andere H. van Veen uit Hardinxveld- Giessendam. Als achttienjari ge was hij destijds betrokken bij de plaatsing van de laatste vier Phoenixcaissons. Van Veen bediende de afsluiters, waarmee de betonnen bakken vol water werden gezet, zodat ze afzonken op de bodem. Ook het huidige museum heeft hij voorspellingen die wijzen op een verdere ontwikkeling van containerschepen tot vaartui gen met een capaciteit van 12.000 of zelfs 18.000 contai ners. De belangenorganisatie wijst in dit verband op nooit werkelijkheid geworden prog noses eind jaren 60 over de groei van tankschepen tot 1 miljoen ton. Niettemin wil Restiau zich niet vastleggen op een maxima le diepte van de vaargeul van 13 meter. „We kunnen nu niet in de verdere toekomst kijken." In 1995 kwamen Nederland en Vlaanderen overeen de vaargeul in de Westerschelde geschikt te maken voor getijongebonden zo op zijn plek helpen zetten. Het was op zijn signaal, een eer die hem te beurt viel als jongste bediende, dat de sleepboten en andere vaartuigen die bij de operatie waren betrokken de sluiting van het laatste dijkgat met gefluit vierden. De bijeenkomst in Ouwerkerk werd opgeluisterd met indrin gende liedjes uit het historisch openluchtspel Dijkval!, dat de afgelopen twee zomers in Bom- menede te zien was. Het in vaart van schepen die maximaal 11,60 meter steken. De bagger schepen waren vervolgens nog maar net aan de slag gegaan of er kwam al een Vlaams verzoek voor een verdere verdieping. Dat zal nu, verwacht Restiau, zeker niet het geval zijn. „Als we over de verdere toekomst van het Schelde-estuarium hebben, moeten we niet meer denken in termen van politieke en diplo matieke vragen, maar meer aan grensoverschrijdende samen werkingsmodellen. De manier waarop Nederland en Vlaande ren nu aan de ontwikkeling- schets voor 2010 werken, loopt daar al op vooruit. Toch plaatst AGHA kantteke ningen bij de voortgang van dit Nederlands-Vlaamse samen werkingsproject. De manier van werken is te omslachtig met "een opvallende nadruk op erg theoretische, Nederlandse stu dies en modellen". Alle onder zoeken die worden uitgevoerd mogen volgens AGHA geen voorwendsel zijn voor eindeloos tijdrekken. De havenbelangen vereniging eist dat, zoals is af gesproken, eind 2004 duidelijk heid over de volgende verdieping van de Westerschel de wordt verschaft. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 50-jarige inwoner van Sint-Philipsland hoorde gisteren bij de recht bank in Middelburg vier jaar cel wegens wapenhandel en voor dealen in cocaïne tegen zich ei sen. Officier van justitie R. Rammeloo eiste tegen zijn 48- jarige vrouw en zijn 22-jarige zoon voor hun aandeel respec tievelijk vijftien maanden en een jaar gevangenisstraf. Tegen twee mannen van 41 en 3 8 jaar uit IJzendijke werd wegens de levering van wapens vijftien maanden cel geëist. Voor de rol van een 28-jarige Tholenaar bij de wapenleverantie vraagt de officier op een jaar gevangenis straf. Een 31-jarige Tholenaar moet van <}e officier voor de le vering van een kilo cocaïne vijf tien maanden gaan zitten. Cen traal in de strafzaak stond de rol van een pseudokoper. In het ka der van het onderzoek naar de dood van Mevrouw J. Serné- Dooms stuitte begin dit jaar een infiltrant van de politie in een café in Sint-Philipsland op de loslippige vader, die zich hoog dravend uitliet over wapens. Dat was aanleiding voor het Openbaar Ministerie om een po litieman als pseudokoper in te zetten. Die knoopte een gesprek aan met de man en vroeg of hij voor wapens kon zorgen. Dat was geen probleem. „In elk café is er wel iemand die een wapen te koop heeft", zei hij gisteren. De man bleek over goede con tacten te beschikken. De pseu dokoper sprak voor de transac ties bij hem thuis af. Verdachte leverde tussen 4 februari en 24 mei dertien nieuwe wapens: twaalf pistolen en een revolver met de bijhorende munitie. Zes wapens waren afkomstig van de Zeeuws-Vlamingen en de Tho lenaar, die contacten had met het gezin. De infiltrant vroeg ook om een kilo cocaïne. De 31-jarige Tho lenaar leverde de coke. Voor de inkoop moest een fors bedrag (27.500 euro) op tafel komen, maar het echtpaar had nog spaargeld. De undercoveragent moest er vervolgens 30.000 euro voor betalen. Justitie en politie besloten 13 juni een inval te doen in de woning van het gezin in Sint-Philipsland. Op dat mo ment waren de aanwezigen be zig het geld te tellen. Op de kamer van de zoon werd een verzameling steekwapens, een handgranaat, boksbeugels, alarmpistool, pepperspray en patronen aangetroffen. De off icier ontleende het meren deel van het bewijs aan de infil tratie van de politieman, maar hij meende ook voldoende ster ke aanwijzingen te hebben dat de vader daarvoor al in wapens deed. Hij tilde zwaar aan de handel in vuurwapens, die ne gen van de tien keer in het crimi nele circuit terechtkomen. De hoofdverdachte gaf toe weke lijks zeventig gram coke te ver kopen. Omdat hij dagelijks in het café was te vinden en door zijn alcoholgebruik niet altijd in staat was om aan de vraag van de drugsklanten te voldoen nam zijn zoon die taak over. „Heel het gezin deed mee. Ze wisten precies wat erom ging. De zoon en de vrouw hielpen met de bestellingen", meende Rammeloo. De vrouw ontkende haar be trokkenheid, maar telefoontaps en verklaringen van de infil trant over haar aanwezigheid bij de wapentransacties spra ken haar tegen. De zoon wist dat hij fout was, maar hij zei zich te genover zijn vader te willen be wijzen. De 41-jarige IJzendijkenaar ontkende voor de wapens te hebben gezorgd, maar dit werd tegengesproken door zijn twee kompanen. De 38-jarige ver dachte gaf toe te hebben bemid deld. De man woonde nog in Breskens toen speed en XTC- pillen gevonden. De syntheti sche drugs had hij nog overge houden aan zijn werk als portier van uitgaansgelegenheden. Dat werd door de officier als straf verzwarend meegenomen. Raadsman M. van der Want vroeg zijn 50-jarige cliënt vrij te spreken, omdat er sprake was geweest van uitlokking. „De speudokoper heeft mijn cliënt bewogen handelingen te ver richten, die hij daarvoor niet heeft gedaan. Er is geen bewijs dat hij eerder in wapens heeft gehandeld." De strafpleiter werd in zijn verweer gesteund door zijn confrères. De rechtbank doet 19 november uitspraak. Advertentie PZC ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen De Antwerpse havenbelangenvereniging eist duidelijkheid over de volgende verdieping van de Westerschelde. foto Ruben Oreel gM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15