PZC Betonnen doorlaatkokers voor Zandkreekdam zijn geplaatst Digitale snelweg vol obstakels voor gehandicapten 13 CDA pleit voor Raad voor Cultuur Vrachtwagens geweerd uit Lammerenburg I Veere heeft genoeg woningen voor zowel jongeren als ouderen fitnesscentrumkinderdagverblijf en Arsenaal komen met gezamenlijk plan agenda Informatieavond over verbouwing Polderhuis Boete voor drinken op straat Cel en boete voor invoer cocaïne Bromfietsdieven aangehouden Man mishandeld Automobiliste negeert afzetting Politie rolt hennepkwekerijen op Starters Slechtziend w vrijdag 7 november 2003 (1«nrNadia Berkelder MIDDELBURG - Het CDA in Middelburg wil een discussie over de cultuursubsidies in de stad. De partij vindt dat er rela tief veel geld aan beeldende kunst wordt uitgegeven. Het CDA pleit voor het instellen van een Raad voor Cultuur. jren groot deel van het budget gaat naar beeldende kunst", zegt raadslid P. Castenmiller. „Ik vraag me af of dat terecht is." Hij heeft berekend dat de gemeente per bezoeker aan de Stichting Beeldende Kunst Middelburg bijna 39 euro be taalt. De stichting beheert on der meer De Vleeshal en De Ka binetten van de Vleeshal. De subsidie per bezoeker voor de schouwburg is veel lager, bij na zestien euro. Castenmiller heeft becijferd dat in 2006 10 procent van de gemeentelijke cultuursubsidies opgaat aan beeldende kunst. Het is echter lastig om het budget voor beel dende kunst direct te relateren aan het aantal bezoekers van De Vleeshal. De SBKM krijgt ook subsidie voor de kunstuitleen en voor ondersteuning van Mid delburgse kunstenaars. Boven dien adviseert de stichting over kunst in de openbare ruimte en begeleidt ze de totstandkoming van openbare kunstopdrach ten. „Ik weet dat het discutabel is om er op deze manier naar te kij ken", zegt Castenmiller. „Maar je moet het ergens aan ophan gen. Als je de cijfers naast elkaar legt, heb je een instrument om te vergelijken met andere steden." Castenmiller pleit voor het in stellen van een gemeentelijke Raad voor Cultuur. Die raad zou moeten onderzoeken of het cul- tuurgeld op een rechtvaardige manier verdeeld wordt over de culturele instellingen. Speelpaleis in Sportfondsenbad door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het leegstaan de Sportfondsenbad in Vlissin- gen maakt een goede kans om omgebouwd te worden tot een overdekt Kinderspeelpaleis. Daarnaast komt er een kinder opvang en het al gevestigde fit nesscentrum Ten Tije kan uit breiden. B en W zijn akkoord met de plannen. Over de ver koop van het bad moet nog on derhandeld worden. Ten Tije, Kinderdagverblijf Ba- loe en Het Arsenaal zijn samen initiatiefnemer van het plan. De gemeente Vlissingen wil voorlo pig alleen met hen verder pra ten. Bij het college kwamen in totaal vijf plannen binnen. De drie Vlissingse partners gaan eerst een (financieel) haalbaar heidsonderzoek uitvoeren. Mochten de plannen op niets uitlopen, dan kunnen wellicht de andere initiatiefnemers be naderd worden. Wie dat zijn, is onbekend. Sloop van het Sportfondsenbad is geen optie voor het Vlissingse college. Hoewel de gemeente geen offerte heeft aangevraagd, is het voor B en W wel duidelijk dat de kosten enorm zullen zijn. tOok Ten Tije zou nadelige effec ten ondervinden van sloop, om dat het fitnesscentrum vastge- bouwd zit aan het bad. Ook qua nutsvoorzieningen is de sport school geïntegreerd met het Sportfondsenbad. De opstallen hebben nog een restant-boek waarde van twee miljoen euro. Het college is van plan het bad te verkopen tegen een commerci eel aantrekkelijke prijs. B en W hebben een aantal argu menten om in zee te gaan met r WESTKAPELLE - De Stich- 1 ting Zeefront en de Stichting Polderhuis in Westkapelle hou den donderdag 27 november een informatieavond voor bewo ners over de komende verbou wingvan het Polderhuis. De bijeenkomst vindt plaats in Westkapelle Herrijst. De ont vangst begint om 20.00 uur. Tot 20.30 uur kunnen tekeningen en foto's worden bekeken. De ei genlijke presentatie begint op dat tijdstip. De beide stichtin gen geven uitsluitsel over de fi nanciële aspecten van de plan- i nen. Ze vertellen ook hoe en j wanneer er verbouwd gaat wor den. Bezoekers kunnen zien hoe het nieuwe Polderhuis er van buiten uit gaat zien en er wordt een eerste indruk gegeven van de inrichting van het museum- deel.Vanaf medio december zijn de vorderingen van de verbou wing te zien op de website www- polderhuis-westkapelle.com Ten Tije, Baloe en Het Arsenaal. Een nieuwe attractie in de vorm van een kinderspeelpaleis is een perfecte elkweervoorziening voor kinderen. De drie partners verwachten elkaar aan te vul len. Ouders kunnen hun kinde ren onderbrengen in het speel paleis of het kinderdagverblijf, terwijl de ouders zelf aan het fit nessen zijn. Wat ook meespeelt in de keuze van het college, is dat het om ondernemers gaan die bekend zijn in de samenle ving. „Onze volgende stap is het ma ken van een inrichtingsplan voor de indoor-speeltuin", zegt S. van Rijswijk van Het Arsen aal/Miniatuur Walcheren. „De financiële haalbaarheid bestaat wat ons betreft alleen maar uit de aankoop van het bad. Zo sim pel is het. Dan kunnen we snel beginnen. Alleen de politiek moet nog wat stappen nemen. Het kan ons niet snel genoeg gaan." Van Rijswijk verwacht dat als de aankoop rond is, het speelpa leis binnen een jaar open kan gaan. „De volgende winter wil len we al proberen te draaien. We hebben een al een bedrag klaarliggen voor het project. We willen dat geld liever besteden aan het decoreren van de in door-speeltuin dan aan de aan koop van het bad. We hopen dat de gemeente het ook zo ziet." Door de plaatsing van hekken kunnen alleen nog maar personenauto's door Lammerenburg I rijden. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat volgende week verbodsborden plaatsen om vrachtverkeer te weren uit Lammerenburg I. Inmiddels zijn er ook hekken geplaatst, waar alleen personen auto's en busjes doorheen kunnen. Op de Sloeweg staan borden, die aangeven hoe bouwverkeer bij Lammerenburg II moet komen, maar die worden genegeerd. De afgelopen maanden zijn er bij de ge meente veel klachten binnengekomen over vrachtwagens, die via de Strand- wal, Kreekrug of Wildbaan in Lamme renburg I doorrijden naar Lammeren burg n. Die wijk wordt op dit moment bebouwd. De gemeente had in het voor jaar al vaten gevuld met cement neerge zet om doorgaand verkeer tegen te hou den, maar die zijn door onbekenden weg gerold. Bewoners in Lammerenburg I klagen sindsdien over de verkeersveilig heid en andere overlast. In overleg met de wijkbewoners en de po litie is ervoor gekozen om op drie plekken foto Lex de Meester vernauwingen aan te brengen. In de Strandwal, Kreekrug en Wildbaan zijn rood/witte hekken geplaatst. De ruimte daartussen bedraagt maximaal twee me ter. Volgende week komen de verbodsborden erbij. Bij de entree van Lammerenburg I komt een bord te staan dat aangeeft dat de wijk doodlopend is. door Ab van der Sluis DOMBURG - In de gemeente Veere zijn tussen 1997 en heden 9 huur- en 33 koopwoningen ge bouwd voor 55-plussers. Dat blijkt uit een overzicht van het college. De SGP-fractie had ge vraagd of woningbouw voor se nioren niet ten koste gaat van jongerenhuisvesting. Volgens B en W is daar geen sprake van. In elke nieuwbouwwijk komen huizen waarvoor ook jongeren in aanmerking komen. De meeste seniorenwoningen werden gebouwd in Koudeker- ke, waar dertien appartementen zijn gebouwd op de plek van Hotel Walcheren. Oostkapelle kreeg naar verhouding de mees te huizen voor 55-plussers. Daar werden onder meer 99 zorgwoningen gebouwd op het terrein van het voormalige hos pitium, maar die vallen buiten het gemeentelijk woningbouw programma. Ook is niet duide lijk of die appartementen voor het merendeel bewoond worden door 55-plussers. Voor sociale woningbouw han teert de gemeente Veere een lagere grondprijs dan voor wo ningen die in de vrije sector worden verkocht. Dat is één van de middelen om voor huurwo ningen een acceptabele huur te kunnen vragen. De SGP vroeg REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan derSluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Mieke van der Jaqt KATS - De Zandkreekdam wordt weer opgebouwd. De aannemer die het kunstwerk aanlegt dat over een poosje schoon Oosterscheldewater in het viezige Veerse Meer moet brengen, begint deze week met die klus. Het doorlaatmiddel, twee enorme betonnen kokers die met een betonnen schuif kunnen worden afgesloten, wordt met zand toegedekt. De aannemer is er al een tijd mee bezig. Eerst werd een noodbrug neergelegd omdat de dam moest worden weggegraven. Vervol gens werden de caissons die er in 1960 werden gelegd, uitgegra ven en verwijderd. Op de plaats van de caissons maakte de aan nemer de twee betonnen kokers, waardoor veertig kubieke meter schoon, zout Oosterscheldewa ter per seconde bij hoog water het Veerse Meer kan instromen. Bij laag water kan de schuif voor de koker worden gescho ven, zodat de in- en uitstroom beheerst kan worden. Tegelijkertijd is ook een bedie ningsgebouwtje aan de Veerse Meer-kant gebouwd, vanwaar- uit de stromen zullen worden geregeld. Dat gebeurt pas als er weer een gewone dam ligt en de noodbrug is weggehaald. Het zand waarmee de dam opnieuw rond de kokers wordt opge bouwd, ligt al een jaar te wach ten op de Zuid-Bevelandse kant. Naar verwachting ligt het in februari weer op z'n oude plek en kan worden begonnen met de weg over de dam. In mei moet het werkworden opgeleverd. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - De politie heeft gistermiddag in Middel burg een 31-jarige inwoner van Terneuzen op de bon geslin gerd. De man dronk alcohol op het Vlissings Bolwerk. In de ge meente is het verboden om op de openbare weg te drinken. De man maakte de zaak nog erger door een valse naam op te ge ven aan de politie. Hij is meegenomen naar het bureau, waar hij een proces-verbaal kreeg. VLISSINGEN - Een dertigjarige man is gisteren in hoger be roep schuldig bevonden aan betrokkenheid bij de invoer van 57 kilo cocaïne via de haven van Vlissingen. De man kreeg door het Haagse gerechtshof een celstraf van vijfjaar en boete van 25.000 euro opgelegd. Als hij niet betaalt, moet hij 260 da gen extra zitten. Tegen de man was een celstraf van zes jaar geeist; evenveel als het vonnis van de rechtbank waartegen hij beroep aante kende. Medeverdachten hadden de verdachte aangewezen als diegene die het transport van de harddrugs op het motor schip Cottica vanuit Suriname naar Nederland regelde. De politie kwam de cocaïne op het spoor en verving deze door fri tuurvet. MIDDELBURG - Twee zeventienjarige jongens uit Middel burg zijn gisteren aangehouden op verdenking van het stelen van een brommer. De jongens reden rond het middaguur op de Laan der Verenigde Naties in Middelburg. De politie heeft het duo meegenomen naar het bureau om ze te verhoren. OOST-SOUBURG - In de Paspoortstraat in Oost-Souburg is gistermiddag rond half zes een 38-jarige Middelburger mis handeld door twee onbekend gebleven mannen. De mishan deling volgde op een uit de hand gelopen woordenwisseling over een verkeerssituatie. Het tweetal schopte en sloeg de Middelburger, waardoor hij blauwe plekken en een aantal schrammen in zijn nek heeft opgelopen. Toen de twee in de ga ten kregen dat omstanders de politie belden snelden ze ervan door. MIDDELBURG - Een 54-jarige automobiliste is gistermid dag rond zes uur gewondgeraakt toen ze op de Schroeweg in Middelburg een wegafzetting negeerde. De vrouw kwam van de A58 en reed de Schroeweg op, waar een gedeelte van de weg is afgezet en het verkeer wordt omge leid. Die omleiding negeerde ze echter, waardoor ze met haar auto tegen een hoop zand reed, over een groot gat in het weg dek sprong, en na vijftig meter tot stilstand kwam. De vrouw is naar het ziekenhuis gebracht, de hele onderkant van de au to is beschadigd. LEWEDORP - In een woning in Lewedorp en in een woning in 's Gravenpolder zijn gisteren hennepkwekerijen ontmanteld. Diverse goederen zijn in beslaggenomen. In de woning in 's Gravenpolder trof de politie 145 planten aan. De bewoners zijn verhoord. of er enig inzicht bestaat in de noodzaak van een lagere grond prijs in verhouding tot het inko men of de vermogenspositie van ouderen. De gemeente Veere bouwt vaak een combinatie van koop- en huurwoningen. De ge maakte 'winst' op de koophui zen wordt gebruikt om de dure huurwoningen betaalbaar te houden. Het college is overigens van mening dat als er koop- en huurwoningen gebouwd wor den, de nadruk moet liggen op huurhuizen. Als iemand in aan merking wil komen voor huur subsidie, dan spelen vermogen en inkomen van de huurder een belangrijke rol. Bij koopwonin gen geldt dat er vaak een specu- latiebeding wordt gehanteerd. Als het huis binnen vijf jaar wordt verkocht, dan gaat een deel van de eventuele winst te rug naar de corporatie. Op de vraag van de SGP of de woningen, die door senioren worden achtergelaten bij ver huizing naar een geschikter huis, beschikbaar komen voor starters, moet het college het antwoord voor een deel schul dig blijven. Doorstromers heb ben over het algemeen meergeld te besteden dan starters. De eer ste groep heeft dus een ruimere keuze. Eigen woningen die door senioren worden verlaten, zijn niet exclusief bedoeld voor star ters. Zij komen beschikbaar voor alle categorieën woning zoekenden. De koopprijs is doorslaggevend. Het college wijst erop dat door de stijgende prijzen veel woningen niet meer binnen bereik zijn mensen die weinig verdienen. B en W zijn van plan om in de toekomstig aandacht te schenken aan het bouwen van goedkope koopwo ningen. Daarnaast zal een deel van de vrijkomende huizen worden gehuurd of gekocht door jongeren uit de gemeente. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Internetge bruikers met een handicap on dervinden nogal eens proble men op de digitale snelweg. Websites zijn zo vormgegeven dat ze moeilijk leesbaar zijn voor mensen met een visuele be perking, of links zijn zo klein dat ze lastig aan te klikken zijn voor mensen met een motori sche storing. Drie 'ambassa deurs' zijn gisteren aangesteld om de problemen aan de kaak te stellen. Het project Drempels Weg wil internet toegankelijker maken voor mensen met een handicap. Het project valt onder de ver antwoordelijkheid van het Lan delijk Bureau Toegankelijkheid en is een initiatief van het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport. Gisteren stelden de medewerkers van het project in Vlissingen drie ambassa deurs aan. Deze internetgebrui kers met een handicap proberen de bedrijven en instellingen er toe te bewegen hun websites be ter toegankelij k te maken P. Nederlof is één van de ambas sadeurs die in Zeeland het opneemt voor gehandicapte in ternetters. Hij heeft multiple sclerose. Als gevolg van zijn ziekte is hij motorisch en visueel beperkt. Eenmaal op het world wide web zorgt dat voor tal van problemen. Zo kan Nederlof soms maar moeilijk bepaalde hyperlinks aanklikken. „Kleine knopjes op het scherm die je maar moeilijk kan aanklikken", legt Nederlof uit. „Daar zoeft dan het pijltje overheen." Een ander probleem betreft de zogeheten pop-ups: reclame uitingen die tijdens het surfen automatisch en ongevraagd op het scherm komen. Voor een doorsnee internetter is het al een crime, maar dat geldt dub bel voor Nederlof, die de schermpjes niet zo makkelijk weer weg kan klikken. Nederlof gebruikt tijdens het surfen een groot scherm en soft ware om letters te vergroten. Handig, maar webbouwers blij ken hun sites soms zo te bouwen dat het desondanks toch niet mogelijk is de letters te vergro ten. Een andere Zeeuwse ambassa deur is L. de Groote. Hij is slechtziend. Op het internet surft hij met behulp van een braille-leesliniaal en een spraakprogramma. Wat dat laatstë betreft: eenmaal bij een pagina aangekomen, leest dit programma de tekst hardop. Als de tekst in kolommen is opge maakt, gaat dat nogal eens fout. „Zeker als de kolommen niet goed gescheiden zijn", zegt De Groote. „Dan leest het pro gramma de eerste regel van de eerste kolom. Vervolgens de eer ste regel van de tweede kolom. Dan raak je helemaal het spoor bijster." Ook pop ups zijn De Groote een doorn in het oog. Dan verschijnt op zijn brailleli- niaal ineens een tekst waar hij geen touw aan vast kan knopen. De Groote, Nederlof en de derde ambassadeur P. Overdulve gaan de komende tijd zich hard ma ken om webpagina's zo toegan kelijk mogelijk te krijgen voor internetters met een handicap. Op het programma staat onder meer een aantal bezoeken aan bedrijven. Die kunnen een in tentieverklaring tekenen waar mee ze aangeven hun webpagi na's aan te passen zodat ze toegankelijker worden voor ge handicapte surfers. Daarnaast geven de ambassadeurs work shops over hoe het is om met een handicap te internetten. Tot slot zullen ze zelf pagina's blijven testen van bedrijven die de in tentieverklaring hebben onder tekend. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45-9.00 uur; MIDDELBURG Trefpunt, 20.00-22.30 uur: Disco; Woelige Werf, Rijnstraat, 13.30 uur: Bridgen; Stadsschouwburg, 20.00 uur: Mini-sym posium Volksterrenwacht Philippus Lansbergen; NIEUW- EN SINT JOOSLAND Begraaf plaats, 14.30 uur: Kinderen leggen krans bij oorlogsmonument; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor vijftigplussers; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 10.00-11.00 uur: Yoga; SEROOSKERKE - Molen de Hoop, open dag; Zandput, 19.00-21.30 uur: Jongerenbus; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; Wijkcentrum Open Hof, Paauwenburg, 9.00-10.15 uur: Hatha Yoga. AAA I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13